• ویدئو / نمایش رنگ و نور در بالای جو زمین

  ویدئو / نمایش رنگ و نور در بالای جو زمین

  رعد و برق و طوفان‌های رعدآسایی که در سطح زمین مشاهده می‌کنیم، نمایش خارق‌العاده‌ای از رنگ و نور را در بالای جو زمین پدیدار می‌کند. تحقیقات و تصویربرداری ناسا و آژانس فضایی بین‌المللی در اروپا از این پدیده‌ها - که عمدتاً به رنگ‌های آبی و قرمز دیده می‌شوند - ادامه دارد تا نتایج آن بتواند به بهبود وضعیت پیش‌بینی هوا کمک کند. تصاویری که در این گزارش خواهید دید، بخشی از یافته‌های موجود در این رابطه است.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت دهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در دهمین قسمت از این مستند، به تاریخچه تولید دو خودروی «دایمکسین ۱۹۳۳» و «رودستر لاسن ۱۹۵۵» اشاره شده است.

 • ویدئو / یک بیماری روانی با منشاء نامشخص

  ویدئو / یک بیماری روانی با منشاء نامشخص

  اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی یک اختلال روانی است که یکی از مشخصه‌های آن ازکارافتادگی فرایندهای فکری است. اسکیزوفرنی از همهٔ بیماری‌های روان‌شناختی وخیم‌تر می‌باشد و معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم‌های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می‌دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت نهم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت نهم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در نهمین قسمت از این مستند، به تاریخچه تولید دو خودروی «فانتوم کورسر ۱۹۳۸» و «پنتر پاکارد ۱۹۵۴» پرداخته شده است.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۶ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۶ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۹ تا ۲۶ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / اسپیکری کوچک با قابلیت‌های بزرگ

  ویدئو / اسپیکری کوچک با قابلیت‌های بزرگ

  گوگل به تازگی از اسپیکر هوشمند کوچک خود به نام (Google home mini) رونمایی کرده است. برخلاف ظاهر ساده، این وسیله کوچک، بسیار کاربردی است. این محصول به زودی با قیمتی مناسب در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

 • ویدئو / پنج دانشگاه برتر دنیا

  ویدئو / پنج دانشگاه برتر دنیا

  مؤسسه «کیو.اس استارز» (QS stars) بر اساس نتایج بررسی 50 شاخص مختلف، رده‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان را اعلام می‌کند. این ویدئو بر اساس تازه‌ترین رتبه‌بندی این مؤسسه، پنج دانشگاه برتر دنیا را معرفی می‌کند.

 • ویدئو / ساختمان‌های ضدزلزله چگونه ساخته می‌شوند؟

  ویدئو / ساختمان‌های ضدزلزله چگونه ساخته می‌شوند؟

  یکی از مهمترین اصول در طراحی و ساخت ساختمان‌ها و سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، مهندسان تلاش می‌کنند آنها را انعطاف‌پذیر کنند تا در برابر کشش‌ها و نیروهای وارد شده در دو محور عمودی و افقی، شکننده نباشند.

 • ویدئو / کسی از مجسمه‌های شهر خبر ندارد

  ویدئو / کسی از مجسمه‌های شهر خبر ندارد

  داستان غم‌انگیز و پر ابهام ناپدید شدن مجسمه‌های تهران از سال ۸۹ آغاز شد و با گذشت زمان نه‌تنها ابهاماتش رفع نشد، بلکه به تعداد سؤالات هم افزوده شد: چه کسی، با چه انگیزه‌ای، چطور این مجسمه‌های حجیم و سنگین را ربوده، چه‌کسی مسئول نگهداری از آنهاست و چرا سارقان دستگیر نشدند؟ تا امروز دست‌کم ۱۵ تندیس و اثر حجمی از گوشه و کنار پایتخت ناپدید شده‌اند.

 • ویدئو / این خلیج تا ابد فارس است

  ویدئو / این خلیج تا ابد فارس است

  برخی تلاش می‌کنند با تحریف تاریخ، نام جعلی خلیج عربی را استفاده کنند و برخی هم به اشتباه فکر می‌کنند با نظرسنجی‌های بعضاً کم‌اهمیت اینترنتی درباره نام خلیج فارس، می‌توانند از هویت آن دفاع کنند؛ غافل از اینکه هویت این آب‌ها پشتوانه‌ای چندهزارساله دارد و به این آسانی خدشه‌پذیر نیست. خلیجی که در جنوب کشور ما قرار دارد و هشت کشور را در اطراف خود جای داده، همیشه فارس بوده، هست و خواهد ماند.

 • ویدئو / بخش لذیذِ سفرهای هوایی

  ویدئو / بخش لذیذِ سفرهای هوایی

  یکی از مؤلفه‌هایی که سفرهای هوایی را لذت‌بخش‌تر می‌کند، پذیرایی در حین پرواز است. تحقیقات نشان داده حضور در ارتفاع و تغییر فشار هوا در کابین هواپیما، اعصاب بویایی و چشایی انسان را تضعیف می‌کند؛ با این حال، شرکت‌های هواپیمایی بزرگ دنیا از مجرب‌ترین سرآشپزها بهره می‌برند تا پذیرایی آبرومندی برای مسافران خود تدارک ببینند.

 • ویدئو / پاسخ روحانی به ادعاهای ترامپ

  ویدئو / پاسخ روحانی به ادعاهای ترامپ

  رییس‌جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اظهارات اخیر همتای آمریکایی خود، او را به مطالعه تاریخ، جغرافیا و ادب و همچنین حقوق و عرف بین‌الملل دعوت کرد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۹ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۹ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۲ تا ۱۹ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / روایت سفیر انگلیس از بهبود روابط تهران - لندن

  ویدئو / روایت سفیر انگلیس از بهبود روابط تهران - لندن

  سفیر انگلیس در ایران، با بیان اینکه "برجام بهترین راه برقراری امنیت در منطقه است"، تأکید می‌کند که دولت کشورش به طور کامل و قوی از اجرای برجام حمایت می‌کند. نیکلاس هاپتون در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا، با اشاره به فراز و نشیب رابطه دو ایران و انگلیس، از بهبود روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور خبر داده است.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت پنجم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت پنجم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در پنجمین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی «استیشن واگن وودی استودبیکر ۱۹۴۷» و «بیوک وایلدکت ۱۹۵۳» آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / پنج جنگنده قدرتمند جهان

  ویدئو / پنج جنگنده قدرتمند جهان

  رقابت کشورهای مختلف در عرصه تولید تجهیزات و ادوات نظامی سال‌هاست که شکل گرفته و بویژه دو کشور آمریکا و شوروی - سابق - از دوران جنگ سرد در این زمینه وارد رقابت شده‌اند. پس از فروپاشی شوروی، روسیه این مسابقه را با رقیب دیرینه‌اش پی گرفته است. در این ویدئو، پنج جنگندۀ قدرتمند این دو کشور را معرفی می‌کنیم.

 • ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت چهارم

  ویدئو / اسرارآمیزترین خودروهای تاریخ - قسمت چهارم

  «خودروهای اسرارآمیز» نام مجموعه‌ای است که به تاریخچۀ تولید برخی خودروهای ماندگار در تاریخ این صنعت می‌پردازد. در چهارمین قسمت از این مستند، با تاریخچه تولید دو خودروی «فورد سدان مدل ۱۹۳۶» و «کرایسلر اسپشیال مدل ۱۹۵۳» آشنا می‌شوید.

 • ویدئو / ۲۵ گل فراموش‌نشدنی فوتبال

  ویدئو / ۲۵ گل فراموش‌نشدنی فوتبال

  فوتبال از جمله ورزش‌هایی است که هیجان بالایی دارد و همین امر موجب شده تا طرفداران زیادی در دنیا برای خود دست و پا کند. یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این ورزش که بر این هیجان می‌افزاید، گل‌هایی است که در بازی‌های مختلف به ثمر می‌رسد. در این ویدئو ۲۵ گل فراموش‌نشدنی تاریخ فوتبال جهان را می‌بینید.

 • ویدئو / مهمترین بنادر جنوبی ایران

  ویدئو / مهمترین بنادر جنوبی ایران

  مهمترین بنادر تجاری ایران، در جنوب کشور یعنی حاشیه خلیج فارس تا مرز آب کشور در دریای عمان (سواحل مکران) قرار دارد. میلیاردها دلار از صادرات و واردات کشور از طریق همین بنادر جابجا می‌شود. در این ویدئو، چند بندر جنوبی کشورمان نظیر بوشهر، خرمشهر، آبادان، شهید باهنر و چابهار معرفی خواهند شد.

 • ویدئو / تفاوت‌های گرافیکی «فیفا ۱۷» و «فیفا ۱۸»

  ویدئو / تفاوت‌های گرافیکی «فیفا ۱۷» و «فیفا ۱۸»

  بازی محبوب «فیفا ۲۰۱۸» که رونمایی و نسخه‌های کامپیوتری و مخصوص کنسول‌های بازی ارائه شده، تفاوت‌های گرافیکی آشکاری با نسخه قبلی آن دارد. مواردی نظیر فواصل دوربین از سوژه، نسبت ابعاد زمین و ورزشگاه، دقت ضربات بازیکنان به توپ و رعایت جزئیات در طراحی چهره‌ها، واقعی‌تر از گذشته شده است. در این ویدئو، با برخی از تفاوت‌های دو نسخۀ بازی «فیفا ۱۷» و «فیفا ۱۸» آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۲ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۱۲ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۵ تا ۱۲ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / ابتکاری برای فرار از ساختمانِ آتش‌گرفته

  ویدئو / ابتکاری برای فرار از ساختمانِ آتش‌گرفته

  یک طراح بریتانیایی سیستمی را به منظور تخلیۀ افراد از ساختمان‌های در حالِ سوختن، خلق کرده است. در این سیستم، تونلی تعبیه شده که افراد را به آرامی به پایین ساختمان هدایت می‌کند.

 • ویدئو / روایتِ یک آئین سنتی در محرم

  ویدئو / روایتِ یک آئین سنتی در محرم

  نطنز از مذهبی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای اصفهان است. همین دو ویژگی سبب شده تا عزاداری دهه اول محرم در این شهرستان، از گذشته با آداب و رسوم خاصی همراه باشد؛ از تعزیه و نخل‌گردانی گرفته تا پخت نذری و حلیم‌پزانی که قدمتی ۶۵ ساله دارد. هر سال عاشورا گردشگران و عزاداران و بومی‌های کوچ‌کرده، از شهرهای دیگر روانه نطنز می‌شوند تا این رسوم را از نزدیک شاهد باشند. این، شِمایی کلی از آئین عزاداری محرم در نطنز است که در سالگرد سومین روز شهادت سالار شهیدان روایت می‌کنیم.

 • ویدئو / مهمترین بنادر ایران در حاشیه دریای خزر

  ویدئو / مهمترین بنادر ایران در حاشیه دریای خزر

  بنادر شمالی ایران که در حاشیه دریای خزر قرار گرفته‌اند از جمله مبادی کشورمان برای تبادلات تجاری محسوب می‌شوند. با وجود اینکه حجم این تبادلات بسیار کمتر از بنادر جنوبی ایران است، اما حضور روسیه به عنوان یکی از شرکای مهم تجاری کشورمان در شمال این دریا، اهمیت بنادر شمالی را بالا برده است. در این ویدئو، پنج بندر مهم ایران در حاشیه دریای خزر بر اساس میزان تبادلات تجاری را معرفی کرده‌ایم.

 • ویدئو / شوری که باید با شعور همراه باشد

  ویدئو / شوری که باید با شعور همراه باشد

  «در عزاداری‌ها، شور و شعور باید با هم همراه باشد». چقدر این جملۀ تکراری را در رفتارهایمان محقق کرده‌ایم؟ محرم برای همگان جایگاه و احترام ویژه‌ای دارد و باید تلاش کنیم آسیب‌های عزاداری‌های ناصحیح کمتر شود؛ نکته‌ای که بسیاری از شخصیت‌های دینی کشورمان به آن تأکید داشته‌اند و امام (ره) و مقام معظم رهبری هم به آن اشاره کرده‌اند. برای نمونه، رهبر انقلاب در برخی از بیاناتشان ضمن اشاره به مسائلی نظیر فراهم آوردن آزار و اذیت‌هایی برای دیگران از طریق صدای بلندگو یا بسته شدن خیابان، تأکید کرده‌اند: «ما با این که پشت بلندگو، تا دیر وقتی از شب، شعر یا قرآن یا نوحه بخوانند و مزاحم همسایه ها بشوند، مخالفیم.»

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۵ مهر

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۵ مهر

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۹ شهریور تا ۵ مهر ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / گفت‌وگو با «قیصر» دفاع مقدس

  ویدئو / گفت‌وگو با «قیصر» دفاع مقدس

  بی‌شک یکی از به یادماندنی‌ترین جملات سینمای جنگ ایران، «حاجی سیّدتو کُشتن» در فیلم «آخرین شناسایی» به کارگردانی علی شاه‌حاتمی است. جالب است که با وجود ماندگار شدن این جمله، راوی آن در این نوع از سینما «ماندنی» نشد. پیمان شریعتی اولین بازی سینمایی خود را در «آخرین شناسایی» تجربه کرد و امروز مدیر مجموعه تئاتر شهر است.

 • ویدئو / رنگ محرم در دو محله قدیمی تهران

  ویدئو / رنگ محرم در دو محله قدیمی تهران

  محرم که می‌آید، تمام شهر حال و هوای سوگ دارد. برپایی تکیه‌ها و ایستگاه‌های توزیع نذری از جمله نشانه‌هایی است که این حال و هوا را در سطح شهر به خوبی نشان می‌دهد و این نشانه‌ها در محله‌های قدیمی تهران بیشتر به چشم می‌خورد. بوی اسپند و صدای نوحه و رقص پرچمِ یاحسین (ع) در آسمان، از نزدیک شدن عاشورایی دیگر خبر می‌دهد.

 • ویدئو / نمایشگاهی برای ابد

  ویدئو / نمایشگاهی برای ابد

  وحید سهرابی‌ابد، متولد ۸ اردیبهشت ۱۳۶۸ در همدان، فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان عکاس خبری را از سال ۸۴ آغاز کرد. او در فاصله سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ در سرویس عکس خبرگزاری ایسنا در تهران، فعالیت خود را پی گرفت. وحید سهرابی در سال ۸۹ برای بخش زیر ۲۵ سال جشن تصویر سال برگزیده شد. در ۱۶ خرداد ۱۳۹۶، حادثه‌ای ناگهانی، دست وحید سهرابی را از دنیایی که او سال‌ها از پنجره دوربین نگاهش کرده بود، کوتاه کرد. حالا، به منظور گرامیداشت یاد و خاطره این همکارِ فقید، نمایشگاهی از منتخب عکس‌های او در نگارخانۀ تابستانِ خانه هنرمندان ایران برپا شده و تا ۱۱ مهرماه ادامه دارد.

 • ویدئو / آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس‌جمهور

  ویدئو / آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس‌جمهور

  سال تحصیلی جدید در مدارس سراسر کشور از امروز رسماً آغاز شد. رئیس‌جمهور حسن روحانی نیز به رسم هر سال با حضور در یکی از مدارس تهران، ضمن نواختن زنگ اول مهر، پرسش امسالِ خود از دانش‌آموزان را مطرح کرد: «در محیط مدرسه، تحمل افکار دیگران، احترام به افکار دیگران و اخلاق و ادب را چگونه تمرین کنیم؟»