• ناگفته‌های ابراهیم یزدی از مذاکره با برژینسکی

  ناگفته‌های ابراهیم یزدی از مذاکره با برژینسکی

  هر ماجرایی می‌تواند دو روایت داشته‌باشد، بالطبع، حضور افراد مختلف می‌تواند این روایت‌ها را متعدد کند. تقریبا هر مذاکره‌ای چنین سرنوشتی پیدا می‌کند. مذاکره انقلابیون ایران با برژینسکی مشاور کارتر از این دست ماجراهاست که ایرانی‌ها و آمریکایی‌ها دو روایت متفاوت از آن ارائه می‌کنند. این مذاکره اولین دیدار مقامات ارشد ایران بعد از انقلاب با یک مقام آمریکایی بود؛ روز اول نوامبر ١٩٧٩.

 • آيا نتیجه انتخابات می‌توانست طور ديگري باشد؟

  آيا نتیجه انتخابات می‌توانست طور ديگري باشد؟

  پس از انتخابات رياست‌جمهوري بعضا بحث‌هايي در خصوص آرايش فضاي انتخاباتي مخصوصا در بين اصولگرايان به وجود آمده مبني بر اينكه اگر فضاي انتخاباتي را طور ديگري مديريت مي‌كردند نتيجه چيز ديگري بود. يكي از اين بحث‌ها اين است كه اگر قاليباف به جاي رييسي در صحنه مي‌ماند پيروز انتخابات مي‌شد يا اينكه اگر هر دو در صحنه مي‌ماندند انتخابات به دور دوم مي‌رفت.

 • نگاهی به سهم زنان از دولت یازدهم

  نگاهی به سهم زنان از دولت یازدهم

  چهره دولت هنوز چهره‌ای مردانه است‌. زنان با اینکه نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، هنوز به اندازه مردان در اداره کشور فعال نیستند. در سال‌های اخیر اصرار فعالان حقوق زنان بر حضور وزرای زن در کابینه در آستانه هر انتخاباتی بالا گرفته و بعد با تکمیل کابینه فراموش شده است؛ بدون در نظر گرفتن اینکه دولت تنها هیات دولت نیست و مشارکت تنها وزارت نیست.

 • سودای قدرت با «جبهه پایداری» چه کرده؟

  سیدمحمود نبویان، عضو ارشد جبهه پایداری و نماینده سابق مجلس، از جمله کسانی است که مانند هم‌حزبی خود آقای کریمی قدوسی، مرتبا در میان طلاب و جوانان مومن به سخنرانی‌های آتشین و تند و تیز می‌پردازد تا آنان را به درایت و بصیرت انقلابی رهنمون کند و بخش عظیمی از این مخاطبان نیز با تأثیر از سخنان این افراد به حرکت‌هایی دست می‌زنند که بارها شاهد تذکرات جدی مقام معظم رهبری در این رابطه بوده‌ایم، مانند فاجعه ۲۲بهمن قم.»

 • مزد ترس منصوریان

  مزد ترس منصوریان

  حالا و پس از شکست سهمگین و تراژیک همه از احتمالات تاکتیکی می‌نویسند که اگر استقلال تهاجمی بازی می‌کرد، بهتر بود و منصوریان مقصر اصلی است و خب کیست که نداند همه این‌ها مزد ترس علیرضا منصوریان است. او در آزادی ۱-۰ العین را شکست داد، از این تیم ترسید و در بازی برگشت ۶ گل خورد.

 • آغاز بازرسی حجاب کارمندان از ماه آینده

  «از ماه آینده (تیرماه) بازرسی از ادارات استانی و شهرستانی در حوزه عفاف و حجاب توسط گروه‌های بازرسی ستاد صیانت استان آغاز شود.»

 • منشی پزشک در دام بیمار

  مرد جوان که با اغفال منشی مطب یک پزشک، او را با وعده ازدواج به خلوتگاه شیطانی‌اش کشانده و مورد تعرض قرار داده بود، در شعبه پنجم دادگاه کیفری محاکمه شد.

 • استقلال چگونه متلاشی شد؟

  منصوریان برای متوقف کردن العین روش عجیبی را انتخاب کرده بود و خیلی زود ناکارآمدی این روش مشخص شد.

 • روایت بادامچیان از حمایت‌ موتلفه از رئیسی

  روایت بادامچیان از حمایت‌ موتلفه از رئیسی

  قائم‌مقام حزب موتلفه تاکید دارد: مؤتلفه اسلامی با معرفی نامزد حزبی، به بخش عمده و اساسی اهداف خود در انتخابات دست یافت.

 • دستگاه قضایی از این تهمت‌زنی به راحتی نگذرد

  خبر، تکان‌دهنده بود؛ نه به خاطر اتهام‌زنی به مسئولان دولتی که این امر، تازگی نداشته و دیرزمانی است که متاسفانه شاهد جابه‌جایی مواضع مدعی و مدعی علیه در موضوعات مختلف هستیم. خبر از آن جهت تکان‌دهنده بود که فردی ملبس به جامه مقدس روحانیت، اظهاراتی کرده که در فقه امامیه از آن به «افترا» یاد شده و در قانون مجازات اسلامی، عنوان مجرمانه آن «نشر اکاذیب» است.

 • دارویی که بلای جان کیارستمی شد!

  دارویی که بلای جان کیارستمی شد!

  این روزها یک بار دیگر عوارض جانبی مر‌گبار استفاده از هپارین به سرتیتر اخبار تبدیل می‌شود. هپارین دوباره قربانی گرفته و این‌ بار این فرد کسی نبوده جز عباس کیارستمی. هپارین دارویی است که از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند و در جمع داروهایی با هشدار بالا قرار دارد.

 • سفیدی مو را نادیده نگیرید!

  عدم دریافت ویتامین B12 به میزان کافی ممکن است در قالب سفید شدن زودرس مو یا رشد ناگهانی تارهای سفید مو خود را نشان دهد.

 • کنایۀ همزمان یک روزنامه به رئیسی و صداوسیما

  ادعای کاندیدای شکست‌خوردۀ انتخابات اخیر درباره جانبداری صداوسیما از حسن روحانی، واکنش‌هایی را برانگیخته است.

 • یادداشت صالحی درباره انتخابات اخیر و دستاوردها

  یادداشت صالحی درباره انتخابات اخیر و دستاوردها

  علی‌اکبر صالحی معتقد است که یکی از مهم‌ترین نتایج انتخابات اخیر، شکل‌گیری اپوزیسیونی است که با رأی ۳۸ درصدی از پشتوانه قابل توجهی در عرصه سیاسی برخوردار است و باید از ظرفیت‌های آن در مسیر اعتلای کشور بهره گرفت.

 • ادعاهای ولایتی درباره میرزاده + پاسخ

  ادعاهای ولایتی درباره میرزاده + پاسخ

  علی‌اکبر ولایتی درباره عملکرد رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی ادعاهایی را مطرح کرد و حمید میرزاده نیز به این ادعاها پاسخ داد.

 • توصیۀ دینی محسن آرمین به آیت‌الله علم‌الهدی

  یک قرآن‌پژوه و فعال سیاسی، در یادداشتی با انتقاد از برخی اظهارنظرهای امام جمعه مشهد، برخی نکات را به وی توصیه کرده است.

 • ناگفته‌هایی دردناک از مهاجرت یک افغان به ایران

  می‌ترسد چیزی از ماجرا بگوید، وحشت دارد از اینکه دوباره سر برسند و چشم بسته ببرندش همان‌جایی که یک هفته تمام، دمارش را درآوردند؛ همان‌جایی که ناخن‌های دستش را کشیدند و ناهار و شام‌، کتک‌خورش کردند. برزخی که ضجه هموطنانش را می‌شنید و عربده مردانی که فقط و فقط پول می‌خواستند.

 • حکایت نخستین برج‌های مسکونیِ تهران

  حکایت نخستین برج‌های مسکونیِ تهران

  ۴۴ سال قبل در چنین روزی نخستین برج‌های مسکونی تهران افتتاح شدند. آن زمان، نزدیک بودن به همسایه‌ها، استفاده از آسانسور و استخر روباز از چالش‌های پذیرش زندگی در نخستین مجتمع‌های مسکونی تهران بود.

 • گزارشی تکان‌دهنده از زندگی کودکان زباله‌گرد

  گزارشی تکان‌دهنده از زندگی کودکان زباله‌گرد

  همه‌چیز از مرگ سوزناک احد و صمد آغاز شد. همان دو برادر ناتنی ۷ و ۸ ساله افغان که به دور از پدر و مادر، به ایران پناه آورده بودند و در یک گاراژ جمع‌آوری ضایعات کار می‌کردند تا مخارج خانواده نابسامانشان در افغانستان را تأمین کنند، اما سرنوشت برایشان خواب بدی دیده بود.

 • ۷ نکته درباره نطق پساانتخاباتی نامزد ناکام

  ۷ نکته درباره نطق پساانتخاباتی نامزد ناکام

  نامزد ناکام انتخابات در حالی همه رای‌دهندگان به خود را «محروم» معرفی می‌کند که اتفاقا شماری از برخورداران از مناصب و موقعیت‌ها در بیرون دولت به ایشان رای دادند که طبعا مشمول واژه «محروم» نمی‌شوند. بخشی از پایگاه رای البته از طبقات محروم بود.

 • با ماندن قالیباف هم اوضاع عوض نمی‌شد

  مهدی فضائلی:

  با ماندن قالیباف هم اوضاع عوض نمی‌شد

  «کناره‌گیری آقای قالیباف شرایط را برای ستاد آقای روحانی راحت‌تر کرد ولی این که حضور آقای قالیباف این وضعیت را از بین می‌برد، خیر، چنین اعتقادی ندارم. یعنی اگر آقای قالیباف در صحنه می‌ماند این دو‌قطبی شکل می‌گرفت، نتیجه این دوقطبی هم آن می‌شد که آقای قالیباف رای پایینی می‌آورد.»

 • رئیسی نامزد موتلفه بود، میرسلیم نامزد مستقل!

  ترقی:

  رئیسی نامزد موتلفه بود، میرسلیم نامزد مستقل!

  حمیدرضا ترقی درباره حمایت موتلفه از رئیسی در ساعات پایانی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: حزب موتلفه در رقابت‌های انتخاباتی نمی‌تواند وحدت‌شکن باشد یا وحدت را نادیده بگیرد.

 • تاوان دوران مرتضوی!

  «استخدام فله‌اي، واگذاري فله‌اي و بدهي صد هزار ميلياردي ميراث مديران قبلي شستا بود.»

 • زنان در راه کابینه

  «انتصاب وزیر زن از میان گزینه‌های موجود، کارزار تازه‌ای در کارنامه فعالیت سیاسی و مدنی زنان ایران است. نه‌ تنها زنان اصلاح‌طلب که جنبش زنان ایران نیز در روزهای انتخابات بارها بر گزینه انتصاب وزیر زن تأکید کرده‌ا‌ند. حالا باید دید ماحصل اتاق فکر زنان و لابی‌ها به کجا ختم می‌شود.»

 • آقای لاریجانی این سخن کدام فقیه است؟

  آقای لاریجانی این سخن کدام فقیه است؟

  آقای محمدجواد لاریجانی در جایی از نامه‌شان اشاره کرده‌اند که «در تلاوت شجریان، توجه به آیت تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و این امر خلاف موازین شرعی تلاوت است!» این اجتهاد و تخصص در علم تلاوت بر چه مبنا و اساسی است؟ ایشان چگونه می‌توانند در موضع یک فقیه بنشینند، فتوا بدهند و این کار را خلاف شرع بدانند؟ نفس این کار خلاف شرع و بدعت خواهد بود. استخراج حکم شرعی از این جمله که منطق و شرعی ندارد، خود خلاف شرع است.»

 • بگوئید برخی بزرگان هم کار را تمام شده بدانند

  «انتخابات تمام شد. بگوئید برخی بزرگان هم کار را تمام شده بدانند و سخنی نگویند که آرامش جامعه را خراش اندازد. نگویند چیزی که در فضای عمومی به ویژه فضای مجازی در قالب کلمات ناخوشایند ترجمه و بازنشر شود.»

 • انتقاد صریح روزنامه اطلاعات از امام‌جمعه موقت تهران

  «اصولاً نه آقای رئیسی نماینده تام و تمام بخش ارزشی و انقلابی و ولایتمدار جامعه است و نه آنها که به آقای روحانی رأی دادند خدای ناکرده طرفدار لاابالی‌گری و دین‌گریزی یا دارای زاویه با انقلاب و نظام و دین و ارزش‌های شناخته شده آن… اصولاً این تقسیم‌بندی از پایه و اساس دارای اشکال و انحراف است. برای چه به خاطر برد یا باخت فرضی در یک عرصه سیاسی و انتخاباتی حاضریم دانسته یا نادانسته گران‌ترین هزینه‌ها را صرف کنیم و هر مغالطه‌ای را صورت دهیم و بی‌جهت جامعه را دو قطبی کرده و با نادیده گرفتن قاعده بازی کم تحملی خود را به رخ بکشیم؟»

 • واکنش‌ها به شایعه فروش خانه بازیگر مشهور

  رامبد جوان و نوید محمدزاده در اینستاگرام خود به خبر مزایده خانه بهروز وثوقی در تهران واکنش نشان دادند.

 • گفتگو با پیرمرد‌ فال‌فروشی که هوادار روحانی است

  گفتگو با پیرمرد‌ فال‌فروشی که هوادار روحانی است

  در روزهای داغ فضای تبلیغات انتخاباتی، عکس و فیلم پیرمرد فا‌ل‌فروشی که فال‌هایش را برای حمایت از حسن روحانی بین مردم پخش می‌کرد، دست به دست می‌شد. پیرمرد قد خمیده، همه دارایی‌اش فال‌هایی است که امانی می‌فروشد و از سود فروش آن‌ها، خرج خوراک خود را درمی‌آورد. در روزهای آخر تبلیغات تصمیم می‌گیرد همه دار و ندارش را برای دیدن خنده مردم خرج کند...

 • تهران چه شهرداری می‌خواهد؟

  تهران چه شهرداری می‌خواهد؟

  تهران دیگر یک شهر نیست؛ یک سکونتگاه است؛ سکونتگاه بزرگی که ساکنانش به آن دلبستگی ندارند. بسیاری از ما ساکنان تهران به آن وابسته‌ایم چون در آن سکونت داریم و به آن عادت کرده‌ایم، اما به آن دلبسته نیستیم چون از زندگی در آن لذت نمی‌بریم. چرا تهران این‌گونه شد؟