• دوشنبه / ۲۴ مرداد ۱۳۹۰ / ۱۱:۴۹
  • دسته‌بندی: انرژی
  • کد خبر: 9005-14466
  • خبرنگار : 71188

براي خريد لوازم برقي بايد به چه نكاتي توجه كنيم؟ برچسب‌هاي رنگارنگي كه بر قبوض برق سايه مي‌اندازند

درحالي كه در سال‌هاي اخير پديده جديدي به نام "برچسب انرژي" جاي خود را در ميان خانواده‌هاي ايراني باز كرده، با اجرايي شدن قانون هدفمندي يارانه‌ها، توجه مردم در هنگام استفاده از وسايل برقي به اين پديده روز به روز بيشتر مي‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اخيرا توصيه مديران حوزه انرژي كشور به مصرف‌كنندگان به توجه به "برچسب انرژي" در هنگام خريد يا استفاده از وسايل برقي بيش از پيش به گوش مي‌رسد. اين در حالي است كه اين پديده هنوز براي برخي از مصرف‌كنندگان به‌خوبي جا نيفتاده و شايد بخشي از مصرف‌كنندگان توجه چنداني به اطلاعات اين برچسب نداشته باشند.

خبرگزاري ايسنا، براي معرفي بيشتر اين پديده، اطلاعاتي را درخصوص برچسب‌هاي انرژي و كاربرد آن گردآوري كرده كه در ادامه مي‌آيد:

استفاده از لوازم برقي بدون برچسب انرژي، هزينه برق را افزايش مي‌دهد

تهيه و استفاده از لوازم خانگي برقي بدون برچسب انرژي و غيراستاندارد و با رتبه‌هاي پايين، موجب افزايش هزينه هاي برق مصرفي مي شود و بر اين اساس ضروري است كه مشتركان برق با استفاده از لوازم برقي با رتبه A وB، در هزينه‌هاي برق مصرفي صرفه‌جويي كنند.

به كارگيري و توسعه رتبه‌بندي انرژي و برنامه‌هاي برچسب انرژي در لوازم و تجهيزات انرژي‌بر و تعيين معيار و شاخص براي آنها با رويكرد كاهش مصرف در سال‌هاي اخير بيشتر مورد توجه قرار گرفته و از آنجا كه رتبه انرژي هر وسيله برقي، به طور مستقيم در هزينه‌هاي برق مصرفي استفاده‌كننده تاثير دارد، بنابراين جهت كاهش هزينه‌هاي يادشده ضروري است به رتبه و برچسب انرژي لوازم انرژي‌بر توجه كافي شود.

برچسب انرژي استانداردي است كه روي وسايل انرژي‌بر نصب مي‌شود و مصرف كنندگان را با ميزان مصرف انرژي، كارآيي و بازده انرژي آن دستگاه آشنا مي‌كند. همچنين اطلاعات مشترك و اختصاصي را در مورد آن وسيله انرژي‌بر در اختيار مصرف‌كنندگان قرار مي‌دهد كه از جمله اين اطلاعات مي‌توان به آرم و نام شركت سازنده، علامت تجاري و معيارهاي فني هر دستگاه، به طور مثال حجم يخچال و فريزر، ميزان هوادهي كولر و كلاس آب و هوايي اشاره كرد.

بخش‌هاي مختلف برچسب انرژي

برچسب انرژي از سه قسمت‎ مختلف تشكيل شده كه هر قسمت نمايانگر اطلاعات ويژه‌اي است. بخش اوليه اين برچسب كه در تمام وسايل انرژي بر خانگي مشترك است به ترتيب نمايانگر علامت تجاري، نام كارخانه سازنده و مدل دستگاه است.

اين درحالي است كه بخش دوم برچسب انرژي بوسيله حروف لاتين از A تا G با هفت فلش رنگي درجه‎بندي شده كه هر يك از حروف به همراه رنگ مربوطه معرف درجه‎اي از كارايي دستگاه است. در برچسب انرژي حرف A‌ روي فلش سبز پررنگ نشانگر بيشترين بازدهي وكمترين مصرف انرژي دستگاه و حرف G منقش بر روي فلش قرمز رنگ نشانگر بيشترين مصرف انرژي و كمترين كارآيي و راندمان دستگاه است؛ پس هر چه رتبه دستگاه بالاتر باشد كارايي آن نسبت به ميزان انرژي مصرفي بيشتر است.

از سوي ديگر، دربخش سوم و در بعضي از تجهيزات برقي، اطلاعات عملكردي و بهره‌برداري مانند ميزان سرمايش، حجم نگهدارنده موادغذايي، قدرت پاك‌كنندگي، قدرت خشك كنندگي و غيره را نشان مي دهد.

بخشي كه با حرف لاتين از A تا G با هفت فلش رنگي از سبز تا قرمز درجه‎بندي شده مهم‌ترين بخش برچسب انرژي است و مصرف‌كنندگان مي توانند درهنگام خريد وسايل خانگي با دقت و توجه به حرف لاتين درج شده و يا فلش رنگي از ميزان كارآيي و بازدهي وسيله مورد نظر خود اطلاع پيدا كنند.

مزيت‌هاي استفاده از برچسب انرژي

در حال‌حاضر به طور متوسط 15 تا 20 وسيله برقي در هر خانه وجود دارد و بخش خانگي، تجاري و عمومي بيش از 52 درصد از مصرف كل انرژي نهايي كشور را به خود اختصاص داده‌اند كه در اين ميان بيشترين سهم مصرف در اقلام و تجهيزات انرژي‌بر از قبيل يخچال، انواع لامپ‌هاي روشنايي، كولر، ماشين لباسشويي صورت مي‌گيرد كه در صورت ارتقاي رتبه انرژي آن‌ها به A يا B، صرفه‌جويي زيادي در مصرف انرژي مي‌شود.

بنابراين خريد تجهيزات با رتبه انرژي A يا B باعث خواهد شد كه علاوه بر كاهش هزينه‌هاي برق مصرفي هر مشترك، چرخه توليد اين قبيل تجهيزات و حتي واردات مجاز كشور ما به سمت ارتقاء محصولات سوق پيدا كند. از سوي ديگر، فوايد استفاده از برچسب انرژي شامل كاهش انرژي مصرفي و هزينه‌هاي آن در خانواده‌ها، ايجاد رقابت درتوليدكنندگان داخلي در راستاي ساخت وسايل كم مصرف انرژي، كمك به حذف وسايل ولوازم پرمصرف انرژي از دور توليد و جلوگيري از اتلاف انرژي در كشور كمك به كاهش آلودگي محيط زيست است.

اين درحالي است كه استفاده و رعايت استاندارد برچسب انرژي در توليدات داخلي در سطح ملي تاثير بسيار زيادي در كاهش مصرف انرژي و هزينه‌ها در كشور دارد. بطور مثال در صورتيكه يك يخچال فريزر با حجم 12 تا 14 فوت داراي برچسب انرژي با رتبه A در كشور توليد و استفاده شود، متوسط مصرف انرژي ساليانه آن 400 كيلووات ساعت است كه در مقايسه با يك يخچال-فريزر رتبه E كه متوسط مصرف سالانه آن 700 كيلووات ساعت است، باعث صرفه‌جويي سالانه در حدود 300 كيلووات ساعت براي يك دستگاه و از ديدگاه ملي در كل كشور بطور متوسط باعث پنج هزار و 500 ميليون كيلووات ساعت صرفه‌جويي در مصرف انرژي خواهد شد.

زمينه‌هاي قانوني برچسب انرژي

براساس بند “9 ” تبصره 19 قانون برنامه دوم توسعه اقتصادي كه در برنامه‌هاي سوم نيز تنفيذ شده و ماده 121 قانون چهارم وزارتخانه‌هاي نفت و نيرو و مؤسسه استاندارد موظف هستند برچسب انرژي روي لوازم خانگي را تدوين و ابلاغ كنند. همچنين در طرح اصلاح الگوي مصرف كه در مجلس شوراي اسلامي تصويب شد، نيز به موضوع برچسب انرژي اشاره شده است.

همچنين براساس مصوبه هيأت دولت، برنامه‌ريزي بايد به گونه‌اي صورت گيرد كه از واردات لوازم و تجهيزات برقي با رتبه انرژي پايين‌تر از A و B جلوگيري شود و از سويي جهت گيري توليدات اينگونه تجهيزات بايد به نحوي باشد كه رتبه انرژي آنها طي دو سال آينده، دو درجه ارتقاء يابد.

به گزارش ايسنا، اولين برچسب انرژي در كشور براي يخچال فريزرها تدوين شده و در حال حاضر اين برچسب براي 17 وسيله برقي شامل تدوين و اجباري شده است. اين وسايل شامل يخچال فريزر خانگي، كولر آبي، كولر گازي، ماشين لباسشويي، لامپ‌هاي الكتريكي، اتوي برقي خانگي، آبگرمكن برقي، سماور برقي خانگي ، جارو برقي، بادزن (فن)، تجهيزات اداري، كمپرسور تبريد، موتورهاي الكتريكي تك فاز، موتورهاي الكتريكي سه فاز و برج خنك‌كن است.

اطلاعات روي برچسب انرژي از طريق انجام تست عملكرد وسايل انرژي‌بر بر اساس استاندارد ملي ايران توسط آزمايشگاه‌هاي معتبر و همكارموسسه استاندارد انجام مي شود. پس از تست عملكرد وسايل انرژي‌بر، اطلاعات تست ازطريق اداره استاندارد به كارخانه سازنده ابلاغ و كارخانه سازنده موظف به درج مشخصات آن به روي برچسب در يك قالب از پيش تعيين شده مي‌شود.

برچسب انرژي و كالاهاي قاچاق

در اين ميان بايد به اين نكته توجه داشت كه استفاده از لوازم برقي كه به صورت قاچاق وارد كشور مي‌شوند و فاقد معيار رتبه انرژي هستند، نه تنها باعث افزايش هزينه‌هاي برق مصرفي مي‌شود، بلكه به علت عدم وجود معيار فني مناسب، ممكن است مشكلات ايمني و خطرات جدي براي مصرف‌كنندگان ايجاد كند. بر اين اساس لازم است در زمان خريد تجهيزات انرژي به رتبه انرژي نيز توجه و از تهيه و خريد لوازم برقي غيراستانداردي كه از مبادي غيررسمي وارد كشور مي‌شود، خودداري كرد.

گزارش از خبرنگار ايسنا، متين كاكويي

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.