• جمعه / ۱۹ اسفند ۱۳۹۰ / ۰۹:۴۰
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 90121901850
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

گزارش ايسنا از وضعيت بيماران دياليزي در كاشمر

گزارش ايسنا از وضعيت بيماران دياليزي در كاشمر

ایسنا/خراسان رضوی پس از گذشتن از يک فضاي باز، وارد سالني با درب آهني سفيدرنگي مي‌شوي که پشت آن دمپايي‌هاي صورتي رنگ توجه را به خود جلب مي‌کند؛ كه نشان‌دهنده اين است که اجازه ورود با کفش‌هايت را با وضعيت خاصي که اين بخش دارد، نداري چون اينجا بيماراني که مشکل کليوي دارند هفته‎اي دو تا سه مرتبه براي دياليز مراجعه مي‌کنند.

پس از گذشتن از يک فضاي باز، وارد سالني با درب آهني سفيدرنگي مي‌شوي که پشت آن دمپايي‌هاي صورتي رنگ توجه را به خود جلب مي‌کند؛ كه نشان‌دهنده اين است که اجازه ورود با کفش‌هايت را با وضعيت خاصي که اين بخش دارد، نداري چون اينجا بيماراني که مشکل کليوي دارند هفته‎اي دو تا سه مرتبه براي دياليز مراجعه مي‌کنند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، اينجا تشکيل شده از 13 تخت در يک سالن بزرگ که خانه دياليزي‌هاست که هفته اي سه بار، چهار ساعت به آنجا مراجعه مي‌کنند. علاوه بر ملزومات پزشکي به اين فضا، سکوت هم اضافه کنيد که هر از گاهي از آن صداي ناله‌اي بلند مي‌شود، در کنار هر بيمار هم يک دستگاه فلزي بزرگ انجام وظيفه مي‌کند، انجام وظيفه براي زندگي.

هنوز وارد سالن اصلي نشده، با بيماري که به علت نبود جا پشت در سالن در حال دياليز کردن است مواجه مي‌شوم.30 ساله است، نگاهش خيره به سقف، هر از گاهي از درد مي‌نالد و به خود مي‌پيچد، اگر نگاهي به سالن بيندازي مي‌بيني که اين بيماري مربوط به سن خاصي نيست، هم پيرمرد هست، هم جوان، در ميان آنان زناني به چشم مي‌‌خورند که علاوه بر مشکلات زندگي در حال دست و پنجه نرم کردن با اين بيماري هستند.

به سراغ بيماري که پشت سالن در حال دياليز بود، مي‌روم. محمود از جواناني است که به علت نارسايي کليه 3 سال است دياليز مي‌کند. وي اگرچه ناي صحبت کردن ندارد اما با همان حال از وضعيت خود مي‌گويد.

محمود که دو روز در هفته و هر نوبت چهار ساعت بايد زير دستگاه باشد، با ابراز رضايت از برخورد پرستاران اين بخش مي‌گويد: متأسفانه کمبود پرستار سبب شده آنگونه که بايد به مريض‌ها نرسند.

وي که 35 دقيقه ديگر هنوز از دياليزش مانده، از مخارجي که هر بار به علت آمدن به اين مکان بايد متحمل شود، مي گويد.

وي که از روستاي "موشک" از توابع کوه‌سرخ مي‌آيد، مي‌گويد: بدون هزينه دارو هر بار بايد 7000 تا 8000 تومان هزينه رفت و آمد بدهم.

محمود به مبالغي که بايد هر ماه براي خريد دارو پرداخت کند، اشاره مي كند و مي‌افزايد: در هر ماه 10 تا 15 هزار تومان بايد براي درمان خود آمپول‌هاي ضروري که پزشک نسخه کرده، پرداخت کنم.

وقتي از او خداحافظي مي‌کنم، يک جمله مي‌گويد: شما به مسوولان بگوييد بيشتر به وضع ما رسيدگي کنند؛ نمي‌دانم در جواب چه بايد بگويم. در همين موقع پرستار ميانسالي بالاي سر محمود مي‌آيد و با چند ضربه به قسمتي از دستگاه دياليز از او مي‌خواهد صبور باشد.

وقتي در حال ترک سالن بودم متوجه ورود مردي شدم، او خود را محمود زارع‌زاده خليل‌آبادي معرفي مي‌کند. مرد مسني که چهار سال است از شهري ديگر جهت دياليز به کاشمر مي‌آيد، اگرچه چهره‌اي خندان دارد اما نمي‌دانم پشت خنده‌اش چه حرف‌هايي نهفته است که از گفتن امتناع دارد.

وي با بيان اينکه سه روز براي دياليز به اين مکان مراجعه مي‌کند، مي‌افزايد: هزينه هر سري رفت و برگشت بدون هزينه دارو حدود4000 تا 5000 تومان است که بايد بابت کرايه پرداخت کنم.

وي که شغلش رانندگي و کار کردن روي وانت است، مي‌گويد: با توجه به درآمدي که دارم براي من اين هزينه‌ها زياد است.

زارع با اشاره به اينکه از شش فرزندش تنها يک نفر را به خانه بخت فرستاده است، افزود: براي پيوند کليه اسم نوشته‌ و 100 هزار تومان براي تشکيل پرونده هزينه کرده‌ام.

وي مي‌گويد: براي مدت 20 سال پول بيمه به تأمين اجتماعي پرداخت مي‌کنم، گواهينامه پايه يک دارم و توقع دارم حال که کمکي نمي‌توانند به من بکنند، لااقل بازنشسته‌ام کنند اما هر بار که رفته‌ام فقط گفته‌اند هنوز نمي‌شود.

وي که عضو انجمن حمايت از بيماران کليوي است، در خصوص کمک‌هاي اين انجمن مي‌گويد: شايد در ماه 10 تا 20 هزار تومان و يا يک کيسه برنج بدهند که آن هم نظمي ندارد.

وي ضمن تشکر از زحمات پرسنل بخش دياليز مي‌گويد: هر سري که براي انجام دياليز مي‌آييم ممکن است وضعيتي داشته باشيم که نياز باشد دکتر ما را ببيند اما فقط ماهي يک مرتبه پزشک ما را ويزيت مي‌کند.

نمي‌دانم مسوولان شهرستان مي‌دانند کسي که مجبور به دياليز است چه حالي دارد يا خير؟ بيماران دياليزي به لحاظ جسمي و روحي دچار مشکلند و با توجه به اينکه نصف روز را اينجا هستند، مسلماً کار و شغل مناسبي نخواهند داشت. متأسفانه روز به روز هم بر شمار بيماران دياليزي اضافه مي‌شود و اين در حالي است که کمبود دستگاه‌هاي دياليز در سطح شهر کاملاً چشمگير است.

حسن کلاه درازي، بيمار دياليزي ديگري است که يک سال و نيم ضمانت زندگي کردن خود در اين دنيا را به دست اين دستگاه‌ها سپرده است.

وي با بيان اينکه هفته‌اي سه نوبت مجبور به دياليز است، مي‌گويد: اگرچه پزشك گفته در هر نوبت 4 ساعت بايد زير دستگاه باشم اما به علت کمبود دستگاه و افزايش بيماران اين زمان به 3 ساعت و 15 دقيقه کاهش يافته است.

وي با اشاره به اينکه چندي پيش وقتي به پزشک براي معالجه مراجعه کردم، اعلام کرد حتماً بايد 4 ساعت زير دستگاه باشم در غير اين صورت سم از داخل بدنم دفع نمي‌شود در ادامه مي‌افزايد: متأسفانه اين کار در کاشمر انجام نمي‌شود که سبب شده P.T.H بدنم افزايش يابد و براي پيوند دچار مشکل شوم.

وي که از روستاي "فرگ" براي انجام دياليز هر هفته به کاشمر مي‌آيد با اعلام اينکه کمبود پرسنل مشکلاتي را سبب شده است، مي‌گويد: اين امر موجب افت کيفيت کار و بدخلقي پرستاران در شيفت پاياني است که حق دارند.

اين بيمار دياليزي با تأکيد بر اينکه مسوولان بيمارستان بايد براي برطرف كردن اين مشکل چاره‌اي بينديشند، مي‌گويد: متأسفانه بعضي دستگاه‌هاي دياليز به علت عمر بالا ، قطع و وصل مي‌شوند که دو دستگاه آن در ورودي درب سالن به علت نبود قطعه جهت تعويض کيفيت دياليز را پايين آورده است.

وي با اشاره به اينکه اگر مسوولان واقعاً به فکر بيماران بخش دياليز هستند لااقل يک مرتبه از نزديک بيايند و در جريان مشکلات ما قرار گيرند، مي‌گويد: از مسوولان انتظار داريم بيشتر از ما حمايت کنند.

عباس‌علي کفاش، بيمار دياليزي ديگري که چند سالي است به اين بيماري مبتلا شده و از جانبازان جنگ تحميلي است کمبود پرسنل را علت همه مشکلات مي‌داند و مي‌گويد: تاکنون سه دفعه سوزن از دستم خارج شده اما پرستاران به علت خستگي دير متوجه شده‌اند.

وي مي‌گويد: در هر نوبت در اين سالن 13 مريض است که به وريد و شريان دستشان سوزن زده و بايد پرستاران هرچند دقيقه قدم بزنند و سرکشي کنند اما ....

وي بهداشت ضعيف، کمبود پرستار و نبود سرويس بهداشتي مناسب براي افرادي که نمي‌توانند بنشينند را از مشکلات بخش دياليز برشمرد و افزود: اگرچه در اين بخش بايد بهداشت به خوبي رعايت شود اما پرسنل خدمات با همان لباس‌هايي که در ساير بخش‌ها هستند در اين بخش رفت و آمد مي‌کنند اين در حالي است که رنج و مشقت نداشتن کليه سالم و دياليز شدن مدام آنقدر هست که کمک به اين بيماران وظيفه‌اي مهم فرض شود.

بيمار ديگري مي‌گويد: قبلاً هرگاه مي‌گفتيم ساعت دياليز را 10 دقيقه کمتر کنيد، مي‌گفتند خطرات بسياري دارد اما حالا که شمار بيماران زياد شده و تعداد تخت‌ها کم است، 45 دقيقه از هر جلسه کم کرده‌اند.

وي همچنين در خصوص ضدعفوني کردن دستگاه‌ها که زمان نيم ساعت، استاندارد قانوني است، مي‌گويد: اين ميزان کاهش يافته است.

راستگو با اشاره به اينکه در گذشته وقتي دياليز به اتمام مي‌رسيد کاملاً صبر مي‌کردند تا خون از دستگاه بيرون برود و به داخل بدن بيايد اما الان به علت کمبود وقت و شمار فراوان بيماران اين مهلت را نمي‌دهند و خون زيادي در صافي‌ها مي‌ماند که در سطل زباله مي‌ريزند.

وي به کمبود پرستار به عنوان مشکل ديگري اشاره و اظهار مي‌كند: کمبود نيرو خستگي پرستاران را سبب شده است.

در همين خصوص يک منبع آگاه در بيمارستان شهيد مدرس با اعلام اينکه بيماران دياليزي به لحاظ روحي فشارهاي بسياري را متحمل مي‌شوند و توانايي معمول کار کردن ندارند که اين امر سبب عدم توانايي مالي‌شان مي‌شود، اظهار مي‌كند: عدم کسب درآمد کافي، آسيب‌هاي جدي به خانواده آنان وارد مي‌کند که اگر بخواهند هزينه‌هاي درمان را هم پرداخت کنند، مشکلات بسياري گريبانگيرشان مي‌شود.

وي با اعلام اينکه هم‌اکنون 70 نفر را در شهرستان پوشش مي‌دهيم، ادامه مي‌دهد: هنوز 34 نفر در نوبت دياليز هستند كه به علت نبود دستگاه و پرستار به بردسکن و تربت حيدريه و يا مشهد مي‌روند.

به نظر مي‌رسد شتاب گرفتن روند توسعه امکانات بيمارستاني و افزايش شمار پرستاران که به درمان بهتر بيماران دياليزي کمک مي‌کند و حمايت از آنان براي کاستن رنج دوري بعد مسافت ضروريست و تقويت انجمن حمايت از بيماران کليوي از طريق شناساندن بيشتر اين انجمن به مردم و افزايش آگاهي‌هاي عمومي نسبت به نيازهاي مالي بيماران کليوي هم راهگشاست.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.