• سه‌شنبه / ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ / ۱۴:۰۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 91033017309
  • خبرنگار : 71429

‌رييس مركز جذب و آزمون قوه قضاييه خبر داد: جذب بانوان در سال جاري براي تصدي امر قضا

عالي‌پناه

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه از جذب بانوان براي تصدي منصب امر قضا به ويژه حضور بانوان در شوراهاي حل اختلاف و استقرار سامانه ثبت‌نام اشخاص معاف از آزمون قضاوت در معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه خبر داد.

به گزارش خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عليرضا عالي‌پناه در نشست خبري با خبرنگاران كه در معاونت آموزش تحقيقات قوه قضاييه برگزار شد، اظهار كرد: در جلسات قبل در آيين‌نامه جذب آزمون قضاوت كه در 22 فروردين‌ماه سال جاري به تصويب ريبس قوه قضاييه رسيده بود، مواردي را براي جذب طلاب و روحانيون كه به صورت خاص پيش‌بيني شده بود كه از آن به عنوان جذب اختصاصي طلاب بيان شده بود، ياد كرديم.

وي با اشاره به اين‌كه « ابهاماتي در اين خصوص پيش آمد كه آيا مركز جذب آزمون كه مستقر در معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه است پيگير جذب طلاب مي‌باشد يا طبق روال قبلي مركزي در قم پيگير اين موضوع است» ادامه داد: مركز جذب آزمون قوه قضاييه با استفاده از سخت‌افزارهاي موجود در قم، راسا جذب قضات از طلاب و حوزويان را برعهده دارد و اين كار از طريق مركز آموزش و تحقيقات قوه قضاييه انجام مي‌شود.

عالي‌پناه تصريح كرد: آگهي‌اي در سايت معاونت تحقيقات و آموزش قوه قضاييه در خصوص جذب طلاب كه از طريق سايت معاونت آموزش قوه ‌قضاييه انجام مي‌شود، قرار داده‌ايم و در آن آگهي آمده كه جذب قضات اعم از طلاب و غير طلاب منحصرا از طريق مركز جذب آزمون از تاريخ 22 فروردين‌ماه سال جاري انجام خواهد شد.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در ادامه از استقرار سامانه ثبت‌نام اشخاص معاف از آزمون خبر داد و گفت: از تاريخ 91/4/10 اين سامانه در معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه در دسترس است و داوطلبان با رجوع به سايت معاونت مي‌توانند ثبت‌نام كرده و تاريخ مصاحبه خود را مشخص كنند.

عالي‌پناه خاطرنشان كرد: بين معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه و مركز مديريت حوزه‌هاي علميه تفاهم‌نامه‌اي امضا و در آن مقرر شده كه مركز تخصصي حقوق و قضاي اسلامي، برنامه آموزشي و همچنين نظام پذيرش طلاب را متناسب با نيازهاي دستگاه قضا و قوه قضاييه از بين فارغ‌التحصيلان مركز مذكور به عنوان قاضي به اجرا درآورد.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه با بيان اين‌كه « امتحان آزمون كتبي از طريق سازمان سنجش برگزار مي‌شود» اظهار كرد: مقرر شد از تاريخ 91/7/3 تا 91/7/10 داوطلبان ثبت‌نام كنند و در تاريخ 91/8/25 آزمون در مركز استان‌هاي كشور به صورت سراسري در تهران، قم، مشهد، تبريز، اصفهان و اهواز برگزار شود.

عالي‌‌پناه با اشاره به امكان جذب بانوان براي تصدي منصب قضا، خاطرنشان كرد: پس از بررسي‌هاي به عمل آمده در مركز جذب آزمون در مورد امكان استفاده بانوان براي تصدي مناصب قضايي، گردش كار آن به ريبس قوه قضاييه از جانب معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه سپرده شد و ايشان موافقت كردند كه امسال در آزمون كتبي قضاوت از بانوان ثبت‌نام به عمل آيد و بانوان هم بتوانند بعد از پذيرفته شدن در آزمون كتبي در روند گزينش و جذب براي مناصب قضايي قرار گيرند و در حال حاضر درصد قطعي براي پذيرفته شدگان بانوان در مناصب قضايي در نظر گرفته نشده است.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در رابطه با قضات ويژه شوراهاي حل اختلاف نيز يادآور شد: مقرر شده بود اين قضات از بين مردان انتخاب شوند كه با دستور رييس قوه قضاييه و ابراز تمايل ايشان مبني بر حضور بانوان، امروز مقرر شد از بانوان هم براي قضات شوراي حل اختلاف ثبت‌نام به عمل آيد.

عالي‌پناه ادامه داد: از سوم تا 10 مهرماه سال جاري جذب عمومي بانوان براي منصب قضا را داريم كه مي‌توانند به سايت معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه مراجعه كرده و در تاريخ 25 آبان‌ماه سال جاري در آزمون شركت كنند از 3 تا 10 تيرماه جذب اختصاصي براي بانوان را داريم، ولي هنوز براي اين امر به جمع‌بندي نهايي نرسيده‌ايم.

عالي‌پناه تاكيد كرد: اگر اشكال شرعي براي حضور بانوان در مناصب قضايي وجود داشته باشد مخصوص پست‌هايي است كه بانوان در آن پست‌ها مي‌خواهند حكم صادر كنند. اساسا قضا در جمهوري اسلامي اذني است، يعني قاضي متكي به اذن صادره از ولي فقيه به كار خود مي‌پردازد؛ بنابراين بحث زن و مرد تفاوتي ندارد و ولي فقيه بر اساس مصالح، اين اذن را به مردان و زنان اعطاء كرده است.

وي با بيان اين‌كه «احتمالا اواخر تابستان آزمون شوراهاي حل اختلاف برگزار شود» خاطرنشان كرد: 500 قاضي ويژه شوراي حل اختلاف دعوت خواهند شد كه اين تعداد ثابت است و شرايط شركت در اين آزمون همان شرايط قبلي است.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه "آيا براي حداقل سن پذيرش قضات به جمع‌بندي رسيده‌ايد؟" گفت: در زمينه حداقل و حداكثري سن قضات بحث‌هاي مختلفي وجود دارد و هنوز به تصميم‌گيري قاطعي نرسيده‌‌ايم.

عالي‌پناه در پاسخ به سوال ديگري در رابطه با تعداد پذيرش قضات سال جاري، اظهار كرد: ما در چارچوب قانون برنامه پنج‌ساله توسعه، مي‌توانيم 800 قاضي جذب كنيم و در حدودي كه اين 800 قاضي اجازه بدهد ما سيستم جذب فعال خواهيم داشت.

وي ادامه داد: پذيرفته‌شدگاني كه به معاونت آموزش دعوت مي‌شوند در حدود سه پروسه ديگر را بايد بگذرانند و بعد از اين‌كه در مرحله آزمون كتبي پذيرفته شدند، وارد مرحله گزينش و سپس وارد مرحله كارآموزي مي‌‌شوند و تعدادي از اين افراد ابلاغ قضايي مي‌گيرند، بنابراين اينطور نيست كه ورودي با خروجي پذيرفته‌شدگان يكي باشد و ما متناسب با نيازها در موعد مقرر حد نصاب را مشخص و تعدادي را در يكي دو نوبت دعوت به مصاحبه خواهيم كرد.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در رابطه با جذب قضات ويژه مناطق محروم تاكيد كرد: از افرادي كه رتبه آنها 1733 تا 2500 باشد، براي مناطق محروم دعوت خواهيم كرد و در پروسه دعوت و مصاحبه قرار مي‌گيرند.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه آيا قضات ويژه مناطق محروم بايد حتما سه سال ساكن منطقه مورد نظر باشند يا خير؟ خاطرنشان كرد: چنين شرطي را نگذاشتيم. جذب قضات ويژه مناطق محروم روند شفاف و روشني بود كه براي اين مورد، پذيرفته‌‌شدگان را دعوت كرديم و همان‌طور كه گفتم افرادي كه رتبه آن‌ها بين 1733 تا 2500 باشد مي‌توانند اولويت جذب منطقه خود را مشخص كنند و هيچ شرط سكونت اوليه‌اي براي ما مدنظر نيست. در خصوص رتبه 2500 تا 3500 هنوز تصميم قطعي گرفته نشده است. سكونت يكي از موارد بعدي از الزامات است كه قاضي بعد از جذب در منطقه محروم 10 سال بايد در آن منطقه سكونت كند.

عالي‌پناه در ادامه صحبت‌هاي خود گفت: قانون اجازه داده كه قاضي از بين دارندگان ليسانس حقوق يا فقه يا مباني حقوق اسلامي و همچنين از بين طلاب سطح دو انتخاب شود و اين موضوع به عنوان سقف مقرر قانوني تصدي سمت قضا است.

وي با اشاره به اين‌كه «ما سيستم جذب عمومي و اختصاصي قضات را نيز داريم» خاطرنشان كرد: در جذب اختصاصي قضات تكيه بر كساني است كه مدارك تحصيلات تكميلي را دارند، مشروط بر اين‌كه ليسانس فقه يا حقوق اسلامي را داشته باشند، سياست جذب اختصاصي معطوف به كارشناسي ارشد و دكترا است ولي در جذب عمومي داشتن ليسانس كفايت مي‌كند.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در رابطه با بحث نخبگي نيز يادآور شد: بايد مشخص كنيم كه ما چه سطحي از نخبگي را براي منصب قضا نياز داريم، مراد ما از نخبه‌ در آيين‌نامه، احراز صلاحيت علمي بوده نه احراز ساير صلاحيت‌ها.

عالي‌پناه در رابطه با مواد آزمون كتبي قضاوت كه در 25 آبان‌ماه سال جاري برگزار خواهد شد، تاكيد كرد: مواد آزمون عبارتند از حقوق مدني، حقوق تجارت، آيين دادرسي مدني، آيين دادرسي كيفري، حقوق جزاي عمومي و اختصاصي، حقوق اساسي و فقه و اصول.

وي ادامه داد: اين مواد براي طلاب و غير طلاب، مردان و زنان يكي است، فقط منابع فقه و اصول براي طلاب با دانشگاهيان فرق دارد. فقه اصول طلاب از يك منابع و فقه اصول غير طلاب از غير منابع است. همچنين ضرايب درسي طلاب با دروس غيرطلاب متفاوت است.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در رابطه با ثبت‌نام داوطلبان داراي شرط معدل و بدون آزمون نيز گفت: از 10 تيرماه اين افراد مي‌توانند ثبت‌نام كنند و محدوديت زماني براي آن وجود ندارد.

عالي‌پناه در ادامه صحبت‌هايش در رابطه با شيوه‌نامه و آيين‌نامه آزمون قضاوت نيز گفت: شيوه‌نامه و آيين‌نامه در دست تدوين است، احتمالا با استقرار سامانه جذب معاف از آزمون لحاظ خواهد شد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه مراحل طولاني شدن پذيرفته‌شدگان براي منصب قضا به كجا رسيد گفت: گلوگاه‌هاي طولاني شدن روند جذب قضات نيز شناسايي شده است كه سه گلوگاه بود، مرحله جذب آزمون، گزينش و آموزش.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه تصريح كرد: در مرحله جذب آزمون مشكلات آن پيدا و راهش باز شده است، مشكل مهمي كه وجود داشت اين بود كه كار به صورت سنتي و دستي در اين مرحله انجام مي‌شد كه پس از بررسي‌هاي به عمل آمده درصدد هستيم كه سامانه كامپيوتري را در اين قسمت ايجاد كنيم و اين موضوع را جدي گرفتيم و درصدديم هرگونه جذب را از اين طريق انجام دهيم.

عالي‌پناه ادامه داد: براي برگزاري آزمون عمومي نيز با همكاري‌اي كه با سازمان سنجش داشتيم مشكلات را حل كرديم و در قسمت گزينش هم خود رييس قوه قضاييه پيگير حل اشكالاتي كه احتمالا سبب طولاني شدن روند گزينش بود، شدند. در قسمت آموزش نيز كه به معاونت آموزش و تحقيقات قوه قضاييه برمي‌گردد، در حال بازنگري هستيم و درصدديم زمان دوره‌هاي كارآموزي را نيز تعديل كنيم.

رييس مركز جذب آزمون قوه قضاييه در پايان صحبت‌هاي خود با تبريك هفته قوه قضاييه، ياد و خاطره شهداي هفتم تير را گرامي داشت.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۰۶-۱۵ ۱۵:۳۶

در صورت تحصیل در مقطع کارشناسی فقه و حقوق، می‌توان شرکت کرد؟ در صورت سابقه کیفری پدر، چطور؟

avatar
۱۳۹۱-۰۷-۰۳ ۱۲:۱۲

برای ثبت‌نام به چه سایتی مراجعه کنیم؟ لطفا بگین.

avatar
۱۳۹۱-۰۹-۰۷ ۲۰:۱۱

سلام، من در 27 آبان 91 در مصاحبه‌ی علمی(بدون آزمون) تصدی منصب قضا شرکت کردم. نتایج مصاحبه کی اعلام می‌شه؟ مرسی، تو رو خدا هرچه زودتر جواب رو به ایمیلم بفرستید. باز هم مرسی.

avatar
۱۳۹۱-۱۰-۰۶ ۱۷:۵۲

با سلام، لطفا زمان اعلام نتایج آزمون منصب قضا که در 25 آبان 91 برگزار شد رو مشخص کنین. ممنونم