• سه‌شنبه / ۲۷ تیر ۱۳۹۱ / ۱۰:۴۶
  • دسته‌بندی: جامعه، شهری
  • کد خبر: 91042716328
  • خبرنگار : 71001

آخرين تغييرات گواهينامه‌هاي رانندگي اعلام شد

رييس راهورناجا: اعتبار گواهينامه‌هاي رانندگي 10 ساله شد/ 3790 راننده در آستانه محروميت

گواهينامه رانندگي

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي از تغييرات جديد در صدور گواهينامه‌هاي رانندگي خبر داد.

به گزارش خبرنگار «شهري» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار اسكندر مومني روز سه‌شنبه با اشاره به آيين‌نامه جديد براي صدور گواهينامه‌هاي رانندگي، گفت: افزايش كيفيت آموزش و مهارت رانندگي و رفاه مردم مهم‌ترين عواملي بوده است كه در گواهينامه‌هاي جديد مدنظر قرار گرفته است.

وي از كاهش تنوع گواهينامه‌هاي رانندگي و تجميع آنها خبر داد و افزود: گواهينامه‌هاي رانندگي از 6 به 3 نوع كاهش يافته و تجميع مي‌شود كه بر اين اساس گواهينامه‌هاي رانندگي به 3 گروه پايه 3، پايه 2 و پايه 1 تبديل مي‌شود.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اينكه در گواهينامه‌هاي جديد خودروها به سه گروه سبك، نيمه‌سنگين و سنگين تقسيم شده‌اند، گفت: بر اساس گواهينامه پايه 3 براي خودروهاي سبك صادر شده و متقاضي بايد 18 سال تمام سن داشته و خودرو با ظرفيت حداكثر 3/5 تن و يا حداكثر 9 نفر را مي‌تواند با اين گواهينامه‌ جابجا كنند.

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

وي به گواهينامه‌هاي پايه 2 اشاره و تاكيد كرد: اين گواهينامه‌ براي رانندگي با خودروهاي نيمه‌سنگين صادر مي‌شود و متقاضي بايد 23 سال سن داشته و 2 سال نيز از صدور گواهينامه پايه 3 وي گذشته باشد كه بر اين اساس گواهينامه پايه 2 براي حداكثر بار 6 تن و جابجايي 26 سرنشين صادر مي‌شود.

مومني با اشاره به اينكه گواهينامه‌هاي پايه "يك" براي حمل بار بيش از 6 تن و يا جابجايي افراد بيش از 26 سرنشين و خودروهاي سنگين صادر مي‌شود، افزود: بر اين اساس متقاضيان بايد حداقل 25 سال سن داشته و 2 سال نيز از زمان صدور گواهينامه پايه 2 آنها گذشته باشد.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با تاكيد بر اينكه در سيستم جديد صدور گواهينامه دارندگان گواهينامه‌هاي پايه 3، همچنان در يك سال اول اجازه تردد در جاده‌هاي برونشهري و تردد در شب را ندارند، افزود: هم‌اكنون اعتبار گواهينامه‌هاي رانندگي پنج سال است كه در سيستم جديد براي افراد تا 65 سال سن گواهينامه‌ها با اعتبار 10 ساله بين 65 تا 70 سال با اعتبار 5 ساله و بالاي 70 سال با اعتبار 2 ساله صادر مي‌شود.

گواهينامه‌هاي رانندگي قديمي از نيمه دوم امسال تبديل مي‌شوند

افسران كادر شاغل در پليس راهور آزمون رانندگي مي‌گيرند

متقاضيان دريافت گواهينامه موتورسيكلت از مهرماه بايد به آموزشگاه‌ها مراجعه كنند

وي از تبديل گواهينامه‌هاي قديمي به گواهينامه‌هاي جديد از نيمه دوم امسال خبر داد و گفت: بر اين اساس گواهينامه‌هاي رانندگي قديمي طي دو مرحله به گواهينامه‌هاي رانندگي جديد تبديل مي‌شود كه مرحله اول در زمان تمديد گواهينامه و مرحله دوم طي فراخوان و جدول زمان‌بندي خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه هم‌اكنون آزمون نهايي آموزشگاه‌هاي رانندگي براي صدور گواهينامه‌ توسط افسران بازنشسته نيروي انتظامي انجام مي‌شود، تاكيد كرد: در آيين‌نامه جديد اين آزمون نهايي توسط افسران كادر شاغل در پليس راهور انجام مي‌شود، چرا كه گلايه‌هايي از سوي شهروندان در اين خصوص وجود داشت كه بعضا افراد فاقد صلاحيت گواهينامه‌ رانندگي مي‌گيرند كه بدين‌ترتيب مهارت رانندگي اصل اول در دريافت گواهينامه رانندگي خواهد بود.

مومني به صدور گواهينامه موتورسيكلت اشاره كرد و گفت: مقدمات لازم براي صدور گواهينامه‌هاي موتورسيكلت در آموزشگاه‌ها فراهم شده است كه از مهر ماه به طور سراسري در كل كشور صدور گواهينامه رانندگي موتورسيكلت نيز به آموزشگاه‌هاي معتبر موتورسيكلت سپرده خواهد شد.

گواهينامه رانندگي ايران در حدود 140 كشور معتبر است

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي از مجاز بودن رانندگي با گواهينامه جمهوري اسلامي در حدود 140 كشور عضو كنوانسيون وين خبر داد و گفت: بر اين اساس دارندگان گواهينامه‌هاي ايران مي‌توانند به مدت شش ماه پس از ترجمه گواهينامه خود در اين كشورها رانندگي كنند اما پس از اين مدت بايد طي مراحل دريافت گواهينامه اقدام كنند.

وي از امضاي تفاهم‌نامه متقابل ايران با 60 كشور دنيا در خصوص معتبر بودن گواهينامه رانندگي جمهوري اسلامي، به صورت دائمي خبر داد و گفت: بر اين اساس دارندگان گواهينامه‌هاي ايران در اين كشورها مي‌توانند پس از شش ماه نسبت به تبديل گواهينامه خود به گواهينامه معتبر آن كشور اقدام كنند و نيازي به آزمون در اين خصوص ندارند.

اسقاط خودروهاي فرسوده و شماره‌گذاري موتورسيكلت 48 درصد كاهش يافت

صدور گواهينامه‌هاي جديد رانندگي 15 درصد افزايش يافت

مومني در ادامه به آمار سه ماهه نخست سال جاري اشاره كرد و گفت: بر اين اساس شماره‌گذاري خودروهاي نو توليد داخل 33 درصد و موتورسيكلت‌ها 48 درصد كاهش داشته است. از سوي ديگر شماره‌گذاري خودروهاي وارداتي يك درصد افزايش داشته و صدور گواهينامه‌هاي جديد نيز 15 درصد در سه ماهه امسال افزايش نشان مي‌دهد. اين در حاليست كه اسقاط و از رده خارج كردن خودروهاي فرسوده 48 درصد كاهش يافته است.

وي به سفرهاي تابستاني اشاره كرد و گفت: سفرهاي تابستاني در دو مرحله، مرحله اول در تيرماه و مرحله دوم در مرداد ماه پس از ماه مبارك رمضان انجام مي‌شود كه در مرحله اول تاكنون ترددهاي جاده‌اي 13 درصد افزايش نشان مي‌دهد. از سوي ديگر سبقت و غير مجاز و خستگي و خواب‌آلودگي بيشترين علل وقوع تصادفات در مرحله اول سفرهاي تابستاني بوده است.

به گزارش ايسنا، رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اينكه در 20 روز نخست سفرهاي تابستاني شمار تصادفات رانندگي در كشور افزايش يافته است، گفت: پيش‌بيني مي‌كنيم دور دوم سفرهاي تابستاني پرحجم‌تر از دور اول باشد.

به گفته وي متاسفانه بيش از يكهزار نفر در تير ماه امسال در تصادفات رانندگي در سر صحنه كشته شدند.

مومني به تمهيدات پيش‌بيني شده پليس راهنمايي و رانندگي در ماه مبارك رمضان اشاره و تاكيد كرد: بر اين اساس پيش‌بيني مي‌شود كه پيك ترافيك عصرگاهي در ماه مبارك رمضان تغيير كرده و پليس نيز براي ترافيك درون شهري و روزهاي قدس و عيد سعيد فطر نيز تمهيدات ويژه‌اي را پيش‌بيني كرده است.

كليه تخلفات رانندگان پيامك مي‌شود

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي در ادامه از ارسال پيامك براي تخلفات رانندگي خبر داد و گفت: بر اين اساس كليه تخلفات رانندگي به تلفن همراه رانندگان پيامك مي‌شود. لذا توصيه مي‌كنيم رانندگي كه نسبت به نقل و انتقال خود اقدام كردند، حتما شماره تلفن همراه و نشاني جديد خود را در مراكز پليس +10 ثبت كنند.

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

وي با اشاره به اينكه رانندگان چهار ماه بر اساس قانون جديد رسيدگي به تخلفات رانندگي مهلت دارند نسبت به پرداخت قبوض جريمه خود اقدام كنند، افزود: پس از پايان اين مهلت اخطاريه توسط پليس به تلفن همراه راننده پيامك مي‌شوند و با توجه به قانون پلاك و گواهينامه‌ راننده با پايان يافتن اين مهلت در سيستم تا زمان پرداخت جريمه توقيف مي‌شود.

مومني با اشاره به اينكه 8 تخلف حادثه‌ساز و عمده در دستور كار ماموران پليس راهنمايي و رانندگي قرار دارد، گفت: بر اين اساس پليس با اين تخلفات به طور جدي برخورد مي‌كند.

ضبط 886 گواهينامه رانندگان متخلف

3790 راننده در آستانه محروميت از رانندگي

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي از ضبط 886 گواهينامه رانندگان متخلف در سال جاري خبر داد و گفت: بر اين اساس اين رانندگان از رانندگي در تابستان امسال به دليل دريافت بيش از 30 نمره منفي محروم شدند. از سوي ديگر سه هزار و 790 راننده نيز به دليل دريافت نمره منفي بين 20 تا 30 در آستانه ضبط گواهينامه و محروميت از رانندگي قرار دارند. لذا به تمامي آنها توصيه مي‌كنيم حتما از انجام تخلفات حادثه‌ساز خودداري كنند تا از سفرهاي تابستاني امسال محروم نشوند.

وي از راه‌اندازي سامانه اعلام تخلف توسط شهروندان به پليس تا پايان ماه مبارك رمضان خبر داد و گفت: بر اين اساس شهروندان مي‌توانند فيلم‌هايي كه از تخلفات رانندگي مي‌گيرند را براي پليس در اين سامانه ارسال كنند.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي با اشاره به اينكه بيش از 95 درصد رانندگان قوانين و مقررات رانندگي را رعايت مي‌كنند، تاكيد كرد: قطعا پليس براي حفظ جان و حقوق رانندگان قانونمند با معدود رانندگان متخلف به طور جدي برخورد مي‌كند.

دستورالعمل جديد خودروهاي شيشه دودي در دست تدوين

همچنان از ايمني و كيفيت خودروهاي توليد داخل گله‌منديم

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي در پاسخ به سئوالي در خصوص دودي كردن شيشه خودروها، گفت: اگر ميزان شيشه دودي خودروها به شكلي باشد كه داخل خودرو قابل رويت نباشد، غيرمجاز است كه در اين خصوص در حال بررسي موضوع و دستورالعمل جديد در زمينه آن هستيم.

به گزارش ايسنا ، وي همچنين در پاسخ به سئوال ديگري در خصوص ايمني خودروهاي توليد داخل تصريح كرد: متاسفانه ايمني اين خودروها همپاي ساير مسائل پيش نرفته كه همين امر بر ميزان كشته‌هاي تصادفات تاثيرگذار بوده است.

مومني با تاكيد بر اينكه موضوع ترافيك و حمل‌ونقل يك موضوع چندبخشي است، گفت: متاسفانه بخش وسيله نقليه كمترين نقش را در كاهش تصادفات رانندگي داشته و همچنان از ايمني و كيفيت خودروهاي توليد داخل گله‌منديم. چرا كه ايمني خودروهاي توليد داخل پايين است.

رييس پليس راهنمايي و رانندگي نيروي انتظامي همچنين در پاسخ به سئوالي در خصوص جمع‌آوري آثار و ضايعات ناشي از تصادفات رانندگي گفت: اول از همه در تصادفات رانندگي، افراد درگير در تصادف ملزم به جمع‌آوري اين ضايعات هستند و پس از آن در درون شهرها، شهرداري‌ها و در خارج از شهرها، وزارت راه مسئول جمع‌آوري اين ضايعات است.

وي با اشاره به اينكه اگر ضايعات به جا مانده از تصادفات منجر به بروز تصادف ديگر شود، دستگاه‌ متولي به عنوان مقصر معرفي مي‌شود، گفت: در سال جاري در تعدادي از تصادفات چنين موضوعي رخ داد كه دستگاه متولي را به عنوان مقصر معرفي كرديم.

سامانه اينترنتي رويت و پرداخت صورت وضعيت خلافي تا پايان سال راه‌اندازي مي‌شود

مومني از راه‌اندازي سامانه اينترنتي رويت صورت وضعيت خلافي تا پايان سال خبر داد و گفت: بر اين اساس مالكان وسايط نقليه مي‌توانند با مراجعه به اين سامانه ضمن رويت صورت وضعيت تخلفات رانندگي نسبت به پرداخت اينترنتي آن بدون مراجعه به مراكز پليس+10 اقدام كنند.

انتهاي پيام

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

نشست خبری رییس پلیس راهور ناجا

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۰۹-۰۱ ۱۶:۳۱

در حال حاظر{حاضر} بنده گواهینامه ب1/ب2/پ1 دارم اگر تعویضی صورت گیرد بنده چه نوع گواهینامه‌ای دریافت خواهم کرد؟ لطفا پاسخ دهید.

avatar
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۱۹:۵۲

سلام، با تشکر از کسانی كه گواهینامه قدیمی رو کنار گذاشتند و از مشکلات متقاضیان دریافت گواهینامه کاستند. از طرف تمامی دارندگان پ۱ از درخواست تبدیل گواهینامه پ۱ به پایه یک را داریم(؟!) چون همان فرایند اخذ گرفتن پایه ۱یک می‌باشد و گرفتن پ۱ تا این زمان بسیار دشوار بود قابل توجه امتحان کامیون هم همون با هزار سختی و مشکلات قبول شدیم فقط یه اتوبوس امتحان ندادیم و درخواست مساعدت داریم.

avatar
۱۳۹۱-۱۱-۲۳ ۱۲:۲۸

سلام، از طرف خودم و هزاران نفر شما رو قسم می‌دم یه کاری با پ1{گواهينامه رانندگي پايه يك} که 3 ماه می‌شه قبول شده‌ایم و هنوز به دستمون نرسیده. کاری کنید که پایه یک بشه. به خدا دیگه عقده‌ای شده ایم. به ما هم رحم کنید!

avatar
۱۳۹۲-۰۲-۰۷ ۱۹:۰۴

سلام من 6.4.74 18 سالم کامل میشه میخوام بدونم میتونم گواهینامه بگیرم امسال؟

avatar
۱۳۹۲-۰۲-۱۳ ۰۱:۲۱

پ1 ها پس کی پایه1 می شن