• یکشنبه / ۸ مرداد ۱۳۹۱ / ۱۵:۳۰
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 91050804989
  • خبرنگار : 71290

گزارش ايسنا از مصوبات هفدهمين جلسه علني مجلس نهم

بررسي كليات لايحه بودجه 91در صحن علني مجلس

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه امروز خود علاوه بر تصويب معافيت مدارس خيرين مدرسه‌ساز از پرداخت عوارض شهرداري و انشعابات و نيز تدوين قانون اداره دهياري‌ها، با الحاق يك بند به بودجه 91 موافقت كردند كه براساس آن كمك‌هاي دولت به موسسات نظارت‌پذير مي‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني امروز خود با 179 رأي موافق يك فوريت طرح تعيين تكليف قراردادهاي تامين نيروي انساني در دستگاه‌هاي اجرايي كه با هدف حذف شركت‌هاي پيمانكار و واسطه و برقراري عدالت اجتماعي است را تصويب كردند.

با در دستور كار قرار گرفتن اين طرح، ايرج نديمي نماينده مردم لاهيجان از بلاتكليفي حدود 60 هزار نفر از نيروهاي شركتي سخن گفت و افزود: اين افراد كه نوعا قبلا جذب دستگاه‌ها شده‌اند، اكنون امنيت شغلي و حقوقي آنان با مخاطره روبه‌رو شده است.

اين عضو كميسيون اقتصادي اذعان كرد: بنابراين، عدالت اقتضاء مي‌كند حقوق همه‌ي اين افراد تامين شود، معتقدم نمي‌شود يك بام و چند هوا بود، در حقيقت نمي‌شود گروهي از اين افراد امنيت شغلي داشته باشند و گروهي از آن بي‌بهره باشند.

نادر قاضي‌زاده نماينده مردم اروميه نيز در موافقت با دوفوريت اين لايحه ابراز داشت: در حال حاضر از كارگران چك سفيد امضا دريافت مي‌شود و صاحبان شركت‌هاي پيمانكاري امنيت شغلي، ساعت كار و حقوق آنان را رعايت نمي‌كنند.

هم‌چنين مهرداد لاهوتي نماينده مردم لنگرود كه در موافقت دو فوريت طرح تعيين تكليف قراردادهاي تامين نيروي انساني در دستگاه‌هاي اجرايي سخن مي گفت، اظهار داشت: با توجه به بي‌عدالتي‌هاي موجود در شركت‌هاي پيمانكاري، مي‌خواهم كه به دو فوريت اين طرح راي مثبت دهيد تا تكليف نيروي انساني اين شركت‌ها در ادارات و سازمان‌هاي دولتي مشخص شود.

جبار كوچكي‌نژاد نيز در مخالفت با دو فوريت طرح مذكور به ايراد سخن پرداخت و گفت:‌ نيازي به اين طرح دوفوريتي نيست؛ چرا كه طرح يك فوريتي تغييرات لايحه خدمات كشوري در مجلس به تصويب رسيده و در يكي از كميسيون‌ها در حال بررسي است.

وي افزود: مردم از تبعيضي كه در استخدام‌ها انجام مي‌شود نگرانند، فاميل‌بازي و رابطه‌بازي موجب شده است همان مقدار ناچيز از اشتغال دولتي تحت‌الشعاع قرار گيرد و فاميل‌ها و خويشاوندان افرادي كه با مسوولان شركت‌هاي پيمانكاري ارتباط دارند، جذب شوند.

در نتيجه پس از سخنان طراح، موافقان و مخالفان اين طرح به رأي گذاشته شد كه دو فوريت آن به تصويب مجلس نرسيد و سپس يك فوريت اين طرح به راي گذاشته شد كه از 258 نماينده‌ي حاضر، 179 نفر راي موافق، 26 نفر راي مخالف و 10 نفر راي ممتنع دادند و سپس براساس آن‌چه لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد اين طرح جهت بررسي بيش‌تر به كميسيون مربوطه ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، در ادامه جلسه امروز نمايندگان هم‌چنين يك فوريت طرح الحاق يك بند به ماده واحده قانون بودجه سال 91 را تصويب كردند كه علاوه بر نظارت‌پذير شدن كمك‌هاي اعطايي دولت به 157 موسسه اين كمك‌ها در قالب خريد خدمت از شخصيت‌هاي حقيقي و حقوقي انجام مي‌شود.

بر همين اساس معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس‌جمهور موظف است كه گزارش عملكرد اين قانون را در فواصل زماني سه ماهه به كليه كميسيون‌هاي تخصصي مجلس ارائه دهد.

در همين راستا، نمايندگان با 171 راي موافق، 33 راي مخالف و 20 راي ممتنع از مجموع 259 راي با دو فوريت اين طرح مخالفت كردند كه سرانجام با 188 راي موافق، 19 راي مخالف و 11 راي ممتنع از مجموع 258 راي يك فوريت اين طرح به تصويب نمايندگان مردم در خانه ملت رسيد.

مهدي كوچك‌زاده كه به‌عنوان طراح طرح دو فوريت الحاق يك بند به ماده واحده قانون بودجه سال 91 كل كشور، سخن مي‌گفت، اظهار داشت: امضاكنندگان اين طرح درصددند تا كمك‌هايي كه دولت به 157 موسسه، بنياد و تشكل در قالب جدول شماره 12 بودجه مي‌كند نظارت‌پذير باشد.

وي خاطرنشان كرد: اين كمك‌ها در حالي به اين موسسات پرداخت مي‌شود كه در جلسه غيرعلني مطرح شد كه ما حدود 13 تن گندم توليدي داريم كه از كشاورز به نرخ هر كيلو 420 تومان مي‌خريم و پول براي خريدن هر كيلو گندم به نرخ 450 و يا 480 تومان را نداريم تا گندم را تحويل سيلوها دهيم به همين دليل گندم در عراق به فروش مي‌رسد. در چنين شرايطي است كه به اين موسسات 750 ميليارد تومان كمك مي‌شود.

كوچك‌زاده با بيان اينكه جدول شماره 12 تنها براي كمك به موسسات فرهنگي نيست،‌ گفت: در شرايط كنوني كه مجبور به تجديدنظر در منابع مالي بودجه هستيم دادن چنين اعتباراتي درست نيست.

هم‌چنين، ‌ايرج عبدي نماينده خرم‌آباد در مخالفت با دو فوريت اين طرح ابراز عقيده كرد: بهتر است اين موضوع در قالب گزارشي از چگونگي هزينه‌كرد اين كمك‌ها مورد رسيدگي قرار گيرد و سپس در بودجه سال آينده در مورد آن تصميم‌گيري شود.

به گزارش ايسنا، محمدقسيم عثماني نماينده مردم بوكان نيز در موافقت با دو فوريت اين طرح، گفت: اين موسسات كساني هستند كه با داشتن قدرت لابي‌گري قوي پشت در كميسيون تلفيق و برنامه و بودجه مي‌آيند و با اصرار منابع مالي مي‌گيرند.

وي تاكيد كرد: در شرايط كنوني كه كشور به اقتصاد مقاومتي نيازمند است بايد جلوي اينگونه مبالغ كه بي‌حساب و كتاب پرداخت مي‌شود را گرفت.

هادي قوامي نماينده مردم اسفراين هم كه در مخالفت با دو فوريت اين طرح سخن مي‌گفت؛ خاطرنشان كرد: در صورتي كه اين طرح راي آورد بر اساس اصل 53 قانون اساسي قابليت بررسي ندارد چرا كه اين اصل بر اين موضوع تاكيد دارد كه تهيه و تنظيم بودجه به عهده دولت است و اصلاحيه آن نيز بايد از سوي دولت صورت گيرد.

نايب رييس كميسيون برنامه و بودجه تاكيد كرد كه تصويب اين طرح باعث به هم‌ريختگي بودجه و مشكلاتي براي كشور خواهد شد.

درخاتمه بررسي اين طرح نيز حجت‌الاسلام عليرضا سليمي نماينده محلات در موافقت با دو فوريت طرح مذكور اظهار داشت: مجلس نهم در ابتداي سال قانون بودجه را اصلاح كرد و طبق آن پروژه دو ماهه‌اي به دولت براي هزينه‌كرد بودجه‌هاي عمراني داد از اين رو هيچ مغايرتي در خصوص مطرح شدن چنين طرحي براي اصلاح بودجه با قانون وجود ندارد.

سليمي تاكيد كرد كه تصويب اين طرح، راه را براي جلوگيري از سوء استفاده‌هاي احتمالي خواهد گرفت.

بنابراين، نمايندگان پس از شنيدن نظرات طراح، مخالفان و موافقان، با 171 راي موافق، 33 راي مخالف و 20 راي ممتنع از مجموع 259 راي، با دو فوريت اين طرح مخالفت كردند و در ادامه با 188 راي موافق، 19 راي مخالف و 11 راي ممتنع از مجموع 258 راي،‌ يك فوريت اين طرح را به تصويب رساندند تا در كميسيون‌هاي مربوطه مورد بررسي و رسيدگي قرار گيرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هم‌چنين در ادامه دستور امروز خود در بهارستان، يك فوريت طرح معاف شدن مدارس خيرين مدرسه ساز را به تصويب رساندند كه براساس آن اين مدارس از پرداخت عوارض شهرداري و انشعابات معاف مي‌شوند.

هم‌چنين طبق تبصره ماده واحده اين طرح، وزارتخانه‌هاي نيرو و نفت موظف هستند، نسبت به برقراري انشعابات مربوط متناسب با شرايط اقليمي هر منطقه به مدارس و مناطق مذكور اقدام كنند.

كوچكي‌نژاد كه از طراحان دو فوريت اين طرح بود بر ضرورت مشاركت مردم در بخش‌هاي اقتصادي تاكيد كرد و افزود:‌ در قوانين بودجه ساليان گذشته هم خيرين مدرسه‌ساز از پرداخت عوارض و حق انشعاب معاف بودند اما در بودجه 91 اين موضوع با يك راي كمتر به تصويب نرسيد در حالي كه بيش از دو هزار و 100 پروژه خيرين مدرسه‌ساز 9 هزار كلاس درس و يك ميليون متر مربع فضاي فيزيكي وجود دارد كه با تصويب اين طرح مي‌توانيم خيرين را اميدوار كنيم كه دولت و مجلس در كنارشان هستند و به آنها كمك مي‌كنند. ضمن اينكه تصويب اين طرح كمك مي‌كند اين پروژه‌ها هر چه سريعتر تمام شود.

اسماعيل كوثري نيز به‌عنوان مخالف اين طرح ابراز عقيده كرد: اينكه بخواهيم براي هر بخشي معافيت مالي در نظر بگيريم باعث مي‌شود درآمدي براي دولت باقي نماند، البته فعاليت‌هاي خيرين مدرسه‌ساز جاي تقدير و تشكر دارد اما اگر آنها در كنار كار خير خود، درصدي هم ماليات بپردازند اين موجب تقويت دولت خواهد شد.

لاهوتي نماينده مردم لنگرود در مجلس كه در موافقت با دو فوريت اين طرح سخن مي‌گفت، اظهار داشت: منابع دولت براي ساخت مدرسه محدود است و ما بايد خيريني كه تمايل به مشاركت دارند را تقويت كنيم و انشعابات رايگان را در اختيار آنها قرار دهيم.

اميرآبادي فراهاني نماينده مردم قم نيز در مخالفت با دو فوريت اين طرح، به ايراد سخن پرداخت و با اشاره به مشكل كمبود منابع در شهرداري ها و خصوصا شهر قم گفت: ما نمي‌توانيم بار مالي دولت را گردن شهرداري بيندازيم. دولت مي‌تواند عوارض شهرداري را كه خط مقدم خدمت‌رساني به مردم است بپذيريد.

هادي قوامي نماينده اسفراين در موافقت با دو فوريت اين طرح، افزود: اگر اين قانون در حال حاضر تصويب نشود با توجه به نزديك بودن فصل كاري مدارس ممكن است آسيب ببيند و نتوانيم از ظرفيتي كه خيرين دارند استفاده كنيم در اين صورت بار مدارس‌سازي بر دوش دولت خواهد ماند.

پورمختار رييس كميسيون اصل 90 نيز در اخطار قانون اساسي مستند به اصول 72 و 75،‌تصويب اين طرح را منجر به كاهش درآمد عمومي عنوان كرد و گفت: اصل اين موضوع خلاف قانون اساسي است و وقتي ورود مجلس به آن بي‌اثر باشد دليلي ندارد كه روي اين طرح وقت بگذاريم.

پس از سخنان طراح، مخالف و موافق، دو فوريت اين طرح به تصويب نرسيد و نهايتا مجلس با يك فوريت آن با 158 موافق، 48 راي مخالف و 11 راي ممتنع از مجموع 252 نماينده حاضر موافقت كردند.

به گزارش ايسنا، هم‌چنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي يك فوريت طرح مربوط به اداره دهياري‌ها را تصويب كردند تا اين طرح پس از بررسي و تصويب در كميسيون مربوطه به قانون تبديل شود.

مهرداد لاهوتي سخنگوي كميسيون عمران كه به عنوان يكي از طراحان اين طرح سخن مي‌گفت اظهار كرد: پيش از اين اقبال به دهياري‌ها بسيار كم بود اما اكنون مردم در روستاها تقاضا دارند كه دهياري تشكيل شود و اين نشان مي‌دهد كه آنها توانسته‌اند به خوبي عمل كنند، ما نيز بايد همانند شهرداري، براي دهياري‌ها نيز قانون بنويسيم.

نماينده‌ مردم لنگرود ايجاد انضباط و بهبود در عملكرد دهياري‌ها را از جمله مزاياي تصويب اين قانون عنوان كرد و گفت كه دهياري‌ها منتظر هستند خلاء قانوني در اين ارتباط برطرف شود.

غلامرضا كاتب كه به عنوان مخالف يك فوريت اين طرح سخن مي‌گفت، با بيان اين‌كه دهياري‌ها نقش اجرايي ندارند، تصريح كرد: نبايد با تصويب اين طرح يك فوريتي در وظايف دستگاه‌هاي اجرايي تداخل ايجاد كنيم، ضمن اين‌كه اين وظيفه‌ي دولت بود كه اين لايحه را ارايه كند و تكاليف دهياري‌ها را مشخص كند. اگر ما اقدام به تصويب اين قانون كنيم دولت آن را دخالت در كار خود خواهد دانست.

يونس اسدي نماينده‌ مشكين‌شهر نيز در موافقت با تصويب يك فوريت اين طرح، خالي شدن اكثر روستاها از سكنه و هجوم مردم به كلانشهرهايي مثل تهران را از تبعات سياست غلط دولت در عدم حمايت از روستاها عنوان كرد.

وي خاطرنشان كرد: اگر ما روستاها را به عنوان مبدأ و مبناي توسعه‌ي كشور با محوريت كشاورزي در نظر بگيريم بايد روستاها در اولويت كار قرار بگيرند، ضمن اين‌كه اكثر شهرها مصرف‌كننده هستند؛ در حالي كه تمامي روستاها توليدكننده‌اند، اما به دليل اين‌كه ساختار مشخصي براي روستاها تهيه نشده مشكلاتي در اين رابطه وجود دارد.

سليمي، نماينده‌ي محلات نيز در تذكري مستند به مواد 109 و 160 آيين‌نامه‌ي داخلي مجلس، اصل را بر عادي بودن رسيدگي به طرح‌ها و لوايح دانست و تذكر داد كه ناطقان نبايد از موضوع صحبت خارج شوند.

الياس نادران نيز در تذكري نسبت به عدم قيد يك فوريت براي اين طرح توسط طراحان و در متن چاپ شده انتقاد كرد كه علي لاريجاني رييس مجلس گفت كه عنوان طرح يك فوريتي در ابتدا و عنوان طرح آمده است.

پس از سخنان موافق و مخالف، يك فوريت اين طرح با 154 راي موافق، 30 راي مخالف و 17 راي ممتنع از مجموع 256 نماينده‌ي حاضر به تصويب رسيد تا رسيدگي به آن با قيد يك فوريت به كميسيون مربوطه (عمران) ارجاع شود.

نمايندگان مردم در خانه ملت در جريان ادامه رسيدگي به دستور مجلس يك فوريت طرح اصلاح قانون سرباز قهرمان را با 130 راي موافق به تصويب رساندند.

33 نفر از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، طرح دو فوريتي اصلاح قانون سرباز قهرمان را با توجه به نقش روزافزون ورزش در تقويت هويت ملي و تعميق غرور ملي در صحنه‌ي بين‌المللي و ايجاد روحيه‌ي اميد و شادي در ميان آحاد جامعه تهيه كرده‌اند.

در اين طرح تسهيلات و امكانات خاصي چون معافيت از خدمت وظيفه عمومي و اشتغال به كار در دستگاه‌هاي دولتي پيش‌بيني شده است.

ايرج نديمي دراين باره اظهار داشت: قانون سرباز قهرمان مصوب سال 1376 براي ورزشكاران سرباز امتيازاتي پيش‌بيني كرده است اما با توجه به حضور قهرمانان كشور در المپيك 2012 لندن به نظر مي‌رسد كه در نظر گرفتن امتيازات ديگر به هويت و غرور ملي و ايجاد روحيه‌ي اميد و شادي در قهرمانان كشور در المپيك تاثير مثبتي داشته باشد.

وي افزود: ورزش جايگاه ديپلماتيك و ديپلماسي در جهان امروز دارد و جواناني كه عمر خود را در اين عرصه مي‌گذارند تا پرچم جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي به اهتزاز درآيد و سرود ملي در صحنه‌هاي بين‌المللي پخش شود بايد امتيازاتي برايشان در نظر گرفته شود.

در ادامه عليرضا سليمي در مخالفت با دو فوريت طرح مذكور با استناد به ماده 160 آيين‌نامه داخلي مجلس گفت: اين طرح تبعيض دارد. چرا براي دانشمندان هسته‌يي چنين طرحي آورده نشده است؟

وي با تاكيد بر اين‌كه طرح مذكور مغاير بند 4 اصل 110 قانون اساسي است، افزود: مگر نخبگان دانشگاهي بيكارمان نبايد اشتغال داشته باشند؟

نادر قاضي‌‌پور در موافقت با اين دو فوريت گفت: اگر ورزش قهرماني انجام داده باشيد بايد سال‌ها زحمت كشيده باشيد، با تصويب دو فوريت اين طرح، براي جوانان حاضر در المپيك انگيزه‌ي بيشتري به وجود بياوريم.

نماينده‌ي مردم اروميه ادامه داد: با تصويب اين طرح انگيزه‌ي جوانان و خانواده‌ها براي تبديل شدن به قهرمانان ملي بيشتر مي‌شود، علاوه بر آن موجب كاهش گرايش نسل جوان به مواد مخدر و ساير بزه‌هاي اجتماعي مي‌شود.

غلامرضا كاتب در مخالفت با دو فوريت طرح مذكور نيز با استناد به اصول 19 و 20 قانون اساسي گفت: بايد قانوني جامع و مورد نياز همه‌ي آحاد مردم را تصويب كرد، اگر قانون را مختص يك گروه از مردم تصويب كنيم مجلس را زير سوال برده‌ايم.

سخنگوي كميسيون برنامه و بودجه افزود: حجم قوانين با تصويب قوانين موردي افزايش يافته است، تبعيض و بي‌عدالتي‌ها نيز با تصويب اين نوع طرح‌ها افزايش داشته است، بنابراين بهتر است طرحي جامع در اين زمينه تهيه شود.

لاريجاني در واكنش به سخنان كاتب گفت: براي نفرات اول قرآني نيز شرايط ويژه‌اي قائل شده‌ايم، حتي براي تحصيل‌كردگان مقطع فوق ليسانس براي برخي رشته‌ها نيز امتيازاتي قائل شده‌ايم. اين كار مجلس مغايرتي با اصول قانون اساسي ندارد.

جعفر قادري در موافقت با دو فوريت طرح با اشاره به آثار سياسي، فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي توسعه‌ي ورزش گفت: جوانان بايد به سمت رقابت‌هاي سالم سوق داده شوند، بايد بين فردي كه وقت، نيرو و هزينه‌ي خود را براي به اهتزاز درآمدن پرچم جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي بين‌المللي مي‌گذارد و كسي كه چنين كاري نمي‌كند فرق قائل باشيم، در دين و آيين اسلام نيز بحث از مساوات نيست بلكه بحث از عدالت است.

در نتيجه پس از سخنان طراح، موافقان و مخالفان، دو فوريت طرح اصلاح قانون سرباز قهرمان به راي گذاشته شد كه از 251 نماينده‌ي حاضر فقط 124 نفر با آن موافقت كردند و سپس يك فوريت اين طرح به راي گذاشته شد كه 130 نفر از 253 نماينده‌ي حاضر در جلسه با آن موافقت كردند.

به گزارش ايسنا، همچنين جهت تامين نظر شوراي نگهبان در اين جلسه منبع مالي استخدام مربيان حق‌التدريس تعيين شد ، عنوان صندوق بيمه روستاييان و عشاير به صندوق بيمه اجتماعي كشاورزان،روستاييان و عشاير تغيير كرد و عضويت ايران در انجمن بين‌المللي پارك‌هاي علمي لغو شد.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.