• یکشنبه / ۹ مهر ۱۳۹۱ / ۰۹:۵۳
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 91070905560
  • خبرنگار : 71431

تاكتيك‌ها در مقوله حجاب نوسازي مي‌شود

فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نيست / پليس از روي اكراه در اين حوزه مشغول است

فرمانده ناجا: گشت ارشاد مطلوب ما نيست / پليس از روي اكراه در اين حوزه مشغول است

فرمانده ناجا با اشاره به گشت‌هاي امنيت اخلاقي كه به گشت ارشاد معروف است گفت: اين طرح مطلوب ما نيست اما گاهي مجبور مي‌شويم در برابر فردي كه نسبت به تذكر بي‌توجهي مي‌كند و بعضا با مامور ما نيز درگير مي‌شود، برخورد كنيم.

فرمانده ناجا با اشاره به گشت‌هاي امنيت اخلاقي كه به گشت ارشاد معروف است گفت: اين طرح مطلوب ما نيست اما گاهي مجبور مي‌شويم در برابر فردي كه نسبت به تذكر بي‌توجهي مي‌كند و بعضا با مامور ما نيز درگير مي‌شود، برخورد كنيم.

به گزارش خبرنگار «انتظامي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم در اين خصوص گفت: هرجا كه پاي قانون در ميان باشد ناجا موضوعيت پيدا مي‌كند و در زمينه گشت‌هاي ارشاد نيز ما قانونگذار و سياستگذار نيستيم. اما تلاش مي‌كنيم با آموزش برنامه‌ريزي و اقناع مردم هزينه‌هاي مربوط به اين طرح را به حداقل برسانيم.

وي با بيان اينكه بحث بدحجابي و ناهنجاري‌هاي رفتاري كه خلاف فرهنگ عمومي و ديني كشور است معالجه شود گفت: اصل اين موضوع ريشه در باورهاي افراد دارد و براي رفع آن بايد كار فرهنگي انجام شود.

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه دو نوع برخورد در رابطه با بحث بدحجابي وجود دارد، گفت: يكي از آنها بحث ايجابي است كه به رسانه‌ها، صدا و سيما، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و ساير دستگاه‌هاي فرهنگي مرتبط مي‌شود. اما در حوزه پليس همان‌طور كه وقتي راننده‌اي از چراغ قرمز عبور مي‌كند نمي‌تواند مامور او را نگهدارد و با تذكر به او بگويد كارش زشت است، در اين مورد نيز اين گونه است و بالاخره در مواردي بايد برخورد داشته باشيم. حتي در سطح حداقلي.

احمدي‌مقدم در مورد گشت ارشاد با بيان اينكه ناجا در اوقات مختلف ناگزير به انجام اين طرح است گفت: اين طرح مطلوب ما نيست اما گاهي مجبور مي‌شويم در برابر فردي كه مورد تذكر قرار مي‌گيرد و نسبت به اين تذكر بي‌توجهي و بعضا با مامور ما نيز درگير مي‌شود واحدي را قرار دهيم كه با وي برخورد كند حالا با هر اسمي مانند گشت انتظامي يا گشت ارشاد.

احمدي‌مقدم همچنين در خصوص انتقادهايي كه پيرامون اين طرح مطرح مي‌شود،‌ مسئله حجاب را مسئله‌اي دو طرفه برشمرد و گفت:‌در ميان اين دو طرف نيروي انتظامي در حال كشش است.

فرمانده ناجا ادامه داد:‌ بخشي از جامعه كه سر و صداي زيادي هم دارد و در بيان انتقادات خود از رسانه‌هايشان استفاده مي‌كنند به طور مطلق يا نسبي با اين طرح مخالفند اما بخش بزرگتري مخالف بي‌تحركي ناجا در اين حوزه هستند.

وي با بيان اينكه در مواقعي كه ما مسامحه مي‌كنيم حملات به پليس زياد مي‌شود گفت: به عنوان مثال اگر ما در برخي از جاها حضور نداشته باشيم عده‌اي مطرح مي‌كنند كه تفرجگاه‌ها و دريا به هم خورد، به سينما نمي‌توان رفت و رستوران‌ها به پاتوق عشاق تبديل شده و خانواده‌ها ديگر در اين مناطق احساس امنيت نمي‌كنند.

به گفته احمدي‌مقدم ناجا بايد بين اين دو گروه مديريت داشته باشد و در اين ميان قانون را نيز رعايت كند.

مفهوم كار فرهنگي اين نيست كه ساير جاها تعطيل شود

به گزارش ايسنا احمدي‌مقدم با بيان اينكه من دست كساني كه مدعي كار فرهنگي هستند را مي‌بوسم گفت: البته مفهوم كار فرهنگي اين نيست كه با انجام آن ديگر اقدامات تعطيل شود.

وي با بيان اينكه گشت‌هاي معروف به ارشاد با جرايم ديگري نظير مزاحمت براي نواميس، آلودگي صوتي و ... برخورد مي‌كنند گفت: البته در برخورد با خانم‌ها بايد خانم‌ها حضور داشته باشند اما در مواقعي مامور خانم وجود ندارد يا درگيري ميان آنان رخ مي‌دهد كه در اين حالت مامور مرد وارد مداخله در كار مي‌شود.

به گفته فرمانده نيروي انتظامي به طور كلي اين كار مطلوب ما نيست و پليس از روي اكراه در اين حوزه مشغول است و ما علاقمند نيستم با فردي برخورد يا او را تحقير كنيم اما در جاهايي بايد ورود پيدا كنيم.

فرمانده ناجا با اشاره به تصويب قانون عفاف و حجاب در گذشته اظهار كرد: خوشبختانه در حال حاضر ساز و كاري اجراي اين قانون تشكيل شده و با حضور نهادهاي متولي كه ناجا نيز جزو آنهاست جلساتي در اين زمينه برگزار شد و در اين جلسات افراد مشغول بررسي و ارزيابي و نوسازي تاكتيك‌ها هستند چرا كه اين قانون در حدود هشت سال پيش نوشته شده و نياز به نوسازي در آن ديده مي‌شود كه انشالله طي دو سه ماه آينده شاهد يك نوسازي در روش‌ها خواهيم بود.

مرزهاي خشكي تا پايان سال 92 به طور كامل در برابر ناامني مسدود مي‌شوند

به گزارش ايسنا، فرمانده ناجا در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اقدامات انجام گرفته در امر مرزباني نيز گفت: در سال 85 زماني كه گروهك تروريستي جندالشيطان در تسوكي و دارزين در نزديكي بم رفتند و اقدامات مجرمانه خود را انجام دادند، مسئولان مملكت به اين فكر افتادند كه بايد سرمايه‌گذاري مفصل در موضوع مرز انجام دهند.

وي با بيان اينكه تشكيل و تجهيز مرزباني از تصميماتي بود كه در اين دوره انجام شد گفت: امسال شمار نيروهاي ما در مرزباني نسبت به سال 85 سه برابر شده است.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه در دو سه سال قبل اگر به نواحي مرزي كردستان مي‌رفتيم عده‌اي با قاطر مشغول حمل كالاي قاچاق بودند گفت: امروزه چنين چيزي در اين استان وجود ندارد و حتي در كنترل هوايي كه در سفر چندي پيش خود از اين استان انجام دادم، هيچ موردي مشاهده نشد.

وي با بيان اينكه در آذربايجان‌غربي نيز به جز 15 كيلومتر از مرزها كه در مناطق كوهستاني قرار گرفته‌اند ساير مرزها در برابر ناامني‌ها مسدود شده‌ است گفت: اين 15 كيلومتر را نيز تا سال آينده مسدود خواهيم كرد.

به گفته احمدي‌مقدم مرزهاي خشكي ما تا پايان سال 92 كاملا در برابر ناامني‌ها مسدود خواهند شد اما مسير جديدي پيش روي قاچاقچيان باز شده و آن مسير درياست.

فرمانده ناجا با بيان اينكه در حال حاضر قاچاقچيان موادمخدر را از هرمزگان و بوشهر وارد كشور مي‌كنند گفت: در اين راستا اقدام به خريد و تجهيز امكانات درياباني كرديم كه اين امكانات نيز تا سال 92 دو برابر مي‌شود.

به گفته احمدي‌مقدم مرزهايي كه در سال‌هاي گذشته ناامن بود، امروزه كاملا ايمن شده است.

ضرورت نوسازي گمرك

به گزارش ايسنا، فرمانده نيروي انتظامي با اشاره به اقدامات پليس در امر تحقق شعار امسال كه از سوي مقام معظم رهبري نامگذاري شده بود نيز گفت: يكي از اقداماتي كه ما در اين زمينه بايد انجام دهيم در مرز است كه در اين خصوص نيز ما نيازمند نوسازي گمرك هستيم چرا كه متاسفانه از مبادي قانوني هم امكان قاچاق وجود دارد و عده‌اي از افراد با سودجويي مي‌دانند كه چگونه از اين مبادي استفاده كنند.

به گفته احمدي‌مقدم آماري كه در اين خصوص ارائه مي‌شود، نيز كم نيست.

وي با بيان اينكه 95 درصد از مبادي غيرقانوني كشور كاملا كنترل شده‌اند گفت: مسئله اصلي در جلوگيري از بروز كالاي قاچاق در كشور قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز است كه متاسفانه تاكنون به منصه ظهور و اجرا درنيامده است.

وي با بيان اينكه در 5 سال گذشته همواره نسبت قاچاق به واردات و صادرات قانوني در كشور سير نزولي داشته است گفت:‌ اگر دولت نيز در اين زمينه به ما كمك كند و اعتباراتمان تامين شود ما مي‌توانيم ساختارمان را نيز گسترش دهيم.

به گفته فرمانده ناجا در قانون قبلي قاچاق كالا و ارز يك كالاي قاچاق تنها در مرز به عنوان جنس قاچاق شناخته مي‌شد و پس از رد شدن آن از مرز ديگر نمي‌توان اقدامي در اين زمينه انجام داد اما در قانون جديد كالايي كه به شكل قاچاقي وارد كشور شده در همه جاي كشور قاچاق است.

نارضايتي 20 درصدي از عملكرد كلانتري‌ها

احمدي‌مقدم در خصوص رضايت شهروندان از عملكرد كلانتري‌ها نيز گفت: آمارهايي كه به دست ما مي‌رسد روزانه بالا و پايين مي‌شود اما به طور ميانگين حدود 20 درصد نارضايتي نسبي از عملكرد كلانتري‌ها وجود دارد كه عمده دلايل آن نيز اقداماتي نظير دير رفتن به محل، قابل قبول نبودن كيفيت خدمات و ... است.

ناهار، نماز، صبحگاه مشترك و زيارت عاشورا نبايد مانع خدمت شود

به گزارش ايسنا، فرمانده ناجا با تاكيد بر اينكه به يگان‌هاي انتظامي ابلاغ كرديم كه ناهار، نماز، صبحگاه مشترك و زيارت عاشورا نبايد مانع خدمت شود، گفت: البته نمي‌توانيم در كلانتري‌ها براي برخي از اموري كه فوريتي نيست، نيروي دائمي بگذاريم و در اين خصوص نيز ساعت فعاليت نيروها را با ساعت كار دادسراها تنظيم كرده‌ايم.

به گفته احمدي‌مقدم يكي از مشكلات مردم عدم كفايت واحدها و نيروهاي پليس نسبت به كل مسائل و مشكلاتي است كه در شهرهاي بزرگ به ويژه تهران وجود دارد.

به گفته فرمانده ناجا، همين مشكلات سبب شده تا پليس نيمي از استخدام خودش را در تهران و دو سه شهر ديگر به كار بگيرد كه اين امر به دليل رشد جمعيت و رشد جرايم است.

وي با بيان اينكه 84 درصد خدمات پليس به شكل مستقيم به مردم ارائه مي‌شود،‌گفت: 16 درصد نيز به شكل غيرمستقيم است كه برخي از اين افراد نيز يا در حال آموزش هستند يا در بيمارستان‌ها و مراكز درماني و ... مشغول خدمت هستند.

به گفته وي در زمان ورودش به ناجا اين آمار 16 درصدي سهمي به اندازه 40 درصد از كل نيروهاي ناجا داشته است.

وي با بيان اينكه هم‌اكنون در سراسر دنيا تراكم كار پليس بسيار زياد است،‌ گفت: رضايت شهروندان از عملكرد پليس در شهرستان‌هاي كوچك و دور دست به مراتب بيشتر است چرا كه آمار جرايم در اين خصوص كمتر است.

جرايم اينترنتي توسعه زيادي ندارد

به گزارش ايسنا، احمدي‌مقدم با اشاره به عملكرد پليس فتا از زمان تاسيس تاكنون گفت: جرايم اينترنتي در كشور ما خيلي توسعه پيدا نكرده است.

وي با بيان اينكه عملكرد پليس فتا در سه حوزه تعريف شده است، گفت: اولويت اول ما بحث آموزش به مردم است كه در تلاشيم با بالابردن اطلاعات آنان كاري كنيم كه آنان مورد سوءاستفاده مجرمان و كلاهبرداران در فضاي مجازي قرار نگيرند و مردم به خوبي آگاه باشند كه شگردهاي مجرمان براي كلاهبرداري از آنان چيست؟

فرمانده نيروي انتظامي اولويت دوم را پيشگيري و شناسايي و سد كردن شيوه‌ها و خلاءهاي موجود در فضاي مجازي برشمرد و گفت: برخي از مجرمان با شناسايي اين خلاء ها نسبت به شناسايي اعمال مجرمانه اقدام مي‌كنند.

احمدي‌مقدم اضافه كرد: اولويت سوم پليس نيز كشف جرم است كه در اين خصوص آزمايشگاه‌هايي در كشور فعال است و در حال حاضر ميزان كشفيات ما در فضاي مجازي حدود 61 درصد از كل پرونده‌هاست و اين در حالي است كه در بسياري از كشورهاي توسعه يافته ميزان كشف چنين جرايمي حدود 30 درصد است.

به گفته فرمانده ناجا ميزان ثبت پرونده‌ها در فضاي مجازي اگرچه افزايش داشته اما افزايش آن داراي جهش چشمگيري نبوده است.

پليس با كساني كه وارد شبكه مجازي مي‌شوند، برخورد ندارد

احمدي‌مقدم در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به شبكه‌هاي اجتماعي مجازي اظهاركرد: ممنوعيت استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي را ما مشخص نمي‌كنيم و صرفا در اين حوزه مجري قانون هستيم.

وي با بيان اينكه هر ماموريتي كه در اين زمينه به ما ابلاغ شود را انجام مي‌دهيم خاطرنشان كرد: با كساني كه وارد شبكه‌هاي مجازي مي‌شوند برخوردي نداريم مگر اينكه اين افراد اقدام به عضوگيري براي گروه‌هاي سرقت، گروه‌هاي تروريستي يا يارگيري براي باندهاي اغفال، فريب و تهاجم فرهنگي بكنند كه در اين زمينه جرم ثانويه مدنظر ماست و با آن برخورد مي‌كنيم.

پليس در حرفه‌گرايي و فنون اجتماعي به حد لازم نرسيده‌ است

فرمانده ناجا با اشاره به نمره‌ 17 كه در سال جاري به عملكرد نيروي تحت امرش داده بود، اظهار كرد: اين سه نمره را به اين دليل كم كردم تا ادامه حركت دهيم. البته مردم بايد به ما نمره دهند اما معتقديم در بعد حرفه‌گرايي و فنون اجتماعي هنوز به حد لازم نرسيده‌ايم.

وي در خصوص برخورد پليس با زورگيران مسافربرنما نيز گفت: در مرحله اول توصيه ما اين است كه شهروندان از تاكسي‌ها و خودروهاي ناوگان حمل و نقل عمومي استفاده كنند. اما در صورت وقوع چنين مواردي نيز پليس آگاهي به شكل ويژه وارد موضوع مي‌شود.

وي همچنين در خصوص استفاده‌هايي به جز كنترل ترافيك از دوربين‌هاي سطح شهر نيز گفت: طبيعتا اين دوربين‌ها براي موارد ديگر نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد چرا كه اگر اتفاقي نظير آتش‌سوزي يا سرقت در حوزه اين دوربين‌ها رخ دهد ما نمي‌توانيم چشم خود را ببنديم.

اظهارات فرمانده ناجا پيرامون حقوق كاركنانش

احمدي‌مقدم در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به حقوق كاركنان ناجا اظهاركرد: تعيين‌كننده اين حقوق ما نيستيم و دولت و مراجع مالي آن را تعيين مي‌كنند اما معتقدم كه حقوق و تسهيلاتي كه ما در اختيار مامورانمان قرار مي‌دهيم، مقبول است.

به گزارش ايسنا،‌ فرمانده ناجا در خصوص برخورد‌هاي بدي كه گاها از سوي ماموران كلانتري با مراجعه‌كنندگان انجام مي‌شود نيز گفت: ماموران كلانتري كار خيلي بدي مي‌كنند كه با مردم برخورد بدي انجام مي‌دهند و شهروندان حتما بايد اين موضوع را به 197 اطلاع دهند و پيگير موضوع هم باشند.

فرمانده ناجا با اشاره به فعاليت سامانه 197 نيز گفت: شش تا هفت درصد كل تماس‌هايي كه با سامانه 197 برقرار مي‌شود مربوط به شكايت است كه البته درصد آن در زمان‌هاي مختلف كمي كم و زياد مي‌شود.

به گفته احمدي‌مقدم در خصوص برخي شكايات كه ثبت مي‌شود عده‌اي مايل به ارائه نام و شماره تماس نيستند و تنها آن را به ما گزارش مي‌دهند كه رسيدگي شود.

وي با بيان اينكه صحت گزارش افراد نيز بايد چك شود، گفت: مثلا در خصوص رشوه‌گيري ما پس از دريافت چنين گزارشاتي مامورمان را به آن محل مي‌فرستيم و اگر چنين چيزي رويت شد با فرد خاطي برخورد مي‌كنيم.

احمدي‌مقدم اضافه كرد: برخي از پيام‌هايي كه خطاب به خود من صادر مي‌شود نيز شخصا مطالعه مي‌كنم و دستورات لازم را مي‌دهم. همچنين در صورتي كه از نيروهاي ما تقديري شده باشد نيز ما از پرسنلمان تقدير مي‌كنيم.

خط قرمزهاي پليس در برخورد با پرسنل

احمدي‌مقدم در خصوص شيوه و شدت برخورد با پرسنل متخلف نيز گفت: برخورد با فساد موجب تضعيف روحيه فردي نمي‌شود و تخلفاتي نظير تباني با مجرم به ويژه مجرمان موادمخدر، رشوه‌گيري و چند مورد ديگر جزو خط قرمزهاي ما در ناجاست كه در صورت متوجه‌شدن از اين امر به سرعت نيرو را از مجموعه پليس خارج مي‌كنيم.

به گفته وي در مواردي هم كه ماموران ما رد رشوه مي‌كنند ما از آنان به شكل ويژه تقدير مي‌كنيم.

وي همچنين در پاسخ به پرسشي مبني بر نبودن نيروهاي پليس در يكي از خيابان‌هاي محله تهرانپارس كه تبديل به محلي براي آلودگي صوتي در نيمه شب‌ها شده است نيز گفت: ما نمي‌توانيم در هر خيابان مامور بگذاريم اما گشت‌هاي ما در محلات حضور دارند.

وي با بيان اينكه حضور مامور در همه اماكن و همه ساعات نيز شدني نيست اظهار كرد: اگر تراكم جرايم در زمان‌ها و مكان‌هاي خاصي تكرار شود، ما با استفاده از سيستم GIS كه داريم، حضور خودمان را در آن زمان در آن محلات شدت مي‌بخشيم.

افزايش مصرف موادمخدر نداشتيم

فرمانده نيروي انتظامي همچنين در خصوص نقش پليس در امر مبارزه با اعتياد نيز گفت: زماني كه دبير ستاد مبارزه با موادمخدر بودم از آمارها اطلاع داشتم اما با توجه به اينكه امروزه آمارها از سوي مراكز درماني اعلام مي‌شود نمي‌توان در خصوص تعداد معتادان نظر داد.

وي ادامه داد: با اين وجود با توجه به كنترلي كه از ميزان ورود و خروج موادمخدر توسط پليس انجام مي‌شود به نظر نمي‌آيد در سال‌هاي اخير افزايش مصرف موادمخدر داشته باشيم.

سرشاخه‌هاي اصلي موادمخدر صنعتي در خارج از كشورند

احمدي‌مقدم در خصوص برخورد پليس با قاچاق موادمخدر صنعتي و مشروبات‌الكلي نيز اظهار كرد: سرشاخه‌هاي اصلي اين جرايم در خارج از كشورند اما واسطه‌هاي آنان حضور دارند كه اين افراد نيز مرتب ضربه مي‌خورند و باز توليد مي‌شوند كه با توجه به درآمد زيادي كه در اين زمينه وجود دارد، عده‌اي ريسك مي‌كنند.

وي با بيان اينكه در امر برخورد با موادمخدر صنعتي و روان گردان‌ها خلاء قانوني داشتيم، اظهاركرد: با اجراي قانون جديد مبارزه با موادمخدر امسال شاهد يك كاهش شديد در قاچاق و توليد اين مواد هستيم.

افزايش چهار برابري قيمت مواد مخدر صنعتي

به گفته فرمانده نيروي انتظامي با اقدامات انجام گرفته در بحث مبارزه با توليد و قاچاق موادمخدر صنعتي در سال جاري قيمت اين مواد چهار برابر افزايش داشته است.

وي با بيان اينكه تا زماني كه معتادي وجود دارد، موادفروش نيز وجود دارد تا مواد مورد نياز وي را تامين كند، گفت: بنابراين توسعه مراكز درماني براي معتادان و اردوگاه‌ها براي نگهداري از خرده‌فروشان موادمخدر بايد در دستور كار قرار بگيرد.

به گفته وي در حال حاضر در شهرهايي نظير تهران، پليس هر چه اين خرده‌فروشان را دستگير كند چون جايي براي نگهداري آنان نيست آنان دوباره به كار خود باز مي‌گردند.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه ريشه كار در اين است كه تقاضاي موادمخدر را كاهش دهيم گفت: شيشه خطرناكترين ماده‌مخدر صنعتي است كه از مواداوليه دارويي توليد مي‌شود كه متاسفانه امروزه متخصصان بي‌تقوايي با ابزار و وسايل ابتدايي نسبت به توليد آن اقدام مي‌كنند.

كاهش 34 درصدي كشف شيشه و افزايش 4 برابري روانگردان در سال جاري

فرمانده نيروي انتظامي همچنين از كاهش 34 درصدي كشفيات شيشه در سال جاري خبر داد و گفت:‌ اين امر بيانگر اين است كه با اقداماتي كه از سوي پليس صورت گرفته فضا براي توليدكنندگان مخدر صنعتي شيشه ناامن شده است.

وي همچنين از افزايش چهار برابري روانگردان‌ها خبرداد و گفت: قرص‌هاي روانگردان نظير اكس و ... كه عمدتا وارداتي هستند نيز با افزايش 4 برابري در كشف روبرو شدند.

به گفته احمدي‌مقدم با اقداماتي كه از سال گذشته در امر مبارزه با موادمخدر به ويژه نوع صنعتي آن انجام گرفته روند جرايم در اين حوزه متوقف يا كند شده است.

وي با بيان اينكه توطئه استكبار سبب شده كه موادمخدر در همسايگي مرزهاي ما توليد شود گفت: با اين وجود در اين سال‌ها علي‌رغم افزايش جمعيت تعداد معتادان در كشور افزايش نداشته است و همين يك دستاورد است.

رتبه نخست ايران در درمان اعتياد

به گفته احمدي‌مقدم كشور ايران در حوزه درمان اعتياد امروزه به رتبه اول جهان تبديل شده است.

وي با بيان اينكه بر اساس آمارهاي جهاني معتادان 80 تا 90 درصد پس از ترك احتمال بازگشت به اعتياد را دارند گفت: بايد تلاش كرد تا از گرايش و بازگشت مجدد افراد به اعتياد جلوگيري و كاري كرد كه افراد جديدي نيز معتاد نشوند.

انتقادات احمدي مقدم از رواج قليان در ميان خانواده‌ها

به گزارش ايسنا، فرمانده نيروي انتظامي سيگار و قليان را گام اول اعتياد به موادمخدر دانست و گفت: كمتر فردي وجود دارد كه معتاد شده باشد اما در مراحل اول به سيگار و قليان گرايش نداشته باشد.

وي با بيان اينكه در اين زمينه نيازمند فرهنگسازي هستيم اظهار كرد: متاسفانه امروزه به جاي اينكه در خصوص سيگار و قليان ايجاد قبح كنيم، قبح‌شكني نيز كرده‌ايم و من ديده‌ام كه در پارك‌هاي جنگلي تهران چندين وانت در نقاط مختلف ايستاده‌اند و اقدام به ارائه قليان به خانواده‌ها مي‌كنند.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه متاسفانه اين امر با استقبال خانواده‌ها نيز روبرو و به نوعي مد شده است، گفت: در حال حاضر ما ديگر نمي‌توانيم با چنين مواردي برخورد كنيم و مسئوليت آن از ما سلب شده و به وزارت بهداشت واگذار شده است.

به گفته فرمانده ناجا با اين كار ما خودمان به دست خودمان فرزندانمان را در پله اول اعتياد قرار مي‌دهيم.

آمار جرايم خشن در كشورمان برابر 15 سال پيش است

فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينكه از زمان روي كار آمدن آيت‌الله آملي لاريجاني و حجت الاسلام محسن اژه‌اي با سياست‌هاي آنان قاطعانه‌تر با مجرمان برخورد مي‌شود، گفت: البته آثار اين امر نيز كاملا مشهود است.

احمدي‌مقدم با بيان اينكه آمار جرايم خشن در كشور ما با 15 سال پيش برابري مي‌كند گفت: اين در حالي است كه به طور طبيعي بايد اين آمار رشد مي‌كرد.

نمي‌توان از قوه قضاييه انتظار ربوتيك داشت

فرمانده ناجا با بيان اينكه نمي‌توان از قوه قضاييه همانند يك ربات كه قابل برنامه‌ريزي است انتظاري ربوتيك داشت اظهار كرد: ما نمي‌توانيم از آنان بخواهيم كه مجرمان را قلع و قمع كنند اما به هر حال بحث عدالت هم مطرح است و اقدامات بسيار خوبي هم در اين حوزه انجام شده است.

در گذشته پليس راهبرد و خط مشي تهديد محور داشت

احمدي‌مقدم با بيان اينكه در گذشته طبيعتا پليس در ايران و همه دنيا راهبرد خط مشي تهديد محور داشت گفت: پليس‌ها هميشه حافظ حكومت‌ها بودند و چون مردم تهديدي براي حكومت بودند خطر مردم را براي حكومت كم مي‌كردند نه اينكه براي مردم باشند.

وي ادامه داد: نگاه جديدي كه امروزه وجود دارد اين است كه به جاي اجبار به اقناع آموزش و توجيه روي بياوريم چرا كه در فرهنگ ما چنين رويكردي است كه جوابگوست و اگر فردي را به انجام كاري اجبار كنيم آن فرد لج مي‌كند اما اگر همان چيز را از وي خواهش كنيم آن را مي‌پذيرد.

فرمانده ناجا با اشاره به تاسيس معاونت اجتماعي ناجا از سال 78 اظهاركرد: از زمان تاسيس اين معاونت سرمايه‌گذاري‌هايي در حوزه اجتماعي و استانداردسازي رفتار برگزار شده و استفاده از دانشمندان، كارشناسان، استفاده از رسانه‌ها و غيره را در دستور كار قرار داديم.

وي با اشاره به تاسيس مركز افكارسنجي ناجا نيز اظهاركرد: يكسالي است كه اين مركز تاسيس شده و نتايج ودستاوردهاي اين مركز بسترهاي لازم را در مورد عملكرد ما در اختيار ما قرار مي‌دهد.

افزايش مداوم احساس امنيت در پنج سال گذشته

به گزارش ايسنا، احمدي‌مقدم با بيان اينكه الان حدود پنج سال است كه نتايج بررسي احساس امنيت در اسفند ماه هر سال حاكي از افزايش مداوم آن است گفت: احساس امنيت در جامعه بالاست و در بررسي‌هاي ما كاملا مشخص است كه زماني كه مشكل شهروندان حل مي‌شود، با اراذل برخورد مي‌شود و ... اين احساس امنيت بالا مي‌رود.

سارقان با ايجاد مزاحمت تلفني براي 110 نيروها را به جاهاي مختلف مي‌كشانند

احمدي‌مقدم در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به عملكرد 110 اظهار كرد: ميانگين زمان رسيدن نيروهاي پليس به محل هفت دقيقه است اما اين به اين معني نيست كه حتما زمان رسيدن از هفت دقيقه بيشتر نمي‌شود چرا كه همانطور كه ممكن است نيرويي در دو دقيقه به محل برسد، احتمال اين كه با توجه به شرايط ترافيكي و ... در زمان بيشتر از هفت دقيقه به محل برسد، نيز وجود دارد.

وي يكي از اهداف استفاده از موتورسيكلت در سامانه 110 را عبور از ترافيك و افزايش سرعت رسيدن به محل برشمرد و گفت:‌ به همين دليل ما 110 را در تهران به يگان مستقيم تبديل كرديم و در صورتي كه نيروهاي آن پس از مراجعه با موتورسيكلت ببينند حجم غيرقابل كنترل است تقاضاي ماشين مي‌كنند.

احمدي‌مقدم ضمن انتقاد از برخي از مزاحمان تلفني كه با سامانه 110 تماس مي‌گيرند، اظهاركرد: گاهي حتي سارقان نيز با ايجاد مزاحمت تلفني براي 110 چندين ماموريت درخواست مي‌كنند و نيروها را به جاهاي مختلف مي‌كشانند.

برخورد با توزيع‌كنندگان و خرده‌فروشان موادمخدر مهمترين دغدغه مردم

احمدي‌مقدم در خصوص اولويت‌هاي اصلي ناجا نيز گفت: ما اين اولويت‌ها را در قالب نظرسنجي از مردم مي‌خواهيم و در حال حاضر در كل كشور به ترتيب مهمترين دغدغه شهروندان برخورد با توزيع‌كنندگان و خرده‌فروشان موادمخدر، سرقت، بدحجابي و موضوعات ترافيكي در كشور است.

وي با بيان اينكه اين آمار تا پايان سال 90 استخراج شده است خاطرنشان‌كرد: در برخي از شهرها برخي دغدغه‌ها كمي متفاوت است اما در كل اين امر وجود دارد.

فرمانده ناجا اضافه‌كرد: اين آمار در حالي مطرح مي‌شود كه در 4 سال گذشته موضوعاتي نظير عمليات تروريستي، سرقت مسلحانه، اراذل و اوباش و ... در صدر مطالبات و دغدغه‌هاي مردم از پليس قرار داشت.

نگراني مردم از كيف‌قاپي و جيب‌بري

به گزارش ايسنا، احمدي‌مقدم با بيان اينكه عده‌اي از مردم نگران كيف‌قاپي و جيب‌بري هستند خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه جرايم خشن به شدت كاهش يافته ما در ماه‌هاي اوليه امسال ديديم كه آمار سرقت رو به افزايش است كه با اجراي طرح‌هاي مختلف توانستيم مجددا اين آمار را در تيرماه كاهش دهيم.

به گفته احمدي‌مقدم اگر خودروي فردي را به سرقت ببرند، ترسي كه در وي حاصل مي‌شود كمتر از زماني است كه يك زورگير بيايد و ساعت او را به سرقت ببرد.

احمدي‌مقدم توسعه غيرمتوازن، شهرنشيني، حاشيه‌نشيني و ... را از عواملي دانست كه منجر به بروز چنين وضعي در جامعه مي‌شود.

وي با اشاره به شعار امسال هفته ناجا كه «سرمايه اجتماعي، اساس اقتدار پليس» نامگذاري شده است گفت: در گذشته سرمايه‌هاي هر سازمان را محدود به منابع مادي و انساني آن سازمان مي‌دانستند اما در حال حاضر حدود يك دهه است كه مردم به عنوان سرمايه اجتماعي براي نهادهايي كه با جامعه در ارتباط هستند، محاسبه مي‌شود.

به گزارش ايسنا، فرمانده ناجا كه در يك برنامه زنده تلويزيوني سخن مي‌گفت، صدا و سيما را از موثرترين نهادها در اجتماعي‌شدن ناجا دانست و گفت: سرمايه اجتماعي يعني اعتماد مردم، مشتري مداري و كسب رضايت آنان در خدمت و اين امر به دست نمي‌آيد جز اين كه ما به خوبي ذائقه مردم را فهميده باشيم و به آن پاسخ دهيم.

كسب اعتبار اجتماعي در ناجا پيچيده است

احمدي‌مقدم با بيان اينكه در سازماني مانند ناجا به دست آوردن اعتماد اجتماعي پيچيده است، خاطرنشان كرد: چرا كه ناجا سازماني تك محصولي نيست و ماموريت‌هايي كه دارد تا حدي چالشي است.

وي ادامه داد: به عنوان مثال زماني كه دعوايي ميان دو طرف رخ مي‌دهد، با اجراي عدالت يكي از طرفين ناراحت مي‌شود يا در پليس راهور متخلف بايد جريمه شود كه طبيعي است كه فردي كه جريمه مي‌شود از جريمه‌اش خوشحال نمي‌شود.

به گفته احمدي‌مقدم شرايط بايد به گونه‌اتي باشد كه فردي جريمه شد، خودش بداند كه حق با طرف مقابل است كه اين ابتداي اعتماد چنين امري است، اما در مراحل بعدي اين سرمايه اجتماعي مي‌تواند به همكاري عملي مردم با پليس منجر شود و آنان اطلاعاتي را در اختيار ما قرار دهند.

تشكر فرمانده ناجا از پرسنلش

احمدي‌مقدم در پايان سخنانش در يك برنامه تلويزيوني از تمامي پرسنل ناجا و خانواده‌هاي آنان تشكر كرد رضايت مردم از آنان را بالاترين دستمزد برايشان دانست و گفت: دست تمام همكارانم را مي‌بوسم و به آنان افتخار مي‌كنم.

انتهاي پيام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.