• سه‌شنبه / ۲۳ آبان ۱۳۹۱ / ۱۳:۳۳
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 91082314807
  • منبع : نمایندگی علوم پزشکی تهران

درمراسم رونمایی ازکتاب«تولید ملی،حمایت ازکار و سرمایه ایرانی

یادگاری: فرهنگ جهادی، یکی از سبک‌های زندگی ایرانی - اسلامی است

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به تحریم‌های اقتصادی تحمیلی از سوی دولت های غربی علیه ایران، اظهار کرد: این مسأله مسؤولیت را برای دستگاه‌های اجرایی دو چندان می‌کند تا برای فعالیت‌های خود به دانشمندان، مراکز تحقیقاتی و توانمند علمی رجوع کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر محمد حسین یادگاری در مراسم رونمایی از کتاب «تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» ویژه مسابقه کتابخوانی ششمین جشنواره ملی بهار که در محل سالن اجتماعات دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی برگزار شد با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب که پیشرفت را ابزاری برای تمدن نوین اسلامی دانسته‌اند اظهار کرد: آنچه پشتوانه این پیشرفت به شمار می‌رود، جهان بینی اسلامی است که می تواند برای تمدن نوین اسلامی تاثیر گذار باشد.

وی در ادامه گفت: جهاددانشگاهی از اوایل انقلاب تا کنون با پشتوانه مذهبی، دینی و ایمانی توانسته است در مسائل سیاسی اجتماعی، فرهنگی اثر گذار باشد.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت شعار سال که از سوی رهبری اعلام شده است، اظهار امیدواری کرد دستگاه های اجرایی و مسؤولان در ابعاد مختلف برای اجرای فرمایشات رهبری تلاش کنند و شعار تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی را به مرحله اجرا درآورند.

یادگاری تصریح کرد: خوشبختانه جهاد دانشگاهی در طول 32 سال از فعالیت خود و موفقیت هایی که داشته است با اهمیت دادن به نیروهای داخلی و نیروهای ارزشمند و ولایتمدار در بحث سلول های بنیادی، رشته های فنی مهندسی و علوم پایه و اخیرا نیز با ورود به بحث نفت و گاز توانسته است یک شبه ره صد ساله را بپیماید.

رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به موفقیت های دانشمندان جهاد دانشگاهی در خصوص سلول‌های بنیادی اظهار کرد: هیچ کس تصور نمی کرد کشورهای غربی در خصوص تشکیل شواری حکام زیست فناوری اندیشه کنند و با مشاهده این پیشرفت ها کشور های غربی به جایی رسیدند که در بحث زیست فناوری وارد شدند.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری در خصوص سبک زندگی ایرانی اسلامی اظهار کرد: زمینه این فرمایشات جهان بینی و فرهنگ غنی اسلامی است و یکی از این سبک های زندگی ایرانی - اسلامی، فرهنگ جهادی است که باید با تلاش نیروها ترویج شود.

یادگاری با تاکید بر لزوم توجه هر چه بیشتر به شعار سال اظهار داشت: شعار امسال که تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی است دارای نکته ظریفی است که بر اهمیت نیروی انسانی در ایران تاکید می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ارزش نیروهای انسانی از پول، سرمایه، منایع و ذخایر به مراتب بیشتر است، گفت: اگر در کنار همه ذخایر و منایع به این ذخیره خدادادی و انسانی بی توجهی شود هرگز به نقطه مطلوب نخواهیم رسید.

وی در پایان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال اظهار کرد: این فرمایشات تنها در برنامه های یک ساله و مقطعی نباید مد نظر قرار گیرد بلکه باید به عنوان سرمشقی برای برنامه های بلند مدت کشور باشد.

در ادامه این مراسم اسماعیل عاکفی، نویسنده بخش دینی و قرآنی کتاب تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی اظهار کرد: جامعه ما جامعه‌ای مذهبی به شمار می رود و این مسأله خود را در تمام شؤونات مردم نشان می دهد بنابراین اگر بسیاری از مردم خاستگاه های مذهبی شعار سال را بدانند نسبت به پایبندی به آنها مصمم تر خواهند شد.

وی ادامه داد: در بخش دینی قرآنی کتاب تلاش شد تقریبا صد در درصد کار با آموزه‌های قرآن تطبیق داشته باشد که این مسأله می تواند برای مخاطبین این کتاب محرکی باشد ضمن اینکه نهاد های مختلف نیز از آن استقبال کرده‌اند.

وی با اشاره به ضبط 60 برنامه 7 تا 10 دقیقه ای در خصوص شعار سال با محوریت قرآن کریم و برنامه های دیگر نظیر آن با حضور مولفین کتاب در رادیو قرآن گفت: با این تلاش انعکاسی از این عملکرد در حیطه تالیف در رسانه ملی نیز صورت گرفت.

همچنین دکتر تهمینه شاوردی نویسنده بخش فرهنگی اجتماعی «کتاب تولید ملی و حمایت از سرمایه و کار ایرانی» در ادامه این مراسم ایجاد فرصت برای پرداختن به مسائل فرهنگی اجتماعی در خصوص شعار سال در این کتاب را بسیار مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: در این کتاب به وظایف خانواده، کودک و نوجوان و قشر دانشجو به عنوان مهمترین قشر های جامعه در حیطه شعار سال اشاره و از سازمان های مهمی همچون صدا و سیما، آموزش و پرورش و دیگر سازمان های بزرگی که می توانند زیر ساخت های این حرکت مهم را ایجاد کنند نام برده شده است.

دکتر علی رنجبرکی، نویسنده بخش انسانی کتاب «تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» در ادامه با اشاره به واژه ایرانی در شعار امسال اظهار کرد: ایرانی و ملی بودن کار و سرمایه ایرانی تا حدودی رسالت را برای جهاد دانشگاهی سنگین تر می کند.

وی با اشاره به اینکه ایرانی و بومی سازی علوم برای صنایع و بخش های مختلف اصلی ترین رسالت جهاد در بخش های مختلف است، اظهار امیدواری کرد «کتاب تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» گامی موثر در جهت تحقق این هدف باشد.

همچنین زهرا نقی زاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: با شروع ششمین جشنواره ملی بهار در ابتدای سال کمیته ها تشکیل شدند و تبلیغات صورت گرفت و پنج هزار نسخه از کتاب به تمام استان های فرستاده شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست های مختلف در کل کشور در خصوص کتاب «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» گفت: 160 نشست در کشور هم اکنون در حال برگزاری است که 60 مورد آن در رادیو با موضوع تولید ملی برگزار شده است.

وی ادامه داد: بنرها و بیلبورد هایی نیز با همکاری سازمان زیبا سازی شهر تهران در یک هفته گذشته در سطح شهر نصب شده است و همچنین مسابقات کتاب و کتاب خوانی نیز در دانشکده های مجازی صورت گرفته است.

مهندس علیرضا زجاجی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با اشاره به شعار «تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» گفت: تلاش جوانان و پتانسیل های این مرز و بوم باعث شده است که این کشور به جایگاه های مهمی دست پیدا کند و باید این تلاش ها و کار های شبانه روزی ارج نهاده شود.

وی ادامه داد: باید حلقه محکمی در خصوص فرمایشات رهبری به عنوان شعار های سال ایجاد و فعالیتی انجام شود که شعار های هر ساله را به صورت منسجم به هم مربوط سازد و در برگیرد تا از همه مباحثی که تا کنون توسط ایشان مطرح شده است نتیجه والاتر و بهتری گرفته شود.

دکتر عبدالرضا مجدالدین رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاد دانشگاهی نیز در پایان پیشنهاد کرد: با پیاده سازی برخی از مطالب چاپ شده به صورت اینترنتی مسابقاتی راه اندازی شود و از دانشجویانی که برنده می شوند تقدیر به عمل آید.

در ادامه مراسم دکتر مهدی فیض عضو کمیته علمی جشنواره بهار با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی یکی از ساختار هایی است که بحث تولید ملی را مورد توجه قرار داده است پیشنهاد کرد: مساله کتاب و کتاب خوانی به صورت خاص برای اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه نیز در قالب مسابقه مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه این مراسم دکتر حسین بختو سرپرست جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران از تلاش نویسندگان و دست اندرکاران کتاب «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» تشکر و با اهدا لوح از آنها تقدیر کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.