• شنبه / ۲۳ دی ۱۳۹۱ / ۰۹:۱۰
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 91102313071
  • خبرنگار : 71458

مسؤول گروه ارتوپدی پژوهشگاه در گفت‌و‌گو با ایسنا خبر داد:

موفقیت محققان «رویان» در سلول‌درمانی سه بیماری مهم استخوان

سلولهای بنیادی

مسؤول گروه ارتوپدی پژوهشگاه رویان، از موفقیت محققان این پژوهشگاه در درمان سه بیماری مهم استخوان شامل «کندگی غضروف» ، «جوش نخوردگی استخوان» و «آرتروز لگن، زانو و مچ پا» با استفاده از سلول‌های بنیادی خبر داد.

دکتر محسن عمادالدین در گفت‌وگو با خبرنگار علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره توضیح داد: هم‌اکنون رویان به تکنیک درمان جوش نخوردگی استخوان با تزریق سلول‌های بنیادی و کاهش علائم آرتروز و تقویت مفصل زانو، لگن و مچ پا و نیز کشت غضروف برای کندگی غضروف دست یافته و در صورت تأمین بودجه و تهیهClean Room می‌تواند این خدمات را در اختیار بیماران قرار دهد.

وی درباره‌ی درمان و یا کاهش علائم آرتروز با سلول‌های بنیادی گفت: آرتروز پیشرفته یکی از مشکلاتی است که بیماران بسیاری از آن رنج می‌برند و گاهی اوقات به عمل جراحی تعویض مفصل نیز منجر می‌شود. پژوهشگران رویان موفق شده‌اند که با استفاده از سلول‌های بنیادی مزانشیمی (سلول‌های بنیادی مغز استخوان) طول عمر مفصل را بیشتر کنند و درد بیمار را کاهش دهند تا تعویض مفصل به تعویق بیفتد.

عمادالدین با اشاره به این که عمل تعویض مفصل با وجود مزیت‌ها، عارضه‌هایی نیز دارد، خاطرنشان کرد: برای کاهش علائم این بیماری سلول‌های مزانشیمی بیمار را به داخل مفصل او تزریق می‌کنیم و اکنون می‌توانیم بگوییم که این روش تا 70 درصد در زانو، لگن و مچ پا پاسخ مثبت می‌دهد.

به گفته این متخصص ارتوپد، رویان هم اکنون می‌تواند در صورت اختصاص امکانات، این خدمت درمانی را به بیماران آرتروز پیشرفته ارائه کند؛ اما ارائه این خدمات به بودجه‌ی زیاد و کمک وزارت بهداشت و بیمه‌ها نیاز دارد.

دکتر عماد‌الدین درباره درمان کندگی غضروف نیز اظهار کرد: کشت غضروف با استفاده از سلول‌های مزانشیمی پیش از این در دنیا انجام شده و رویان نیز هم اکنون توانسته نتایج خوبی از طرح‌های پژوهشی در این باره به دست آورد؛ در حال حاضر این امکان وجود دارد که منطقه کندگی غضروف بیمار، با کشت غضروفی پر شود.

دکتر ابوالفضل آگوشی، پزشک فعال در مرکز سلول‌درمانی پژوهشگاه رویان نیز در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: آسیب‌های غضروفی برای جراحان ارتوپد در حال حاضر یک چالش بزرگ است که ما امیدواریم بتوانیم روش‌های درمانی نوینی را برای آن ارائه کنیم.

این متخصص ارتوپد درباره شیوه اجرای این طرح گفت: فاز نخست این طرح بر روی 10 بیمار انجام می‌شود که طی آن کندروسیت‌های خود بیمار (سلول غضروف که وظیفه آن ساخت و ساز ماتریس غضروف است) کشت داده شده و مجددا در محل آسیب دیده قرار داده می‌شود.

به گفته این پژوهشگر، نتایج این طرح هنوز قطعی نیست؛ اما پاسخ بیماران به این نوع درمان تا کنون رضایت بخش بوده است و با این حال، اعلام نتایج قطعی این طرح به دو سال فالوآپ بیماران نیاز دارد.

وی درباره طرح‌های پژوهشی این گونه در سایر نقاط دنیا توضیح داد: نتایج این سلول درمانی‌ها در آمریکا و سوئد رضایت بخش اعلام شده است که ما امیدواریم با توجه به نتایج آنها و نتایج طرح‌های رویان به صورت گسترده، کار در این زمینه را آغاز کنیم.

دکتر عمادالدین ، مسؤول گروه ارتوپدی پژوهشگاه رویان نیز درباره‌ی توانمندی پژوهشگاه رویان در درمان جوش نخوردن استخوان‌ها با استفاده از سلول درمانی به ایسنا گفت: درمان جوش نخوردن استخوان‌ها در بیماران گاه به چندین عمل جراحی نیاز پیدا می‌کند که یکی از معضلات تخصصی ارتوپدی است. هم‌اکنون با تزریق سلول‌های بنیادی مغز استخوان به این ناحیه می‌توانیم این جوش‌نخوردگی‌ها را درمان کنیم و امیدواریم در پروتکل‌های بعدی تعداد بیشتری از بیماران را به این شیوه از عمل‌های چندباره نجات دهیم.

دکتر نرگس لبیب‌زاده، مجری این طرح پژوهشی نیز در توضیحی درباره نتایج این طرح پژوهشی به خبرنگار ایسنا گفت: جوش‌نخوردگی استخوان ممکن است به دلایل زیادی مانند عفونت‌ها، خون‌رسانی ناکافی و یا درست فیکس نشدن در شکستگی استخوان به وجود بیاید که گاهی بیمار را مجبور به انجام چندین عمل جراحی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه فاز یک سلول درمانی در این بیماری بر روی دو گروه 6 و 7 نفره بیماران انجام شده که طی آن سلول‌های بنیادی مزانشیمی به محل جوش نخوردگی استخوان تزریق شد. با این که تعداد کم بیماران در طرح پژوهشی تنها می‌تواند امنیت استفاده از سلول‌های بنیادی را نشان دهد اما در همین تعداد کم نیز تاثیر استفاده از این سلول‌ها خود را نشان داد و 70 درصد بیماران بهبود پیدا کردند.

لبیب‌زاده افزود: در میان این بیماران تحت بررسی، بیماری وجود داشت که با چندین عمل جراحی نیز بهبود نیافته بود اما هم اکنون با تزریق سلول‌های بنیادی نه تنها عصای خود را کنار گذاشته بلکه به صورت نامحدود قادر به پیاده‌روی است.

مجری این طرح درباره‌ی فازهای بعدی این طرح تحقیقاتی گفت: مرحله دوم این طرح هم اکنون تنظیم شده که با تعداد بیماران بیشتری درصد موفقیت سلول درمانی در درمان جوش‌نخوردگی استخوان را بسنجد.

به گفته‌ی این پژوهشگر در فاز دوم این طرح، انجمن ارتوپدی ایران با رویان همکاری می‌کند و احتمالا تا دو سال به طول خواهد انجامید.

دکتر عمادالدین، مسؤول گروه ارتوپدی پژوهشگاه رویان در ادامه بررسی نتایج طرح‌ پژوهشی رویان در درمان بیماری های استخوان گفت: رویان همچنین برای درمان سیاه شدن سر استخوان «AVN» پژوهش‌های خود را آغاز کرده است. پیش از این برای درمان این بیماری روش دکورتیکیشن به کار برده می‌شد که تا 40 درصد کارایی دارد. اما پژوهشگران رویان امیدوارند که با استفاده از سلول درمانی بتوانند جواب‌دهی درمان را به 60 درصد برسانند.

عمادالدین با اشاره به این که پژوهش‌ها در این زمینه بر روی 10 بیمار انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در این عمل ابتدا سر استخوان سیاه شده تراشیده می‌شود و سلول‌های بنیادی جدید در آن ناحیه قرار می‌گیرد. عمل جراحی هم‌اکنون بر روی بیماران انجام شده و نتایج آن در دست بررسی است.

این متخصص ارتوپدی یادآور شد: رویان طرح‌های تحقیقاتی دیگری در زمینه‌ی کیست‌های استخوانی و عفونت استخوانی را نیز آغاز کرده است که این دو بیماری نیز دردسرهای زیادی برای بیمار و ارتوپد ایجاد می‌کند و به راحتی قابل درمان نیست.

عماد الدین در پایان خاطرنشان کرد: این خدمات درمانی هم اکنون در آمریکا و اروپا به تعداد زیادی از بیماران ارائه می‌شود اما متاسفانه با وجود آن که رویان تکنیک آن را در اختیار دارد نمی‌تواند از آن استفاده کند. ما انتظار داریم که مسوولان برای تامین امکانات و تجهیزات ارائه خدمات در زمینه بیماری‌های استخوان و غضروف با رویان ارتباط برقرار کنند و این مجموعه را در ارائه خدمات به جامعه یاری رسانند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۲۰:۳۲

سلام، چه جوری می‌تونم با شما تماس بگیرم؟

avatar
۱۳۹۱-۱۱-۰۴ ۰۸:۵۳

سلام، لطفا طریقه نوبت گرفتن از دکتر و محل مراجعه را برای اینجانب ارسال کنید. با تشکر