• چهارشنبه / ۱۱ بهمن ۱۳۹۱ / ۲۰:۰۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 91111106971

/تازه ترین خبرها از برنامه های فضایی ایران/

هزینه سفر میمون «پیشگام» به فضا/ پرتاب ماهواره های فجر و شریف تا پایان سال

هزینه سفر میمون «پیشگام» به فضا/ پرتاب ماهواره های فجر و شریف تا پایان سال

رییس سازمان فضایی ایران با بیان این که میزان موفقیت در ماموریتهای فضایی حدود 30 درصد است بر ضرورت اطلاع رسانی عدم موفقیت‌ها در ماموریت‌های فضایی و همچنین اطلاع رسانی و تبلیغات مناسبتر در خصوص ماموریتها و موفقیت‌های فضایی به مردم تاکید کرد و هزینه ماموریت کاوشگر پیشگام را نیز حدود دو تا سه میلیارد تومان اعلام کرد.

رییس سازمان فضایی ایران با بیان این که میزان موفقیت در ماموریتهای فضایی حدود 30 درصد است بر ضرورت اطلاع رسانی عدم موفقیت‌ها در ماموریت‌های فضایی و همچنین اطلاع رسانی و تبلیغات مناسبتر در خصوص ماموریتها و موفقیت‌های فضایی به مردم تاکید کرد و هزینه ماموریت کاوشگر پیشگام را نیز حدود دو تا سه میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار فناوری ایسنا، دکتر حمید فاضلی در نشست خبری پرتاب موفقیت‌آمیز کاوشگر پیشگام همراه با موجود زنده که عصر امروز در پژوهشکده سامانه فضانوردی برگزار شد، با بیان اینکه سازمان فضایی ایران، ماموریت مهندسی اعزام حیات به فضا را از شورای عالی فضایی کشور دریافت کرده است، گفت: این شورا متشکل از وزارتخانه‌های امور خارجه، علوم، تحقیقات فناوری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع، صنعت، معدن و تجارت، معاونت راهبردی ریاست جمهوری، سازمان صدا و سیما و سازمان فضایی ایران است که ریاست آن برعهده رییس جمهور است.

وی افزود: در جلسه سوم شورای عالی فضایی مقرر شد که سازمان فضایی ایران مدیریت اجرایی و اکتساب فناوری‌ها و سامانه‌های فضایی را برعهده بگیرد و در این مسیر نیز به این سازمان ابلاغ شد که از تمامی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها در این زمینه استفاده کند. از جمله ماموریت‌های محوله به سازمان فضایی ایران می‌توان به اعزام انسان به فضا، تاسیس پایگاه ملی پرتاب، ایجاد آزمایشگاه ملی فضایی و تاسیس شهرک فضایی اشاره کرد.

به گفته فاضلی، تمامی زیرساخت‌های مذکور مجموعه پیشرفته و مقتدر فضایی است که در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا تجربه شده است که در ایران نیز تاکنون فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده است.

رییس سازمان فضایی ایران در ادامه با اشاره به اذعان یک موسسه بین‌المللی بر قدرت فضایی ایران گفت: یکی از موسسات معتبر در قالب مقاله‌ای ایران را جزو پنج کشور نوظهور در عرصه فضایی اعلام و تاکید کرده که ایران بالاترین نرخ رشد را در فعالیت‌های فضایی تجربه کرده است.

وی با اشاره به تدوین سند جامع توسعه هوافضای کشور، گفت: پس از شش، هفت سال فعالیت دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت علوم، ستاد توسعه هوافضای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشکده سامانه‌های فضانوردی، سند جامع توسعه توسعه هوافضای کشور به عنوان یک سند بالادستی در این عرصه در ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تصویب شد که در شرف ابلاغ از سوی رییس جمهور است.

میمون فضانورد

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به تصویب یک برنامه 10 ساله فضایی در سال 86 در هیات دولت گفت: براساس برنامه و با عنایت ویژه رییس جمهور، اعتبارات ویژه‌ای برای فعالیت‌های فضایی کشور، اختصاص یافت که براین اساس ماهواره‌بر سفیر توسعه یافت و فعالیت کاوشگرهای ایرانی نیز فعال‌تر شدند و به طور کلی پروژه اعزام به فضا شکل گرفت.

به گفته فاضلی، موضوع ارسال فضانورد به مدار زمین و ارسال ماهواره به مدار ژئو (36 هزار کیلومتر) براساس سند چشم‌انداز توسعه کشور و نقشه جامع علمی کشور، مورد تاکید قرار گرفته است.

رییس سازمان فضایی ایران، با تاکید بر اینکه مدیریت تمامی فعالیت‌های فضایی کشور برعهده سازمان فضایی ایران است، گفت: در این راستا از تمامی ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های مجموعه‌های کشور مانند وزارت دفاع استفاده خواهد شد.

وی با بیان اینکه کاوشگر پیشگام همراه با موجود زنده به فاصله 120 کیلومتری زمین ارسال شده است، گفت: در این فاصله نه بالن و نه ماهواره‌ها می‌تواند ورود پیدا کند و کشورها برای اینکه سامانه‌های فضایی خود را مورد تست قرار دهند، از این کاوشگرها جهت دریافت تست دما، تشعشات و شرایط جوی استفاده می‌کنند.

فاضلی در پاسخ به ادعای سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه ارسال کاوشگر پیشگام به فضا برخلاف قطعنامه سازمان ملل است، گفت: ماموریت کاوشگر پیشگام جهت ارسال اولین میمون فضانورد به فضا کاملا صلح‌آمیز و یکی از مصوبات شورای عالی فضایی ایران است. معمولا کشورهای غربی پس از اکتساب اینگونه فناوری‌ها و استفاده سوء از آنها در قالب اتحادی از ورود سایر کشورها جهت دستیابی به این فناوری‌ها جلوگیری می‌کنند که نمونه آن را در بمباران هسته‌یی شهرهای ژاپن مشاهده کرده‌ایم. همچنین کنوانسیون منع گسترش سلاح‌های شیمیایی و میکروبی تمامی کشورها را از دستیابی به این نوع سلاح‌ها را منع کرده است اما اکثر کشورهای غربی با دستیابی به این سلاح‌ها و استفاده سوء از آنها اقدام به تدوین چنین کنوانسیون کرده‌اند.

وی در پاسخ به دلسوزی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره میمون فضانورد ایرانی، گفت: ایران جهت استفاده از میمون برای ارسال به فضا از کشورهای غربی و به خصوص آمریکا الگو گرفته است، چراکه آنها در سال‌های دور از میمون نژاد رزئوس جهت انجام آزمایشات اولیه اعزام انسان به فضا استفاده کرده‌اند. به نظر می‌رسد که در آن زمان آن میمون‌ها بیچاره نبوده‌اند که در حال حاضر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به استفاده ایران از میمون برای آزمایشات فضایی خود دلسوزی می‌کند.

رییس سازمان فضایی درخصوص نحوه اطلاع‌رسانی این رخداد علمی در کشور گفت: در زمینه اطلاع‌رسانی این دستاورد موفقیت‌آمیز علمی باید تلاش بیشتری صورت بگیرد. چراکه امروز در جلسه هیات دولت حتی وزیر نفت از عدم اطلاع‌رسانی خوب از این موضوع گله کرد و گفت در برنامه‌ای که با حضور میهمانان خارجی در روز گذشته داشتم، بارها آنها به من تبریک می‌گفتند اما من از موضوع پرتاب موجود زنده به فضا اصلا اطلاعی نداشتم!

وی افزود: البته دلایل عدم اطلاع‌رسانی مناسب و به موقع از این رخداد علمی به ساختار نو و تازه فضای ایران برمی‌گردد اما به تازگی کمیته تبلیغات فضایی ذیل شورای عالی فضایی تشکیل شده است که امیدواریم این نواقص برطرف شود. به طور کلی درصددیم که قابلیت اطمینان فعالیت‌های فضایی را آنقدر بالا ببریم که قبل از انجام ماموریت‌های فضایی بتوانیم به طور مستقیم درخصوص آنها اطلاع‌رسانی کنیم.

وی افزود: در این راستا موافق این هستم که باید عدم موفقیت‌ها در ماموریت‌های فضایی را به اطلاع مردم برسانیم در غیراینصورت تصور می‌شود که اینگونه فعالیت‌ها بسیار آسان است اما این در حالی است که 30 درصد ماموریت‌های فضایی موفقیت‌آمیز است.

میمون فضانورد

به گفته فاضلی هزینه ماموریت کاوشگر پیشگام حدود دو تا سه میلیارد تومان بوده است.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به برنامه‌های سازمان فضایی در روز فناوری فضایی (چهاردهم بهمن‌ماه) گفت: با توجه به قطع برنامه‌های برون‌مرزی ایران در ماهواره‌های خارجی یک برنامه راهبردی جدید در این زمینه با همکاری سایر سازمان‌ها تدوین شده است. پیش‌بینی ما در ابتدا این بود که تمام فناوری‌های مورد نیاز از جمله ماهواره مخابراتی و پرتابگر با قابلیت حمل محموله‌های چند تن را با هم پیش ببریم اما براساس برنامه راهبردی جدید ما به حداقل‌ها اکتفا کردیم و مقرر شد یک ماهواره مخابراتی با دو ترنسپوندر تا پنج سال آینده به مقدار ژئو (36 هزار کیلومتر) ارسال شود.

وی تصریح کرد: در مراسم بزرگداشت روز فناوری فضایی نمونه مهندسی ماهواره قائم و نمونه پروازی ماهواره ناهید رونمایی خواهد شد. همچنین دستاوردهای حوزه دفاعی در زمینه فضایی نیز رونمایی خواهند شد.

وی با بیان اینکه ماهواره فجر طی روزها و هفته‌های آینده به فضا پرتاب خواهد شد، گفت: درصددیم ماهواره شریف دانشگاه صنعتی شریف را نیز تا پایان سال به فضا پرتاب کنیم در غیراینصورت اوایل سال آینده به فضا پرتاب خواهد شد.

رییس سازمان فضایی درخصوص آخرین وضعیت ماهواره آت ست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برای پرتاب این ماهواره منتظر آماده شدن ماهواره‌بر سیمرغ هستیم که امیدواریم که اواخر امسال یا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: نمونه پروازی ماهواره ظفر دانشگاه علم و صنعت نیز تا خرداد سال آینده آماده خواهد شد. همچنین ماهواره طلوع نیز جهت پرتاب در حال آماده‌سازی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۱-۱۱-۱۱ ۲۲:۲۸

امیدوار کننده است.

avatar
۱۳۹۱-۱۱-۱۲ ۰۸:۲۳

با سلام و عرض تبریک مایه فخر و جای شکر است بنده به عنوان متخصص علوم تکاملی و زیستی معتقدم در دنیای کنونی که چنگال استعمار نوین تن اندیشه و علم را نشانه رفته است باید بر چنین موفقیت هایی افتخار کرد و بدون غرور و در سایه توکل براه راست ادامه داد. در طرییقت هرچه آید پيش سالک خیر اوست در صراط المستقیم ای دل کسی گمراه نیست

avatar
۱۳۹۱-۱۱-۱۲ ۲۰:۱۳

این افتخار ملی را به همه تلاشگران و دانشمندان این عرصه و ملت بزرگ ایران عزیز تبریک می‌گویم.

avatar
۱۳۹۱-۱۲-۱۹ ۲۰:۴۷

سلام، درود بر شما که توانستید باور کنیم که خواستن توانستن است. زنده باد ایران