• سه‌شنبه / ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ / ۱۰:۲۹
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 92023120907
  • منبع : مطبوعات

عراقچی: توضیحات اشتون مفید بود/تا قبل از انتخابات قراری برای مذاکره با 1+5 نهایی نشده است

عراقچی: توضیحات اشتون مفید بود/تا قبل از انتخابات قراری برای مذاکره با 1+5 نهایی نشده است

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نشست تهران درباره بحران سوریه که هشتم خردادماه برگزار می‌شود، گفت: این نشست با هدف کمک به راهکار سیاسی درباره سوریه برگزار می‌شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به نشست تهران درباره بحران سوریه که هشتم خردادماه برگزار می‌شود، گفت: این نشست با هدف کمک به راهکار سیاسی درباره سوریه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سید عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست هفتگی خود با خبرنگاران درخصوص اجلاسی که هشتم خرداد ماه درباره سوریه در تهران برگزار خواهد شد، گفت: این نشست تلاشی است از طرف جمهوری اسلامی ایران برای کمک به راه‌حل‌های سیاسی برای حل بحران سوریه.

وی ادامه داد: ما از ابتدا معتقد بودیم که راهکار نظامی برای بحران سوریه پاسخ نمی‌دهد و باید با برگزاری گفت‌وگوهای ملی با دولت سوریه و مخالفان به یک راه‌حل معقول برسیم.

عراقچی گفت: این سومین نشست در ادامه دو نشست قبلی درباره سوریه است و با شعار راه‌حل سیاسی – ثبات منطقه‌ای در تهران برگزار می‌شود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه به ثبات و امنیت منطقه کمک می‌کند و چنانچه راه‌حل سیاسی انتخاب نشود، منطقه روی ثبات نخواهد دید، اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست، کمک به رویکردهایی است که هر روز بیشتر درباره سوریه شکل می‌گیرد و در قالب راهکارهای سیاسی است.

عراقچی ادامه داد: ما از تعداد زیادی کشورها، وزرای خارجه و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی برای شرکت در این نشست دعوت کرده‌ایم و تا الان استقبال خوبی صورت گرفته است و امیدواریم این نشست در وقت مقرر برگزار شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه در ادامه درباره سفر رییس‌جمهور به اتیوپی و اهداف این سفر گفت: این سفر به منظور شرکت در اجلاس سران اتحادیه آفریقا انجام می‌شود ایران عضو ناظر این اتحادیه است و معمولا در اجلاس‌های وزرا و سران شرکت می‌کند.

وی افزود: اجلاس امسال اتحادیه آفریقا از ویژگی خاصی برخوردار است زیرا برگزاری این اجلاس مصادف با پنجاهمین سال تاسیس این اتحادیه است. سازمان وحدت آفریقا نشانه استقلال و رهایی کشورهای آفریقایی از استعمارگران است و سالگرد تاسیس این سازمان به عنوان روز جهانی آفریقا شمرده می‌شود.

وی با بیان اینکه اجلاس امسال سران آفریقا از اهمیت خاصی برخوردار است اضافه کرد: سفر رییس‌جمهور به اتیوپی در حال برنامه‌ریزی است اما هنوز همه ابعاد آن نهایی نشده است.

عراقچی گفت: هر سال ایران به مناسبت روز جهانی آفریقا برنامه‌ای توسط امور خارجه و با شرکت سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های کشورهای آفریقای در تهران برگزار می‌کند امسال هم در 9 خرداد در محل دفتر مطالعات وزارت امور خارجه مراسمی برگزار خواهد شد که در آن وزیر امور خارجه شرکت و سخنرانی خواهد کرد و سفیران و نمایندگی‌های کشورهای آفریقایی هم حضور خواهند داشت.

وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه آیا این ارزیابی رسانه‌های خارجی را قبول دارید که مذاکرات 25 اردیبهشت نتیجه نداشته است و آیا تا پس از انتخابات مذاکرات دیگری نخواهد بود؟ گفت: مذاکرات در استانبول بین جلیلی و اشتون مذاکرات بین ایران و 1+5 نبود. بلکه برای مذاکرات دو جانبه‌ای بود که برای بررسی ابعاد مختلف مذاکرات اصلی و در حقیقت برای دادن پاسخ خانم اشتون به پیشنهاداتی که ما در آلماتی دو ارائه داده بودیم تشکیل شد. قرار بر این بود خانم اشتون نتیجه مشورت‌های کشورهای 1+5 را پس از اجلاس آلماتی و بعد از اینکه پیشنهادات ایران را استماع کردند ظرف یک هفته ارائه کند و دیدگاه‌های خود را نسبت به ادامه مذاکرات بیان کنند.این یک هفته 40 روز به تاخیر افتاد که نهایتا دیدار انجام شد. خانم اشتون دیدگاه‌های طرف مقابل را تشریح کرد دو طرف اذعان داشتند که مذاکرات مفید بوده و به شناخت بیشتر دو طرف کمک کرده است قرار بر این شد که تماس‌ها ادامه پیدا کند تا زمان دور بعدی مذاکرات که در تماس‌های بعدی مشخص خواهد شد نهایی شود.

وی افزود: اگر کشورهای 1+5 ترجیح می‌دهند مذاکرات بعد از انتخابات صورت گیرد به خودشان مربوط است اما به هرحال ما برای ادامه مذاکرات چه پس از انتخابات و چه قبل از آن آمادگی کامل داریم از این جهت که در مواضع اصولی ایران مسلما تغییری صورت نخواهد گرفت.

عراقچی درباره مذاکرات در وین گفت: دهمین دوره مذاکرات برای تعیین چارچوب برای همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فراتر از تعهداتی است که براساس ان.پی.تی داریم این مذاکرات سخت و پیچیده است.10 دور آن تاکنون برگزار شده هنوز به نتیجه نهایی نرسیده‌ایم امیدواریم در گفت‌وگوهای بعدی به نتیجه مورد نظر و مناسب برسیم اما به هرحال از نظر ما مذاکرات شکست نخورده است.

خبرنگار دیگری درباره اخبار منتشر شده مبنی بر اخراج دو نفر از دیپلمات‌های ایرانی در بوسنی در هفته گذشته پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: این دو نفر در پایان دوره ماموریت خود به کشورمان بازگشتند و بحث اخراج مطرح نبوده است.

عراقچی در ادامه درباره آخرین وضعیت یک ایرانی بازداشت شده در آذربایجان و پیگیری‌های ایران در این باره پرسید که سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: ایران و آذربایجان دو کشور دوست و همسایه هستند و روابط بسیار گسترده‌ای دارند که نشان از تلاش و اراده دو کشور برای افزایش و گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان دو کشور دوست و همسایه است و روابط گسترده‌ای خواهند داشت و بعضا سوء تفاهماتی در روابط به وجود می‌آید و مشکلاتی پیش می‌آید که ریشه اکثر این موارد را در جاهایی دیدیم که خواهان گسترش روابط نبودند و معمولا به برخی از کشورها وابستگی دارند.

عراقجی توضیح داد: اخیرا نیروهای امنیتی ایران دو نفر از اتباع آذربایجان را به دلیل تماس با عناصر ضد امنیتی دستگیر کردند. برای بازجویی و کسب اطلاعات بازجویی‌ها انجام شد ما تمامی اتهامات آنها و تخلفاتی که داشتند را به دولت آذربایجان اعلام کردیم پس از پایان مراحل بازپرسی و بازجویی برای نشان دادن حسن نیت آنها به دولت جمهوری آذربایجان تحویل داده شدند. در عین حال آقای میکائیل کاظمی که از کارمندان استانداری اردبیل است که همراه یکی از هیات‌های رسمی ایران در آذربایجان بوده متاسفانه به دلیل سوء تفاهم بازداشت شده است.

عراقچی گفت: ما این موضوع را پیگیری کردیم تماس‌های ما با مقامات امنیتی و سیاسی آذربایجان ادامه دارد و امیدواریم سوء تفاهم پیش آمده نسبت به ایشان برطرف شود و ایشان به کشور بازگردند.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا در خصوص تغییر موضع ترکیه نسبت به سوریه پس از سفر اردوغان به آمریکا گفت: پس از سفر نخست وزیر ترکیه به آمریکا شاهد بودیم که توجه و اعتقاد به راه‌حل سیاسی برای سوریه در مواضع ترکیه پررنگ‌تر شده است ما از موضع استقبال می‌کنیم این دیدگاهی است که ابتدای بحران با بسیاری دیگر از کشورها مطرح می‌کردیم و معتقد بودیم که سوریه راه‌حل نظامی ندارد و باید به راه‌حل سیاسی منتفی شود.

وی تاکید کرد: اگر به این توصیه و تحلیل درست ایران درباره سوریه توجه می‌شد شاید جلوی بسیاری از کشتارهایی که در این مدت در سوریه انجام شد گرفته می‌شد، اما به هرحال معتقدیم این تحول مثبت است و امیدواریم در همین جهت ایران و ترکیه بتوانند برای کمک به حل مشکل در سوریه حرکت کنند. مشورت‌های منطقه‌ای را از مشورت‌های فرامنطقه‌ای موثرتر می‌دانیم و معتقدیم اگر مشورت‌های کشورهای منطقه که در این بحران موثر هستند بیشتر صورت گیرد قطعا به حال بحران سوریه مفیدتر خواهد بود و ما به این دلیل از نشست چهار جانبه ایران، مصر، عربستان و ترکیه استقبال کردیم.

عراقچی در پاسخ به پرسش دیگر ایسنا درباره اظهارات وزیر خارجه آلمان مبنی بر اینکه ایران بر روی گزینه تسلیحات هسته‌یی کار می‌کند و این موضوع برای آلمان غیرقابل پذیرش است گفت: قبل از اینکه ایشان و یا هر کسی دیگری مخالفت با سلاح هسته‌یی را مطرح کند ایران از ابتدا موضع قاطع خود را در این باره اعلام کرده است و فتوای مقام معظم رهبری در قبال این موضوع نیز وجود دارد که ایران هرگز به سمت سلاح‌های هسته‌یی و بلکه همه سلاح‌های کشتار جمعی نخواهد رفت. این موضع قاطع ایران است و هرگونه نگرانی در این باره بی‌مورد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره اینکه سفیر ایران در روسیه اعلام کرده است با وجود شرایطی امکان بازدید بازرسان از پارچین وجود دارد نیز گفت: ایران براساس معاهده ان.پی.تی به مواردی که باید انجام دهد پایبند و متعهد است و هیچ کوتاهی نخواهد کرد و فراتر از تعهداتمان براساس موافقت‌نامه‌ پادمان اگر آژانس تقاضایی دارد که بازرسی از پارچین هم در همین قالب است، این درخواست‌های فراتر از تعهدات ما باید چارچوب و ساختار داشته باشد و در آن چارچوب با آنها رفتار شود و این دقیقا همان چیزی است که برای آن در وین و تهران در حال مذاکره با آژانس هستیم تا زمانی که این چارچوب همکاری ایران و آژانس فراتر از تعهدات خود مشخص نشود و مابه‌ازاهای آن تعریف نشود مسلما ایران فراتر از تعهدات خود اقدامی انجام نخواهد داد.

وی درباره مخالفت برخی از کشورها درباره حضور ایران در کنفرانس ژنو و همچنین حضور ایران در این نشست نیز گفت: کنفرانس ژنو در حقیقت اثبات ایده‌ها و راهکارها و پیشنهادات ایران برای سوریه است و ما از روز اول اعتقاد داشتیم هیچ راه‌حلی برای سوریه متصور نیست به جز گفت‌وگو بین دولت و مخالفان. اینکه اعتقادات بین‌المللی به تدریج به این سمت رفته است برای ما جای خوشبختی است اگر زودتر از این به توصیه‌های ایران توجه می‌شد جلوی بسیاری از خونریزی‌ها و مصائب گرفته می‌شد. ما از هر ابتکاری که در این جهت حرکت کند استقبال می‌کنیم و امیدواریم در مسیری که پیش‌بینی شده اجلاس ژنو دو تشکیل شود و به راهکاری که می‌رسد راهکاری باشد که مورد قبول مردم سوریه باشد. هیچ کس حق ندارد چیزی خلاف اراده مردم سوریه به آنها تحمیل کند .انتظار ما از ژنو دو رسیدن به راهکار مورد پذیرش مردم است و لازمه موفقیت اجلاس فراگیر بودن آن است و اینکه همه کسانی که در سوریه دارای تاثیر هستند و می‌توانند به حل بحران کمک کنند باید در این اجلاس شرکت داشته باشند تا موفقیت آن تضمین شود.

عراقچی تاکید کرد: ایران در همه ابتکاراتی که درباره موضوعات منطقه‌ای بوده است همواره مشارکت سازنده و مثبتی داشته است و این مشارکت نتیجه خوبی به بار آورده است در اجلاس ژنو دو اگر که تشکیل شود و ایران در آن دعوت شود حتما با نظر مثبت آن را بررسی می کنیم.

خبرنگار دیگری پرسید آیا پیشنهادات اشتون به جلیلی در نشست استانبول را سازنده و مثبت می‌دانید؟ که عراقچی گفت: در استانبول گفت‌وگوهای مفیدی صورت گرفت خانم اشتون قرار بود مشورت‌های خود را با شش کشور انجام دهد و نتایج آن را ارائه دهد ایشان نتیجه مشورت‌ها را به آقای جلیلی ارائه دادند و قرار شد تماس‌ها برای تعیین زمان بعدی مذاکرات ادامه پیدا کند.

وی همچنین درباره استقرار نیروهای پ.ک.ک در کردستان عراق نیز گفت: ما از نزدیک و به دقت تحولاتی که در این باره رخ می‌دهد را رصد می‌کند مسلما هر گونه تحولی در منطقه باید با مشورت و توافق همه کشورهای منطقه باشد. ما همواره از استقلال و تمامیت ارضی عراق دفاع کرده‌ایم و معتقدیم باید مورد احترام قرار گیرد. اگر قرار است جابه‌جایی و تحولاتی در مرز صورت گیرد قطعا باید با موافقت دولت‌های مرکزی باشد امیدواریم اگر در این باره تحرکاتی وجود دارد مشورت های لازم با ایران و عراق صورت گیرد.

خبرنگار دیگری درباره تشدید اقدامات تروریستی و مسائل قومی و مذهبی در سوریه و عراق پرسید که سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: درگیری‌های قومی و طایفه‌ای توطئه دشمنان جهان اسلام است و هرگونه ایجاد تفرقه و تشتت بین اقوام و مذاهب و گروه‌های اسلامی در جهان اسلام محکوم است و به شدت آن را محکوم کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد در سوریه‌، عراق و برخی کشورها این موضوع را دنبال می‌کنند. مسلما باید با این توطئه مقابله شود . ما همواره به سهم خود سعی کرده‌ایم برای ایجاد آرامش، تفاهم و درک بین گروه‌ها و مذاهب مختلف اسلامی تلاش کنیم و امیدواریم همه کشورهای منطقه نسبت به این توطئه بینش مشابهی پیدا کنند. هر گونه اقدام سیاسی و نظامی حمایتی برای گروه‌های افراطی از دید ما محکوم است.

خبرنگاری پرسید آیا شرکت آقای جلیلی در انتخابات ریاست جمهوری در صورت برنامه‌ریزی برای انجام مذاکره‌ دیگر با 1+5 مشکلاتی ایجاد نمی‌کند که عراقچی پاسخ داد: تا پیش از برگزاری انتخابات قراری برای مذاکره‌ نهایی نشده است بنابراین این پرسش موضوعیت ندارد.

وی همچنین درباره اخبار مطرح شده مبنی بر به تایید نهایی رسیدن توافقنامه آمیا از جانب ایران نیز گفت: براساس یادداشت تفاهمی که بین دو طرف امضا شد وقتی مراحل قانونی اجرایی کردن این تفاهم در دو کشور صورت گیرد اجرایی خواهد شد. این مراحل در دو کشور طی شده است و در ایران نیز نهایی شد. براساس قوانین ایران تایید یادداشت تفاهم با مجلس شورای اسلامی نیست و باید در نهادهای دیگری صورت گیرد این روند طی شده است و از نظر ما نهایی و قابل اجرا است.

خبرنگار دیگری درباره اینکه چرا در مذاکرات ایران و آژانس مدالیته نمی‌تواند از جانب دو طرف نهایی شود و آیا قرار است ایران به پاسخ‌های خانم اشتون فکر کند و یا منتظر هست پاسخ‌های جدید ارائه دهند نیز گفت: مذاکرات بین ایران و آژانس مذاکراتی کاملا جدی است. از آن جا که از ایران انتظار می‌رود فراتر از تعهدات خود همکاری‌هایی را با آژانس انجام دهد، مسلما چارچوبی که باید برای این کار طراحی شود از حساسیت ویژه‌ای برخوردار است، اما به هرحال مذاکرات بسیار جدی،‌فنی، دقیق است.

وی ادامه داد: بخش بزرگی از چارچوب نهایی به توافق رسیده است اما به گفت‌وگوهای بیشتر نیاز دارد. از نظر ما مذاکرات شکست خورده نیست و باید ادامه پیدا کند و ما برای ادامه آن آمادگی داریم.

وی افزود: قرار نبود خانم اشتون جواب پیشنهادهای ما را بدهد بلکه قرار بود نتیجه مشورت‌های بین شش کشور را اعلام کند، اما اگر بخواهد جوابی داده شود مسلما در مذاکرات اصلی بین 1+5 و ایران داده خواهد شد. توضیحات خانم اشتون مفید و از نظر ما سازنده بوده است و می‌تواند زمینه را برای مذاکرات بعدی فراهم کند.

وی درباره اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت آمریکا با حضور ایران در اجلاس ژنو دو و مخالفت برخی کشورها از جمله عربستان نیز گفت: معتقدیم شرط موفق بودن این اجلاس فراگیر بودن آن و مشارکت همه کشورهای موثر در موضع سوریه است و کسی در این باره نباید تردید داشته باشد که یکی از اصلی‌ترین کشورها جمهوری اسلامی ایران است.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه در ابتدای این نشست با تبریک ولادت امام محمد تقی(ع) گفت: جا دارد شهادت تعدادی از هموطنان و زائرین عتبات عالیات در حادثه انفجار در نزدیکی سامرا به خانواده آنها و همه ملت ایران تسلیت عرض کنم. این انفجارها را محکوم می‌کنیم و به طور جدی خواهان این هستیم که دولت عراق ، نیروهای امنیتی و انتظامی این کشور به مسوولیت خود در حفظ امنیت و جان زائران عتبات عالیات عمل کنند و کوشا باشند.

وی ادامه داد: این انفجارها مسلما به دست عوامل خارجی در حالی که صحنه سوریه به سمت پیروزی‌ها علیه عوامل تروریستی پیش می‌رود انجام می‌شود و به نوعی جبران شکست‌های تروریست‌ها در سوریه به حساب می‌آید و در ادامه خط اختلاف و درگیری بین شیعه وسنی و طایفه‌گری در عراق است که ما را آن را محکوم می‌کنیم. امیدواریم این اقدامات جنایتکارانه خاتمه پیدا کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.