• دوشنبه / ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ / ۱۳:۴۳
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 92031307932
  • خبرنگار : 71038

در جمع دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه تهران

جلیلی: اسلام ناب در یک کلمه، ولایت مطلقه فقیه است

جلیلی: اسلام ناب در یک کلمه، ولایت مطلقه فقیه است

سعید جلیلی در برابر دانشجویی که از وی خواست قسم بخورد که در تمامی عرصه‌ها جانش را فدای مقام معظم رهبری می‌کند، گفت: ان‌شاءالله که هستیم.

سعید جلیلی در برابر دانشجویی که از وی خواست قسم بخورد که در تمامی عرصه‌ها جانش را فدای مقام معظم رهبری می‌کند، گفت: ان‌شاءالله که هستیم.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ظهر امروز در جمع تعدادی از دانشجویان و دانشگاهیان در تالار علامه امینی دانشگاه تهران، در ابتدای سخنانش با گرامیداشت یاد امام راحل اظهار کرد: بزرگ‌ترین هنر امام(ره) این بود که علم را مفید و نافذ کرد و به صحنه سیاست، اجتماع و شئون زندگی آورد و نشان داد اگر ظرفیت معارف آزاد شود می‌توان در دنیا چنین انقلابی را ایجاد کند.

وی با بیان اینکه "هنر بزرگ امام(ره) این بود که فقه جواهری را میان جامعه و حکومت آورد و فقه و معارف را مبنای ساخت یک تمدن اسلامی قرار داد"، تاکید کرد: در واقع جهان شاهد بود که اگر این نگاه به علم، به صحنه سیاست و اجتماع بیاید چه ظرفیتی آزاد می‌شود.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اهمیت آزاد شدن ظرفیت جامعه و ایجاد سازوکارهای مربوط به آن، گفت: یکی از پیشگامان در این زمینه و کسانی که می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند اهل علم چه در حوزه و چه در دانشگاه هستند.

جلیلی با اشاره به اهمیت این موضوع که ظرفیت‌های موجود در جامعه باید از دو آسیب انفعال و انحراف مصون بمانند و به شکل صحیح آزاد شوند، افزود: از جمله مسائل اصلی در این زمینه این است که ظرفیت دانشگاه‌ها به عنوان موتور محرک این موضوع از دو این آسیب مصون بماند که بتوانند ظرفیت جامعه را آزاد کنند.

وی با بیان اینکه "علوم باید در جهت نیازها و ضرورت‌هایی که ما برای ساخت تمدن اسلامی نیاز داریم سوق داده شوند"، تصریح کرد: کار بزرگ علم این است که بتواند به سوالات، مشکلات و معضلاتی که جامعه با آن روبروست جواب بدهد.

این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اهمیت علم از دیدگاه امام راحل، مقام معظم رهبری و جایگاه آن در اسلام، گفت: اگر ما از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم و آن را از آسیب‌ها مصون نگه داریم، ظرفیت بزرگی آزاد و در واقع یک حیات جدید آغاز می‌شود و یک امید جدیدی برای جامعه بشری ظهور می‌کند.

جلیلی با بیان اینکه "علم باید مفید و در جهت رفع مشکلات جامعه باشد"، اظهار کرد: دولت و رییس قوه مجریه نیز در این ارتباط وظایفی دارند، از جمله اینکه اجازه دهند ظرفیت دانشگاه و دانشگاهیان آزاد شود و از دو آسیبی که به آن اشاره کردیم مصون بمانند تا جهانی دیگر ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه "علم باید در جهت مسائل واقعی جامعه و جهان چه در مباحث نظری و عملی پاسخگوی نیازهای حقیقی واقعی جامعه باشد و دانشگاه محل اصلی آن است"، تصریح کرد: نباید این ظرفیت بزرگ صرف مباحثی شود که پایانی ندارد.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: اگر چنین ظرفیتی آزاد شد باید تلاش کنیم که علم به عمل نزدیک شود و در واقع تحقق پید اکند و یکی از مهم‌ترین آسیب‌ها و انفعال‌ها این است که حوزه دولت و کارگزاران دولت جدا از حوزه علم چه در دانشگاه و چه در حوزه‌های علمیه باشند و اینکه هیچ زمینه‌ای در ساخت و کار دولت برای ورود علم مفید و نافذ وجود نداشته باشد یک آسیب جدی است و یکی از کارویژه‌های مهم دولت در بخش‌های مختلف نسبت به دانشگاه، مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این است که بتواند که یک ارتباط وسیع و ساختاری با علم پیدا کند تا علم در هر حوزه‌ای به نتایج خود برسد.

جلیلی با بیان اینکه "مقوله‌هایی علم، صنعت، فرهنگ و ... باید در همه حوزه‌ها با یکدیگر ارتباط پیدا کنند تا ظرفیت‌های موجود آزاد شود"، خاطرنشان کرد: اگر ظرفیت علم، حوزه و دانشگاه آزاد شود ما شاهد شکوفایی در تمام عرصه‌ها خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، در ادامه سخنرانی جلیلی، یکی از دانشجویان دختر حاضر در این مراسم در حالی یک جلد کلام‌الله مجید در دست داشت، خطاب به وی گفت "ما از شما می‌خواهیم که در اینجا و در جمع دانشجویان به این قرآن قسم بخورید که در تمام عرصه‌ها تابع ولایت فقیه هستید. شما برای مسئولیت سنگینی پا پیش گذاشته‌اید و ما از شما می‌خواهیم که قسم بخورید که در همه حوزه‌ها فدای سیدعلی هستید و تابع ولایت فقیه". جلیلی خطاب به این دانشجو و دیگر دانشجویان حاضر در سالن گفت: ان‌شاءالله که هستیم. (شعار الله اکبر دانشجویان و تشویق جلیلی توسط آنها).

جلیلی با اشاره به سخنان این دانشجو اظهار کرد: لازم است دو نکته را در این ارتباط بیان کنم. اگر ما می‌خواهیم به سوی تمدن‌سازی جدید بر اساس الگوی اسلام ناب برویم این حرکت ما باید به گونه‌ای باشد که در این مسیر با تمام وجود تمام اقتضائات آن را باور کنیم و دنبال کنیم و من باور دارم اگر بخواهیم آنچه را که ما امروز تحت عنوان الگوی اسلام ناب به جهان معرفی می‌کنیم، در یک کلمه معرفی کنیم، آن ولایت مطلقه فقیه است. این یک مبنای عمیق دینی و یک الگوی ترقی است.

وی افزود: نه تنها باور داریم بلکه تجربه به ما نشان داده است که در طول 34 سال گذشته هر چقدر پیشرفت و موفقیت داشته‌ایم این پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها مرهون اینگونه نگاه و پیروی از این الگو بوده است و هر کجا کاستی و عدم موفقیت داشته‌ایم در بررسی‌هایی که انجام می‌دهیم متوجه می‌شویم که این عدم موفقیت‌ها ناشی از انحراف و یا زاویه گرفتن از این الگو بوده است.

جلیلی با بیان اینکه این یک شعار نیست بلکه یک واقعیت است، گفت: ما صرفا به بحث تبعیت اکتفا نمی‌کنیم بلکه وقتی می‌گوییم ولایت فقیه، این یک دیدگاه و یک گفتمان است و باید با تمام وجود آن را درک و فهمید و بر مبنای آن عمل کرد.

در این لحظه دانشجویان شعار مرگ بر ضدولایت فقیه سر دادند.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه خطاب به دانشجویان با بیان اینکه "شما و مردم دغدغه به حقی دارید"، گفت: در طول 34 سال گذشته نشان داده شده است که انتخاب مردم ما اسلام ناب و الگوی ولایت فقیه بوده و بقیه چیزها در ذیل آن قرار دارد.

وی با طرح این پرسش که "چه کنیم انتخاب‌های ما در زاویه با این مبنا قرار نگیرد؟"،‌ افزود: در مسیری که به سمت تعالی و پیشرفت در این زمینه است طبعا لغزش‌گاه‌های فراوانی است و ما دعا می‌کنیم که هرکس می‌خواهد صادقانه در این راستا حرکت کند دچار لغزش و خطا نشود و اگر کسی فکر کند که مصون از لغزش و خطاست و دچار لغزش نمی‌شود اینجا همان لحظه سقوط است.

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با اشاره به اهمیت هوشیاری و نظارت مستمر و پیگیر در این زمینه تصریح کرد: هرکس در هر منصبی که قرار می‌گیرد باید بداند که انتخاب مردم، گفتمان انقلاب اسلامی است و در این راستا باید حرکت کند.

جلیلی همچنین خاطرنشان کرد: حرکت در راستای این گفتمان، فردی نیست و یک کار جبهه‌ای است و در واقع یک جبهه می‌خواهد که این گفتمان را دنبال کند و در واقع یک کار همگانی است و باید در تمام زمینه‌ها با هوشیاری در راستای این گفتمان حرکت کرد.

وی در پایان گفت: ان‌شاءالله بتوانیم بر مبنای گفتمان اسلام به گونه‌ای عمل کنیم که تمدن اسلامی روز به روز بالنده‌تر و به عنوان یک الگوی جدی‌تر به تمام جهانیان معرفی شود.

به گزارش ایسنا، در این مراسم تعدادی از دانشجویان برای شنیدن سخنان جلیلی بر روی سن نشسته بودند و تعدادی از آنها پس از پایان سخنرانی جلیلی در محوطه حیاط دانشگاه تهران و در هنگام بدرقه جلیلی شعارهایی در حمایت از جلیلی از جمله این شعارها "نه سازش نه تسلیم یار جلیلی هستیم"، "برگ برنده ما شهید زنده ما"، "حرف ما یک کلام مقاومت و سلام"، "مالک اشتر علی تو انتخاب اصلحی" و ... سر دادند.

پیش از حضور جلیلی در این مراسم رضا روستاآزاد رییس دانشگاه صنعتی شریف و مسئول کمیته دانشگاهیان ستاد جلیلی و همچنین درخشان یکی دیگر از اساتید دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداختند و کلیپ‌هایی در این مراسم از سوی ستاد جلیلی در ارتباط با گفتمان این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری به نمایش درآمد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۳:۵۲

چقدر خوبه که رئیس جمهور آینده که انشا الله آقای جلیلی باشند در کنار رهبری باشند و مملکت را اداره کنند

avatar
۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۵:۳۴

نه سازش نه تسلیم یار جلیلی هستیم

avatar
۱۳۹۲-۰۳-۱۳ ۱۶:۵۹

درود بر جلیلی مقاوم