• پنجشنبه / ۶ تیر ۱۳۹۲ / ۱۱:۱۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 92040603241
  • منبع : نمایندگی گیلان

خاتمی: جریان ولایت فقیه، جریان حق و حجت شرعی ماست

سیداحمد خاتمی

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه جریان ولایت فقیه جریان حق، خدایی و خالص است، گفت: جریان ولایت فقیه حجت شرعی ماست و ولی فقیه در نگاه ما تنها یک رهبر سیاسی نیست بلکه نائب امام زمان(عج) در عصر غیبت آن بزرگوار است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، آیت‏‌الله سید احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، شب گذشته در یادواره فرماندهان شهید شهرستان صومعه سرا، شهید علیرضا خلوص دهقانپور و شهدای هفت تیر که در مصلی صومعه‌‏سرا برگزار شد، با اشاره به اینکه از نگاه قرآن کریم، دو جریان حق و باطل از ابتدای خلقت بوده و تا قیامت نیز خواهد بود، اظهار کرد: وظیفه ما این است که ببینیم کجا و در کدام جبهه قرار داریم و موضع خود را نسبت به جریان حق اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه موضع‏‌گیری‏ها باید صحیح باشد و جریان حق را به درستی بشناسیم، افزود: گاهی در تشخیص بین جریان حق و باطل گمراه می‏‌شویم زیرا عده‏‌ای هستند که باطل را به صورت حق جلوه می‌‏دهند؛ در این زمان است که شبهه و فتنه ایجاد و حق گم می‏‌شود.

آیت‏‌الله خاتمی با تاکید بر اینکه شناخت راه شهدا و جریانی که آنها در آن قرار گرفته بودند بسیار مهم و ضروری است، تصریح کرد: باید ویژگی‏های جریان حق را بشناسیم و این جریان را پیدا کنیم و در دام باطل گرفتار نشویم.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیه 17 سوره رعد، این آیه را سرشار از مفاهیم و نکات ارزشمند دانست که به بیان ویژگی‏های جبهه حق و باطل پرداخته است و متذکر شد: این آیه جریان حق را جریانی آسمانی و خدایی معرفی کرده است که اخلاق در آن موج می‏‌زند؛ موضع جریان حق در طول تاریخ همین بوده که حاکمیت خود را نمی‏‌خواهد در واقع مصداق کلمه الله است و می‏‌خواهد خدا و دین خدا عزیز باشد؛ همه انبیاء و اولیاء خدا نیز همین را گفته‏‌اند.

وی با اشاره به فرموده حضرت علی(ع) مبنی بر اینکه جریان حق دنبال قدرت و ثروت نیست و می‏‌خواهد حدود خدا اجرا شود، دوران جوانی را دورانی پرفراز و نشیب خواند و ادامه داد: جوانان در اول راه هستند خیلی باید دقت کنند زیرا جریان‏های زیادی پرچم نشان می‏‌دهند که از جبهه کذا هستند؛ جوانان باید مراقب باشند و هر پرچمی که بلند شد بلافاصله دنبالش نروند و ویژگی‏های آن جریان را بررسی کنند.

آیت‏‌الله خاتمی اضافه کرد: باید ببینیم که جریان‏ها در پی اقتدار و حاکمیت خود هستند یا دنبال حاکمیت الله؛ جریانی که شیفته خدمت باشد جریان خدایی است و جریانی که تشنه قدرت است، حذب شیطان و در نهایت جبهه باطل خواهد بود؛ جریانی که دنبال سهم خواهی در حکومت باشد جریانی غیرخدایی است و اینها کمترین بها را به حاکمیت الله و در واقع معنویات می‏‌دهند.

وی به جریان‏های داخل کشور اشاره کرد و گفت: در کشور جریان‏های مختلفی حضور دارند اما جریانی که در آن اخلاص و صداقت وجود دارد قابل همراهی است؛ جریانی که دنبال انحصارگرایی باشد، غیر خدایی است و جوانان این موضوع را مدنظر قرار دهند و توجه داشته باشند تا عمر خود را در پیروی از این جریان‏ها نگذرانند. کاندیداها در جریان تبلیغات ریاست جمهوری، کمترین حرف را از مسائل فرهنگی و معنوی زدند و این مایه تاسف بود.

امام جمعه موقت تهران جریان ولایت فقیه را جریان حق، خدایی و خالص خواند و تاکید کرد: جریان ولایت فقیه حجت شرعی ماست و ولی فقیه در نگاه ما تنها یک رهبر سیاسی نیست بلکه نائب امام زمان(عج) در عصر غیبت آن بزرگوار است؛ همه جریان‏ها را به این جریان محک بزنید، باید به عملکرد جریان‏ها نگاه کنید و به همان مقداری که ولایی عمل کنند و همراه ولایت باشند، جریانی درست و خدایی هستند در غیر این صورت همراهی این جریان‏ها اشتباه است و گمراهی به همراه دارد.

این استاد حوزه علمیه موضع‏‌گیری‏‌های رئیس جمهور منتخب در اولین مصاحبه خود را خوب و همسو با خط ولایت دانست و خاطرنشان کرد: هرکسی که در حرف‏ها و موضع‏‌گیری‏‌هایش از خط ولایت فاصله بگیرد باید منتظر نقد باشد زیرا ما عقد اخوت با کسی نداریم، شاخص ما موضع ولایت است با این شاخص خوبی‏ها را مورد تشویق و نقاط ضعف را مورد نقد قرار می‌‏دهیم.

وی ویژگی شفافیت، صداقت و روراستی را ویژگی دیگر جریان حق معرفی و اظهار کرد: در مقابل، جریان باطل رنگ به رنگ می‏‌شود و هر لحظه به یک شکل جلوه‌‏گری می‏‌کند؛ از اول انقلاب تا امروز، جریان باطل به شکل‏های مختلف نظام اسلامی ما را مورد هدف قرار داده و همچنان به کار خود ادامه خواهد داد.

آیت‏‌الله خاتمی به فعالیت جریان‏های مختلف در کشور اشاره کرد و گفت: حزب کمونیست در ابتدا فعالیت کردند اما دیدند در کشور جایی ندارند، جریان بی‏‌ریشه و پوچ فرقان که آیت‏‌الله مطهری را به شهادت رساندند و افرادی بی‏‌سواد و بی‏ دین بودند؛ جبهه سیاه و جهنمی منافقین که عامل ترور 17هزار نفر بودند و در سال 60 به کمک رزمندگان اسلام طومارشان پیچیده شد و الان هیچ کشوری راهشان نمی‏‌دهد، جریان ملی-مذهبی که هویتا با جریان امام(ره) متفاوت بودند، جریان بنی صدر که آدمی لجباز و خودبزرگ بین بود.

امام جمعه موقت تهران وجه مشترک همه این جریان‏ها را این دانست که خدا در کارشان نبود و می‏‌خواستند بر اریکه قدرت سوار باشند و ادامه داد: همه این جریان‏ها با خط ولایت و خط امام در تضاد بودند، خروجی همین ویژگی این جریانها، شهادت دکتر بهشتی و 72 تن از بزرگان کشور شد، بنابراین جریان حق همیشه یک شکل است و این جریان باطل است که به رنگ‏های مختلف درمی‏‌آید.

وی متذکر شد: با شهادت آیت‏‌الله دکتر بهشتی و یارانش، جریان‏های غیرخدایی تمام نشد و ادامه پیدا کرد تا به فتنه سال 88 رسیدیم، جریان فتنه 88 همان جریان‏ باطل بود؛ همه جریان‏های باطل ولایت ستیز هستند و این جریان نیز آمده بود تا کمر ولایت را بشکند و هدفشان دقیقا ولایت فقیه بود، اما مردم بصیر ایران فهمیدند که این جریان با ولایت در طرف است؛ براین اساس عشق عمیق خود به ولایت را در 9دی به همه ثابت کردند.

آیت‌‏الله خاتمی با بیان اینکه جریان فتنه فراموش نشدنی است و مقام معظم رهبری در برابر جریان فتنه موضع دارند، تصریح کرد: موضع‌‏گیری رهبری برای ما معیار است و اگر کسی بخواهد جریان فتنه را تطهیر کند در خط ولایت نیست، حضور 85 درصدی در انتخابات بی‌‏نظیر بود و می‏‌توانست سرمایه خوبی برای ملت باشد اما جریان فتنه این سرمایه را سوزاند و با یک کشور بازی کرد.

استاد حوزه علمیه به چشم‌‏انداز آینده جریان حق و باطل اشاره و خاطرنشان کرد: براساس آیات قرآن، چشم‏‌انداز باطل نابودی و ذات باطل رفتنی است و حق ماندگار و پایدار خواهد بود؛ در دوران شاه، جهنمی از دین ستیزی، اخلاق ستیزی، عفت ستیزی و استقلال ستیزی در کشور حاکم بود، اما باطل نماند و شاه رفت، ابرقدرت شرق متلاشی شد و اکنون نیز نه با شعار بلکه براساس وعده‌‏های قرآنی ان‌شاءالله شاهد نابودی ابرقدرت غرب و آمریکا نیز خواهیم بود.

وی به تبلیغات گسترده شبکه‏‌های بیگانه که می‏‌گویند «نظام در حال سقوط است» اشاره کرد و ادامه داد: از تیر سال 90 آمریکا ما را تحریم کرد با این امید که یک ماهه تسلیم می‌‏شویم؛ اما امروز می‏‌بینیم که نه تنها ورشکسته اقتصادی نیستیم بلکه با مشت‏های گره کرده همچنان مرگ بر آمریکا سر می‏‌دهیم؛ در سیاست خارجه هم خوب عمل کردیم و امروز به فضل الهی، ابرقدرت منطقه هستیم.

آیت‏‌الله خاتمی در پایان با بیان اینکه انقلاب و نهضت ما ماندنی خواهد بود، یادآور شد: ما امیدواریم به یاری خون پاک شهیدان و روح بلندشان که حقیقتا گل‏های بهشتی هستند، شجره تنومند و طیبه انقلاب تا ظهور امام زمان(عج) به راه خود ادامه دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.