• چهارشنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۲ / ۱۱:۱۹
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 92110201203
  • منبع : مطبوعات

همراه با جشنواره موسیقی فجر/

هیات انتخاب گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی معرفی شد

پوستر موسيقي

اعضای هیات انتخاب گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی جشنواره جشنواره موسیقی فجر معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آثار رسیده به بخش گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی توسط اکبر محمدی، سیاوش ظهیرالدینی، امیر صراف، سیمون آیوازیان، نادر مرتضی‌پور انتخاب شده‌اند.

«اکبر محمدی» فارغ‌التحصیل دانشگاه اکونورمال پاریس و نوازنده کلارینت است. وی سال‌ها به عنوان نوازنده اول کلارینت در ارکسترهایی چون ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشته و استاد دانشگاه هنر و دانشگاه آزاد است.

«سیاوش ظهیرالدینی»، نوازنده ویلن و ویلون آلتو، به خاطر دو دهه فعالیت‌های هنری، به عنوان برجسته‌ترین نوازنده کلاسیک مورد تقدیر قرار گرفته و نشان درجه یک هنری را کسب کرده است. او به عنوان نوازنده اول ویولن آلتو در ارکستر سمفونیک تهران فعالیت داشته و بیش از ۳۵ سال در اجرای موسیقی ارکستر و موسیقی فیلم سابقه دارد.

«امیر صراف» آهنگساز، پیانیست و پژوهشگر در زمینه موسیقی، سال‌ها به تدریس پیانو و موسیقی در دانشگاه‌ها و هنرستان‌های موسیقی مشغول بوده است و ضمن برگزاری کنسرت‌های متعدد در گونه‌های سولو و همکاری با ارکستر سمفونیک تهران در داخل و خارج کشور، در سال‌های اخیر پژوهش‌های متعددی در زمینه معرفی مبانی موسیقی کلاسیک ارائه کرده است.

«سیمون آیوازیان»، استاد دانشگاه و آموزگار گیتار و معماری، نوازنده‌ی گیتار کلاسیک و فلامینکو و عکاس است. از آیوازیان با لقب «پدر گیتار کلاسیک ایران» یاد می‌کنند. او مدرک دکترای خود را در رشته معماری و باستان‌شناسی را از دانشگاه سوربون پاریس دریافت کرد و پس از سال‌ها تدریس در زمینه عکاسی و موسیقی نیز به مقام استادی رسید.

«نادر مرتضی‌پور»، موسیقی‌دان و نوازنده کنترباس تا کنون بارها ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک صدا و سیما را رهبری کرده است. او از دانشگاه میسوری کلمبیا فارغ‌التحصیل شده و در رشته رهبری ارکستر در دانشگاه کلورادو نیز تحصیل کرده است.

هیات انتخاب گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی 14 گروه متقاضی برای حضور در جشنواره 6 گروه را برای اجرای نهایی انتخاب کرده‌اند که در روزهای برگزاری جشنواره در حضور هیات داوران به روی صحنه می‌روند.

** سرپرست گروه موسیقی گردانیه: پیشکسوتان و جوانان در جشنواره موسیقی فجر به هم نزدیک می‌شود

سرپرست گروه گردانیه معتقد است: دل پیشکسوتان و جوانان در جشنواره موسیقی فجر به هم نزدیک می‌شود و تلاش مسئولان موسیقی برای بهتر شدن اوضاع موسیقی قابل ستایش است.

به گزارش ایسنا، امیر ذاکر درباره جشنواره موسیقی فجر گفت: جوانگرایی مهمترین نکته و خاصیت جشنواره است و این روند در صورت برنامه‌ریزی منسجم‌تر برای فعالیت‌های بعد از جشنواره، می‌تواند موسیقی ایرانی را از بن‌بست موجود در بیاورد.

وی افزود: خوشبختانه استعدادهای خوبی در میان موسیقیدانان جوان دیده می‌شود، اما حس رخوت و بی‌حوصلگی در آنها منجر به عدم فعالیت جدی می‌شود که این روند نه به نفع سلامتی این قشر است و نه آینده موسیقی!

امیر ذاکر با تاکید به اینکه موسیقی ایرانی در حال حاضر در بن‌بست قرار دارد، خاطرنشان کرد: آنچه می‌تواند حال و هوای موسیقی کلاسیک ایرانی را به جا آورد خلق ملودی و آهنگهای بدیع است. متاسفانه اغلب جوانان یا دوست دارند مانند فلان آهنگساز مطرح موسیقی بسازند یا اگر هم کاری میسازند کپی برداری از آثار قدیمی است که بهترین آن را اساتید ما در گذشته ساخته‌اند.

سرپرست گروه موسیقی گردانیه با اشاره به اینکه قبلا در جشنواره موسیقی جوان شرکت کرده بود، افزود: شاید اگر از گروه‌ها حمایت معنوی شود، آنها روحیه خود را دوباره به دست آورند و دیگر بی‌حوصلگی را بهانه نکنند. همچنین بسیاری از استعداد خوب موسیقی به دلیل معیشت در سازمان‌ها و شرکت‌ها حرفه دیگری در پیش گرفته‌اند.

این نوازنده کمانچه تلاش مسئولان موسیقی برای بهتر شدن اوضاع موسیقی را قابل ستایش ارزیابی کرد و اظهار داشت: گویی دل پیشکسوتان و جوانان در جشنواره موسیقی فجر به هم نزدیک می‌شود. اگر در طول سال به بهانه‌های مختلف می‌توانستیم جشنواره‌های متعددی داشته باشیم دیگر توقعات غیرمتعارف از جشنواره موسیقی فجر به وجود نمی‌آمد؛ بنابراین بهتر است فکری به حال ادامه جشنواره هایی که فقط یکی – دو دوره برگزار شده‌اند، کرد.

سرپرست گروه گردانیه در ادامه درباره اجرای موسیقی در جشنواره فجر گفت: در این کنسرت قطعاتی در دستگاه نوا اجرا می‌کنیم و یک مدگری در دستگاه شور داریم، اما بیشتر قطعات در دستگاه نوا است. همچنین این کنسرت شامل یک بخش است و 45 دقیقه به اجرای برنامه می‌پردازیم که امیدواریم این اجرا مورد قبول مخاطبان و داوران جشنواره قرار گیرد.

ذاکر تاکید کرد: در این کنسرت هفت قطعه توسط اعضای گروه اجرا می‌شود که شامل پیش‌درآمد، چهارمضراب گروهی نوا، تصنیف می‌سوزم و می‌سازم، ترک جانان، تصنیف بی‌نشان عشق و.... است. همچنین در این کنسرت تمامی قطعات توسط خودم آهنگسازی و تنظیم شده است.

امیر ذاکر در ادامه افزود: در این کنسرت صادق ربانی (تار)، مریم فولادی (تار)، مهران خانزاده (عود)، فاطمه سیدمحمد (تنبک)، جواد رستمی (نی)، محمود باقری (خواننده)، هادی پدرام (سنتور) و.... از اعضا و نوازندگان گروه هستند. همچنین من به عنوان نوازنده کمانچه و سرپرست با این گروه همکاری می‌کنم.

** ارکستر مجلسی رسا آثار بزرگ آهنگسازان دنیا را می‌نوازد

ارکستر مجلسی رسا در بخش رقابتی جشنواره بیست‌ونهم موسیقی فجر آثار آهنگسازان بزرگ دنیا را اجرا می‌کند.

به گزارش ایسنا، مظفر نیلی درباره تاثیر جشنواره فجر بر موسیقی کشور گفت: این جشنواره با ایجاد شرایط و فضای مناسب و گردهمایی موسیقیدانان و آهنگسازان کشور نقش موثری در جریان‌سازی موسیقی کشور و آشنایی آهنگسازان و موسیقیدانان با یکدیگر ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه موسیقی در کشور در انحصار موسیقی پاپ و تا حدی موسیقی سنتی ایرانی است که برگزاری چنین جشنواره‌هایی موجب ایجاد انگیزه و آشنایی بیشتر مخاطبان با موسیقی کلاسیک می‌شود.

نیلی در ادامه از مسوولان بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر خواستار حمایت از گروه‌های جوان و مستعد شد و خاطرنشان کرد: متولیان فرهنگی باید پس از جشنواره نیز آنان را برای عرضه کارهای بهتر و فاخرتر و اجرای کنسرت یاری کنند.

وی با بیان اینکه ارکستر مجلسی رسا از استان البرز شهر کرج در بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر حضور خواهد یافت، اضافه کرد: متاسفانه در شهرستانها گروههای موسیقی به خوبی حمایت نمی‌شوند.

سرپرست ارکستر مجلسی رسا اظهار کرد: این گروه برای حضور در جشنواره در سالن کوچک آموزشگاهی خود به تمرین می‌پردازد اما نیازمند سالن بزگتر و حمایت بیشتر مسوولان است.

وی خاطرنشان کرد: این ارکستر در اجرای خود در بخش رقابتی موسیقی کلاسیک جهانی جشنواره امسال آثاری از رپرتوآر مربوط به موسیقی کلاسیک را ارائه می‌کند.

نیلی ادامه داد: در این اجرای 40 دقیق‌های در کنسرتو فلوت رکوردر اثر سامارتینی، در کنسرتو گیتار اثر آنتونیو ویوالدی، رقص‌های رومانیایی اثر بلابارتوک و در والس آموروسو اثر آهنگساز ایرانی فرید عمران را به علاقمندان به موسیقی کلاسیک ارائه خواهیم کرد.

وی با اشاره به حضور گروه در دور قبل جشنواره فجر اظهار کرد: متاسفانه فقط دو گروه به طور مشترک دوم اعلام شدند و گروهی به عنوان اول و سوم معرفی نشد که به نظر من علتش وجود ضعفهایی در سیستم داوری و عدم بازبینی و بررسی قطعات توسط تیم داوری بوده است.

نیلی ادامه داد: امسال جشنواره در شرایط مناسب‌تر و اطلاع‌رسانی بهتر و جامع‌تری برگزار میشود و گروه‌هایی که با آنان در ارتباط هستم با انگیزه بسیار بالا و قوی‌تری حضور خواهند یافت.

وی با اشاره به برگزاری انواع جشنواره‌ها و مسابقات موسیقی در شهرستان‌ها و در سایر کشورها گفت: ضروری است برای تقویت هرچه بیشتر گروه‌های موسیقی و ایجاد انگیزه در آنان جشنواره‌های کوچک در شهرستان‌های مختلف کشور برگزار شود.

** جشنواره موسیقی فجر فرصتی بدون دغدغه برای هنرنمایی است

کیمیا حسابی جشنواره موسیقی فجر را برای همه هنرمندان موسیقی کلاسیک و بخصوص تکنوازان فرصتی مغتنم بر شمرد تا بدون دغدغه و نگرانی‌های برگزاری کنسرت، هنر خود را به مخاطبان ارائه کنند.

به گزارش ایسنا، کیمیا حسابی از هنرمندان جوانی است که در بخش استعدادهای درخشان بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر با تکنوازی ویولا به روی صحنه می‌رود. این بخش از سال گذشته به جشنواره بین‌المللی فجر اضافه و تاکنون با استقبال ویژه‌ای روبرو شده است.

حسابی که از نوجوانی و در هنرستان موسیقی، نوازندگی را آغاز کرده درباره آشنایی با بخش استعدادهای درخشان و شرکت در این جشنواره گفت: از وجود چنین بخشی در جشنواره مطلع بودم اما برای حضور در این بخش توسط اساتید دانشگاه تشویق و به جشنواره معرفی شدم.

وی ادامه داد: با توجه به اطلاعاتی که درباره بخش استعدادهای درخشان جشنواره داشتم، این فرصت را مغتنم شمردم تا بتوانم کار و هنر خود را در مجامع عمومی و حرفه‌ای محک بزنم.

وی درباره ویژگی حضور در جشنواره و اجرای برنامه توضیح داد: هماهنگ کردن کنسرت به خصوص برای تکنوازی هنرمندان جوان در موسیقی کلاسیک امری دشوار و در خیلی موارد نشدنی است؛ جشنواره موسیقی فجر فرصتی است تا نوازنده بتواند فارغ از اضطراب‌های برگزاری کنسرت و گرفتن مجوز فقط بر نوازندگی و اجرا تمرکز کند.

وی در ادامه درباره مشکلات هنرمندان جوان گفت: بخش اعظم مشکلات هنرمندان جوان فراهم کردن موقعیتی برای برگزاری کنسرت است. از مهم‌ترین علایق هنرمند، اجرا برای مخاطب و نشان دادن هنرش است که متاسفانه این روزها این امر با مشکلات زیادی رو به رو است.

این هنرمند جوان معتقد است: نوازندگان جوان برای برپا کردن کنسرت تمام مراحل را به تنهایی طی می‌کنند؛ از گرفتن مجوز تا هزینه اجاره سالن و با تمام این زحمات باز هم تا آخرین لحظه امکان منحل شدن برنامه وجود دارد. تمام این موارد در کنار استرس نوازندگی باعث می‌شود که خیلی از هنرمندان از فعالیت حرفه‌ای در این عرصه کناره‌گیری کنند.

کیمیایی ادامه داد: قشر جوان هنرمند نیاز به حمایت دارد، نیاز دارد که زمینه‌های فعالیت برایش فراهم شود تا بتواند به بهترین نحو در این عرصه کوشش کند.

این نوازنده ویولا ضمن اظهار امیدواری برای هموار شدن راه حضور جوانان در مجامع حرفه‌ای افزود: جشنواره موسیقی فجر با معرفی هنرمندان مستعد می‌تواند زمینه را برای فعالیت حرفه‌ای آنها فراهم کند. بخش استعدادهای درخشان فقط به معنی معرفی جوانان نیست، شرکت کنندگان این بخش همه از هنرمندان خوب کشور هستند و امیدوارند شرکت در این جشنواره درهای جدیدی را به رویشان بگشاید.

وی تاکید کرد: این هنرمندان که اکثرا از دانشجویان کشور هستند انتظار دارند موقعیتی فراهم شود تا با آرامش خاطر بیشتری بر هنر خود تمرکز کنند و مسئولین بخشی از مسئولیت آماده کردن شرایط و امکانات مثل اجاره کردن سالن‌ها و هماهنگی‌های لازم برای گرفتن مجوز و همچنین پرداخت بخشی از هزینه‌ها را بر عهده بگیرند.

بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر 24 بهمن تا یکم اسفند به دبیری حسن ریاحی برگزار می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.