• چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ / ۱۱:۲۹
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 92122114119
  • خبرنگار : 71219

ناگفته‌های امیررضا دلاوری / «تا ابدالدهر پشت «سیروان» فیلم «چ» می‌ایستم»

ناگفته‌های امیررضا دلاوری / «تا ابدالدهر پشت «سیروان» فیلم «چ» می‌ایستم»

امیررضا دلاوری بازیگر نقش «سیروان» در فیلم «چ» می‌گوید،‌ نقشی که در فیلم ابراهیم حاتمی کیا دارد، از آن دست نقش‌هایی است که تا ابدالدهر پشت آن می‌ایستد چون مطمئن است کارش در این فیلم هدر نمی‌رود.

امیررضا دلاوری بازیگر نقش «سیروان» در فیلم «چ» می‌گوید،‌ نقشی که در فیلم ابراهیم حاتمی کیا دارد، از آن دست نقش‌هایی است که تا ابدالدهر پشت آن می‌ایستد چون مطمئن است کارش در این فیلم هدر نمی‌رود.

این بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، درباره حضورش در آخرین ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا و همکاری با این کارگردان بیان کرد: تا به حال با ابراهیم حاتمی‌کیا همکاری نداشتم و خیلی دوست داشتم این اتفاق بیفتد اما گویا قسمت نبود، تا اینکه بهرام عظیم‌پور که مشاور هنری کارگردان در فیلم «چ» بود مرا به آقای حاتمی‌کیا معرفی کرد.

او گفت: البته حدس می‌زنم آقای حاتمی‌کیا مرا با تردید قبول کرد، چون نقشی که قرار بود ایفا کنم یک شخصیت کُرد «اورامی» بود و من هم لهجه کردی را نمی‌دانستم. ضمن اینکه درست درآمدن رابطه عاطفی‌ای که سیروان با شخصیت اصلی زن فیلم (هانا با بازی مریلا زارعی) داشت‌، برای کارگردان بسیارمهم بود.

دلاوری ادامه داد: با این حال بعد از اکران فیلم در جشنواره که آقای حاتمی‌کیا را دیدم، متوجه شدم کارم را دوست داشته و گفت که نقش سیروان درآمده بود.

وی درباره نقش در فیلم «چ» به عنوان یکی از کردهای منطقه اورامان،‌ گفت: حجم نقش من خیلی بیشتر از آنچه در فیلم نمایش داده می‌شود، نبود اما نکته مهم این است که از همان ابتدا ابراهیم حاتمی‌کیا روی ارتباطی که بین سیروان و هانا بود حساسیت داشت، چون بار عاطفی فیلم روی این دو نقش درنظر گرفته شده بود.

امیررضا دلاوری ادامه داد: از همان ابتدایی که پیشنهاد بازی در فیلم «چ» مطرح شد همین نقش را برای من در نظر گرفته بودند که برای من جای کار داشت و می‌دانستم زحمتم هدر نمی‌رود و به همین دلیل تمام تلاش خود را به کار گرفتم.

او تاکید کرد: البته اگر کارگردان دیگری بود که به او اعتماد نداشتم، قطعا چنین نقشی را قبول نمی‌کردم اما با توجه به پیشینه حاتمی‌کیا می‌دانستم این نقش به درستی دیده می‌شود. همانطور که پس از اکران فیلم در جشنواره فجر بازخوردهای مثبت زیادی را از سینماگران و مردم گرفتم.

دلاوری درباره لهجه کردی که برخی بازیگران «چ» باید به آن مسلط می‌شدند، هم بیان کرد: مدتی قبل از اینکه فیلم کلید بخورد یادگیری زبان کردی را با «مبین» (همکار فیلم در بخش ترجمه کردی) شروع کردیم و حتی در طول فیلمبرداری من و خانم زارعی با کمک مبین، سه نفری تمرین‌های زیادی داشتیم و مبین همواره سر صحنه حاضر بود. البته این را بگویم که زبان کردی منطقه اورامان تقریبا سخت‌ترین زبان‌ کردی است و ما برای یادگیری آن تمرین‌های زیادی انجام دادیم؛ حتی دیالوگ‌ها را ضبط می‌کردیم و به طور مداوم با دیگر بازیگران فیلم با همین لهجه صحبت می‌کردیم.

او درباره همکاری با ابراهیم حاتمی‌کیا، نوع کارگردانی او و ارتباطش با بازیگران نیز گفت: از روز اولی که وارد این حوزه شدم بازیگری برایم جدی بود و در طول سال‌هایی که کار کرده‌ام، تلاش کردم حاشیه در کارم دخیل نباشد و از بزرگان این حوزه بیاموزم، در حالی که شاید تعداد بازیگرانی که حرفه بازیگری را جدی می‌گیرند، کم باشد.

دلاوری افزود: یک بازیگر همیشه درهر نقشی که باشد تلاش خود را می‌کند، اما این مهم است که کارگردان چگونه بازیگر را هدایت کند، چون ممکن است یک نقش در فیلمنامه به خوبی نوشته شده باشد، اما بستر درستی برای هدایت بازیگر فراهم نشود. در این بین هم کم نیستند کارگردان‌هایی که اصلا به بازی بازیگر توجه نمی‌کنند و به صرف اینکه بازیگر حرفه‌ای در فیلمشان حضور دارد او را رها می‌کنند. این در حالی است که در فیلم «چ» چنین شرایطی اصلا وجود نداشت.

او با تاکید بر اینکه کارگردان «چ» به شدت روی کار بازیگران دقت و حساسیت داشت، گفت: ما با وجود تمرین‌های زیادی که برای یادگیری لهجه‌ی کردی و نزدیک شدن به لهجه اصلی انجام داده بودیم و نیز با وجود اینکه دیالوگ‌ها را به‌طور دائم تمرین می‌کردیم، گاهی دیالوگ برخی سکانس‌ها تا لحظه فیلمبرداری چندین بار عوض می‌شد تا کار به بهترین شکل ممکن فیلمبرداری شود.

دلاوری درباره اینکه بسیار شنیده شده که ممکن است حاتمی‌کیا تا آخرین لحظه باقی مانده به آغاز فیلمبرداری، یک بازیگر را تغییر دهد، بیان کرد: ممکن است چنین چیزی گفته شده باشد، اما با توجه به تجربه‌ای که از همکاری با او دارم می‌توانم این را هم اضافه کنم که ابراهیم حاتمی‌کیا وقتی به بازیگری اطمینان داشته باشد تمام تلاش و حمایت خود را می‌کند تا شرایط مناسب برای کار او فراهم شود.

او با اشاره به اینکه از بازی در فیلم «چ» بسیار خوشحال است،‌ گفت: ممکن است یک بازیگر در کارنامه کاری خود به دلایل مختلفی پیشنهاد بازی در برخی فیلم‌ها یا سریال‌ها را پذیرفته باشد که من هم چنین شریطی داشته‌ام و البته پای همه‌ی آن‌ها هم می‌ایستم، اما در این میان کارهایی هم هستند که تا ابدالدهر می‌توان پشت آن ایستاد و «چ» قطعا یکی از آن کارها است.

دلاوری همچنین درباره اکران «چ» در نوروز هم اظهار کرد: در چند سال گذشته هر فیلم سینمایی‌ای که بازی کردم در بدترین زمان ممکن اکران شد، ‌نمونه‌های آن هم «مخمصه» بود که پس از گذشت دو سال از زمان ساخت، زمانی اکران شد که نزدیک به جشنواره فجر بودیم یا «نفوذی»، که دو هفته قبل از جشنواره فجر اکران شد وبعد از جشنواره چند سینما به مدت یک هفته آن را نمایش دادند. به جز این دو فیلم امسال «خودزنی» هم در ماه رمضان و همزمان با مسابقات فوتبال و والیبال اکران شد و اخیرا هم «روز روشن» هم در فاصله کمی مانده به جشنواره فجر نمایش داد شد، بنابراین به نظر می‌رسد «چ» اولین فیلمی است که برای زمان اکران آن شانس آورده‌ام.

دلاوری درباره فیلم «روز روشن» هم که از مدتی قبل اکران آن آغاز شد‌،‌گفت: متاسفانه در این فیلم شرایطی پیش آمد که اگرچه پای کارم می‌ایستم،‌اما اطمینان دارم که اگر گروه حرفه‌ای این فیلم از جمله بازیگران و دیگر عوامل نبودند‌،‌ فیلم به این صورتی که امروز می‌بینیم درنمی‌آمد، چون کارگردان این فیلم حرفی برای گفتن نداشت.

او افزود: فرم فیلم‌نامه «روز روشن» به شکلی بود که وقتی بازیگران وعوامل حرفه‌ای کنار هم قرار گرفتند به خوبی از پس کار برآمدند و کارگردان طراحی خاصی درنظر نگرفته بود.

دلاوری در پایان گفت: با این حال خوشحالم از اینکه فیلم «چ» در نوروز اکران می‌شود و مطمئن هستم نام ابراهیم حاتمی‌کیا بخش عظیمی از تماشاگران را به سینماها می‌کشاند ضمن اینکه آن‌ها پس از دیدن فیلم هم با اثر خوبی روبرو می‌شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.