• چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۲ / ۱۵:۳۲
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 92122114443
  • خبرنگار : 71038

پاسخ وزیر ارشاد به برخی مسائل روز / «خبرنگاران صحبت‌های مرا ضبط کنند»

پاسخ وزیر ارشاد به برخی مسائل روز / «خبرنگاران صحبت‌های مرا ضبط کنند»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی دعوت از یدالله رویایی (شاعر)، توقیف روزنامه‌ها،عملکرد صداوسیما و مجمع عمومی اخیر خانه‌ی سینما و وظیفه‌ی وزارت ارشاد برای برطرف کردن دغدغه‌های مقام معظم رهبری به برخی سوالات پاسخ داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره‌ی دعوت از یدالله رویایی (شاعر)، توقیف روزنامه‌ها،عملکرد صداوسیما و مجمع عمومی اخیر خانه‌ی سینما و وظیفه‌ی وزارت ارشاد برای برطرف کردن دغدغه‌های مقام معظم رهبری به برخی سوالات پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی جنتی بعد از پایان جلسه هیات دولت به همراه نوبخت سخنگوی دولت و همچنین نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در جمع خبرنگاران حضور پیدا کرد.

خبرنگاران صحبت‌های مرا ضبط کنند

او در ابتدای سخنان خود با تاکید بر اینکه خبرنگاران در کنار اینکه صحبت‌های او را یادداشت می‌کنند ضبط نیز بکنند و با گلایه از اینکه در برخی از موارد آنچه را که مطرح کرده بعضا در رسانه‌ها مقداری تحریف شده است در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود از یدالله رویایی (شاعر) برای حضور در ایران دعوت شده است، گفت: وی در خارج از کشور است و از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوتی از وی صورت نگرفته است.

توقیف مطبوعات آخرین راه حل است

جنتی همچنین در زمینه توقیف برخی روزنامه‌ها و اینکه رئیس جمهور تاکید کرده که توقیف روزنامه‌ها آخرین راه‌حل است، گفت: همانطور که اشاره کردیم توقیف مطبوعات آخرین راه‌حل است و در قانون نیز این موضوع به نوعی دیده شده است.

وی افزود: مجموعه تخلفات و یا جرائمی که در قانون مطبوعات آمده متنوع است و در اجرای مجازات‌ها نیز نوعی تدریج دیده می‌شود و همانطور که اشاره شد توقیف مرحله آخر است و در هیات نظارت بر مطبوعات نیز همین روش تدریج اعمال می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در مورد بسیاری از تخلفات تذکر شفاهی داده می‌شود که این تذکر شفاهی ممکن است از طریق تماس تلفنی یا دعوت مدیر مسئول صورت بگیرد و این تذکرات جایی دیده و یا بیان نمی‌شود. بعد از تذکرات شفاهی تذکرات کتبی است چرا که برخی از تخلفات نیازمند به تذکر کتبی است و در صورتی که این تذکرات کتبی موثر واقع نشد، بحث تغییر مدیر مسئول نشریه و یا صاحب‌امتیاز آن مطرح می‌شود که این مرحله بعد از تذکر کتبی است.

جنتی افزود: معنای این موضوع این است که مدیر مسئول فعلی صلاحیت کار را ندارد و باید فرد جدیدی جایگزین آن شود.

این عضو تیم فرهنگی دولت ادامه داد: بخشی از مجازاتی که در قانون مطبوعات پیش‌بینی شده بحث مجازات توقیف است که این توقیف می‌تواند موقت یا دائم و ارجاع به دادگاه باشد و در نهایت نیز مجازات لغو پروانه در نظر گرفته شده است.

وی گفت: همانطور که اشاره کردم این حالت تدریجی هم اکنون نیز در هیات نظارت اعمال می‌شود ولی احیانا ممکن است برخی از مسائل در نحوه تدوین قانون با مصادیق خارجی پیش بیاید، مثلا ممکن است یک تخلفی صورت گرفته باشد و این تخلف را برخی از اعضا با بخشی از قانون مطبوعات تطبیق دهند که منجر به دادن تذکر شود . در برخی نیز ممکن است این تخلف را به نوعی تطبیق دهند که باعث توقیف شود.

تلاش ما این است که روزنامه‌ای توقیف نشود

جنتی ادامه داد: تلاش نمایندگان دولت در هیات نظارت این است که حداقل امکان این است که تصمیمات به توقیف روزنامه نینجامد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: گاهی نوع تخلف به گونه‌ای است که ممکن است مثلا اهانت به مقدسات یا اهانت مستقیم به مقام معظم رهبری و رئیس جمهور شده باشد و این دو جایی است که اگر تذکرات گذشته، تاثیری نداشته باشد منجر به توقیف می‌شود.

وی در مورد نوع تعامل صدا و سیما با دولت گفت: من احساس می‌کنم که در مجموع نوع برخورد و تعامل صدا وسیما با دولت مثبت است.

جنتی با اشاره به عضویتش در کارگروه اطلاع‌رسانی و تبلیغات در ارتباط با بحث هدفمندی یارانه‌ها گفت: ما در این کارگروه و در بحث اجرای هدفمندی یارانه‌ها شاهد همکاری صمیمانه و نزدیکی صدا و سیما در ارتباط با زمینه‌سازی برای اجرای فاز دوم هدفمندی هستیم و صدا و سیما همکاری خوبی با این کارگروه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: براساس هماهنگی‌هایی که صورت گرفته برخی از شخصیت‌های خبره قرار است در برنامه‌های مختلف صدا و سیما حضور پیدا کنند و دیدگاه‌های دولت را در ارتباط با هدفمندی یارانه‌ها و مسائل مرتبط با آن بیان کنند و افکار عمومی را روشن کنند و همانطور که اشاره شد همکاری خوبی بین دولت و صدا وسیما در حال انجام است.

وی افزود: البته من گله‌مند هستم از برخی از برنامه‌های صدا و سیما در ارتباط با برخی از مسائل فرهنگی چرا که بعضا دیده می‌شود به خصوص در ایام اخیر که در برخی از مواقع در قالب‌های برنامه‌های مختلف مانند "صرفا جهت اطلاع" در بیان مطالب یک طرفه عمل می‌کنند در صورتی که باید دیدگاه مسئولان فرهنگی نیز مدنظر قرار بگیرد.

جنتی افزود: ولی در مجموع جهت‌گیری‌ها و همکاری‌ها مثبت و خوب است.

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در خصوص درخواست رئیس سازمان سینمایی مبنی بر به تعویق افتادن برگزاری مجمع عمومی خانه سینما گفت: این مجمع قرار بود دیروز برگزار شود، البته همانطور که می‌دانید اصناف مختلف همچون کارگردانان، تصویربردارن،‌ چهره‌پردازان در حوزه سینما فعال هستند که هر کدام بایستی جداگانه خود را ثبت کنند جدا از اینکه در نظام صنفی ثبت‌نام کرده‌اند باید به عنوان مجموعه فرهنگی نیز خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ثبت کنند که تا دیروز ظهر که من پیگیری کردم برخی از این تشکل‌ها هنوز ثبت‌نام نکرده بودند. علی‌رغم پیگیری‌ای که از سوی ما صورت گرفته بود، برخی از آنها مدارک خود را کامل ارائه نکرده بودند و نواقصی در مدارک آنها بود،‌ ما نیز گفتیم که این ثبت‌نام‌ها باید تکمیل شود و بعد از آن مجمع برگزار شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در واقع ما برای اجرای قانون اعلام کردیم که این برگزاری مجمع به تعویق بیفتد تا این ثبت‌نام‌ها و مدارک کامل شود و پس از آن مجمع برگزار شود.

وزارت ارشاد برای برطرف کردن دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری چه می‌کند؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه صحبت‌های خود در مورد اقدامات وزارت ارشاد برای برطرف کردن دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری گفت: مقام معظم رهبری به عنوان پیش‌رو، رهبر و شخصیتی که بیشترین اشراف را بر مسائل فرهنگی و هنری دارند، ضمن اینکه همواره هنرمندان، فرهیختگان و اصحاب فضل را به سمت اهداف متعالی که انقلاب اسلامی دنبال می‌کند، تشویق و راهنمایی می‌کند در عین حال نیز دغدغه‌هایی نیز داشته‌اند.

وی گفت: مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف برخی از نگرانی‌ها و دغدغه‌های خود را در این ارتباط بیان کردند.

جنتی با اشاره به اولین دیدار خود با مقام معظم رهبری بعد از اینکه کسب رای اعتماد از مجلس گفت: در آن زمان که ما هنوز کار را شروع نکرده بودیم ایشان برخی از دغدغه‌هایشان را بیان کردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طبیعی است که برای هدایت فرهنگی جامعه که یک جامعه پرتلاش و پرنشاط است مقام معظم رهبری برخی از دغدغه‌های خود را بیان کند. البته برخی تلاش می‌کنند که همه دغدغه‌ها را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بکنند در حالی که شما می‌دانید که وزارت ارشاد به عنوان یکی از دستگاه‌های متولی فرهنگی در کشور مشغول به فعالیت‌ است و ما ده‌ها نهاد و شخصیت‌های برجسته فرهنگی داریم که هرکدام به نحوی در مورد فرهنگ کشور مسئولیت دارند.

وی با اشاره به اینکه همه ما در مورد مسائل فرهنگی مسئولیت داریم گفت: البته ممکن است وزارت ارشاد به عنوان یک دستگاه حاکمیتی مسئولیت بیشتری داشته باشد.

جنتی با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را به کار می‌بریم که این نگرانی‌ها‌ و دغدغه‌ها برطرف شود و فرمایشات ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهیم، ادامه داد: در یکی از ملاقات‌هایی که خدمت ایشان داشتم، گفتم نه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی گذشته توانستند به طور کامل انتظارات حضرتعالی را برآورده کنند و نه من می‌توانم انتظارات شما را به طور کامل برآورده کنم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به پیچیده بودن مسائل فرهنگی و دشوار بودن راه‌حل‌ها گفت: ما در این زمینه نیاز به همکاری همه شخصیت‌های فرهنگی، فرهیخته و کسانی داریم که دل در گرو انقلاب دارند. در واقع برای ایستادن مقابل شبیخون فرهنگی که مقام معظم رهبری اشاره کردند، نیازمند تلاش جمعی هستیم. البته باید کارهای ایجابی نیز انجام دهیم.

جنتی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در سخنان اخیر خود مبنی بر تقویت نیروهای جوان، مومن و متعهد و با بیان اینکه این موضوع در سرلوحه اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد، گفت: در همین جشنواره فیلم فجر تعداد کسانی که فیلم اولی بودند، تعداد قابل توجهی بود و در واقع این نتیجه حمایت‌هایی است که در این راستا صورت می‌گیرد.

وی گفت: ما وظیفه داریم که از نیروهای مومن و متعهد که دل در گرو انقلاب دارند و برای دفاع از ارزش‌های انقلابی و ملی سینه سپر کرده‌اند حمایت کنیم و در این ارتباط تلاش کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وزارت ارشاد در حمایت از تمام کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر تلاش می‌کنند، اظهار کرد: برنامه ما برای رفع دغدغه‌های مقام معظم رهبری همان برنامه‌ای است که در هنگام رای اعتماد به مجلس دادیم و مجلس نیز به آن رای اعتماد داد. در آن برنامه کاملا اهداف و برنامه‌ریزی‌ها مشخص بود و یکی از وظایف اصلی ما براساس آن برنامه نشر معارف اسلامی، پاسداری از ارزش‌های اسلامی است. ضمن اینکه در کنار آن به مساله سبک زندگی که مقام معظم رهبری در سخنرانی‌شان در خراسان شمالی به آن اشاره کردند توجه شده و این جزو اهم مواردی است که در شورای عمومی که مسئولیت آن با وزارت ارشاد است مورد توجه قرار گرفته و دنبال می‌شود.

جنتی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه هوشیاری در برابر رخنه فرهنگی دشمنان از جمله مواردی است که در سرلوحه وزارت ارشاد است گفت: این مساله در حوزه مطبوعات و کتاب مورد توجه ما است.

وی همچنین با ابراز تاسف از اینکه بعضا بازار شایعات در کشور رواج دارد و با تاکید بر اینکه فرهیختگان و اصحاب فکر و قلم باید تلاش کنند که واقعیت‌ها را آنطور که هست ببیند و منعکس کنند، ادامه داد: به عنوان مثال در این روزها شاهد مطرح شدن شایعاتی مانند اینکه از یدالله رویایی برای حضور به ایران دعوت شده یا اینکه تمام کتاب‌های صادق هدایت چاپ مجدد می‌شوند و یا اینکه کتاب «زوال کلنل» دولت آبادی مجوز نشر گرفته است و مواردی از این قبیل بودیم که این مسائل دربرخی مطبوعات منتشر شد که این‌ها جز مواردی است که بعضا در انتشار آنها دقت کافی نمی‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وقتی چنین شایعاتی مطرح می‌شود، اگر از مسئولان ذی‌ربط درباره آنها سوال شود این مطالب با دقت بیشتری درج می‌شوند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.