• جمعه / ۷ شهریور ۱۳۹۳ / ۱۳:۲۷
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 93060704060
  • منبع : مطبوعات

معرفی برگزیدگان جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان

از «خون‌مردگی» تا کودکان آواره شنگال

جشنواره منطقه‌اي سينماي جوان

آیین اختتامیه پنجاهمین جشنواره منطقه‌ای انجمن سینمای جوان-آفتاب با معرفی برترین‌ها به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، توفیق امانی تندیس بهترین فیلم‌نامه‌ی پنجاهمین جشنواره‌ی منطقه‌ای سینمای جوانان ایران، آفتاب را به کودکان آواره‌ی شنگال تقدیم کرد.

بنابراین گزارش توفیق امانی فیلم‌ساز سنندجی که 5 شهریور ماه برای فیلم‌نامه‌ی فیلم کوتاه خود «آپارتمان مورچه‌ها» تندیس بهترین فیلم‌نامه‌ی جشنواره را دریافت کرد، طی بیانیه‌ای جایزه‌ی خود را به کودکان آواره‌ی شنگال تقدیم کرد.

آپارتمان مورچه‌های فیلم کوتاهی ست که از بتن مرگ زندگی را به شکل زیبایی روایت می‌کند.

کارگردان در این فیلم خود داستان خانواده‌ی کردی را روایت می‌کند که در جریان کشتار 182 هزار کرد عراقی به دست رژیم بعثی صدام حسین و در جریان عملیاتی موسوم به انفال تیرباران شده و در گوری دسته‌جمعی دفن شده‌اند.

در ادامه‌ محمد کارت نیز که تندیس بهترین فیلم مستند جشنواره را برای مستند «خون‌مردگی» دریافت کرده بود به پشت تریبون رفت از معاونت سینمایی حجت‌الله ایوبی که در مراسم حاضر بود برای صمیمیتی که در رفتارشان وجود دارد تشکر کرد.

وی گفت: این فیلم در دوره‌ی مدیریت قبلی ساخته شد و من به خاطر فضای موجود فکر می‌کردم این فیلم را باید داخل کمدم بگذارم و فقط به چند نفر از دوستانم نشان دهم. اما با درک بالا و اعتمادی که مدیران جدید سینمایی آقایان ایل‌بیگی و طباطبایی نژاد دارند این فیلم توانست راه خودش را پیدا کند. آقای ایوبی من واقعاً از شما ممنونم. وقتی با مدیران سینمایی جدید صحبت می‌کنیم انگار داریم با رفقایمان صحبت می‌کنیم.

«خون‌مردگی» مستندی اجتماعی‌ست که به بررسی وضعیت لمپن‌ها در شهر شیراز می‌پردازد. این مستند پیش از این جوایز زیادی را از جمله تندیس بهترین مستند اجتماعی را از جشنواره‌ی سینما حقیقت دریافت کرده است.

بنابراین گزارش برترین‌های بخش‌های مختلف این جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان که در خمین برگزار شد به شرح زیر معرفی شدند:

بخش پژوهش فیلم مستند:

از میان 3 کاندید: ذلف آباد، دیار خاموش، همه آنچه که من دارم و اوزال

تندیس جشنواره اهدا شد به سیما ابراهیمی و حمیدرضا افرجی عراقی محققین فیلم ذلف آباد، دیار خاموش از اراک

بخش فیلمنامه:

از میان 5 کاندید فرزندان، جای خالی، آپارتمان مورچه‌ها، خاکستر و باد و دیوار

تندیس جشنواره تعلق گرفت به توفیق امانی برای فیلم "آپارتمان مورچه‌ها" از مریوان

بخش تصویربرداری:

از میان 5 کاندید 11P.T.S.D ، خاکستر و باد، فرزندان و اوزال

تندیس جشنواره اهدا شد به محمودرضا مافی تصویربردار فیلم "فرزندان" از ساری

بخش تدوین:

از میان 6 کاندید: اوزال، سپیده، خون مردگی، فرزندان، خاکستر و باد 11P.T.S.D

تندیس جشنواره تعلق گرفت به امید میرزایی تدوین گر فیلم" 11P.T.S.D" از شیراز

بخش صدا:

از میان 4 کاندید 11P.T.S.D، خاکستر و باد، خون مردگی و اوزال

تندیس جشنواره تعلق گرفت به مهدی تنگستانی‌زاده صداگذار فیلم " 11P.T.S.D " از شیراز

بخش جان بخشی در آثار پویانمایی:

تندیس جشنواره اهدا شد به سروش نجفی، جعفرصیادی و زهراصیدی انیماتوران فیلم "جایی برای زندگی" از زنجان

بخش بهترین فیلم پویانمایی:

تندیس جشنواره اهدا شد به مریم فرحزادی کارگردان فیلم "نقش هر پرده" از بابل

بخش بهترین فیلم مستند:

از میان 3 کاندید: خون مردگی، همه آنچه که من دارم، اوزال

تندیس جشنواره تعلق گرفت به محمد کارت کارگردان فیلم "خون مردگی" از شیراز

بخش بهترین فیلم تجربی:

از میان 2 کاندید: قاب عکس روی دیوار و زندگی کاغذی

تندیس جشنواره اهدا شد به محمدرضا مرادی کارگردان فیلم "زندگی کاغذی" از اراک

بخش بهترین فیلم داستانی:

از میان5 کاندید: فرزندان، جای خالی، خاکستر و باد، آپارتمان مورچه ها و 11P.T.S.D

تندیس جشنواره تعلق گرفت به نگین امین‌زاده کارگردان فیلم "جای خالی" از شیراز

بخش استعداد جوان:

تندیس جشنواره تعلق گرفت به سینا مصطفی زاده برای فیلم تجربی "جار" از رشت،

تندیس جشنواره اهدا شد به داریوش رضایی برای فیلم مستند "دیواری از جنس رنگین کمان" از ساوه

تقدیر هیئت داوران:

دیپلم افتخار هم به حسن رستمانی بازیگر فیلم داستانی "فرزندان" از ساری،

دیپلم افتخار به ایمان حسن زاده کارگردان فیلم داستانی "ناچاری" از شیراز،

دیپلم افتخار به عباس سندی کارگردان فیلم مستند "سپیده" از رشت،

دیپلم افتخار اهدا شد به محمدعلی یزدان پرست کارگردان فیلم مستند "همه آنچه که من دارم" از اراک

جایزه بزرگ جشنواره:

تندیس جشنواره اهداء شد به مسعود میرزایی کارگردان فیلم مستند "اوزال" از بندرعباس

بخش فیلمنامه:

ضمن تقدیر از سعید آهنگران مقدم برای فیلمنامه "درجه" از اراک و مهدی ابراهیمی برای فیلمنامه "سراب" از سده،

لوح تقدیر تعلق گرفت به مهدیه غلام حسینی بهنمیری برای فیلمنامه مستند " آواز شالیزار" از ساری،

لوح تقدیر به عنوان نفر سوم اهدا شد به ساجده قدیری برای فیلمنامه انیمیشن "چرخه سیاه" از اراک،

دیپلم افتخار به عنوان نفر دوم اهدا شد به محمدرضا مرادی برای فیلمنامه‌های "اسب ها به گوش می‌ایستند" و "یک کولاژ ساده از عشق، جنگ یا هرچیز که تو دوستش داری..." از اراک،

تندیس جشنواره به عنوان نفر اول اهدا شد به محمدعلی هاشم پور برای فیلمنامه داستانی "بوی پیراهن یوسف" از بابل

بخش اقتباسی:

لوح تقدیر هم به تیمور قادری برای فیلمنامه "مورچه ها" از کامیاران،

تندیس جشنواره هم به امیر کرمی برای فیلمنامه داستانی "جستجو" از زنجان

بخش عکس:

لوح تقدیر به عمران اشرلو برای عکس «در راه زندگی» از بیجار،

لوح تقدیر به ناصر محمدی برای عکس خیاط از زنجان،

لوح تقدیر به عنوان نفر سوم به جواد عسکراوغلی برای عکس دور از مرکز در میدان از ارومیه،

دیپلم افتخار به عنوان نفر دوم به مهدی سعادت برای عکس نور از ارومیه،

تندیس جشنواره به عنوان نفر اول اهدا شد به عادل عزیزی برای عکس شکیبایی از اراک.

جوایز نقدی نیز در این جشنواره تعلق گرفت.

جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان

جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.