• چهارشنبه / ۵ آذر ۱۳۹۳ / ۰۰:۵۳
  • دسته‌بندی: علم و فناوری ایران
  • کد خبر: 93090502999
  • منبع : مطبوعات

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو خبر داد

تدوین بیش از 50 درصد اسناد راهبردی هوشمندسازی شبکه برق ایران

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو از تدوین افزون بر 50 درصد اسناد راهبردی هوشمندسازی شبکه برق ایران خبر داد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو از تدوین افزون بر 50 درصد اسناد راهبردی هوشمندسازی شبکه برق ایران خبر داد.

به گزارش سرویس پژوهشی ایسنا، دکتر گئورک قره‌پتیان با بیان اینکه بر اساس برنامه‌های وزیر نیرو، 19 اولویت پژوهشی در صنعت برق تعیین شده که موضوعات تحقیقاتی در سطح کلان است، اظهار داشت: نیروگاه‌های خورشیدی، ذخیره‌سازهای انرژی، پیل سوختی و نیروگاه‌های بادی از جمله این اولویت‌های پژوهشی صنعت برق هستند.

وی با بیان این که نیروگاه های خورشیدی و بادی در گروه انرژی های تجدیدپذیر است، افزود: در بین مهندسان، اصطلاح «انرژی نو» به کار می رود که اصطلاح اشتباهی است چرا که سال های سال از به کارگیری این انرژی ها گذشته و وزارت نیرو مایل است، سهم این نوع از انرژی ها را در سبد انرژی کشور افزایش دهد.

قره پتیان اظهار داشت: انتقال انرژی با ظرفیت های بالا یکی از مهم‌ترین اولویت های پژوهشی صنعت برق است که سه حوزه EHVAC، HVDC و ادوات FACTS را شامل می‌شود که این مجموعه در کنار هم امکان انتقال انرژی الکتریکی با ظرفیت‌های بسیار بالا را فراهم می‌کند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو با اشاره به هوشمندسازی شبکه برق ایران به عنوان یکی دیگر از عنوان‌های کلان پژوهشی گفت: با توجه به برنامه موجود برای این مورد باید اسناد راهبردی و نقشه راه تدوین شود که روند و چگونگی رسیدن به اهداف مورد نظر در این حوزه مشخص شود.

وی ادامه داد: بخشی از کار در پژوهشگاه نیرو در حال انجام است و طبیعتا به موازات آن در مراکز پژوهشی دیگر و دانشگاه‌ها بر روی هوشمندسازی شبکه برق در حال کار هستند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو گفت: ما از اولویت‌های پژوهشی نوزده گانه صنعت برق که امکان دارد افزایش یابند، اهداف مختلفی را پیگیری می کنیم به طوری که برای مثال هدف از نیروگاه های بادی توسعه انرزی های تجدیدپذیر در کشور و هدف از ذخیره سازها هموارسازی منحنی بار شبکه، کنترل فرکانس، رواج خودروهای برقی و ... است.

وی اظهار داشت: وزارت نیرو، مدیریت پژوهش را به پژوهشگاه نیرو واگذار کرده است و پژوهشگاه نیرو نیز با فعال کردن معاونت پژوهشی با مدیریت و توزیع پروژه‌ها در مراکز تحقیقاتی دانشگاهی و غیردانشگاهی، نتایج کار را به صورت رسوب دانش به پژوهشگاه بازگردانده می گرداند و سپس پژوهشگاه به عنوان یک حلقه روند ایده تا محصول را محقق می‌کند.

قره‌پتیان تاکید کرد: معاونت پژوهشی عهده‌دار مسائل مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان نخواهد بود، بلکه یک حلقه از این زنجیره خواهد بود که در مرحله بعد کار را به حوزه معاونت فناوری ارجاع خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: پژوهشگاه طرح‌های متعددی دارد که یکی از مهمترین طرح‌ها شبکه هوشمند است و علاقمند است که این موضوع به عنوان یک پایلوت به سرانجام برسد.

قره‌پتیان با بیان این که شورای عالی عتف در مرحله اول 38 طرح کلان ملی را تایید کرده است، اظهار داشت: یکی از طرح‌های ملی معرفی شده در این شورا، هوشمندسازی شبکه برق کشور است و علاوه بر این شورا، وزارت نیرو به عنوان سفارش دهنده این طرح، هوشمندسازی شبکه را دنبال می کند.

وی ادامه داد: شورای عالی عتف به منظور جلوگیری از پراکنده کاری پژوهش‌ها در سطح کشور، مجری محوری و تعدادی همکار برای هر طرح مشخص کرده است که مجری محوری هوشمندسازی شبکه برق، پردیس فنی مهندسی دانشگاه شهید بهشتی است و دانشگاه‌های فردوسی مشهد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان دانشگاه‌های همکار این طرح معرفی شدند.

مجری طرح هوشمندسازی شبکه برق در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در وهله اول کار را به شش زیر پروژه تقسیم کردیم که به طور متوسط هر دانشگاه دو زیرپروژه را انجام می دهد.

استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: دانشگاه، مسوولیت تدوین اسناد راهبردی و طرح آزمایشگاه‌های مربوط به شبکه هوشمند بر عهده دارد. ما هم‌اکنون کارفرمای خود را شورای عالی عتف می دانیم، ولی در واقع وزارت نیرو قرار است ذی‌نفع این موضوع شود.

وی از تشکیل کمیته راهبری از سوی شورای عالی عتف برای هوشمندسازی شبکه برق کشور خبر داد و گفت: نمایندگان مطرح شده اکثرا از وزارت نیرو هستند و ریاست کمیته، مدیرکل امور تحقیقات و آموزش وزارت نیرو هستند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو افزود : بیش از 50 درصد زیرپروژه تدوین اسناد راهبردی انجام و به تایید ناظر داخلی دانشگاه رسیده است و تدوین آن در نهایت طی دو تا سه ماه آینده به اتمام می‌رسد.

قره‌پتیان تاکید کرد : 100 درصد کار طرح آزمایشگاه‌های شبکه هوشمند انجام و به تایید ناظر داخلی رسیده و هنوز به تایید کمیته راهبری نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: در زیرپروژه آزمایشگاه‌های شبکه هوشمند امکانات کنونی در صنعت، دانشگاه و وزارت نیرو مشخص و اهداف آینده، تجهیزات و بودجه مورد نیاز تعیین شده است.

قره‌پتیان با بیان این که در تدوین اسناد راهبردی توسعه فناوری شبکه های هوشمند، نقشه راه ما توسعه وروش های اجرای شبکه هوشمند در نظر گرفته شده است گفت: همزمان با اجرای این طرح ممکن است به موازات آن طرحی در مراکز پژوهشی یا صنعتی اجرا شده باشد که با طرح ما منافاتی ندارد، بلکه می توان از تجربیات آنها نیز استفاده کرد.

مجری طرح هوشمندسازی شبکه برق افزود: طرح شبکه هوشمند حتی در کشورهای پیشرفته 20 سال به بالا زمان جهت اجرا نیاز دارد چرا که این طرح مجموعه‌ای از فناوری ها است که شبکه‌های مخابراتی، شبکه های آی‌تی (IT)، شبکه‌های تولید انرژی از دیدگاه برقی و حرارتی مصرف را درگیر موضوع کرده است و به عبارتی شبکه هوشمند، شبکه شبکه‌ها است و باید به‌صورت گام به گام پیاده‌سازی شود.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو تاکید کرد: پیاده سازی شبکه هوشمند 10 تا 12 مرحله دارد که هرکدام از این مرحله ها امکان دارد که سال‌های طولانی به طول بینجامد.

وی با اشاره به این که سامانه قدرت امروزی از چهار بخش تولید، انتقال، توزیع و مشترکین تشکیل شده است گفت: در شبکه هوشمند مصرف کنندگان به معنای واقعی مشترک هستند و در تولید و مصرف برق مشارکت می کنند.

وی تاکید کرد: در ایران برای هوشمندسازی شبکه در سمت مشترکان در قالب طرح فهام از کنتورهای هوشمند توسط شرکت سابا شروع و در بخش انتقال نیز از PMU ها جهت هوشمندسازی استفاده کردیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه نیرو تصریح کرد: لایه اول شبکه‌های هوشمند تجهیزات اندازه‌گیری هستند، بنابراین ابتدا باید تجهیزات اندازه‌گیری توسعه یابند که در توزیع از کنتورهای هوشمند و در شبکه انتقال PMU ها و در تولید نیز از وسایل خاص خودش استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات اندازه‌گیری شده از طریق زیرساخت مخابراتی به مرکز پایش اطلاعات منتقل می‌شود و مغز سامانه فرمان‌های لازم را به تجهیزات اجرایی در بخش‌های مختلف سامانه قدرت می دهد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.