• سه‌شنبه / ۱۸ آذر ۱۳۹۳ / ۱۱:۲۴
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 93091811103
  • خبرنگار : 71049

صالحی: تزریق نکردن گاز به نسل 8 سانتریفیوژها برای مدت زمان مذاکرات است

صالحی: تزریق نکردن گاز به نسل 8 سانتریفیوژها برای مدت زمان مذاکرات است

معاون رئیس جمهور گفت: قرار نیست سوختی از ایران خارج شود.

معاون رئیس جمهور گفت: قرار نیست سوختی از ایران خارج شود.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در حاشیه اولین کنفرانس بین‌المللی جهان علیه خشونت و افراطی‌گری در جمع خبرنگاران در رابطه با احتمال انتقال ذخایر اورانیوم ایران برای تهیه سوخت به روسیه در چارچوب تأمین سوخت نیروگاه‌های اتمی آینده کشور، گفت: هیچ سوختی به هیچ کس نخواهیم داد و قرار نیست سوختی از ایران خارج کنیم.

وی در خصوص زمان ساخت دو نیروگاه اتمی اظهار کرد: طبق قرارداد از زمان امضای آن تا تحویل نیروگاه حدود 8 سال یا 104 ماه طول می‌کشد که نیروگاه ساخته شود.

وی درباره تأثیر قراردادهای ساخت دو نیروگاه جدید بر مذاکرات هسته‌ای و برخی اتهامات به ایران مبنی بر این‌که ایران با امضای این قراردادها توافق ژنو را دور زده است، با رد این مطلب گفت: خیر، چنین چیزی نیست. ساخت نیروگاه و داشتن آن حق ایران است چرا که ما برای تولید برق از آن استفاده می‌کنیم و یک امر صلح‌آمیز است.

وی همچنین تأکید کرد: ما یادداشت تفاهمی با روس‌ها در خصوص ساخت سوخت مشترک امضا کرده‌ایم که مدنظرمان است.

وی در ادامه گفت: ما امیدواریم اراده سیاسی طرف مقابل در مذاکرات بر این باشد که در بخش‌هایی که به یکدیگر به لحاظ فنی نزدیک شده‌ایم به نتیجه برسیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی اظهار کرد: اسراییل می‌خواهد مساله‌ هسته‌ای ایران حل نشود و به عنوان یک کانون فشار از آن استفاده کند. با این حال اگر مساله‌ هسته‌ای در چارچوب مذاکرات حل شد که چه بهتر، اما اگر حل نشود چیز زیادی را از دست نداده‌ایم و راه خود را می‌رویم. درباره‌ تحریم‌ها هم باید بگویم که همانطور که رئیس‌جمهور گفتند به شرایط سابق خود بازنخواهد گشت چرا که دیوار تحریم‌ها ترک خورده است و ما تجربه‌مان برای حل مشکلات بیشتر شده است.

وی ادامه داد: روش‌هایی را به دست آورده‌ایم برای کاهش تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و زندگی مردم.

صالحی درباره‌ فشارها در آمریکا به دولت این کشور برای این که توافقی را با ایران انجام ندهد، تصریح کرد: احساس می‌کنم در آمریکا بر دولت این فشار است. البته این برداشت شخصی من است که اوباما و کری علاقمند به حل مساله‌ هسته‌ای‌اند، چرا که اگر حل شود آمریکا امتیاز بزرگی را به دست می‌آورد و اوباما را در زمره‌ی روسای جمهور مشهور آمریکا قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه احتمال رسیدن به توافق سیاسی را بالا می‌دانم در عین حال خاطر نشان کرد: اگر به نتیجه نرسیم هم هر کس کار خودش را انجام می‌دهد. مثلا در زمینه نصب تجهیزات عمده و حفظ سطح میزان غنی سازی می‌توانیم کارهای خود را از سر بگیریم. البته این اقدام بر اساس مصلحت ، نیاز و منافع ملی کشور است. ما تصمیم مناسب را در زمان مقتضی می‌گیریم.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران به سهم خود تلاش کرده است که موضوع هسته‌ای به سرانجام برسد و امیدواریم آمریکا از این فرصت پیش آمده نهایت استفاده را ببرد. زمانی که ایران چند ده سانتریفیوژ بیشتر نداشت و بیش از دو سال و نیم فعالیت‌هایش را تعلیق کرد متاسفانه آنها به تعهداتشان عمل نکردند و ما مجبور شدیم فعالیت‌هایمان را از سر گیریم و الان بیش از 20 هزار سانتریفیوژ داریم که در حال کار و نصب شده هستند و فعالیت‌هایمان طبق روال خود پیش می‌رود. همچنین ما با امضای قرارداد ساخت دو نیروگاه هسته‌ای جدید فعالیت‌های هسته‌ای خود را وارد یک فاز جدید کرده‌ایم.

صالحی درباره‌ فعالیت نسل‌های جدید سانتریفیوژ گفت: ما در حال حاضر از نسل 2 سانتریفیوژ‌ها هزار دستگاه داریم که نصب شده است و یک زنجیره 164 تایی از آنها به طور آزمایشی کار می‌کند.

وی ادامه داد: سانتریفیوژهای نسل 4 و 6 را نیز در اختیار داریم و سانتریفیوژ نسل 8 که آخرین نسل ماست و 24 سو دارد در حال تست مکانیکی است اما این سانتریفیوژ تا زمانی که مذاکرات ادامه داد مورد تست شیمیایی یعنی آزمایش با تزریق اورانیوم غنی شده نمی‌شود.

معاون رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌ تصمیم درباره‌ی تزریق نکردن گاز به نسل 8 سانتریفیوژهایمان هر چند نانوشته است اماتفاهمی است که برای مدت زمان مذاکرات صورت گرفته است و ما مقید به آن هستیم. چراکه دنبال تحریک و پیچیده کردن روند مذاکرات نیستیم و منتظریم ببینیم سرانجام مذاکرات چه خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره‌ی چگونگی تامین سوخت دو نیروگاه جدید هسته‌ای یاد آور شد: ما یادداشت تفاهمی برای تولید سوخت مورد نظر این نیروگاهها به طور مشترک در ایران با روسیه امضاء کرده‌ایم.

وی ادامه داد: پس از امضای قرارداد ساخت نیروگاه میان ایران و روسیه برخی کشورهای اروپایی با ما تماس داشتند و گفتند که در امضای قراردادها عجله نکنید و خواستار همکاری با ما شدند. ما هم استقبال کردیم چرا که قرار است 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کنیم. همچنین برخی از کشورهای آسیایی نیز در این باره اعلام آمادگی کردند و ما از آن هم استقبال کردیم اما باید بگویم که ما صبرنمی‌کنیم تا کشورها آماده‌ی ورود به این عرصه شوند. ما طبق منافع ملی‌مان عمل می‌کنیم و وقتی روسها اعلام آمادگی کردند با آنها قرارداد بستیم.

وی درباره‌ی فعالیت نیروگاه بوشهر اظهار کرد: ما از فعالیت نیروگاه بسیار راضی هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده بهره برداری از نیروگاه را به طور کامل به دست بگیریم. نیروگاه بوشهر یکی از بهترین و مطمئن‌ترین نیروگاههای جهان است که تحت نظارت آژانس ساخته شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال انتقال ذخایر اورانیوم به خارج از کشور برای تولید سوخت گفت: اگر قرار بود سوخت نیروگاهها را در جای دیگر بسازیم که این پیشنهاد از سالها پیش مطرح بوده است و ما آن را نپذیرفتیم. ما می‌خواهیم تمامی فرایند چرخه سوخت در خاک ایران ساخته شود.

وی درباره‌ی تصمیم کشورهای منطقه برای ساخت نیروگاههای هسته‌ای گفت: ما خوشحال می‌شویم هر کشور اسلامی و در حال توسعه طبق حقوقی که در ان‌پی‌تی و اساس‌نامه آژانس دارد از امکانات این قرارداد استفاده کند. چه عربستان و چه امارات متحده عربی و یا هر کشور دیگری . ایران هیچ نگرانی از این بابت ندارد چرا که خود پیشتاز در این امر بوده است و حتی پیشنهاد دادیم که مجموعه کشورهای حوزه خلیج فارس جمع شوند و یک شورای مشترک هسته‌ای مثل منطقه‌ی آمریکای جنوبی و آسیای شرقی ایجاد کنند. در عین حال ما آمادگی داریم تجربیات خود را که بسیار گرانبهاست در اختیار این کشورها قرار دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.