• دوشنبه / ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۳:۱۹
  • دسته‌بندی: اقتصاد کلان
  • کد خبر: 94052614702

در نشستی تشریح شد

دلایل روند نزولی بازار سرمایه از زبان قالیباف

دلایل روند نزولی بازار سرمایه از زبان قالیباف

مدیرعامل شرکت بورس عملکرد 5 ماهه بورس را تشریح کرد و در خصوص علت وضعیت نزولی بازار سرمایه توضیحاتی ارائه داد.

مدیرعامل شرکت بورس عملکرد 5 ماهه بورس را تشریح کرد و در خصوص علت وضعیت نزولی بازار سرمایه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا،حسن قالیباف اصل- مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران- در نشست خبری صبح امروز در خصوص عملکرد بورس اوراق بهادار تهران در پنج ماه ابتدای امسال گفت: ارزش بازار سرمایه از 280 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 286هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان‌دهنده رشد 2 درصدی ارزش جاری بازار است.همچنین ارزش اسمی بازار از 95 هزار میلیارد تومان به 100 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان‌دهنده افزایش 5 درصدی ارزش اسمی بازار است.

قالیباف به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی اشاره کرد گفت: از ابتدای سال تاکنون 300 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه صورت گرفته است که 2 هزار میلیارد تومان آن مربوط به پذیرش سرمایه جدید و مابقی آن مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است.

مدیرعامل شرکت بورس به رشد 5 درصدی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون اشاره کرد و افزود: شاخص کل بورس در حال حاضر 65 هزار و 700 واحد است که این رقم در ابتدای سال 62 هزار و 500 واحد بوده است، بنابراین شاخص کل بازار سرمایه با رشد 5 درصدی از ابتدای سال تا کنون مواجه شده است.

قالیباف با بیان اینکه P/E بازار سرمایه با رشد 2 درصدی مواجه شده و به 5.6 مرتبه رسیده است،به معاملات خرد و بلوک اشاره کرد و افزود: معاملات خرد و بلوک سهام در سال جاری از 15 هزار میلیارد تومان در سال گذشته به 12 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است که با کاهش 17 درصدی مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت بورس در ادامه این نشست به عملکرد معاملات برخط اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات برخط نسبت به سال گذشته با افت 16 درصدی مواجه شده و از 74 هزار و 500 میلیار تومان به 70 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف با بیان اینکه دفعات معاملات نسبت به سال گذشته با رشد یک درصدی مواجه شده و به 5 میلیون و 160 دفعه رسیده است، در خصوص تعداد کدهای معاملاتی گفت:در حال حاضر 40 هزار کد معاملاتی جدید در بازار ایجاد شده است.

وی در ادامه عملکرد حقوقی‌ها و حقیقی‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: حقوقی‌ها در 5 ماهه اول سال‌جاری 42 درصد و 46 درصد فروش داشته‌اند این در حالی است که حقیقی‌ها 58 درصد خرید و 54 درصد فروش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

آخرین وضعیت پذیرش

قالیباف در ادامه این نشست به پذیرش شرکت‌ها در بورس اشاره کرد و یادآور شد: در سال جاری سه شرکت سیمان خوزستان، بیمه ما و پتروشیمی مبین برای اولین بار در بورس پذیرفته شدند و شرکت پتروشیمی جم از فرابورس به بورس منتقل شد این در حالی است که هشت شرکت در حال طی کردن مراحل پذیرش برای ورود به بورس هستند که تا زمان تکمیل اطلاعات می‌توانند در بورس عرضه شوند.

وی یاد آور شد:همچنین سه شرکت از بازار فرعی به بازار اصلی انتقال یافته است و به تعدادی از شرکت‌ها که شامل شرکت دارویی تأمین، ایپیکو، زامیاد و سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی از بازار دوم به تابلوی فرعی وارد شده‌اند. همچنین بحث انتقال نمادها از بورس به فرابورس بر اساس دستورالعمل‌های جدید صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: شرکت‌هایی که پذیرش بورس را احراز می‌کنند باید اقدام به عرضه کرده و با توجه به شرایط بازار سهام را با قیمت کمتری عرضه کنند تا استقبال بیشتری از آن صورت گیرد.

عرضه اولیه با روش جدید

مدیرعامل شرکت بورس در خصوص عرضه‌های اولیه اظهار کرد: اگر دستورالعمل‌های جدید عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ به مرحله نهایی برسد و مورد تأیید سازمان بورس قرار گیرد، تمام عرضه‌ها به این روش انجام خواهد شد.

قالیباف در خصوص میزان انتشار اوراق بدهی در بورس گفت: تاکنون 500 میلیارد تومان اوراق بدهی وارد بازار سرمایه شده است که انتظار می‌رود مورد استقبال سهامداران قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اصلاحاتی در طبقه‌بندی شرکت‌ها صورت گرفته و اگر دستورالعمل‌ها اصلاح شود بحث طبقه‌بندی انجام خواهد شد، به اقدامات انجام شده در حوزه اعضا و کارگزاران اشاره کرد و گفت: درحوزه امور اعضا و کارگزاران 87 مجوز ایستگاه کاری جدید اعطا شده و 24 مجوز نمایندگی برای پذیرش انجام شده است که آخرین آمار از ایستگاه‌های کاری نشان‌ دهنده هزار و 470 ایستگاه برای کارگزاران و اعضا بوده که از آن طریق به طور مجزا و آنلاین به بازار سرمایه دسترسی پیدا کنند.

حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس

مدیرعامل شرکت بورس در ادامه به حضور سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد و گفت: با پیشرفت مذاکرات هسته ای بازدیدهای مختلفی توسط سرمایه‌گذاران خارجی از بازار سرمایه صورت گرفت به طوری که از ابتدای سال تا کنون 20 گروه خارجی از بورس بازدید کردند که از این میان 30 سرمایه‌گذار انفرادی بوده و 50 کد معاملاتی جدید صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه در آبان ماه امسال اجلاس فدراسیون جهانی بورس ها به میزبانی شرکت بورس در اصفهان برگزار خواهد شد، از برنامه ریزی ها برای پذیرش هشت شرکت جدید در بورس اوراق بهادار خبر داد و افزود: تا پایان سال چهار شرکت از فرابورس به بورس منتقل خواهند شد. سه صندوق قابل معامله در بورس نیز پذیرش خواهد شد و پنج اوراق بدهی در برنامه پذیرش شرکت قرار دارد. همچنین 150 هزار نفر ساعت آموزش خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: همچنین در حوزه قرارداد آتی سهام مجوزهای لازم اخذ شده و قرار است با فرمول جدید به بازسازی شاخص بپردازیم که آن هم در مرحله تأیید کمیته فقهی است که در صورت تأیید شدن دستورالعمل‌ آن در بورس نهایی و به سازمان ارسال می‌شود که در این راستا طراحی و تهیه نرم افزار نیز به مدیریت فناوری سپرده شده است و با فراهم شدن زیرساخت ها، قابلیت اجرا پیدا می کند.

رنج بورس از نبود نقدینگی

مدیر عامل شرکت بورس به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و با بیان اینکه بزرگ‌ترین حمایت از بازار این است که فضای بنگاه‌های اقتصادی و کسب و کار شفاف شود ، تصریح کرد:در حال حاضر تنها در بازار سرمایه وضعیت رکودی حاکم نیست بلکه در سایر بازار‌ها با وضعیت مشابهی مواجه هستیم به‌طوری که اثر رکود سیاست انقباضی و کمبود نقدینگی در بازار قابل مشاهده است.

قالیباف اصل اضافه کرد:در بازار سرمایه حجم معاملات با افت مواجه شده است که عامل اصلی این وضعیت نبود نقدینگی در بازار است که در سایر بازارها نیز وجود دارد ولی با این حال سهام در تهران قابلیت نقدشوندگی دارد اما با این حال گشایش‌ها و رفع تحریم‌ها در حوزه بانک، فضای بازار سرمایه را تغییر می‌دهد.

مدیر عامل شرکت بورس گفت: در حال حاضر گروه‌های مختلف به صورت انفرادی و گروهی از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی از بازار سرمایه بازدید کرده و پیشنهاداتی برای سرمایه‌گذاری در این بازار ارائه کرده‌اند که بعد از لغو تحریم‌ها آثار آن در بازار مشاهده می‌شود.

وی در خصوص شرایط بورس در دوران پساتحریم یادآور شد:بورس اوراق بهادار تهران به دلیل شرایط حاکم بر اقتصاد نتوانسته مانند سایر بازارها رشد کند ولی در شرایط فعلی و با برداشتن تحریم‌ها می‌توان در صنایع رشد خوبی را مشاهده کرد و در ادامه با جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌توان انتظار رشد بازار سرمایه را در بلندمدت داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.