• چهارشنبه / ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۱:۱۲
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 94052816031
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

هم دوستدار مادریم، هم عاشق کودک

هم دوستدار مادریم، هم عاشق کودک

ایسنا/اصفهان تصور کنید پس از 9 ماه و چند هفته، که یک کادوی بزرگ و سنگین را هر روز با خودتان از این طرف به آن طرف برده‌اید و کنجکاوی و خستگی امانتان را بریده حالا زمان آن رسیده که بازش کنید، پس بدنتان را شل کنید و سریع‌تر نفس بکشید، اگر گیج هستید، دست‌هایتان را جلوی دهانتان بگیرید و در آن نفس بکشید. مرتب تغییر وضعیت دهید، راحت باشید جیغ زدن در این بخش آزاد است...

تصور کنید پس از 9 ماه و چند هفته، که یک کادوی بزرگ و سنگین را هر روز با خودتان از این طرف به آن طرف برده‌اید و کنجکاوی و خستگی امانتان را بریده حالا زمان آن رسیده که بازش کنید، پس بدنتان را شل کنید و سریع‌تر نفس بکشید، اگر گیج هستید، دست‌هایتان را جلوی دهانتان بگیرید و در آن نفس بکشید. مرتب تغییر وضعیت دهید، راحت باشید جیغ زدن در این بخش آزاد است...

دردهای ناحیه زیر شکم و یا کمر که شبیه دردهای خفیف دوران قاعدگی است و به‌تدریج طول مدت آن بیشتر و فاصله بین آن کوتاه‌تر می‌شود، همه و همه نشانه آغار فرآیند یک زایمان طبیعی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی اصفهان، اینجا زنانه‌ترین بخش بیمارستان امین است، آرام و بی سرو صدا، نه جیغ مادری و نه گریه نوزادی، حتی بوی بیمارستان هم نمی‌دهد، فیلم‌بردار و خبرنگار صدا و سیما تنها سر و صدای بخش هستند که از این اتاق به آن اتاق دنبال مصاحبه با مادری هستند که طبیعی زایمان کرده باشد.

سفت شدن شکم مثل پیشانی به معنای حرکت سر جنین به عریض‌ترین قسمت لگن است، این مرحله اول زایمان است. معمولاً از شروع انقباضات زایمان شش ساعت طول می‌کشد تا دهانه رحم چهار سانتی‌متر باز شود، بسیاری از مادران این مرحله را در خانه سپری می‌کنند. دردها در این زمان قابل تحمل‌تر است و نشان می‌دهد بدن برای زایمان آماده می‌شود و مادر باید راهی بیمارستان شود.

فضای تازه بازسازی شده، اتاق‌ها بزرگ و نورگیر که یکی دو تای آنها مجهز به وان‌های زایمان در آب است و البته مثل تمام بیمارستان‌های آموزشی، دانشجویان مامایی که از بالای سر یک زن باردار، بالای سر یکی دیگر می‌روند، روز آرامی را در بخش زنان و زایمان بیمارستانی رقم می‌زند که با شش زایمان طبیعی و یک مورد سزارین شب پرکاری را پشت سر گذاشته است.

بیمارستان امین، این ماه از سوی وزات بهداشت به عنوان موفق‌ترین مرکز درمانی دولتی استان اصفهان در افزایش آمار زایمان طبیعی مورد تقدیر قرار گرفته و به عنوان بیمارستان «دوستدار مادر» معرفی شده است. در مقابل در ورودی بخش سید مجتبی طلایی، رییس بیمارستان که در مقابل دوربین صدا و سیمای اصفهان ایستاده و چشم از دوربین برنمی دارد، به خبرنگار می‌گوید در خصوص چرایی افزایش آمار زایمان طبیعی بپرسد...

خبرنگار صدا و سیما: در اصفهان آمار زایمان طبیعی نسبت به سایر استان‌ها افزایش یافته است، چرا؟

طلائی: آمار زایمان طبیعی در تمام کشور پس از اجرای طرح تحول نظام سلامت و از یک سال پیش تاکنون افزایش و آمار سزارین کاهش یافته و در برآوردهای وزارت بهداشت از بیمارستان‌های استان، مرکز درمانی امین رتبه نخست را در این قسمت کسب کرده است. قبل از آغاز طرح تحول نظام سلامت 30 درصد زایمان‌ها طبیعی و 70 درصد به صورت سزارین انجام می‌شد که با گذشت یک سال از برنامه کاهش سزارین و ترویج زایمان طبیعی این آمار برعکس شده است.

تأمین نیروی انسانی و تجهیزات و ارایه تسهیلاتی مانند زایمان در آب، زایمان در کنار همسر، زایمان‌های بی‌درد با روش‌های بی‌حسی موضعی و یا زایمان کم درد، بی‌دردی زایمان از طریق سرما و گرما درمانی، موسیقی درمانی، به کارگیری سایر عوامل روانشناختی، برگزاری دوره‌های آموزشی، ارتباط مستمر و البته رایگان شدن زایمان طبیعی اقداماتی است که طلایی در مقابل دوربین صدا و سیما به‌عنوان علل پذیرش آسان‌تر زایمان طبیعی برای کادر درمانی و خانواده‌ها عنوان می‌کند.

خبرنگار صدا و سیما: آقای دکتر می‌خواستم عوارض سزارین را هم بگویید؟

طلائی: بپرسید که زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین چه مزایایی دارد؟

خبرنگار: زایمان طبیعی در مقایسه با سزارین چه مزایایی دارد؟

طلائی: روشن است، زایمان طبیعی یک فرآیند فیزیولوژیک است و کودکانی که با زایمان طبیعی به دنیا می‌آیند به لحاظ فیزیکی سالم‌تر و آی.کیو بالاتری دارند، مادرانی هم که طبیعی زایمان کرده‌اند نسبت به آنهایی که سزارین می‌کنند سالم‌تر هستند. یکی از علل آمار بالای سزارین در کشور ترس مادران از درد زایمان است که با روش‌های فراهم شده این مشکل رفع شده است و مادران احساس امنیت بیشتری می‌کنند. امیدواریم کشور به سمتی حرکت کند که آمار سزارین به استانداردهای جهانی یعنی 20 تا 25 درصد برسد. البته با توجه به این‌که بیمارستان امین یک مرکز درمانی ارجاعی است، آمار کمتر از 30 درصدی عمل سزارین نتیجه قابل قبولی است.

اما چطور در طول یک سال درصد انجام سزارین و زایمان طبیعی به این شکل تغییر کرده است؟ طلائی پس از اینکه مطئمن می‌شود، دوربین‌های صدا وسیما دیگر قصد ندارند از او فیلمی بگیرند در پاسخ به این سوال ایسنا می‌گوید: مداخلات موجب افزایش زایمان طبیعی شده، تهیه هر پکیج زایمان در آب 100 میلیون تومان هزینه داشته و غیر از هزینه‌های معمول برای بیمارستان، برای مامای همراه نیز پرداخت‌های جدایی در نظر گرفته شده است. علاوه‌بر امکان‌های جدید، رایگان شدن زایمان طبیعی نیز بسیار موثر بوده است.

ایسنا: پیش از این در بیمارستان‌های دولتی تفاوت چندانی میان هزینه انجام زایمان و سزارین نبود، چرا مادران بیشتر به انجام سزارین تمایل داشتند؟

طلائی: ترس مادر و فرهنگ غالب. پزشکان و عوامل دست‌اندرکار نباید مادران را به انجام سزارین ترغیب کنند.

ایسنا: در یک سال فرهنگ غالب جامعه تغییر کرده است؟!

طلائی: پزشکان تغییر کردند و در این خصوص فرهنگسازی نیز شده است. این‌ها موارد تأثیرگذاری است.

ایسنا: گفتید ترغیب پزشکان! پزشکان دیگر مادران را به زایمان از طریق سزارین ترغیب نمی‌کنند؟

طلائی: شیوه‌های جدیدی در خصوص زایمان مطرح شده است مانند زایمان‌های بدون درد که مردم پیش از این با آن آشنایی نداشتند و امکان انجام‌شان برای پزشکان مهیا نبود. البته تأکید می‌کنم مهم‌تر از همه فرهنگسازی و نظام جبران خدمت در این امر سهیم بوده است. دولت برای پزشکان و ماماها در بحث زایمان طبیعی موارد تشویقی لحاظ کرده است.

ایسنا: با توجه به هشدارهایی که سال‌ها در خصوص خطرات سزارین در کشور داده می‌شد چرا فرهنگسازی زودتر از این انجام نشد؟

طلائی: شاید دولت‌ها واجبات دیگری داشتند و به این مسائل کم توجه بودند، دولت یازدهم سلامت را اولویت برنامه‌های خود قرار داده است. شیوه‌های جدید امکان انتخاب را برای مادران بالا برده است. آموزش، تداوم آن و اطلاع‌رسانی موجب نهادینه شدن زایمان به شیوه‌ی طبیعی در جامعه می‌شود. در حال حاضر دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌های بیمه‌گر در رابطه با عمل سزارین حساس هستند و پزشکان باید برای انجام این عمل توضیح دهند. البته عمل سزارین در برخی از زایمان‌ها باید انجام شود چون جلوگیری از آن موجب آسیب رسیدن به مادر و نوزاد می‌شود.

ایسنا: در حال حاضر چند درصد زایمان‌ها در کشور با سزارین انجام می‌شود؟

طلائی: قبل از اجرای طرح تحول سلامت حدود 65 درصد زایمان‌ها با روش سزارین انجام می‌شد و در حال حاضر به 55 درصد رسیده است. طبق برنامه وزارتخانه باید هر سال 10 درصد از این میزان کم شود تا به استانداردهای جهانی برسیم اما نکته دیگری که الان با آن مواجه هستیم سزارین‌هایی است که از 20 سال قبل تاکنون انجام شده است. این مادران هرچند امکان زایمان طبیعی دارند اما در معرض خطر قرار می‌گیرند و باید سزارین شوند، بنابراین باید تلاش کنیم زنانی که برای نخستین بار قرار است زایمان کنند بیهوده سزارین نشوند.

ایسنا: انجام یک زایمان طبیعی چقدر برای بیمارستان هزینه دارد؟

طلائی: حدود یک میلیون و 100 هزار تومان، هزینه‌ای است که دولت برای زایمان طبیعی پرداخت می‌کند و در بیمارستان‌های دولتی برای مادران رایگان است در حالی که برای یک سزارین جدای از مسائل مادی قابل توجه، عوارض جانی و عوارض داروی بیهوشی روی نوزاد مطرح است.

ایسنا: از 30 درصد موارد سزارین در این بیمارستان چند درصد اجباری و چند درصد به انتخاب خود مادر انجام می‌شود؟

طلائی: تمام موارد به انتخاب مادر انجام می‌شود. ما نمی‌توانیم کسی را مجبور به انجام زایمان طبیعی کنیم. در حقیقت حق انتخاب با مادر است، اما اقداماتی می‌شود که مادر به انتخاب صحیح برسد. آگاهی مردم بالا می‌رود و در سایت می‌خوانند و اگر گروهی باشند که بخواهند سزارین را با دلایل خاص تبلیغ کنند دیگر موفق نخواهند بود.

به گزارش ایسنا، ماما به سختی قلب جنین را پیدا می‌کند. شهربانوی 38 ساله چهارمین باری است که روی تخت بیمارستان منتظر زایمان است. با این‌که ماه 9 را پر کرده اما از انقباض‌های زایمان و باز شدن رحم خبری نیست و می‌خواهد هرچه زودتر زایمان کند ...

شهربانو: این یکی از وقتی جون گرفت، اینقد تکون می‌خورد که عذاب می‌داد. از بزرگه چشم سفید تره.

توپ، توپ، توپ....

ماما: صدای قلبش میگه دختره

دانشجو: اسبیه.

ماما: نه دخترونه است.

دانشجو: اگه این دخترونس پس پسرونش چطوریه؟

ماما: گروپ گروپ، انگار یه دسته اسب دارن حرکت می‌کنند.

دانشجو: اسمشو چی می‌خواین بذارین؟

شهربانو: نمی‌دونم چی بذارم، می‌خواستم بذارم حسنا همه میگن قدیمیه، شما که بلدین یه اسم بذارین. منصوره و سهیل و عسل دارم.

دانشجو: نگار، پریسا، سعیده، آناهیتا، رویا، مینا، ندا، پروانه...

شهربانو: هرچی اسم بذاریم باباش آسّکی میره تو آمار یه چی دیگه میذاره...

دانشجو: سر جنین فلوته...

شهربانو: فلوت یعنی چی؟ بگین منم یاد بگیرم.

ماما: شناور، برای بچه چهارم طبیعیه اما برای بچه‌های اول هفته 38 سر جنین فیکس می‌شه.

شهربانو: فیکس خوبه یا فلوت؟

ماما: برای شما طبیعیه، عضلاتتون یکم شل شده.

شهربانو: تو خونه دردم می‌گرفت و شکمم شل می‌شد، سفت می‌شد. می‌گفتم الان دیگه وقتشه اما هیچی نشد...

ماما: این درد کاذب طبیعه توی ماه 9 مریض همین طوریه، دوش آب گرم بگیر، کمک می‌کنه به شروع دردهای زایمان.

شهربانو: تو روخدا این دفعه من بزام و برم. زشته برم خونه...

بدنتان را شل کنید و سریع‌تر نفس بکشید، اگر گیج هستید، دست‌هایتان را جلوی دهانتان بگیرید و در آن نفس بکشید. مرتب تغییر وضعیت دهید... در اتاق‌های درد بر خلاف تابلوهای بوق زدن ممنوعی که قدم به قدم در خیابان‌های این اطراف نصب شده، جیغ زدن آزاد است...

به غیر از شهربانو و یک زن جوان دیگر که شب گذشته زایمان کرده، بخش زنان یک میهمان کوچک دیگر هم دارد که مادرش سزارین کرده و داغ داغ از بخش جراحی به بخش زایمان منتقل شده و منتظر مادر است...

بیمارستان امین، نه تنها یک بیمارستان دوستدار کودک است بلکه موفق به دریافت لوح بیمارستان دوستدار مادر نیز شده است. طرح بیمارستان دوست‌دار کودک برنامه‌ای بین‌المللی است که در بیش از ۱۲۰ کشور انجام می‌شود. معیارهای این بیمارستان‌ها شامل مواردی برای بهبود سلامت زنان حامله، مادران و نوزاد‌های تازه‌ زاده ‌شده و ترویج فرهنگ‌ شیردهی است.

بیمارستان‌های دوستدار مادر در کشورهای توسعه یافته قدمتی 15 ساله دارند و رعایت 10 اقدام برای دریافت لوح بیمارستان دوستدار ضروری است. هدف این طرح تأمین، حفظ و ارتقای سلامت مادران و بهبود شرایط زایمانی، ترویج زایمان طبیعی است.

شهره تاشی، مسئول زایشگاه مرکز آموزشی درمانی امین در پاسخ به این سئوال خدمات بیمارستان به مادران باردار چیست، می‌گوید: مراقبت مستمر، آموزش در راستای تسهیل زایمان طبیعی، روش‌های مراقبت از نوزاد و شیردهی و در نهایت فراهم آوردن امکانات لازم برای زایمان به روش‌های کم درد و بی‌درد مانند استفاده از گاز، زایمان در آب، ماساژ درمانی، رایحه درمانی و سرما و گرما درمانی.

ایسنا: روش‌های کم درد و بی‌درد چطور انجام می‌شود؟

تاشی: براساس انتخاب مادر. این روش‌ها بی خطر و ساده است. برای مثال رایحه درمانی شامل دود کردن عود یا روغن‌هایی است که بوی خاصی می‌دهند به آرامش مادر کمک می‌کند. استفاده از این روش‌ها منوط به این است که مادر در دوره آموزشی شرکت کرده باشد. برای انتخاب هر یک از این روش‌ها پیش از زمان زایمان تور بازدید از زایشگاه برای مادران باردار برگزار می‌شود.

ایسنا: چقدر از این روش‌ها استقبال می‌شود؟

تاشی: متأسفانه مردم زیاد از زایمان در آب استقبال نمی‌کنند، زیرا آموزش‌های لازم را دریافت نمی‌کنند و اطلاع‌رسانی‌ها بسیار کم است. البته هر مادری نمی‌تواند زایمان در آب داشته باشد. مادرانی که کیسه آبشان پاره شده، فشار خون بالا دارند، نخستین زایمان خود را انجام می‌دهند، خونریزی و یا مشکل جنینی داشته باشند، نمی‌توانند از این روش استفاده کنند.

ایسنا: در خصوص زایمان در کنار همسر چطور؟

تاشی: زایمان در کنار همسر یا همراه، حتماً نمی‌گوئیم همراه همسر باشد چون ممکن است فرهنگ مادر باردار اقتضا نکند که شوهرش هنگام زایمان حضور داشته باشد، اما همسران افراد متقاضی می‌توانند هنگام زایمان حضور داشته باشند. در کلاس‌های آموزشی که از هفته 20 بارداری تشکیل می‌شود یک همراه می‌تواند شرکت کند و آموزش بینند تا در هنگام زایمان کنار بیمار مستقر شود. البته همراه حتما باید آموزش دیده باشد چون همراه آموزش ندیده کار را مختل می‌کند.

ایسنا: حضور همسر چقدر موثر است ؟

تاشی: ارتباط عافطی میان زن و شوهر روند زایمان را تسهیل و از نظر روانی بودن همراه در کنار بیمار بسیار موثر است احساس آرامش بیشتری ایجاد می‌کند. حضور همراه تحمل درد برای مادر را راحت‌تر می‌کند و حتی اگر فرایند زایمان طولانی شود برای بیمار خوشایندتر است.

ایسنا: زایمان چقدر زنانه انجام می‌شود؟

تاشی: معمولاً مادرها یا خواهرها همراه مادر باردار هستند و آقایان کمتر همسرشان را همراهی می‌کنند. در حالی‌که در بسیاری از کشورها حضور مرد هنگام زایمان در کنار همسر عادی است.

آخرین انقباض قبل از زایمان سر، باعث یک احساس سوزش و کشیدگی می‌شود. بعد از تولد سر، یک شانه و سپس شانه بعد و بلافاصله بقیه بدن به دنیا می‌آید.

شنیدن صدای گریه او بی‌شک بی‌نظیرترین لحظه زندگیتان است...

شهربانو: سختی می‌کشی و لحظه‌شماری می‌کنی که خدا یه بچه سالم و صالح بهت بده، درداشو به جون می‌خری، دربه دری‌های بعدشم به جون می‌خری. تا وقتی درد می‌کشی میگی بچه نمی‌خوام، خدا فقط کمک کن زایمان کنم. احساس می‌کنی لحظه‌های آخره، چرا می‌گن بهشت زیر پای مادرانه؟ وقتی بچه به دنیا میاد همه دردا یادمون می‌ره، از زمانی که نطفه تشکیل می‌شه تا زمانی که عروس یا دامادش کنی، همش لذت داره. مادر شدن حس قشنگیه....

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.