• یکشنبه / ۲۲ آذر ۱۳۹۴ / ۰۹:۴۰
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 94092212008

چند کتاب در حوزه علوم سیاسی منتشر شد

چند کتاب در حوزه علوم سیاسی منتشر شد

کتاب‌های «دو جهان در شب»، «از انقلاب دوم آمریکا تا ریاست جمهوری کلینتون و اوباما»، «صفحاتی از تاریخ: زنان و انقلاب» و «محاکمه‌ی سوسیالیسم» منتشر شد.

کتاب‌های «دو جهان در شب»، «از انقلاب دوم آمریکا تا ریاست جمهوری کلینتون و اوباما»، «صفحاتی از تاریخ: زنان و انقلاب» و «محاکمه‌ی سوسیالیسم» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب‌های «دو جهان در شب» (میراث امپریالیسم و راه پیشرفت اجتماعی و فرهنگی) و «از انقلاب دوم آمریکا تا ریاست جمهوری کلینتون و اوباما» از جک بارنز، «صفحاتی از تاریخ: زنان و انقلاب» از ماری – آلیس واترز و «محاکمه‌ سوسیالیسم» در دو جلد از جیمز پی کانن در نشر طلایه پُرسو منتشر شده‌اند.

*

کتاب «دو جهان در شب (میراث امپریالیسم و راه پیشرفت اجتماعی و فرهنگی)» نوشته جک بارنز با ترجمه ناصر یکتا، در 151 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 9000 تومان منتشر شده است.

به نقل از جک بارنز آماده است: «برق‌رسانی ابتدایی‌ترین پیش‌شرط رشد و توسعه صنعت مدرن و فرهنگ است و کارگران طبقه - آگاه مبارزه می‌کنند تا بهره‌مندی از آن را به همه شش میلیارد نفر جمعیت جهان تعمیم دهند. این مبارزه مثال بارزی است از اینکه جهان سرآغاز سیاست‌های پرولتری، سیاست ما، است.»

در ادامه یادداشت پشت جلد کتاب نیز عنوان شده است: زمین در شب، که اینجا به تصویر کشیده شده،‌ معیاری آشکار از نابرابری‌های اقتصادی و فرهنگی میان کشورهای امپریالیستی و کشورهای نیمه‌مستعمره است؛ همچنین بیانگر نابرابری میان طبقات در درون هر کشور است؛ نابرابری‌هایی که عملکرد سرمایه‌داری می‌آفریند، بازآفرینی و تشدید می‌کند.

نویسنده در تشریح عمق این شکاف که بر شرایط زندگی زحمتکشان در سراسر جهان حاکم است، می‌نویسد که بیش از یک سوم مردم دنیا هیچ گونه دسترسی به انرژی مدرن ندارند، حال آن‌که کشورهای امپریالیستی، با 14 درصد جمعیت جهان، تقریبا 60 درصد برق جهان را مصرف می‌کنند. ایالات متحده به تنهایی، با 5 درصد جمعیت جهان، بیش از 25 درصد برقِ جهان را مصرف می‌کند.

**

کتاب «از انقلاب دوم آمریکا تا ریاست جمهوری کلینتون و اوباما (نقش پیش‌قراولی سیاهان در مسیر انقلابی در ایالات متحده)» نوشته جک بارنز با ترجمه افشین صدرایی، در 125 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 8000 تومان به بازار عرضه شده است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: این کتاب سیری است در تاریخ ایالات متحده که با انقلاب دوم آمریکا، براندازی سلطه سیاسی برده‌داران در جنوب آن کشور در سال 1865 و آزادی برده‌ها، شروع می‌شود و به فرآیندهای سیاسی معاصر می‌رسد. پس از آن پیروزی، انقلاب از طریق خیزش «بازسازی رادیکال» به رهبری سیاهان ادامه یافت تا 10 سال بعد که دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات با هم معامله‌ای کردند که منجر به شکست انقلاب و پیدایش یک سیستم تبعیض نژادی فراگیر شد. پس از جنگ دوم جهانی، با خیزش جنبش وسیع مردمی به رهبری زحمتشکان سیاه، آن سیستم تبعیض نژادی مضمحل شد. در فصل آخر کتاب تأثیرات اجتماعی و سیاسی این تحول همراه با پیامدهای بحران اقتصادی مزمن جهان سرمایه‌داری در ساختار سیاسی ایالات متحده، از جمله دولت و نهاد ریاست جمهوری آن، بررسی می‌شود.

***

کتاب «صفحاتی از تاریخ: زنان و انقلاب» نوشته ماری – آلیس واترز و ترجمه مسعود صابری، در 97 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 5500 تومان منتشر شده است.

در معرفی این کتاب می‌خوانیم: کتاب با تجربیات انقلاب کوبا و نقش زنان در پیروزی و دفاع از آن انقلاب شروع می‌شود و به دستاوردهایش می‌پردازد: «سرعت پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی زنان طی 30 سال، بین سال‌های 1960 تا 1990... به زنان کوبایی اجازه داد که به درجه‌ای از مساوات دست یابند که برای زنان ایالات متحده و سایر کشورهای صنعتی سرمایه‌داری بیش از یک و نیم قرن طول کشیده بود تا به همان‌ها دست یابند. «نویسنده در بخش دوم کتاب به مبحث بت‌وارگی کالا و بهره‌کشی سرمایه‌داران از زنان می‌پردازد و در بخش سوم در جواب این سئوال که «چه شد که زنان به "جنس دوم" تبدیل شدند؟» ریشه‌های این نابرابری را بر پایه تحقیقات اولین رید مطرح می‌کند. بخش نهایی، مروری است بر مبارزات اجتماعی برای رفع تبعیض از زنان در کشورهای صنعتی سرمایه‌داری طی دو قرن گذشته و کارنامه روندهای مختلف سیاسی در این مبارزه تاریخی.

****

کتاب دوجلدی «محاکمه‌ سوسیالیسم» نوشته جیمز پی کانن و ترجمه مسعود صابری است. جلد اول «شهادت در دادگاه ایالات متحده علیه اتهام شورش» در 223 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 14500 تومان به بازار آمده است.

در معرفی این کتاب عنوان شده است: محاکمه سوسیالیسم سند رسمی یکی از مهمترین محاکمات سیاسی در تاریخ ایالات متحده است. در آستانه جنگ دوم جهانی محاکمه‌ای تاریخی در ایالات متحده آمریکا برگزار شد و بنا بر حکم دادگاه 18 تن از رهبران اتحادی-کارگری و سوسیالیستی که مخالف ورود آمریکا به آن جنگ بودند، به اتهام توطئه برای شورش، به زندان محکوم شدند. این کتاب روایت آن محاکمه و پیامدهای آن است. جلد اول کتاب متن رسمی صورت‌جلسات دادگاه است که دفاعیات مدافع اصلی، جیمز پن کانن، در دفاع از حقانیت عملکرد مدافعین را شامل می‌شود. در این راستا کانن مبانی سوسیالیسم علمی را توضیح می‌دهد.

جلد دوم این کتاب با مقدمه جورج نوواک «سیاست دفاعی متهمین در دادگاه فدرال ایالات متحده: جیمز پی کانن به منتقدان ماورای چپ پاسخ می‌دهد» در 141 صفحه، با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 10000 تومان منتشر شده است.

در معرفی این کتاب نیز می‌خوانیم: جلد دوم کتاب محاکمه سوسیالیسم جدلی سیاسی درباره نحوه دفاع متهمین در دادگاه است. بخش اول حاوی انتقادی از کانن است. آنجا او به چالش کشیده می‌شود که به جای توضیح صبورانه‌اش طی محاکمه‌ می‌بایست کارگران را فرامی‌خواند تا «خشونت خود را علیه خشونت ارتجاعی سازماندهی کنند؟»

کانن، در جواب به تجربیات بنیان‌گذاران سوسیالیسم علمی و تجربیات جهانی و انقلاب اکتبر روسیه متوسل می‌شود و می‌نویسد که آنجا «کارگران در هر مرحله از انقلاب به روش‌های قانونی متوسل شدند و در دفاع از خود در مقابل تهاجم حکومت تزار بود که به سمت کسب قدرت حرکت کردند و در هیچ مرحله‌ای از انقلاب آغازگر خشونت نبودند و هرگز به روش‌های پوتچیستی (اقدام عملی یک اقلیت) متوسل نشدند.»

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.