• جمعه / ۱۹ آذر ۱۳۹۵ / ۱۶:۱۹
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 95091911264
  • خبرنگار : 30054

مدیرعامل خوگر:

استفاده از فضای اینترنت برای خدمات گسترده عرضه و توزیع

استفاده از فضای اینترنت برای خدمات گسترده عرضه و توزیع

مدیرعامل وب‌سایت تخصصی مبلمان و دکوراسیون خوگر، ایده ایجاد چنین پایگاهی را متعلق به مهندس حسین کاشانی (مدیرعامل شرکت اکتیران) دانست و گفت: این مجموعه ابتدا با ایده پر کردن خلأ پخش کالا در حوزه مبلمان در کشور با استفاده از ظرفیت‌های اینترنت و فناوری روز شکل گرفت اما با گذشت زمان به این نتیجه رسیدیم که می‌توان از چنین بستری برای ارائه خدمات گسترده‌تری در حوزه عرضه و تقاضای کالا و خدمات مبلمان و دکوراسیون استفاده کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، امیر اسفندیاری، خوگر را چنین معرفی می‌کند: وب‌سایت خوگر پلی است میان عرضه‌کنندگان کالا و ارائه‌کنندگان خدمات در حوزه‌های مبلمان، دکوراسیون، معماری داخلی و صنایع وابسته و مصرف‌کنندگان نهایی و مشتریان واسط این کالاها و خدمات. امروز با عرضه بالغ‌ بر ۴هزار کالا از ۸۰ برند معتبر مبلمان در این وب‌سایت، مسلماً خوگر اولین و بزرگ‌ترین پایگاه تجمیعی دسترسی به اطلاعات و خرید کالای حوزه مبلمان در کشور است. اگرچه هنوز راه طولانی برای افزودن به کالاها و تأمین‌کنندگان و رسیدن به اهداف خوگر در پیش‌رو داریم.

این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی ادامه داد: این مجموعه از ابتدا به‌صورت شرکتی مستقل فعالیت خود را آغاز کرد و فرایند شکل‌گیری، انتخاب نام و طراحی نسخه آزمایشی سایت خوگر از سال ۹۲ آغاز شد. با بهره‌گیری از تجارب فاز آزمایشی، طراحی و اجرای وب‌سایت فعلی و رفع اشکالات انجام شد و از حدود یک سال و نیم پیش فعالیت خوگر به‌صورت جدی آغاز شد؛ از همان زمان نخستین کاربران نیز از خدمات خوگر بهره گرفته‌اند.

اسفندیاری بیان کرد: کاربران می‌توانند محصولات مختلف موجود در سایت را با یکدیگر مقایسه کنند و ابهامات و پرسش‌های خود را به‌صورت تلفنی یا آنلاین با مشاوران مجموعه در میان بگذارند.

وی افزود: درصورتی‌ که کاربری تصمیم نهایی خود را برای خرید محصول بگیرد، سفارش را از طریق درگاه اینترنتی ثبت و خوگر آن را به تولیدکننده یا واردکننده منتقل می‌کند و باقی مراحل تا تحویل کالا و پشتیبانی‌های لازم را انجام می‌دهد.

مدیرعامل این وب‌سایت تخصصی حوزه مبلمان، دکوراسیون و معماری داخلی ادامه داد: تاکنون مشتریانی از نقاط مختلف کشور اقدام به خرید از سایت خوگر کرده‌اند که از جمله می‌توان چابهار، جاسک، قشم، مشهد، تبریز، گرگان و بسیاری از شهرهای کشور را نام برد.

اسفندیاری با اشاره به برقراری ارتباط با خریداران از طریق شبکه‌های اجتماعی و همچنین سنجش بازخورد آن‌ها گفت: خوگر رصد دقیقی بر واکنش کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به خدمات خود دارد و به‌محض مطلع شدن از مشکل یا گلایه‌ای تلاش خود را برای حل موضوع انجام می‌دهد.

وی ادامه داد: این مجموعه تمرکز خود را بر حفظ رضایتمندی مشتریان قرار داده و تلاش می‌کند حس همراهی را به آن‌ها انتقال دهد؛ در نتیجه بیشتر خریداران از تلاش‌های مجموعه در این زمینه راضی هستند.

چالش‌های فضای سنتی مبلمان

مدیرعامل سایت خوگر بیان کرد: با وجودی که گسترش استفاده از اینترنت و اقبال جامعه به شبکه‌های اجتماعی، فرصت خوبی را برای بهره‌گیری از این بستر به‌منظور عرضه گسترده کالا فراهم کرده، این مجموعه از ابتدای فعالیت خود با چالش‌هایی برای فروش اینترنتی مبلمان مواجه بوده است.

اسفندیاری افزود: مصرف‌کنندگان مبلمان عادت کرده‌اند برای خرید محصولاتی نظیر مبل و صندلی، آن‌ها را از نزدیک مشاهده و امتحان کنند و تغییر این عادت و ایجاد اعتماد در آنان برای این‌که بتوانند بر اساس دیدن تصاویر محصول و اطلاعات کالا تصمیم بگیرند نیاز به فعالیت کیفی ما، گذشت زمان و ارائه خدمات بسیار خوب دارد.

 وی ادامه داد: بسیاری از تولیدکنندگان که اکنون با خوگر همکاری می‌کنند در ابتدا نسبت به عملیاتی شدن این پروژه تردید داشتند.

مدیرعامل وب‌سایت تخصصی حوزه مبلمان، دکوراسیون و معماری داخلی فضای حاکم بر این حوزه را تا حدودی «سنتی» توصیف کرد و گفت: چنین بستری درگذشته تجربه نشده بود و به همین دلیل در ابتدای مسیر ایجاد همکاری با تأمین‌کنندگان و هماهنگ شدن آنان با قواعد فروش اینترنتی کاری دشوار بود.

این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی ادامه داد: گذشت زمان و موفقیت خوگر در جذب برندهای برتر دیدگاه سایر تأمین‌کنندگان به این موضوع را تغییر داد و امروز بسیاری از تأمین‌کنندگان مایل به عرضه کالایشان در وب‌سایت خوگر هستند.

اسفندیاری یکی از دلایل این موفقیت را انتخاب صحیح گروه‌های هدف دانست و افزود: خوگر با دو دسته کلی از مخاطبان مواجه است؛ گروه نخست کسانی هستند که با برند موردنظر خود آشنایی کاملی دارند و می‌دانند چه می‌خواهند و گروه دوم افرادی که ایده خاصی در مورد هیچ برندی ندارند و از قبل تصمیمی برای خرید نوعی خاص از محصول نگرفته‌اند.

وی ادامه داد: گروه نخست که به‌ویژه در مورد مبلمان اداری تعداد آن‌ها زیاد است، نیازی به معرفی محصول ندارند و خوگر این افراد را با خدماتی که در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد مانند ارائه قیمت‌های واقعی، تخفیف‌های خوش‌حسابی و حمل رایگان متقاعد می‌کند که به‌جای مراجعه به بازار از سایت خرید کنند.

به گفته مدیرعامل فروشگاه اینترنتی خوگر، برخی مشتریان ساکن شهرستان‌ها نیز به دلیل دوری از بازار تهران محصول موردنظر خود را از این طریق این سایت خریداری می‌کنند.

اسفندیاری بیان کرد: افرادی که شناختی از برندهای مبلمان ندارند به دو گروه تقسیم می‌شوند؛ برخی از آن‌ها مسئولیت طراحی دکور و خرید مبلمان و اکسسوری را به طراحان حرفه‌ای می‌سپارند؛ این طراحان شناخت کاملی از برندهای موجود در بازار دارند و می‌توانند ازجمله مشتریان خوب خوگر باشند.

وی افزود: گروه دوم ترجیح می‌دهند به‌صورت شخصی محصولات موردنیاز خود را خریداری کنند؛ متقاعد کردن این افراد برای خرید از خوگر کمی مشکل‌تر است و این مجموعه گاهی آن‌ها را به سمت فروشگاه‌های هر برند هدایت می‌کند.

 به گفته این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی در پروژه توسعه سایت خوگر مواردی مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده اضافه می‌شوند تا مشتریان بتوانند پیش از خرید چگونگی چینش محصول را در فضای موردنظر خود تصور کند.

تلاش برای تأمین محتوای مناسب

اسفندیاری بیان کرد: سنتی بودن فضای حاکم بر بازار مبلمان مشکل دیگری را نیز ایجاد کرده که به تأمین محتوای مورد نیاز سایت بازمی‌گردد؛ عکس‌هایی که اکثر تولیدکنندگان و واردکنندگان از محصولات خود در اختیار داشتند برای استفاده در کاتالوگ و بروشور مناسب است و امکان استفاده از آن‌ها در سایت وجود ندارد و بسیاری از تولیدات نیز اطلاعات دقیق فنی مکتوب ندارند.

مدیرعامل فروشگاه اینترنتی خوگر افزود: مبلمان اداری در ایران زودتر از بخش خانگی روند مدرن شدن و تشکیل سازمان فروش را آغاز کرد؛ به همین دلیل تعامل فعالان و مشتریان آن با خوگر سریع‌تر شکل گرفت با وجود این در همین بخش نیز مشکلاتی در زمینهٔ  تأمین محتوا وجود داشته است.

وی ادامه داد: مبلمان خانگی سازمان‌دهی کمتری در بخش فروش دارد چرا که غالب محصولات آن به‌صورت کارگاهی تولید می‌شوند و ارتباط مدیریت‌ شده‌ای بین تولید و فروش شکل نگرفته است.

اسفندیاری اضافه کرد: این صنعت به‌تازگی سازمان‌دهی عرضه و فروش را آغاز کرده و واحدهای کوچک تولید، به سمت شراکت در بخش توزیع پیش رفته‌اند بر همین اساس در آینده مبلمان خانگی نیز از فضای سنتی موجود خارج می‌شود.

این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی گفت: تا آن زمان خوگر باید مسئولیت تأمین محتوای موردنیاز خود را از جمله تصاویر سه‌بعدی مناسب و تولید محتوی برای سایت، بر عهده بگیرد به همین دلیل اقدام به ایجاد آتلیه عکاسی و گردآوری گروهی قوی برای تأمین این محتوا کرده است.

توجه سایت خوگر به تولید داخل

مدیرعامل وب‌سایت تخصصی حوزه مبلمان، دکوراسیون و معماری داخلی بیان کرد: خوگر اکنون با حدود ۸۰ برند همکاری می‌کند و این تعداد تا پایان سال به حدود ۱۵۰ برند افزایش می‌یابد.

وی افزود: بیشتر محصولات عرضه‌شده در سایت تولید داخل کشور هستند اما خوگر نمایندگی برخی برندهای خارجی را نیز بر عهده دارد.

اسفندیاری استقبال مشتریان را از محصولات تولید داخل بسیار بیشتر از برندهای خارجی توصیف کرد و گفت: ما نیز تلاش می‌کنیم مشتریان را به سمت خرید کالاهای ایرانی هدایت کنیم و اگر برند خارجی را برگزیدند کارشناسان شرکت به آن‌ها محصول ایرانی مشابه را معرفی می‌کنند.

مدیرعامل فروشگاه اینترنتی خوگر افزود: این موضوع هم به نفع مصرف‌کننده است و هم خوگر فرایند راحت‌تری را برای سفارش محصول به تولیدکننده و تحویل آن به خریدار طی می‌کنند.

وی ادامه داد: محصولات ایرانی در حوزه مبلمان خانگی و اداری کیفیت خوبی دارند و از توان رقابت با برندهای خارجی برخوردارند به‌ویژه آن که بیشتر محصولات خارجی فاقد گارانتی هستند و نمی‌توان کیفیت آن‌ها را تضمین کرد.

این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی ادامه داد: خوگر در مورد محصولات خارجی نیز آن‌ها را از واردکنندگان رسمی تأمین می‌کند و برندهایی در سایت عرضه می‌شوند که مسیر ورود آن‌ها به کشور معلوم باشد.

مدیرعامل وب‌سایت تخصصی حوزه مبلمان، دکوراسیون و معماری داخلی بیان کرد: این مجموعه تلاش می‌کند با تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان قوی همکاری داشته باشد تا مشکلی درزمینهٔ تحویل یا تعویض کالا ایجاد نشود.

اسفندیاری افزود: خوگر سراغ برندهایی می‌رود که کیفیت کار آن‌ها تضمین‌شده است؛ به همین دلیل ممکن است قیمت کالا اگرچه قیمت رسمی فروش تأمین‌کننده است در بعضی موارد نسبت به کالاهای به‌ظاهر مشابه در بازار گران‌تر به نظر برسد اما این سایت تلاش می‌کند با عدم عرضه کالاهایی که ظاهر مشابهی دارند اما با کاهش کیفیت با قیمت پایین‌تری عرضه می‌شوند، اعتبار خود را حفظ کند.

فضایی برای معرفی طراحان داخلی

اسفندیاری با اشاره به هدف خوگر برای تبدیل‌شدن به یک مرجع اطلاعاتی گفت: این مجموعه از ابتدا فقط به دنبال فروش محصولات نبوده و برای ارائه اطلاعات و خدمات مورد نیاز کاربران ازجمله لیست نهایی قیمت کالاها یا معرفی طراحان داخلی تلاش کرده است.

این فعال صنف فروشگاه‌های اینترنتی افزود: بخشی از مشتریان سایت، نیاز به خدماتی در زمینهٔ دکوراسیون دارند به همین دلیل خوگر این فضا را در اختیار فعالان صنف طراحی داخلی قرار داده است که با ایجاد یک صفحه شخصی، نمونه‌هایی از کار خود را به نمایش بگذارند و راه‌های ارتباطی را اطلاع‌رسانی کنند.

وی ادامه داد: واحدهای طراحی دکور در بنگاه‌های تولیدکننده مبلمان، شرکت‌های فعال در حوزه طراحی و اشخاص حقیقی‌ای که از سابقه مشخصی در این زمینه برخوردار باشند می‌توانند در سایت خوگر صفحه شخصی ایجاد کنند.

لزوم چابکی و انعطاف لازم در خوگر

مدیرعامل فروشگاه اینترنتی خوگر گفت: این مجموعه برای توزیع محصولات در سراسر کشور از همکاری شرکت تیپاکس بهره می‌گیرد و کالاها را با همان قیمت بازار تهران به دست مصرف‌کنندگان در هر نقطه از ایران می‌رساند.

اسفندیاری افزود: خوگر اکنون رقیبی جدی در کشور ندارد و اگر موارد مشابهی نیز در این حوزه فعالیت می‌کنند نتوانسته‌اند به مرجعی برای فروش مبلمان تبدیل شوند.

به گفته وی ممکن است در آینده چنین رقیبی ایجاد شود که این فروشگاه اینترنتی باید از چابکی و انعطاف لازم برای حضور در فضای رقابتی برخوردار باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.