• جمعه / ۸ دی ۱۳۹۱ / ۱۶:۱۲
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 91100804954
  • خبرنگار : 90079

بازتاب رزمایش ولایت 91 در رسانه‌های خارجی

رزمايش ولايت 91

رزمایش ولایت 91 که روز جمعه در تنگه هرمز آغاز شد در برخی رسانه‌های خارجی بازتاب داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌خبرگزاری صوفیا در گزارشی با عنوان‌ «نیروی دریایی ایران برای ارسال پیام به دشمنان رزمایش برگزار می‌کند»، با انعکاس خبر رزمایش ایران در خلیج فارس نوشت: نیروی دریایی ایران رزمایش شش روزه دریایی را در تنگه هرمز برای تمرین حفاظت از مرزها و تمرین عملیات‌های منترل دزدان دریایی آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی با عنوان «ایران مانورهای دریایی در تنگه هرمز را آغاز کرد» به انتشار این خبر به نقل از رسانه‌های ایران پرداخت.

ایران دسامبر گذشته رزمایشی 10 روزه را برگزار کرد و چهار ماه قبل یک زیردریایی و یک ناوشکن را در حالی به خلیج عدن فرستاد که آمریکا و متحدین دریایی‌اش در حال مانور در همان آب‌ها برای تمرین باز نگهداشتن خطوط انتقال نفت بودند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در خبری با عنوان «ایران مانورهای دریایی در نزدیکی تنگه هرمز را آغاز کرد» به انعکاس این خبر پرداخت.

شبکه خبری الجزیره نیز در گزارشی با عنوانی مشابه این خبر را منتشر کرد.

خبرگزاری هندو آسیا و خبرگزاری نووستی نیز در گزارشاتی جداگانه به رزمایش ولایت 91 پرداختند.

به گزارش ایسنا، در مسیر این رزمایش شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی پس از صدور فرمان آغاز رزمایش، عازم آب‌های آزاد شدند.

انواع زیردریایی‌های سبک و سنگین، ناوها و ناوچه‌های لجستیک و موشک‌انداز با دریافت فرمان آغاز رزمایش از اسکله منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جدا شده و عازم محل‌های استقرار در مناطق عملیاتی رزمایش شدند.

ناوشکن‌های «البرز»، «سبلان» و همچنین ناو «گرز» نیز از جمله رزم‌ناوهایی هستند که برای شرکت در رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 نیروی دریایی ارتش از منطقه یکم این نیرو به سمت آب‌های آزاد عزیمت کردند.

رزمایش تخصصی دریایی ولایت 91 صبح روز جمعه با اعلام رمز «یا حسین (ع)» توسط امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از عرشه زیردریایی کیلو کلاس «طارق» در محدوده شرق تنگه هرمز تا مدار 18 درجه شمال اقیانوس هند آغاز شد.

در این رزمایش دریادلان نیروی دریایی ارتش پس از رصد لحظه‌ای تحرکات نیروهای دشمن فرضی(نارنجی) توسط ناوشکن جمهوری اسلامی ایران جماران و اعلام اطلاعات جمع‌آوری شده به قرارگاه مرکزی رزمایش، یگان‌های شناور خودی(نیروهای آبی) شامل زیردریایی‌ها، شناورهای سطحی، هواناوها را طی مانور تاکیتکی از محل استقرار به سمت منطقه مأموریت به منظور مقابله با نیروهای مهاجم فرضی حرکت دادند.

«صلح، دوستی و امنیت» برای منطقه خلیج فارس پیام این رزمایش برای کشورهای همسایه و «اراده جدی ملت ایران برای دفاع از منابع و منافع حیاتی خود در تمام عرصه‌ها به خصوص در آب‌های آزاد» پیام این رزمایش ولایت 91 برای دشمنان جمهوری اسلامی است.

انتهای پیام