• دومین روز حادثه پلاسکو

  پیشنهاداتی فوری برای دوران «پسا پلاسکو»

  ساختمان پلاسکو در چهارراه استانبول تهران آتش گرفت و فرو ریخت. چند آتش‌نشان زیر آوار مدفون شدند. صفحه‌های اینستاگرام‌ پر شد از عکس آتش‌نشانان فداکار و پست‌هایی با مضمون تسلیت و سوءمدیریت و ... . مسئولان هم خود را به محل حادثه رساندند و صحبت کردند و فیلم و عکسشان پخش شد. طبق روال این روزها، بعضی عکس پروفایل‌ها را تغییر دادند و بعضی هشتگ ساختند. زنده‌باد و مرده‌باد هم به راه است همچنان. یک طرف تلاش دارد این حادثه را دستاویزی برای زدن رقیب در جریان رقابت‌های انتخاباتی سال ۹۶ قرار دهد؛ درست همان کاری که طرف مقابل در جریان سانحه قطار تبریز - مشهد نسبت به دولت انجام داد.

 • پلاسکو

  سه نکته مهم درباره حادثه پلاسکو

  دی‌ماه ۱۳۹۵ پایان تلخی داشت و ده‌ها نفر که اغلبشان آتش‌نشانان فداکار بودند، در فاجعه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان معروف پلاسکو، جان باختند یا مجروح شدند.

 • ساعاتی پس از ریزش پلاسکو

  اولین اظهارات کسبه «پلاسکو»

  «پریشب یه مشتری‌ اومد مغازه. یکی از کم‌یاب‌ترین ماهیای مغازه که گیاه‌خوار بود رو می‌خواست ازم بخره. تا ۷ میلیون تومن هم راضی بود اما دلم راضی نشد بفروشمش. شب اومدم خونه، پشیمون شدم. گفتم تا کی می‌خوای این ماهی‌ رو توی تنگ نگه داری؟» 
پلاسکو را همه به لباس‌فروش‌هایش می‌شناسند اما این پاساژ قدیمی در تهران، زیرزمینی پر از آکواریوم ماهی‌فروش‌های تزئینی هم بود و حالا تلی از خاک شده است.

 • ریزش ساختمان پلاسکو

  آتش پلاسکو، آتش‌نشانان مظلوم و ...

  «آتش پلاسکو» باعث شد فکر کنیم چند ساختمان مانند پلاسکو در تهران و شهرهای دیگر وجود دارد و چند بار دیگر مردم می‌توانند شاهد چنین حوادثی باشند.

 • اتش سوزی در ساختمان پلاسکو

  پلاسکو؛ ساختمانی که دیگر نیست

  ساختمان پلاسکو، بنای پنجاه‌وچهار ساله تهران صبح امروز در آتش سوخت و فرو ریخت و خاکستر شد. خبرگزاری ایسنا آبان سال گذشته در گزارشی به این بنای تاریخی پرداخته بود که بازخوانی آن امروز و در حالی که از پلاسکو جز تلی از آه و اشک و حسرت و اندوه و خاکستر و خاطره هیچ نمانده خالی از لطف نیست.

 • ساختمان پلاسکو

  سرگذشت عجیب ساختمان پلاسکو!

  ساختمان پلاسکو تهران صبح پنجشنبه طعمه‌ی حریق شد. پس از چند ساعت آتش‌سوزی اطفاء شد. بعد خبر رسید که آتش دوباره گُر گرفته و احتمال فرو ریختن نمای ساختمان وجود دارد. سرانجام به علت همین آتش‌سوزی در سازه‌ای فرسوده، کل ساختمان فرو ریخت؛ و سرگذشت این ساختمان عجیب‌تر شد.

 • روزی که بازار تهران تعطیل شد

  روز ۲۹ دی ۱۳۵۶ جامعۀ بازرگانان و پیشه‌وران تهران در اعتراض به کشتار مردم قم، طبق اعلام قبلی اعتصاب و حجره‌های خود در بازار را تعطیل کردند.

 • ممانعت از سخنرانی مشاور هاشمی در کرج

  عده‌ای تندرو با تهدید امام جمعه که میزبان مشاور هاشمی بود، مانع سخنرانی او شده‌اند.

 • محمد یزدی جامعه مدرسین

  ناراحتی آیت‌الله یزدی از عدم‌احراز صلاحیت سیدحسن

  عضو فراکسیون امید از ناراحتی آیت‌الله یزدی از احراز نشدن صلاحیت حجت‌الاسلام سید حسن خمینی به نقل از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روایت می‌کند.

 • محمد عطريانفر

  محمد عطریانفر:

  سیدحسن انگیزه‌ای برای ورود به خبرگان ندارد

  تصور نمی‌کنم سید‌حسن آقای خمینی کاندیدای میان‌دور‌ه‌ای خبرگان شوند. در آن مقطع ورود ایشان به توصیه آقای هاشمی رفسنجانی بود اما متاسفانه شورای نگهبان صلاحیت ایشان را تایید نکرد و به طور طبیعی فکر نمی‌کنم چنین انگیزه‌ای در او وجود داشته باشد که به انتخابات مجلس خبرگان ورود کنند.

 • انتشار چند عکس، بدنسازها را به دادسرا کشاند

  چند تن از ورزشکاران و مربیان پرورش اندام به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شدند.

 • اسید پاشی

  رنج‌های ٢٨ ماهۀ قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان

  ٢٨ ماه گذشته؛ از حمله‌های مرموز و مبهم مردان اسیدپاش در اصفهان. حمله‌ای که تنها ٤ شاکی برجای گذاشت. ٤ شاکی در ٤ نقطه شهر. خیابان بزرگمهر، خیابان مهرداد و... خیابان‌های نام‌آشنایی که مدت‌ها در ذهن زنان و مردان کوچه بازار نقش بسته بود. وحشت داشتند، وحشت از مردان موتورسوار. مردی که کلاه کاسکت به سر داشت و یک سطل اسید در دستش. او اسیدپاشی‌های سریالی اصفهان را رقم زده بود.

 • نشانه‌های جسمانی ابتلا به افسردگی

  درد جسمانی و افسردگی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. درد می‌تواند افسرده‌کننده باشد و افسردگی می‌تواند موجب و تشدیدکننده درد باشد.

 • هاشمی رفسنجانی

  روایتی از ٣٠ سال مراوده با خانواده هاشمی

  «من وکیل خانوادگی هاشمی نیستم... آقای هاشمی هیچ‌ وقت از کسی شکایت نکرد. یک ‌بار خودش تعریف کرد که بعد از شهادت بهشتی، امام از من خواستند مسئولیت قوه قضائیه را به‌ عهده بگیرم. من گفتم که من خیلی دل‌رحم هستم و نمی‌خواهم کسی زندان برود و امام هم خندید!»

 • فخرفروشی‌های اختلاف‌افکن در مدارس لوکس

  بچه‌های این مدرسه مرفه هستند. بین 20 تا 25 میلیون تومان در سال شهریه می‌دهند. بیشترشان در تعطیلات، مسافرت‌های خارجی می‌روند و طبیعتاً وقتی مهرماه یا بعد از عید به مدرسه می‌آیند، اشتیاق دارند برای هم از سفر و خاطراتشان تعریف کنند. این تعریف کردن، برایشان حالت پُز دادن دارد.

 • تخریب دولت توسط عضو خبرگان به‌بهانه تفسیر قرآن

  یکی از روحانیون عضو مجلس خبرگان در پوشش جلسات تفسیر قرآن به دولت می‌تازد و آن را تخریب می‌کند.

 • اعدام

  نقد حقوقیِ اجرای مجازات اعدام در ملاءعام

  برخی حقوقدانان، جامعه‌شناسان و فقها، اجرای اعدام در ملاءعام را خالی از اشکال نمی‌دانند زیرا استدلال می‌کنند که علاوه بر آنکه فقه امامیه پذیرای اعدام در ملاءعام در زمان غیب امام زمان(عج) نیست، چنین اختیار قانونی که در دست قاضی پرونده است، باعث بروز خشونت اجتماعی و تأثیرات نامناسب بر روان مردم می‌شود؛ مضافاً آنکه چنین شیوه‌ای با اصل برائت مغایرت دارد.

 • جزئیات دستگیری ۳۲ مدیر و عضو کانالهای تلگرامی

  رئیس کل دادگستری استان هرمزگان در تشریح جزئیاتی تازه از دستگیری ۳۲ نفر از مدیران و اعضای کانال‌های تلگرامی در این استان گفت: این افراد با تحریک اشخاص به انحرافات جنسی، گرایش به مضامین غیر اخلاقی و ایجاد پروفایل غیر واقعی به جذب بیش از ۳۰۰۰ نفر در کانال‌های غیراخلاقی اقدام کرده بودند.

 • کاریکاتور/ خوانندگان لس‌آنجلسی در «معمای شاه»!

  این روزها نشان دادن دو خواننده لس آنجلسی در سریال «معمای شاه» از سوی کاربران فضای مجازی پربحث شده است.

 • آمارهای عجیب آقای وزیر سابق!

  ادعاها و آمارهای مطرح‌شده از سوی یک وزیر دولت قبل درباره بیکاری و اشتغال، انتقادهایی را برانگیخته است.

 • معمای شاه

  حاشیه‌های ناتمام یک سریال تاریخی

  حاشیه‌های سریال تاریخی «معمای شاه» ساخته پر هزینه محمدرضا ورزی تمامی ندارد.

 • محمدرضا تابش

  پنج نکته‌ای که باید درباره برجام بدانیم

  بر همگان آشکار است که جبران خسارت‌ها و بازسازی اقتصاد ویران‌شده در یک دوره تحریم هشت‌ساله، نیازمند صبر و زمانی بسیار فراتر از دوره تخریب و تحریم است و برای ملموس‌شدن آثار اقتصادی برجام و رسیدن آن به کف بازار باید با تدبیر و حوصله و برنامه‌ریزی جامع و البته ساختاری سالم، پیش رفت. از قدیم گفته‌اند «درد چون کوه می‌آید و موبه‌مو خارج می‌شود».

 • مسیح مهاجری

  خاطره‌ای از واکنش هاشمی به ردصلاحیتش

  بعد از انتشار خبر رد صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی به دیدار ایشان رفتم تا به خیال خودم ایشان را دلداری بدهم، ولی او به من دلداری داد. او را با چهره خندان‌تر از روزهای گذشته دیدم و هنگامی که پرسیدم با این بی‌انصافی چه خواهید کرد؟ گفت: من با احساس وظیفه به صحنه آمده بودم و حالا وظیفه را از من ساقط کرده‌اند، به همین دلیل خوشحالم و احساس راحتی می‌کنم.

 • فرهاد مهراد

  یادداشتی برای زادروز فرهاد مهراد

  با اینا زمستونو سر می‌کنم...

  «در این سال‌ها آثار فرهاد مهراد قالب و لحن و اجرای متفاوتی پیدا می‌کند که می‌توان به «نجواها»، «برف»، «گفتنی‌ها کم نیست»، «ترا ای کهن بوم دوست دارم» و... یک‌سری تصنیف‌های خارجی اشاره کرد. مرگ نابهنگام او در ٩ شهریور ١٣٨١ دوستدارانش را بهت‌زده کرد اما هنوز طنین صدای پرطنین و خش‌دارش با ما همراه است و خلوت غریبانه‌مان را حسابی پر می‌کند و «طاقت» و «بودن» را در وجودمان زنده نگه می‌دارد.»

 • سعيد ليلاز

  چند دستاورد مهمِ دولت یازدهم و برجام

  به‌تازگی یکی از روزنامه مخالف دولت از رئیس‌جمهور خواسته است فقط یک دستاورد برجام را مثال بزند یا اسم ببرد. این درحالی است که نه فقط از برجام، بلکه در مجموع عملکرد روحانی در سه سال و نیم گذشته، می‌توان ۳۰ دستاورد را برشمرد.

 • حال و روز گزارشگر مشهور فوتبال، خوب نیست

  هنوز و تا همیشه آن «الله اکبر» گفتن‌های هیجانی‌اش در بازی ایران و عربستان مقدماتی 98 فرانسه در یادها می‌ماند؛ ضربه‌ای که البته کریم باقری از دستش داد.

 • هاشمی: راضی نیستم بنویسید «آیت‌الله»

  آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی پس از ترور نافرجام در ۴ خرداد ۱۳۵۸ در مصاحبه‌ای مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی شرکت کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

 • دیدار نرگس کلباسی با ظریف

  گفت‌وگو با دختر ایرانیِ متهم به قتل در هند

  گفت‌و‌گو با نرگس کلباسی، دختر 28 ساله‌ای که حتی موهایش را برای درست کردن کلاه‌گیس به دختر پنج ساله مبتلا به سرطان هدیه می‌دهد، آسان نیست. انگار سناریویی را که او «متهم به قتل غیرعمد یک کودک» می‌شود، یکی از کارگردان‌های سینمای «بالیوود» نوشته باشد؛ همان اندازه بی‌رحم، همان اندازه تصنعی و همان اندازه غیر قابل باور در جهنمی به نام رایاگادا.

 • وقتی مخالفان، تأثیر برجام بر اقتصاد را نمی‌بینند

  توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ به اولین سالگرد خود رسید. طی یک سال گذشته مخالفان دولت بیشترین تلاش را برای کم‌اثر جلوه دادن این توافق بر اقتصاد کشور بکار گرفتند؛ تلاشی که آشکار شدن یک به یک آثار راهبردی برجام تا حدود زیادی آن را خنثی کرده است.

 • هم‌نوایی ترامپ و دلواپسان

  رئیس جمهور منتخب آمریکا که در رقابتهای انتخاباتی گفته بود برجام را پاره خواهد کرد و مدیرمسئول روزنامه کیهان نیز خواستار تحقق این وعده رئیس جمهور آمریکا شده بود، باز هم علیه توافق برجام صحبت کرد. ترامپ در مصاحبه اختصاصی با روزنامه ساندی تایمز با بیان اینکه از توافق با ایران خرسند نیستم، آن را یک توافق ابلهانه توصیف کرد.