• ۵ نکته درباره توییت جدید محسن رضایی

  «اوباما رفت اما بشار اسد هنوز رییس جمهور سوریه است.» این توییت آقای محسن رضایی است به مناسبت پایان دوران ۸ ساله ریاست‌جمهوری باراک اوباما و خروج او از کاخ سفید.

 • تصاویر / تیباهایی که دوست دارند بنز باشند

  گاهی برخی از مالکان خودروها با تزئینات جالب، هویت خودروی خود را تغییر می‌دهند؛ به طوری که گاهی برای برخی از مردم شاید تشخیص مدل و نوع واقعی خودرو دشوار باشد.

 • کنفرانس خبری طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی

  طیب‌نیا:

  بابک زنجانی بزرگترین بدهکار بانکی نیست!

  وزیر اقتصاد می‌گوید، بابک زنجانی در فهرست بدهکاران بانکی خیلی هم بزرگ نیست: «اشتباه نکنید! در بدهکاران بانکی آقای بابک زنجانی جزء بزرگ‌ترین آنها نیست.»

 • ناگفته‌هایی از زنجانی به روایت یک فعال اقتصادی

  یک فعال اقتصادی می‌گوید: بابك زنجانی، عاجز از خواندن حتی یك سند بین‌المللی مالی یا پولی است. او علاوه بر بی‌سوادی، آدم عمیق و متفکر و پیچیده‌ای هم نیست، اما هوش خوبی دارد.

 • نعمت احمدی

  نعمت احمدی:

  شهرداری در حادثه پلاسکو مسئولیت مدنی دارد

  یک حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری در خصوص «حادثه پلاسکو و قصور عاملان» گفت: شهرداری از باب عدم اجرای قانون، مجرم و با عدم اجرای ماده ۵۵ قانون باعث خسارت شده است و باید مسئولیت مدنی را قبول کند.

 • رضا کیانیان در نخستین روز سی و چهارمین جشنواره‌ی جهانی فیلم فجر

  خبر خوش رضا کیانیان از شهرزاد ۲

  رضا کیانیان این روزها با دو اتفاق خبرساز شده است. ابتدا متن حسی و اثرگذارش درباره حادثه تلخ پلاسکو و انتقادی که از همه ما شهروندان تهرانی در زمان رأی دادن‌مان به افراد غیرمتخصص برای اداره شهر تهران کرده بود و بعد هم برای تبلیغ یک برند ایرانی دمنوش؛ تبلیغاتی که این روزها در بزرگراه‌ها نصب شده‌اند. البته تصویری هم منتشر شده که روی یکی از این تابلوها پارچه انداخته‌اند و صورت این هنرمند را پوشانده‌اند.

 • چهارمین روز حادثه پلاسکو

  سخنان تأمل‌برانگیز آتش‌نشان‌ها: تهدید شدیم

  یکی از آتش‌نشان‌ها می‌گوید: متأسفانه ما جایی برای اعتراض نداریم و حتی پارسال وقتی عده‌ای از همکارانمان برای شکایت به شهرداری رفتند و اعتراض کردند، به‌شدت با آنها برخورد شد و با تهدید و ارعاب هم روبه‌رو شدند.

 • سومین روز حادثه پلاسکو

  آیا بالگردها می‌توانستند به داد پلاسکو برسند؟

  «استفاده از بالگرد به هیچ‌ وجه نمی‌توانست کمکی به حادثه پلاسکو کند، زیرا از یک سو بالگردهای آتش‌نشانی برای اطفای حریق در فضای بازند و از سوی دیگر مرکزیت آتش در طبقات ۱۰ و ۱۱ بود نه ۱۵، ۱۶ یا ۱۷ که بتوان بالگرد را برای حمل آتش‌نشان‌ها جایگزین نردبان کرد اما جت‌پک‌ها (کوله‌پشتی‌های پرنده اطفای حریق) که امارت هم ۲۰ فروند از آنها را خریده است، به سادگی هر چه تمام می‌توانند چنین حریقی را در همان دقایق اولیه در نطفه خفه کنند.

 • ساختمان پلاسکو

  بیمه و چند پرسش درباره ساختمان پلاسكو

  صنعت بیمه نقش بسیار مهمی در نظم اجتماعی و شکل‌دادن به رفتار مسئولانه دارد. در مورد ساختمان‌های شهری نیز همین گزاره صادق است. حق بیمه ساختمانی که ضوابط ایمنی در برابر آتش یا در برابر تخریب را ندارد، آنقدر بالا می‌رود که صاحب ساختمان چاره‌ای جز رعایت آن ضوابط یا حتی تخریب ساختمان نخواهد داشت.

 • پنجمین روز حادثه پلاسکو

  بیمه نبودن پلاسکو چقدر کسبه‌اش را متضرر می‌کند؟

  رئیس کل بیمه مرکزی گفته است از مجموع ۶۰۰ واحد صنفی مستقر در ساختمان پلاسکو فقط ۱۶۰ واحد یعنی حدود ۲۵ درصد بیمه اموال داشتند و بر اساس برآوردهای تقریبی می‌توان گفت که کل تعهدات صنعت بیمه درباره آتش‌سوزی این ساختمان حدود ۴۰ میلیارد تومان است. با توجه به این که کل خسارت این حادثه در حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود، بدیهی است که مبلغ خسارت بیمه، گوشه بسیار کوچکی از کل خسارت وارده به افراد را پوشش می‌دهد و با این اوصاف می‌توان گفت که بسیاری از کسبه آن ساختمان پس از این حادثه کل سرمایه خود را از دست داده‌اند.

 • آتش سوزی در ساختمان پلاسکو

  تفاوت مدیریت بحران، برای مرسدس بنز و ایران!

  روزنامه «جمهوری اسلامی» با اشاره به اینکه گفته می‌شود کسبه ساختمان پلاسکو به‌دنبال اخطارهای قبلی باید آنجا را تخلیه می‌کردند، نوشت: باید دولت و شورای شهر تهران قبلاً جایی را با استاندارد‌های روز می‌ساختند و به کسبه ساختمان پلاسکو اعلام می‌کردند تا بروند همانجا.

 • مسیر های منتهی به پلاسکو

  «فقط برای کارکنان عزیز پلاسکو»

  «حادثه پلاسکو» یک جورهایی قلب همه‌مان را لرزاند. انگار که یک هشدار بزرگ به ما داد؛ درباره خیلی چیزها. هشداری درباره آدم‌ها، آدم‌خوب‌ها، موبایل‌ به دست‌ها، کاسب‌ها، امنیت شهری و یک عالمه هشدار دیگر.

 • سخنرانی محمود احمدی نژاد در مشهد

  مرجع رسیدگی به تخلفات احمدی‌نژاد کیست؟

  پرونده احمدی‌نژاد بسیار سنگین‌تر از آن است که بشود به راحتی به آن رسیدگی کرد. اما سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که چه کسی مسئول رسیدگی به این همه پرونده حجیم است؟

 • درچهارمین شب حادثه پلاسکو آتشنشانان با انجام عملیات آواربرداری در جستجوی اجساد هستند

  گمشدگان گمنام پلاسکو

  ٤ روز است که در مقابل ساختمان پلاسکو نشسته‌اند و منتظر خبرند. خانواده قاسم از همه مطمئن‌تر است. نام قاسم هم در پیامک ارسالی از موتورخانه ساختمان پلاسکو بود. پیامکی که خبر از زنده‌ بودن و محبوس‌ شدن این چهار کارگر در موتورخانه می‌داد. همین باعث شده که خانواده قاسم و سه کارگر دیگر، امید زیادی به زنده‌ بودن قربانی‌ها داشته باشند. مطمئنند که قاسم جایی آن پایین محبوس شده و به انتظار کمک است. آنها به همراه سه خانواده دیگر ٤ روز است که از مقابل آوار پلاسکو تکان نخورده‌اند. زمان به کندی سپری می‌شود و چشم‌ها منتظر خبرهای امیدوارکننده است ولی ٤روز است که غم سنگینی خیابان فردوسی را فرا گرفته است.

 • اتش سوزی در ساختمان پلاسکو

  اعتماد پلاسکویی به تلویزیون و یک انحصار مخرب

  دوربینِ انحصاریِ تلویزیون مدام فقط چند بیل مکانیکی و کامیون و آبپاش را نشان می‌دهد که مشغول کارند؛ نوعی «مدیریت جهادی» جلوی دوربین. اما همین دوربین پیش از فروپاشی پلاسکو بسیار به‌ندرت سراغ بودجه و تجهیزات آتش‌نشانی، مشکلات حرفه‌ای آتش‌نشانان، زدوبندهای یک صنف برای شانه‌خالی‌کردن از هزینه‌های ایمنی و مسئولیت حاکمیتی در قبال آموزش و اعمال مقررات سفت‌وسخت ایمنی به شهروندان خود، رفته بود.

 • JamNewsImage06524362.jpg

  آیا ترکیه به‌جای ایران، یار روسیه می‌شود؟

  اگر روسیه بخواهد نقش ایران در سوریه را نادیده بگیرد یا در نشست آستانه قزاقستان نقطه‌نظرات ترکیه ارجح بر ایران باشد، برای سایر قدرت‌های جهانی واضح خواهد بود که رفتن ترکیه در آغوش روسیه دلیل بر خواب راحت در زمین سوریه نخواهد بود.

 • افزایش‌ هزار میلیارد تومانی بودجه صداوسیما

  با مصوبه اخیر تلفیق مجلس شورای اسلامی و در صورت موافقت شورای نگهبان با آن بودجه صداوسیما به حدود دو هزار میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند؛ رقمی نزدیک به دو برابر بودجه وزارت ارشاد.

 • چهارمین شب حادثه پلاسکو

  حال و روز کسبه پلاسکو بعد از آتش‌سوزی

  اعضای شورای پلاسکو این روزها جلسه پشت جلسه برگزار می‌کنند. می‌گویند روزهای سختی در راه دارند؛ به ویژه که شب عید هم نزدیک است. آنها معتقدند تنها همدلی و در کنار هم بودن می‌تواند شرایط روحی‌شان را بهتر کند. آنها بارها تاکید می‌کنند کاش مسئولان چند روز بعد از حادثه آنها را فراموش نکنند.

 • حقوق آتش‌نشان‌ها در کشورهای دیگر چقدر است؟

  در سراسر جهان آتش‌نشان‌ها با به خطر انداختن جانشان ایثارگرانه به کمک مردم می‌شتابند و در بسیاری از مواقع جان خود را فدای دیگران می‌کنند. اما آیا می‌دانید که آتش‌نشان‌ها چقدر حقوق می‌گیرند؟

 • كارت سوخت

  چه کسانی می‌خواهند کارت سوخت برگردد؟

  کارت سوخت می‌ماند یا حذف می‌شود؟ این سوال تکراری امسال بارها پرسیده شده اما انگار تکلیف قطعی برای این میزاث دولت گذشته وجود ندارد.

 • جای خالی خبرنگاری بحران

  از ساعت هشت صبح پنج‌شنبه گذشته تاکنون، پلاسکو در راس اخبار قرار دارد. اخباری که بسیار متنوع، متناقض و البته پر از ابهام است. تایید و تکذیب‌های فراوان اخبار، از تعداد شهدا گرفته تا میزان خسارت موضوعی بود که در دو سه روز اخیر به چشم آمد و البته در حوادث مشابه دیگر نیز به چشم خورد.

 • پارسا پيروزفر

  واکنش پارسا پیروزفر به حادثه پلاسکو

  پارسا پیروزفر، هنرمند بی‌حاشیه‌ای که کمتر راجع به وقایع و مسائل مختلف اظهار نظر می‌کند، پست اخیر اینستاگرام خود را سیاه کرد.

 • محسن غرویان:

  می‌گویند پول کسب شده در پلاسکو حلال نبوده!

  یک استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اعتماد مردم از دست رفته است، خاطرنشان کرد: واقعا نمی‌دانم چگونه این فضا باید شکسته شود و صفا،صمیمیت و شفافیت جای این‌ها را پر کند.

 • چند «نمونه» از دستاوردهای برجامی

  منتقد محترمی که می‌گوید «در چنته برجام تقریباً هیچ دستاورد قابل ارائه‌ای وجود ندارد» و درخواست می‌کند «فقط به یک نمونه اشاره کنید» قطعاً می‌داند که در فقط یک نمونه از دستاوردهای برجام با افزایش بیش از یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت، ماهانه بالغ بر ۳ میلیارد دلار در ماه‌های اخیر بر درآمد کشور افزوده شده است! و همچنین ایشان می‌دانند که پول حاصل از فروش نفت را می‌توانیم به دلار استفاده کنیم!

 • تندگويان و سالاري

  محمدمهدی تندگویان عنوان کرد:

  ابهام در تذکر شهرداری به پلاسکو

  عضو شورای شهر تهران گفت: این که شهرداری مدعی است به پلاسکو تذکر داده و با این حال پلمب هم نکرده، ابهام دارد.

 • پلاسکو

  پلاسکو و رای ما به خوانندگان و ورزشکاران

  مهم نیست که اصلاح‌طلب هستیم یا اصولگرا یا بی‌طرف. مهم این است که خیلی از ما به افرادی رأی داده‌ایم که هیچ دانش و تجربه‌ای در امور شهری نداشته‌اند. این که مواضع سیاسی فلانی جگرمان را حال می‌آورد یا صدای فلانی خوب است و خوانندگی‌اش حرف ندارد، آیا دلیل‌های موجهی هستند برای فرستادن آنان به شورای شهر؟

 • مسعود سلطانی فر - وزیر ورزش

  سلطانی‌فر:

  دستور دادم مشکل تیم ملی فوتبال حل شود

  وزیر ورزش و جوانان از دستورش به فدراسیون فوتبال برای حل مشکل تیم ملی خبر داد و درباره افزایش اعتبارات مالی جوانان در برنامه ششم توسعه هم گفت: اگر ماده ۸۸ و ۱۰۹ قانون برنامه ششم به تصویب شورای نگهبان برسد، شاهد تحولی در حل مشکلات جوانان کشور خواهیم بود.

 • 56465.jpeg

  پیاده‌روی مرد ۵۵ ساله از خلیج فارس تا دریای خزر

  هزاران کیلومتر را طی کرده تا صدایی باشد برای دل‌های عاشق اما خموش. سال‌ها زندگی در غربت از حرارت عشق او به ایران کم نکرده و چنان که خود می گوید، همیشه به دنبال فرصتی بوده تا قدمی برای کودکان سرزمین مادری‌اش بردارد.

 • در سومین شب حادثه پلاسکو آتشنشانان با انجام عملیات آواربرداری در جستجوی اجساد هستند

  هفت نکته درباره حادثه ساختمان پلاسکو

  اشارات و انتقادات مکرر و بی‌امان مسئولان به مردم حاضر در صحنه فاجعه، به گونه‌ای غیرمعمول آنچنان بوده و هست که القا می‌کند علت اصلی عدم امدادرسانی، مردم بوده‌اند. هرچند این انتقاد تا اندازه‌ای درست به نظر می‌رسد، اما کوشش در جهت پوشاندن ضعفی که عمیقاً متوجه مسئولان و متولیان مربوطه شهری - امدادی - انتظامی و امنیتی است، به بهای مقصر جلوه دادن مردم چندان اخلاقی و صحیح به نظر نمی‌رسد.

 • نعمت احمدی

  قانون درباره «اخطار به پلاسکو» چه می‌گوید؟

  خیابان جمهوری دو، سه سال قبل شاهد بود که دو زن نگون‌بخت جلوی چشم مأموران آتش‌نشانی که وسایل لازم را نداشتند سقوط کردند و پنجشنبه هم خیابان شاهد بود که قهرمانان آتش‌نشان با وسائل ابتدایی، به جنگ آتش افروخته در دریای آهن ساختمان پلاسکو رفتند و جان بر سر حفاظت از مردم گذاشتند. در شورای شهر که دو دوره در اختیار اصولگرایان بود، این‌بار اصلاح‌طلبان مدعی حقوق مردم هم رسماً وارد فاز انتخاباتی شده‌اند و دریغ از احساس مسئولیت.