• تیم ملی ایران در انتظار قرعه‌کشی بزرگ

  ثبت اولین صعود تاریخ تیم‌ ملی ایران به دور دوم جام‌ جهانی یک رویا برای همه ماست. تحقق این رویا بستگی به آسان بودن گروه‌مان و به‌ خصوص ساده شدن دو تیم سیدهای اول و دوم در گروه ایران دارد.

 • روستاهای منطقه ثلاث باباجانی پنج روز پس از زلزله

  ۱۰ نکته یک خطی از زلزله کرمانشاه

  مهم‌ترین درسی که از زلزله کرمانشاه گرفتیم این است: ما درس نمی‌گیریم. صرفاً تکرار می‌کنیم.

 • این خرابه‌ها همه زندگی ماست

  این قصه این روزهای مردم چند روستای منطقه «ذهاب» است که در زلزله کرمانشاه عزیزانشان را از دست دادند.

 • بچه‌های خلیل‌آباد در رفاقت سنگ تمام گذاشتند

  بچه‌های دبیرستان شهرستان خلیل‌آباد در خراسان رضوی سرهای‌شان را تراشیدند تا در ظاهر تفاوتی با همکلاسی بیمارشان نداشته باشند.

 • مادری که برای نجات فرزندش جان داد

  مادرش زیرآور جان داده و حالا او مانده و بهانه‌هایی که تمامی ندارد. با گریه مادرش را می‌خواهد، اما افسوس که مادر برای همیشه رفته. همه چیز از یکشنبه شب گذشته شروع شد. همان شبی که زلزله آمد و خانه‌های هزاران نفر را ویران کرد. زلزله‌ خواهرم و همسرش را از من گرفت و جز تلی از آوار و کودکی ۳ ساله که دائم سراغ مادرش را می‌گیرد، چیزی برایم باقی نماند.

 • روستاهای منطقه ثلاث باباجانی پنج روز پس از زلزله

  پول نداری، سقف روی سرت خراب می‌شود

  همه ما در خانه‌هایی زندگی می‌کنیم که ممکن است تازه ساز یا با قدمت باشند. مسلماً هیچ کدام‌مان هم دوست نداریم خانه محل سکونت‌مان بر اثر زلزله ویران شود و آسیبی به خانواده‌مان برسد. اما وقتی پای مقاوم‌سازی به میان می‌آید، می‌بینیم که فقط اسمی از آن شنیده‌ایم.

 • نمی‌شد به جای حرم عبدالعظیم به مجمع رفت؟

  «آیا نمی‌شد در همان مجمع تشخیص مصلحت که همه‌شان کنار هم می‌نشینند و به مصلحت می‌اندیشند، اندکی هم به مصلحت افکار عمومی و ذهن توفان‌زده جامعه می‌اندیشیدند و سنگ‌هاشان را همان پشت در بسته وامی‌کندند و به کنار حرم حضرت عبدالعظیم نمی‌آوردند؟ آیا به مصلحت بود آن گفته‌ها؟»

 • ستارخان

  ستارخان چگونه سردارمشروطه شد

  «چراغ قویون (چراغ بگذارید)؛ کاسیبلار گلسینلر (فقرا بیایند)؛ قویمایین نامرده موحتاج اولسونلار (نگذارید محتاج نامردان شوند)، یوخسولارین قارنین دویورون (شکم فقرا را سیر کنید)، آجیلیغی سوندورون (تلخی‌ها را از بین ببرید)، تبریزی ساتمایین (تبریز را نفروشید)... یاشاسین ایران یاشاسین مشروطه (زنده‌باد ایران زنده‌باد مشروطه)...»

 • ختم مرحوم داوود احمدی‌نژاد

  اگر من احمدی نژاد بودم!

  «الحمدالله، نقاب دولت خدمتگزار هم افتاد و عیان شد که دولتمردانش بیش از خیر عمومی به نفع شخصی‌ می‌اندیشند و مردم را وسیله‌ای می‌دانند برای فشار به نهادهای رسمی تا شاید از مهلکه‌ای که گریبانشان را گرفته، جان سالم به‌در ببرند. ان‌شاءالله، به‌زودی چهره واقعی رسانه‌هایی که با سکوت خود از دولت مهرورزی حمایت می‌کنند هم آشکار خواهد شد. دولت مهرورزی که در زمهریر کرمانشاه زلزله‌زدگان بی‌سرپناه را رها کرده و با برپایی «شوی بست‌نشینی»، در اندیشه تسویه‌حساب با نهادهای حقوقی است؛ درست یا غلط به‌حق یا ناحق.»

 • به بهانه سالروز وقوع زلزله بم

  بر سر مردم رودبار، بم و ورزقان چه گذشت؟

  «در رودبار مردم تا یک دهه پس از زلزله در خانه های موقت زندگی می‌کردند، خانه‌های بازسازی شده ورزقان دوباره ناایمن ساخته شدندو مردم بم به دلیل نابودی زیرساختهای اقتصادی، مقروض ‌ترین به شبکه بانکی هستند. »

 • حمیدرضا جلایی پور

  تحلیل جلایی‌پور درباره کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان

  حمیدرضا جلایی‌پور، استاد دانشگاه و جامعه‌شناس به تحلیل کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان پرداخت.

 • رابرت موگابه.jpg

  موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

  رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه، اخیرا با یک کودتای آرام، به سمت ترک قدرت حرکت داده شده است؛ گرچه ارتش که در روز اول کودتا اعلام کرده بود قصد به دست گرفتن قدرت و برکنار کردن رئیس جمهور را ندارد و تنها می‌خواهد «اطرافیان فاسد» رییس‌جمهور را خلع کند. به نظر می‌رسد رییس‌جمهور موگابه که چهارمین دهه ریاستش بر زیمبابوه را پشت سر می‌گذارد، به سختی بتواند در دهه نهم زندگی‌اش بعد از این بحران قد راست کند.

 • پنجم فروردین ، تهران ، بلوار کشاورز

  حسرت واپسین معمار بلوار کشاورز

  «بلوار ملی کشاورز یا همان بلوار آب کرج چند ماهی می‌شود که خبر از مرگ طراح و سازنده‌اش ندارد. سرافراز غزنی، طراحی که ورود اتفاقیش به یک شرکت مهندسان مشاور آلمانی سبب رقم خوردن یک اثر عمرانی و خاطره‌ساز در ایران شد، اردیبهشت ماه امسال در سکوت خبری و در سن ۹۰ سالگی در آلمان درگذشت.»

 • چرا وایکینگ‌ها دست به سفرهای دریایی زدند؟

  غارت همه انگیزه ساکنان شمالی اروپا برای سفرهای دریایی نبود. وایکینگ‌ها گاه در آرزوی گنج و گاه با هوس ماجراجویی دست به این کار می‌زدند.

 • مراسم نکوداشت عباسعلی کدخدایی

  عباسعلی کدخدایی:

  شورای نگهبان هم صلاحیت دارد، هم اختیار

  «آن چه شورای نگهبان انجام داده، طبق قوانین موجود بوده است. صلاحیت و اختیار آن را هم داشته و قبل از انتخابات هم انجام داده است. نگاه شورای نگهبان، به یک انتخابات یا یک فرد خاص نبوده است و تنها تبصره‌ای از قانون را خلاف شرع اعلام کرده است. کمااین‌که قبلا هم در خصوص قانون مجازات اسلامی چند موردی پیش آمده که برخی از مواد این قانون را بعد از گذشت چند سال، شورای نگهبان خلاف شرع اعلام کرده است و این امر، رویه است.»

 • پسرانه‌پوشی به سبک دخترانه

  «چرا نگار و بسیاری مثل نگار دوست دارند پسر باشند؟ آیا این وضعیت تنها وضعیتی روانشناختی یا نوعی اختلال روانی است یا مشکلی در نگاه جامعه و خانواده‌ها به دختران وجود دارد؟ آیا این وضعیت تنها فرصتی کوتاه در یک محیط امن زنانه است یا آنها دوست دارند در خیابان‌های شهر یا محل کار هم نقشی پسرانه بازی کنند؟ نگار ادامه می‌دهد: «من خودم چند بار همینجوری رفتم بیرون. خیلی تجربه خوبی بود. خب همیشه که نمی‌شه ولی بعضی وقتا... اینجا که البته همه راحتن.»

 • چند روایت پراکنده از دزدان دریایی

  خورخه لوئیس بورخس در «تاریخ جهانی شرارت» سهمی قابل قبول به دزدان دریایی می‌دهد. این مطلب کوتاه اشاره‌ای است به زندگی چند نفر از حاملان شرارت جهان که رخت دزدان دریایی را پوشیده بودند.

 • برج میلاد

  چرا تهران پایتخت کتاب جهان نمی‌شود؟

  «تهران در دو دورخیزی که برای کسب عنوان پایتخت کتاب جهان برداشته، ناموفق مانده است. ۲۰۰۶ و ۲۰۱۱ سال‌های ناکامی ایران در برابر کشورهای ایتالیا (تورین، ۲۰۰۶) و آرژانتین (بوئنوس‌آیرس، ۲۰۱۱) بود.»

 • آرامگاه کوروش، بنیانگذار سلسله هخامنشی در نزدیکی تخت جمشید

  کوروشی که نمی‌شناسیم

  آریان، ‌مورخ یونانی می‌نویسد: «بر قبر کوروش این کلام خود او به خط میخی منقور شده بود: «ای آدمیان، من کوروش فرزند کمبوجیه‌ام، پارسیان را قدرت فرمانروایی داده‌ام، سرور آسیا شده‌ام، ‌این مشتی خاک را که گور من است از من دریغ مدارید.»

 • در همین بیمارستان حداقل ۴۰۹ جسد معاینه کردم

  «نیم‌ساعت پس از زلزله ۲۰۰ جسد به بیمارستان منتقل شد. ۴۰۰ کشته‌ای که اعلام می‌کنند، تنها آمار قربانیان سر پل ذهاب است. جسد تعداد زیادی از روستایی‌ها به شهر نرسید. همان‌جا خاکشان کردند و در آمارها هم نیامد.»

 • محمود احمدی نژاد

  از انتشار بخشی از سخنان احمدی‌نژاد معذوریم!

  «بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد با اظهارات تند رییس دولت‌های نهم و دهم آغاز شد.»

 • علیرضا جهانبخش

  راز شکست‌ناپذیری تیم ملی از زبان علیرضا جهانبخش

  «دلایل بسیاری دارد. یکی از آنها حس تیم بودن است که بین بازیکنان شکل گرفته و همه از جان مایه می‌گذارند که ابتدا کلین‌شیت کنیم و سپس شکست نخوریم. دلیل دیگر انسجامی است که در تیم ملی به وجود آمده. همان‌طور که دیدید، با دو تیم مختلف مقابل پاناما و ونزوئلا بازی کردیم و هر دو حریف را شکست دادیم. در تیم ملی فلسفه‌ای جا افتاده که با تغییر مهره‌ها آنچنان تغییر نمی‌کند. این فقط نام‌ها هستند که در پست‌های مختلف جابه‌جا می‌شوند وگرنه شکل و استراتژی تیم ملی همانی است که کادر فنی در نظر دارد.»

 • غلامرضا تختی بابک تختی

  کار کارستان تختی در زلزله بوئین‌زهرا

  «وقتی تختی کشکول را می‌چرخاند، جمعیتی عظیم حول او می‌آمدند تا در کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان زلزله سهیم باشند. یک بار خانمی که خود به لحاظ مالی، استطاعتی نداشت، چادر خود را تقدیم کرد که این صحنه همه را منقلب کرد.»

 • از چنگ طالبان گریخت و ستاره فوتبال دانمارک شد

  «نادیا در کودکی از افغانستان زیر نفوذ طالبان فرار کرد. او که در زادگاهش از تحصیل محروم بود، حالا شش سال است که به دانشکده پزشکی دانمارک می‌رود و جراح حاذقی شده است. نادیا که در عصر طالبان نمی‌توانست حرفی برای گفتن داشته باشد، حالا به هفت زبان زنده دنیا مسلط است. نادیا 74 بازی ملی برای تیم ملی فوتبال زنان دانمارک هم انجام داده و 29 گل ملی را هم به ثبت رسانده است.»

 • زلزله

  گفت و گو با زنی که ۱۶ ساعت زیر آوار بود

  «مرد جوان فریاد زد: «زنده است!» نیروهای امدادی به سمت صدا رفتند. مرد جوان با اشک اسم همسرش را صدا می‌زد و حالا دیگر فریادهایش پاسخ داشت. همسرش هم او را صدا می‌زد. در نهایت فرانک ٢٤ساله زیر خروارها خاک پیدا شد. او را بیرون آوردند و به بیمارستان منتقل کردند. معجزه اصلی این‌جا بود که این زن بعد از ١٦ساعت هم خودش و هم فرزندش سالم بودند.»

 • هاشمی رفسنجانی

  وصیتنامه هاشمی رفسنجانی کجاست؟

  «این سند مهم ‌اکنون معلوم نیست کجا و در دست چه کسی است. خانواده هاشمی از فاطمه که بی‌پروا سخن می‌گوید گرفته تا محسن که به گفته علیزاده‌ طباطبایی صلاح نمی‌داند هر حرفی بزند، هر یک به نحوی تایید می‌کنند که وصیتنامه‌ای در کار است و مشتاقند بدانند در آن چند برگ چه نوشته شده است. این وصیتنامه حتی اگر پر رمز و راز و حاوی اسرار مهم نظام هم نبوده باشد اکنون با گم‌ شدن یا پیدا نشدن خود، اهمیتی دوچندان یافته است.»

 • جزئیات دستگیری پیمانکار بیمارستان اسلام‌آباد غرب

  «این فرد با عنوان اتهامی تقلب در ساخت بنای دولتی و نیز داشتن شاکی خصوصی در بازداشت است.»

 • ۸ راهکار موثر برای افزایش قدرت تمرکز

  هشت ترفندی را که برای حذف موجبات حواس‌پرتی و افزایش تمرکز نوشته شده است، از نظر بگذرانید.

 • حسن روحانی رییس جمهور در جمع مردم سر پل ذهاب - کرمانشاه

  چرا روحانی از ماشین پیاده نشد؟

  «روحانی همان روحانی است که پیش از این بوده، تخریب‌کنندگانش هم همان‌ها هستند که بودند. از قضا برنامه‌ریزان و مشاوران نیز با سابق فرقی نکرده‌اند. اما با این که روحانی در میان حادثه‌دیدگان حاضر می‌شود اما صدای منتقدان و بلکه توهین‌کنندگان بلند است و متاسفانه برنامه‌ریزان سفر رییس‌جمهور هیچ تدبیری برای جلوگیری از این فضاسازی‌ها ندارند، هیچ فکری‌ هم نکرده‌اند.»

 • آثار خرابی پس از زلزله در روستای ''زرده'' از توابع شهرستان دالاهو

  علاج درد زلزله، صدقه نیست

  «زلزله دردی نیست که تنها با صدقه علاج شود. زمین از ضروریاتش لرزیدن است... تدبیر و عقل حکم می‌کند که باید برای چنین روزی آماده باشیم و رها کردن امور به خواست باری تعالی توصیه دین نیست.»