به بهانه پخش سينمايي «آخرين موج» فيلمي جريان‌ساز از سينماي استراليا

«آخرين موج» پيش از آن كه فيلمي درباره قانون، رويا و اسرار زندگي باشد، اثري درباره تضاد فرهنگ‌هاست. اين كه چگونه مردمي از دو فرهنگ متفاوت بي‌آن كه چيزي از هم بدانند در كنار يكديگر زندگي مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا، «آخرين موج»، (the last wave) محصول سال 1977 استراليا است كه در مدت زمان 106 دقيقه توسط پيتر وير كارگرداني شده است.

** درباره فيلم

پيتر وير در زمره‌ي كارگرداناني قرار دارد كه به خوبي مي‌داند، يك فيلم را بايد چگونه آغاز كرد و اين ويژگي را در فيلم‌هايي چون «شاهد عيني» و «بي‌باك» نيز به نمايش گذاشته است.

او « آخرين موج» را با حوادثي غير قابل توجيه آغاز مي‌كند كه هر كس را حيرت زده و مبهوت مي‌كند. بر اين اساس 20 دقيقه نخست فيلم هر حركت و نشانه‌اي حالتي سمبوليك دارد و به پيتر وير كمك مي‌كند تا حقايق را از چشم بيننده مخفي نگه دارد.

«آخرين موج» در زمره‌ي فيلم‌هاي شاخص، سال‌هاي اخير سينما قرار مي‌گيرد كه از ويژگي‌هايي منحصرا استراليايي برخوردار است. اين فيلم يكي از آثار تاثيرگذار و جريان‌ساز سينماي استراليا است كه خوني تازه در رگهاي سينماي اين كشور جاري كرد.

***

«آخرين موج» اگر چه به درون شخصيت‌ها پرداخته و دراين ميان توجهي ويژه به رفتارهاي متضاد ديويد (شخصيت اصلي) داشته است، اما به ندرت در آن مكث‌هاي طولاني و بي‌دليل ديده مي‌شود.

شخصيت ديويد به خوبي توسط پيتروير خلق شده است و كاراكتري چند لايه است كه در ظاهر فردي موفق است اما در زندگي شخصي‌اش دچار مشكلات زيادي است.

به اعتقاد برخي منتقدان «آخرين موج» بهترين ساخته پيتروير است. اما آن چه همه منتقدان درباره آن با هم توافق دارند اين است كه پيتر وير با اين فيلم به شهرت رسيد واستعدادش كشف شد.

** داستان فيلم

فيلمنامه «آخرين موج» را پيتر وير با همكاري توني مورفت در ژانر فانتزي و وحشت به نگارش درآورده‌اند. فيلم موضوع فراموشي بومي‌هاي استراليا را دستمايه روايت قرار داده است. داستان اين فيلم درباره وكيل جواني به نام ديويد بورتون است كه در سيدني زندگي مي‌كند. او در دفاع از پنج بومي استراليايي با نقاط مهم و اتفاقات غريبي مواجه مي‌شود. فيلم در كنار اين ماجرا به نوع رفتار و منش متضاد ديويد مي‌پردازد. فردي كه در ظاهر موفق اما در زندگي بومي‌اش با مشكلات بسياري مواجه است.

** اكران در سينماها و حضور در جشنواره‌هاي خارجي

سينمايي «آخرين موج» اكران محدودي در كشورهايي چون سوئد، انگليس، آمريكا، استراليا و سنگاپور داشته است.

فيلم در سال 1980 در آكادمي فيلم‌هاي فانتزي، علمي تخيلي و ترسناك آمريكا شركت كرد و كانديداي دريافت بهترين فيلم فانتزي به همراه بهترين كارگرداني شد.

ساخته پيتر وير هم‌چنين در سال 1978 در جايزه انستيتو فيلم‌هاي استراليايي حاضر شد و در 9 بخش كانديداي دريافت جايزه شد.

** درباره فيلمساز

پيتروير 21 اوت 1944 در سيدني استراليا متولد شد. او در رشته هنر و حقوق در دانشگاه سيدني تحصيل كرد.

نخستين فيلمي كه ويردر آمريكا ساخت «شاهد » (1985) بود كه پس از آن ساحل ماسكيتو (1986) و انجمن شاعران مرده (1989) را كارگرداني كرد. در سال 1990 پيتروير، «گرين كارت» را ساخت كه فيلم بسيار پرفروشي بود. بدون ترس (1993)، ترومن شو(1998)، ارباب و فرمانده (2003)، سالهاي زندگي خطرناك (1982) و ماشين‌هايي كه مردم را مي‌خورند (1974) از ديگر ساخته‌هاي اين كارگردان هستند.

نگاه پيتروير در فيلم‌هايش به آدم‌ها و جهان پيرامون، توام با نوعي تلخ‌انديشي است. او به افرادي مي‌پردازد كه خودشان را در محاصره مي‌يابند. طوري كه تحمل هر چيزي برايشان دشوار است.

فيلم‌هاي وير اگر چه از نظر موضوع و مكان بسيار با هم متفاوتند اما همگي مضمون مورد علاقه او را در خود دارند كه همان كشف واكنش‌ها و رفتار شخصيت‌هايي است كه در شرايط خاص قرار مي‌گيرند.

**بازيگران فيلم

ريچارد چمبرلين در نقش ديويد بورتون به خوبي به ايفاي نقش پرداخته است و بازيگراني چون اوليويا هامت (آني بورتون)، ديويد گولپيليل (ريس لي)، فردريك پارسلود و ويويون گري وي را همراهي كرده‌اند.

** پخش از تلويزيون

سينمايي «آخرين موج» براي نخستين بار پنجشنبه (30 آذرماه) در قالب برنامه سينما يك از تلويزيون پخش شد.

تكرار اين فيلم سه‌شنبه ( 5دي ماه ) خواهد بود.

انتهاي پيام

  • سه‌شنبه/ ۵ دی ۱۳۸۵ / ۱۳:۵۲
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 8510-02967.49839
  • خبرنگار : 71012