ادامه اعتراض به «خاک‌سپاری در مزار مهرداد بهار»

خانواده مهرداد بهار در واکنش به خاک‌سپاری امیرکاووس بالازاده در مزار این نویسنده و اسطوره‌شناس می‌گویند: طبق سند مالکیت محل مزار، در این محل جز وابستگان مرحوم پدر، دفن شخص دیگری مجاز نیست.

به گزارش ایسنا، ماجرا از آن‌جا شروع شد که چهرزاد بهار - دختر ملک‌الشعرای بهار و خواهر مهرداد بهار - که چند روز پیش بر سر مزار برادرش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا رفته بود، در روایت این دیدار نوشت: باید بگویم از دیدن مزار برادرم سخت شگفت‌زده شدم، چون سنگ مزار او را بدون اجازه خاندان بهار عوض کرده‌اند و کسی را که نمی‌شناسم بر روی مزار مهرداد به خاک سپرده‌اند؛ با کدام مجوز بر روی مزار مهرداد بهار کس دیگری را به خاک سپرده‌اند؟ این پرسشی است که از مدیران محترم شهرداری تهران و بهشت ‌زهرا خواستار جواب آن هستم؛ آیا با کدام مجوز به شما چنین حقی داده شده که بدون اجازه خانواده مرحوم، کس دیگری را روی قبر او به خاک بسپارید؟ آیا هرگز از خانواده بهار اجازه گرفته بودید یا به میل خود این اجازه را داده‌اید؟ من این را تجاوز به حریم دیگران می‌دانم و هرگز چنین کسانی را نمی‌بخشم. آیا ملک‌الشعرا بهار، شاعر بزرگ ایران و فرزند دانشمند او دکتر مهرداد بهار، استاد ایران باستان و اسطوره‌شناس برجسته، دست‌کم از این حق برخوردار نیستند که به آن‌ها احترام گذاشته شود؟

اما در واکنش به این موضوع، سحر قدیمی، مترجم و همسر دکتر امیرکاووس بالازاده، که پیکر همسرش در مزار مهرداد بهار به خاک سپرده شده است در بخشی از متنی که در اختیار ایسنا قرار گرفت نوشت: قطعه هنرمندان بهشت‌ زهرای تهران، مالکیت شخصی ندارد، ملکی دولتی است که درگذشتگان با توجه به سابقه علمی و فرهنگی و هنری و پس از بررسی دستاوردهای حرفه‌ای و با نظر گروهی از کارشناسان و اجازه مستقیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آن‌جا به خاک سپرده می‌شوند. طبعاً چنین اشخاصی متعلق به چند نفر و یکی دو خانواده نیستند؛ جزیی از فرهنگ این دیار هستند و در دل و ذهن آدم‌های بسیاری زنده. از این رو، شخصی کردن چنین موضوعی و نادیده گرفتن واقعیات و داوری‌های احساسی پسندیده نیست؛ مخصوصاً گروهی از ما که خود را اهل ادب و دانش و تفکر می‌دانیم.

در ادامه، کاوه بهار - فرزند مهرداد بهار -  نیز در نوشتاری که در اختیار ایسنا قرار گرفته، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و عنوان کرده است:  طبق سند مالکیت محل مزار نیز در این محل جز وابستگان مرحوم پدرم، دفن شخص دیگری مجاز نیست.

لازم به تذکر است که همسر پدرم، خانم دکتر زهره سرمد، مدت‌هاست ساکن ایران نیستند و از سال ۱۳۹۶ که برای آخرین‌بار از ایران خارج شده‌اند به هیچ‌وجه با ایشان مذاکره‌ای دراین‌باره به عمل نیامده است. خواهر و برادر کوچکتر این‌جانب خانم فرغانه بهار و آقای میلاد بهار نیز در این مورد با کسی تماس نداشته‌اند و با آنان مذاکره‌ای به عمل نیامده است.

اینجانب و سایر وابستدگان و شاگردان مرحوم پدرم انتظار داریم جنازه فرد ثانی از این محل به محل مناسب دیگری منتقل شود و سنگ مزار نیز به شکل سنگ مزار اصلی مجددا در محل نصب شود.

آرامگاه فعلی
سنگ مزار پیشین مهرداد بهار

خانواده مهرداد بهار می‌گویند در مکاتبه‌هایی که با شورای اسلامی شهر تهران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بهشت زهرا داشته‌اند نوشته‌اند:

پیرو نامه الکترونیکی پیشین - مرتبط با زیرپا گذاشتن حقوق خانواده بهار و غصب مقبره مرحوم مهرداد بهار در قطعه هنرمندان واقع در بهشت زهرا - ضمایم پنج‌گانه زیر تقدیم می‌شود:

۱-نامه آقای مهندس کاوه بهار - فرزند ارشد زنده‌یاد دکتر مهرداد بهار - به نمایندگی از جانب بانو دکتر زهره سرمد - همسر مرحوم بهار - و نیز خانم فرغانه بهار و آقای میلاد بهار - دو فرزند دیگر آن مرحوم - به همراه امضای ایشان برای بازگشت حقوق از دست‌رفته‌شان.

۲- نامه امضاشده بانو چهرزاد بهار - خواهر مهرداد بهار - در شرح آن‌چه بدون رضایت و آگاهی خانواده بهار در سه چهار ماه گذشته به تلخی رخ داده است.

۳-سند رسمی و معتبر مقبره محل تدفین مهرداد بهار - صادرشده در دفتر مرکزی بهشت زهرا 

۴-تصویر سنگ مزار اصلی متعلق به مرحوم بهار که بی‌خبر برداشته‌اند و روشن نیست به کجا منتقل کرده‌اند

۵-تصوبر سنگ جدیدی که بدون آگاهی خانواده بهار کار گذاشته‌اند 

استدعا می‌شود جهت بازگشت حقوق از دست‌رفته خانواده مرحوم مهرداد بهار دستورهای لازم را ابلاغ فرمایید.

انتهای پیام

  • یکشنبه/ ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ / ۱۴:۴۵
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 99031106504
  • خبرنگار : 71573