برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ویدئو / صنایع‌دستی، نیمه‌جان پشت کرکره‌های نیمه‌باز

  پای درددل فروشندگان صنایع دستی خیابان ویلا

  ویدئو / صنایع‌دستی، نیمه‌جان پشت کرکره‌های نیمه‌باز

  وضعیت بازار صنایع دستی پیش از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور هم چندان مطلوب نبود؛ حال با تعطیلی اجباری بسیاری مشاغل، صدای گلایه و اعتراض فعالان این حوزه بیشتر از قبل، بلند شده است. خیابان ویلا که از حدود دو سال قبل لقب سنگین و غیرکاربردی «گذر صنایع دستی» را هم به دوش می‌کشد، این روزها در تعطیلی نصفه و نیمه‌ای روزگار می‌گذراند. در همین راستا، ایسنا در پیک چهارم کرونا وضعیت فعالیت فروشگاه‌های این خیابان را بررسی کرده است.

 • ویدئو / معادن و کارخانه‌هایی که کوه «بی‌بی شهربانو» را می‌بلعند

  ویدئو / معادن و کارخانه‌هایی که کوه «بی‌بی شهربانو» را می‌بلعند

  فعالیت بیش از ۴۰ سالِ کارخانه سیمان تهران و معادن در عرصه کوه «بی‌بی شهربانو» عامل اصلی تخریب محیط زیست و بخشی از میراث فرهنگی در این منطقه از شهر ری است. فعالیت‌های شبانه‌روزی که دره‌های عمیقی را در این محوطه ایجاد کرده‌اند و زمین‌های اطرافِ کوه را به محلی برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی و بعضا شهری تبدیل کرده‌اند. با وجود اعتراض‌هایی که تاکنون فعالان شهری، محیط زیستی و میراثی نسبت به وضعیت محوطه داشته‌اند، میراث فرهنگی هنوز هیچ قدمی برای مطالعات باستان‌شناختی در این محوطه برنداشته و حتی فراموش کرده که برای برداشتن نخستین گام، باید این مقبره و کوه چند هزار ساله‌اش را تعیین عرصه و حریم کند.

 • ویدئو / از واکسن اسپوتنیک چه می‌دانیم؟

  آشنایی با واکسن‌های کرونای خارجی موجود در ایران - ۱

  ویدئو / از واکسن اسپوتنیک چه می‌دانیم؟

  یکی از واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت برای استفاده در ایران، «اسپوتنیک ۵» یا همان «اسپوتنیک V» است. این واکسن متعلق به روسیه است و بهمن ۱۳۹۹ نتایج فاز سوم بالینی آن مورد تایید قرار گرفت. در این ویدئو با مهم‌ترین ویژگی‌های این واکسن بیشتر آشنا می‌شویم.

 • ویدئو / چاپخانه‌ای که قرآن را به بیش از ۱۰ زبان منتشر می‌کند

  ویدئو / چاپخانه‌ای که قرآن را به بیش از ۱۰ زبان منتشر می‌کند

  بزرگترین چاپخانه قرآن کریم در قم که برخی آن را دومین چاپخانه بزرگ جهان اسلام نیز می‌نامند، قرآن را در قطع‌های متنوع و مرسوم و به زبان‌های مختلف چاپ کرده و به کشورهای مسلمان ارسال می‌کند. گفته می‌شود این چاپخانه که رسالت خود را نشر معارف و ترویج قرآن کریم قرار داده، دست‌کم تا قبل از شیوع کووید-۱۹ در کشور، سالانه و در طول سه دهه فعالیت خود، در حدود ۱۸ میلیون جلد کلام‌الله مجید را چاپ می‌کرده است.

 • ویدئو / سرنوشت تلخ یک کارآفرین صنعتی

  ویدئو / سرنوشت تلخ یک کارآفرین صنعتی

  عباس توانگر، یک کار آفرین صنعتی است. او سال‌هاست در کارگاه ساخت ماشین‌های خدماتی پدر که سال ۱۳۴۵ راه‌اندازی کرده، مشغول تولید انواع دستگاه‌ها و ماشین‌های خدماتی مثل قیرپاش، مخازن حمل و نقل آب، لجن‌کش و فاضلاب و ... بوده است. او تا پیش از سال ۱۳۹۵ این کارگاه تولیدی را با بیش از ۲۰ کارگر ماهر صنعتی و چندین کارمند اداره می‌کرد و هزاران ماشین خدماتی ساخت، اما از سال ۱۳۹۵ با افزایش مشکلات اقتصادی، تورم، بی‌ثباتی قیمت‌ها و همچنین نبود حامی و ضعف در برگزاری مناقصه‌های دولتی و در ادامه، سودهای بانکی برای وام‌های دریافتی و همچنین بازنشسته شدن برخی کارگرانش، ورشکسته شده است.

 • ویدئو / در چشمه‌علی شهرری چه خبر است؟

  ویدئو / در چشمه‌علی شهرری چه خبر است؟

  داستان چشمه علی شهر ری را شاید بتوان به داستان‌های هزار و یک‌شب تشبیه کرد. از حدود یک دهه گذشته و وقتی عبور خط مترو از زیر چشمه باستانی آن طراحی و اجرایی و در نهایت به کاهش آب آن منجر شد، تا امروز که نشان هشدارهای فعالان میراثی برای لزوم حفاظت از بدنه کتیبه قاجاری چشمه‌علی از رنگ‌هایی که به بدنه آن پاشیده شده، نمودار است. از سوی دیگر با بالا آمدن آب چشمه که برخی آن را به آبی که از آب‌انبار بالای تپه سرازیر می‌شود، نسبت می‌دهند، نوجوانان شهر ری به آب می‌زنند و کرونا برای پیشروی راه را هموار می‌بیند. ایسنا در این گزارش وضعیت چشمه علی شهر ری را در اردیبهشت امسال بررسی می‌کند.

 • ویدئو / نبرد با ایدز و سرطان، با استفاده از تجربه کرونا

  تکنولوژی mRNA می‌تواند درمان بیماری‌های مهلک را متحول کند؟

  ویدئو / نبرد با ایدز و سرطان، با استفاده از تجربه کرونا

  دانشمندان سعی دارند با الهام از تکنولوژیِ به کار رفته در ساخت واکسن‌های کووید-۱۹، بیماری‌های مرگباری مثل سرطان و ایدز را درمان کنند. هجوم مرگبار کرونا در سراسر جهان باعث شد دانشمندان برای نخستین‌بار واکسنی با استفاده از تکنولوژی mRNA تولید کنند؛ واکسنی که از پروتئین میخ‌مانندِ سطح ویروس کرونا، برای ایجاد ایمنی در برابر آن استفاده می‌کند. به دنبال نتایج مؤثر آزمایش‌های بالینی و واکسیناسیون موفقیت‌آمیز میلیون‌ها نفر با واکسن‌های کرونای ساخته‌شده بر پایۀ mRNA، محققان به بررسی این موضوع پرداخته‌اند که این کشف، چگونه می‌تواند درمان برخی بیماری‌های علاج‌ناپذیر را دچار تحول کند.

 • ویدئو / تاخت‌وتاز کرونا در سرزمین هفتاد و دو ملت

  ویدئو / تاخت‌وتاز کرونا در سرزمین هفتاد و دو ملت

  پس از آنکه هند موفق شد آمار مبتلایان روزانۀ خود را به کمتر از ۱۰ هزار نفر برساند، به نظر می‌رسید وضعیت همه‌گیری کرونا در این کشور پرجمعیت تحت کنترل قرار گرفته است؛ اما این آمار از حدود یک ماه قبل ناگهان سیر صعودی گرفت و باعث شد هند به رکورددار شناسایی مبتلایان جدید در جهان تبدیل شود.

 • ویدئو / نبرد بی‌پایان اسلحه‌به‌دست‌ها در آمریکا

  ویدئو / نبرد بی‌پایان اسلحه‌به‌دست‌ها در آمریکا

  موج تیراندازی‌های مرگبار و خشونت‌های اخیرِ مربوط به حمل سلاح در آمریکا، با واکنش جو بایدن رئیس‌جمهور ایالات متحده و افزایش فشارها بر او برای کاهش خشونت مسلحانه در این کشور همراه بوده است. رئیس‌جمهور آمریکا ضمن توصیف خشونت مسلحانه در این کشور به عنوان لکه و نقصانی برای ملت آمریکا، از آماده‌سازی اقداماتی برای مقابله با این مشکل خبر داده است. جو بایدن از وزارت دادگستری خواسته قانونی را پیشنهاد دهد که به موجب آن، ایالت‌های مختلف بتوانند قوانین خود را دربارۀ محدود کردن سلاح گرم اِعمال کنند.

 • ویدئو / نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در جهان

  ویدئو / نگرانی از توزیع نامتوازن واکسن کرونا در جهان

  توزیع ناعادلانه واکسن کرونا در شرایطی که بسیاری از کشورها با رشد بالای بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، می‌تواند روند کنترل این پاندمی را به تاخیر بیندازد. سازمان بهداشت جهانی قصد داشت تا پایان ماه مارس، دست‌کم یکصد میلیون دوز واکسن را در سطح جهان توزیع کند، اما با پایان یافتن ماه مارس، تنها حدود ۴۰ میلیون دوز واکسن کرونا از طریق سازوکار کوواکس توزیع شده است. در حال حاضر ۷۵ درصدِ واکسنِ تولیدشدۀ کرونا در ۱۰ کشور توزیع شده و بیش از ۱۰۰ کشور جهان تاکنون هیچ واکسنی دریافت نکرده‌اند.

 • ویدئو / تاریخ در خواف به خواب رفته است!

  آخرین وضعیت قبور تاریخی «مجدماضی» بعد از سرقت

  ویدئو / تاریخ در خواف به خواب رفته است!

  دو روستای «نیاز آباد» و «مژن آباد» در جنوب شرقی شهرستان خواف و در جوار مرز ایران و افغانستان، با قدمتی که به قبل از اسلام می‌رسد، امروز کمتر مورد توجه میراث فرهنگی است؛ به حدی که با گذشت بیش از یک ماه از سرقت در مقبره تاریخی «مجد ماضی» در «نیازآباد»، وضعیت گورهای تخریب‌شدۀ آن تفاوتی با زمان سرقت ندارند. در بین ۱۰۵ اثر ثبت ملی شدۀ خواف، قبرها و بناهایی از دوره اسلامی نیز هست که در گذشته سرقت یا تخریب شده‌اند، اما میراث فرهنگی، کمبود نیروی یگان حفاظت برای سرکشی و نگهبانی از این آثار تاریخی را علت بی‌توجهی‌هایش می‌داند.

 • ویدئو / طرح تازه مجلس برای سقط‌های درمانی

  از ورود فقها به حوزه سقط تا مداخله ستاد عالی جمعیت در حوزه پزشکی؛

  ویدئو / طرح تازه مجلس برای سقط‌های درمانی

  اواخر اسفندماه ۹۹ مجلس طرحی بحث‌برانگیز را تصویب کرد. این طرح که به نام «جوانی جمعیت و تعالی خانواده» نامگذاری شده است، همانطور که از نامش پیداست، بر افزایش جمعیت کشور متمرکز است و بندهای زیادی از آن منتقدانی جدی دارد؛ از جمله بخشی که کار سقط درمانی را سخت‌تر کرده و نظرات غیرپزشکی را هم وارد ماجرا کرده است. دولت و وزارت بهداشت مخالف این طرح هستند.

 • ویدئو / انرژی‌های تجدیدپذیر، تحولی در تاریخ تولید انرژی

  ویدئو / انرژی‌های تجدیدپذیر، تحولی در تاریخ تولید انرژی

  منابع تجدیدپذیر انرژی مثل انرژی‌های خورشیدی و باد، می‌توانند به طور دائم جایگزین منابع سنتی تولید انرژی یعنی ذغال سنگ، نفت و گاز طبیعی شوند که در نتیجۀ آن، روند گرمایش زمین متوقف می‌شود و نسل‌های آینده می‌توانند از منابع انرژی بهره‌مند شوند. در این ویدئو می‌توانید با این گونه‌های انرژی و تاثیرشان بر تحول تاریخ تولید انرژی توسط بشر، بیشتر آشنا شوید.

 • ویدئو / تاثیر «مواد هوشمند» در تحول زندگی بشر

  ویدئو / تاثیر «مواد هوشمند» در تحول زندگی بشر

  پل‌های بِتُنی‌ای را فرض کنید که می‌توانند بدون دخالت انسان، تَرَک‌های خود را ترمیم کنند، یا ربات‌های بسیار کوچکی را تصور کنید که می‌توانند پس از وارد شدن به بدن، در درمان بیماری‌ها موثر باشند؛ این‌ها، تنها بخشی از کاربردهای مواد هوشمند است؛ موادی که می‌توانند آینده زندگی انسان متحول کنند.

 • ویدئو / خرید و فروش «هر چیزی» در دنیای رمزارزها

  از NFT چه می‌دانید؟

  ویدئو / خرید و فروش «هر چیزی» در دنیای رمزارزها

  در بستر رمزارزها و محیط بلاک‌چین هم، مانند محیط فیزیکی، در کنار انواع رایج پول‌ها، اموال غیرقابل تعویض وجود دارد. در چند سال گذشته سایت‌هایی برای خرید و فروش آثار هنری و آیتم‌های محدود دیجیتال راه‌اندازی شده است که در آنها می‌توان آثار متنوعی مثل یک عکس، نقاشی دیجیتال، قطعه موسیقی یا حتی آیتم‌های بازی‌های کامپیوتری را به فروش رساند. به عنوان مثال می‌توان در این بستر قطعه زمینی در سرزمین مجازیِ یک بازی کامپیوتری را با رمزارز، خرید یا مالک نسخه دیجیتالِ یک اثر هنری شد. اهمیت NFT یا همان non fungible token این است که مالکیت اثر به طور کامل منتقل می‌شود ولی مشکلاتی نیز در این مسیر وجود دارد.

 • ویدئو / اگر نوروز به شنبه افتد!

  ویدئو / اگر نوروز به شنبه افتد!

  تقویم به معنای گاه‌شمار، سابقه بسیار زیادی دارد و در گذشته بسیاری از مردم و بویژه کشاورزان نیاز داشتند بدانند سال آینده‌شان چگونه سالی خواهد بود و باید چطور برای زندگی‌شان برنامه‌ریزی کنند. در این تقویم‌ها پیش‌بینی‌هایی درباره سال‌ها شده است که عمدتا بر اساس تجربیات بوده و هیچکدام نمی‌تواند قطعا تایید یا رد شود. در این ویدئو به مرور یکی از این پیش‌بینی‌ها به روایت «عبدالعلی بیرجندی» پرداخته‌ایم که در کتاب «معرفت فلاحت» او قید شده است. این مرور، صرفا به منظور آشنایی بیشتر با ادبیات و شمایل این تقویم‌هاست و به عنوان یک پیش‌بینی یا پیشگویی، ارزش علمی و برنامه‌ریزی ندارد.

 • ویدئو / وقتی ترافیک، زندگی فنچ‌ها را مختل می‌کند

  تأثیر مخرب آلودگی صوتی بر زندگی حیوانات

  ویدئو / وقتی ترافیک، زندگی فنچ‌ها را مختل می‌کند

  صداهای ایجادشده توسط فعالیت‌های انسان در آب‌های آزاد، صدای طبیعی موجود در اقیانوس‌ها و دریاها را دچار اختلال می‌کند. این صداها به سبب فعالیت کشتی‌ها، دستگاه‌های سونار و بررسی‌های لرزه‌نگاری در آب‌های آزادتولید می‌شود. طبق اعلام دانشمندان، صدای ایجاد شده توسط انسان در محیط‌های آبی، زندگی جانداران دریایی را با خطر روبه‌رو کرده است. پیش‌تر هم مشخص شده بود که آلودگی صوتی می‌تواند زندگی طیف وسیعی از حیوانات از جمله پرندگان را با مشکل روبه‌رو کند.

 • ویدئو / کرونا از مسافران جلو می‌زند؟

  ویدئو / کرونا از مسافران جلو می‌زند؟

  از یکسال گذشته قوانین ترددهای شهری، جاده‌ای و بین‌المللی متاثر از کرونا تغییر کرده است. این قوانین از زمان خریدِ بلیت و ورود به ترمینال‌های مسافربری تا رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، پذیرش درصدی مسافران و... را شامل می‌شود. خطوط هواپیمایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند، هر چند در طول این مدت و در زمان شیوع هر پیک کرونا، حتی پروازهای هوایی لغو شدند؛ اما در طول چند ماه گذشته درخواست‌ها برای افزایش پذیرش مسافران در خطوط هواپیمایی افزایش یافت درخواستی که نیازمند رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سالن‌های فرودگاهی در سراسر کشور بودند. در این گزارش وضعیت رعایت این پروتکل‌ها در فرودگاه مهرآباد بررسی شده است.

 • ویدئو / چرا مرغ گران و صف مرغ، طولانی شد؟

  ویدئو / چرا مرغ گران و صف مرغ، طولانی شد؟

  در حالی که صف‌های مردم در مقابل مراکز توزیع مرغ، در روزهای پایانی سال طولانی‌تر شد، برخی مسئولان دلیل کمبودها و گرانی‌ها را خریدهای هیجانی مردم عنوان کرده‌اند. ایسنا در این گزارش با حضور در صف‌های مردمی و شنیدن نظرات آن‌ها و از سوی دیگر مطرح کردن این نظرات با متولیان این صنف، وضعیت تولید و توزیع مرغ دولتی را بررسی کرده است.

 • ویدئو / بلای کرونا بر سر فعالان گردشگری ایران

  ویدئو / بلای کرونا بر سر فعالان گردشگری ایران

  دلخوشی برای رونق صنعتی که تلاش می‌شد درآمدزایی‌اش دوچندان شود، با شیوع ویروسی کوچک به نام کرونا به باد رفت. رفت و آمد بین کشورها محدود و گاه ممنوع شد و همه‌گیری بیماریِ واگیردار، سفر بسیاری از گردشگران را تعطیل و دنیا را بحران‌زده کرد. شیوع کرونا بخش زیادی از شغل‌های مختلف را تعطیل و افراد زیادی را بیکار کرد. فعالان حوزه گردشگری هم از این قاعده مستثنی نبودند، برخی از فعالان این حوزه کسب و کار خود را تعطیل برخی ناچار به تعدیل نیرو شدند. حالا در یک‌سالگی کرونا، پای درد دل چند نفر از فعالان گردشگری نشستیم تا درباره آسیب‌ها و مشکلاتی که در این یک سال تجربه کردند، بیشتر بدانیم.

 • ویدئو / اینجا دیگر شهر دوچرخه‌های ایران نیست

  چرا تردد دوچرخه‌ها در یزد رونق سابق را ندارد؟

  ویدئو / اینجا دیگر شهر دوچرخه‌های ایران نیست

  یزد که در روزهای نه‌چندان دور، «شهر دوچرخه‌های ایران» نامیده می‌شد و مشاهیری مانند جلال آل احمد هم در آثارشان به آن اشاره کرده بودند، امروز دیگر شهر دوچرخه‌ها نیست و مردم آن مثل خیلی از شهرهای دیگر ترجیح می‌دهند از وسایل حمل‌ونقل موتوری استفاده کنند. چرا به مرور این اتفاق در یزد افتاده و برای آن چه باید کرد؟ در این ویدئو، به این مسألۀ شهری نگاهی انداخته‌ایم.

 • ویدئو / نابودی طبیعت، بهای سنگین رفاه بشر

  ویدئو / نابودی طبیعت، بهای سنگین رفاه بشر

  یک مطالعه جامع در دانشگاه کمبریج به‌تازگی نشان داده است که رویکرد اقتصادی بشر، در زمینه توجه به آسیب‌های طبیعت ناکام بوده و ارائه نشدن راهکارهای مفید برای جلوگیری از آسیب‌های فاجعه‌آمیزِ بیشتر، محیط زیست را در معرض خطر قرار داده است. هرچند پیشرفت‌های اقتصادی به بهای نابودی طبیعت تمام شده، اما حالا دانشمندان می‌گویند در کنار محیط زیست، اقتصاد و سلامت هم در معرض خطر است.

 • ویدئو / قم، قطب ماسک

  ویدئو / قم، قطب ماسک

  در طول بیش از یک سال اخیر یعنی از زمان شیوع کرونا در ایران، ظرفیت تولید انواع ماسک بویژه ماسک های سه‌لایه که بیشتر مورد تأکید وزارت بهداشت است، در قم افزایش چشمگیری پیدا کرده و این استان را به یکی از قطب‌های اصلی تولید ماسک در کشور تبدیل کرده است. در حال حاضر بیش از دو میلیون و ۷۰۰ هزار ماسک در قم تولید می‌شود و مقادیر زیادی نیز برای روزهای ضروری، دپو شده است. حالا تولیدکنندگان ماسک در قم درخواست باز شدن راه صادرات را دارند. معاون اداره صمت استان قم می‌گوید تصمیماتی در این زمینه گرفته شده و اجرای آن، در انتظار تأیید وزارت بهداشت است.

 • ویدئو / مریخ؛ سه ماموریت برای یک هدف

  ویدئو / مریخ؛ سه ماموریت برای یک هدف

  مریخ با وجود داشتن پتانسیل بالا برای کشف حیات فرازمینی، همواره چالش‌های بسیاری را پیش روی بشر قرار داده است. فاصله زیاد مریخ با زمین و احتمال بالای شکست مأموریت‌های مربوط به فرود مریخ‌نورد بر سطح این سیاره به علت شرایط نامساعد جوی، از موانعی است که از سال ۱۹۶۰ به بعد، مأموریت‌های بسیاری را با شکست مواجه کرده است. با این وجود، به‌تازگی سه کشور آمریکا، چین و امارات متحده عربی توانسته‌اند مأموریت‌های چالش‌انگیز سیارۀ سرخ از جمله استقرار مدارگرد یا فرود آوردن مریخ‌نورد روی این سیاره را با موفقیت انجام دهند. در این ویدئو به مرور مختصر این سه مأموریت فضایی می‌پردازیم.

 • ویدئو / «درباره شفافیت آراء نباید از ترس افراط به تفریط بیفتیم»

  گفت‌وگو با الیاس نادران، نماینده اصولگرای مجلس

  ویدئو / «درباره شفافیت آراء نباید از ترس افراط به تفریط بیفتیم»

  الیاس نادران - نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در مجلس یازدهم - می‌گوید در مورد شفافیت رأی باید منصفانه، متوازن و متعادل برخورد کرد. نباید از ترس افراط، به تفریط بیفتیم و از آن طرف بام به پایین پرت شویم. ما این نگرانی را داریم که افشا نشدن آرای نمایندگان باعث شود رأی واقعی خود را ندهند یا تحت تأثیر جریان خاصی قرار گیرند یا بدهکار مدیر اجرایی شوند ولی علنی کردن رای هم عوارض خود را دارد. عیب دیگر طرح این بود که بیش از حد بزرگ شده بود. او در گفت‌وگو با ایسنا درباره انتصاب مهرداد بذرپاش به ریاست دیوان محاسبات، طرح شفافیت در مجلس و بودجه ۱۴۰۰ صحبت کرده است.

 • ویدئو / ژاپن با این همه زلزله چه می‌کند؟

  ویدئو / ژاپن با این همه زلزله چه می‌کند؟

  دلیل اصلی وقوع زمین‌لرزه‌های فراوان در ژاپن، قرارگیری این کشور در منطقه‌ای موسوم به «حلقۀ آتش اقیانوس آرام» است. این منطقه با طول ۴۰ هزار کیلومتر، دست‌کم ۴۵۰ آتشفشان دارد که حدود ۲۶۵ عدد از آنها در مجمع‌الجزایر ژاپن قرار دارد و جزو آتشفشان‌های بالقوۀ فعال دسته‌بندی می‌شوند. با این وجود، چرا ژاپن تلفات چندانی بعد از این زلزله‌ها ندارد؟

 • ویدئو / ادامه مرگ پرندگان میانکاله؛ چرا فاجعه تکرار شد؟

  ویدئو / ادامه مرگ پرندگان میانکاله؛ چرا فاجعه تکرار شد؟

  مسئولان محیط زیست استان مازندران پیش‌بینی می‌کنند مدت زمان تلف شدن پرندگان در دو منطقه میانکاله و گرگان تا ۴۰ روز طول بکشد و در این میان تنها خوشحالی‌شان کمتر شدن تعداد تلفات گونه‌های مختلفِ از دست رفته نسبت به سال گذشته است؛ آماری که سال گذشته حدود ۴۳ هزار پرنده را در فهرستش داشت و امسال تاکنون در ۲۰ روز نخست به حدود هفت هزار پرندۀ تلف‌شده، رسیده است. چرا این فاجعه تکرار شد و وضعیت امروز میانکاله چگونه است؟

 • ویدئو/ مرگ؛ سرنوشت حصار صفوی در تهران

  ویدئو/ مرگ؛ سرنوشت حصار صفوی در تهران

  باقیمانده حصار ۵۰۰ ساله صفوی از یک سو و سه منار باقیمانده دروازه محمدیه در پایین‌دست بازار تهران و در محله مولوی از سوی دیگر، نماد کاملی از بی‌توجهی میراث فرهنگی و مدیریت شهری به این بخش از بافتِ تهران قدیم است. شاید بتوان تنها سهم توجه به باقیمانده‌های حصار صفوی و دروازه قاجاری محمدیه در این منطقه از تهران را مرمت سردر دروازه محمدیه دانست و بدترین بهای بی‌توجهی‌ به این محدوده را تبدیل محوطه اطراف دیوار طهماسبی به چیزی شبیه به مرغدانی دانست که هنوز نشانه‌هایش در سرای ماشاالله باقی است. حالا سرنوشت تنها قطعه باقیماندۀ حصاری که در دوره صفویه به دور تهران کشیده شده بود، نزدیک به نابودی کامل است.

 • ویدئو / هزار زخم بر تن تالاب انزلی

  ویدئو / هزار زخم بر تن تالاب انزلی

  پهنه آبی انزلی مدت‌هاست وضعیت خوبی ندارد و ادامه حیات آن، در هاله‌ای از ابهام است. اکوسیستم غنی و بزرگ تالاب انزلی سال‌هاست که به دلیل ورود فاضلاب صنعتی و خانگی، رسوبات، تغییر رژیم آبی دریای خزر، تکثیر گیاهان مهاجم و مواردی دیگر تغییر کرده و نامش در لیست تالابهای در معرض خطر (مونترو) قرار گرفته است. با وجود اینکه برای نجات جان تالاب انزلی برنامه‌ای هفت ساله تدوین شده، اما نگرانی‌ها برای حفظ این پهنه آبی ارزشمند همچنان پابرجاست.

 • ویدئو / برگزاری جشنواره فیلم فجر زیر سایه کرونا

  ویدئو / برگزاری جشنواره فیلم فجر زیر سایه کرونا

  با تایید برگزاری فیلم فجر ۹۹ در سالِ کرونا، خِیل هشدارها و مخالفت‌ها از سوی برخی رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی سرازیر شد، اما مسوولان برگزار کننده بر رعایتِ پروتکل‌ها تاکید کردند. حالا تصاویری از جشنواره فیلم فجر منتشر شده که نشان می‌دهد موضوع رعایت پروتکل‌ها و فاصله گذاری کم و بیش منتفی است. عکس‌های منتشر شده از خوش و بش پرویز پرستویی و عادل فردوسی‌پور، چهره دیگری هم دارد. تراکم عکاسان و خبرنگاران در شرایطی که مسوولان از احتمال شروع موج چهارم کرونا خبر می‌دهند.