برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • ۱۰ نکته کاربردی برای مواجهه با «آزاردیده جنسی»

  ۱۰ نکته کاربردی برای مواجهه با «آزاردیده جنسی»

  اخیرا با ظهور پلتفرم کلاب‌هاوس، مجددا روایت‌هایی از آزار جنسی توسط افراد مختلف مطرح شده و باز هم این موضوع مهم - فارغ از صحت و سقم روایت‌ها - در دایره بحث و تحلیل قرار گرفته است؛ تحلیل‌هایی که پای آنها به برخی رسانه‌ها نیز کشیده شده است.

 • مراقب این توله‌سگ بانمک باشید!

  مراقب این توله‌سگ بانمک باشید!

  با سقوط بورس در ایران و رشد همزمان بازار ارزهای دیجیتال در جهان، سرمایه‌های خرد سرگردان حالا به سمت این بازار نوپدید سرازیر شده است. در کنار این اقبال عمومی در جهان و ایران نسبت به این دارایی مجازی، صدها و بلکه هزاران صفحه و کانال در شبکه‌های اجتماعی برای اطلاع‌رسانی، آموزش و کاسبی در این بازار راه افتاده.

 • با خوراکی‌های شوینده آشنا شوید

  با خوراکی‌های شوینده آشنا شوید

  برخی خوراکی‌ها خاصیت شویندگی هم دارند. هم می‌توان آنها را همراه غذا مصرف کرد و هم می‌توان از آنها برای تمیز و ضدعفونی‌کردن سطوح در خانه‌تکانی‌های عید استفاده کرد. در حالی که ورود شوینده‌ها به فاضلاب به دلیل بروز مسائل و عوارض بسیاری مثل پدیده مغذی‌شدن، تجزیه‌ناپذیری گروه سخت‌شوینده‌ها، ایجاد کف و مسائلی دیگر موجب آلودگی منابع آبی و محیط زیست می‌شوند، شوینده‌ها با مواد طبیعی آلودگی‌ تولید نمی‌کنند.

 • ماجرای پرحاشیه آرامگاه فردوسی

  ماجرای پرحاشیه آرامگاه فردوسی

  «این همان فردوسی است که گفته است: «عجم زنده کردم بدین پارسی» و خدا می داند راست گفته است. حیف است قبر او در ایران معلوم نباشد.» این بخش کوتاهی از نامه میرزا عبدالوهاب خان نصیرالدوله حاکم خراسان به ناصرالدین شاه است تا اجازه ساخت مقبره ای برای فردوسی را از شاه بگیرد.

 • وقتی اوباما به آیاتی از قرآن اشاره کرد

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۶

  وقتی اوباما به آیاتی از قرآن اشاره کرد

  باراک اوباما را ممکن است با صفت‌های زیادی در جهان بشناسند اما اغلب از او با عنوان نخستین رئیس‌جمهوری سیاه‌پوست آمریکا یاد می‌کنند که اتفاقا پدر و پدرخوانده‌اش هم مسلمان بوده‌اند گرچه خودش مسیحی است؛ رئیس‌جمهوری که تلاش کرد یا لااقل نشان می‌داد که دارد تلاش می‌کند با استفاده از موقعیت و ریشه‌های خانوادگی‌اش، دیوار «اسلام‌هراسی» و «نژادپرستی» در جهان را تا جایی که می‌تواند کوتاه کند.

 • نگاهی به پربحث‌ترین اظهارات آیت‌الله مصباح

  نگاهی به پربحث‌ترین اظهارات آیت‌الله مصباح

  آیت‌الله مصباح یزدی که روز ۱۲ دی‌ماه دار فانی را وداع گفت، بیشتر از آنکه به عنوان فیلسوف، فقیه و استاد حوزه شناخته شود، در بین عموم مردم به عنوان چهره‌ای سیاسی شناخته می‌شد؛ آن هم چهره‌ای که برای بخشی از جریان اصولگرایی، شأن «پدر معنوی» را داشت.

 • عید میلادی ارمنی‌های ایران چه شکلی است؟

  عید میلادی ارمنی‌های ایران چه شکلی است؟

  چراغ‌هایی که پشت پنجره‌ها روشن بودند، کمتر شده‌اند و سایه درخت‌های کریسمس کمرنگ‌تر از پارسال هستند. برخی از ارامنه منطقه نارمک می‌گویند کرونا، مسائل اقتصادی و از همه مهم‌تر جنگ قره‌باغ باعث شده امسال کمتر کسی درخت کریسمس تزئین کند.

 • ترور و قتل مبهم سه دانشمند مرتبط با تحقیقات کرونایی

  ترور و قتل مبهم سه دانشمند مرتبط با تحقیقات کرونایی

  ظاهرا قرار است علاوه بر قربانیان «کرونا» در جهان، درمان و تحقیقات کرونا نیز قربانیانی بگیرد؛ چنانکه تا کنون دو دانشمند روسی و چینی که روی کرونا و واکسن آن تحقیق می‌کردند به قتل رسیده‌اند و یک دانشمند ایرانی نیز که در کنار مسئولیت‌های دیگرش سرپرستی یک تیم تهیه کیت تشخیص و واکسن کرونا را داشت، به شکلی پیچیده ترور شده است.

 • آنچه «بانوی آهنین» پس از جنگ ۷۴ روزه گفت

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۵

  آنچه «بانوی آهنین» پس از جنگ ۷۴ روزه گفت

  شاید شما هم اگر بخواهید از یک زن قدرتمند و قاطع تعریف و تمجید کنید، او را «بانوی آهنین» بخوانید اما شاید ندانید که این صفت برای نخستین بار به بانوی سیاست‌مداری نسبت داده شد که توازن مردسالارانه در عرصه قدرت را بر هم زد و در زمانه‌ای که مردان حرف اول و آخر را در عرصه سیاست می‌زدند، فارغ از تمام تشویق‌ها و تشویش‌ها، آنچنان درخشید که نامش به یک مَثَل تبدیل شد.

 • بن‌لادن اینگونه جنایت ۱۱ سپتامبر را توجیه کرد

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۴

  بن‌لادن اینگونه جنایت ۱۱ سپتامبر را توجیه کرد

  اگر بخواهیم خیلی سریع و بدون تامل اسم چند تروریست در جهان را نام ببریم، به احتمال زیاد «بن لادن» جزء اولین اسامی‌ای است که به ذهنمان می‌رسد؛ همان مرد لاغراندام با ریش‌های بلند که اغلب یک جلیقه یا کاپشن نظامی به تن و یک اسلحه در دست داشت. از اسلام و انسانیت می‌گفت و به بهانه حق‌طلبی می‌خواست خون‌خواهی کند؛ هرچند حاصل تمام فریادها و رگبارهایش، در نهایت فقط اسلام‌هراسی بود و آدم‌کشی.

 • چرا این فرمانده ارشد ارتش به دنبال اجاره یک خانه کوچک است؟ + ویدئو

  چرا این فرمانده ارشد ارتش به دنبال اجاره یک خانه کوچک است؟ + ویدئو

  «شأن؟ شأن مأن نداره. شأن دیگه چیه؟ من احمدبسیجی‌ام»

 • «فیرحی» که بود و چرا این روزها همه از او می‌گویند؟

  «فیرحی» که بود و چرا این روزها همه از او می‌گویند؟

  در فراز چهارم نماز میت، امام جماعت و به تبعیت از او اقتدا کنندگان، پس از تقاضای غفران برای درگذشته، جمله‌ای را می‌گویند شاید برای گناهکاران آخرین روزنه امید و برای پاکان، تصدیق نهایی باشد: اللّهمّ انّا لا نعلم منه الاّ خیرا. خدایا بدان که ما از او جز نیکی ندیدیم.

 • قلمروی «خوشگل»ها ۱۰ ساله شد!

  قلمروی «خوشگل»ها ۱۰ ساله شد!

  محبوب‌ترین اپلیکیشن اشتراک‌گذاری عکس در جهان، از روزهای اولی که به عنوان یک فضای هنری بازیگوشانه ظهور کرد تا این اواخر با موج اینفلوئنسرها و استخرهای بادی، خوب و بد را در جامعه دگرگون کرده است.

 • آقای مکرون! این جملات را با دقت بخوانید

  آقای مکرون! این جملات را با دقت بخوانید

  امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه طی هفته‌های گذشته با دفاع تمام‌قد از اهانت‌کنندگان به ساحت پیامبر اسلام (ص)، خشم مسلمانان سراسر جهان را برانگیخت.

 • «بگذارید زنگ آزادی به صدا درآید»

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۳

  «بگذارید زنگ آزادی به صدا درآید»

  بیش از ۶۰ سال پیش تفاوت میان سیاه و سفید در آمریکا، از زمین تا آسمان بود. مدرسه‌ها جدا، آبخوری‌ها جدا، کسی اجازه ورود به پارک سفیدپوستان را نداشت و صندلی اتوبوس‌ها برای سفیدپوست‌ها از پیش رزرو شده بود. چه کسی فکرش را می‌کرد سیاه‌پوست‌هایی که زمانی حق سوار شدن از درِ جلوی اتوبوس را هم نداشتند، به مسند ریاست‌جمهوری برسند؟ اگرچه این تنها بخشی از رویای مردی بود که برای رسیدن به برابری انسان‌ها بلندقامت ایستاد و با گردنی برافراشته از رویایش سخن گفت: «ما همه با هم برابریم».

 • «می‌شد جلوی این جنگ را بدون شلیک یک گلوله گرفت»

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۲

  «می‌شد جلوی این جنگ را بدون شلیک یک گلوله گرفت»

  کمتر کسی است که نام «چرچیل» به گوشش نرسیده باشد یا نداند که صاحب این اسم با «سیاست» پیوند عمیقی دارد.

 • ۱۵ مقطع کمتر دیده‌شده از زندگی استاد شجریان

  ۱۵ مقطع کمتر دیده‌شده از زندگی استاد شجریان

  استاد محمدرضا شجریان ۱ مهر ۱۳۱۹ زاده شد و ۱۷ مهر ۱۳۹۹ چشم از جهان فرو بست.

 • «به احتمال زیاد این آخرین سخنرانی من است»

  سخنرانی‌های تاثیرگذار جهان - ۱

  «به احتمال زیاد این آخرین سخنرانی من است»

  برای مردی که بدترین راه مبارزه را خشونت می‌دانست و برخلاف حرف‌های شعاری و کلیشه‌ای ثابت کرد لزوما فریاد زدن و درگیری منجر به پیروزی ملت‌ها بر دیکتاتوری‌ها نمی‌شود، ترور شدن سرنوشت عجیبی بود.

 • جزئیاتی کمترشنیده‌شده از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی

  جزئیاتی کمترشنیده‌شده از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی

  سیروس گرجستانی با نام اصلی علی‌اکبر محمودزاده‌ گرجستانی ۲۵ اسفند ۱۳۲۳ در رشت به دنیا آمده بود؛ به قول خودش «رشت متمدن».

 • منصوری؛ از خیابان بخارست تا خیابانی در بخارست

  منصوری؛ از خیابان بخارست تا خیابانی در بخارست

  غلامرضا منصوری، روزی که داشت بی سر و صدا به خیابان بخارست تهران می‌رفت تا روی صندلی سرپرستی دادسرای ارشاد بنشیند، قطعا تصور نمی‌کرد که روزی تصویر حمل جسدش در خیابانی در شهر بخارست پایتخت رومانی، این همه دست به دست بچرخد و خبر مرگ مشکوکش این همه صدا کند.

 • با «بهشت مفسدان اقتصادی ایران» آشنا شوید + تصاویر

  با «بهشت مفسدان اقتصادی ایران» آشنا شوید + تصاویر

  در روزهای اخیر که دادگاه پر سروصدای اکبر طبری - از مدیران سابق قوه قضاییه - در حال برگزاری است، مسائل متعددی از سوی نماینده‌ی دادستان مطرح شده که توجه عموم را به این پرونده‌ی جنجالی جلب کرده است. از جمله‌ی این موارد موضوع فرار متهمان و مفسدان اقتصادی به چزیره‌ای به نام «سنت کیتس» بود که در آخرین جلسه‌ی دادگاه طبری مطرح شد.

 • با رقیب ترامپ بیشتر آشنا شوید

  با رقیب ترامپ بیشتر آشنا شوید

  جو بایدن سیاستمدار هفتادوهفت‌ساله‌ی دموکرات، رسماً به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری این حزب معرفی شده است. بایدن که در سال ۲۰۰۸ هم در رقابت‌های انتخاباتی حاضر بود اما در رقابت با اوباما نتوانست به نامزد اصلی حزب تبدیل شود، پس از آن شکست توسط رقیب خود باراک اوباما، به عنوان معاون رئیس جمهوری انتخاب شد و چهار سال بعد که اولین رئیس جمهوری سیاهپوست ایالات متحد دوباره برای این مقام انتخاب شد، بایدن را هم در این سمت ابقا کرد.

 • پاندمی‌ها چگونه به پایان می‌رسند

  از طاعون تا کرونا

  پاندمی‌ها چگونه به پایان می‌رسند

  مورخان می‌گویند شیوع یک بیماری واگیر می‌تواند بیش از یک راه برای پایان‌یافتن داشته باشد؛ اما برای چه کسی پایان می‌یابد و چه کسی چنین تصمیمی می‌گیرد؟

 • ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  ۱۶ حقیقت که نشان می‌دهد دنیا نسبت به قبل جای بهتری برای زندگی شده است

  درست در میانه همه‌گیری یک مرض کشنده، شاید این روزها بهترین زمان برای صحبت‌کردن در مورد این موضوع نباشد که اوضاع زندگی بشر، در طول تاریخ همیشه رو به بهبود بوده و این روزها، بدترین روزهای تاریخ زندگی انسان‌ها روی زمین نیست؛ اما به هر حال نمی‌توان نادیده گرفت که خوش‌بینی و بدبینی، بیشتر از همه چیز، ناشی از وضعیت مزاجی آدم‌هاست. به همین مناسبت است که فردریک نیچه، فیلسوف، معتقد است اغلب پیش‌داوری‌ها ناشی از وضع مزاجی آدم‌هاست؛ بنابراین، شاید بتوانیم قضاوت‌هایمان در مورد اوضاع اطرافمان را با تغییر ذائقه، عوض کنیم.

 • با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  با زوج خودرویی محکوم به اعدام بیشتر آشنا شوید

  «هرچه زیرشاخه‌ی بیشتری داشته باشید سود بیشتری نصیبتان خواهد شد». این جمله برای کسانی که جوانی‌شان در دهه‌ی هشتاد سپری شده گزاره‌ای آشناست؛ «فلسفه‌ی کسب سود» در شرکت‌های هرمی که در آن دهه‌ دوران اوج خود را سپری می‌کردند؛ شرکت‌هایی که با همین گزاره افراد را ترغیب می‌کردند تا راه هزارساله را یک‌شبه طی کنند و به ثروت‌های افسانه‌ای دست یابند.

 • فاجعه‌ هولناکی که در روآندا رخ داد + تصاویر

  فاجعه‌ هولناکی که در روآندا رخ داد + تصاویر

  شنبه خبر آمد که یکی از عناصر اصلی «نسل‌کشی روآندا» که می‌توان آن را یکی از تاریک‌ترین نقاط در تاریخ بشر دانست، پس از ۲۶ سال فرار با هویت جعلی در پاریس دستگیر شد.

 • اردشیر زاهدی را بیشتر بشناسیم

  اردشیر زاهدی را بیشتر بشناسیم

  اردشیر زاهدی به عنوان یک دیپلمات باتجربه، همواره تلاش داشته خود را طرفدار گفت‌وگو و ضد جنگ، مخالف دخالت‌ خارجی و حامی حق تعیین سرنوشت ملت ایران، پایبند به اصول و قوانین بین‌الملل و البته حامی برنامه‌ی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و مخالف تحریم‌های آمریکا نشان دهد. اما آیا وزیر امور خارجه‌ی محمدرضاشاه طرفدار جمهوری اسلامی است؟

 • چند نکته درباره «سلطان وساطت»

  چند نکته درباره «سلطان وساطت»

  سلطان قابوس بن سعید، پادشاه عمان روز گذشته پس از تحمل یک دوره بیماری در سن ۷۹ سالگی درگذشت. ایران و عمان از روابط مشترک دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی نزدیکی برخوردار هستند و سلطان قابوس در همه این سال‌ها نقش میانجی را میان ایران و آمریکا ایفا می‌کرد.

 • «شکوه» آموزش زبان در ایران

  «شکوه» آموزش زبان در ایران

  «معلمی پولی نیست. اگر شما درس می‌دهی که پول دربیاوری هیچ چیز نمی‌شوی. کسی می‌تواند کارآیی داشته باشد که دنبال پول نباشد.» این صحبت‌های محسن شکوه است که به عنوان پدر آموزش زبان انگلیسی در ایران شناخته شده است.

 • به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  به اسم «اعظم»، به رسم «پدر»

  اولین دختر ازدواج دوم سیدمحمود طالقانی چهل ‎سال پس از درگذشت او، نخستین فرزندی است که از جمع ده‎نفره‏ خواهران و برادرانش جدا شد و به «پدر» پیوست؛ دختری که برخلاف چهار همشیره و پنج اخوی‌اش نه آنقدر از خط سیاسی و ربط تشکیلاتی ابوی فاصله داشت که تنها به نام «خاندان» با او نسبت داشته باشد و نه - چنانکه معمول است - آنقدر از نام و نشان پدر بهره ‎گرفت که زیر سایه‎ او بماند.