• ۱۰ نکته درباره «شیخ خندان»

  ۱۰ نکته درباره «شیخ خندان»

  حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجواد حاج‌علی‌اکبری روز دوشنبه با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد.

 • ۱۰ نکته درباره جنبش «جلیقه‌زردها»

  ۱۰ نکته درباره جنبش «جلیقه‌زردها»

  این روزها کلیدواژه «جلیقه‌زردها» در رسانه‌های مختلف زیاد تکرار می‌شود؛ افرادی که در فرانسه دست به اعتراضات گسترده‌ای زده‌اند.

 • ۱۰ نکته درباره بوشِ پدر

  ۱۰ نکته درباره بوشِ پدر

  جرج هربرت واکر بوش یا همان بوشِ پدر شب گذشته در نودوچهارسالگی درگذشت. در ادامه ۱۰ نکته درباره بوش می‌خوانید:

 • ۱۰ نکته درباره تجارت جدید گوگل

  ۱۰ نکته درباره تجارت جدید گوگل

  در سال ۲۰۱۰ گوگل پا در راهی گذاشت که هدف آن جایگزینی کامل برق مصرفی این شرکت با انرژی‌های تجدیدپذیر بود. اما مقصد نهایی این نبود. این شرکت در اولین اقدام خود با یک «مزرعه‌ی باد» ۱۱۴ مگاواتی در ایالت آیووای آمریکا توافقنامه‌ی خرید برق امضا کرد.

 • ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  گاردین، رئیس‌جمهوری جدید برزیل را «ضد زن‌ترین و نفرت‌انگیزترین مقام منتخب رژیم‌های دموکراتیک تمام دنیا در طول تاریخ» توصیف کرده است. البته این ادعا شاید کمی بزرگ باشد اما به هر حال مخالفان «بولسانورو» هم با این توصیف‌ها کاملا موافقند!

 • همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  یک آبان‌ماه مصادف با سال‌مرگ فتحعلی‌شاه، دومین شاه از دودمان قاجار است که از سال ۱۱۷۶ خورشیدی به مدت ۳۶ سال و ۸ ماه بر ایران فرمانروایی کرد. نام فتحعلی‌شاه‌ قاجار در ذهن ما معمولا چند قرارداد تاریخی ننگین را یادآوری می‌کند. اما شاه قاجار در مدت سلطنت ۳۶ ساله‌اش چند قرارداد امضا کرد؟

 • ۱۰ نکته درباره غذا خوردن در هواپیما

  ۱۰ نکته درباره غذا خوردن در هواپیما

  شاید هر یک از ما حداقل یکبار با هواپیما به جایی مسافرت کرده باشیم و این وسیله را به لحاظ صرفه جویی در وقت و تامین رفاه بر دیگر وسایل حمل و نقل ترجیح دهیم اما آیا شده این کنجکاوی را داشته باشیم که بپرسیم نحوه تهیه غذا در هواپیما چگونه است و چرا بعضی اوقات طعم غذا در آسمان متفاوت از زمین است و آیا خلبان، کمک خلبان و سایر کادر پروازی از همان غذایی که ما می‌خوریم، می خورند یا خیر؟

 • قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  برندگان نوبل صلح ۲۰۱۸ را بشناسیم

  قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  در یک سالگی پویش مقابله با آزار جنسی (metoo) تلاشی برای کمک به قربانیان تجاوز و تعرض‌های جنسی در تمام دنیا با امن کردن دنیا برای زنان، جایزه نوبل صلح، امسال به دو فعال حقوق زنان اهدا شده است که کم‌تر نسبتی با کلیشه رایج رسانه‌ای شده در مورد «تعرض جنسی» دارند. نادیا مراد، دختر ۲۵ ساله ایزدی که سه سال در حکومت خودخوانده داعش به عنوان «برده جنسی» زندگی کرده است و دکتر دنیس موک‌وگ که در کنگو به زنان قربانی خشونت جنسی کمک می‌کند.

 • «مشت آهنین»؛ همه‌ی حملات موشکی سپاه

  «مشت آهنین»؛ همه‌ی حملات موشکی سپاه

  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب دو سال پیش در دیدار با فرماندهان قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا، به این مهم اشاره کردند که «دشمن باید بفهمد که اگر تهاجم کند، ضربه محکمی خواهد خورد و دفاع ما شامل پاسخگویی نیز خواهد بود».

 • آیا افزایش دستمزد کارگران به زیان خودشان است؟

  نگاهی به مطالبه‌ی کارگران برای افزایش دستمزد

  آیا افزایش دستمزد کارگران به زیان خودشان است؟

  اکنون بیش از یک هفته است که درخواست نمایندگان کارگری در شورای عالی کار، برای تشکیل جلسه با موضوع ترمیم دستمزد کارگران، از سوی وزارت کار بی‌پاسخ مانده است.

 • چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  «آن شب پس از ترک اهواز همه چیز مرتب بود تا اینکه حدود ساعت ۸ شب به نزدیک کوه‌های حسن‌آباد قم رسیدیم. یک دفعه سیستم برق هواپیما به ‌طور کامل از کار افتاد و تاریکی همه جا را فراگرفت. تنها چراغ‌های حرم عبدالعظیم (ع) دیده می‌شدند. بر اثر قطع برق، موتورهای هواپیما نیز خاموش شدند و سیستم هیدرولیک هدایت از کار افتاد.

 • ماجرای اهواز؛ از «حادثه» تا «عملیات تروریستی»

  ماجرای اهواز؛ از «حادثه» تا «عملیات تروریستی»

  در چند روز اخیر، درباره‌ی پوشش خبری رسانه‌های خارجی از حمله‌ تروریستی اهواز، بحث‌ها و انتقادهای بسیاری مطرح شده‌ است. در اغلب اظهارنظرها، نوک پیکان انتقاد به سمت استفاده کردن یا نکردن از صفت «تروریستی» برای توصیف این حمله بوده است؛ اما کمتر چیزی به طور مصداقی، درباره‌ی محتوای درونی و جزئیات این خبرها، گفته شده است؛ جزئیاتی که در کنار هم، جهت‌گیری کلی یک خبر و رسانه‌ی رساننده‌ی آن را درباره‌ی یک رویداد نشان می‌دهد.

 • از نمایش «کفِ پا» تا «گفت‌وگوی تمدن‌ها»

  سخنرانی مقامات ایرانی در سازمان ملل:

  از نمایش «کفِ پا» تا «گفت‌وگوی تمدن‌ها»

  از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حکومت «دموکراتیک» دینی در ایران، رؤسای جمهوری و نخست‌وزیر جمهوری اسلامی با حضور در سازمان ملل سخنرانی داشته‌اند که برخی با حاشیه‌هایی نیز همراه بوده است.

 • روایت صریح زیدآبادی از آیت‌الله طالقانی + فیلم

  روایت صریح زیدآبادی از آیت‌الله طالقانی + فیلم

  پس از روی کار آمدن رضاخان، روحانیون و متولیان مذهب سنتی ناگزیر وارد جدالی جدی و همه‌جانبه با متجددین شدند اما به علت حملات و اتهاماتی که متجددین و همچنین حکومت وقت علیه آنها داشت مبنی براینکه روحانیون مانع اصلی توسعه و عامل عقب‌ماندگی فرهنگی ایرانیان هستند، مجبور به عقب‌نشینی شدند. همچنین حکومت با اعمال محدودیت‌های شدید علیه روحانیون، آنها را کاملا خلع ید کرد.

 • یک عروسی چقدر آب می‌خورد؟

  از نازی‌آباد تا سعادت‌آباد

  یک عروسی چقدر آب می‌خورد؟

  «شما شایسته بهترین هستید»؛ «با ما در بهترین شب زندگی‌تان بدرخشید»؛ «بهترین شب زندگیتان را با ما تجربه کنید»؛ «پکیج وی‌آی‌پی عروس با بهترین خدمات» و ... این‌ها شعارهای تبلیغاتی این روزهای سالن‌های زیبایی و تشریفات عروسی هستند که حالا خیلی درآمد خوبی دارند و روز به روز هم به تعدادشان اضافه می‌شود؛ خدمات‌دهنده‌هایی که پکیج‌های متنوعی به مشتریانشان ارائه می‌دهند و مبالغ میلیونی دریافت می‌کنند.