• آدولـف خــوش‌شانـــس!

  آدولـف خــوش‌شانـــس!

  هیتلر چگونه از دام ۱۰ ترور طی ۱۳ سال گریخت؟

 • نظر قاضی پرونده «شاهرخ و سمیه» درباره قتل رومینا

  نظر قاضی پرونده «شاهرخ و سمیه» درباره قتل رومینا

  قاضی پرونده جنجالی «شاهرخ و سمیه» معتقد است باید آموزش ارتباط خانواده‌ها با فرزندان در جامعه از اهمیت بیشتری برخوردار شود تا شاهد اتفاق‌های وحشتناکی نظیر قتل رومینا نباشیم.

 • انتظار از مجلس یک انتظار صد درصدی است

  نوشتاری از علی ربیعی

  انتظار از مجلس یک انتظار صد درصدی است

  انتظار از زندگی، تصویر از آینده، نگاه به جهان و ... آن قدر متفاوت شده است که با نسخه‌های قبل نمی‌توان به درمان مشکلات فعلی پرداخت. این تحول جمعیتی وقتی با واقعیت‌های اقتصادی ترکیب شوند، بخش دیگری از پیچیدگی دوره‌ای را می‌تواند نشان دهد.

 • « تهران»؛ ۸۶ سال دانشگاه مادر

  « تهران»؛ ۸۶ سال دانشگاه مادر

  هشتم خرداد ۱۳۱۳ جمعی از مسئولان وقت کشور قانونی را به تصویب رساندند که خروجی آن تأسیس دانشگاه تهران شد. احتمالاً در آن سال‌ها هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که روزی این دانشگاه به بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه ایران و به عبارتی پایگاه اصلی و به نوعی آبروی علمی ایران شود.

 • نبایدهای مجلس یازدهم از زبان یک نماینده سابق

  نبایدهای مجلس یازدهم از زبان یک نماینده سابق

  در مجلس ششم دوست سرد و گرم‌چشیده‌ای که سال‌ها در کمیته‌های مختلف دانشگاه فعالیت داشت و دستی بر آیین‌نامه‌ها و مسائل اجرایی داشت، یک توصیه مهم کرد و آن این بود که تصور نکن پیشینیان تو همه عده‌ای نادان بودند و نمی‌دانستند که چه کنند و این تو هستی که باید همه قوانین را عوض کنی! همه رویه‌ها را به هم بزنی! اول بررسی کن کدام رویه‌ها نیاز به اصلاح دارد و اشکالات کجاست، سپس در مورد آنها حداقل تصحیحات را انجام بده. این نکته بسیار مهمی است.

 • متنفرم؛ پس هستم

  متنفرم؛ پس هستم

  نظر مدیری درباره بوگارت، فقط سلیقه و دیدگاه شخصی او را بازتاب می‌دهد و هیچ مبنایی ندارد. فقط عنصر شهرت باعث می‌شود که انتقاد مدیری از بوگارت دیده شود و تنفر آقا همایون همسایه کناری ما از براندو اهمیت و انعکاسی نداشته باشد. از این بازی متنفرم؛ پس هستم، نباید انتظاری جز جنجال و بیشتر دیده شدن و تحت‌ تأثیر قرار دادن فضای مجازی داشت.

 • کرونا، رومینا و ضرورت هنر

  احتمالا تا پیش از فراگیر شدن کرونا هیچ بنی بشری نمی‌توانست ابعاد مختلف آن و تاثیراتش در زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها را تصور کند. کسی هم اگر درین باب چیزی می‌گفت یا می‌نوشت در بهترین حالت جزء غیب‌گویان و نویسندگان داستان‌های تخیلی دسته‌بندی می‌شد.

 • انتقاد روزنامه «ایران» از منتخبان مجلس یازدهم

  انتقاد روزنامه «ایران» از منتخبان مجلس یازدهم

  «توصیه‌ای که به اعضای مجلس جدید می‌توان داشت این است که مشکلات کشور نه وجود و نه حذف ۴ صفر از پول رسمی است. اگر دولت هم لایحه‌ای در این باره داده، در مسیر فعالیت‌های عادی آن بوده است. مثل ده‌ها لایحه دیگری که تقدیم مجلس می‌کنند.»

 • گل‌ یخ توی دلم جوونه کرده

  به بهانۀ خاموشی شاعر ترانۀ ماندگار «گل‌ یخ»

  گل‌ یخ توی دلم جوونه کرده

  مهدی اخوان لنگرودی که روز دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ در وین درگذشت، تحصیلات عالی آکادمیک داشت، شاعر بود، رمان می‌نوشت، کافکا، لورکا و بورخس را نیکو می‌شناخت اما از آن همه کار و پژوهش، آن چه در یادها مانده و با آن توصیف می شود شعر ترانۀ مشهور و ماندگار «گل یخ» است که سرود و داد به دوست و هم دانشگاهی خود، کورش یغمایی و او خواند و ورد زبان‌ها شد: چی بخونم؟ جوونی‌م رفته، صِدام رفته دیگه گل‌ یخ توی دلم، جوونه کرده...»

 • ناصر حجازی، مردی که می‌خواست رقیب احمدی‌نژاد شود

  ناصر حجازی، مردی که می‌خواست رقیب احمدی‌نژاد شود

  ناصر حجازی در سال ۱۳۸۴ تلاش کرد با ثبت‌ نام در انتخابات ریاست‌جمهوری چند مسئله مهم را به جامعه معرفی کند. او همیشه عقیده داشت سیاسیون نباید برای کسب شهرت و اعتبار وارد ورزش شوند و وقتی سیاسیون می‌توانند وارد ورزش شوند چرا ورزشی‌ها وارد سیاست نشوند.

 • رمز فتح و راز ظفر

  رمز فتح و راز ظفر

  راز ظفر رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی، بیش و پیش از آنکه بهره‌گیری از ادوات نظامی مدرن و جنگ‌افزارهای نوین باشد، خلوص نیت و عبور از ورطه غرور و تکبر بود و مراجعت به خصلت و طینت فاتحان خرمشهر، راه‌گشای امروز ما برای مقاومت و پیروزی در همه عرصه‌هاست.

 • لاریجانی رفت اما ...

  لاریجانی رفت اما ...

  هیچکس بی‌نقص نیست؛ مخصوصا سیاستمداران که در لبه پرتگاه هستند اما وقتی آدمی در زمانه‌ای است که کاری جز این نمی‌تواند بکند، باید مقایسه کند و در این مقایسه بی‌شک، علی لاریجانی یکی از عاقل‌ترین، معتدل‌ترین، بااخلاق‌ترین و میانه‌روترین افرادی است که ضمن احترام به سنت‌های دینی و عرفی جامعه، ایران را دوست می‌داشت و برای اعتلای آن تلاش کرد.

 • سختی «همایون شجریان» بودن و شدن!

  سختی «همایون شجریان» بودن و شدن!

  چه بسیار اساتید آواز و موسیقی دیگری که هیچگاه کسی نفهمید پسران یا دخترانشان کجا هستند و به چه مشغولند؟

 • تازه‌ترین حرف‌های ضدآمریکایی اردشیر زاهدی

  تازه‌ترین حرف‌های ضدآمریکایی اردشیر زاهدی

  حدود یک دهه است که اردشیر زاهدی، داماد سابق پهلوی دوم و وزیر خارجه و سفیر سابق ایران در انگلیس و آمریکا، در باب زیاده‌خواهی دولت‌هایی که از قضا در گذشته با مسؤولان آنها مراودات نزدیک داشته، هشدارهایی جدی می‌دهد. این مواضع اما بازتاب‌ها و واکنش‌های مختلفی را درپی داشته است. عده‌ای او را عامل جمهوری اسلامی می‌دانند و عده‌ای هم مواضع او را به روحیه وطن‌پرستی‌اش نسبت می‌دهند. اما زاهدی خودش بارها گفته و می‌گوید مواضعش همین‌هایی است که به‌صراحت بیان می‌کند و هیچ عامل دیگری در این مواضع دخیل نیست.

 • قلبت را به من بسپار!

  «کرونا برای آنها تنها یک ویروس نیست؛ هیولایی است که بر سر جاده زندگی ایستاده است. چه آنهایی که پیوند عضو شده‌اند و چه آنهایی که در صف انتظارند، هر دو به یک اندازه از این هیولا می‌ترسند. اولی‌ها یک درد دارند و دومی‌ها هزار و یک درد.»

 • آغاز راه یا پایان راه؟

  آغاز راه یا پایان راه؟

  فراموش نکنیم که کرونا از میان نرفته است و شاید در آغاز راه باشیم، نه پایان آن.

 • ناگفته‌هایی درباره سقط جنین زیرپله‌ای

  ناگفته‌هایی درباره سقط جنین زیرپله‌ای

  با یک جست وجوی ساده در فضای مجازی، در کمترین زمان شماره چند مرکز سقط جنین زیرپله ای را می یابم. «سقط جنین زیرپله ای» البته عنوانی است که ما برایشان انتخاب می کنیم و الا آن ها خودشان را مشاوران بارداری می نامند و شان و شخصیتی برای خود قائلند.

 • منوچهر انور: نجف دریابندری با خودش یکی بود

  منوچهر انور: نجف دریابندری با خودش یکی بود

  اطمینان خاطرِ نجف دریابندری، به گمان من، برآمده از صداقت همه‌سویۀ او بود. می‌دانست که با خودش یکی‌ست، که در نتیجه به دیگران هم دروغ نمی‌گفت. به تواناییِ برآمده از پشتکارش اطمینان داشت. لابد می‌دانید این طلایه‌دار فارسی امروز، حتی دبیرستان را هم تمام نکرده بود. فارسیِ پربار و انگلیسیِ جاندارش را خودش به خودش آموخته بود - با آن هوشمندی و پشتکاری که داشت!

 • آنها که درد می‌کشند و آنها که می‌نالند

  آنها که درد می‌کشند و آنها که می‌نالند

  ظاهراً از این به بعد نمی‌توان در پژوهش‌های اجتماعی و مطالعات فرهنگ عمومی این قشر را نادیده گرفت؛ کرونا به ما یاد داد نتیجه هر پژوهشی در این حوزه‌، بدون در نظر گرفتن چنین جمعیت بزرگی و نادیده انگاشتن رفتار و گفتار و ادبیات آن مخدوش است. کدام قشر؟ قشر ناله.

 • اگر نازی‌ها در راه باشند

  اگر نازی‌ها در راه باشند

  آیا کرونا مانند آنفلوانزای اسپانیایی زمینه را برای قدرت‌گیری راست‌های افراطی فراهم می‌کند؟

 • ما معتادان مدرن!

  ما معتادان مدرن!

  احتمالا شما هم وقتی کلمه «معتاد» را می‌شنوید، یاد همان تصویر آشنای همیشگی می‌افتید که یک نفر با حال خیلی نزار گوشه‌ای نشسته، دست و صورت سیاهی دارد و آنقدر تکیده است که حتی نمی‌تواند قدم از قدم بردارد و خودش را روی زمین می‌کشاند. اما امروز می‌خواهیم شما را با گونه جدیدی از معتادها آشنا کنیم، آنهایی که شاید آل‌استار می‌پوشند، شاید گوشی آخرین مدل دارند، شاید رستوران رفتنشان سر وقت است و شاید عطرشان هم فراموش نمی‌شود، اما با همه اینها آنها معتاد هستند، معتادان مدرن!

 • وزرای ناتمام

  وزرای ناتمام

  این نوشته مروری است بر همه وزرایی که دوره وزارت خود را به پایان نرساندند.

 • ۷ فرمان برای زندگی در کنار کرونا

  ۷ فرمان برای زندگی در کنار کرونا

  در این دوران بهتر است در انجام ۷ کار عجله نکنیم و ۷ فرمان طلایی برای دوران پس از قرنطینه و عصر "فاصله گذاری اجتماعی "را مو به مو اجرا کنیم.

 • واکنش‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس و تاکسی

  واکنش‌ها به فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس و تاکسی

  برخی از مردم فاصله اجتماعی را در اتوبوس رعایت نمی‌کنند.

 • چرا سیاستمداری در جامعه ما عاقبت خوبی ندارد؟

  چرا سیاستمداری در جامعه ما عاقبت خوبی ندارد؟

  اصولا سیاست ورزی و ورود در سیاست برای تغییرات است و نه به منظورِ حفظ وضع موجود. سیاستمداری که تغییرِ مثبت ایجاد نکند هم وقت خود و هم منابع جامعه را تلف می کند.

 • واکنش روزنامه ایران به برکناری وزیر صمت

  واکنش روزنامه ایران به برکناری وزیر صمت

  «ممکن است دغدغه حفظ جایگاه و صندلی مدیریت در هر شرایطی و در هر دولتی برای برخی مدیران، در نهایت منجر به قربانی شدن سیاست‌ها و برنامه‌های دولت مستقر شود که مصداقی است از ترجیح منافع شخصی به قیمت ناکارآمدسازی برنامه‌های جاری دولت مستقر و مجال دادن به برداشت‌های ناصواب از عملکرد کابینه. از این منظر اقدام رئیس جمهوری به برکناری وزیر چه بسا در حکم اتمام حجتی هم برای دیگر مدیران دولتی باشد که دست در دست دولت دارند اما دل در گرو آینده.»

 • داستان جالب قرارداد اسکوچیچ با فدراسیون فوتبال

  داستان جالب قرارداد اسکوچیچ با فدراسیون فوتبال

  هر سرمربی جدیدی که برای تیم ملی فوتبال ایران انتخاب می‌شود با خود یک راز بزرگ به همراه می‌آورد و آن راز هم جزییات قرارداد اوست.

 • از هشدار صوتی زلزله تهران چه خبر؟

  از هشدار صوتی زلزله تهران چه خبر؟

  با وجود تأکید چندین‌ ساله مسئولان، تهران هنوز مجهز به سامانه هشدار پیش‌هنگام زلزله نشده است.

 • افزایش چشمگیر خریدوفروش کتاب‌های بورسی

  افزایش چشمگیر خریدوفروش کتاب‌های بورسی

  قفسه‌های کتاب‌های بورسی خالی شده است و همزمان کلاس‌های آموزشی بورس در هفته‌های اخیر میلیاردها تومان درآمد داشته‌اند.

 • ۲۰ نکته دربارۀ نجف دریابندری

  ۲۰ نکته دربارۀ نجف دریابندری

  شدت علاقۀ دریابندری به زبان پارسی چنان بود که چون نثر «بوف کور» صادق هدایت را نمی‌پسندید، آن را اثری منحط می‌دانست. آری، فارسی را باید درست نوشت و او درست می‌نوشت و بر این گمانم که این بلا به جان برخی روزنامه‌نگاران ما هم افتاده و ناتوانی خود را از درست و به زبان معیار نوشتن این‌گونه توجیه می‌کنند که در عصر کامپیوتر و فضای مجازی دنیا تغییر کرده است!