• کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟

  کی‌روش بگوید بد است، دیگران بگویند خوب است؟

  کافی است از دی ۹۷ به اردیبهشت ۹۶ بازگردیم و این پرسش را به میان آوریم که در مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶درصد از مردم ایران را نابرخوردار و محروم نخواندند و با وعده نان و رفع گرسنگی درصدد جلب آرا برنیامدند؟ اگر یک کاندیدای انتخابات بگوید بد نیست و قباحت ندارد و یک مربی خارجی بگوید قبیح می‌شود؟

 • هاشمی برای طرفداران ناطق خطبه خواند یا خاتمی؟

  هاشمی برای طرفداران ناطق خطبه خواند یا خاتمی؟

  سخنگوی جامعه روحانیت مبارز گفت: سال ۷۶ در زبان مردم این طور رایج شده بود که «می‌نویسیم خاتمی، می‌خوانند ناطق» عکس این موضوع که شایعه نشده بود که بگوییم خطبه‌های آقای هاشمی در حمایت از آرای آقای ناطق بود.

 • نظر معاون سابق ولایتی درباره مذاکره با آمریکا

  نظر معاون سابق ولایتی درباره مذاکره با آمریکا

  معاون وزیر امور خارجه در دوره وزارت علی‌اکبر ولایتی و عضو تیم مذاکره‌کننده قطعنامه ۵۹۸ معتقد است که «اگر نظام جمهوری اسلامی مجوز مذاکره با آمریکا را بدهد یکی از مناسب‌ترین اوقات همین الان است».

 • سکوت خوئینی‌ها سر هاشمی رفسنجانی شکست

  سکوت خوئینی‌ها سر هاشمی رفسنجانی شکست

  پرسشی که از آقای خوئینی‌ها می‌توان پرسید، این است که چرا رد خاطرات هاشمی را به سال۹۶ یعنی در زمان نبود او موکول کرد؟ یا اکنون زبان به افشاگری گشوده است؟

 • نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است

  محمدرضا تاجیک:

  نخبه‌کشی در ذات هر ایرانی است

  «میرزا رضای کرمانی در سی مقاله خود می‌نویسد که در درون هر ایرانی یک میرغضب نهفته است. این سخن به این معنا است که در درون هر ایرانی یک مستبد وجود دارد اما فرصت بروز و ظهور پیدا نکرده است. به محضی که فرصت بروز پیدا می‌کند من مستبد خود را نشان می‌دهد. به همین دلیل نیز جامعه ما گرفتار توالی توتالیتاریسم شده است. من ایرانی هنگامی که فریاد آزادی و دموکراسی سر می‌دهد فردایی که به قدرت می‌رسد من مستبد خود را بروز می‌دهد و به یک مستبد تبدیل می‌شود. به قول فوکو من ایرانی هنوز یاد نگرفته که از خود امتناع کند. من ایرانی هنوز از خود تخطی نکرده است.»

 • دیه زن و مرد برابر می‌شود؟

  دیه زن و مرد برابر می‌شود؟

  معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از ارسال لایحه‌ای به مجلس خبر داد که در آن بحث امکان‌سنجی برابری دیه و زن و مرد مطرح است.

 • عکس‌های کمتر دیده شده از محمدرضا شجریان

  عکس‌های کمتر دیده شده از محمدرضا شجریان

  محمدرضا شجریان به دلیل این که پدرش می‌خواست نام «شجریان‌ها» با قرائت قرآن شناخته شود، در برنامه‌های رادیویی خود را با نام «سیاوش بیدکانی» معرفی کرد. تا این که در سال ۱۳۵۰ پدرش به خوانندگی آواز توسط وی رضایت داد و شجریان با نام خود در رادیو و تلویزیون حاضر شد.

 • مرحوم هاشمی، خانم عفت مرعشی، خانم فاطمه رجبی

  مرحوم هاشمی، خانم عفت مرعشی، خانم فاطمه رجبی

  آن چه در زیر می‌آید خاطره برخورد آیت‌الله هاشمی از یکی از مخالفانش است.

 • اردشیر کامکار: لطفی ذاتاً یک هنرمند بود

  اردشیر کامکار: لطفی ذاتاً یک هنرمند بود

  اردشیر کامکار، نوازنده کمانچه و استاد موسیقی از محمدرضا لطفی در زادروز او نوشت.

 • شجریان، فراتر از یک آوازخوان

  شجریان، فراتر از یک آوازخوان

  «باغ هنر بم» از همین معرفت نهفته در وجود محمدرضا شجریان سرچشمه می‌گیرد. شما کمتر هنرمندی را می‌شناسید که به اندازه او به اهمیت مسائل اجتماعی و تاریخی در آثارش بپردازد. برای همین است که با بررسی آثار او می‌توان دوره‌هایی مهم از فراز و نشیب تاریخ این سرزمین را مشاهده کرد.

 • دردسرهای فراوان داشتن رندترین کد ملی!

  شاید برایتان جالب باشد که بدانید رندترین شماره ملی در اختیار عبدالرضا است که جای کد ملی‌اش نیز ۱۰ تا عدد ۱ نشسته است: ۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱

 • یک عضو خبرگان: خودمان را با «نرده‌» سرگرم نکنیم

  یک عضو خبرگان: خودمان را با «نرده‌» سرگرم نکنیم

  با وجود آنکه حذف نرده‌ها در نمازجمعه‌ها را می‌توان یک قدم مثبت و رو به جلو تلقی کرد اما سوال اینجاست اگر گفته‌ می‌شود جمعیت امروز نماز جمعه نسبت به اول انقلاب کاهش داشته است آیا این کاهش جمعیت صرفا ناشی از نصب نرده‌ها بوده یا انتقادات دیگری هم مطرح است؟

 • ۴۰۰ سال خدمت را کدام دولت‌ انجام داده‌ است؟

  ۴۰۰ سال خدمت را کدام دولت‌ انجام داده‌ است؟

  رییس جامعۀ مدرسین در حالی خدمات ۴۰ ساله گذشته را به اندازه ۴۰۰ سال دانسته‌اند که از سیاست‌های اغلب دولت‌های گذشته و فعلی انتقاد کرده‌اند. قصد قضاوت نداریم اما این دو گزاره با هم نمی‌خواند.

 • کسی در تلویزیون مانع کراواتم نشد

  حسین کلانی:

  کسی در تلویزیون مانع کراواتم نشد

  حسین کلانی به حاشیه‌های پوشش خود در برنامه زنده تلویزیونی واکنش نشان داد. او می‌گوید هیچکس ایرادی نگرفته و تشخیص داده‌اند کراواتش بحران درست نمی‌کند.

 • شفیعی کدکنی را به دانشگاه تهران راه ندادند!

  شفیعی کدکنی را به دانشگاه تهران راه ندادند!

  روز سه‌شنبه یازدهم دی‌ماه با وجود حضور دانشجویان در کلاس درس، کلاس به علت عدم حضور استاد تشکیل نشد. علت این اتفاق، همراه نداشتن کارت پرسنلی توسط دکتر شفیعی کدکنی بود که به همین جهت، انتظامات مانع از ورود وی به دانشگاه شد.

 • روایتی از پشت‌پرده فیلم جنجالی شبکه کیش

  روایتی از پشت‌پرده فیلم جنجالی شبکه کیش

  یکی از خبرنگاران صداوسیما، پشت پرده پخش فیلم حاوی صحنه‌های مستهجن از شبکه کیش را روایت کرده است.

 • روایت کدخدایی از جلسه ۲۶ خرداد ۸۸‌

  روایت کدخدایی از جلسه ۲۶ خرداد ۸۸‌

  «مستندات حاکی از این است که از میان ۱۲ عضو شورای نگهبان در سال ۱۳۸۸ شش عضو به‌ صورت رسمی از نامزدی احمدی‌نژاد حمایت کردند.»

 • بررسی توئیت رضایی در شورای عالی امنیت ملی؟

  بررسی توئیت رضایی در شورای عالی امنیت ملی؟

  یک نماینده مجلس در واکنش به توئیت محسن رضایی گفت: افراد نباید برای تبرئه خود یا برای قهرمان نشان دادن خودشان آرمان‌های جنگ را زیر سوال ببرند این موضوعی است که شورای عالی امنیت ملی باید به آن ورود کند.

 • جزئیات دیدار نمایندگان نامزدهای ۸۸ با رهبر انقلاب

  جزئیات دیدار نمایندگان نامزدهای ۸۸ با رهبر انقلاب

  یکی از برگ‌های اتفاقات سال ۸۸ که در نوع خود بی‌نظیر بود، دیدار رهبر انقلاب با نمایندگان ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری سال ۸۸ است؛ دیداری که نمایندگان هر یک از ستادهای انتخاباتی کروبی، موسوی، رضایی و احمدی‌نژاد صحبت کردند و نماینده وزارت کشور و شورای نگهبان نیز به ادعاها پاسخ دادند.

 • روحانی در برابر سنگ‌اندازی خودسرها ایستادگی نکرد

  سعید حجاریان:

  روحانی در برابر سنگ‌اندازی خودسرها ایستادگی نکرد

  اجرای برجام لازم بود تا سرمایه‌گذاری خارجی به عرصه اقتصاد وارد و در نتیجه، مشکلات اشتغال و رونق کسب‌وکار تا حدی حل شود، اما ایشان در مقابل سنگ‌اندازی گروه‌های خودسر که به‌کلی مخالف برجام بودند و از هیچ اقدامی دریغ نکردند، ایستادگی نکرد.

 • از نماینده سراوان تا نماینده کره جنوبی

  از نماینده سراوان تا نماینده کره جنوبی

  ماجرای نماینده سراوان یک نمونه خارجی مشابه هم پیدا کرد؛ توهین نماینده پارلمان کره جنوبی به یک مأمور فرودگاه. اما وقتی دو ماجرا را با جزئیات بررسی کنیم، متوجه می‌شویم که تنها تشابه آنها درهمان توهین است و گر نه ادامه دو ماجرا هیچ شباهتی به هم ندارند.

 • سوالات عباس عبدی درباره زنده نگهداشتن آدم‌ها

  سوالات عباس عبدی درباره زنده نگهداشتن آدم‌ها

  حدود ۲۴ سال پیش سفر بودم که اطلاع دادند حال پدرم خوب نیست و باید برگردم. از پیش بیمار بود و سکته کرده بود. چند سال بود حال خوبی نداشت. حدود ۸۰ سال داشت. هنگامی که آمدم همه بودند از جمله عمویم که او دو سال از پدرم کوچک‌تر بود و پدرم را بسیار دوست داشت. اورژانس هم آمده بود و اظهار داشت که کار چندانی نمی‌شود کرد.

 • ظریف: تعهد محضری بدهم که دنبال ۱۴۰۰ نیستم؟

  ظریف: تعهد محضری بدهم که دنبال ۱۴۰۰ نیستم؟

  «مصدق، امیرکبیر و آرش کمانگیر» (۱) یا دیپلمات «ضعیف!» (۲)، «مسئول رفع مشکل آمریکا» (۳) «لیبرال غرب‌زده» یا «وطن‌پرست و انقلابی». این طیف گسترده و متناقض از قضاوت درباره دیپلماتی ۵۹ ساله که چند سالی است سکان هدایت دستگاه سیاست خارجی کشور مان را در دست دارد، در نوع خود هم عجیب است و هم سوال برانگیز. چگونه چنین صفات متناقضی در یک نفرقابل جمع شدن است؟

 • کشف ثروت هنگفت بنیانگذار ساواک پس از ۶۰ سال

  کشف ثروت هنگفت بنیانگذار ساواک پس از ۶۰ سال

  سپهبد تیمور بختیار فرماندار نظامی تهران در دهۀ ۳۰ خورشیدی و اولین رییس ساواک در بدو تأسیس (۱۳۳۵) نامی آشنا و پرماجرا در تاریخ معاصر ایران است. اما نه تنها به خاطر دستور بازداشت و قتل یا اقدام شخص او در به شهادت رساندن سید عبدالحسین واحدی یا قتل خود او در دیالۀ عراق که به دلیل ثروت‌اندوزی هم شهرت داشت تا جایی که پیش از انقلاب هم اموال او را گرفتند. مهم‌ترین ثروت او اما پنهان مانده بود.

 • چه کسانی پشت روایت‌سازی علیه هاشمی هستند؟

  چه کسانی پشت روایت‌سازی علیه هاشمی هستند؟

  «هاشمی زنده است»؛ این شعار موافقان و حامیان آیت‌الله بعد از فوت او بود، شعاری که حالا نام مستندی شده ساخته مخالفان او. مستندی که خانواده‌هاشمی رفسنجانی محتوای آن را «تحریف‌آمیز» می‌دانند.

 • من از پنجره باز می‌ترسم

  من از پنجره باز می‌ترسم

  «پنجره باز چیز خطرناکی است، اگر قرار باشد به جای آدام همتی و شایان مصلح که حداقل تا پای جان زحمت می‌کشند، امثال یانسکی و تادئو و نیومایر وارد شوند، ارز مملکت را تباه کنند و جان مردم را بالا بیاورند. امروز اگر آدام و شایان پاس گل نمی‌دهند، حداقل وقتی دوربین چهره بسته آنها را به تصویر می‌کشد، آدم از صورت غرق در عرق این بچه‌ها لذت می‌برد... پنجره باز چیز خطرناکی است، اگر قرار باشد امثال طارمی و محرمی و احمدزاده، بی‌حساب و کتاب برگردند و جواب آن بچه یتیم را نداشته باشند.»

 • داستان زندگی «خانم‌زاده»

  داستان زندگی «خانم‌زاده»

  ملک طباطبایی یا خانم‌زاده در توصیف مهدی بازرگان چنین نوشت: «همسری را از دست دادم که برایم یک دوست، یک مشوق و یک پدر بود و همه‌ چیزم به حساب می‌آمد... با رفتن او خلأ تحمل‌ناپذیری زندگی‌ام را احاطه کرد.» او حالا بعد از ۲۴ سال به همسرش پیوسته است.

 • زنی که با دخترش از افغانستان گریخت

  زنی که با دخترش از افغانستان گریخت

  نازپری هنوز کابوس شوهر دادن دختر ۱۰ ساله‌اش را می‌بیند. چیزی نمانده بود شوهرش مرضیه را با چند بز و گوسفند به عقد پیرمردی ۷۰ ساله درآورد.

 • ناصر محمدخانی: خسته شدم این‌قدر سوژه‌ام کردند!‏

  ناصر محمدخانی: خسته شدم این‌قدر سوژه‌ام کردند!‏

  پیشکسوت پرسپولیس در واکنش به اتفاقات اخیر گفت: بس است دیگر؛ من هم زندگی دارم و آرامش می‌خواهم.

 • شبکه فاضلاب، تهران را می‌بلعد!

  شبکه فاضلاب، تهران را می‌بلعد!

  پدیده فرونشست‌ها با وجود بی‌اعتنایی مسئولان همچنان تهران را تهدید می‌کنند تا جایی که فرودگاه بین‌المللی امام را نشانه رفته‌اند.