خبرنگار: 71534

 • ۹۶ بر ما چه گذشت؟

  ۹۶ بر ما چه گذشت؟

  سال ۱۳۹۶ خوب شروع شد اما بد تمام شد. سالی که با انتخاب مجدد حسن روحانی و همسو شدن دولت و مجلس قدم اولش را برداشته بود، رفته رفته رنگ بحران‌های متعدد گرفت. تا افکار عمومی و رسانه‌ها می‌خواستند روی یک موضوع تمرکز کنند، بحرانی نو گریبان مردم، دولت و نظام را می‌گرفت.

 • مروری بر اظهارات جنجالی امام جمعه‌ سابق

  مروری بر اظهارات جنجالی امام جمعه‌ سابق

  رهبر انقلاب روز یکشنبه پس از درخواست‌های مکرر آیت‌الله احمد جنتی، با کناره‌گیری او از امامت جمعه‌ی تهران موافقت کردند. اما این امام جمعه‌ی کهنه‌کار در طول دهه‌ها فعالیت سیاسی، دوران حضورش در نماز جمعه‌ی تهران به گونه‌ای دیگر قابل توجه بود.

 • «مگر چه بود دکتر مصدق؟ چه وحشتی از او داشتند؟»

  آیت‌الله طالقانی:

  «مگر چه بود دکتر مصدق؟ چه وحشتی از او داشتند؟»

  «دکتر مصدق در پی نهضت‌های پیش از خود و ادامه‌ی نهضت‌های پس از وفاتش حلقه‌ و واسطه‌ای بود برای ادامه‌ی نهضت مردم ایران علیه ظلم و استبداد و استعمار و استثمار. این نام و این مزار همیشه مورد توجه مردم ایران و دنیای آزاد و آزادی‌خواه بوده‌است و خواهد بود» (آیت‌الله طالقانی).

 • پذیرایی رایگان از مسافران در سراسر جهان

  پذیرایی رایگان از مسافران در سراسر جهان

  حتی اگر چند ترفند مختلف برای کم هزینه‌شدن سفر به کار ببرید، باز هم هزینه‌ی محل اقامت، بزرگ‌ترین دغدغه و هزینه‌ی آن احتمالاً بالاترین هزینه‌ی سفر است. اما روش‌های کهن در قالبی مدرن به کمک مسافران حرفه‌ای آمده‌اند!

 • هوش مصنوعی، تهدیدی برای آینده‌ی بشر

  هوش مصنوعی، تهدیدی برای آینده‌ی بشر

  همه‌ی چیزهایی که ما در مورد «تمدن» دوست داریم، محصول هوش است؛ بنابراین تقویت هوش انسانی ما با استفاده از هوش مصنوعی، پتانسیلی است که کمک می‌کند این تمدن به شکوفایی‌ای برسد که هرگز پیش از این به آن دست نیافته؛  البته تا زمانی که کنترل ربات‌های ابرهوشمند در دست بشر باشد!

 • با «منسوبین به افراد سیاسی» چه می‌شود کرد؟

  با «منسوبین به افراد سیاسی» چه می‌شود کرد؟

  علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشنامه‌ی کم‌سابقه‌ای «بکارگیری منسوبین به افراد سیاسی در سطوح مدیریتی» در این وزارتخانه را ممنوع کرد؛ اما آیا این به معنای پایان فساد در سیستم اداری است؟

 • آیا در ایران «مافیا» وجود دارد؟

  آیا در ایران «مافیا» وجود دارد؟

  روزگاری بود که بردن اسم مافیا و حرف زدن از فساد اداری، غیرعقلانی به نظر می‌رسید؛ چرا که بواسطه‌ اندک بودن موارد کم‌علنی، بیم آن می‌رفت که گوینده به «نشر اکاذیب»، «تشویش اذهان عمومی» و عناوین مجرمانه‌ی مشابهی متهم شود. اما حالا آنقدر از فساد گفته و نوشته‌اند که دیگر افکار عمومی در برابر اخبار مشابه، واکسینه شده است.

 • «باغ هنر» بدون شجریان

  سرنوشت پروژه‌ای که استاد آواز کلید زده بود

  «باغ هنر» بدون شجریان

  پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲ که بم ویران شد، همه‌ی داشته‌ها و نداشته‌های شهر زیر آوار ماند؛ آواری که حالا تبدیل به تپه‌ای شده به نام «بام بم». بامی که به گفته‌ی شهردار این شهر قرار است تبدیل شود به تفرجگاه مردم بم تا شاید بعد از ۱۴ سال، کمی از اندوه این شهر کاسته شود.

 • لحظه به لحظه با «سانچی»

  لحظه به لحظه با «سانچی»

  فرض کنید پلاسکو در آب‌های چین می‌سوخت و یک نفتکش ایرانی در چهارراه استانبول، در قلب پایتخت طعمه‌ حریق می‌شد. نفتکش سانچی از حیث انسانی همان ساختمان پلاسکو است؛ فقط کمی‌ دورتر.

 • توییت‌های چپ و راست در پی حوادث اخیر

  توییت‌های چپ و راست در پی حوادث اخیر

  طبق معمولِ هر رویداد مهمی، چهره‌های سیاسی و فعالان شبکه‌های اجتماعی در پی ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف ایران، به اظهارنظر در این رسانه‌های شخصی پرداختند. در این میان، شبکه‌ اجتماعی توییتر همواره محملی بوده برای اظهارنظرهای جدی‌تر؛ اصولگرا و اصلاح‌طلب هم ندارد و از هر طیفی در این فضا فعالند.

 • بم ۱۴ سال بعد از زلزله: تراژدی بازسازی

  گزارش میدانی

  بم ۱۴ سال بعد از زلزله: تراژدی بازسازی

  ساعت پنج و ۲۶ دقیقه‌ی صبح؛ پنجم دی‌ماه ۱۳۸۲: وقتی زلزله آمد هوا کاملاً تاریک بود و سکوت روی سینه‌ی شهر نشسته بود. خورشید سر رسید؛ تاریکی دست از گلوی شهر برداشت و صدای شیون زخم‌خورده‌ها را باد به گوش همه رساند.

 • ۱۴ چیزی که درباره‌ی همینگوی نمی‌دانستید

  ۱۴ چیزی که درباره‌ی همینگوی نمی‌دانستید

  فراز و فرودهای زندگی چهره‌های مطرح همواره جذاب بوده و زندگانی اهالی قلم همیشه کمتر از دیگر مشاهیر در معرض عموم بوده است؛ چهره‌های شاخص ادبیات هم مثل باقی آدم‌ها در زندگی ماجراهایی را از سر گذرانده‌اند که موجب شکل‌گیری شخصیت خودشان و گاه شخصیت‌های آثارشان شده است.

 • روزنامه‌نگاری با طعم مرگ

  روزنامه‌نگاری با طعم مرگ

  می‌توانید در رسانه‌های اجتماعی دروغ پراکنی کنید و مطلقاً از مجازات معاف باشید، اما اگر دنبال حقیقت باشید، ممکن است کشته شوید.

 • به جای توئیت‌بازی پاسخگوی مردم باشید

  گزارشی از حضور مسوولان در شبکه‌های اجتماعی

  به جای توئیت‌بازی پاسخگوی مردم باشید

  «دوستان یکی به محمود صادقی بگه که به خدا ما کاره‌ای نیستیم، حداقل این سؤال‌ها را همون مجلس مطرح کنه شاید کسی جوابشو بده.»؛ این انتقاد و موارد مشابه را بارها کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به نوشته‌های مسئولان و منتخبان مردم بیان کرده‌اند و به نظر می‌آید نوع فعالیت این افراد، با انتقادات فراوانی روبه‌رو است.

 • عبور از خط قرمز مسلمانان جهان/ خشتی بر شالوده‌ی رژیمی صهیونیستی

  عبور از خط قرمز مسلمانان جهان/ خشتی بر شالوده‌ی رژیمی صهیونیستی

  درباره‌ی بیت المقدس، شهری که ابراهیم در آن اقامت کرد و قربانگاه اسماعیل را ساخت، داوود و سلیمان در آن عبادتگاه ساختند، موسی آنجا با خدا سخن گفت، عیسی در آن زاده شد، حضرت محمد (ص) در آن نماز گزارد و حالا "دونالد ترامپ دیوانه" در آن سفارتخانه می‌سازد.

 • ایران چقدر «صلح‌آمیز» است؟

  همه‌ آنچه باید درباره «صلح مثبت» بدانیم

  ایران چقدر «صلح‌آمیز» است؟

  تحقیقات «مؤسسه‌ اقتصاد و صلح» نشان می‌دهد که ایران باید برای ارتقای سطح صلح‌آمیز بودن خود تلاش بیشتری کند و لازم است «ارکان هشت‌گانه‌ صلح مثبت» تقویت شوند.

 • حکایت «ماهیگیر باتقوا» و سلفی با مصیبت‌زدگان

  حکایت «ماهیگیر باتقوا» و سلفی با مصیبت‌زدگان

  بنده‌خدایی در توئیتر سؤالی مطرح کرده بود با این مضمون که "کی‌میدونه کجا پتو میفروشن؟! میخوام برای کمک به زلزله‌زده‌ها پتو بخرم". ما که امیدواریم پرسش این هموطن از سر صدق و سادگی بوده باشد؛ اما اینگونه مطالب ذهن آدمیزاد را ناخودآگاه به سمت دیگری سوق می‌دهد.

 • ظریف: توانایی مدیریت بحران زلزله را با منابع داخلی داریم/ از پیشنهاد کمک‌های بین‌المللی متشکرم

  ظریف: توانایی مدیریت بحران زلزله را با منابع داخلی داریم/ از پیشنهاد کمک‌های بین‌المللی متشکرم

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌ ایران ضمن تشکر از جامعه بین‌الملل بابت پیشنهاد کمک‌هایشان اعلام کرد که در حال حاضر ایران توانایی مدیریت بحران زلزله کرمانشاه را با منابع داخلی دارد.

 • رعد و برقی که دنیا را دگرگون کرد!

  رعد و برقی که دنیا را دگرگون کرد!

  کمی بیش از ۵۰۰ سال پیش مرد آلمانی جوانی در اثر وحشتی که از وقوع یک صاعقه در نزدیکی‌اش به او دست داد، قسم خورد که تارک دنیا شود؛ اما نه او و نه هیچ‌کس دیگری نمی‌دانست این آغاز یک دگرگونی بزرگ در تاریخ بشر است.

 • مسعود بارزانی؛ پایان یک جاه‌طلبی

  مسعود بارزانی؛ پایان یک جاه‌طلبی

  مسعود بارزانی ۱۲ سال بی‌وقفه ریاست اقلیم کردستان عراق را بر عهده داشت و رفته‌رفته به یکی از چهره‌های سیاسی برجسته در منطقه تبدیل شد؛ بخصوص آنجا که روی برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان اصرار کرد و می‌رفت که بحرانی تازه در منطقه رقم بزند. اصراری که بدون پشتوانه‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی ماند و شکل انتحار سیاسی به خود گرفت.

 • ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان

  ۱۰ کشور صلح‌آمیز و ۱۰ کشور ترورزدۀ جهان

  گزارش «شاخص جهانی صلح» (Global Peace Index) تحلیل جامعی درباره‌ صلح ارائه می‌کند و نشان می‌دهد که با ادامه‌ آشفتگی‌های اجتماعی و سیاسی، جهان همچنان منابع عظیمی را صرف خلق خشونت و میزان اندکی را صرف صلح می‌کند. در کنار آن، «شاخص جهانی تروریسم» هم وضع کشورهای جهان از حیث درگیری با پدیده‌ تروریسم را نشان می‌دهد.

 • این مرد دوربین را به همسرش ترجیح داد

  این مرد دوربین را به همسرش ترجیح داد

  اگر یک مراسم را از دست بدهد مضطرب می‌شود و شب خوابش نمی‌برد. برای رسیدن به هر مراسمی که دوربین در آن باشد با تلاش و پشتکاری مثال‌زدنی خود را آماده می‌کند و به محل موردنظر می‌رساند. وقتی هم مقابل دوربین قرار می‌گیرد خوشحالی در چشم‌هایش موج می‌زند؛ دست و پایش از شوق به لرزه می‌افتد و به هر قیمتی شده خودش را به مرکز تصویر نزدیک می‌کند. چهل سال است کارش همین است؛ آقای دوربینی یک‌شبه به اینجا نرسیده!

 • اورسن ولز؛ سرگذشت یک نابغه

  اورسن ولز؛ سرگذشت یک نابغه

  اورسن ولز، نویسنده، تهیه‌کننده، کارگردان، صداپیشه و بازیگرِ سینما، تئاتر، تلویزیون و رادیو بود. کسی که خود به عنوان با استعدادترین کارگردان تاریخ، اولین فیلمش برترین فیلم تاریخ و شخصیت داستان آن فیلم، از برترین شخصیتهای تاریخ سینما معرفی می‌شود.

 • بچه‌های پلاستیکی و مادران افسرده

  بچه‌های پلاستیکی و مادران افسرده

  بچه‌ای که از سیلیکون ساخته شده، با قلم‌مو نقاشی شده، با موتور الکتریکی نفس می‌کشد و گریه می‌کند، والدینش را اذیت نمی‌کند و بزرگ هم نمی‌شود، طبیعتاً نیازی به محبت هم ندارد اما به گفته روانشناسان می‌تواند خلاء عاطفی یک «مادر» را برطرف کند.

 • خوابی که برای کردستان دیده‌اند

  خوابی که برای کردستان دیده‌اند

  اگر حکومت اقلیم کردستان از سلاح‌هایی که برای مبارزه با داعش در اختیار گرفته، برای تعبیر خواب «کشور کردستان» استفاده کند نباید تعجب کرد.

 • تلاشی عجیب برای بقای نسل در زندان

  نطفه‌های ممنوعه

  تلاشی عجیب برای بقای نسل در زندان

  یک دست کت‌وشلوار دیپلمات اتو کشیده که از سقف آویخته و یک جفت کفش چرمی واکس‌خورده که انتظار مردی رشید را می‌کشند، «نشانه‌های زندگی»‌اند که معلق مانده‌اند تا پدری از زندان بیرون بیاید، آنها را به تن کند، دست فرزندش را بگیرد و باهم به گردش بروند. شاید پدر هرگز قد کشیدن فرزندش را نبیند. شاید وقتی از زندان برگردد او «شهید» شده باشد؛ اگر برگردد.

 • زندگی مصیبت‌بار چهار خانواده در یک مدرسه

  «هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم یک روز در همان مدرسه‌ای که درس خوانده‌ام، زندگی کنم، آن‌ هم با شوهر و بچه‌هام.» زن در آشپزخانه کوچکی که خودشان در گوشه‌ای از اتاق یا بهتر بگویم کلاس درس سابق ساخته‌اند، ایستاده و توی استکان‌های کمر باریک چای می‌ریزد. چند سالی است در این مدرسه متروکه زندگی می‌کنند،در روستای آراد حسن‌آباد قم.

 • ۱۰ فیلم‌ بی‌ادعا و ارزان تاریخ

  پرفروش‌ترین فیلم‌های کم‌خرج سینما

  ۱۰ فیلم‌ بی‌ادعا و ارزان تاریخ

  گرچه پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما معمولاً جزو پرهزینه‌ترین‌ها بوده‌اند، اما «فیلم‌های کم‌بودجه» هم گاهی شاهکارهایی از آب در می‌آیند که دیدنشان را واجب می‌کند.

 • بازی مرگبار «نهنگ آبی» و آن شیری که آدم می‌خورد!

  بازی مرگبار «نهنگ آبی» و آن شیری که آدم می‌خورد!

  ماجرای چالش نهنگ آبی که این روزها در دنیا قربانیان زیادی گرفته و سروصدایی در رسانه‌ها به پا کرده، شیری است که یک جوان روس به عنوان «بازی» طراحی کرده و ظاهراً آدم باید آن را بخورد، اما در عمل تبدیل به شیری شده که آدم‌ها را می‌خورد!

 • یک لیگ و هزار سودا

  یک لیگ و هزار سودا

  اینجا همه داوطلبند، چند نفر بدون اینکه کسی آنها را موظف کرده باشد مشغول تمیز کردن صندلی‌های هستند. روی زمین چمن با پارچه‌های سرخ‌رنگ کلمه‌ی “PEACE” (صلح) نقش بسته است. فضا بسیار دوستانه و صمیمی است و هرکسی حتی اگر برای اولین‌بار در این جمع حاضر شده باشد، به گرمی استقبال می‌شود.