خبرنگار: 71596

 • ویدئو / شام غریبان در محله‌های تهران

  ویدئو / شام غریبان در محله‌های تهران

  یک شب پیش‌تر، فریاد برمی‌آوردند که «مکن ای صبح طلوع»، اما چرخ فلک چرخید و صبح آمد و ظهر، حقیقت بر سر نیزه‌ها شد. حالا چند ساعتی‌ست که شیعیان امام و حجت خود را از دست داده‌اند و زنان و کودکان خاندان امام حسین (ع) اسیر شده‌اند. امشب شام غریبان است.

 • ویدئو / عزاداری سنتی محرم در بوشهر

  ویدئو / عزاداری سنتی محرم در بوشهر

  بوشهر مانند بسیاری از شهرها و استان‌های کشورمان آئین خاص خود را برای سوگواری محرم دارد. نوع سینه‌زنی بوشهری شاید مشهورترین مولفه در عزاداری سنتی بوشهر باشد. در کنار این رسوم، شدِّه برداری یکی از سنت‌های کهن بوده که در ایام محرم انجام می‌شده و هم‌اکنون نیز در این منطقه رواج دارد. «شده» در زبان محلی به معنای استوار و راست‌قامت است. «شده» معمولا از پارچه یا دیگر اقلام زینتی تزئین می‌شود و در بالای آن از پرهای رنگارنگ برای جلب توجه استفاده می‌شود و دارای زنگوله‌هایی است که با تکان دادن آن نواهایی به وجود می‌آید.

 • ویدئو / شب هشتم؛ عزای علی‌اکبر

  ویدئو / شب هشتم؛ عزای علی‌اکبر

  وقتی علی‌اکبر (ع) به مبدان می‌رود، حجت بر دیگر یاران امام حسین (ع) تمام می‌شود. جوان رشید بنی‌هاشم، پیش‌قدم نبرد با سپاه دشمن است. شب و روز هشتمِ محرم را به نام و یاد او نامگذاری کرده‌اند و حالا شیعیان، حدود ۱۴۰۰ سال بعد از واقعه، نبودنش را به سوگ می‌نشینند.

 • ویدئو / ساخت اشیاء هنری لوکس با استفاده از پرِ پرندگان

  ویدئو / ساخت اشیاء هنری لوکس با استفاده از پرِ پرندگان

  قدمت هنردستی با پر پرندگان به چندین قرن پیش در پاریس برمی‌گردد. «اریک شارل دوناتین» یکی از بازماندگان این هنر در پایتخت فرانسه و یکی از هنرمندانی است که در نمایشگاه «انسان خلاق»‌ که قرار است در ماه سپتامبر در بنیاد میکل‌آنژ در ونیز برگزار شود، شرکت می‌کند.

 • ویدئو / ۱۰ فیلم سینمای ایران که حتماً باید دید

  ویدئو / ۱۰ فیلم سینمای ایران که حتماً باید دید

  ۲۱ شهریور روز ملی سینماست. سینما تقریباً همزمان با اختراع آن به ایران آمد و این روزها از ۱۲۰ ساله شدن آن در کشورمان سخن گفته می‌شود اما با وجود تولید هزاران هزار فیلم در طول این مدت، تنها معدودی از فیلم‌های ایرانی توانسته‌اند بر ظرفیت‌های فنی و روایی سینمای ایران و گاه سینمای جهان تأثیر بگذارند. هرچند انتخاب انگشت‌شمار از میان آثار فیلمسازان مطرح و جریان‌ساز سینمای کشورمان کاری دشوار است، اما در روز ملی سینما، ۱۰ فیلمی را مرور می‌کنیم که هر علاقه‌مند به فیلم و جریان‌شناسی سینمای ایران باید آن‌ها را ببیند. شکی نیست که فیلم‌های محدود دیگری هم هستند که می‌توانند به این فهرست اضافه شوند.

 • ویدئو / «طالقانی» به روایت «زیدآبادی»

  ویدئو / «طالقانی» به روایت «زیدآبادی»

  احمد زیدآبادی - روزنامه‌نگار و فعال سیاسی - در سالروز درگذشت آیت‌الله سیدمحمود طالقانی، در گفت‌وگو با ایسنا درباره این اندیشمند، پژوهشگر و مبارز فقید سخن گفت. به گفتۀ زیدآبادی، «طالقانی هم یک اندیشه است و هم یک عملکرد. او کسی است که از بسیاری خودخواهی‌ها و تنگ‌نظری‌ها و بدبینی‌های هم‌صنفان خود به شدت عبور کرد.»

 • ویدئو / رنج‌های ناتمام فراموش‌شدگان روستا

  ویدئو / رنج‌های ناتمام فراموش‌شدگان روستا

  جمعیت روستایی ایران حدود ۲۱ میلیون نفر است و در حال حاضر بخش زیادی از آنها را سالخوردگان تشکیل می‌دهند. در چند دهه اخیر بر اثر تحولات اجتماعی و توسعه نامتوازن شهری و روستایی، بسیاری از جوانان به شهر مهاجرت کرده‌اند و پدران و مادران ناتوان و سالخورده با تمام مشکلات، نبود امکانات درمانی و خدماتی و البته در تنهایی روزگار می‌گذرانند. مردمان ساده‌ای که در جوانی غالباً در مزارع، سخت کار کرده‌اند یا به دامداری مشغول بوده‌اند و سهم قابل توجهی در تولید محصولات غذایی داشته‌اند، حالا با فرا رسیدن دوران کم‌توانی، رها شده‌اند.

 • ویدئو / اطلاعاتی‌های کابینه در ۳۴ سال اخیر را بشناسید

  ویدئو / اطلاعاتی‌های کابینه در ۳۴ سال اخیر را بشناسید

  وزارت اطلاعات از جمله وزارتخانه‌هایی‌ست که سال‌ها بعد از پیروزی انقلاب، یعنی مرداد ۱۳۶۳ تاسیس شد. تصدی این وزارتخانه اکنون بر عهدۀ سیدمحمد علوی‌ نماینده پیشین مجلس، رئیس اسبق سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و از نمایندگان مجلس خبرگان است. پیش از او شش نفر در صدر این وزارتخانه قرار داشته‌اند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۷ شهریور ۹۷

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۷ شهریور ۹۷

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر ( ۳۱ مرداد تا ۷ شهریور ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نفتی‌ترین اعضای دولت در ۴۰ سال اخیر

  ویدئو / نفتی‌ترین اعضای دولت در ۴۰ سال اخیر

  وزارت نفت به‌واسطۀ جایگاه ویژۀ این محصول در اقتصاد ایران، یکی از مهمترین وزارتخانه‌های ایران است. مسئولیت این وزارتخانه اکنون بر عهدۀ بیژن نامدار زنگنه است که پیش از این نیز هشت سال در دولت سیدمحمد خاتمی بر همین صندلی تکیه زده بود. او مسئولیت‌های دیگری از جمله تصدی وزارتخانه‌های سازندگی و نیرو را نیز بر عهده داشته است. در دوران بعد از انقلاب، به جز زنگنه، هشت نفر تا امروز بر مسند وزارت نفت نشسته‌اند.

 • ویدئو / دیروز و امروزِ وزرای ارشاد، از ۵۷ تا ۹۷

  ویدئو / دیروز و امروزِ وزرای ارشاد، از ۵۷ تا ۹۷

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیریت بخش‌هایی از حوزۀ فرهنگ و رسانه در کشور را بر عهده دارد. این وزارتخانه پیش از این با نام‌های وزارت تبلیغات و جهانگردی و وزارت ارشاد ملی نامیده می‌شد و اکنون سیدعباس صالحی تصدی آن را بر عهده دارد؛ اما پیش از او در دوران بعد از انقلاب، ۱۲ نفر بر صندلی این وزارتخانه تکیه زده‌اند.

 • ویدئو / رقابت فشردۀ ایران در روز نهم بازی‌های آسیایی

  ویدئو / رقابت فشردۀ ایران در روز نهم بازی‌های آسیایی

  کاروان ایران در نهمین روز بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ سه طلا، یک نقره و سه برنز کسب کرد و در جایگاه پنجم ایستاد. در کاراته بهمن عسگری طلا و پگاه زنگنه و ذبیح‌الله پورشیب برنز گرفتند و در وزنه‌برداری بهداد سلیمی و سعید علی‌حسینی بعد از یک رقابت فشرده، به ترتیب مدال‌های طلا و نقره را بر گردن آویختند. شگفتی‌ساز این رقابت‌ها در روز نهم، حسین کیهانی بود که در دوومیدانی و در رشته در سه هزارمتر با مانع شگفتی‌ساز شد و ضمن شکستن رکورد آسیا، مدال طلا گرفت.

 • ویدئو / وزرای بهداشتِ بعد از انقلاب امروز چه می‌کنند؟

  ویدئو / وزرای بهداشتِ بعد از انقلاب امروز چه می‌کنند؟

  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که تا چند سال پس از انقلاب وزارت بهداری نامیده می‌شد، یکی از وزارتخانه‌هایی‌ست که بخاطر شرح وظایفش مستقیما با زندگی روزمره و رفاه مردم در ارتباط است. هم‌اکنون سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده دارد که توانست طرح تحول نظام سلامت را اجرا کند. پیش از او در دوران بعد از انقلاب، ۱۰ نفر بر صندلی این وزارت تکیه زده‌اند.

 • ویدئو / وزرای علوم ایرانِ بعد از انقلاب را بشناسید

  ویدئو / وزرای علوم ایرانِ بعد از انقلاب را بشناسید

  وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که پیش از سال ۷۹ وزارت فرهنگ و آموزش عالی نامیده می‌شد، مسئولیت سیاستگذاری در امور دانشگاهی و تحقیقاتی کشور را بر عهده دارد. این وزارتخانه به خاطر ارتباط نزدیک با شرایط دانشگاه و دانشجویان اهمیت ویژه‌ای دارد. هم‌اکنون منصور غلامی، ‌رئیس پیشین دانشگاه بوعلی همدان مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده دارد. پیش از او در دوران جمهوری اسلامی ۱۲ نفر در صدر وزارت علوم قرار داشتند.

 • ویدئو / وزرای خارجه ایران، از سنجابی تا ظریف

  ویدئو / وزرای خارجه ایران، از سنجابی تا ظریف

  وزارت امور خارجه از کلیدی‌ترین وزارتخانه‌های ایران است. با توجه به روابط پرفراز و نشیب ایران در سطح جهان و شرایط حساس منطقه، این وزارتخانه نقشی بسیار تأثیرگذار در سیاست ایران دارد. محمدجواد ظریف از سال ۹۲ تاکنون وزیر خارجه است اما پیش‌تر - از وقوع انقلاب تا امروز - هشت نفر بر صندلی او تکیه زده‌اند. در هفته دولت، مروری کرده‌ایم بر احوال دیروز و امروزِ وزرای پیشین امور خارجه ایران.

 • ویدئو / وزرای پیشین «کشور» امروز کجا هستند؟

  ویدئو / وزرای پیشین «کشور» امروز کجا هستند؟

  وزارت کشور سیاسی‌ترین وزارتخانه ایران است. تمام استانداری‌ها و فرمانداری‌های کشور زیرمجموعه این وزارتخانه هستند. عبدالرضا رحمانی فضلی از سال ۹۲ تاکنون مسئولیت این وزارتخانه را بر عهده داشته، اما پیش از او ۱۲ نفر بر صندلی این وزارتخانه تکیه زده‌اند. به مناسبت هفته دولت، سابقه وزرای پیشین این وزارتخانه و وضعیت امروز آنها را مروری کوتاه می‌کنیم و تا پایان هفته دولت، این بررسی درباره هفت وزارتخانه ادامه خواهد داشت.

 • ویدئو / روز پُر مدال ایران در بازی‌های آسیایی

  ویدئو / روز پُر مدال ایران در بازی‌های آسیایی

  در ادامه مسابقات آسیایی اندونزی (جاکارتا ۲۰۱۸) کاروان ورزشی ایران تا عصر پنجشنبه - یکم شهریور - موفق شد دو مدال طلا، پنج نقره و دو برنز کسب کند. ایران با کسب ۱۰ مدال طلا در رتبه چهارم این بازی‌ها قرار دارد.

 • ویدئو/ چهار مدال دیگر برای ایران در مسابقات آسیایی

  ویدئو/ چهار مدال دیگر برای ایران در مسابقات آسیایی

  ورزشکاران ایرانی در پنجمین روز حضورشان در مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا سه مدال طلا و یک مدال برنز به دست آوردند. با احساب این نتایج کاروان ایران فعلا در جایگاه چهارم این دوره از رقابت‌ها قرار گرفته‌است.

 • ویدئو / تشییع پیکر «سیدضیاء‌الدین دری»

  ویدئو / تشییع پیکر «سیدضیاء‌الدین دری»

  مراسم تشییع پیکر سیدضیاء‌الدین دری، کارگردان فقید سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان و سینماگران در خانه سینما برگزار شد. او کارگردانی سریال‌های «کیف انگلیسی» و «کلاه پهلوی» را بر عهده داشت.

 • ویدئو / کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟

  ویدئو / کشورهای دیگر چگونه از بحران ارزی خارج شدند؟

  بی‌ثباتی‌های ارزی امروز ایران، در کنار مشکلات ریز و درشت دیگری که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، بی‌تردید از شرایط مطلوب فاصله‌ زیادی دارد اما نباید آن را بن‌بستی بی‌بازگشت دانست. اکنون که دولت قدم‌هایی برای مقابله با فساد و رانت حاکم بر بازار سیاه ارز و ایجاد ثبات برداشته و بسته سیاست‌های جدید ارزی دولت و بانک مرکزی چند روزی‌ست اعلام شده، نگاهی به تجربۀ کشورهای دیگر در خروج از بحران ارزی می‌تواند الهام‌بخش و یاری‌گر باشد. البته نمی‌توان برای کشورهای مختلف نسخه یکسان پیچید، اما نگاهی به تجربۀ مشابه کشورهای دیگر می‌تواند نوری بر مسیرهای پیش روی ایران نیز بیاندازد.

 • ویدئو / روایتی از صعود به دومین قله مرتفع ایران

  ویدئو / روایتی از صعود به دومین قله مرتفع ایران

  در جنوب غربی شهر کلاردشت مجموعه قله‌های سر به فلک کشیده‌ای وجود دارد که به تخت سلیمان معروف است. بلندترین قلۀ این مجموعه، علم‌کوه نام دارد که ارتفاع آن به چهار هزار و ۸۵۰ متر می‌رسد و پس از دماوند، دومین قلۀ بلند ایران محسوب می‌شود. برای صعود به این قله‌ مسیرهای متفاوتی وجود دارد که فنی و سختند، اما مسیر جنوبی از دشت حصارچال، نسبت به مسیرهای دیگر ساده‌تر و زیباتر است؛به همین دلیل سالانه حدود ۹ هزار کوهنورد از این مسیر به علم کوه صعود می‌کنند.

 • ویدئو / عملیات مرصاد تیر خلاص بر پیکر منافقین

  ویدئو / عملیات مرصاد تیر خلاص بر پیکر منافقین

  پنجم مردادماه سالروز عملیات پیروز مرصاد، علیه متجاوزان مجاهدین خلق است. سوم مرداد ۱۳۶۷، تنها چند روز بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد از سوی ایران، سازمان مجاهدین خلق که در کشور عراق سازماندهی شده بودند و سرنوشت خود را پس از صلح بین ایران و عراق مبهم می‌دیدند، با تحریک صدام و به خیال تصرف ایران، با سلاح و ادوات زرهی که دولت بعث در اختیار آنان قرار داده بود، به مرزهای غربی کشور حمله کردند و نام عملیات خود را فروغ جاویدان گذاشتند.

 • ویدئو / روشی منحصربه‌فرد برای ساخت موشک فضایی

  ویدئو / روشی منحصربه‌فرد برای ساخت موشک فضایی

  مهندسان اروپایی فضا در کارخانه ساخت موشک آویو در جنوب رم در حال ساخت نسل جدیدی از موشک‌های پرتابگر وگا هستند که از جنس فیبر کربن هستند. منظور از موشک پرتابگر، موشکی است که ماهواره یا فضاپیما را به فضا پرتاب می‌کند. کارخانه ساخت موشک آویو یکی از معدود کارخانه‌های ساخت موشک در اروپاست. خانواده موشک‌های پرتابگر «وگا» Vega در اینجا متولد شد و نسل آیندۀ موشک‌ها نیز هم اینک در اینجا ساخته می‌شوند.

 • ویدئو / ارزان‌ترین خودروی پرنده جهان

  ویدئو / ارزان‌ترین خودروی پرنده جهان

  یک شرکت تازه تأسیس به نام «اُپِنِر» در آمریکا، نمونه اولیه یک اتومبیل پرنده با نام «بِلَک‌فِلای» را با شعار «هر فرد یک خلبان» طراحی کرده است. ایده ساخت بلک‌فلای نخستین‌بار ۹ سال پیش مطرح شد و اکنون مدل اولیه آن ساخته شده که می‌تواند با هر بار شارژ، ۴۰ کیلومتر مسافت را با سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند.

 • ویدئو / موضوع «پارازیت» بالاخره شفاف می‌شود؟

  ویدئو / موضوع «پارازیت» بالاخره شفاف می‌شود؟

  تاثیرات پارازیت‌های ماهواره‌ای بر سلامت شهروندان، چند سالی‌ست به یکی از دغدغه‌های مردم ایران به خصوص در شهرهای بزرگ تبدیل شده و بخصوص از سال ۸۸ این دغدغه شکل جدی تری به خود گرفته و حتی واکنش های بین‌المللی در پی داشته است. در روزهای اخیر وزیر ارتباطات دو خبر مهم درباره موضوع پارازیت اعلام کرده که شاید شروعی برای شفافیت در این رابطه باشد.

 • ویدئو / با یکی از عجایب جهان هستی آشنا شوید

  ویدئو / با یکی از عجایب جهان هستی آشنا شوید

  سیاه‌چاله‌های فضایی از عجیب‌ترین پدیده‌های جهان هستی هستند و این پیچیدگی به قدری است که آن‌ها را به پدیده‌ای ناشناخته تبدیل کرده است. اما این پدیده از کجا آمده و چه ویژگی‌هایی موجب شده که اینقدر عجیب و ناشناخته به نظر برسند؟ در این ویدئو با این پدیده بیشتر آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / پولی که دولت می‌دهد تا به کشور ضرر بزنیم!

  ویدئو / پولی که دولت می‌دهد تا به کشور ضرر بزنیم!

  این روزها اگر کمی در سفرهای خارجی خود صرفه‌جویی کنید، این سفرها می‌توانند به منبع درآمد برای شما تبدیل شوند؛ فقط کافیست پول اولیه برای خرید ارز مسافرتی را داشته باشید. البته برخی بنگاه‌های مسافرتی گزینۀ دیگری را پیشنهاد می‌دهند: ارز مسافرتی‌تان را تحویل دهید، رایگان سفر کنید. اما هزینۀ این سفرهای رایگان یا حتی درآمدزا از کجا تأمین می‌شود؟

 • صوت / بسته خبری ۲۵ تیر ۹۷

  صوت / بسته خبری ۲۵ تیر ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / گل‌به‌خودی مهلک صداوسیما با حرکات موزون!

  ویدئو / گل‌به‌خودی مهلک صداوسیما با حرکات موزون!

  در اخبار می‌خوانیم دختری ۱۷ ساله به همراه چند تن دیگر، به خاطر انتشار فیلم رقص‌ در اینستاگرام، بازداشت شده است. در صداوسیما یا همان رسانۀ «ملی» صحنۀ بازجویی و اعتراف و گریستن آن‌ها پخش شده و مستندی به نام «بیراهه» سعی کرده با این شکل و شمایل، «راه» را نشان مردم بدهد. این بازداشت و این اعتراف تلویزیونی، سروصدای زیادی در ایران و جهان به‌پا کرده و حتی به تیتر برخی رسانه‌های مهم دنیا تبدیل شده است. کاش این قبیل گل‌به‌خودی‌های مهلک در کشور ما اینقدر تکرار نمی‌شد.

 • صوت / بسته خبری ۱۸ تیر ۹۷

  صوت / بسته خبری ۱۸ تیر ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.