خبرنگار: 71598

 • ویدئو / فسیل‌های دایناسورها، دیجیتالی می‌شوند

  ویدئو / فسیل‌های دایناسورها، دیجیتالی می‌شوند

  دانشمندان در حال راه‌اندازی یک موزۀ دیجیتال از فسیل‌های جمع‌آوری‌شده در موزه‌های دنیا هستند. این اقدام که با استقبال جهانی همراه شده، باعث می‌شود فسیل‌های ارزشمند جانوران مانند دایناسورها که هم‌اکنون در انبار موزه‌ها قرار دارند، به شکل بهتری مورد مطالعه قرار گیرند. موزۀ تاریخ طبیعی لندن و موزه‌های مؤسسه اِسمیتسونین آمریکا این پروژه را آغاز کرده‌اند. روند دیجیتالی کردنِ فسیل‌های موجود در مؤسسه اسمیتسونین حدوداً ۵۰ سال طول خواهد کشید اما با اتمام این پروژه، محققان از سراسر دنیا قادر خواهند بود به طور آنلاین بر روی آنلاین بر روی آن‌ها پژوهش انجام دهند.

 • ویدئو / مغز چطور یاد می‌گیرد و چطور فراموش می‌کند؟

  ویدئو / مغز چطور یاد می‌گیرد و چطور فراموش می‌کند؟

  دانشمندان در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند مغز انسان برای اینکه خاطرات جدید را ثبت کند، گاه اطلاعات و خاطرات قدیمی‌ را حذف می‌کند. برای نخستین‌بار تیمی از «مؤسسة پژوهشی اسکریپس» نحوة عملکرد فیزیولوژی مغز هنگام شکل‌گیری و فراموش کردن خاطرات و اطلاعات را کشف کرده است. محققان متوجه شده‌اند «نورون دوپامین» که جزو نورون‌های پرتابی در مغز است، هم مسئولیت فرآیند یادگیری و هم خارج کردن خاطرات از ذهن را بر عهده دارد. وقتی نورون دوپامین خاطره جدیدی را ثبت می‌کند، همزمان فرآیند حذف خاطرات قدیمی‌تر را انجام می‌دهد که این فرآیند مانع از پر شدن بیش از حد ذهن می‌شود.

 • ویدئو / قاشق و چنگال‌های خوردنی

  ویدئو / قاشق و چنگال‌های خوردنی

  «پانتوس تُرک‌ویست» کیسه‌هایی ساخته که قابل خوردن هستند. او این کیسه‌ها را از نشاستۀ سیب‌زمینی ساخته و می‌گوید با استفاده از آن‌ها می‌تواند به حل معضل استفاده از کیسه‌های پلاستیکی کمک کند. درحال حاضر حدود ۲۰ درصد از سیب زمینی‌ها به خاطر شکلشان دور ریخته می‌شوند و از آن‌ها برای تولید نشاسته استفاده می‌شود. پانتوس برای انعطاف دادن به محصول نهایی، از گلیسیرین استفاده کرده است. کیسه‌های پانتوس ظرف دو ماه در خاک تجزیه می‌شوند. او همچنین با استفاده از این ماده، قاشق، چنگال، چاقو و لیوان یک‌بار مصرف ساخته است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «چشمه»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «چشمه»

  چشمه (The Fountain) فیلمی به نویسندگی و کارگردانی «دارن آرونوفسکی» با بازی «هیو جکمن» و «ریچل وایس» محصول ۲۰۰۶ آمریکا است. فیلم دارای سه داستان موازی است که در انتهای داستان به هم می‌پیوندند و دارای عناصر فانتزی، حماسی، معنویت و علمی تخیلی است. موسیقی فیلم توسط «کلینت منسل» آهنگساز انگلیسی ساخته شد و توانست نامزد جایزه‌ گلدن گلوب شود. منسل آهنگساز و خواننده 55 ساله‌ای است که با یک گروه پاپ همکاری می‌کرد اما کم‌کم برای چند اثر سینمایی موسیقی متن نوشت.

 • ویدئو / توضیحات رئیس‌جمهور درباره بودجه ۹۸

  ویدئو / توضیحات رئیس‌جمهور درباره بودجه ۹۸

  رئیس‌جمهور حسن روحانی صبح چهارشنبه (۷ آذر)، توسعه تولید، افزایش اشتغال، کنترل تورم، حمایت از اقشار ضعیف و کم‌درآمد و تأمین کالاهای مورد نیاز مردم را محورهای برنامه اساسی و اصولی دولت در تنظیم بودجه سال آینده برشمرد.

 • ویدئو / رقابت مریخیِ اروپا و روسیه با آمریکا

  ویدئو / رقابت مریخیِ اروپا و روسیه با آمریکا

  «اگزومارس» مأموریت اخترزیست‌شناسی است که توسط آژانس فضایی اروپا و روسیه به‌طور مشترک انجام می‌شود. هدف این مأموریت، جست‌وجوی نشانه‌های حیات روی سطح مریخ است. قرار است مریخ‌نوردِ اگزومارس موسوم به «برونو» در مارس سال ۲۰۲۰ به فضا پرتاب شود و تا سال ۲۰۲۱ روی سطح سیاره سرخ فرود بیاید. این برنامه در حالی در آستانه اجرا قرار دارد که چند ماه قبل ناسا مریخ‌نورد خود را پرتاب کرد و بامداد ۶ شهریور روی سطح مریخ فرود آمد.

 • ویدئو / آغاز کار کاوشگر «اینسایت» روی سطح مریخ

  ویدئو / آغاز کار کاوشگر «اینسایت» روی سطح مریخ

  کاوشگر «اینسایت» پس از پرواز هفت‌ماهه در فضا روی مریخ فرود آمد و نخستین تصویر را در لحظه فرود به زمین فرستاد. اینسایت قرار است برای نخستین‌بار نقشه‌ای درونی از مریخ ارائه دهد. وظیفه این فضاپیما، بررسی بخش‌های عمیق مریخ است تا اطلاعاتی مانند علائم حیاتی این سیاره و دمای آن را بررسی کند. این فضاپیما برای نخستین‌بار، امکان بررسی سیاره مریخ را فراهم خواهد کرد.

 • ویدئو / اقدام جالب هنرمند کویتی در اعتراض به سانسور

  ویدئو / اقدام جالب هنرمند کویتی در اعتراض به سانسور

  چند روز قبل، یک هنرمند کویتی در اعتراض به سانسور، قبرستانی نمادین از کتاب‌های ممنوعه را طراحی کرد. محمد شرف، گورستان کتب ممنوعه را در نزدیکی نمایشگاه سالانه کتاب کویت برپا کرده بود اما اثر اعتراضی او چهار ساعت پس از برپایی توسط مقامات برچیده شد. به گفته روزنامه القبس، طی ۵ سال گذشته چاپ بیش از چهار هزار کتاب توسط مراجع قانونی کویت ممنوع شده است. از آن جمله می‌توان به کتاب‌هایی نظیر صد سال تنهایی گابریل گارسیا مارک و گوژپشت تونتردام اثر ویکتور هوگو اشاره کرد. در «گورستان کتاب‌های ممنوعه» محمد شرف، بیش از ۲۰۰ سنگ قبر به نام کتاب‌ها به همراه تاریخ ممنوع شدن آنها قرار داشت.

 • ویدئو / رستورانی مخصوص غذا خوردن در تنهایی

  ویدئو / رستورانی مخصوص غذا خوردن در تنهایی

  اگر دوست ندارید تنها به رستوران بروید و کسی غذا خوردنتان را نبیند، یک رستوران ژاپنی در محله‌ منهتنِ نیویورک، به شما این امکان را می‌دهد که در تنهایی غذا بخورید. در این رستوران که سوپ مخصوص ژاپنی به نام «رامن» غذای اصلی آن است، سفارش غذا از طریق نوشتن روی یک تکه کاغذ انجام می‌شود. میزهای غذای تک‌نفره همچون کوپه‌های قطار از هم جدا شده‌اند و به این ترتیب شما می‌توانید در تنهایی مطلق غذای خود را میل کنید.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «۲۰۰۱: ادیسه فضایی»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «۲۰۰۱: ادیسه فضایی»

  «۲۰۰۱: ادیسه فضایی» فیلمی آمریکایی - بریتانیایی در سبک علمی تخیلی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «استنلی کوبریک» است. فیلمنامه این فیلم را کوبریک و «آرتور سی کلارک» متأثر از داستان کوتاه کلارک با نام «نگهبان» نوشته‌اند. در موسیقی فیلم از آثار هنرمندانی مانند «ریشارد اشتراوس»، «گئورگ لیگتی»، «یوهان اشتراوس» و «آرام خاچاتوریان» استفاده شده است. این فیلم برنده اسکار بهترین جلوه‌های ویژه تصویری و نامزد اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی در سال ۱۹۶۸ شد.

 • ویدئو / ماسک‌هایی شبیه به چهره واقعی انسان

  ویدئو / ماسک‌هایی شبیه به چهره واقعی انسان

  شرکت ژاپنی «ریئِل اِف کو» توانسته ماسکی بسیار شبیه به یک چهرۀ واقعی بسازد و نظر شرکت‌های تولیدکنندۀ تکنولوژی‌های تشخیص چهره را به خود جلب کند. در تولید این ماسک، بعد از پردازش عکس‌هایی با کیفیتِ بالا، طی مراحلی سِری پرینت سه‌بعدی انجام می‌شود. این ماسک از طرف فیلمسازان و شرکت‌های دیگر مورد استقبال قرار گرفته؛ اما در عین حال امکان سوء‌استفاده‌های امنیتی نیز از آن‌ها وجود دارد.

 • ویدئو / زیر و بم بازار سرمایه از زبان رئیس سازمان بورس

  ویدئو / زیر و بم بازار سرمایه از زبان رئیس سازمان بورس

  شاپور محمدی رئیس سازمان بورس در گفت‌وگوی تفصیلی خود با ایسنا، درباره موضوعات مختلفی از جمله جذب نقدینگی به بازار سرمایه، حدِ اعتباری گارگزاری‌ها، معاملاتِ مشکوک برخی از سهامداران حقوقی، سودآوری شرکت‌های بورسی ناشی از افزایش نرخ ارز و بسیاری دیگر از دغدغه‌های سهامداران و موضوعات روز بازارهای مالی ایران سخن گفت.

 • ویدئو / برداشت طلای سرخ

  ویدئو / برداشت طلای سرخ

  هرساله با شروع فصل برداشت زعفران، اکثر مردم منطقه تربت حیدریه صبح ها را در زمین های کشاروزی مشغولند و عصرها را در بازار سپری می‌کنند. با توجه به سطح کشت ۸۰ هزار هکتاری زعفران در این منطقه، کارگران زیادی از شهرها و روستاهای اطراف از جمله تربت‌جام، خواف و گناباد برای کار وارد این شهر می‌شوند، به طوری که این محصول برای حدود ۷۰ هزار نفر به طور مستقیم ایجاد شغل می‌کند. خراسان رضوی با در اختیار داشتن سهم ۸۰ درصدی از تولید زعفران ایران به عنوان قطب تولید زعفران جهان شناخته می‌شود.

 • ویدئو / دستاوردی تازه با بهره‌گیری از انرژی خورشید

  ویدئو / دستاوردی تازه با بهره‌گیری از انرژی خورشید

  محققان سوئدی به تازگی به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند و به فرمول مایعی خاص رسیده‌اند که می‌تواند بخشی از انرژی خورشیدی را جذب کند و آن را برای ماه‌ها یا سال‌ها در خود نگه دارد و در هنگام نیاز، انرژی را آزاد کند و البته در هنگام آزاد کردن انرژی، دی‌اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه‌ای را منتشر نمی‌کند. این سوخت مانند یک باتری قابل شارژ است اما به جای اینکه از الکتریسیته استفاده شود، نور خورشید آن را شارژ می‌کند و سپس گرما تولید می‌شود.

 • ویدئو / این اتوبوس، هوا را تمیز می‌کند

  ویدئو / این اتوبوس، هوا را تمیز می‌کند

  به تازگی اتوبوسی رونمایی شده که به جای تشدید آلودگی، هوا را پاک می‌کند. فیلتر تعبیه شده بر روی این اتوبوس که در مسیری در شهر ساوتهمپتون انگلستان تردد می‌کند، در مرحلۀ آزمایش است. این فیلتر، هوایی را که از آن می‌گذرد، پاک می‌کند. موفقیت در این طرح آزمایشی، مشخص خواهد کرد که آیا در آیندۀ نزدیک، پنج هزار اتوبوس دیگر نیز به این فیلتر مجهز خواهند شد یا خیر.

 • ویدئو / تماشای دیدار پرسپولیس در دو مدرسه مشهد

  ویدئو / تماشای دیدار پرسپولیس در دو مدرسه مشهد

  دیدار رفت فوتبال فینال لیگ قهرمانان آسیا بین دو تیم کاشیما آنتلرز و پرسپولیس تهران، در زمین حریف ژاپنی برگزار شد. از چند روز قبل برخی هواداران سرخ‌پوشان پایتخت درخواست کرده بودند دولت این روز را تعطیل اعلام کند تا با خیال راحت از تلویزیون این بازی حساس را تماشا کنند؛ درخواستی که با آن موافقت نشد اما در بسیاری از مدارس کشور، زمینه پخش این دیدار برای دانش‌آموزان فراهم شد. مدرسه پسرانه مصلی‌نژاد و مدرسه دخترانه شاهد وارثان در مشهد از جمله مدارسی بودند که شانس تماشای دسته‌جمعی این دیدار را برای دانش‌آمورانشان فراهم کردند.

 • ویدئو / آخرین «خانه پوشالی»، بدون بازیگر جنجالی

  ویدئو / آخرین «خانه پوشالی»، بدون بازیگر جنجالی

  پخش آخرین فصل از سریال «خانه پوشالی» بدون حضور بازیگر اصلی آن «کوین اسپیسی» از جمعه ۲ نوامبر (۱۱ آبان) آغاز می‌شود. سال گذشته در پی انتشار اخبار رسوایی جنسی کوین اسپیسی، شرکت‌های نت فلیکس و مدیا رایتز کپیتال اعلام کردند این سریال در فصل ۶ به پایان خواهد رسید. با این حال تولیدکنندگان «خانه پوشالی» گفتند که تصمیم توقف تولید از ماه‌ها پیش گرفته شده و ربطی به رسوایی اخلاقی بازیگر اصلی آن ندارد. در آخرین فصل از سریال «خانه پوشالی» شخصیت «کلر آندروود» با بازیگری «رابین رایت»، ریاست جمهوری آمریکا را بر عهده می‌گیرد.

 • ویدئو / ماجرای دانمارک؛ پروژه B ترامپ علیه ایران

  ویدئو / ماجرای دانمارک؛ پروژه B ترامپ علیه ایران

  برنامه‌ریزی‌ها برای تخریب چهره ایران پایان ندارد. اگر پروژه ایران‌هراسی ترامپ و در پی آن، دعوت برخی گروه‌های ضدانقلاب برای تظاهرات در اوایل آبان را پروژه A در نظر بگیریم، قطعاً پروژه اتهام‌زنی به ایران درباره تلاش برای ترور یک فعال اپوزیسیون در خاک دانمارک را می‌توان پروژه B علیه ایران دانست؛ سناریویی که در آستانه اعمال تحریم‌های جدید آمریکا در ۱۳ آبان کلید خورده و یکی از اهداف مهمش تحت تأثیر قرار دادن روابط ایران و اروپاست.

 • ویدئو / کاوشگر ناسا نزدیک‌تر از همیشه به خورشید

  ویدئو / کاوشگر ناسا نزدیک‌تر از همیشه به خورشید

  خورشیدنورد پارکر که در ماه آگوست ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شده بود، اکنون از هر فضاپیمای دیگری در تاریخ به خورشید نزدیکتر شده است. فضاپیمای پارکِر روز دوشنبه رکورد فضاپیمای «هِلیوس۲» را شکست. طبق برنامه، این خورشیدنورد تا هفت سال آینده به فاصله ۱/۶ میلیون کیلومتری خورشید می‌رسد تا کاوش‌های دقیق‌تری روی این ستاره انجام دهد.

 • ویدئو / لباسی که با حرکات بدن، پهپاد را کنترل می‌کند

  ویدئو / لباسی که با حرکات بدن، پهپاد را کنترل می‌کند

  به‌تازگی لباسی طراحی شده که با حرکات بدن قادر است پهپاد را کنترل کند. محققان سوئیسی می‌گویند این لباس می‌تواند به هدایت پهپادها بویژه در عملیات‌های نجات کمک کند. این تیم تحقیقاتی در تلاش است برای بالا بردن عملکرد پهپاد، امکانات بیشتری را به این لباس هدایتگر اضافه کند.

 • ویدئو / «اِکستر»، کیف پولی که گم نمی‌شود

  ویدئو / «اِکستر»، کیف پولی که گم نمی‌شود

  جدیدترین کیف پول قابل ردیابی توسط شرکت هلندی «Ekster» معرفی شده است. این کیف پول هوشمند با ضخامتی اندک مجهز به ردیاب جی‌.پی‌.اس و قابلیت اتصال با گوشی هوشمند و دستیاران صوتی گوگل و آمازون است. نام این شرکت هلندی اولین‌بار در سال ۲۰۱۵ با معرفی اولین کیف پول هوشمند خود بر سر زبان‌ها افتاد.

 • ویدئو / روایتی نزدیک از زندگی عاشقانۀ یک زوج نابینا

  ویدئو / روایتی نزدیک از زندگی عاشقانۀ یک زوج نابینا

  فاطمه و علیرضا زوج جوانی هستند که از نعمت بینایی محرومند؛ با این حال، یکدیگر را پسندیده‌اند، با هم ازدواج کرده‌اند و حالا چند سالی است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند. آنها از زندگی‌شان راضی‌اند؛ این را می‌توان از همین جملۀ علیرضا فهمید که می‌گوید هر صبح هنگام خداحافظی و قبل از خروج از خانه حتماً باید یکدیگر را ببوسند.

 • ویدئو / این کودکان «جا نماندند»

  ویدئو / این کودکان «جا نماندند»

  مدرسه «علی عسگری» در محله کن ۳۰۰ دانش‌آموز ایرانی، افغانستانی و کُرد دارد. در این مدرسه برخی بچه‌ها از قومیت‌های مختلف با یکدیگر صمیمی‌اند، اما هنوز ذهن بسیاری از بچه‌ها دسته‌بندی قومیتی دارد که اغلب از سوی خانواده‌ها و محیطی که در آن زندگی می‌کنند به آن‌ها منتقل شده و گاه به نظر می‌رسد این نگاه از سوی والدین دانش‌آموزان ایرانی بیشتر تقویت شده است. با وجود تأکیدات فراوان، هنوز مهاجران، بخصوص مهاجران غیرقانونی، مشکلاتی برای تحصیل در ایران دارند اما بسیاری هم در کنار کودکان ایرانی مشغول تحصیلند. این، روایتی نزدیک از وضعیت برخی از همین دانش‌آموزان است که با پیگیری‌های فراوان به سرانجام رسید.

 • ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

  ویدئو / «دریای کوچک» دیگر دریا نیست

  تالاب انزلی در جنوب غربی سواحل دریای خزر، در استان گیلان جای گرفته و زیستگاه بیش از ۱۰۰ نوع پرنده و ۵۰ نوع ماهی را شامل می‌شود. این تالاب در سال ۱۳۵۴ در فهرست تالاب‌های بین‌المللی به ثبت رسید و در آن زمان بین ۸ تا ۹ متر عمق داشت، اما عمق این تالاب در سال ۹۰ بین یک و نیم تا دو متر اندازه‌گیری شد؛ کاهشی که زنگ خطر خشک شدن این تالاب را به صدا درآورد. اما چطور تالابی در پرباران‌ترین استان ایران در معرض خشکی قرار گرفته است؟

 • ویدئو / جنگ تجاری دو غول اقتصاد دنیا

  ویدئو / جنگ تجاری دو غول اقتصاد دنیا

  جنگ تجاری آمریکا و چین مدتی است آغاز شده و تنش‌ها میان این دو غول اقتصاد دنیا افزایش یافته است. رئیس جمهور آمریکا در هفتم سپتامبر اعلام کرده آماده است بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۲۰۰میلیارد دلار تعرفه اعمال کند. او همچنین گفته اگر بخواهم، پس از این تعرفه‌ها، بر دیگر کالاهای وارداتی از کشور چین به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار، تعرفه وضع خواهم کرد. وضع این تعرفه‌ها در نهایت منجر به افزایش قیمت محصولات و افزایش بیکاری در این کشورها خواهد شد

 • ویدئو / کودکان عاشورایی

  ویدئو / کودکان عاشورایی

  سوگواری برای حسین (ع) پیر و جوان نمی‌شناسد؛ همانطور که قیام امام حسین در روز عاشورا نیز پیر و جوان نمی‌شناخت و حتی طفل چندماهه هم در میان کارزار قربانی شد. در خلال مراسم مختلف عزاداری در محله‌های تهران، کودکان و نوجوانان هم حضوری گاه پررنگ دارند و قیام سومین امام شیعیان را زنده می‌کنند.

 • ویدئو / برتری امیر علی‌اکبری در رقابت‌های MMA

  ویدئو / برتری امیر علی‌اکبری در رقابت‌های MMA

  «امیر علی‌اکبری» مبارز ایرانی رشته رزمی MMA در دومین مبارزه خود در سازمان ACB روسیه برابر حریف سرسخت خود از لهستان پس از ۱۵ دقیقه به برتری رسید. علی‌اکبری پیش از این ۹ مبارزه خود در این رشته را با هشت پیروزی و یک باخت پشت سر گذاشته بود. حریف او «دانیل اومیلانژوک» ملقب به «خرس لهستان» نیز تا پیش از این مبارزه ۲۰ پیروزی، یک تساوی و هشت باخت را از آن خود کرده بود.

 • ویدئو / روان‌گردان‌ها؛ از درمان تا سوء‌مصرف

  ویدئو / روان‌گردان‌ها؛ از درمان تا سوء‌مصرف

  با وجود ذهنیت منفی‌ای که درباره تأثیرات روان‌گردان‌ها وجود دارد، این مواد در مصارف پزشکی، برای درمان طیفی از بیماری‌ها مؤثر است. از کشف اتفاقی «اِل‌ اِس‌ دی» و استفاده سازمان سی‌آی‌اِی از آن برای سربازانش، از آزمایش دانشگاه سلطنتی لندن مبنی بر تأثیر «ماشروم» روی بیماران مبتلا به افسردگی و از «آیاهواسکا» که سال‌هاست در بین ساکنین آمازون معجونی شفابخش در درمان بیماری‌های روحی است گرفته تا مصارف هیپی‌ها از آن در سان‌فرانسیسکو؛ مصرف این ترکیبات شاید در فرهنگ و عقاید ملل گوناگون پیشینه‌ای دراز داشته باشد.

 • ویدئو / «نذر آب» برای روستاهایی که هنوز تشنه‌اند

  ویدئو / «نذر آب» برای روستاهایی که هنوز تشنه‌اند

  این روزها که هامون به رود هیرمند نمی‌ریزد و باران هم نمی‌آید، مشکلات خشکسالی بیست‌سالۀ استان سیستان‌وبلوچستان چند برابر شده و حادتر از هر زمان دیگری‌ست. به طوری که در زمینه آب شرب هم بحران‌زا شده است. اکنون با کاهش ذخایر آبی، در بسیاری از این روستاها یا آب نیست یا در روز تنها چند ساعتی آب به لوله‌ها می‌رسد. در چنین شرایطی جمعیت هلال احمر برای تسریع آبرسانی به این مناطق اقدام به راه‌اندازی کمپین «نذر آب» کرده است؛ کمپینی که در نظر دارد با کمک‌های مردم به تأمین تانکرهایی برای نصب در روستاها اقدام کند.

 • ویدئو / تعرض به سفارتخانه‌های انگلیس و عربستان قطعاً خطا بود

  ویدئو / تعرض به سفارتخانه‌های انگلیس و عربستان قطعاً خطا بود

  علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی خود با ایسنا تأکید می‌کند که تعرض به سفارتخانه‌ها از جمله تعرضی که به سفارت‌های انگلیس و عربستان در تهران رخ داد، قطعاً خطا بوده است.