خبرنگار: 71602

 • ویدئو / این پوست مصنوعی «حس» دارد

  ویدئو / این پوست مصنوعی «حس» دارد

  اگرچه دست مصنوعی، شبیهِ دست واقعی است و مانند آن حرکت می‌کند اما قادر نیست مثل آن حس داشته باشد؛ با این حال، لوک آزبورن، فارغ‌التحصیل دانشگاه «جان هاپکینز» آمریکا توانسته نوعی پوست الکترونیکی طراحی کند که به افراد قطع عضو کمک می‌کند با دست مصنوعی خود، بار دیگر حس لامسه را به دست آورند. این پوست، از یک نوع گیرنده پارچه‌ای رسانا ساخته شده که روی دست مصنوعی قرار می‌گیرد.

 • ویدئو / افتخارات نابغۀ جوان شطرنج

  ویدئو / افتخارات نابغۀ جوان شطرنج

  مگنوس کارلسِن، نامی آشنا در دنیای شطرنج محسوب می‌شود، یعنی ورزشی که حدود ۵۰۰ میلیون نفر در دنیا را شیفته خود کرده است. بسیاری بر این باورند که شطرنج به دلیل اینکه تحرکی ندارد، ورزش محسوب نمی‌شود؛ اما اگر این را از بهترین شطرنج‌بازان دنیا بپرسید، به شما خواهند گفت که میدانِ شطرنج در سطح قهرمانی، حتی می‌تواند از ورزشی مثل بوکس هم بی‌رحمانه‌تر باشد. این ویدئو به بررسی افتخارات یک نابغه شطرنج، مگنوس کارلسن، می‌پردازد.

 • ویدئو / چپ‌دست بودن؛ مزیت یا ضعف؟

  ویدئو / چپ‌دست بودن؛ مزیت یا ضعف؟

  شاید نخستین نشانه برای تشخیص راست‌دست یا چپ‌دست بودن زمانی باشد که کودک برای نخستین‌بار مداد را در دست می‌گیرد و شروع به کشیدن می‌کند اما چه چیزی یک دست را بر دیگری قالب می‌کند و چرا چپ‌دست‌ها در اقلیت هستند؟ بیش از ۴۰ درصد از ما چپ‌گوش، ۳۰ درصد چپ‌چشم و ۲۰ درصد چپ پا هستیم، اما زمانی که سخن از فعالیت با دست به میان می‌آید، تنها ۱۰ درصد مردم چپ‌دست هستند. ۱۳ آگوست (۲۲ مرداد) روز جهانی چپ‌دست‌هاست.

 • ویدئو / کودکی فراتر از یک نویسنده

  ویدئو / کودکی فراتر از یک نویسنده

  جاناتان برایان کودکی ۱۲ ساله است که با نوعی اختلال مغزی متولد شده، اما این معلولیت ذهنی او را از حرکت در مسیر زندگی متوقف نکرده است. او تنها از طریق چشمانش می‌تواند ارتباط برقرار کند؛ با استفاده از حروفی که روی یک تخته جلوی او نگه داشته می‌شود. فهمیدن هر کلمه زمان نسبتا زیادی می‌برد اما با همین روش، این قهرمانِ جنگجو توانسته یک کتاب بنویسد.

 • ویدئو / تصمیمات تازه دولت برای بازار ارز

  ویدئو / تصمیمات تازه دولت برای بازار ارز

  بعد از روی کار آمدن رئیس جدید بانک مرکزی، هیأت دولت برای ساماندهی بازار ارز تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کرده و امیدوار است بتواند این وضعیت افسارگسیختۀ را کنترل کند. این تصمیمات، در کنار دستورات رئیس‌جمهور برای شفافیت در حوزه‌های اقتصادی و نیز تلاش‌های دستگاه دیپلماسی، بخشی از اقدامات دولت برای کنترل بازار، کاهش تورم و خروج کشور از چالش کنونی است که باید در هفته‌ها و ماه‌های آتی منتظر تأثیرات آن بر وضع اقتصاد کشور باشیم.

 • ویدئو / عینک هوشمند گوگل برای کودکان مبتلا به اوتیسم

  ویدئو / عینک هوشمند گوگل برای کودکان مبتلا به اوتیسم

  پژوهشگران دانشگاه «استنفورد آمریکا» با کمک آخرین نسخه عینک هوشمند گوگل که به یک گوشی هوشمند متصل است، سعی در درمان کودکان اوتیسم دارند. «اوتیسم» اختلال رشدی است که مانع توانایی فرد برای برقراری ارتباط با دیگران می‌شود.محققان یک رویه درمانی آزمایشی جدید را با انطباق عینک هوشمند گوگل و نرم‌افزار تشخیص چهره ابداع کرده‌اند که در آن احساسات مردم به کاربر بیان می‌شود.

 • ویدئو / کتاب ۳۰۰ میلیون تومانی «فِراری»

  ویدئو / کتاب ۳۰۰ میلیون تومانی «فِراری»

  کمپانی خودروسازی فِراری در سال ۱۹۳۹ توسط اِنزو فراری در شمال ایتالیا تأسیس شد. نخستین خودروی این شرکت در سال ۱۹۴۰ ساخته شد و این شرکت لقب طراح مفهومی خودرو را در سال ۱۹۴۷ از آن خود کرد. حالا این غول خودروسازی در زمینه‌ای دیگر خلاقیت و توانایی خود را نشان داده و با انتشار یک کتاب گرانقیمت در زمینه خودروسازی، توانسته بار دیگر نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازد.

 • ویدئو / تجربۀ زندگی در مریخ، روی زمین

  ویدئو / تجربۀ زندگی در مریخ، روی زمین

  ایستگاه تحقیقاتی صحرایِ مریخ که به صورت خصوصی اداره می‌شود، به دانشمندان، مهندسان و پزشکان حس زندگی در سیارة سرخ را منتقل می‌کند. بیشتر کسانی که به این ایستگاه می‌آیند موفق نخواهند شد به مریخ سفر کنند اما آزمایشات و تحقیقاتی که در اینجا انجام می‌شود، بستر لازم را برای اعزام تیمی که در نهایت به سیارة سرخ خواهد رفت، آماده می‌کند. آن‌ها در اقامتگاه‌های تنگ زندگی می‌کنند، غذاهای مخصوص سفرهای فضایی می‌خورند و در شرایط مشابه مریخ کار می‌کنند؛ جایی که فضانوردان با دمای کمتر از منفی ۸۰ درجه سانتیگراد و طوفان‌های خاکِ غیرقابلِ پیش‌بینی مواجه خواهند شد.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ای‌.تی؛ موجود فرازمینی»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «ای‌.تی؛ موجود فرازمینی»

  «ای.تی؛ موجود فرازمینی» یکی از به‌یادماندنی‌ترین فیلم‌های سبک علمی - تخیلی است که کارگردانی آن را «استیون اسپیلبرگ» در سال ۱۹۸۲ بر عهده داشته است. موسیقی این فیلم را «جان ویلیامز»، آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست آمریکایی و از سرشناس‌ترین چهره‌های دنیای موسیقی فیلم ساخته است.

 • ویدئو / تأثیر مخرب چراغ‌های LED بر سلامت انسان

  ویدئو / تأثیر مخرب چراغ‌های LED بر سلامت انسان

  طی چند دهه اخیر، استفاده از چراغ‌های کم‌مصرف ال‌ای‌دی به‌جای چراغ‌های پرمصرف سدیمی رواج یافته است؛ اما، نمی‌توان از مضرات و عوارض قرارگیری بیش از اندازه در برابر این دسته از چراغ‌ها چشم‌پوشی کرد؛ بخصوص وقتی بدانیم این همان نوری است که در ساخت صفحات تبلت‌ها و گوشی‌های موبایل استفاده می‌شود.

 • ویدئو / این پهپاد، جاده‌ها را تعمیر می‌کند

  ویدئو / این پهپاد، جاده‌ها را تعمیر می‌کند

  محققان دانشگاه لیدز انگلستان پهپادی طراحی کرده‌اند که قادر است حفره‌ها و خرابی‌های سطح جاده‌ها را شناسایی و با استفاده از تجهیزاتی که در آن وجود دارد، به بازسازی مسیر عبور خودروها اقدام کند.

 • ویدئو / تاریخچه شکل‌گیری و گسترش «نماد صلح»

  ویدئو / تاریخچه شکل‌گیری و گسترش «نماد صلح»

  برای بیان بسیاری از واژه‌ها و جملات، شاید استفاده از یک تصویر یا نماد بتواند بیشترین تأثیر و بالاترین کارایی را داشته باشد. در واقع این نمادها و علائم هستند که مؤثرترین جملات طولانی و چندخطی را، کوتاه، مختصر و ساده می‌کنند. در گذر زمان، بسیاری از این نمادها، عبارات و معانی نیز دستخوش تغییر و دگرگونی شده‌اند و در این میان، نماد صلح از این تغییرات مستثنی نبوده است. این ویدئو به بررسی پیدایش و گسترش این نماد جهانی می‌پردازد.

 • ویدئو / «فلپس» چطور پرافتخارترین ورزشکار المپیک شد؟

  ویدئو / «فلپس» چطور پرافتخارترین ورزشکار المپیک شد؟

  «مایکل فلپس» شناگر آمریکایی، دارندهٔ ۲۸ مدال المپیک و پرافتخارترین قهرمان تاریخ بازی‌های المپیک است. او همچنین رکورددار کسب بیشترین مدال در یک دورهٔ المپیک است. در این ویدئو، فلپس به دلایل موفقیت خود اشاره می‌کند.

 • ویدئو / تشخیص حرکات افراد، حتی از پشت دیوار

  ویدئو / تشخیص حرکات افراد، حتی از پشت دیوار

  تکنولوژیِ فرکانسِ رادیوییِ تشخیصِ حالت، می‌تواند به چگونگی حرکات یک شخص پی ببرد؛ حتی اگر آن شخص پشت دیوار باشد. دانشگاه ام.آی.تی، سیستمی با عنوان «تکنولوژی فرکانس رادیویی تشخیص حالت» طراحی کرده که با استفاده از یک شبکۀ عصبی مصنوعی، به حرکات و حالات اشخاص از پشت موانع پی می‌برد.

 • ویدئو / استفاده از ربات شبه‌انسان در سیستم بانکداری

  ویدئو / استفاده از ربات شبه‌انسان در سیستم بانکداری

  مشتریان بانک اچ.اس.بی.سی به‌تازگی در شعبه نیویورک با رباتی شبه‌انسان روبه‌رو شدند. این شعبه اولین مؤسسه مالی در آمریکاست که به طور رسمی رباتی را به نیروی کار خود اضافه کرده است.

 • ویدئو / «هشتگ» چگونه بوجود آمد؟

  ویدئو / «هشتگ» چگونه بوجود آمد؟

  هشتگ، راهی آسان برای شفاف‌سازی است که امکان یک جست‌وجوی خاص و مطمئن را به کاربر می‌دهد. امروزه از هشتگ، برای ایجاد زنجیره‌ای از مفاهیم و موضوعات مشترک در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود و در برخی شبکه‌ها نظیر توئیتر، کاربردها و طرفداران فراوانی پیدا کرده است. این ویدئو به نحوه شکل‌گیری این علامت از آغاز تاکنون می‌پردازد.

 • ویدئو / وقتی کامپیوتر با انسان مناظره می‌کند

  ویدئو / وقتی کامپیوتر با انسان مناظره می‌کند

  مشکلات جهان بیشتر وقت‌ها دلایل مشخصی ندارند، در غیر اینصورت انسان‌ها به بحث با یکدیگر نمی‌پرداختند. چیزی که سعی داریم به آن برسیم این است که نشان دهیم انسان و ماشین می‌توانند با یکدیگر یک بحث منطقی و ارزشمند داشته باشند. این ویدئو در حقیقت نشان می‌دهد که یک سیستم کامپیوتری می‌تواند به گفت‌وگوی ما نکاتی اضافه کند یا با ارائه حقایق و نوع متفاوتی از گفت‌وگو، در تصمیم‌گیری‌ها به ما کمک کند.

 • ویدئو / بیگانگان فضایی واقعاً وجود دارند؟

  ویدئو / بیگانگان فضایی واقعاً وجود دارند؟

  اگرچه هیچ شواهد علمی مبنی بر وجود بیگانگان فضایی وجود ندارد، اما یک دانشمند سابق ناسا معتقد است آنها وجود دارند و دانشمندان باید درباره آنها مطالعه کنند. در ۲۸ ژوئن، دانشمند سابق ناسا مقاله‌ای منتشر کرد که در آن معتقد بود یوفوها وجود دارند و از جامعه علمی درخواست کرده بود تا به مطالعه درباره آنها بپردازند. او این مقاله را به مناسبت «روز جهانی یوفو» در دوم ژوئیه منتشر کرد.

 • ویدئو / با کوچکترین دی‌جی دنیا آشنا شوید

  ویدئو / با کوچکترین دی‌جی دنیا آشنا شوید

  «اِریکا تاندو» دختری ۱۰ ساله اهل غنا، یکی از استعدادهای جوان در عرصه موسیقی است. او در سال ۲۰۱۷، زمانی که تنها ۹ سال داشت، کارش را آغاز کرد. اِریکا با نام مستعار «دی‌جی سوئیچ» توانسته با استعداد خارق‌العادۀ خود در زمینه موسیقی الکترونیک، برنده هشتمین دوره مسابقه استعدادیابی کودکان شبکه TV3 در سال ۲۰۱۷ شود و به عنوان جوانترین برنده در ششمین مراسم سالیانه دی جی منتخب کشور غنا معرفی شود.

 • ویدئو/ دسته بازی جدید مایکروسافت مخصوص افراد کم‌توان

  ویدئو/ دسته بازی جدید مایکروسافت مخصوص افراد کم‌توان

  اغلب کنسول‌های بازی، دسته‌های کنترلی دارند که برای افراد دارای معلولیت قابل استفاده نیست، اما شرکت مایکروسافت، این رویه را تغییر داده است. محصول جدید شرکت مایکروسافت، دسته بازی سازگارپذیر نام دارد که برای کنسول ایکس‌باکس طراحی شده است. به کمک این وسیله، گیمرها می‌توانند به غیر از دستانشان، از پا، شانه، چانه یا هر قسمتی که برای آن‌ها راحت‌تر است استفاده کنند.

 • ویدئو / تب کشندۀ کنگو، از شیوع تا کنترل

  ویدئو / تب کشندۀ کنگو، از شیوع تا کنترل

  در ایران هر سال با نزدیک شدن فصل گرم سال و افزایش فعالیت کنه‌ها، خطر ابتلا به بیماری تب کنگو افزایش می‌یابد. از ابتدای سال جاری ۳۳ نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده‌اند که بر اساس تأیید مسئولان سه نفر از آنها جان خود را از دست داده‌اند. این ویدئو علاوه بر معرفی این بیماری و روند شکل‌گیری آن، راه‌های پیشگیری و مقابله با آن را نیز بیان می‌کند.

 • ویدئو / تیر، سردشت، جنگ، شیمیایی (۱۶+)

  ویدئو / تیر، سردشت، جنگ، شیمیایی (۱۶+)

  اوایل تیرماه ۳۱ سال قبل بمب‌افکن‌های عراقی با بمب‌های شیمیایی به شهر سردشت در غرب ایران حمله کردند. در این حمله بیش از یکصد نفر به خاطر استنشاق گازهای سمی کشته شدند و بیش از ۸ هزار مصدوم و زخمی به جا گذاشت؛ مصدومانی که هنوز هم از آسیب‌های به جامانده خلاص نشده‌اند.

 • ویدئو / ۱۰ نکته برای ساعات باقیمانده تا کنکور

  ویدئو / ۱۰ نکته برای ساعات باقیمانده تا کنکور

  کنکوری‌ها این روزها شور و حال عجیبی دارند. با نزدیک شدن به آن چند ساعتِ جادویی که ماه‌ها و حتی چند سال برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند، تپش قلبشان تند و تندتر می‌شود. از یک طرف نگرانی برای موفقیت در کنکور در ذهن آن‌ها بزرگتر می‌شود و از طرف دیگر فکر پایان یافتن روزهای تلخ و شیرین درس خواندن، برایشان طعم شادی و آرامش دارد. اما آنها باید این ساعات باقیمانده را چگونه بگذرانند؟ با هم مروری می‌کنیم بر ۱۰ نکته‌ای که در روز پیش از کنکور و صبحِ آن، به کنکوری‌ها کمک می‌کند تا در اوج توانایی خود آزمون بدهند.

 • ویدئو / تأثیرات گرما بر بازدهی تحصیلی

  ویدئو / تأثیرات گرما بر بازدهی تحصیلی

  تحقیقات دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد در زمان‌هایی که هوا گرم‌تر می‌شود، دانش‌آموزان و دانشجویان در امتحانات بازده کمتری از خود نشان می‌دهند؛ این یعنی رابطه معناداری میان دمای هوای و موفقیت دانشجویان وجود دارد. این ویدئو نتایج حاصل از تحقیقات چند دانشگاه برتر رادر زمینه عنوان می‌کند.

 • ویدئو / ۱۰ نکته جالب درباره جام‌جهانی روسیه

  ویدئو / ۱۰ نکته جالب درباره جام‌جهانی روسیه

  با آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال در روسیه، تب و تاب بحث درباره حواشی این دوره از مسابقات بالا گرفته و تنها بازی‌ها نیستند که می‌توانند مخاطبان زیادی را جذب کنند، بلکه اطلاع از اتفاقات پیرامون این رخداد هم می‌تواند جالب و هیجان‌انگیز باشد. در ادامه، ۱۰ نکته درباره جام جهانی امسال را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو/ استفاده از جسد مجازی در آموزش کالبدشکافی

  ویدئو/ استفاده از جسد مجازی در آموزش کالبدشکافی

  کمبود جسد برای مطالعات پزشکی در جهان سبب شده است که محققان فرانسوی روش جدیدی را برای تربیت پزشک در آینده در نظر بگیرند و با استفاده از اسکنرهای سه بعدی، «جسد مجازی» بسازند. در این راستا و برای رفع این مشکل، محققان دانشگاه «مون‌پلیه» فرانسه با استفاده از اسکنرهای سه بعدی، جسد مجازی تولید کرده‌اند و امیدوارند که این جسد، اصول کالبدشناسی را به دانشجویان پزشکی آموزش دهد.

 • ویدئو / رستورانی کوچک با هدف درمانگری

  ویدئو / رستورانی کوچک با هدف درمانگری

  بیماری دوقطبی تعریفی بسیار کوتاه اما عمیق و پیچیده دارد؛ داشتن حس سرخوشی در یک لحظه و سپس تغییر آن به احساسی غم‌آلود و ناراحت‌کننده در این بیماران، شاید تعریف مناسبی از این بیماری باشد. جِترو وین رافائل، مبتلا به بیماری دوقطبی است و با مشکلات رفتاری و خلقی روبروست؛ اما عاملی که او را با سایر مبتلایان متمایز می‌کند، قدرت خلاقیت و روحیه مبارزه‌گر اوست. جترو برای بهبود بیماری خود، یک رستوران کوچک با ویژگی‌های متمایز در فیلیپین تأسیس کرده است.

 • ویدئو / گامی دیگر برای راه‌اندازی سفرهای فضایی

  ویدئو / گامی دیگر برای راه‌اندازی سفرهای فضایی

  شرکت «ویرجین گلکتیک» به عنوان یکی از شرکت‌های پیشتاز در گردشگری فضایی، دومین آزمایش هواپیمای فضایی خود موسوم به «وی اِس اِس یونتی» را در بیابان موهاوی آمریکا، با موفقیت پشت سر گذاشت. این آزمایش پس از ۵۴ روز از اولین پرواز این هواپیمای فضایی انجام شد که با موفقیت همراه بود. هنوز مشخص نیست که شرکت ویرجین گلکتیک چند آزمایش دیگر انجام خواهد داد تا بالاخره سفرهای فضایی برای عموم مردم شروع شود اما مدیرعامل این شرکت مدعی است که این هدف ظرف چند ماه به حقیقت خواهد پیوست.

 • ویدئو / «ایموجی» چگونه ساخته شد؟

  ویدئو / «ایموجی» چگونه ساخته شد؟

  شاید زمانی که «شیگِتاکا کوریتا» نخستین ایموجی را در سال ۱۹۹۹ خلق کرد، تصور نمی‌کرد ابداعات او به پدیده‌ای پرطرفدار در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود. ایموجی چگونه بوجود آمد و پرطرفدار شد؟ در این ویدئو به بررسی شکل‌گیری این علائم پرکاربرد می‌پردازیم.

 • ویدئو / قابلیت جالب مترجم گوگل

  ویدئو / قابلیت جالب مترجم گوگل

  اپلیکیشن ترجمه گوگل به کاربران این امکان را می‌دهد تا علاوه بر جاگذاری متون و دریافت ترجمه و معادل‌های آن به زبان‌های مورد نظر، نوشته‌های موجود در تصاویر و عکس‌ها نیز ترجمه شوند. در واقع این نسخه از اپلیکیشن ترجمه گوگل با بهره‌مندی از هوش مصنوعی فوق پیشرفته، متون و نوشته‌های عکس‌های مورد نظر کاربران را تشخیص داده و آن‌ها را به زبان مورد نظر ترجمه می‌کند.