خبرنگار: 71359

 • زن‌هایی که می‌خواهند دنیا را تغییر دهند، کمک لازم دارند

  زن‌هایی که می‌خواهند دنیا را تغییر دهند، کمک لازم دارند

  این یکی قسمت تازه از سریالی است که پنجاه سال پیش شروع شده است؛ مبارزه برای تغییر دنیا،‌ جوری که برای نصف دیگر مردمش هم جا داشته باشد.

 • جنجال حقوقی بر سر آثار هنری زندانیان گوانتانامو

  جنجال حقوقی بر سر آثار هنری زندانیان گوانتانامو

  پشت دیوارهای گوآنتانامو چه خبر است؟ واقعیت این است که هر چه از آن طرف دیوارهای این زندان در جزیره‌ای غیر مسکون می‌دانیم را از فیلم‌های سینمایی گرفته‌ایم و بعضی خاطره‌نگاری‌ها، اما حالا چشم دنیا به روایت تازه‌ای روشن شده است.

 • بمب‌های متحرک اچ‌آی‌وی شما را تهدید می‌کنند!

  دهم آذر روز جهانی مبارزه به ایدز است

  بمب‌های متحرک اچ‌آی‌وی شما را تهدید می‌کنند!

  این قسمتی از یک سریال جنایی آمریکایی نیست، این روایتی واقعی از همین خیابان‌های تهران است که زندگی در آن به راحتی چرخیدن تاس روی صفحه بازی از این رو به آن رو می‌شود.

 • این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

  این زنان ورزشکار، دنیا را عوض کردند!‌

  برای سال‌ها، باربی، نماد زنانگی مورد تایید فرهنگ آمریکایی بود که در بسیاری از نقاط دنیا او را نمونه زن مقبول غربی می دانستند. کارشناسان فرهنگی در اروپا و آسیا و حتی در خود آمریکا  به رواج استفاده از باربی اعتراض می کردند و آن را زمینه‌ی تغییر تصویر « زن خوب» در ذهن بچه ها می‌دانستند.

 • «نوار زرد»، سریال زرد!‌

  «نوار زرد»، سریال زرد!‌

  سریال پلیسی «نوار زرد» که از تولیدات سالانه ناجی هنر برای هفته نیروی انتظامی بود، با یک پایان خاکستری متمایل به خوب، تمام شد. ۲۴ قسمت با پرونده‌هایی شامل قتل، آدم‌ربایی، سرقت مسلحانه، کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، سرقت جسد و البته دزدی از بانک! با هنرنمایی یک «مامور باهوش خوش‌قیافه خوش‌پوش تک‌پر» که کلاه سرش نمی‌رود و محبوب همگان است.

 • چرا در بحران اینگونه‌ایم؟

  چرا در بحران اینگونه‌ایم؟

  «ما ماشین نداریم. اگر کسی ماشین شاسی‌بلند دارد با ما تماس بگیرد. به محض اینکه ماشین جور شود، عازم مناطق زلزله‌زده هستیم». این یکی از پیام‌هایی بود که در روزهای اخیر، در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد. گروهی از دوستان که با هم یک گروه جمع‌آوری کمک ایجاد کرده بودند تا پول و غذا و نان و آب به مناطق زلزله‌زده برسانند، بعد از جمع‌آوری مقداری هدیه متوجه شده بودند که با ماشین خودشان نمی‌توانند به سمت غرب بروند!

 • موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

  موگابه، داستان رو به پایان یک رهبر انقلابی

  رابرت موگابه، رییس جمهور زیمبابوه، اخیرا با یک کودتای آرام، به سمت ترک قدرت حرکت داده شده است؛ گرچه ارتش که در روز اول کودتا اعلام کرده بود قصد به دست گرفتن قدرت و برکنار کردن رئیس جمهور را ندارد و تنها می‌خواهد «اطرافیان فاسد» رییس‌جمهور را خلع کند. به نظر می‌رسد رییس‌جمهور موگابه که چهارمین دهه ریاستش بر زیمبابوه را پشت سر می‌گذارد، به سختی بتواند در دهه نهم زندگی‌اش بعد از این بحران قد راست کند.

 • در عربستان چه خبر است؟

  در عربستان چه خبر است؟

  از مرداد سال جاری که «محمدبن نایف» ولیعهد پادشاه تازه عربستان‌ «ملک سلمان»، با طرح اتهام اعتیاد برکنار شد و «محمد بن سلمان» با ۳۲ سال سن به ولایت عهدی رسید، عربستان هم با روزهای آرام دوران پادشاه پیشین و هم با شیوه تصمیم‌گیری مشهوری که اجماع خوانده می‌شد و به تصمیم‌گیری شورایی سران و قدرتمندان عربستان در مورد موضوعات مهم کشور اشاره داشت، خداحافظی کرده است.

 • سه گام برای اینکه در زلزله بعدی کمتر اشک بریزیم

  سه گام برای اینکه در زلزله بعدی کمتر اشک بریزیم

  می‌گویند ایران سرزمینی غنی و ثروتمند است که با درآمد معادنش می‌شود کشور را بدون نفت اداره کرد، هزینه‌اش هم لابد همین است، هر از چندی لرزیدن خانمان‌برانداز زمین و ویرانی در طرفی از کشور،‌ روزهای عذاب و استرس و عزای عمومی،‌ بد و بیراه گفتن به زمین و زمان و سازمان‌های امداد رسان. بسیج عمومی برای جمع‌آوری کمک و اهدای خون و پول و آب و غذا برای رساندن به دست مصدومان. و بعد از آن؟ انتظار برای زلزله‌ای دیگر و دوباره عزاداری دیگر.

 • ۱۰ راه برای کمک به کسی که قصد خودکشی دارد

  ۱۰ راه برای کمک به کسی که قصد خودکشی دارد

  چند روز از خودکشی دردناک دو دانش‌آموز دختر دبیرستانی در اصفهان و یک دانشجوی دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی می‌گذرد. فیلم لحظات منتهی به خودکشی دو دختر نوجوان نیز در موبایل‌ها دست به دست می‌شود. احتمالا باز هم خودکشی رخ خواهد داد؛ خودکشی‌هایی که شاید از آنها با خبر شویم، شاید نه.

 • میلیون‌ها دلار پول نفت در آتش می‌سوزد

  میلیون‌ها دلار پول نفت در آتش می‌سوزد

  بین سال‌های ۸۴ تا ۹۲ حوادث نفتی در مجموع ۶۲۴ میلیون دلار خسارت به کشور وارد کردند. طبق آمار اوپک در همین سال‌ها،‌ مجموع درآمد نفتی ایران با افت‌وخیزهای بسیار تند، در مجموع ۵۷۸ میلیارد دلار بوده است. طی این هشت سال،‌ رقمی حدود یک نهم درآمدهای نفتی کشور در حوادث نفتی از دست رفته است.

 • باید حرف زد و نترسید!

  باید حرف زد و نترسید!

  اردیبهشت سال ۹۵،‌ دادگاهی در هلند حکمی داد که برای چند هفته موضوع بحث بود. زنی در هلند که تازه وارد دوران بیست سالگی اش شده بود اجازه یافت با « اتانازی» به زندگی خودش پایان دهد،‌ با این که اتانازی از سال ۲۰۰۲ در هلند قانونی است،‌ اجرای این قانون به این دلیل جلب توجه کرد که زن جوان،‌ در کودکی‌اش قربانی تجاوز شده بود و بعد از سال‌ها درمان و مشاوره روانی هنوز نتوانسته بود با درد و رنج حاصل از این تجربه کنار بیاید و پزشکانش تشخیص دادند که او نمی‌تواند بهبود پیدا کند.

 • این جوانان دنیا را اداره می‌کنند!‌

  این جوانان دنیا را اداره می‌کنند!‌

  نسل جدیدی از رهبران در حال ظهور هستند،؛ رهبرانی با چهره‌های بدون سالک و زخم،‌ بدون سابقه مبارزاتی چند ده ساله، بدون بچه‌های بزرگ!‌ روند جوان شدن رهبران جهان سال‌هاست که آغاز شده است؛ نظام‌هایی با آرایش‌های مختلف سیاسی،‌ در چهار گوشه دنیا، کم کم در را روی جوان‌ترها باز می‌کنند،. بیزینس اینسایدر ۹ تای آنها را معرفی کرده است.

 • گوشه‌هایی از زندگی در امن‌ترین شهر افغانستان

  درباره زندگی در هرات

  گوشه‌هایی از زندگی در امن‌ترین شهر افغانستان

  ساختمان‌هایی شبیه شهرهای خودمان، پیش از مد شدن بلند مرتبه‌سازی،‌ نانوایی‌ها و آرایشگاه‌ها و چرخ طوافی‌هایی درست مثل مال خودمان. در هرات،‌ بیش از هر چیزی زبان فارسی با گویش خراسانی در خیابان‌ها شنیده می‌شود، بیشتر از برقع‌های آبی، چادرهای سیاه و رنگی ایرانی دیده می‌شود و بیشتر تابلوهای راهنمایی و بناها به فارسی است.

 • خط اول مبارزه با ترورسیم،‌ همین بیخ گوش خودمان

  یادی از یک حادثه ترورسیتی،‌ وقتی حادثه تروریستی مد نبود

  خط اول مبارزه با ترورسیم،‌ همین بیخ گوش خودمان

  فکر کنید که در یک روز معمولی،‌ در حالی که دارید از دانشگاه به خانه بر می‌گردید یک باره ببنید که تمام خیابان‌های منتهی به بیمارستان شهر بسته است، روزهایی که نه اینترنت این همه در دسترس بود نه همه در حال مرور لحظه‌ای خبر،‌ در توییتر و تلگرام بودند.

 • عکاسی علیه شکار،‌ کمپینی برای نجات طبیعت با هنر

  عکاسی علیه شکار،‌ کمپینی برای نجات طبیعت با هنر

  حیوانات دارند تمام می‌شوند،‌ همین طور جنگل‌ها،‌ دریاهای تمیز،‌ آب شیرین، یخ‌های قطبی، و حتی هوای قابل تنفس، همه چیز دارد تمام می‌شود و کسی نمی‌تواند ماشین تخریب بشر را متوقف کند،‌ هر چند هنرمندان ناامید نمی‌شوند!

 • "آمریکا و پاکستان، مسئول بحران در افغانستان"

  کنفراس امنیتی هرات به کار خود پایان داد؛

  "آمریکا و پاکستان، مسئول بحران در افغانستان"

  آیا دولت-ملت، ایده‌ای تمام شده است؟ بعد از سال‌ها تلاش برای ایجاد یک دولت مدرن در افغانستان، امروز منطقه و این کشور با مساله تازه‌ای روبرو شده است. آیا اصلا ممکن است که یک دولت-ملت در افغانستان ایجاد شود؟ یا این که قومیت‌ها در رقابت با تلاش برای ایجاد یک دولت مدرن در افغانستان پیروز شده‌اند؟

 • زنان عربستان می‌توانند رانندگی کنند،‌ اما هنوز اسم ندارند

  زنان عربستان می‌توانند رانندگی کنند،‌ اما هنوز اسم ندارند

  اصلاحات در عربستان آن قدر طولانی شده است که وقتی پادشاه این کشور می‌گوید زنان از این به بعد می‌توانند رانندگی کنند،‌ صدر خبر تمام رسانه‌های جهان را اشغال می‌کند. اما اوضاع زنان با اصلاحات تازه در عربستان هم قابل قبول نشده است.

 • #دوباره_میخوانم کمک به بچه‌ها برای تحمل بیمارستان

  بچه‌ها،‌ بچه هستند،‌ حتی در بیمارستان

  #دوباره_میخوانم کمک به بچه‌ها برای تحمل بیمارستان

  کافی است بچه دل‌درد داشته باشد،‌ نه تنها پدر و مادر و نزدیکانش از نگرانی آب می‌شوند بلکه نگه داشتنش در خانه و آرام کردنش،‌ سرگرم کردنش تا تمام شدن مدت درمان،‌ و بهتر شدن حالش، هر کدام مساله‌ای جداگانه برای اعضای خانواده و کسانی است که باید مراقب بچه باشند.

 • روزهای پر تب‌ و تاب در انتظار کاتالونیا بعد از همه‌پرسی

  روزهای پر تب‌ و تاب در انتظار کاتالونیا بعد از همه‌پرسی

  استقلال کاتالونیا دعوای امروز و دیروز اسپانیا با این منطقه خودمختار نیست؛ هر چند می‌توان حدس زد که درگیری‌های روز برگزاری رفراندوم کاتالونیا یکی از شدیدترین درگیری‌های پلیس این کشور با مردم استقلال‌طلب منطقه بوده باشد.

 • شبکه خبر چگونه به ترامپ پاس گل داد؟

  شبکه خبر چگونه به ترامپ پاس گل داد؟

  روز گذشته پخش زنده سخنرانی رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل دور تازه‌ای از انتقادات علیه صدا و سیما را کلید زد.

 • قایم‌باشک،‌ کمک به بچه‌ها برای فرار از اصغرقاتل‌ها

  قایم‌باشک،‌ کمک به بچه‌ها برای فرار از اصغرقاتل‌ها

  تراژدی‌ها را نباید فراموش کرد، به وجود می‌آیند که فراموش نشدنی باشند، یکی‌شان همین ماجرای آتنا؛ دختر معصومی که توسط متجاوزش به قتل رسید. چند وقت قبل، داستان دردناک ستایش؛ دختر بچه دیگری که توسط متجاوز نوجوانش به قتل رسید. کافی است فقط کمی در صفحه حوادث روزنامه‌ها بچرخید تا ببینید از زمان اصغرقاتل تا امروز،‌ بحران بی‌اطلاعی از آزارکودکان هنوز گریبانگیر ماست.

 • در بانه چه گذشت؟

  در بانه چه گذشت؟

  هفته گذشته، دو نفر در مرز بانه کشته شدند. مساله به هیات دولت هم کشیده شد و نوبخت سخنگوی دولت اعلام کرد که مساله به صورت جدی بررسی خواهد شد.

 • ظهور داعشی دیگر در میانمار

  ظهور داعشی دیگر در میانمار

  برای ما بچه ها قصه هایی از نسل کشی بوسنی و هرزگوین می گفتند؛ کلکسیونی از قصه های خونی که بچه‌ها در مدرسه می خواندند که بدانند دنیا چقدر جای بدی بوده است و قرار است ما درستش کنیم و از آن چیزی بهتری بسازیم.

 • گردهمایی نیمه خصوصی برای یک فروش چند میلیاردی

  گزارشی از حراج فرش‌های تاریخی ایران

  گردهمایی نیمه خصوصی برای یک فروش چند میلیاردی

  اگر شهرت باغ های ایرانی به اندازه باغ‌های معلق بابل نباشد،‌ حتما کم‌تر از آن هم نیست، اما چیزی در ایران هست که هیچ هنری در دنیا نمی‌تواند با شهرتش مقابله کند؛ «باغ‌های ایرانی زیر سقف»؛ همین فرش‌هایی که امروز بیشتر مردم به دنبال جایگزین‌های مدرن‌تر برایشان می‌گردند، شاید به  خاطر این‌که از معنی پشت هر کدام از پیچ‌ها و گل‌ها و اسلیمی‌های رویشان خبر ندارند.

 • #ازمهرجانمانند؟!

  سه هفته مانده به آغاز سال تحصیلی جدید

  #ازمهرجانمانند؟!

  در توییتر یک طوفان دیگری به راه افتاد. فعالان حقوق کودکان،‌ فعالان حقوق اقلیت‌ها و خیلی از مردم عادی، سه چهار هفته مانده به آغاز سال تحصیلی جدید با هشتگ #ازمهرجانمانند یادآوری کردند که همه نگران بچه‌های مهاجرانی هستند که قانونی و غیر قانونی در ایران زندگی می‌کنند و می‌خواهند که بچه هایشان از حقوقی برابر با بچه‌های دیگری که در کشور زندگی می‌کنند برخوردار باشند.

 • #تولدت‌مبارک

  #تولدت‌مبارک

  هشتگ ده ساله شد. اگر شما هم هنوز درست نمی‌دانید که این نوشته آبی رنگ به چه دردی می‌خورد،‌ ده سالگی‌اش بهانه خوبی است که با او بهتر آشنا شویم!

 • آیا جنگ بعدی،‌ جنگ اتمی آمریکا و کره‌ شمالی خواهد بود؟

  آیا جنگ بعدی،‌ جنگ اتمی آمریکا و کره‌ شمالی خواهد بود؟

  منصفانه است اگر بگوییم که شبه جزیره کره از آغاز قرن بیستم تا به حال یک روز خوش نداشته است،‌ تاریخ این منطقه مجموعه‌ای از تنفس‌های کوتاه بین جنگ‌های طولانی است، و این بلایی است که وقتی منطقه‌ای میانجی بین حوزه اقتدار چند امپراطوری باشد، بر سرش می‌آید.

 • خانواده‌ها گروگان، دختران گمشده؛ نتیجه سقوط یک شهر دیگر به دست طالبان

  خانواده‌ها گروگان، دختران گمشده؛ نتیجه سقوط یک شهر دیگر به دست طالبان

  نزار قبانی، شاعر عرب زبان که شعرهای عاشقانه‌اش مشهور است، جایی خطاب به بلقیس نوشته است: «رفته بودی انار بیاوری، تکه‌هایت برگشت» و کافی است در خاورمیانه باشی تا «بلقیس» شوی.

 • می‌خواهید کودکتان آتنای دوم نباشد؟ این دستورالعمل را بخوانید

  می‌خواهید کودکتان آتنای دوم نباشد؟ این دستورالعمل را بخوانید

  «اصغر قاتل» شخصیت اصلی همان داستانی بود که در کودکی همه ما را حداقل یک بار از او ترسانده‌اند،‌ «اگر در کوچه بمانی،‌ یکی می‌آید می‌اندازدت تو گونی و با خودش می‌برد.» سال‌ها بعد از او، «محمد بیجه» ظهور کرد؛ قاتل سریالی پاکدشت که سر کوچه‌ای که در آن زندگی می‌کرد نوشته بودند « این کوچه آدم‌خوار دارد.»