خبرنگار: 71359

 • کودکان، سه‌شنبه را آبی می‌کنند!

  کودکان، سه‌شنبه را آبی می‌کنند!

  سه‌شنبه روز جهانی کودک است و یونیسف برای کودکان دنیا برنامه ویژه‌ای دارد. یونیسف در روزهای گذشته تبلیغات وسیعی انجام داده است تا مردم در روز کودک لباس آبی بپوشند و در مورد حقوق کودکان اطلاع‌رسانی کنند.

 • از «بهشت» فقط خاکستر مانده است

  از «بهشت» فقط خاکستر مانده است

  آنطور که روزنامه‌ها نوشته‌اند، اهالی شهر «پارادایس» تا قبل از اینکه دود سیاه و سوزان آتش وحشی جنگل‌های کالیفرنیا به نزدیک‌ترین فاصله با شهرشان برسد، اصلا فکرش را هم نمی‌کردند که قرار است در کمتر از چند روز، از پارادایس که قرار بود بهشت کوچکشان باشد، تنها تلی از خاکستر و اسکلت سوخته ساختمان‌ها باقی بماند.

 • «روز مجازات» هنوز ادامه دارد

  «روز مجازات» هنوز ادامه دارد

  ساعت یازده صبح امروز، که یازدهمین روز از یازدهمین ماه سال میلادی است، دقیقا « صد سال» از پایان جنگ جهانی اول گذشت. جنگی که حدود 40 میلیون نفر کشته به جا گذاشت، جغرافیای سیاسی اروپا و خاورمیانه را تغییر داد، منجر به پایان سلطنت قاجاریه در ایران شد و « دولت-ملت» را زایید.

 • نترسید و چرندیات را به چالش بکشید!

  نترسید و چرندیات را به چالش بکشید!

  اینستاگرام،‌ تلگرام، توییتر و حتی کتاب‌ها و بسیاری از مجری‌های تلویزیونی و رادیویی به این بلا دچار شده‌اند. گاهی نه تنها دو بار، بلکه باید چندین بار از روی گفته یا شنیده‌ای منتشرشده بخوانید،‌ عقب و جلو بروید،‌ علامت‌های نگارشی را در جاهای مختلف جمله جا به جا کنید اما باز هم سر از معنی جمله در نمی‌آورید.

 • واکنش‌های جالب به «بازی تاج و تخت» ترامپ

  واکنش‌های جالب به «بازی تاج و تخت» ترامپ

  یک روز مانده به آغاز انتخابات میان‌دوره‌ای در آمریکا، دونالد ترامپ روز جمعه در توییترش با استفاده از تصویر پوستر سریال «بازی تاج و تخت» یادآوری کرد که قرار است در ۱۳ آبان‌ماه دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران را آغاز کند.

 • ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  ۱۰ نکته درباره ترامپ استوایی

  گاردین، رئیس‌جمهوری جدید برزیل را «ضد زن‌ترین و نفرت‌انگیزترین مقام منتخب رژیم‌های دموکراتیک تمام دنیا در طول تاریخ» توصیف کرده است. البته این ادعا شاید کمی بزرگ باشد اما به هر حال مخالفان «بولسانورو» هم با این توصیف‌ها کاملا موافقند!

 • نگاهی به داستان نیمه‌تمام واکسن HPV

  نگاهی به داستان نیمه‌تمام واکسن HPV

  در افغانستان، فلج اطفال هنوز ریشه‌کن نشده است چون خیلی‌ها هستند که می‌گویند «واکسن فلج اطفال توطئه‌ای برای عقیم‌کردن بچه‌هاست». همین طور سال‌هاست که مروجان بهداشت تلاش می‌کنند در کشورهای جنوب صحرای افریقا استفاده از کاندوم را برای جلوگیری از انتقال ایدز جا بیندازند اما هنوز موفقیتشان در برابر پیشروی ایدز چشم‌گیر نیست چون کسانی هستند که استفاده از کاندوم را توطئه‌ای برای جلوگیری از بچه‌دار شدن در افریقا می‌دانند و معتقدند دولت‌های متخاصم می‌خواهند از این راه بر منابع این کشورها مسلط شوند.

 • خون خاشقجی، «داووس بیابان» را شست و برد!

  خون خاشقجی، «داووس بیابان» را شست و برد!

  وقتی ولیعهد تازه عربستان با برپا کردن طوفان و زندانی‌کردن عده زیادی از بزرگان خاندان سلطنتی این کشور روی کار آمد، خیلی‌ها گفتند که این «جوان» تازه از راه رسیده همان کسی است که عربستان را به «دروازه‌های تمدن» خواهد رساند. از عربستان تصاویر زنانی که پشت فرمان ماشین‌های گران‌قیمت نشسته بودند منتشر شد و قول‌های پشت سر هم برای پایان دادن به فساد مالی ریشه‌دار در سیستم اداری این کشور به گوش رسید.

 • بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

  بچه ها به صف؛ اینجا تفاوت بی‌ تفاوت!

  شاید باورش سخت باشد اما بچه‌ها گاهی خیلی بی‌رحم‌تر از آن چیزی هستند که ما فکر می‌کنیم. برخی از آنها در کودکی همدلی چندانی با معیارهایی که برای «ناراحت نکردن» دیگران ضروری است ندارند؛ به همین دلیل است که بچه‌ها اغلب بیشتر از آنکه از بزرگ‌ترها بترسند از هم سن و سال‌های خودشان می‌ترسند و نگران قضاوت آنها در مورد خودشان هستند.

 • سلاخی پشت درهای بسته

  سلاخی پشت درهای بسته

  ربوده شدن سعد حریری نخست‌وزیر لبنان در عربستان سعودی هنوز تازه است اما دستگاه اطلاعاتی عربستان درگیر یک موضوع تازه‌تر شده است.

 • از تب «پوشک و روغن و رب» چه خبر؟

  از تب «پوشک و روغن و رب» چه خبر؟

  هفته‌های سختی را پشت سر گذاشته‌ایم؛ روزهای نگران قیمت دلار و طلا بودن و رد و بدل کردن آخرین پیش‌بینی‌ها در مورد سرنوشت کشور و نظام و نظم جهانی در تاکسی و مترو و اتوبوس.

 • قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  برندگان نوبل صلح ۲۰۱۸ را بشناسیم

  قربانی تجاوز و پزشک قربانیان تجاوز

  در یک سالگی پویش مقابله با آزار جنسی (metoo) تلاشی برای کمک به قربانیان تجاوز و تعرض‌های جنسی در تمام دنیا با امن کردن دنیا برای زنان، جایزه نوبل صلح، امسال به دو فعال حقوق زنان اهدا شده است که کم‌تر نسبتی با کلیشه رایج رسانه‌ای شده در مورد «تعرض جنسی» دارند. نادیا مراد، دختر ۲۵ ساله ایزدی که سه سال در حکومت خودخوانده داعش به عنوان «برده جنسی» زندگی کرده است و دکتر دنیس موک‌وگ که در کنگو به زنان قربانی خشونت جنسی کمک می‌کند.

 • کاسبی با آلبوم‌های خانوادگی در مغازه‌های خاطره‌فروشی

  کاسبی با آلبوم‌های خانوادگی در مغازه‌های خاطره‌فروشی

  بخش مهمی از گردشگری ترکیه و بخصوص شهر استانبول، «گردشگری خرید» است. عده زیادی از گردشگران روسیه و مردمان خاورمیانه به استانبول می‌روند تا از حضور تعداد زیادی از برندهای مهم دنیا در کنار یکدیگر استفاده و خرید کنند.

 • با گروهک تروریستی «الاحوازیه» آشنا شوید

  با گروهک تروریستی «الاحوازیه» آشنا شوید

  وقتی رمضان شریف سخنگوی سپاه و ابوشریف سخنگوی «الاحوازیه» ساعتی بعد از حمله تروریستی امروز به رژه نیروهای مسلح در اهواز اعلام کردند که مسئولیت این حمله با گروهک «الاحوازیه» بوده است، خیلی‌ها برای بار اول نام این گروه به گوششان خورد.

 • سگ‌کشی همچنان ادامه دارد

  سگ‌کشی همچنان ادامه دارد

  دوران قتل سگ‌های ولگرد هنوز تمام نشده است. فیلم تزریق اسید به سگ‌های ولگرد این روزها کمتر منتشر می‌شود اما قتل هنوز ادامه دارد،‌ در حالی که شهرداری در برخی شهرهای ایران به بلوغ مناسبی رسیده است و جمع‌آوری و ساماندهی سگ‌های ولگرد را به سازمان‌های مردم‌نهاد سپرده، در برخی شهرها تصدی‌گری هنوز اجازه رفتار منطقی را به شهرداری‌ها نمی‌دهد.

 • ببخشید،‌ موی من چند؟

  ببخشید،‌ موی من چند؟

  زمانی که «فانتین» مادر کوزت در «بینوایان» مجبور شد موها و دندان‌هایش را بفروشد،‌ کسی باورش نمی‌شد خرید و فروش موی طبیعی از عالم داستان به عالم واقعیت پا بگذارد.

 • باسوادترین مردم دنیا کجا زندگی می‌کنند؟

  باسوادترین مردم دنیا کجا زندگی می‌کنند؟

  مجمع جهانی اقتصاد، هر سال کشورها را بر اساس آمار و ارقامی که منتشر می‌کنند در رشته‌ها و حوزه‌های مختلف طبقه‌بندی می‌کند تا مشخص شود کشورها نسبت به یکدیگر در چه جایگاهی قرار دارند. یکی از این شاخص‌ها، شاخص کیفیت دسترسی به تحصیلات است که بر اساس چهار معیار زیر رتبه‌بندی شده است:

 • جایی مردانه برای قهوه خوردن «سرپایی»

  جایی مردانه برای قهوه خوردن «سرپایی»

  می گویند فرهنگ کافه‌نشینی در ایران دارد جای خودش را باز می‌کند. دیگر هر شهری که دو تا دانشگاه کنار هم داشته باشد حتما یک جایی کافه‌ای هم دارد و دسترسی به اینترنت بدون سیمش را هم باز می‌گذارد برای مشتری‌ها که مردم بروند بنشینند علاوه بر اینکه سرشان را به گفت‌وگوهای مجازی و واقعی گرم می‌کنند،‌ قهوه و بستنی بخورند و وقت بگذرانند.

 • کودتا پیش از کودتا،‌ به روایت «باختر امروز»

  کودتا پیش از کودتا،‌ به روایت «باختر امروز»

  امروز بیست و هفتم مرداد هزار و سیصد و سی و دو است؛ یک روز قبل از این که همه چیز تمام شود یا به عبارتی شروع شود. رویارویی مصدق و جنبش ملی کردن نفت با دربار پهلوی مدت‌هاست که شروع شده اما گزارش حوادث سه روز گذشته نشان می‌دهد که احتمالا آخرین تلاش برای برکنار کردن مصدق از نخست وزیری شکست خورده است. این شرح حوادث سه روز گذشته است که روزنامه باختر امروز به مدیر مسوولی حسین فاطمی،‌ وزیر امور خارجه و از نزدیک ترین نزدیکان نخست وزیر دکتر مصدق،‌ منتشر شده است:

 • جنجال جوگیرانه بر سر تقسیم خزر

  جنجال جوگیرانه بر سر تقسیم خزر

  در فرهنگ هر ملتی، «کلان‌روایت»هایی وجود دارد که خیلی از جزئیاتش هم به خاطر نقل شدن سینه به سینه دستکاری شده و گاهی کاملا عکس آن چیزی که اتفاق افتاده روایت می‌شود. بدتر اینکه از عنوان چنین عبارت‌هایی برای تفسیر تمام اتفاقات ریز و درشت روز هم استفاده می‌شود و اولین نتیجه چنین رفتاری «درجا زدن» است!

 • رابطه ایران و آمریکا، پیرمردی پرحاشیه

  رابطه ایران و آمریکا، پیرمردی پرحاشیه

  زمانی آمریکا و انگلیس، صحبت از بمباران اتمی «تاسیسات نفتی» ایران می‌کردند. از آن سال‌ها البته خیلی گذشته، حتی رسوایی رو شدن سندی در مورد وجود گفت‌وگو بر سر بمباران اتمی ایران را هم خیلی‌ها از یاد برده‌اند اما صحبت از مذاکره ایران و آمریکا هنوز مثل راه رفتن در میدان مین است؛ آن هم بدون نقشه و برنامه!

 • این دختر نوجوان، علیه اسرائیل شکایت می‌کند

  این دختر نوجوان، علیه اسرائیل شکایت می‌کند

  عهد تمیمی دختر نوجوانی که سال گذشته در درگیری با سربازان اسرائیلی بازداشت شد و هشت ماه به زندان افتاد، این هفته از زندان آزاد شده است. او در اولین مصاحبه‌اش به روزنامه گاردین گفته وقتش را در زندان صرف خواندن حقوق کرده و حالا می‌خواهد یکی از پیشنهادهای بورسیه دانشگاهی‌اش را قبول کند و حقوق بین‌الملل بخواند.

 • اتفاق مهمی که لابه‌لای گرانی‌ها و خاموشی‌ها گم شد

  اتفاق مهمی که لابه‌لای گرانی‌ها و خاموشی‌ها گم شد

  «مودت» در لغت به معنی «دوستی» است و از آنجا که به تاکید وزارت امور خارجه، ایران در حال حاضر با هیچ کشوری در دنیا در وضعیت «مخاصمه» نیست، می‌شود پذیرفت که حتی بین ایران و آمریکا هم با وجود تکرار شعار «مرگ»، پیمان مودتی وجود داشته باشد که مدت‌هاست در افکار عمومی از آن صحبت نمی‌شود.

 • تیم‌های ملی، دیگر «ملی» نیستند

  تیم‌های ملی، دیگر «ملی» نیستند

  سال‌هاست که دیگر اعضای تیم‌های ملی کشورهای مختلف برای اصل و نسب پدرهایشان بازی نمی‌کنند،‌کسی از رنگ پوست و دینشان سوال نمی‌کند و اینکه از کجا آمده‌اند برای کسی مهم نیست.

 • این پرستار فقط ۲۱ سال داشت

  این پرستار فقط ۲۱ سال داشت

  رزان اشرف النجار، متولد ۱۹۹۷ میلادی یا همان ۱۳۷۶ شمسی در «خان یونس» دومین شهر پر جمعیت نوار غزه بود؛ شهری محصور بین دریا و سرزمین‌های اشغال‌شده فلسطین.

 • با شاخ‌های ۶۰ ساله اینستاگرام آشنا شوید

  با شاخ‌های ۶۰ ساله اینستاگرام آشنا شوید

  شاخ‌های اینستاگرامی، گربه‌ها،‌ سگ‌های دست‌آموز، بچه‌های شیرین‌زبان و دخترها و پسرهایی با بدن‌های ساخته‌شده و چهره‌های زیبا هستند؛ کسانی که می‌توانند هزاران پسند و نظر زیر پست‌هایشان بگیرند و شبکه‌ای از مخاطبان جدی داشته باشند که از آنها تاثیر می‌گیرند اما احتمالا کمی بعید به نظر می‌رسد که فکر کنیم یک زن و شوهر بازنشسته که هر دو در دهه هفتم زندگی‌شان هستند هم حالا به جمع این شاخ‌ها پیوسته‌اند!

 • آب‌خوری‌ها را برگردانید!

  آب‌خوری‌ها را برگردانید!

  کمتر کاری در دنیا وجود دارد که به اندازه آب خوردن معمولی باشد اما غیرقابل انکار است که این روزها آب خوردن ما هم برای طبیعت تبدیل به بحران شده است!

 • خانه‌ای روی آب و زباله!

  خانه‌ای روی آب و زباله!

  شاید باورتان نشود اما متاسفانه زمین دهان ندارد که زباله ها را ببلعد، بنابراین تمام چیزهایی که ما به عنوان زباله روی زمین می‌ریزیم، یک روزی به خانه خودمان برمی‌گردد یا حداقل به خانه یک از همه جا بی‌خبر دیگری که ناچار است در کنار دریا زندگی کند.

 • این خانم یک رژیم عجیب گرفته است!

  این خانم یک رژیم عجیب گرفته است!

  «خرید کردن» به‌ویژه برای خانم‌ها در بسیاری از  مجله‌ها و سایت‌های سبک زندگی به عنوان راهی برای «شاد شدن» و «بهتر شدن اوضاع و احوال آدم» معرفی شده است.

 • «پهلوان حسین» رفت جایی که دیگر چیزی نشنود

  /داستان عکس/

  «پهلوان حسین» رفت جایی که دیگر چیزی نشنود

  مردی که در عکس می بینید،‌ پدر دختربچه‌ای که زخمی شده نیست؛‌ او یک ورزشکار بازنشسته است، یک کشتی‌گیر مدال‌آور، اغلب یکی از اولین کسانی که در صحنه هر حادثه تروریستی حاضر می‌شد تا زخمی‌ها را با دستان پرقدرتش از محل حادثه دور کند.