خبرنگار: 71410

 • چرا ایرانیان از این غذای ایرانی سهمی ندارند؟

  چرا ایرانیان از این غذای ایرانی سهمی ندارند؟

  تخم ماهیان خاویاری از گران‌ترین غذاهای جهان است و این در حالی است که دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان بیش از ۹۰ درصد خاویار دنیا را تأمین می‌کند. اما سهم مردم ایران از خاویار چقدر است؟

 • چه کسی «باب اسفنجی» را آدم کرد؟

  چه کسی «باب اسفنجی» را آدم کرد؟

  امروز شهر زیر دریایی «بیکینی باتم» سوت و کور است و خبری از سر و صدای باب‌اسفنجی، پاتریک، آقای خرچنگ و بقیه نیست. استیون هیلنبرگ برای همیشه آنها را تنها گذاشت و چراغ این شهر شاد دریایی پس از سال‌ها خاموش شد.

 • چرا «خز بازی» ساره بیات جنجال‌برانگیز است؟

  چرا «خز بازی» ساره بیات جنجال‌برانگیز است؟

  پوست حیوانات زیباست؛ داشتن پوششی از خز بسیار جذاب است؛ اما صرفا روی تن حیوانات، نه روی بدن ما انسان‌ها.

 • چرا روز جهانی مردها خیلی مهم است؟

  چرا روز جهانی مردها خیلی مهم است؟

  ۲۸ نوامبر روز جهانی مردان است اما قرار نیست مردان در این روز به دریافت هدیه‌های گران‌قیمت از زنان اطرافشان اکتفا کنند بلکه قرار است در این روز بیشتر فکر کنند؛ فکر کردن به خودشان و اینکه چقدر می‌توانند برای اطرافیان مثبت باشند.

 • تتلو و کلاه‌مخملی‌ها چگونه وارد انتخابات شدند

  تعارضی در وضعیت سیاسی ایران به وضوح دیده می‌شود و بر وضع فرهنگ عمومی جامعه اثرگذار است. تعارضی که نطفه آن از ابتدای انقلاب وجود داشت ولی به عللی ظهور و بروز پیدا نمی‌کرد زیرا دو سوی تعارض امروز در آن زمان با یکدیگر همسو بودند ولی با گذشت زمان میان دوسویه ماجرا یعنی فرهنگ عمومی و خواست رسمی شکاف افتاد و اکنون به وضع ناپایداری رسیده است.

 • این سرود مشهور با یک سیلی خلق شد

  این سرود مشهور با یک سیلی خلق شد

  سپتامبر ۱۹۴۱ است؛ دوران پرتلاطم جنگ جهانی دوم. ایران به اشغال ارتش متفقین درآمده و پرچم متفقین از پادگان استرآباد به اهتراز درآمده است. چکمه‌های نیروهای اشغالگر، دل وطن‌پرستان را می‌لرزاند و در این میان یک نفر هست که احساس می‌کند باید برای این دل‌های لرزان کاری کند.

 • اگر دستتان‌ می‌رسد از «خاله طاهره» جاجیم بخرید

  اگر دستتان‌ می‌رسد از «خاله طاهره» جاجیم بخرید

  جاجیم‌دوزهای «زیارت» حالا سال‌های سال است که از این راه نان در می‌آورند و همه غصه این روزهایشان این است که دیگر کسی از آنها جاجیم نخرد و زندگی‌شان لنگ بماند.

 • شما آدم بافرهنگی هستید؟

  شما آدم بافرهنگی هستید؟

  واژه «فرهنگ» در زندگی و گفت‌وگوهای روزمره ما جایگاه ویژه‌ای دارد. مثلا اینکه می‌گوییم: «فلانی خیلی آدم با فرهنگی است.» طبیعی هم هست؛ همه ما از همنشینی با آدم‌های با فرهنگ لذت می‌بریم و گاهی هم تحت تاثیر اصالت آنها قرار می‌گیریم. به هر حال فرهنگ ما تعیین‌کننده چگونگی تفکر و احساس ماست.

 • خانم «تیلور» و بشکه‌ای که زندگی‌اش را نجات داد

  «داستان عکس»

  خانم «تیلور» و بشکه‌ای که زندگی‌اش را نجات داد

  قصه از جایی شروع شد که خانم «آنی ادسون تیلور» تصمیم گرفت مشهور شود؛ مشهور و پولدار! و چه فکری بهتر از پریدن از آبشار نیاگارا؟

 • همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  همه قول‌ و قرارهای فتحعلی‌شاهی

  یک آبان‌ماه مصادف با سال‌مرگ فتحعلی‌شاه، دومین شاه از دودمان قاجار است که از سال ۱۱۷۶ خورشیدی به مدت ۳۶ سال و ۸ ماه بر ایران فرمانروایی کرد. نام فتحعلی‌شاه‌ قاجار در ذهن ما معمولا چند قرارداد تاریخی ننگین را یادآوری می‌کند. اما شاه قاجار در مدت سلطنت ۳۶ ساله‌اش چند قرارداد امضا کرد؟

 • برسد به دست آقای محمدرضا گلزار + فیلم

  برسد به دست آقای محمدرضا گلزار + فیلم

  «اگر قضاوت کردن دیگران را شغل به حساب بیاوریم، می‌شود گفت که افزایش نرخ بیکاری چیزی جز یک حرف گزاف نیست. خیلی از ما ساعات زیادی از روز را به قضاوت دیگران می‌پردازیم؛ آن هم به بدترین شکل ممکن.»

 • روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

  روایتی تکان‌دهنده از حرمسرای قذافی

  «هرگز این لحظه را فراموش نخواهم کرد. او فقط به بدنم تعرض نکرد بلکه روحم را نیز با دشنه‌ای سوراخ کرد. آن دشنه هرگز بیرون نیامد. همان‌جا ساکن و بی‌حرکت افتاده بودم و فقط گریه می‌کردم. قذافی به جادوی سیاه معتقد بود. او برای جادو و جنبل‌هایش به خون دختران باکره نیاز داشت.»

 • چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

  چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

  جلوی آینه می‌ایستد و خوب خودش را برانداز می‌کند. به جهت‌های مختلف می‌چرخد و چربی‌های جمع‌شده دور شکم و پهلویش را توی مشتش اندازه می‌گیرد. چند دقیقه‌ای از سر یأس و ناامیدی به حجم پوست و چربی جمع‌شده در دستش در آینه روبرو خیره می‌شود و می‌رود توی فکر؛ فکر عمیق ...

 • روایت «آقادلاور» از روزمرگی‌ پستچی‌ها تا نامه‌بری برای آقای رییس‌جمهور

  روایت «آقادلاور» از روزمرگی‌ پستچی‌ها تا نامه‌بری برای آقای رییس‌جمهور

  یوسف دلاور، پستچی محله ماست. منظورم از محله ما، همان محله‌ای است که خبرگزاری‌مان سال‌هاست آنجا مستقر است؛خیابان انقلاب. «آقا دلاور» هم ۲۰ سال‌ است که پستچی و نامه‌بر محله است. اهالی محل هم دیگر او را خوب می‌شناسند. برای اینکه همیشه خدا در خورجین موتورش نامه و بسته‌های جورواجور برایمان دارد. از احضاریه و دادنامه بگیر تا سند ملک و کارت‌ پستال و...

 • الهام‌بخش مثل این مرد

  «داستان عکس»

  الهام‌بخش مثل این مرد

  درست است که او در ۱۳ سالگی تصمیم گرفت برای همیشه به زندگی اش پایان دهد اما امروز سرشار از زندگی است. نفس می‌کشد، آواز می‌خواند، موج‌سواری می‌کند و به تازگی پدر شده است.

 • سیبی که آدم‌ها را می‌خورد!

  سیبی که آدم‌ها را می‌خورد!

  فرقی ندارد توی تاکسی باشیم، مترو، رستوران، میهمانی‌های خانوادگی یا در خیابان‌های شهر. آن سیب کوچک درخشان گاززده، سال‌هاست که همه‌جا خودنمایی می‌کند. حالا در قالب گوشی موبایل،‌ ساعت مچی، لپ‌تاپ و ... چندان تفاوتی نمی‌کند. اصلا انگار بعضی‌ها طوری آن وسیله الکترونیکی را جلوی صورت شما می‌گیرند که حتما آن سیب درخشان را ببینید.

 • غربت شمس در وطن، مصادره مولانا در غربت

  گزارش ایسنا از آرامگاه شمس تبریزی

  غربت شمس در وطن، مصادره مولانا در غربت

  «می‌دانید؟ ما سال‌های سال مثلا شاید ۴۰ سال به این منطقه می‌گفتیم: مکان شمس! اما خیلی دنبالش نبودیم که اینجا چه خبر است. کسی هم چیز دقیقی نمی‌دانست. بعدها برای اینجا دیوار کشیدند. سنگ قبر گذاشتند. می‌گویند که آدم بزرگی است. انقدر بزرگ که مولانا مریدش شده بود...»

 • چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  «آن شب پس از ترک اهواز همه چیز مرتب بود تا اینکه حدود ساعت ۸ شب به نزدیک کوه‌های حسن‌آباد قم رسیدیم. یک دفعه سیستم برق هواپیما به ‌طور کامل از کار افتاد و تاریکی همه جا را فراگرفت. تنها چراغ‌های حرم عبدالعظیم (ع) دیده می‌شدند. بر اثر قطع برق، موتورهای هواپیما نیز خاموش شدند و سیستم هیدرولیک هدایت از کار افتاد.

 • قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

  «داستان عکس»

  قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

  پاوه را همه به خانه‌های پلکانی‌اش می‌شناسند؛ به باغ‌های سرسبزش. هر کس گذرش به پاوه می‌افتد از کوچه‌ها و جنگل‌ها و یخچال‌های طبیعی‌اش دیدن می‌کند اما اگر از من می‌شنوی، گذرت به پاوه افتاد کمی طولانی شدن سفر را به جان بخر و به «میگوره» برو! حیف نیست غارسنگی خالوحسین کوهکن را نبینی که این قدر برایش زحمت کشیده؟

 • «مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود

  «مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود

  سفر کردن لذت بزرگ خیلی از ماست؛ آن هم سفرهایی که پر از ماجراجویی، لحظات ناب و هیجان‌انگیز باشد. اما خیلی وقت‌ها همین‌که به خودمان می‌آییم و می‌خواهیم رویای سفر در سر ‌بپرورانیم، مشکلات و گرانی این روزها تبدیل یه یک سوزن تیز می‌شوند و چند ثانیه‌ای نمی‌شود که حباب آرزوهای بالای سرمان را می‌ترکانند. اما هنوز هم هستند کسانی که دل به دریا می‌زنند و به هر قیمتی که شده غرق می‌شوند در رویا و هدفشان.

 • چرا زنان به تماشای فوتبال زنان نمی‌روند؟

  چرا زنان به تماشای فوتبال زنان نمی‌روند؟

  بوق آبی بزرگ را گرفته جلوی دهنش و بی‌وقفه بوق می‌زند. یک‌دفعه توی چشم‌های من نگاه می‌کند و می‌گوید: «بلند بگو ایران! امروز تعدادمون زیاد نیست. باید با انرژی تشویق کنیم بچه‌ها رو.» راست می‌گفت؛ ‌ تعدادمان زیاد نبود. دقایق اول بازی فقط ۴ نفر بودیم و این اصلا خوب نبود.

 • یک امشب را آرام بخواب...

  «داستان عکس»

  یک امشب را آرام بخواب...

  یک امشب را آرام بخواب! با لالایی از جنس تاریخ که تصویر تکراری هر صفحه‌اش گهواره‌ای پر خون است. یک امشب را آرام بخواب! در بستر سلیقه انسانیت، سلیقه درندگی که دیوارهای اتاق‌ خوابت را رنگ سرخ زده و با گلوله‌های رنگارنگ تزئین کرده‌اند. یک امشب را آرام بخواب... (حسین پیری)

 • روایت ۳ عکاس از حمله تروریستی اهواز

  روایت ۳ عکاس از حمله تروریستی اهواز

  عکاسان خبری که روز گذشته (۳۱ شهریورماه) برای پوشش خبری رژه نیروهای مسلح در اهواز حضور داشتند، یکی از متفاوت‌ترین روزهای کاری خود را پشت سر گذاشتند. در حمله تروریستی اهواز در حالی که خیلی‌ها مشغول فرار کردن یا قایم شدن بودند، عکاسان خبری کار خود را رها نکردند و شروع به ثبت لحظات کردند.

 • آباژورهایی که جلوی چشممان گذاشتند!

  آباژورهایی که جلوی چشممان گذاشتند!

  مشخص بودن حجم گوش بازیگران خانم از زیر روسری، عبارت طنزی است که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود و برخی بازیگرانی که سابقه کار در صداوسیما را داشته‌اند، خاطراتی را در این‌باره تعریف می‌کنند؛ جریانی که حالا با نقل خاطرات گوناگون از سانسورچی‌های صداوسیما شاخ و برگ بیشتری پیدا کرده و تبدیل به چالش پرمخاطب #من_و_سانسورچی شده است.

 • المنصور، ما المنصور؟

  المنصور، ما المنصور؟

  «المنصور ما المنصور و ما ادریک ما المنصور؟» این جملات را که به سیاق آیات قرآن است، سعید حدادیان از مداحان مشهور در وصف حاج منصور ارضی، مداح مشهور و البته جنجالی تهران گفته و در ادامه آورده است: «منصور، منصور است به نصرت الهی ... وای به روزی که حاج منصور حماسه‌سرایی کند.»

 • چرا «تتلو» اینطوری است؟

  چرا «تتلو» اینطوری است؟

  «در یک مصاحبه خوب، حقایق را درباره دولت جمهوری اسلامی، آقای رئیسی و تیمش که در حق من نامردی کرده‌اند به شما می‌گویم. من بالاخره حقیقت را می‌گویم.»

 • در حسرت لاک بنفش پررنگ

  در حسرت لاک بنفش پررنگ

  «اصلا بعید نیست،‌ یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که آسمان رنگش صورتی است یا اینکه مثلا لیوان چایتان دارد با شما حرف می‌زند. اسکیزوفرنی به همین راحتی می‌آید سراغ آدم‌ها. یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید و...»

 • روسای جمهور ایران در مراسم تحلیف چه گفتند؟

  روسای جمهور ایران در مراسم تحلیف چه گفتند؟

  ۱۳ مرداد مصادف با سالروز صدور فرمان تاریخی مشروطیت در سال ۱۲۸۵ و برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی در سال ۹۲ است.

 • بشنوید/ ۵ گرم‌آهنگ برای چله تابستان

  بشنوید/ ۵ گرم‌آهنگ برای چله تابستان

  روزهای گرم تابستان، موسیقی خود را می‌طلبد. برای همین شاید بد نباشد این روزها را با یک مکمل موسیقایی همراه کنیم؛ لحظاتی از کارهای روزمره‌مان دست بکشیم و دل بدهیم به نغمه‌های دل‌انگیز تابستانی و برای لحظاتی هم که شده از گذشته و آینده رها شویم.

 • دستاورد ۴۰ سال تبلیغ و تلاش، فقط ۳۵ درصد؟

  دستاورد ۴۰ سال تبلیغ و تلاش، فقط ۳۵ درصد؟

  دامنه ۶۰ تا ۷۰ درصدی از زنان جامعه در گروه محجبه‌های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی) قرار دارند که از این میان ۱۰ - ۱۵ درصد بدحجاب هنجارشکن بوده و سایر افراد در گروهی هستند که می‌توان آنها را دارای حجاب عرفی و یا بدحجاب معمولی تلقی کرد. ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان نیز در گروه باحجاب‌ها قرار دارند.