خبرنگار: 71410

 • در مدرسه بابانوئل‌ها چه می‌گذرد؟

  در مدرسه بابانوئل‌ها چه می‌گذرد؟

  بابانوئل‌ بودن فقط به پوشیدن لباس قرمز و ریش بلند و سفید نیست. جالب است بدانید که این موضوع در غرب یک حرفه تخصصی محسوب می‌شود و بابانوئل‌ها باید در یکی از مدرسه‌های آمریکا دروس تخصصی بابانوئلی را بگذرانند!

 • این کوهنوردان ایرانی در کوهستان جان باخته‌اند

  این کوهنوردان ایرانی در کوهستان جان باخته‌اند

  روز گذشته (۱۷ آذرماه) خبر رسید که تعدادی از کوهنوردان در اشترانکوه در برف و کولاک کوهستان گرفتار شده‌اند و نیاز به امداد رسانی دارند. فوت ۷ نفر از اعضای این تیم کوهنوردی ۱۴ نفره تایید شد. یک راهنما هم کشته شده است و ۶ نفر نیز نجات یافته‌اند. سرنوشت ۱ نفر تا لحظه تنظیم این گزارش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

 • دهقان فداکار روزهای آخر عمرش را چگونه سپری کرد؟

  دهقان فداکار روزهای آخر عمرش را چگونه سپری کرد؟

  «غروب یکی از روزهای سرد پاییز بود. خورشید در پشت کوه‌های پربرف یکی از روستاهای آذربایجان فرورفته بود. کار روزانه دهقانان پایان یافته بود. «ریزعلی» هم دست از کار کشیده بود و به ده خود باز می‌گشت. در آن شب سرد و تاریک، نور لرزان فانوس کوچکی، راه او را روشن می‌کرد.

 • از کی قرار شد با اسرائیل مسابقه ندهیم؟

  از کی قرار شد با اسرائیل مسابقه ندهیم؟

  خبر باخت عمدی علیرضا کریمی آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم تیم ملی کشتی به کشتی‌گیر روس به دلیل هم‌گروه شدن با نماینده رژیم صهیونیستی، این روزها نقل محافل خبری است؛ اتفاقی که باعث شد این ورزشکار که بخت نخست کسب مدال طلای جهان بود از دور رقابت‌ها حذف شود و ایران نیز به جای قرار گرفتن بر سکوی سوم تیمی به عنوان هشتمی رضایت دهد.

 • پرنیان از امروز «عکاس مملکته»

  پرنیان از امروز «عکاس مملکته»

  همه‌مان بارها و بارها قهرمان‌ها را در زندگی‌مان دیده‌ایم؛ آن‌هایی که می‌جنگند تا مبادا سایه شکست بر قلبشان مستولی شود. امروز از قهرمانی حرف می‌زنیم که 10 سال است می‌جنگد. جنگ و جنگ برای رویاهایش. یک قهرمان کوچک که خیلی خوب بلد است بخندد و چال بیفتد روی لپش.

 • سه روایت تکان‌دهنده از دخترانگی

  سه روایت تکان‌دهنده از دخترانگی

  زن‌های زیادی هستند که سالیان سال رازی بزرگ را با خود به دوش می‌کشند. خیلی از زن‌ها با رازهایشان مدت‌هاست زیر خاک رفته‌اند. خیلی‌ها هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوند اولین چیزی که ذهنشان را مشغول می‌کند راز بزرگشان است؛ رازهایی که گاهی وقت‌ها دردناک، عمیق و زجرآورند.

 • عراقی‌ها چقدر برای میزبانی از زائران اربعین هزینه می‌کنند؟

  «داستان عکس»

  عراقی‌ها چقدر برای میزبانی از زائران اربعین هزینه می‌کنند؟

  شاید در دنیا فقط یک جاده وجود داشته باشد که همه آدم‌هایش آن جاده را بر مبنای «عشق» پیش روند؛ جاده نجف به کربلا که تا چشم کار می‌کند، سراسر لطف است و مهر...

 • اگر می‌دانید درد آقا رحمان چیست، کمکش کنید

  «داستان عکس»

  اگر می‌دانید درد آقا رحمان چیست، کمکش کنید

  «مَش رحمان» مثل همیشه آفتاب‌نزده از خواب بیدار می‌شود؛ آبی به صورتش می‌زند و می‌رود پی چرای دام‌ها. صدای نفس‌هایش بلند است. کلاهش را روی سرش جابه‌جا می‌کند و زیر لب چیزی می‌گوید. چند دقیقه‌ای نگاهش می‌رود سمت آسمان: خدایا دارد چه اتفاقی می‌افتد؟

 • «هالووین» کجا، اینجا کجا!

  «هالووین» کجا، اینجا کجا!

  «طبق معمول همیشه پسر چهارساله‌ام را آماده کردم که با هم برویم مهد کودک. وقتی به کلاس رسیدیم به جای معلمش با یک جادوگر ترسناک مواجه شدیم. پسرم از شدت ترس چسبید به من و شروع کردن به گریه کردن و اصلاً باور نکرد این همان مربی مهربان است که به مناسبت «هالووین» خودش را شکل جادوگرها درست کرده است. پسرم حاضر نشد آن روز به مهدکودک برود و با من آمد اداره...».

 • شنیدن این‌ها در پاییز می‌چسبد + صوت

  شنیدن این‌ها در پاییز می‌چسبد + صوت

  هر چند که هوا آن طور که باید و شاید سرد و پاییزی نشده اما بد نیست که این روزها را با یک مکمل موسیقایی همراه کنیم؛ لحظاتی از کارهای روزمره‌مان دست بکشیم و دل به نغمه‌های دل‌انگیز پاییزی بدهیم و فقط نگاه کنیم به برگ‌های زرد و نارنجی...

 • در خانه فالگیر مشهور شهر چه می‌گذرد؟

  در خانه فالگیر مشهور شهر چه می‌گذرد؟

  «اینها همه‌اش بهانه‌ است. زن‌هایی که فال می‌گیرند در استیصال مطلقند. می‌دانی؟ یک‌جورهایی در نقش و نگارهای قهوه دنبال نقش یار می‌گردند ...»

 • وقتی تفریح ما باعث خودکشی می‌شود

  وقتی تفریح ما باعث خودکشی می‌شود

  «خیلی افسرده بود؛ خیلی زیاد. می‌تونستم اینو حس کنم. می‌تونستم اینو بفهمم. توی دستای خودم خودکشی کرد. کتی تو دستای من نفس آخرو کشید اما بعد از اون تصمیم گرفت که دیگه نفس کشیدنو تکرار نکنه. من ولش کردم. اون مستقیم رفت به قعر آب و با شکم روی محفظه فرونشست. مرگ کتی مسیر زندگی منو عوض کرد.»

 • چرا معذرت‌خواهی برای ایرانی‌ها سخت است؟

  چرا معذرت‌خواهی برای ایرانی‌ها سخت است؟

  «معذرت می‌خوام.» یک جمله دو کلمه‌ای بسیار ساده است که بیان کردنش برای اغلب ما یکی از سخت‌ترین کارهای دنیاست. خیلی از ما حاضر هستیم، ساعت‌ها و حتی روزها برای کار اشتباهی که مرتکب شده‌ایم، توجیه و دلیل بیاوریم؛ توجیه‌هایی که خیلی وقت‌ها خنده‌دار هم به نظر می‌رسند اما تحت هیچ شرایطی حاضر نیستیم که بگوییم: «معذرت می‌خوام.»

 • آوارگی پشت دیوار باغ زردآلو

  «داستان عکس»

  آوارگی پشت دیوار باغ زردآلو

  «آرزو؟ آرزو دیگه چیه؟ آهان! یعنی دلم می‌خواد چی داشته باشم؟ اوووم... دلم دمپایی می‌خواد. یا مثلا یه دونه کفش.»

 • زوجی که به پای هم «اسکلت» شدند

  «داستان عکس»

  زوجی که به پای هم «اسکلت» شدند

  «آن‌ها عاشق هم بودند. ۸۰۰ سال پیش زلزله آمد و رفتند زیر آوار. زنده به گور شدند،‌ انگار...»

 • پاداش دو قرن تلاش

  پاداش دو قرن تلاش

  «ملک سلمان» بالاخره اجازه رانندگی برای زنان سعودی را صادر کرد. هرچند که این دستور فقط لطف آقای پادشاه نبود؛ بلکه این قدم رو به جلو نتیجه اعتراضات و جنبش‌های زنان سعودی بود که سالیان سال درباره این ممنوعیت پافشاری کردند.

 • گران‌ترین استفراغ جهان را بشناسید

  گران‌ترین استفراغ جهان را بشناسید

  «عنبر» یکی از پر کاربردترین کلمات در شعر و ادبیات فارسی است که معمولا به عنوان سمبل بوی خوش در آثار شاعران کلاسیک به کار رفته است. اما آیا شما می‌دانید که عنبر چیست؟ از کجا آمده و چه نقش مهمی در صنعت عطرسازی دارد؟

 • هوا را از من بگیر، موبایلم را نه!

  هوا را از من بگیر، موبایلم را نه!

  آن‌ها آدم‌های مضطربی خواهند شد اگر فقط برای چند دقیقه از تلفن همراهشان دورشان کنی. آن‌ها آستانه تحملشان بسیار پایین است و بدون تلفن همراه، روزانه استرس زیادی را تجربه می‌کنند. آن‌ها تحت هیچ‌ شرایطی حاضر نیستند، حتی برای یک ساعت از تلفنشان جدا شوند.

 • قصه یاسمن؛ دختر انار فروش

  «داستان عکس»

  قصه یاسمن؛ دختر انار فروش

  نگاهت را با نگاهی معذب پاسخ می‌دهد. لب جاده نشسته کنار جعبه‌های انار. زانویش را بغل کرده و همین‌طور منتظر ...

 • سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند

  سه جشن عجیب که به تازگی در ایران باب شده‌اند

  «امروز جشن گودبای پمپرز شاینا جون بود؛ خیلی خوش گذشت.»، «آیتا جون امروز برای اولین بار راه رفت؛ مرسی از مهمونایی که تو جشنمون شرکت کردن.»، «امروز جشن تعیین جنسیت بچه ما بود؛ مرسی که اومدید؛ خیلی خوش گذشت.» و... این جملات کوتاه اینستاگرامی برایتان تکراری و آشنا نیست؟ روزانه عکس چند شاینا و آیتا و... را لایک می‌کنید و در جریان لحظه لحظه زندگی‌شان هستید؟

 • تنهای تنهای تنها (۱۶+)

  «داستان عکس»

  تنهای تنهای تنها (۱۶+)

  تا به حال درباره «نوروفیبروماتوز» شنیده‌ای؟ درباره «ای بی» چطور؟ می‌دانی دست و پنجه نرم کردن با «ایکتیوز» یعنی چه؟ راجع به هزینه‌های این بیماری‌ها چیزی می‌دانید؟

 • دغدغه امرار معاش برای موزیسین‌ها بسیار زیاد است

  بردیا کیارس پس از تماشای «سی»:

  دغدغه امرار معاش برای موزیسین‌ها بسیار زیاد است

  یک رهبر ارکستر گفت: این روزها دغدغه امرار معاش برای موزیسین‌ها به‌قدری زیاد است که به‌جای این‌که موزیسین با فراغ بال به تولید اثرش و پیامد آن روی جامعه فکر کند، دغدغه معیشت دارد.

 • پاهایت را جمع کن!

  این گزارش با تجربیات شما تکمیل می‌شود

  پاهایت را جمع کن!

  «پاهایت را جمع کن» و «جای من را اشغال نکن»؛ تاکسی حریم شخصی تو نیست!

 • لطفا لاکچری‌ تقلبی نباشید!

  لطفا لاکچری‌ تقلبی نباشید!

  «لاکچری» واژه‌ای است که این روزها به شدت میان ایرانی‌ها رایج شده است و البته کم‌ نیستند، افرادی که با یکدیگر در رقابت شدید هستند بر سر اینکه بگویند، چه کسی سبک زندگی‌اش لاکچری‌تر است؟ اما اگر شما هم از آن دسته آدم‌ها هستید که فکر می‌کنید با انتشار عکس ظرف غذایتان در یک رستوران نسبتا سطح بالا در شبکه‌های اجتماعی یعنی «لاکچری» هستید، سخت در اشتباهید!

 • یک یادداشت کوتاه برای آدم‌های تنها

  یک یادداشت کوتاه برای آدم‌های تنها

  «دنیایی شده که آدم را دور می‌اندازند؛ قبل از اینکه تاریخ مصرفش تمام شود. کل کشور به پا می‌خیزند و برای کسی کف می‌زنند که دیگر نمی‌تواند کاری را به درستی انجام دهد. میان‌مایگی را از ته قلب تحسین می‌کنند.»

 • برای بزرگ‌مرد ۲۵ ساله که از «سر» گذشت

  «داستان عکس»

  برای بزرگ‌مرد ۲۵ ساله که از «سر» گذشت

  «من می‌خواهم صحنه‌هایی را به تو نشان دهم که مثل سیلی به صورتت بخورد و امنیت تو را خدشه‌دار کند و به خطر بیندازد. می‌توانی نگاه نکنی، می‌توانی خاموش کنی، می‌توانی هویت خود را پنهان کنی، مثل قاتل‌ها، اما نمی‌توانی جلوی حقیقت را بگیری، هیچ‌کس نمی‌تواند ...»(کاوه گلستان)

 • تقدیم به سلفی‌بازهای خانه ملت

  تقدیم به سلفی‌بازهای خانه ملت

  توجه خاص سعودی‌ها به ایوانکا ترامپ، دختر رییس‌ جمهور آمریکا را یادتان می‌آید؟ همان رفتارهای سوال‌برانگیز برخی مقامات سعودی در قبال دختر ترامپ که در حاشیه سفر رئیس جمهور ایالات متحده به این کشور رخ داد و در شبکه‌های اجتماعی سوژه عام و خاص شد. حتی ما ایرانی‌ها هم در آن روزها رفتار سعودی‌ها را به سخره گرفتیم ...

 • قصه‌ی غصه‌ی خاله کبری

  «داستان عکس»

  قصه‌ی غصه‌ی خاله کبری

  تا حالا مشهد رفتی؟ یعنی حرم امام رضا (ع) رفتی؟ برای فاطمه دعا کن. می‌گن تو سرش یه غده داره...

 • حلقه مفقوده‌ آزادی و نامداری

  حلقه مفقوده‌ آزادی و نامداری

  پدیده افشای تصاویر سلبریتی‌ها در فضای مجازی اصلا چیز عجیبی نیست. خیلی‌وقت‌ها تصاویر بسیار خصوصی از زندگی افراد مشهور به صورت دست به دست میان مردم می‌چرخد و این تجاوز به حریم خصوصی فرد، بسیار زشت و نازیباست اما یک وقت‌هایی هم هست که یک فرد مشهور در لحظه‌ای تصمیم به یک انتخاب متفاوت در فضایی کاملا عمومی می‌زند و حالا اگر تصاویرش در چنین فضایی توسط مردم ثبت و منتشر شد، دیگر نامش تجاوز به حریم خصوصی نیست. این یک موضوع کاملا جداگانه است و ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند.

 • پرواز نت‌های رنگی در مخروبه‌های موصل

  «داستان عکس»

  پرواز نت‌های رنگی در مخروبه‌های موصل

  می‌دانی؟ هیچ‌چیز به اندازه هنر توانایی این را ندارد که از چهره دهشتناک جنگ، زیبایی خلق کند. تو می‌دانی ساز زدن در میان مخروبه‌های سرزمبن جنگ‌زده‌ات چه حالی دارد؟