خبرنگار: 71410

 • چگونه «ایشیمبالا» به فکر حمله به ایران افتاد؟

  چگونه «ایشیمبالا» به فکر حمله به ایران افتاد؟

  «احمدزاده، ایشیمبالا»؛ شاید باورتان نشود ولی همین دو کلمه، روزگاری تکیه‌کلام کودکان و بزرگسالانی بود که در سال‌های آغازین فعالیت شبکه تهران، پای تلویزیون می‌نشستند و «مسابقه بزرگ» را با اجرای سیدکاظم احمدزاده با چهره‌ای مذهبی و داخل چارچوب‌های رسمی و کلیشه‌ای صداوسیما در کنار یک جوان صورت‌تراشیده و خارج از چارچوب‌های رسمی تماشا می‌کردند.

 • ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا

  ناگفته‌هایی درباره «مرگ عزیزان» در دوران کرونا

  «۲۰ اسفندماه ۹۸ شاهد مرگ مظلومانه و غریبانه پدرم بودم. در تمام عمرم انقدر غمگین نبودم. پدرم هیچ مراسمی نداشت و من نتوانستم با خانواده‌ام سوگواری کنم و آنها را در آغوش بکشم. من تجربه فوت مادرم را هم داشته‌ام؛ خیلی دردناک بود اما قضیه درباره پدرم خیلی فرق می‌کرد. درگذشت پدرم بدون مراسم ترحیم و تدفین برایم غیر قابل درک بود.»

 • هشدار! این سندروم از کرونا خطرناک‌تر است

  هشدار! این سندروم از کرونا خطرناک‌تر است

  کلاهش را برعکس روی سرش گذاشته و سرمست با دوستانش در پارک قدم می‌زند. چشمش به یک پاکبان می‌افتد و با خنده می‌گوید: «لباسمو با رفیقم ست کردم!» وقتی پاکبان خسته به او می‌گوید «برو»، با صدای بلند می‌خندد و به دوستانش می‌گوید «فقط مونده این به من بگه برو»!

 • کرونا چگونه زندگی‌مان را زیر و رو کرد؟

  کرونا چگونه زندگی‌مان را زیر و رو کرد؟

  چیزی نمانده که بشود دو ماه! دو ماه از اولین روزی که قرنطینه یا فاصله‌گذاری اجتماعی در کشورمان جدی شد و ما باید در خانه می‌ماندیم. دو ماه بدون دیدن عزیزانمان، بدون تفریحات اجتماعی، لذت ورزش در فضای عمومی و خیلی چیزهای دیگر.

 • قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی

  «داستان عکس»

  قرنطینه شاد در سرزمین اشغالی

  کوچه پس‌کوچه‌های «خان‌یونس» این روزها شاد است. پر از صدای خنده پسربچه‌ها و دختربچه‌هایی که روزهای قرنطینه را می‌گذرانند؛ قرنطینه‌ای که به نظر می‌رسد انتهایی ندارد.

 • تصور کنید کرونا تمام شده است

  تصور کنید کرونا تمام شده است

  شاید خیلی زود باشد جهان بدون کرونا را تصور کنیم. شاید هم دیر. هنوز کسی مطمئن نیست جهان بعد از کرونا چه شکل و شمایلی دارد. جهان وحشتناکی است یا پر از روزهای معمولی؟ اما چند لحظه‌ای تصور کنید که خبر ریشه‌کن شدن کرونا را از طریق رسانه‌ها می‌شنوید و متوجه می‌شوید که کووید ۱۹ شکست خورده و همه چیز به روال عادی بازگشته است. برنامه شما برای فردای شکست‌دادن کرونا چیست؟

 • سال ۹۹ چند تعطیلی رسمی دارد؟

  سال ۹۹ چند تعطیلی رسمی دارد؟

   لحظه تحویل سال ۱۳۹۹ هجری شمسی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران، ساعت ۷ و ۱۹ دقیقه و ۳۷ ثانیه روز جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۹ هجری شمسی، مطابق ۲۵ رجب ۱۴۴۱ هجری قمری و ۲۰ مارس ۲۰۲۰ میلادی خواهد بود.

 • معایب و محاسن «آیلان» بودن از زبان سه معلم

  معایب و محاسن «آیلان» بودن از زبان سه معلم

  «خوشگلای من توجه کنن. به همه دوستاشون خبر بدن. همه آیلان باشن برای من یک صدا بفرستن با اسم و فامیلشون بفهمم چند نفر به درس گوش میدن.»

 • ماسک رایگان موجود است!

  ماسک رایگان موجود است!

  شاید شما هم در این روزها در تب و تاب خرید ماسک، الکل و ژل ضدعفونی هستید و باید داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زیادی را جست‌وجو کنید تا اقلام ضروری بهداشتی برای مقابله با کرونا را پیدا کنید. شاید هم وقتی به فروشندگان این محصولات مراجعه می‌کنید، لبخند سرد و معناداری تحویل می‌گیرید به معنای اینکه چه خواسته عجیبی دارید!

 • در «ووهان» چه می‌گذرد؟

  /داستان عکس/

  در «ووهان» چه می‌گذرد؟

  دسامبر ۲۰۱۹ بود که در شهر «ووهان» چین، جدیدترین گونه از کروناویروس با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد و تاکنون جان بیش از ۲۰۰۰ نفر را گرفته‌ است. تا امروز ابتلای بیش از ۷۳ هزار و ۳۳۲ نفر به این ویروس در ۳۰ کشور دنیا تأیید شده که تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، سنگاپور، نپال، ویتنام، اندونزی، آلمان، روسیه، فیجی، فرانسه، ایران و آمریکا جزء آنها هستند.

 • مهندسی که برای کودکان، «دلقک» است

  / با آدم‌هایی که حالشان خوب است/

  مهندسی که برای کودکان، «دلقک» است

  شاید در تمام دنیا هیچ‌کس پیدا نشود که یک دلقک را بفهمد. شاید حتی خود دلقک‌ها هم نتوانند همدیگر را درک کنند. هیچ‌وقت کسی نفهمید دلقک‌ها عاقلند یا دیوانه؟ دروغگویند یا راستگو؟ گستاخند یا مهربان؟

 • واکنش کاربران توییتر به شهادت حاج قاسم

  واکنش کاربران توییتر به شهادت حاج قاسم

  «خدایا به یاد قلب‌های پاک کنار این نهرها که به عشق امام حسین (ع) و برای خدا می‌تپیدند؛ خدایا به آن تپش قلب‌ها قسمتم می‌دهیم، خدایا به آن رد پاها قسمت می‌دهیم، خدایا به آن نمازها که در کنار این نهرها خوانده شد، خدایا به آن جوانان عاشقی که در این سنگرها و در کنار نهرها شهید شدند، قسمت می‌دهیم، عاقبت ما را ختم به شهادت کن. خدایا به آن جنازه‌هایی که از اروند برنگشتند، خدایا به اضطراب قلب‌ ما و به اشتیاق قلب آنها قسمت می‌دهیم عاقبت ما را ختم به شهادت کن.»

 • ناگفته‌های دختری که ۴۵۳ آرزو را برآورده کرده است!

  /با آدم‌هایی که حالشان خوب است/

  ناگفته‌های دختری که ۴۵۳ آرزو را برآورده کرده است!

  ما می‌توانیم هر طور که دلمان می‌خواهد،‌ زندگی کنیم. می‌توانیم مثل همه آدم‌ها هر روز در راه محل کار و زندگی‌مان تردد کنیم و فقط به فکر اجاره‌خانه و ماشین بهتر باشیم. می‌توانیم هر روز از افزایش قیمت‌ها شاکی باشیم و وقتی در تاکسی می‌نشینیم به زمین و زمان فحش بدهیم و البته که می‌توانیم یک‌روز تصمیم بگیریم برای بهتر شدن حال این جهان کاری کنیم.

 • «بمب» وسط سفره‌ ایرانی

  «بمب» وسط سفره‌ ایرانی

  آقا و یا خانم به اصطلاح «تستر» دهانش را تا جایی که می‌تواند باز می‌کند و یک گاز از ساندویچ بزرگش را می‌چپاند داخل دهانش و شروع می‌کند به بلعیدن و سرش را به نشانه لذت از طعم غذا تکان می‌دهد؛ غذاهایی که این روزها به «بمب»، «آرپیچی»، «نارنجک»، «دینامیت» و ... تغییر نام داده‌اند.

 • مرگ یک نوستالژی دیگر + صوت

  مرگ یک نوستالژی دیگر + صوت

  «یک روز متوجه شدم دیگر صدایم در نمی‌آید. صدایم پس زد. همان صدایی که ماه رمضان هر سال برای مردم پخش می‌شد. دکترها تشخیص دادند که تارهای صوتی سمت چپم فلج شده‌اند. چند وقت بعد قدرت تکلم را هم از دست دادم.»

 • این رودخانه مرده است!

  «داستان عکس»

  این رودخانه مرده است!

  رودخانه «پاسیگ» سال‌هاست که از نظر بیولوژیک مرده است. «پاسیگ» که حالا یکی از ۲۰ رودخانه آلوده جهان شناخته می‌شود، امروز دست‌مایه خلق آثار هنری توسط عکاسان شده است.

 • «جمعه سیاه» چقدر در ایران واقعی است؟

  «جمعه سیاه» چقدر در ایران واقعی است؟

  امروز در بسیاری از کشورهای جهان حراج جمعه یا همان «جمعه سیاه» برپاست. این جمعه برای مردم دنیا تعطیل رسمی نیست اما بسیاری از کارفرماها به کارمندان خود مرخصی می دهند تا از تخفیف های ویژه امروز بهره مند شوند و برای سال نو میلادی خرید کنند. آنها از صبح زود به فروشگاه هایی که از ساعت 4 صبح کار خود را آغاز کرده اند، هجوم می برند و تا می توانند، خرید می کنند.

 • سرگذشت غم‌انگیز «فائزه» در جازموریان

  سرگذشت غم‌انگیز «فائزه» در جازموریان

  دوان‌دوان، تن نحیفش را به چاه آب رساند؛ کمی خم شد تا سطل را پرآب کند، موهای مشکی و بلندش دور تا دور پره‌های موتور آب پیچید و به پوست سرش هم رحم نکرد. درد با جانش آمیخته شد و دیگر چیزی از آن شب تلخ به یاد نمی‌آورد.

 • چرا این عکس تکان‌دهنده است؟

  «داستان عکس»

  چرا این عکس تکان‌دهنده است؟

  «آگیم» در این عکس فقط دو سال دارد؛ کودک معصوم و بی‌گناهی که ترسیده و زندگی آن‌سوی سیم‌خاردارها انتظارش را می‌کشد.

 • قصه این گردنبند زعفرانی

  «داستان عکس»

  قصه این گردنبند زعفرانی

  می‌بویم گیسوانت را تا فرشته‌ها حسودی کنند. شانه می‌زنم موهایت را تا حوری‌ها سرک بکشند. از بهشت برای تماشا شعر می‌گویم برای تو تا کلمات کیف کنند، مست شوند، بمیرند...(مصطفی مستور)

 • توقیفی‌ها

  توقیفی‌ها

  یکم آبان‌ماه بود که «خانه پدری» اثر کیانوش عیاری پس از نزدیک به یک دهه توقیف بر پرده سینماها به نمایش درآمد اما اکران این فیلم فقط ۴ روز ادامه داشت و با ورود دادستانی توقیف شد. اما فیلم‌های توقیفی در سینمای ایران لیست بلندبالایی دارند که به دلایل مختلف اجازه اکران پیدا نکرده‌اند.

 • ۸ نکته درباره ابوبکر بغدادی

  ۸ نکته درباره ابوبکر بغدادی

  کسی نمی‌داند وقتی ابوبکر بغدادی در انتهای آن دالان تاریک جلیقه انتحاری‌اش را منفجر کرد، چه چیزی در ذهنش می‌گذشت؟ آیا هنوز هم فکر می‌کرد بهشت انتظارش را می‌کشد یا لحظه آخر خودش فهمید که به قول ترامپ دارد مثل سگ می‌میرد؟

 • گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  گفت‌وگو با یک خادم لاکچری در کربلا

  «دیگر هیچ وقت این سوال را از من نپرس دخترم. زائر اباعبدالله بیاید روی سر من بنشیند.»

 • زنی که دوست دارد داستانش بدون عکس باشد

  /داستان عکس/

  زنی که دوست دارد داستانش بدون عکس باشد

  «جِنان» سمبوسه های عربی را داخل روغن داغ می‌اندازد و می گوید: «به برکت زوار اباعبدالله درآمدم سه برابر شده است.»

 • «کاش زائر بیشتر شود که خانه‌ام خالی نباشد»

  /داستان عکس/

  «کاش زائر بیشتر شود که خانه‌ام خالی نباشد»

  «امّ تحسین» بغضش را فرو می‌خورد و می‌گوید: کاش زائر بیشتر شود که اتاق‌های خانه‌ام خالی نباشد.

 • داستان این خالکوبی‌های عجیب چیست؟

  /داستان عکس/

  داستان این خالکوبی‌های عجیب چیست؟

  وقتی زل می‌زند به لنز دوربین و پک عمیقی به پیپ می‌زند، خوب می‌داند که چرا هر چند وقت یک‌بار سوژه عکاس‌ها می‌شود. دلیلش واضح است؛ برای راز حک‌شده روی صورتش!

 • در لردگان چه خبر است؟

  در لردگان چه خبر است؟

  تا همین چند وقت پیش اگر نام «لردگان» را جست‌وجو می‌کردید، مطالب زیادی درباره آبشارهای بکر و بلند عایدتان می‌شد اما حالا چند روزی است که نام شهرستان «لردگان» همراه با بیماری ایدز دهان به دهان می‌چرخد؛ ماجرایی که ابعاد مختلفی را هم در بر می‌گیرد.

 • ماجرای عکسی که اول مهر دست به دست شد

  ماجرای عکسی که اول مهر دست به دست شد

  یکی کوله‌پشتی و یکی دیگر کلاشنیکف روی دوشش انداخته است. هر دو در یک زمان مشخص از همان خیابان قدیمی و طولانی «صنعا» عبور می‌کنند اما مقصد؟ یکی به سمت جنگ و دیگری به سمت درس.

 • سرنوشت صاحب این عکس مشهور چه شد؟

  سرنوشت صاحب این عکس مشهور چه شد؟

  مونالیزای قرن می‌خندد؛ اما این‌بار دیگر خبری از ترس، غم و وحشت نیست که با لبخندش بیامیزد و قلب میلیون‌ها آدم را به درد بیاورد. مونالیزای قرن حالا امن، رها و آزاد است.

 • روایتی از رقابتی عجیب بین دانش‌آموزان

  روایتی از رقابتی عجیب بین دانش‌آموزان

  واقعیت این است، دورانی که پاک‌کن‌هایمان را سوراخ می‌کردیم و با نخ به گردنمان می‌انداختیم که مبادا گم شود و یا اینکه با شلوارجین از کار افتاده‌مان جامدادی می‌دوختیم و خلاقیتمان را به رخ همکلاسی‌ها می‌کشیدیم،‌ خیلی وقت است به سر آمده؛ الان دوره لاکچری‌هاست!