خبرنگار: 71410

 • چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

  چرا بعضی زنان، خودشان را دوست ندارند؟

  جلوی آینه می‌ایستد و خوب خودش را برانداز می‌کند. به جهت‌های مختلف می‌چرخد و چربی‌های جمع‌شده دور شکم و پهلویش را توی مشتش اندازه می‌گیرد. چند دقیقه‌ای از سر یأس و ناامیدی به حجم پوست و چربی جمع‌شده در دستش در آینه روبرو خیره می‌شود و می‌رود توی فکر؛ فکر عمیق ...

 • روایت «آقادلاور» از روزمرگی‌ پستچی‌ها تا نامه‌بری برای آقای رییس‌جمهور

  روایت «آقادلاور» از روزمرگی‌ پستچی‌ها تا نامه‌بری برای آقای رییس‌جمهور

  یوسف دلاور، پستچی محله ماست. منظورم از محله ما، همان محله‌ای است که خبرگزاری‌مان سال‌هاست آنجا مستقر است؛خیابان انقلاب. «آقا دلاور» هم ۲۰ سال‌ است که پستچی و نامه‌بر محله است. اهالی محل هم دیگر او را خوب می‌شناسند. برای اینکه همیشه خدا در خورجین موتورش نامه و بسته‌های جورواجور برایمان دارد. از احضاریه و دادنامه بگیر تا سند ملک و کارت‌ پستال و...

 • الهام‌بخش مثل این مرد

  «داستان عکس»

  الهام‌بخش مثل این مرد

  درست است که او در ۱۳ سالگی تصمیم گرفت برای همیشه به زندگی اش پایان دهد اما امروز سرشار از زندگی است. نفس می‌کشد، آواز می‌خواند، موج‌سواری می‌کند و به تازگی پدر شده است.

 • سیبی که آدم‌ها را می‌خورد!

  سیبی که آدم‌ها را می‌خورد!

  فرقی ندارد توی تاکسی باشیم، مترو، رستوران، میهمانی‌های خانوادگی یا در خیابان‌های شهر. آن سیب کوچک درخشان گاززده، سال‌هاست که همه‌جا خودنمایی می‌کند. حالا در قالب گوشی موبایل،‌ ساعت مچی، لپ‌تاپ و ... چندان تفاوتی نمی‌کند. اصلا انگار بعضی‌ها طوری آن وسیله الکترونیکی را جلوی صورت شما می‌گیرند که حتما آن سیب درخشان را ببینید.

 • غربت شمس در وطن، مصادره مولانا در غربت

  گزارش ایسنا از آرامگاه شمس تبریزی

  غربت شمس در وطن، مصادره مولانا در غربت

  «می‌دانید؟ ما سال‌های سال مثلا شاید ۴۰ سال به این منطقه می‌گفتیم: مکان شمس! اما خیلی دنبالش نبودیم که اینجا چه خبر است. کسی هم چیز دقیقی نمی‌دانست. بعدها برای اینجا دیوار کشیدند. سنگ قبر گذاشتند. می‌گویند که آدم بزرگی است. انقدر بزرگ که مولانا مریدش شده بود...»

 • چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  چند روایت از شهادت ۵ فرمانده ارشد

  «آن شب پس از ترک اهواز همه چیز مرتب بود تا اینکه حدود ساعت ۸ شب به نزدیک کوه‌های حسن‌آباد قم رسیدیم. یک دفعه سیستم برق هواپیما به ‌طور کامل از کار افتاد و تاریکی همه جا را فراگرفت. تنها چراغ‌های حرم عبدالعظیم (ع) دیده می‌شدند. بر اثر قطع برق، موتورهای هواپیما نیز خاموش شدند و سیستم هیدرولیک هدایت از کار افتاد.

 • قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

  «داستان عکس»

  قصه خالوحسین ِ کوهکن و غار ِ تنهایی‌اش

  پاوه را همه به خانه‌های پلکانی‌اش می‌شناسند؛ به باغ‌های سرسبزش. هر کس گذرش به پاوه می‌افتد از کوچه‌ها و جنگل‌ها و یخچال‌های طبیعی‌اش دیدن می‌کند اما اگر از من می‌شنوی، گذرت به پاوه افتاد کمی طولانی شدن سفر را به جان بخر و به «میگوره» برو! حیف نیست غارسنگی خالوحسین کوهکن را نبینی که این قدر برایش زحمت کشیده؟

 • «مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود

  «مارکوپولو»یی که الگویش «چگوارا» بود

  سفر کردن لذت بزرگ خیلی از ماست؛ آن هم سفرهایی که پر از ماجراجویی، لحظات ناب و هیجان‌انگیز باشد. اما خیلی وقت‌ها همین‌که به خودمان می‌آییم و می‌خواهیم رویای سفر در سر ‌بپرورانیم، مشکلات و گرانی این روزها تبدیل یه یک سوزن تیز می‌شوند و چند ثانیه‌ای نمی‌شود که حباب آرزوهای بالای سرمان را می‌ترکانند. اما هنوز هم هستند کسانی که دل به دریا می‌زنند و به هر قیمتی که شده غرق می‌شوند در رویا و هدفشان.

 • چرا زنان به تماشای فوتبال زنان نمی‌روند؟

  چرا زنان به تماشای فوتبال زنان نمی‌روند؟

  بوق آبی بزرگ را گرفته جلوی دهنش و بی‌وقفه بوق می‌زند. یک‌دفعه توی چشم‌های من نگاه می‌کند و می‌گوید: «بلند بگو ایران! امروز تعدادمون زیاد نیست. باید با انرژی تشویق کنیم بچه‌ها رو.» راست می‌گفت؛ ‌ تعدادمان زیاد نبود. دقایق اول بازی فقط ۴ نفر بودیم و این اصلا خوب نبود.

 • یک امشب را آرام بخواب...

  «داستان عکس»

  یک امشب را آرام بخواب...

  یک امشب را آرام بخواب! با لالایی از جنس تاریخ که تصویر تکراری هر صفحه‌اش گهواره‌ای پر خون است. یک امشب را آرام بخواب! در بستر سلیقه انسانیت، سلیقه درندگی که دیوارهای اتاق‌ خوابت را رنگ سرخ زده و با گلوله‌های رنگارنگ تزئین کرده‌اند. یک امشب را آرام بخواب... (حسین پیری)

 • روایت ۳ عکاس از حمله تروریستی اهواز

  روایت ۳ عکاس از حمله تروریستی اهواز

  عکاسان خبری که روز گذشته (۳۱ شهریورماه) برای پوشش خبری رژه نیروهای مسلح در اهواز حضور داشتند، یکی از متفاوت‌ترین روزهای کاری خود را پشت سر گذاشتند. در حمله تروریستی اهواز در حالی که خیلی‌ها مشغول فرار کردن یا قایم شدن بودند، عکاسان خبری کار خود را رها نکردند و شروع به ثبت لحظات کردند.

 • آباژورهایی که جلوی چشممان گذاشتند!

  آباژورهایی که جلوی چشممان گذاشتند!

  مشخص بودن حجم گوش بازیگران خانم از زیر روسری، عبارت طنزی است که این روزها در فضای مجازی دست به دست می‌شود و برخی بازیگرانی که سابقه کار در صداوسیما را داشته‌اند، خاطراتی را در این‌باره تعریف می‌کنند؛ جریانی که حالا با نقل خاطرات گوناگون از سانسورچی‌های صداوسیما شاخ و برگ بیشتری پیدا کرده و تبدیل به چالش پرمخاطب #من_و_سانسورچی شده است.

 • المنصور، ما المنصور؟

  المنصور، ما المنصور؟

  «المنصور ما المنصور و ما ادریک ما المنصور؟» این جملات را که به سیاق آیات قرآن است، سعید حدادیان از مداحان مشهور در وصف حاج منصور ارضی، مداح مشهور و البته جنجالی تهران گفته و در ادامه آورده است: «منصور، منصور است به نصرت الهی ... وای به روزی که حاج منصور حماسه‌سرایی کند.»

 • چرا «تتلو» اینطوری است؟

  چرا «تتلو» اینطوری است؟

  «در یک مصاحبه خوب، حقایق را درباره دولت جمهوری اسلامی، آقای رئیسی و تیمش که در حق من نامردی کرده‌اند به شما می‌گویم. من بالاخره حقیقت را می‌گویم.»

 • در حسرت لاک بنفش پررنگ

  در حسرت لاک بنفش پررنگ

  «اصلا بعید نیست،‌ یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که آسمان رنگش صورتی است یا اینکه مثلا لیوان چایتان دارد با شما حرف می‌زند. اسکیزوفرنی به همین راحتی می‌آید سراغ آدم‌ها. یک روز صبح از خواب بیدار می‌شوید و...»

 • روسای جمهور ایران در مراسم تحلیف چه گفتند؟

  روسای جمهور ایران در مراسم تحلیف چه گفتند؟

  ۱۳ مرداد مصادف با سالروز صدور فرمان تاریخی مشروطیت در سال ۱۲۸۵ و برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی در سال ۹۲ است.

 • بشنوید/ ۵ گرم‌آهنگ برای چله تابستان

  بشنوید/ ۵ گرم‌آهنگ برای چله تابستان

  روزهای گرم تابستان، موسیقی خود را می‌طلبد. برای همین شاید بد نباشد این روزها را با یک مکمل موسیقایی همراه کنیم؛ لحظاتی از کارهای روزمره‌مان دست بکشیم و دل بدهیم به نغمه‌های دل‌انگیز تابستانی و برای لحظاتی هم که شده از گذشته و آینده رها شویم.

 • دستاورد ۴۰ سال تبلیغ و تلاش، فقط ۳۵ درصد؟

  دستاورد ۴۰ سال تبلیغ و تلاش، فقط ۳۵ درصد؟

  دامنه ۶۰ تا ۷۰ درصدی از زنان جامعه در گروه محجبه‌های عرفی (بدحجاب با تعریف شرعی) قرار دارند که از این میان ۱۰ - ۱۵ درصد بدحجاب هنجارشکن بوده و سایر افراد در گروهی هستند که می‌توان آنها را دارای حجاب عرفی و یا بدحجاب معمولی تلقی کرد. ۳۰ تا ۴۰ درصد از زنان نیز در گروه باحجاب‌ها قرار دارند.

 • و اینک، کاسبان شفافیت!

  و اینک، کاسبان شفافیت!

  در دنیای پرخبر و پیچیده امروز، روابط و مناسبات زیادی وجود دارد که مردم دوست دارند و البته حق دارند که از آنها با خبر باشند؛ کاملا شفاف! طبق قانون عرضه و تقاضا، برخی رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی این نیاز و حق مردم را به چشم یک بازار می‌بینند و تلاش می‌کنند در جذب مشتری از هم سبقت بگیرند. اینجا نقطه آغاز انحراف است؛ جایی که کاسبان، «خوراک شفافیت مسموم به اتهام» را به مشتریان خود غالب می‌کنند.

 • روزی که «کافی» به کاباره رفت

  روزی که «کافی» به کاباره رفت

  «نزدیک مهدیه، سه، چهارتا دکان پایین‌تر، یک دکان عرق‌فروشی بود. من خیلی ناراحت بودم که جنب مهدیه، عرق‌فروشی است. یک روز هم از خانه بیرون آمدم دیدم یک مشت از این جوان‌هایی که نباید جلوی دکانش باشند، هستند. پیرمردی ارمنی و عرق‌فروش بود اسمش آرشاک بود...»

 • «ایموجی»‌ها چه می‌گویند؟

  «ایموجی»‌ها چه می‌گویند؟

  امروز ۱۷ جولای ۲۰۱۸ است. روز جهانی ایموجی. درست ۹ سال است که ما آدم‌ها با «ایموجی» ‌ها خو گرفته‌ایم و ترجیح می‌دهیم به جای استفاده از واژه‌ها و بیان احساساتمان برای یکدیگر شکلک‌های زردرنگ بفرستیم. صورتک‌های رنگی که به جای ما لبخند می‌زنند، گریه می‌کنند و عصبانی می‌شوند؛ صورتک‌هایی که زحمت همه عواطف ما را به دوش می‌کشند.

 • روایت ۴ زن که در استادیوم منقلب نشدند!

  روایت ۴ زن که در استادیوم منقلب نشدند!

  درست است که شما مردها ما زن‌ها را به استادیوم راه نمی‌دهید. درست است که همه تصور ما زن‌های ایرانی از فوتبال، زل زدن به یک قاب یخ‌زده روی مبل خانه‌هایمان است اما قرار نیست ما زن‌ها قلبمان نتپد برای این چهارگوشه سرسبز و آن توپ دو رنگ سپید و سیاه...

 • صدا و سیما چگونه «قماربازی» را حلال کرد؟

  صدا و سیما چگونه «قماربازی» را حلال کرد؟

  برای این گزارش می‌شد تیترهای زیادی زد؛ مثلا «راه‌اندازی کازینوی حلال در صدا و سیما» یا «قماربازی در رسانه ملی» و یا هر چیزی مثل این‌ها؛ اما پرسش اصلی ما این است که صدا و سیما چگونه «قماربازی» را حلال کرد و سود حاصل از این قماربازی دقیقا به جیب چه کسی یا کدام ارگان می‌رود؟

 • بچه‌ می‌کشت، وقتی بچه‌کُشی مد نبود!

  بچه‌ می‌کشت، وقتی بچه‌کُشی مد نبود!

  اخبار قتل و آزار کودکان در سال‌های اخیر به میزان قابل توجهی منتشر شده است. البته نمی‌توان به قطعیت گفت که لزوما آمار کودک‌آزاری و بچه‌کشی نسبت به دوران قدیم بسیار زیاد شده اما لااقل به واسطه توسعه فضای مجازی و گسترش شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها، اخبار آن بیشتر به گوش مردم می‌رسد.

 • مرثیه چریک عارف در فراق روشنفکر مبارز

  مرثیه چریک عارف در فراق روشنفکر مبارز

  می‌گویند که هیچ‌کس مانند چمران، شریعتی را نفهمید و درست زمانی که همه در برابر سیل انتقادات علیه شریعتی سکوت کرده بودند، کسی که شجاعانه از او سخن گفت، مصطفی چمران بود؛ مهندس چریک عارفی که برای یک روشنفکر دینی مبارز، مرثیه‌ها سرود و عاشقانه او را خواند.

 • خیلی کوتاه از کسب و کار ۴ زن جنوبی

  خیلی کوتاه از کسب و کار ۴ زن جنوبی

  باید اول صبح که هنوز آفتاب نزده از جایت بلند شوی و این تو باشی که نور بپاشی به زندگی‌ات. باید بلد باشی با ظرافت، ماهی و میگوی تازه صیدشده پاک کنی و زیر لب لالایی مادران جنوب را زمزمه کنی. باید بلد باشی نقش حنای جنوب بزنی روی دست آدم‌ها؛ بدون اینکه کسی راه و رسم نقش زدن روی قلب تو را بلد باشد. باید بلد باشی نقاب‌های زنان بندر را سوزن بزنی و در عین حال لبخند بزنی به شکمی که ۷ ماه است بار دارد.

 • آداب و رسوم کشورهای مسلمان در عید فطر

  آداب و رسوم کشورهای مسلمان در عید فطر

  عید فطر از مهم‌ترین جشن‌ها و اعیاد مسلمانان است. در کشورهای اسلامی، عید فطر از جمله اعیاد بسیار مهم محسوب می‌شود و معمولاً با تعطیلی رسمی همراه است اما کشورهای مسلمان دیگر چه آداب و رسومی برای این عید دارند؟

 • حکمت‌هایی از آن مرد آسمانی

  حکمت‌هایی از آن مرد آسمانی

  نهج‌البلاغه گزیده‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و سخنان کوتاه حضرت علی(ع) است. با هم چند حکمت کوتاه را مرور کنیم و بیشتر بیندیشیم.

 • جدال شرم و آگاهی برای این ۷ روز

  جدال شرم و آگاهی برای این ۷ روز

  مثلا یک روز در محل کارتان هستید و دل‌درد امانتان را می‌برد. مجبورید ظاهر را حفظ کنید و اجازه ندهید عمق این درد را کسی حس کند. سراغ همکاران خانم می‌روید و در گوشی دنبال «ژلوفن» یا هر چیزی شبیه آن می‌گردید. ۱۵ دقیقه‌ای منتظر می‌مانید تا قرص، درد را تسکین دهد. دوباره پشت میز می‌نشینید و به کارتان ادامه می‌دهید، بدون اینکه اجازه دهید این درد عمیق که در جانتان می‌پیچد خللی در زندگی روزانه‌تان ایجاد کند.

 • «گربه‌خوری» یا «گل‌به‌خودی»؟

  «گربه‌خوری» یا «گل‌به‌خودی»؟

  چندروز پیش خبرنگار صدا و سیما تصویری از یک قابلمه که خوراکی نامعلوم در آن طبخ می‌شد، در صفحه شخصی‌اش منتشر کرد و مدعی شد که مردم بخش قرقری، ملادادی و هیرمند واقع در استان سیستان و بلوچستان به دلیل فقر و نداری با گوشت گربه شکم خود را سیر می‌کنند که این موضوع‌ با واکنش‌های متعددی روبرو شد. اما این پست اینستاگرامی از کجا سر درآورد؟