خبرنگار: 71463

 • جنجال جدید غرب؛ ادعا بر سر برنامه موشکی ایران

  جنجال جدید غرب؛ ادعا بر سر برنامه موشکی ایران

  جدال لفظی میان مقامات ایرانی و آمریکایی درباره ادعای آزمایش موشکی جدید ایران در هفته گذشته شاید یکی از مهم‌ترین اخبار کشور بود که در سطح بین‌الملل واکنش‌هایی را به همراه داشت و منجر به برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد هم شد. ادعاهایی که از آن بوی جنجال جدیدی علیه ایران به مشام می‌رسد.

 • بگذارید یک روز دانشجو برای دانشجویان بماند!

  بگذارید یک روز دانشجو برای دانشجویان بماند!

  روز دانشجو که می‌شود دانشگاه‌های کشور رنگ و بوی دیگری به خود می‌گیرند. ۱۶ آذر هر سال روز دانشجوهاست. جوانانی که پرسشگری، هیجان و مطالبه از مسئولان جزیی جدایی‌ناپذیر از ذات‌شان است. اما گویا فضای دانشگاه هم مثل بسیاری دیگر از شئونات جامعه امروز ایرانی کم کم به سمت تغییر و بی‌تفاوتی در حال حرکت است. دانشگاهی که پویا نباشد جامعه پویایی هم نخواهد ساخت.

 • مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

  مراقب ظهور «متولدان فصل تحریم» باشیم!

  «میلیاردر ایرانی»، «دلال نفتی»، «بانکدار بزرگ»، «غارتگر بیت‌المال» و ... چندین لقب دیگر به او نسبت داده می‌شود. «ب. ز.» این روزها در زندان منتظر اجرای حکم اعدامی است که به گفنه خیلی‌ها در صورت باز نگشتن اموال و بدهی‌ها، دوای درد فساد نیست و بهتر است سرچشمه چنین فسادهایی خشک شود.

 • مسیری که همه مدیران خواهند رفت

  قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در حال اجرایی شدن؛

  مسیری که همه مدیران خواهند رفت

  ۲۶ آبان یا ۱۵ آذر چندان تفاوتی ندارد. به هر حال طبق قانون، بازنشسته‌ها باید پست‌های خود را تحویل دهند. با اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در سال ۹۷، تعداد زیادی از مدیران دولتی باید از میزهای خود دل بکنند و جا را برای تازه‌نفس‌ها باز کنند.

 • جدول ترکیب جدید کابینه دوازدهم

  جدول ترکیب جدید کابینه دوازدهم

  جلسه شنبه ۵ آبان مجلس شورای اسلامی تکلیف چهار وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارتخانه‌های امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت را مشخص کرد تا دولت دوازدهم از این به بعد با ترکیب کامل جلسات خود را تشکیل دهد.

 • به «امانتداران امنیت» اعتماد کنیم

  به «امانتداران امنیت» اعتماد کنیم

  صحبت از ناامنی گسترده می‌کنند. می‌خواهند مرزها و نقاط داخلی ایران را بی‌ثبات و ناامن جلوه دهند. از مدت‌ها پیش تبلیغات رسانه‌ای‌شان آغاز شده و هر از چندی با انجام عملیاتی، تلاش برای از بین بردن امنیت در امن‌ترین کشور خاورمیانه دارند.

 • در این گزارش «اخبار خوب، مفید و امیدبخش» بخوانید

  در این گزارش «اخبار خوب، مفید و امیدبخش» بخوانید

  "اخبار خوب، مفید و امیدبخش مخابره کنید. " این پیامی است که مقام معظم رهبری در ۱۳ آبان ۱۳۷۸ و پس از آغاز به کار خبرگزاری ایسنا خطاب به این خبرگزاری صادر کردند. اما این روزها وقتی به رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نگاهی می‌اندازیم بیشتر از اخبار امیدبخش شاهد اخبار ناامیدکننده و یاس‌آور هستیم.

 • دست احمدی‌نژاد به نشان کدام پیروزی بالا آمده است؟

  دست احمدی‌نژاد به نشان کدام پیروزی بالا آمده است؟

  محمود احمدی‌نژاد پدیده منحصر به فردی است. او هر روز رفتاری از خود بروز می‌دهد تا سوژه باشد. یک روز با انتشار کلیپ، یک روز با نامه نوشتن به مقام معظم رهبری و یک روز با نشان دادن علامت پیروزی رو به دوربین‌ها. او ذاتا دوربین را دوست دارد.

 • سفرنامه نیویورکِ "مرد دوست‌داشتنی"

  سفرنامه نیویورکِ "مرد دوست‌داشتنی"

  سفر امسال رئیس‌جمهور به نیویورک در حالی انجام شد که ایرانیان عزادار شهادت جمعی از هموطنان در حادثه تروریستی اهواز بودند. از طرفی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی روحانی را یک "مرد دوست‌داشتنی" خوانده و مدعی شده بود که تقاضای دیدار با ایرانی‌ها را رد کرده است. رئیس جمهوری اسلامی ایران در حالی عازم آمریکا شد که تلاش داشت در دیدارها و سخنرانی‌های خود خروج آمریکا از برجام را محکوم کرده و از مواضع ایران در روابط بین‌المللی خود قاطعانه دفاع کند.

 • ما خوبیم، همه بد!

  ما خوبیم، همه بد!

  لیست مفسدین همیشه در جیب کتش است. لیستی که هیچ‌وقت از اسامی آن سخنی نمی‌گوید. محمود احمدی‌نژاد هر روز دایره اتهاماتی که به دیگران به‌خصوص سران قوا می‌زند را گسترده‌تر می‌کند. گویا او می‌خواهد همیشه و به هر نحوی در صدر اخبار باشد.

 • نشست سران قوا؛ هماهنگی بیشتر، تنش کمتر

  نشست سران قوا؛ هماهنگی بیشتر، تنش کمتر

  رهبر انقلاب اسلامی در سخنرانی ۲۲ مرداد خود با اشاره به جلسات مشترک سران قوا، این اقدامات را مفید ارزیابی کردند و فرمودند که "سه قوه باید با هم‌افزایی مشکلات را از پیش ملت بردارند". همین سخنان نشان می‌دهد که جلساتی که با ابتکار ایشان با جدیت بیشتری پیگیری می‌شوند در عمل توانسته‌اند گره‌گشای برخی مشکلات کشور باشند و این خود نویدبخش هماهنگی و تعامل بیشتر میان قوای سه‌گانه کشور است.

 • «ایرانِ جوان» را در «چهل سالگی» هم تجربه کنیم

  با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان؛

  «ایرانِ جوان» را در «چهل سالگی» هم تجربه کنیم

  انقلاب اسلامی ایران که به پیروزی رسید بیشتر مسئولان حکومت پهلوی یا به خارج از کشور گریختند و یا در دادگاه‌های انقلاب به اعدام و زندان محکوم شدند. پس از سال ۵۷ ایران ماند و تعدادی جوان انقلابی که رویای ساختن کشوری اسلامی را در سر می‌پروراندند.

 • خون تازه در رگ‌های پیر مدیریت کشور

  قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در راه اجرایی شدن است؛

  خون تازه در رگ‌های پیر مدیریت کشور

  قرار است به جوان‌ها بها داده شود. می‌گویند بازنشستگان باید جای خود را به تازه‌نفس‌ها بدهند. گفته می‌شود که بدنه مدیریتی کشور نیاز به پوست‌اندازی دارد. قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان تنها چند گام تا اجرایی شدن فاصله دارد. قانونی که در صورت اجرا باعث خروج تعداد زیادی از مدیران قدیمی و ورود جوانان به عرصه مدیریتی کشور خواهد شد.

 • کم گوی و گزیده گوی چون دُر...

  کم گوی و گزیده گوی چون دُر...

  فردا؛ سه‌شنبه، ششم شهریور نود و هفت رئیس‌جمهور در صحن علنی مجلس حاضر خواهد شد تا پاسخگوی سوالات نمایندگان پارلمان در پنج محور مشخص شده باشد. حضوری که در این مدت گمانه‌زنی‌ها و شایعات زیادی را پیرامون خود داشته است.

 • ... حالا چرا؟

  ... حالا چرا؟

  چهارشنبه هفته آینده صحن پارلمان ایران محل مواجهه رئیس‌جمهور با نمایندگان خواهد بود. روحانی در این روز به مجلس می‌رود تا پاسخگوی سوال نمایندگانی باشد که طرح سوال از رئیس‌جمهور را در پنج محور مطرح کرده‌اند. اقدامی که حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال خود داشته است.

 • حکایت «کسبه بی‌وفا»

  حکایت «کسبه بی‌وفا»

  همیشه در شرایط حساس عده‌ای سودجو بدون توجه به شرایط جامعه تنها به فکر پر کردن جیب‌های خود هستند. این روزها که شایعات مختلف اقتصادی باعث تلاطم در بازار ایران شده بسیاری از این بداندیشان رو به احتکار آورده‌اند. عملی مذموم که برای آن در قانون هم مجازات سختی در نظر گرفته شده اما گویا عده‌ای زالوصفت گوش‌شان به هشدارها بدهکار نیست.

 • دولت «سخنگو» ندارد

  دولت «سخنگو» ندارد

  هنوز مشخص نیست چه کسی قرار است ریاست جلسات سه‌شنبه‌های داغ طبقه هشتم ساختمان کوثر را به عهده بگیرد. ۲۷ روز از آخرین نشست خبری سخنگوی دولت می‌گذرد ولی هنوز جانشین او اعلام نشده است.

 • «مسیح بی‌معجزه»

  «مسیح بی‌معجزه»

  «شاید بهترین راه این باشد که دیگر ادامه ندهید. بهترین کار عذرخواهی از مردم و واگذاری صحنه به خود مردم است...ملت کلا ناراضی است، به‌خصوص از دولت. مردم دیگر قبول ندارند دولت را. قوای دیگر را هم قبول ندارند.»

 • خاضع در قبال مردم، باصلابت در مقابل دشمن + فیلم

  "مردم" نقش اول گفت‌وگوی تلویزیونی رییس‌جمهور بودند

  خاضع در قبال مردم، باصلابت در مقابل دشمن + فیلم

  «مگر می شود خبر نداشته باشم؟» این پاسخ رییس‌جمهور به ابهامی است که گفته می‌شود او از مشکلات کشور و مردم خبر ندارد. شایعاتی که رییس دولت را به بی‌خبری از اوضاع کشور و بی‌عملی و بی‌برنامه بودن در مقابل آنها متهم می‌کرد. روحانی اما با سخنان دیشب خود و اشاره به جزییات اتفاقات ایران نشان داد نه تنها بر اوضاع اشراف دارد بلکه تلاش می‌کند هرچه زودتر شرایط کشور را بسامان کند.

 • کج‌سلیقگی در طراحی یک دعوت

  کج‌سلیقگی در طراحی یک دعوت

  مدت‌ها بود که زمزمه سوال از رئیس‌جمهور در راهروهای پارلمان شنیده می‌شد. نمایندگان مجلس به سردمداری تعدادی از اعضای فراکسیون ولایی از ماه‌ها قبل این پروژه را دنبال می‌کردند. سرانجام با نامه روحانی به لاریجانی قرار است رئیس دولت در صحن مجلس پاسخگوی نمایندگان ملت باشد.

 • وحــدت؛ ضـــرورتــی بـــرای حــفـظ ایــران

  وحــدت؛ ضـــرورتــی بـــرای حــفـظ ایــران

  قرار است حلقه فشار هر روز تنگ‌تر شود. دشمنان ایران کمر همت بسته‌اند با انواع تهدیدات و فشارها جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش خواسته‌های ناحق‌شان کنند. در این میان عده‌ای آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و وحدت مردم و مسئولان را نشانه گرفته‌اند ولی بعضی‌ها که حتی سابقه دشمنی با انقلاب اسلامی را دارند به انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا می‌پردازند.

 • عرض خود می‌بری و ...

  عرض خود می‌بری و ...

  هنوز کسی نمی‌داند دونالد ترامپ دقیقا می‌خواهد چه سیاستی را در قبال ایران در پیش بگیرد. رئیس‌جمهور ایالات متحده این روزها بسیار خشمگین است. او که گمان می‌کرد با خروج آمریکا از برجام می‌تواند جهان را با خود همراه کند با همراه نشدن اروپایی‌ها و روسیه و چین، امروز منزوی شده و گاه و بی‌گاه، با بهانه و بی‌بهانه ایران و ایرانیان را تهدید می‌کند. این بار اما اظهارات قاطع حسن روحانی خشم آقای تاجر را به شدت درآورده است.

 • تغییر آری، استیضاح...؟

  ایسنا از ضرورت ترمیم کابینه گزارش می‌دهد؛

  تغییر آری، استیضاح...؟

  چند ماهی است که در راهروهای مجلس زمزمه استیضاح برخی از وزرای دولت دوم روحانی شنیده می‌شود. نمایندگان از عملکرد تعدادی از اعضای کابینه دوازدهم راضی نیستند. عده‌ای از تغییرات در تیم اقتصادی دولت سخن می‌گویند و بعضی‌ها مشکلات اقتصادی کشور را ناشی از ضعف عملکرد مردان روحانی می‌دانند.

 • واکنش معکوس

  واکنش معکوس

  ماجرا از پخش یک مستند در تلویزیون شروع شد. مستندی که حواشی زیادی با خود به همراه آورد. از انتقادات داخلی تا حتی واکنش‌های بین‌المللی. بیراهه مستندی بود که می‌خواست به یک معضل اجتماعی بپردازد اما گویا خودش به یک معضل تبدیل شد.

 • به وقت شفافیت

  به وقت شفافیت

  ایجاد انواع و اقسام مشکلات اقتصادی برای کشور به‌خصوص در ماه‌های اخیر و ابهامات بر سر واگذاری ارز و سکه سرانجام رهبر انقلاب را هم وارد ماجرا کرد تا ایشان به رئیس‌جمهور دستور دهند که "ضمن رسیدگی به موضوع، گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود".

 • سفر روحانی به اروپا؛ تلاش برای کم کردن فشار آمریکا

  رئیس‌جمهور به اتریش و سوئیس سفر می‌کند

  سفر روحانی به اروپا؛ تلاش برای کم کردن فشار آمریکا

  رئیس‌جمهور در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری در راس یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت روسای جمهور سوئیس و اتریش به برن و وین سفر خواهد کرد.

 • روزه سکوت ثواب ندارد

  روزه سکوت ثواب ندارد

  «ما با مردم کم حرف می‌زنیم. مدیران دولتی ما روزه سکوت گرفته‌اند. نمی‌دانم از چه می‌ترسند. هر کس درپست مدیریتی خود باید بداند طبق قانون اساسی و وظیفه شرعی، دارای توانمندی بالایی است و باید به وظیفه خود عمل کند و اگر می‌ترسد و از اخم این و آن هراس دارد، باید کنار برود. واجب نیست این افراد تا پایان چهار سال بر صندلی خود بنشینند.» بیشتر از دو ماه از این صحبت‌های اول اردیبهشت رئیس‌جمهور در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید می‌گذرد اما واکنش مدیران به این اظهارات چه بوده؟ تقریبا هیچ!

 • افطاری‌های صمیمانه با آقای رئیس

  افطاری‌های صمیمانه با آقای رئیس

  طبق معمول هر سال، امسال هم رئیس‌جمهور در شب‌های ماه رمضان میزبان گروه‌ها و اقشار مختلف مردم بود تا در ضیافت‌های افطاری ریاست‌جمهوری، هم از دغدغه‌های آن‌ها باخبر شود و اظهاراتشان را بشنود و هم حرف‌های خود را به گوش آنان برساند.

 • تعامل با شرق برای تقابل احتمالی با غرب

  رئیس‌جمهور از سفر سه روزه به چین بازگشت؛

  تعامل با شرق برای تقابل احتمالی با غرب

  تعامل با شرق به عنوان رویکرد تحقق منافع ملی در سیاست خارجی و کم‌اثر کردن اقدامات تحریمی آمریکا علیه ایران، مقابله با یکجانبه‌گرایی آمریکا، پررنگ کردن نقش ایران در سازمان همکاری شانگهای، استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی ایران در کنار کشورهای شرقی و توسعه بازرگانی از طریق راه ترانزیت ایران به خصوص ایجاد جاده ابریشم از اهداف سفر سه‌روزه رئیس‌جمهور به چین بود که تلاش شد در دیدارهای دوجانبه روحانی با سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای تحقق یابد.

 • تکرار توهین به مقامات، نتیجه گذشت یا بی‌تفاوتی؟

  تکرار توهین به مقامات، نتیجه گذشت یا بی‌تفاوتی؟

  زمانی به گروه فشار معروف بودند. غوغاسالارانی که کارشان توهین به مخالفان‌شان، بر هم زدن سخنرانی‌ها و ایجاد ترس برای کنار زدن رقیب بود. حالا به نیروهای خودسر شهره شده‌اند، هرچند در ماهیت کارشان تفاوتی ایجاد نشده است. توهین‌کنندگان به مقامات کشور، چنان حاشیه امنی دارند که از پخش شدن فیلم و عکس‌شان در حال هتاکی به بزرگان، ابایی ندارند.