استانی-فرهنگی و هنری

برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • خبرهای جعلی و راه‌های مقابله با آن

  خبرهای جعلی و راه‌های مقابله با آن

  رییس دانشگاه سوره گفت: نمی توانیم با خبر جعلی مقابله کنیم، مگر اینکه جنس آن را بشناسیم و یکی از مهمترین راه های مقابله با خبر جعلی، تجهیز کاربران به امکانات سواد رسانه ای است.

 • "گذرآقا نجفی" و حرف و حدیث‌ها

  "گذرآقا نجفی" و حرف و حدیث‌ها

  رئیس شورای شهر اصفهان به‌تازگی نسبت به مصوبۀ اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری در خصوص گذر آقانجفی انتقاد کرده و گفته: «مردم ساکن در گذر آقا نورالله نجفی سال‌هاست با گردوخاک زندگی می‌کنند و این نامه مشکلات زیادی را در شهر اصفهان ایجاد خواهد کرد.» دو تن از ساکنان آن محله اما به ایسنا می‌گویند این حرف‌های رئیس شورای شهر است که برای ما مشکل ایجاد می‌کند، نه نامه شورای عالی که شهرداری را مکلف کرده بعد از ۱۲ سال بی‌توجهی، بساط نابسامانی‌ها را جمع کند.

 • «تاریخ تئاتر اصفهان» در راه نشر

  «تاریخ تئاتر اصفهان» در راه نشر

  کتاب «تاریخ تئاتر اصفهان» نوشتۀ ناصر کوشان که علاوه بر پرداختن به تاریخ نمایش اصفهان از دورۀ صفویه تا پهلوی، در فصلی با عنوان «خنداندن مردمِ بی‌لبخند» به زندگی و آثار رضا ارحام صدر نیز پرداخته، به‌زودی توسط نشر افراز منتشر می‌شود.

 • شروع رسمی چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان

  شروع رسمی چهارمین المپیاد فیلمسازی نوجوانان

  در آیین افتتاحیه چهارمین المپیاد فیلم سازی نوجوانان ایران اعلام شد که تاریخ اختتامیۀ این المپیاد به یکم آبان ماه موکول شده تا مربیان بتوانند ارتباطی بهتر با نوجوانانی که آیندۀ سینمای ایران هستند، داشته باشند.

 • چراغ جشنواره فیلم کودک، مجازی روشن شد

  چراغ جشنواره فیلم کودک، مجازی روشن شد

  ویروس کرونا، افتتاحیۀ سی و سومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان را به پشت‌بام فرهنگسرای مادر و کودک اصفهان برد تا علاوه بر مخاطبانی که به واسطۀ شبکه اصفهان و تلویزیون تعاملی تیوا شاهد پخش این برنامه بودند، ساکنان ساختمان‌های مجاور این فرهنگسرا نیز از پنجرۀ خانه‌هایشان مهمان حضوری آن باشند.

 • صفر تا صدِ گردشگری کشاورزی

  صفر تا صدِ گردشگری کشاورزی

  اولین تصوری که با شنیدن ترکیب «گردشگری کشاورزی» به ذهن می‌رسد، این است که تعدادی از گردشگران، سرِ زمین‌های کشاورزی می‌روند و آنجا با مراحل مختلف کاشت محصولات گوناگون آشنا می‌شوند؛ «گردشگری کشاورزی» اما چیزی فراتر از این‌ است.

 • آغاز به کار جشنواره فیلم کودک از فردا

  آغاز به کار جشنواره فیلم کودک از فردا

  آیین افتتاحیۀ سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان، یکشنبه ۲۷ مهرماه از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ از شبکه امید، شبکه اصفهان و تلویزیون تعاملی تیوا به صورت زنده پخش می‌شود.

 • سلام از دور بر شاهِ خراسان

  سلام از دور بر شاهِ خراسان

  مدیرکل اوقات و امور خیریه استان اصفهان پس از شرح بخشی از سجایای اخلاقی امام رضا (ع)، یادآور شد که سلامِ ما از هر کجا که باشیم توسط ایشان شنیده می‌شود و از شهروندان خواست تا با توجه به‌ سختی‌هایی که کادر درمان به خاطر ویروس کرونا متحمل شده‌اند، در توسلات خود، جوانب بهداشتی را نیز رعایت کنند.

 • مدایح نبوی در مثنوی معنوی

  مدایح نبوی در مثنوی معنوی

  حبّ مولانا نسبت به پیامبر غیرقابل انکار است و شیوه‌ای که آن شاعر عارف برای پرداختن به امتیازات رسول اسلام پیشه کرده، سراسر درس.

 • همه‌چیز دربارۀ «اطلس خوراک ایرانی»

  به بهانۀ روز جهانی غذا؛

  همه‌چیز دربارۀ «اطلس خوراک ایرانی»

  چیدن میوۀ اقتصاد غذا در ایران، نیازمند عبور از مراحلی است که بی‌شک، مشارکت تمامی شهروندان و نهادها را می‌طلبد و دبیر مرکز اطلس خوراک ایرانی، برای رسیدن به این هدف، علاوه بر بیان توضیحاتی دربارۀ ضرورت پرداختن به مکتب خوراک ایرانی، از همگان، برای مشارکت در تدوین «اطلس خوراک ایرانی» دعوت کرده است.

 • آمدم ای شاه، پناهم بده...

  آمدم ای شاه، پناهم بده...

  بنیاد هنرهای ترکیبی الست اصفهان در دهۀ سوم ماه صفر، ویژه برنامۀ «پناهم بده» را هر شب در صحن امام حسن مجتبی (ع) واقع در حرم مطهر رضوی برگزار می‌کند.

 • ادامۀ سریال تعطیلی بناهای تاریخی اصفهان

  ادامۀ سریال تعطیلی بناهای تاریخی اصفهان

  تعطیلی بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان که ابتدا تا ۱۸ مهر اعلام و سپس، تا آخرین روز هفتۀ جاری تمدید شده بود، به دلیل شیوع گستردۀ ویروس کرونا تا روز ۲۷ مهرماه ادامه خواهد داشت.

 • چه خبر از چهارباغ؟

  چه خبر از چهارباغ؟

  مدیر پروژه‌های چهارباغ عباسی، علاوه بر اعلام این خبر که مرمت هتل جهان تا نوروز ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید، دربارۀ تصمیماتی که برای احداث موزۀ چهارباغ، خانۀ سپنتا و پیرایش طبقات اول و دوم واحدهای فروش در چهارباغ گرفته‌ شده، توضیحاتی ارائه داد.

 • پاسخ‌های دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان به پرسش‌های خبرنگاران

  پاسخ‌های دبیر جشنواره فیلم کودک و نوجوان به پرسش‌های خبرنگاران

  دبیر سی و سومین دوره از جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، در نشست خبری مجازی خود با معرفی داوران بخش سینمای ایران و بین الملل و اعلام اسامی هنرمندانی که در این دوره بناست از فعالیت آن‌ها تجلیل شود، دربارۀ شیوه و هزینۀ برگزاری این جشنواره نیز توضیحاتی را بیان کرد.

 • لزوم رعایت حریم فعلی محور تاریخی فرهنگی اصفهان

  لزوم رعایت حریم فعلی محور تاریخی فرهنگی اصفهان

  مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، یادآور شد که تا زمان تصویب ابلاغ هرگونه حریم جدید برای محور تاریخی فرهنگی اصفهان، حریم مصوب قبلی لازم‌الاجراست.

 • حیرت فلسفی؛ از خیام تا حافظ

  حیرت فلسفی؛ از خیام تا حافظ

  خیام و حافظ در برابر عظمت وجود آدمی و رازهای پنهان آن احساس کوچکی و ناتوانی و نادانی و حیرت می‌کنند و این حس را صادقانه با ما در میان می‌گذارند. شعر آن‌ها تاریخ‌مصرف ندارد چراکه حیرت بشر نیز هرگز تمام نمی‌شود.

 • تعطیلی بناهای تاریخی را تمدید نکنید

  درخواست معاونت گردشگری از ستاد کرونای استان؛

  تعطیلی بناهای تاریخی را تمدید نکنید

  معاون سرمایه‌گذاری و گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان با اعلام خبر تعطیلی اماکن گردشگری و بناهای تاریخی اصفهان تا پایان هفتۀ جاری گفت: در حال تهیه نامه‌ای برای ارسال به ستاد کرونای استان هستیم تا از آن‌ها بخواهیم تعطیلی بناهای تاریخی را بیش از این تمدید نکنند چرا که ازدحامی در این فضاها وجود ندارد.

 • جزئیاتی دربارۀ طرح جامع حمایت از هنرمندان در دوران کرونا

  جزئیاتی دربارۀ طرح جامع حمایت از هنرمندان در دوران کرونا

  طرح جامع حمایت از هنرمندان در دوران کرونا می‌کوشد با انتشار فراخوان موضوعی در شش حوزۀ هنرهای تجسمی، موسیقی، سینما، ادبیات، تئاتر و سایر بخش‌ها، آثار هنری را جذب کند و حمایت از هنرمندان را در بستر اهداف فرهنگی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان قرار بدهد.

 • درنگی در غزل و آواز با نگاهی به حافظ و شجریان

  درنگی در غزل و آواز با نگاهی به حافظ و شجریان

  این‌که چرا شجریان از بین شعر بیدل و حافظ و خاقانی، حافظ را انتخاب  می‌کند، چرا بسیاری از مخاطبان حافظ و شجریان، بی‌اینکه مراجعۀ مداوم به غزل و آواز این دو داشته باشند، دوستشان دارند و چه وقت یک غزل و یک آواز، چنانچه حافظ سرود و شجریان خواند، در دل نخبه و عوام جا خوش می‌کند؟ سؤالاتی است که عضو هیأت علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان به آن پاسخ می‌دهد.

 • معرفی هیأت داوران جایزه زاون قوکاسیان

  معرفی هیأت داوران جایزه زاون قوکاسیان

  دبیر جایزۀ زاون قوکاسیان علاوه بر معرفی هیأت داوران این جایزه در سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، از برگزاری برنامۀ «شب زاون» به صورت مجازی خبر داد.

 • تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی هنری اصفهان تا پایان هفته

  تمدید تعطیلی مراکز فرهنگی هنری اصفهان تا پایان هفته

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از تمدید تعطیلی خدمات حضوری مراکز فرهنگی و هنری تا ۲۵ مهرماه خبر داد.

 • اصفهان؛ هدیه زاینده‌رود

  اصفهان؛ هدیه زاینده‌رود

  همان‌طور که مصر را هدیه نیل دانسته‌اند، اصفهان نیز هدیه زاینده‌رود است.

 • شورای عالی شهرسازی و معماری هم به گذر آقانجفی «نه» گفت

  شورای عالی شهرسازی و معماری هم به گذر آقانجفی «نه» گفت

  دبیر پویش مردمی «نه به گذر آقانجفی» از مخالفت قاطعانۀ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با هرگونه تخریب جدید و اتصال بخش‌های تخریب‌شده جهت ایجاد گذر سواره‌رو برای احداث خیابان نورالله نجفی در حریم میدان نقش‌جهان خبر داد.

 • مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن

  مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن

  تابستان سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸،  بابک رفیعی علوی و علی شجاعی اصفهانی از گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان، با بررسی یکی از بخش‌های حوضۀ آبریز زاینده‌رود در منطقۀ «کفرود_ورزنه» و سپس کاوش در سه محوطه، موفق به کشف بقایای زیستی مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد شدند. تابستان امسال نیز قرار بود این مطالعات ادامه پیدا کند که کرونا مانع شد اما به‌زودی این گروه باستان‌شناس، مطالعات بالادست حوضۀ آبریز زاینده‌رود را آغاز می‌کنند تا با مقایسۀ نتایجی که تاکنون از پایین دست این حوزه به دست آمده، به شناخت بیشتری دربارۀ نحوۀ زیست بشر در کنار این رودخانۀ دائمی برسند.

 • دعوت به مواجهۀ هنرمندانه با نماد اصفهان

  دعوت به مواجهۀ هنرمندانه با نماد اصفهان

  مدیر موزه هنرهای معاصر اصفهان با بیان توضیحاتی دربارۀ نماد شهر اصفهان و روند تحول آن در گذر زمان، از انتشار فراخوان یک رویداد تجسمی مرتبط با همین نماد به نام «در مقیاس قوس»، خبر داد.

 • «مدرسه سینما»؛ طرح خوبی که در حد حرف باقی ماند...

  «مدرسه سینما»؛ طرح خوبی که در حد حرف باقی ماند...

  یک کارگردان گفت: طرح مدرسه سینمای جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان، ایدۀ بی‌نظیری بود که می‌توانست الگویی برای بقیه شهرها باشد؛ بچه‌ها می‌توانستند از این مدرسه استفاده کنند و اساتید خوبی هم آمادگی همکاری داشتند اما متأسفانه حمایتی از بالا صورت نگرفت و فقط در حد حرف باقی ماند.

 • ماجرای بازیگر شدنِ «وحدت»

  ماجرای بازیگر شدنِ «وحدت»

  رضا ارحام صدر و نصرت‌الله وحدت با هم تست هنرپیشگی دادند، با هم پذیرفته شدند و تا سال‌ها به‌عنوان زوج هنری تئاتر اصفهان، روی صحنه می‌درخشیدند؛ حالا از فوت ارحام صدر ۱۲ سال گذشته و دیشب خبر رسید که وحدت نیز در بیمارستان ایرانمهر تهران، جان به جان‌آفرین تسلیم کرده است.

 • نوای مداحان اصفهانی در «هشت بهشت» می‌پیچد

  نوای مداحان اصفهانی در «هشت بهشت» می‌پیچد

  به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی، مجموعه‌ای از مداحی‌های پنج مداح اصیل اصفهانی در قالب مجموعه‌ای به نام «نای نی» از برنامۀ «هشت بهشت» شبکۀ اصفهان پخش می‌شود.

 • خانه‌ای که دیگر یک میراث ملی نیست...

  خانه‌ای که دیگر یک میراث ملی نیست...

  بیست و یک روز بعد از رسانه‌ای شدن خطر خروج خانۀ «کتابی» اصفهان از فهرست میراث ملی کشور، اعلام شد که دیوان عدالت اداری به درخواست حوزه علمیۀ اصفهان، در دادگاه تجدیدنظر رأی به خروج این خانه از فهرست آثار ملی داده و همین امر، سرنوشت خانۀ «کتابی» را در هاله‌ای از ابهام فروبرده است.

 • سیدجواد هاشمی: فیلم جشنواره‌ای نمی‌سازم

  سیدجواد هاشمی: فیلم جشنواره‌ای نمی‌سازم

  سیدجواد هاشمی با تأکید بر اینکه فیلم جشنواره‌ای نمی‌سازد، می‌گوید: من در بازیگری، ژانر دفاع مقدس و شخصیت‌های نزدیک به شهدا و بسیجی‌ها را انتخاب کرده بودم اما در کارگردانی، به سمت تخصص خودم که کودک و نوجوان است حرکت کردم و شک ندارم برای اینکه در این زمینه برند شوم راه مناسبی را انتخاب کرده‌ام.