• «نادری پشت در داشتی؟»

  ناصر الملک در گوش میرزا رضای کرمانی مطلبی می‌گوید و او به فکر می‌رود و ساکت می‌شود. می‌پرسند به او چه گفتی؟ پاسخی به این مضمون می‌دهد که «به او گفتم ناصرالدین شاه را کشتی، نادری پشت در داشتی؟»

 • ابعاد ناشنیده‌ ترور ناصرالدین‌شاه

  ابعاد ناشنیده‌ ترور ناصرالدین‌شاه

  اتابک که از مرگ ناصرالدین‌شاه مطمئن بود، اجازه نداد کسی جسد را معاینه و وارسی کند و مدعی شد که شاه هنوز زنده‌است. او در کالسکه کنار جسد نشست و آن را در مجاورت پنجره نگه داشت تا مردم نیم‌رخ شاه را ببینند؛ آن‌گاه دست‌ شاه را گرفت و شروع به تکان دادن آن در کنار پنجره و در مسیر بازگشت به تهران کرد. با این ترفند، هر کس کالسکه را می‌دید، شاه را زنده به حساب می‌آورد.

 • هیتلر و رضاشاه

  دوستی ایران و آلمان برای کشور گران تمام شد.

 • درباره ایمنی‌درمانی سرطان چه می‌دانیم؟

  ایمنی‌درمانی فصل جدیدی از روش‌های مقابله با سرطان را در تاریخ پزشکی گشود و امروزه به‌قدری مقبولیت و معروفیت پیدا کرده که در کشورهای پیشرو در علوم پزشکی هرساله سرمایه‌های تجاری، پژوهشی و ملی بسیاری به آن اختصاص می‌دهند.

 • بحران مشروعیت در فوتبال

  حتی مسئولان کره‌شمالی با آن شیوه‌های خاص در مدیریت کشور که به مدیریت فوتبال‌شان هم تسری پیدا کرده تا این حد با تذکرات و تهدیدهای فیفا روبه‌رو نیستند که ایران روبه‌روست.

 • /طنز/

  پروین: خیال کنید تورِ دروازه دهن‌تونه!

  اظهار نظری تازه درباره کرونا سوژه ای به دست طنزنویس شهرونگ داد.

 • اسکوچیچ راه‌حل مشکل تیم ملی را پیدا کرد؟

  اسکوچیچ راه‌حل مشکل تیم ملی را پیدا کرد؟

  اگر اسکوچیچ تصور می کند با دیدن چند بازی لیگ، نامه نگاری با مربیان ایرانی برای تعامل بیشتر و دیدار با هومن افاضلی می تواند گره ای از مشکلات فوتبال ایران باز و راه حل صعود به جام جهانی را پیدا کند سخت در اشتباه است.

 • خلاف‌های بزرگ با دستانی کوچک

  دستان کوچک‌شان به جای این که بوی توپ پلاستیکی یا اسباب بازی بدهند بوی مواد مخدر می‌دهند و لباس‌های کهنه‌ای که بر تن دارند به جای این که بر اثر دویدن در کوچه پس کوچه‌های خاکی محله‌شان، کثیف شوند بر اثر فروختن مواد مخدر زیر آفتاب داغ تابستان رنگ باخته‌اند.

 • خصوصی‌سازی با استقلال و پرسپولیس چه می‌کند؟

  خصوصی‌سازی با استقلال و پرسپولیس چه می‌کند؟

  اگر آنچه وزیر ورزش مدام در رسانه‌ها تکرار می‌کند، درست باشد امسال مهم‌ترین سال برای سرخابی‌های پایتخت خواهد بود. جدا از بحث‌های بی‌پایان فوتبالی و اتهاماتی که دو رقیب سنتی و طرفداران‌شان به یکدیگر وارد می‌کنند، مسائل اقتصادی این دو باشگاه مهم‌ترین چالش پیش رو به حساب می‌آید. چالشی که قرار است با عرضه سهام استقلال و پرسپولیس به بورس، تبدیل به یک فرصت شود.

 • خاطرات شنیدنی یک «اطلاعاتی»

  خاطرات شنیدنی یک «اطلاعاتی»

  روزنامه‌ اطلاعات ۱۶ سال از کیهان بزرگ‌تر است. اطلاعات از ۱۹ تیر سال ۱۳۰۵ تا الان دارد منتشر می‌شود و انتشار کیهان از سوم خرداد سال ۱۳۲۱ شروع شده است. این دو روزنامه کهن‌سال، سال‌های سال، چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن از اصلی‌ترین و مهم‌ترین رسانه‌های ایران بودند.

 • پیاله گلسرخی نه؛کاسه پلاستیکی حتماً

  پیاله گلسرخی نه؛کاسه پلاستیکی حتماً

  «قبلاً هرچه می‌خریدم سعی می‌کردم در یک الی دو کیسه پلاستیکی جا دهم. بعدش هم که می‌آمدم خانه، کیسه‌ها را خالی می‌کردم و تای شان می‌کردم می‌گذاشتم گوشه کابینت تا دوباره از آنها استفاده کنم، مثلاً برای زباله یا چیزهای دیگری که نیاز به کیسه نو نداشت. اصلاً کم پیش می‌آمد برای خانه کیسه زباله بخریم. حالا اما هم تعداد کیسه‌های خرید بیشتر شده و هم بعد از اینکه خریدها را خانه می‌آورم، محتویات کیسه‌ها را در کیسه فریزر می‌ریزم و می‌گذارم گوشه آشپزخانه تا به‌قول خودمان کرونایش برود و کیسه‌های خرید را هم ناخواسته دور می‌ریزم. خودم هم می‌دانم این‌طوری پلاستیک بیشتری مصرف می‌شود.»

 • پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها

  پشت پرده خبرسازی واگذاری کیش و قشم به چینی‌ها

  «واگذاری جزایر قشم و کیش به چینی‌ها» شایعه‌ای است که هرازگاهی در فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای مطرح شده و بر سر زبان‌ها می‌افتد و به بحث‌های درون تاکسی و دورهمی‌ها تبدیل می‌شود. مشکلات اقتصادی و آثار تحریم‌های اقتصادی هم سرعت نشر این شایعات و باورپذیری آنها در بین مردم را افزایش داده است.

 • افسردگی تنفسی

  افسردگی تنفسی یا هیپوونتیلاسیون به تنفس کند و کم عمق گفته می شود. دلایل بسیاری موجب افسردگی تنفسی می شوند که برخی از آنها جدی‌تر از سایرین هستند.

 • هیتلر و رویاهای بر باد رفته‌

  هیتلر و رویاهای بر باد رفته‌

  «خیلی‌ها گمان می‌کنند هیتلر به زندگی هیچ موجودی اهمیت نمی‌داد اما او در تمام زندگی‌اش گیاهخوار بود و حتی برای اجرای قوانین مربوط به حقوق حیوانات و حمایت از آنها با خیلی‌ها ‌جنگید. هیتلر حتی قصد داشت قوانینی را تصویب کند که بعد از پایان جنگ جهانی دوم میزان مصرف گوشت در وعده‌های غذایی مردم کم شود!»

 • پرسپولیس در آستانه ۱۰۰۰تایی شدن

  پرسپولیس در آستانه ۱۰۰۰تایی شدن

  تیم پرسپولیس در لیگ جاری می‌تواند به ۱۰۰۰ امتیاز در لیگ برتر برسد.

 • دست کوتاه کودکان ایرانی از «شاهنامه»

  دست کوتاه کودکان ایرانی از «شاهنامه»

  باید برای بچه‌ها با استفاده از شاهنامه، کارهای رایانه‌ای و پویانمایی تولید کرد؛ کتاب گویا ساخت؛ فیلم ساخت و نمایشنامه نوشت که اثر وضعی داشته باشد. بازنویسی که فراوان هست و اصلا بازنویسی تنها، کافی نیست.

 • سیتروئن که بود؟

  سیتروئن که بود؟

  آندره گوستاو سیتروئن در ۱۹۰۰ از «اکول پلی‌تکنیک» فارغ‌التحصیل شد و پس از آن به‌عنوان یک مهندس و طراح صنعتی مشغول به‌کار شد. در همان سال از لهستان که زادگاه مادرش بود، دیدار کرد. طی این سفر نجاری را دید که مشغول کار روی چرخ دنده‌ای با ساختار استخوان ماهی بود. این چرخ دنده با صدای کمتر و به شکلی روان‌تر کار می‌کرد. سیتروئن حق اختراع و امتیاز آن را با مبلغی بسیار اندک خریداری کرد که همین خرید ساده منجر به اختراعی شد که به سیتروئن اعتبار فراوانی بخشید؛ یعنی چرخ دنده‌های مارپیچی دوبل.

 • ۱۷ میلیارد؛ هزینه یک شعار!

  ۱۷ میلیارد؛ هزینه یک شعار!

  برخی فقط حدس می‌زنند محمدحسن انصاری‌فرد دوست نداشت پرسپولیس با مربی انتخاب‌شده توسط ایرج عرب به مقام قهرمانی برسد. او مایل بود در قامت یک فاتح، گل‌محمدی را به پرسپولیس بیاورد، بعد در کنار یحیی و مطهری و افشین پیروانی و کریم باقری عکس دسته‌جمعی بگیرد و بتواند شعار معروف «کادر تمام پرسپولیسی» را سر بدهد؛ شعاری که حالا بیش از ۱۷ میلیارد تومان برای باشگاه پرسپولیس هزینه در پی داشته است. بله؛ هزینه برخی شعارها سرسام‌آور است!

 • اسرار تیمی که می‌خواهد قهرمان شود

  اسرار تیمی که می‌خواهد قهرمان شود

  قهرمانی احتمالی در لیگ نوزدهم، پرسپولیس را به تنهایی در صدر فهرست پرافتخارترین تیم‌های تاریخ لیگ برتر قرار خواهد داد. تا امروز پرسپولیس و سپاهان هر دو ۵قهرمانی و ۲نایب‌قهرمانی دارند اما پوکر پرسپولیس تعداد جام‌های لیگ برتری این تیم را به عدد ۶خواهد رساند.

 • /طنز/

  فال ماسک!

  انسان‌ها از نظر نوع ماسک زدن به چند دسته تقسیم می‌شوند.

 • جهش بورس و الزامات حفظ سرمایه مردم

  جهش بورس و الزامات حفظ سرمایه مردم

  ‌کسری‌ بودجه سالانه کشور، محقق‌نشدن بخش درآمدی آن و البته عملکرد خارج از برنامه دولت‌ها را نشان می‌دهد.

 • تله‌های ذهنت را بشناس!

  «یکی از مسائلی که می‌تواند روی عملکرد انسان‌ها در بزرگسالی تاثیر داشته باشد، نحوه شکل‌گیری افکار آنها در طول عمر است.»

 • آیا پساکرونایی هم در کار خواهد بود؟

  آیا پساکرونایی هم در کار خواهد بود؟

  آیا واقعاً ممکن است، پساکرونایی در کار نباشد؟ این واژه سازی‌ها با روح و روان‌مان چه می‌کند؟ آیا بازمانده امیدمان را هم از بین می‌برد؟

 • افشاگری‌ برادرزاده ترامپ درباره کودکی «دونالد»

  افشاگری‌ برادرزاده ترامپ درباره کودکی «دونالد»

  در سراسر ایالات متحده امریکا اشتیاق و کنجکاوی برای شناخت لایه‌های پنهان شخصیتی و خانوادگی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا آنقدر زیاد است که علی رغم تمام تلاش‌های این خانواده برای جلوگیری از انتشار کتاب مری ترامپ، برادرزاده رئیس جمهور، این کتاب منتشر می‌شود و حتی دو هفته زودتر از موعد مقرر یعنی در روز ۱۴ جولای در دسترس عموم قرار می‌گیرد؛ کتابی که در آن آمده است، رئیس جمهوری امریکا در «کودکی» هدف «آزار» قرار گرفته و بشدت از پدرش می‌ترسیده است.

 • دلیل ‌مخالفت شورای نگهبان با اساسنامه المپیک

  دلیل ‌مخالفت شورای نگهبان با اساسنامه المپیک

  رئیس سابق سازمان تربیت بدنی می‌گوید ارسال اساسنامه کمیته ملی المپیک به شورای نگهبان اقدام درستی نبوده است.

 • عدد ۳۴ را به خاطر بسپاریم

  عدد ۳۴ را به خاطر بسپاریم

  هر چند درگذشت حتی یک هموطن بر اثر سهل‌انگاری زیاد است و باید با تمام توان جلوی آن را گرفت ولی ما در زمینه کرونا و در شیب نزولی فوتی‌های آن به عدد ۳۴ رسیده بودیم که رکورد قابل قبولی بود و باید حفظ می‌شد و در تقلیلش کوشش شایسته به عمل می‌آمد.

 • ۵ روش برای کاهش درد و التهاب ناشی از ورزش

  ۵ روش برای کاهش درد و التهاب ناشی از ورزش

  اگر به انجام ورزش با حداکثر ظرفیت و توان خود ادامه دهید بدون این که زمانی را برای استراحت کافی اختصاص داده و یک رژیم غذایی نامناسب را دنبال کنید، تردیدی وجود نخواهد داشت که وارد یک چرخه بی پایان از ترومای بافت و التهاب پس از ورزش خواهید شد.

 • گل‌محمدی: از همین الان می‌گویم که من نیستم!

  یحیی و تهدید به استعفا؟

  گل‌محمدی: از همین الان می‌گویم که من نیستم!

  سرمربی پرسپولیس در نهایت ترجیح داد به سکوت خود در قبال اتفاقات حاشیه‌ای این تیم واکنش روشنی نشان دهد و پاسخ حواشی را داد.

 • انتقام به جای عدالت

  مساله اصلی دادگاه ماری سورات که بعدها موضوع بحث‌های زیادی شد نه به زن بودنش برمی‌گشت نه به حمایت و همدلی‌اش از ائتلاف جنوبی‌ها. مساله اصلی این بود که مقامات ایالات متحده - که به تازگی جنوبی‌ها را در جنگ مغلوب و تسلیم کرده بودند - ابتدا تصمیم به مجازات گرفتند و بعد شواهد و قراین را برای اثبات جرم او تنظیم کردند که در واقع نه دادرسی و اجرای عدالت که انتقام‌جویی کور بود.

 • چرا ما انسان‌ها می‌خندیم؟

  چرا ما انسان‌ها می‌خندیم؟

  خنده در حقیقت یک احساس و یک نوع بیان احساسی است و با استفاده بیشتر از آن در روابط عاطفی و نزدیک می توانیم احساس رضایت و خوشنودی بیشتری داشته باشیم.