• آن «فرهاد» دوست داشتنی و عمیق

  تورج شعبانخانی:

  آن «فرهاد» دوست داشتنی و عمیق

  «فرهاد از همه بیشتر به فکر مردم بود. غصه قشر فقیر جامعه را می‌خورد. خیلی دل‌رحم بود. با این‌ حال در سال‌های آخر عمرش هیچ وقت نتوانست به آن چه می‌خواست و دغدغه‌اش بود برسد. تصور فرهاد تصوری ایده‌آل از موسیقی و هنر بود که با آن چه اتفاق افتاد زمین تا آسمان فرق داشت. او و من عاشق ایران بودیم. هیچ وقت نتوانستیم برویم و جایی خارج از این خاک زندگی کنیم. البته او مدت کوتاهی به لندن رفت اما برگشت. اصلاً نتوانست تاب بیاورد. نمی‌توانست جای دیگری زندگی کند و به قول احمد شاملو: «چراغ او در این خانه می‌سوخت.»

 • ببینید چرا مردم به اخبار رسمی بی‌اعتمادند؟

  «تحقیق و بررسی کنید ببینید چرا مردم این همه به اخبار رسمی بی‌اعتمادند و تحت تاثیر شایعه‌پراکنی‌ها قرار می‌گیرند؟ به این سوال پاسخ بدهید که چرا ده‌ها موسسه با برچسب کار فرهنگی هزارها میلیارد تومان بودجه از دولت می‌گیرند و هیچ کار مثبتی نمی‌کنند و به اصل نظام هم فحش می‌دهند و طلبکاری می‌کنند؟»

 • دستور رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه

  وزیر دفاع خبر داد:

  دستور رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه

  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از پیگیری واگذاری بنگاه‌های اقتصادی در ارتش و سپاه خبر داد.

 • نشتی صداوسیما از کجاست؟

  روز دوشنبه ماجرای انتشار فیلم حاشیه‌ساز جلسه مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۸ در هیات نظارت بر صداوسیما بررسی می‌شود.

 • خاطرات یک مهندس کشتی‌های نفتکش از سانچی

  «عباس سرافراز، مهندس دوم کشتی‌های نفتکش که دو بار با کشتی سانچی سفر داشته و در موتورخانه این نفتکش غول پیکر فعالیت می‌کرد از زندگی و کار روی آب و لحظاتی گفت که در موتورخانه نفتکش‌های غول پیکر می‌گذرد. این مهندس ۴۲ ساله این روزها با خاطرات سرنشینان سانچی زندگی می‌کند که در سفرهای مختلف با آنها همکار بوده و خاطرات زیادی را رقم زدند.»

 • «برج»ها در جامعه «کلنگی» غریبه‌اند

  «برج»ها در جامعه «کلنگی» غریبه‌اند

  «گر چه بر اساس نظر کارشناسان، ساختمان پلاسکو بر اثر سهل‌انگاری انسانی آتش گرفته بود اما فروریختن آن سازه عظیم‌الجثه، همان حکایت غربت برج‌ها در جامعه کلنگی است.»

 • گفت‌وگو با آتش‌نشان‌های نجات‌یافته از «پلاسکو»

  گفت‌وگو با آتش‌نشان‌های نجات‌یافته از «پلاسکو»

  «پلاسکو اگر برای همه، ریزش یک ساختمان ١٧ طبقه بود که جان ٢٢ نفر را گرفت، برای آتش‌نشان‌ها فاجعه‌ای بود که دیگر برایشان تکرار نمی‌شود. برای آنها، زندگی، دو بخش شد، یکی قبل و یکی پس از پلاسکو.»

 • نه اغتشاشگر، نه مخالف نظام، ما کاسب بی‌پناهیم!

  یکی از کسبه پلاسکو:

  نه اغتشاشگر، نه مخالف نظام، ما کاسب بی‌پناهیم!

  «قرار بود بیمه تأمین‌ اجتماعی ماهیانه یک‌ میلیون تومان کمک‌هزینه بدهد. بله دو بار داد اما بعد دیگر خبری نشد. وام ۳۰۰‌میلیون با سود ۹‌درصد هم رویا است! ما نه جزو گروه و جناحی هستیم و نه اغتشاشگریم، نه مخالف نظامیم و نه سیاسی‌کار؛ ما کاسب بی پناهیم!»

 • ابطحی روایت کرد:

  ابراز علاقه ضرغامی به خاتمی

  همه جنجال‌ها از یک صبحانه آغاز شد؛ صبحانه‌ای در دفتر عزت‌ا... ضرغامی یعنی رئیس اسبق سازمان صداوسیما.اصلاح‌طلبان در زمان مدیریت عزت‌ا... ضرغامی بر صداوسیما انتقادات زیادی به او مطرح کردند مانند بخش خبری ۲۰:۳۰، مستندهای سیاسی «دیروز، امروز و فردا»، «رو به فردا» و «شناسنامه»، مصاحبه‌های جنجالی با محکومان و بسیاری موارد دیگر و این باور را تقویت کردند که صداوسیما در انحصار جناح رقیب اصلاحات است. اما دعوت او از یک اصلاح‌طلب شناخته‌شده به نام محمدعلی ابطحی اقدامی قابل تامل و هدفمند ارزیابی می‌شود.

 • وضعیت ذخایر آبی کشور وخیم است

  وضعیت ذخایر آبی کشور وخیم است

  «تنها ٤١ درصد ظرفیت سدهای کشور آبگیری شده است. ٩٦ سد از ١٧٧ سد مهم کشور کمتر از ٤٩ درصد آب دارند. میزان بارندگی در تهران در مقایسه با پارسال ٦٦ درصد کاهش داشته است.»

 • واکنش یک نماینده به قطع دست سارقی در مشهد

  عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس گفت: بهتر بود قاضی پرونده سارق مشهد با بررسی اجمالی زندگی این فرد و گرفتاری‌ها و مشکلات معیشتی مردم حکم دیگری را انتخاب می‌کرد.

 • بازرگان نمی‌خواست از سیاست کنار بکشد

  هاشم صباغیان در سالروز درگذشت نخست‌وزیر دولت موقت:

  بازرگان نمی‌خواست از سیاست کنار بکشد

  «مهندس بازرگان نمی‌خواست از عرصه سیاست کنار برود. چندین باری هم که استعفا دادند رهبر کبیر انقلاب گفته بودند: اگر قرار باشد بروی، همه با هم باید برویم! مهندس بازرگان هیچ‌وقت با سیاست قهر نکرد. یک جمله‌ای داشتند و می‌گفتند: سیاست وجود ماست! سیاست از ما جدانشدنی است.»

 • گفت‌وگو با یک اعدامی نجات‌یافته

  همه مثل من خوش‌شانس نیستند که زنده بمانند

  «من اگر می‌دانستم ١٣ سال تاوان یک لحظه را می‌دهم و حتی ممکن است جانم را پای آن بدهم، هیچ‌ وقت آن چاقو را برنمی‌داشتم. الان هم که آزاد شده‌ام هنوز تاوان می‌دهم و در خانواده خودم غریبه‌ام. بزرگ‌ترین چیزها را از دست داده‌ام. باید جای من باشید تا بدانید چه ‌می‌گویم. من در زندان دیدم یکی سر اینکه چه کسی مسافر را زودتر سوار کند یا یک دقیقه زودتر سر عابربانک برود، یکی را کشت و قصاص شد... همه مثل من خوش‌شانس نیستند که زنده بمانند.»

 • روایتی کاملا متفاوت از حادثه پلاسکو

  روایتی کاملا متفاوت از حادثه پلاسکو

  ساعت ۱۱:۳۰ شب بود که برایش پیام فرستادم که آیا تمایل دارد درباره آتش‌سوزی پلاسکو که از آن جان سالم به در برد، صحبت کند یا نه؟ برایم نوشت: «یه سال می‌گذره از زمانی که منم می‌تونستم نباشم اما هستم. در معجزه خدا و حضور فرشته نجاتش شکی نیست.خوشحال می‌شم اگر کمکی از دستم بربیاد.»

 • اصرار امام بر خواندن پیامش توسط یک گوینده زن

  محمد هاشمی روایت کرد:

  اصرار امام بر خواندن پیامش توسط یک گوینده زن

  محمد هاشمی رئیس پیشین سازمان صدا و سیما خاطره‌ای از اصرار امام (ره) بر خواندن پیامش توسط یک گوینده زن روایت کرد.

 • چرا خبر اختلاف کی‌روش و قلعه‌نویی کذب است؟

  چرا خبر اختلاف کی‌روش و قلعه‌نویی کذب است؟

  با هماهنگی انجام شده بین کادر فنی تیم ملی و ذوب آهن رشید مظاهری و مرتضی تبریزی در تمرین ریکاوری امروز تیم ملی حاضر نشدند.

 • پیشنهاد عباس عبدی به سردار سلیمانی

  پیشنهاد عباس عبدی به سردار سلیمانی

  اعتراضات دی‌ماه سال جاری واقعیت‌های مهمی را برای بسیاری از افراد آشکار کرد که از جهت شناخت جامعه به نوعی اتمام حجت تلقی می‌شود. به تعبیر دیگر از این ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر نمی‌شد که واقعیت اجتماعی بروز یافته و به صورت عریان خود را نشان دهد؛ واقعیتی که اگر پیش از این نیز اجازه بروز داشت، کم‌کم خود را آشکار می‌کرد.

 • نقش«احمدی‌نژاد را تنها نمی‌گذاریم»در اعتراضها

  احمد مازنی بررسی کرد

  نقش«احمدی‌نژاد را تنها نمی‌گذاریم»در اعتراضها

  حجت الاسلام احمد مازنی با بیان اینکه در اعتراضات اخیر از سایت های سلطنت‌طلبان تا سایت «احمدی‌نژاد را تنها نمی‌گذاریم» فعال بودند، گفت:بیشتر تریبون های نماز جمعه در مسیر ایجا نفرت نسبت به دولت حرکت کردند.

 • جنجال ساختن «کشتی و قرآن مطلا»

  ساختن چیزهای تزیینی از جنس طلا، نقره، برنز یا هر چیز دیگری، از اتفاقات بیرون از زندگی معمول مردم است و حاشیه ای به حساب می آید و در دنیای «خبر»، پرداختن به جزییات این ساخته ها، جزو «اخبار زرد» به حساب می آید و کنجکاوی جدیدی نیست؛ اما آیا اگر آنچه با طلا ساخته شده، کتاب آخرین پیامبر الهی باشد هم باز حکایت از همین قرار است؟

 • «رسانه مسئول» یا «خبر خوب»؟!

  همایش "خبر خوب، رسانه مسئول" روز سه شنبه ۲۶ دی‌ماه از سوی خبرگزاری فارس در تالار سوره سازمان تبلیغات اسلامی با حضور جمعی از اصحاب رسانه همسو برگزار شد.

 • مردم عربستان پس از ۳۵ سال در سینما! +تصاویر

  مردم عربستان پس از ۳۵ سال در سینما! +تصاویر

  حضور مردم عربستان در سالنهای عربستان سوژه ای برای عکاسان این کشور شده است.

 • «خاتمی حرف بزند اما نه…»

  شاگرد آیت الله مصباح یزدی:

  «خاتمی حرف بزند اما نه…»

  پس از گذشت ۸ سال از انتخابات ۸۸، تغییر و تحریف‌هایی در روایت‌های رسمی از تاریخ معاصر انقلاب و جنگ، به ویژه درباره‌ی حضور افرادی چون «میرحسین موسوی»، «سید محمد خاتمی» ، «مهدی کروبی»، «هاشمی رفسنجانی» و حتی این اواخر، «محمود احمدی‌نژاد» دیده می‌شود.

 • قاتل زن جوان پس از ۱۳ سال دستگیر شد

  پس از ۱۳ سال قاتل زن جوان در استان فارس توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.

 • ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس

  ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس

  آستان قدس دوباره به اظهارات علی مطهری واکنش نشان داد. ماجرا از یک جمله علی مطهری، نایب رئیس مجلس شروع شد. او بر ضرورت پرداخت مالیات از سوی آستان قدس تاکید کرده و گفته بود: «هرکسی یا هر نهادی که درآمدی دارد، باید مالیات بدهد؛ معنی ندارد که بگوییم آستان قدس معاف از مالیات است.»

 • چگونه تلگرام را بی‌اثر کنیم؟

  چگونه تلگرام را بی‌اثر کنیم؟

  همیشه برخی افراد و دستگاه‌ها هستند که موتور خود را برای توجیه جامعه به‌کار می‌اندازند و با قلب واقعیت می‌کوشند که تصویر دلخواه خود را به دیگران قالب کنند. البته درنهایت خودشان را از درک واقعیت محروم می‌کنند و مردم هم به راه خود می‌روند. یکی از مسائلی که این روزها موضوع بحث و گفت‌وگو در عرصه عمومی است، مسأله فیلترشدن یا نشدن تلگرام است. مشکل این نیست که عده‌ای موافق فیلترینگ تلگرام هستند، مشکل منطق آنان در موافقت است که بسیار عجیب می‌نماید که در زیر به چند مورد آن اشاره می‌شود.

 • از تحریف صحبت روحانی تا سکوت برابر احمدی نژاد

  تحلیل غرویان از انتقاد یک گروه سیاسی از رییس جمهور

  از تحریف صحبت روحانی تا سکوت برابر احمدی نژاد

  یک هفته‌ای است که برخی از چهره‌های سیاسی و دینی همچنان درباره سخنان رئیس جمهوری در جمع مدیران وزارت اقتصاد اظهار نظر می‌کنند. روحانی در تشریح ضرورت وجود نقد در زمان حاضر، به نقادی مسائل اجتماعی و سیاسی در زمان زندگی معصومین استناد کرده بود. منتقدان اما این را رد و عنوان می‌کنند که چنین رویکردی قابل قبول نیست. از این میان برخی چهره‌ها همچون آیت‌الله مصباح یزدی، درحالی سخنان رئیس جمهوری را به چالش کشیده است که خود عباراتی شبیه آن بیان کرده بود.

 • اجرای حکم قطع دست دزد گوسفند در زندان مشهد

  چند سال قبل وقوع سرقتهای متعدد در اطراف برخی شهرهای استان خراسان رضوی و جنوبی، درحالی آغاز شد که فرد یا افراد ناشناسی با تخریب شبانه در و دیوار منازل روستایی، گوسفندان اهالی روستا را به سرقت می بردند.

 • دلیل سکوت عارف در مجلس چیست

  دلیل سکوت عارف در مجلس چیست

  محمدرضا عارف دلیل اینکه در بیشتر مواقع در مجلس سکوت می کند را اعلام کرد.

 • حکام قابل نقد هستند

  سید مهدی طباطبایی:

  حکام قابل نقد هستند

  از خطبه‌های امیرالمؤمنین علی(ع) در نهج البلاغه نیز این گونه بر می‌آید که ایشان باور داشت اگر حاکم مورد نقد قرار نگیرد، دچار خطا خواهد شد. چنانکه در خطبه 216 نهج البلاغه آمده است که امیرالمؤمنین مردم را خطاب قرار داد و فرمود: «آن ملاحظه کاری‌ها و موافقت‌های مصلحتی که در برابر مستبدان اظهار می‌دارند، در برابر من اظهار مدارید، با من به سبک سازشکاری معاشرت نکنید، گمان مبرید که اگر به حق سخنی به من گفته شود بر من سنگین آید.»

 • صدای این دختران را بشنوید

  صدای این دختران را بشنوید

  جمعه‌ای که گذشت، روز خاصی برای فوتبال اصفهان بود. 5 ساعت پیش از داربی این شهر میان سپاهان و ذوب آهن در ورزشگاه نقش‌جهان، بانوان فوتبالیست این دو باشگاه نیز در قالب شهرآورد فوتبال بانوان به مصاف هم رفتند. دیداری که با تساوی بدون گل به پایان رسید و البته حاشیه‌هایی را هم به همراه داشت.