• ویدئو / فروش قانونی ماریجوانا در داروخانه‌های پایتخت اروگوئه

  ویدئو / فروش قانونی ماریجوانا در داروخانه‌های پایتخت اروگوئه

  اروگوئه اولین کشور جهان است که مصرف ماریجوانا در آن قانونی است و تولید و فروش آن در دست دولت است. از ماه ژوییه ۲۰۱۷ مردم می‌توانند این ماده را از داروخانه ها نیز تهیه کنند. اکنون ۱۶ داروخانه در پایتخت اروگوئه در شبکه دولتی توزیع ماریجوانا هستند. البته برای خرید آن سهمیه وجود دارد: هر کس مجاز است در هفته ۱۰ گرم ماریجوانا بخرد. همچنین خرید آن برای همه آزاد نیست. خریداران باید حتما شهروند اوروگوئه باشند، به سن قانونی رسیده باشند و نام و اثر انگشت دیجیتالی‌شان در فهرست مرکز دولتی نظارت بر فروش ماریجوانا، ثبت شده باشد. هدف، نظارت و کنترل بر خرید و فروش، و کنترل هویت خریداران و جلوگیری از قاچاق است.

 • صوت / بسته خبری ۵ اردیبهشت ۹۷

  صوت / بسته خبری ۵ اردیبهشت ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۵ اردیبهشت

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۵ اردیبهشت

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۹ فروردین تا ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / نشست خبری الیور استون در جشنواره جهانی فیلم فجر

  ویدئو / نشست خبری الیور استون در جشنواره جهانی فیلم فجر

  الیور استون سینماگر سرشناس آمریکایی صبح چهارشنبه - ۵ اردیبهشت - در نشستی خبری در پردیس سینمایی «چارسو» (محل برگزاری سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر) حاضر شد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

 • ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور در تبریز

  ویدئو / نشست خبری رئیس‌جمهور در تبریز

  رئیس‌جمهور حسن روحانی در پایان سفر خود به استان آذربایجان شرقی، در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های استانی در تبریز شرکت کرد. او در این نشست، با اشاره به موضوع برجام، گفت: برجام یا می‌ماند یا نمی‌ماند. اگر بماند، کامل می‌ماند و اگر نماند، همه با آن خداحافظی می‌کنند.

 • ویدئو / نسل جدید سوخت‌های تجدیدپذیر

  ویدئو / نسل جدید سوخت‌های تجدیدپذیر

  پژوهشگران یک طرح اروپایی، در آزمایشگاهی در شمال اسپانیا، توانسته‌اند از کاه، نوعی سوخت تازه تهیه کنند. زیست‌شناسان و شیمی‌دانان این مرکز پژوهشی که با استفاده از کاه، «بیوبوتانول» تولید می‌کنند می‌گویند این ماده‌ می‌تواند یک سوخت جایگزین تولید کند که‌ بسیار کاراتر بوده و با محیط زیست بسیار همسازتر است. تبدیل خوراک دام به یک سوخت جایگزین، نیازمند یک فرآیند پیچیده مکانیکی، شیمیایی و مولکولی است. پژوهشگران برای رسیدن به فرمول تولید ایده‌آل، صدها فرآیند گوناگون را آزموده‌اند.

 • ویدئو / قول روحانی برای پیگیری وعده‌هایش

  ویدئو / قول روحانی برای پیگیری وعده‌هایش

  حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه توسعه و افتتاح پروژه‌های زیربنایی و اقتصادی آذربایجان شرقی که سه‌شنبه شب (۴ اردیبهشت) در تبریز برگزار شد، گفت: برخی می‌گویند فلانی در زمان انتخابات وعده داد، حالا چه شده است. حتماً بدانید روزی نبوده که قول‌هایی را که در انتخابات داده‌ام، پیگیری نکنم. وعده‌هایم را پیگیری می‌کنم و در این مسیر از یاری مردم نیز مدد می‌طلبم.

 • ویدئو / ۱۰ جانور ‌مرگ‌آفرین

  ویدئو / ۱۰ جانور ‌مرگ‌آفرین

  طبیعت برخی جانوران کشنده و خطرناک است، حتی اگر به جثه و ظاهرشان نیاید. اندازه آنها می‌تواند بزرگ یا کوچک، ریز یا درشت باشد اما در هر حال دردسرسازند. در این ویدئو تنها به تعدادی از این جانوران خطرناک که می‌توانند میزبان خود را به کام مرگ بکشند اشاره می‌کنیم.

 • ویدئو / شهردار تهران، یکی از این ۷ نفر

  ویدئو / شهردار تهران، یکی از این ۷ نفر

  پس از مدیریت ناتمام محمدعلی نجفی در شهرداری تهران و استعفای بحث برانگیز این چهره اصلاح‌طلب، بار دیگر اعضای شورای شهر تهران به تکاپو برای انتخاب شهردار افتادند؛ مسئولیتی پر از چالش با مشکلات تلنبار شده و غالبا به جا مانده از دوره مدیریت قبلی بر این سازمان عریض و طویل. مسائلی که نجفی هم با همه سابقه مدیریتی خود و پشتوانه مردمی و دولتی‌ای که داشت در نهایت نتوانست بر آن‌ها فائق آید؛ هرچند او در مدت هفت ماهه مدیریت خود اقدامات مثبتی مثل ساماندهی ساختارها و بخشنامه‌های ضد فساد انجام داد که شاید نتیجه آن در آینده بیشتر مشخص شود.

 • صوت / بسته خبری ۴ اردیبهشت ۹۷

  صوت / بسته خبری ۴ اردیبهشت ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / سخنرانی رئیس‌جمهور در جمع مردم تبریز

  ویدئو / سخنرانی رئیس‌جمهور در جمع مردم تبریز

  رئیس‌جمهور حسن روحانی صبح سه‌شنبه (۴ اردیبهشت) در جمع مردم تبریز با تاکید بر اینکه "توطئه آمریکا، صهیونیست‌ها و ارتجاع عرب در پیشرفت ایران تأثیر نمی‌گذارد"، اظهار کرد: آنهایی که در کاخ سفید نشستند، بدانند که به تعهدات خود پایبند باشند یا نباشند، ملت بزرگ ایران هرگونه نقشه و توطئه آنها را خنثی کرده و دولت به نمایندگی از ملت با قاطعیت در برابر آنها خواهد ایستاد.

 • ویدئو / حال و هوای بازار تجریش با ورود نوبرانه‌ها

  ویدئو / حال و هوای بازار تجریش با ورود نوبرانه‌ها

  با آمدن فصل بهار، نوبرانه‌های این فصل هم سر می‌رسند تا حال و هوای خاصی به بازارهای میوه و تره‌بار بدهند. چاقاله‌بادام، گوجه‌سبز و توت فرنگی، از جمله میوه‌های محبوب این فصل هستند که البته تا وقتی حکم نوبرانه و تازه‌وارد را دارند، قیمت‌هایشان بالاست. در این ویدئو حال و هوای بازار تجریش با ورود نوبرانه‌های بهاری را می‌بینیم.

 • ویدئو / خروج ۳۰ میلیارد دلار ارز و اقدامات دولت

  ویدئو / خروج ۳۰ میلیارد دلار ارز و اقدامات دولت

  بر اساس برخی ادعاهای مطرح‌شده، در سال گذشته حدود ٣٠ ‌میلیارد دلار ارز به کشور بازنگشته است. در واقع با دلار ۴۲۰۰ تومانی، این رقم معادل یک میلیون و ۵۷۵ هزار تومان برای هر ایرانی خواهد بود. اغلب ارزهایی که از کشور خارج شده به اسم واردات، به آن سوی مرزها رفته اما در قبال بخشی از آنها کالایی وارد کشور نشده و از سوی دیگر، تا پیش از اقدامات کنترلی دولت، میلیاردها دلار ارز از طریق صرافی‌ها از کشور خارج شده است.

 • صوت / بسته خبری ۳ اردیبهشت ۹۷

  صوت / بسته خبری ۳ اردیبهشت ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / انحصار صداوسیما تشدید می‌شود؟

  ویدئو / انحصار صداوسیما تشدید می‌شود؟

  کمیسیون فرهنگی مجلس مقرر کرده‌اند مسئولیت صدور مجوز و تنظیم مقررات صوت و تصویر در فضای مجازی و نظارت بر آن منحصراً بر عهده صداوسیما باشد. هرچند یک عضو این کمیسیون اعلام کرد این مصوبه شامل خبرگزاری‌ها نمی‌شود، اما تأیید کرده که به هر حال به معنی انحصار صداوسیما برای صدور مجوز رادیو و تلویزیون دیجیتال است. به نظر می‌رسد وقتی برخی مسئولان، نگران از دست رفتن انحصار و کاهش مخاطبان رسانه‌ای هستند که تنها در فروردین امسال ۱۱۰ میلیارد تومان بودجه دریافت کرده، باید ایراد را در جای دیگری جست‌وجو کرد.

 • ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ ‌ونهم لیگ برتر فوتبال

  ویدئو / گل‌های هفته بیست‌ ‌ونهم لیگ برتر فوتبال

  هفته بیست‌ونهم لیگ برتر فوتبال کشورمان (جام خلیج فارس) با برگزاری هشت بازی در روز یکشنبه پیگیری شد. گل‌های بازی‌های این هفته را در این ویدئو می‌بینید.

 • ویدئو / چگونه در سن نوجوانی سرمایه‌دار شویم؟

  ویدئو / چگونه در سن نوجوانی سرمایه‌دار شویم؟

  با نوجوانانی آشنا شوید که با تأسیس شرکت‌های خود، در سن کم سرمایه‌دار شده‌اند. آن‌ها رازهای موفقیت خود را با شما در میان خواهند گذاشت.

 • صوت / بسته خبری ۲ اردیبهشت ۹۷

  صوت / بسته خبری ۲ اردیبهشت ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وضعیت اسفبار کودکان در یمن

  ویدئو / وضعیت اسفبار کودکان در یمن

  صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در اواخر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که بیش از ۱۱ میلیون کودک در کشور جنگ‌زده یمن در وضعیتی اسف‌بار زندگی می‌کنند و دو میلیون از آن‌ها از سوءتغذیه حاد رنج می‌برند. با وجود گذشت سه سال از بحران یمن، حملات خون‌بار علیه این کشور همچنان ادامه دارد.

 • ویدئو / نسل جدید تاکسی‌های پرنده

  ویدئو / نسل جدید تاکسی‌های پرنده

  کمپانی آمریکایی Terrafugia مدلی جدید از تاکسی‌های پرنده به نام TF-2 را طراحی کرده است. این تاکسی پرنده قابلیت انتقال مسافران، هم به‌صورت زمینی و هم هوایی را دارد؛ بدین‌گونه که یک اتاقک حمل مسافر با دو مدل از وسیله نقلیه زمینی و هوایی با بالاترین کارایی ادغام شده است.

 • ویدئو / ارتباط نواحی مختلف مغز با بیماری افسردگی

  ویدئو / ارتباط نواحی مختلف مغز با بیماری افسردگی

  افسردگی یک بیماری پیچیده است و می‌تواند دلایل مختلفی از قبیل عدم تعادل در فرآیندهای شیمیایی مغز، بیماری، حوادث ناگوار زندگی و علل ژنتیکی داشته باشد. هم‌اکنون می‌خواهیم بررسی کنیم دنیای بیرون چگونه بر مغز تأثیر می‌گذارد.

 • صوت / بسته خبری ۱ اردیبهشت ۹۷

  صوت / بسته خبری ۱ اردیبهشت ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / سخنرانی روحانی در جمع مدیران ارشد دولت

  ویدئو / سخنرانی روحانی در جمع مدیران ارشد دولت

  رئیس‌جمهور حسن روحانی صبح شنبه (یکم اردیبهشت) در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید، با اشاره به تصمیم دولت در زمینه تعیین نرخ ارز گفت: این تصمیم برای ۸۰ میلیون ایرانی مناسب بود؛ شاید برای بعضی هم خوب نبود اما ما باید به فکر اکثریت باشیم.

 • ویدئو / سفر به دنیای نقاشی‌ها در موزه‌ای در پاریس

  ویدئو / سفر به دنیای نقاشی‌ها در موزه‌ای در پاریس

  موزه هنر واقعیت مجازی در پاریس به نمایش آثار هنری معروف در اندازه‌های بزرگ می‌پردازد و این امکان را به بازدیدکنندگان می‌دهد که به درون نقاشی های مشهور وارد شوند. این ویژگی با استفاده از ۱۲۰ ویدئوپروژکتور و در زمینی به مساحت ۳۳۰۰ متر مربع و مجهز به استفاده از واقعیت مجازی، حاصل شده است. آثار به نمایش درآمده مربوط به «گوستاو کلیمت» و «فریدنسریچ هاندرت واسر»، هنرمندان اتریشی قرن ۱۹ و ۲۰ میلادی است و ارتفاعشان به ۱۰ متر می‌رسد.

 • ویدئو / شمشیر سامورایی چگونه ساخته می‌شود؟ - قسمت اول

  ویدئو / شمشیر سامورایی چگونه ساخته می‌شود؟ - قسمت اول

  "کاتانا" یا "کِتانا" نام یک نوع شمشیر ژاپنی است که از قرن ۱۳ میلادی مورد استفاده سامورایی‌ها بوده‌است. از ویژگی‌های بارز کتانا شکل زیبای آن و استحکام خارق‌العاده‌اش است. در طول تاریخ، شکل آن تغییرات مختصری یافته، ولی اصول پایهٔ آن همچنان بدون تغییر مانده‌است. کتانا اصولاً برای بریدن اجزای بدن طراحی شده تا زخمی‌کردن دشمن؛ به همین دلیل هر تیغهٔ آن به شکل خاصی طراحی شده تا قدرت برندگی بیشتری داشته باشد. این ویدئو نخستین قسمت از مستند نشنال جئوگرافیک درباره شمشیر سامورایی است.

 • ویدئو / برنامه‌ای برای ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار

  ویدئو / برنامه‌ای برای ورود فارغ‌التحصیلان به بازار کار

  حدود ۴ میلیون دانشجوی کارآموز در سراسر اروپا وجود دارد که ۶۰ الی ۷۰ درصد این افراد بلافاصله پس از پایان دوره کارآموزی وارد بازار کار می‌شوند، اما نکته مهم این است که با توجه به نرخ بالای بیکاری جوانان در اروپا باید از موثر بودن دوره‌های کارآموزی مطمئن شویم و ببینیم آیا معیارهای لازم را برآورده می‌کند یا نه. کمیسیون اروپا در اکتبر سال گذشته میلادی برنامه‌ای را برای موثر بودن دوره‌های کارآموزی و بهبود کیفیت آن ارائه کرده است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «خط باریک سرخ»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «خط باریک سرخ»

  خط باریک سرخ (The Thin Red Line)، فیلمی به کارگردانی «ترنس مارلیک» و محصول سال ۱۹۹۸ است. این فیلم که دربارۀ جنگ جهانی دوم ساخته شده، در استرالیا فیلمبرداری شده و از دریافت‌کنندگان جایزه خرس طلایی جشنواره برلین است. موسیقی متن فیلم کاری از آهنگساز مشهور آلمانی «هانس فلوریان زیمر» است.

 • ویدئو / سرزمین لاله‌های واژگون

  ویدئو / سرزمین لاله‌های واژگون

  لاله واژگون از گونه‌های منحصربفرد گل‌ها و گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است که به عقیده گیاه‌شناسان به سرعت در حال انقراض بوده و زیستگاه و تعداد این گونه گیاهی بسیار کاهش یافته است. این گل‌ها، به دلیل برداشت غیرقابل کنترل از گیاه و پیاز آن و نیز اقدام برخی افراد برای کندن بوته‌های آن‌ها، بیش از پیش در معرض نابودی قرار گرفته‌اند.

 • صوت / بسته خبری ۲۹ فروردین ۹۷

  صوت / بسته خبری ۲۹ فروردین ۹۷

  در میان مهمترین رویدادهای ایران و جهان که در ساعات گذشته اتفاق افتاده، برخی اخبار بیش از دیگر خبرها اهمیت یافته‌اند. در این بسته صوتی «ایسنابیست» برخی از مهمترین خبرهای امروز - ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ فروردین

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ فروردین

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۲۲ تا ۲۹ فروردین ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.