• ویدئو / مغز چطور یاد می‌گیرد و چطور فراموش می‌کند؟

  ویدئو / مغز چطور یاد می‌گیرد و چطور فراموش می‌کند؟

  دانشمندان در سال‌های اخیر متوجه شده‌اند مغز انسان برای اینکه خاطرات جدید را ثبت کند، گاه اطلاعات و خاطرات قدیمی‌ را حذف می‌کند. برای نخستین‌بار تیمی از «مؤسسة پژوهشی اسکریپس» نحوة عملکرد فیزیولوژی مغز هنگام شکل‌گیری و فراموش کردن خاطرات و اطلاعات را کشف کرده است. محققان متوجه شده‌اند «نورون دوپامین» که جزو نورون‌های پرتابی در مغز است، هم مسئولیت فرآیند یادگیری و هم خارج کردن خاطرات از ذهن را بر عهده دارد. وقتی نورون دوپامین خاطره جدیدی را ثبت می‌کند، همزمان فرآیند حذف خاطرات قدیمی‌تر را انجام می‌دهد که این فرآیند مانع از پر شدن بیش از حد ذهن می‌شود.

 • ویدئو / طرح جنجالی چند نماینده برای کنترل پیام‌رسان‌ها

  ویدئو / طرح جنجالی چند نماینده برای کنترل پیام‌رسان‌ها

  اواخر آبان‌ماه امسال ۹۵ نفر از نمایندگان مجلس، طرحی برای ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی تهیه کردند تا به‌واسطه آن قوانین تازه‌ای برای کنترل این برنامه‌ها ایجاد شود. این طرح که در کمیسیون فرهنگی مجلس در حال بررسی است، مخالفان زیادی دارد؛ مخالفانی که این طرح را مخالف حقوق شهروندی می‌دانند.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۱ آذر ۹۷

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۱ آذر ۹۷

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۴ تا ۲۱ آذر ۱۳۹۷) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / وزیر توبیخ می‌شود، کُری‌خوان‌ها می‌میرند!

  ویدئو / وزیر توبیخ می‌شود، کُری‌خوان‌ها می‌میرند!

  تحمل عقاید مخالف و علایق متفاوت در کنار یکدیگر، از جمله مسائلی است که جای خالی آن در نظام آموزشی ایران به شدت احساس می‌شود. نتیجه این کم‌طاقتی‌ها و عدم تحمل‌ها، چیزی جز بروز فاجعه نیست. نمونه‌ای از این فجایع را می‌توان در گزارشی در برنامه اخیر نود دید؛ آنجا که به برخی قتل‌های رخ‌داده در جریان کری‌خوانی‌های فوتبال پرداخته شده است. در نقطۀ مقابل، وزیر آموزش و پرورش چند روز قبل گفت بخاطر اینکه اجازه داده بود دیدار فوتبال پرسپولیس - کاشیما در مدارس پخش شود، توبیخ شده بود. هدف بطحایی، تمرین دانش‌آموزان برای تحمل مخالف و آموزش سبک زندگی بوده؛ موضوع مهمی که مدارس اجازه تدریس آن را ندارند.

 • ویدئو / نقد صریح به شیوه دانشجویان شریف

  ویدئو / نقد صریح به شیوه دانشجویان شریف

  برخی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف از فقدان بازار کار مناسب برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف گلایه جدی دارند. این در حالی است که صنعتی شریف جزو برترین دانشگاه‌های کشور و تقریباً مطرح‌ترین دانشگاه ایران در دنیاست. این دانشجویان همچنین درباره مشکلات اقتصادی، برخی مسائل سیاسی و کم بودن آزادی بیان در کشور نقدهایی صریح را مطرح می‌کنند.

 • ویدئو / اختتامیه هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی

  ویدئو / اختتامیه هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویی

  هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان ایران که به همت جهاد دانشگاهی برگزار شد و دانشگاه علم و فرهنگ میزبان مرحله نهایی آن بود، ظهر سه‌شنبه (۲۰ آذر) با برپایی مراسم اختتامیه به پایان رسید.

 • ویدئو / مناظرۀ پایانی بر سر بستن تنگه هرمز

  ویدئو / مناظرۀ پایانی بر سر بستن تنگه هرمز

  واپسین مناظرۀ مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، صبح سه‌شنبه (۲۰ آذر) از سوی جهاد دانشگاهی، در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد. موضوع مناظره نهایی، این پرسش بود که «آیا تهدید به بستن تنگه هرمز، سیاست مؤثری در برابر فشارهای بین‌المللی و تهدیدات خارجی است؟» مناظره نهایی بین تیم‌های «راه سبز امید» از استان اصفهان و «جیم» برگزار شد که در نهایت گروه جیم به مقام نخست دست یافت.

 • ویدئو / سخنان روحانی پس از نشست سران سه قوه

  ویدئو / سخنان روحانی پس از نشست سران سه قوه

  حسن روحانی، رییس‌جمهور پس از نشست مشترک سران سه قوه که - سه‌شنبه ۲۰ آذر- برگزار شد، اظهار کرد: در بخش اقتصاد در هفته‌های گذشته چارچوبی را تنظیم کرده بودیم که سیاستهای این چارچوب به نحوی مسأله بودجه سال آینده را هم در بر می‌گرفت.

 • ویدئو / وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه

  ویدئو / وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه

  در حال حاضر، حجم آب دریاچه ارومیه یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۹۰ میلیون مترمکعب افزایش نشان می‌دهد. تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۴ متر است که نسب به دوره مشابه در سال قبل ۱۶ سانتی‌متر افزایش تراز نشان می‌دهد.

 • ویدئو / لوازم خانگی هوشمند برای آینده بشر

  ویدئو / لوازم خانگی هوشمند برای آینده بشر

  پژوهشگران اروپایی می‌گویند در خانه‌های آینده، وسایل خانگی هوشمندی نظیر ماشین ظرفشویی، فِر و شارژر ماشین‌های الکتریکی خواهیم داشت که همۀ آنها داده‌هایی تولید کرده و همکاری خواهند کرد. بنابراین به زبان مشترکی نیاز است تا کارکرد تمام این وسایل را در خانه هماهنگ کرد. هدف کارگاه ویژه مرکز پژوهش‌های مشترک اروپا، خلق سامانه‌هایی است که طی آن، تمام این وسایل بتوانند به کمک آن عملکردی هماهنگ داشته باشند. تسهیلات این مرکز برای انجام چنین آزمایش‌هایی ایجاد شده است.

 • ویدئو / حد و حدود دخالت دانشگاه در نحوه پوشش دانشجویان

  ویدئو / حد و حدود دخالت دانشگاه در نحوه پوشش دانشجویان

  پنجمین و آخرین مناظرۀ روز دوم مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، بحث بر سر این موضوع بود که «آیا مسئولان دانشگاه باید در نحوه پوشش دانشجویان در محیط دانشگاه دخالت کنند یا خیر؟» دو گروه از دانشجویان موافق و مخالفِ این موضوع، درباره آن مناظره کردند.

 • ویدئو / برخورد نیروی انتظامی با کولبران چگونه باشد؟

  ویدئو / برخورد نیروی انتظامی با کولبران چگونه باشد؟

  برخورد نیروی انتظامی با کولبری باید همانند سایر مظاهر قاچاق باشد؟ این پرسشی است که دو گروه از دانشجویان، در چهارمین مناظرۀ دومین روز مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران بر سر آن بحث کردند.

 • ویدئو / بحث درباره خروج یا عدم خروج ایران از برجام

  ویدئو / بحث درباره خروج یا عدم خروج ایران از برجام

  در سومین مناظره از دومین روز مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان بر سر این موضوع که در صورتی که اروپا قادر به جبران زیان‌های ناشی از خروج آمریکا از برجام نباشد، آیا ایران باید از برجام خارج شود یا خیر، مناظره کردند.

 • ویدئو / انتقاد صریح روحانی از منتقدان FATF

  ویدئو / انتقاد صریح روحانی از منتقدان FATF

  جلسه رئیس‌جمهور با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی، صبح دوشنبه - ۱۹ آذر - در ساختمان این وزارتخانه برگزار شد. حسن روحانی در بخشی از سخنان خود گفت: یک نفر از یک گوشه‌ای که نمی‌دانیم کجاست، مردم را تحریک می‌کند که اگر FATF امضا شود یا با گروه اقدام مالی کار کنیم، اسلام از دست می‌رود. ای‌کاش اسلام را می‌فهمید، بعد می‌گفت اسلام از دست می‌رود.

 • ویدئو / دلیل اصلی تضعیف اخلاق حرفه‌ای اساتید و دانشجویان

  ویدئو / دلیل اصلی تضعیف اخلاق حرفه‌ای اساتید و دانشجویان

  در دومین مناظرۀ روز دوم مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان بر سر این موضوع مناظره کردند که آیا اصلی‌ترین علت تضعیف اخلاق حرفه‌ای اساتید و دانشجویان در دانشگاه‌ها، کمّی‌گرایی است؟

 • ویدئو / استقلال مالی دانشگاه‌ها، آن‌ها را توسعه می‌دهد؟

  ویدئو / استقلال مالی دانشگاه‌ها، آن‌ها را توسعه می‌دهد؟

  استقلال مالی دانشگاه‌ها لازمۀ توسعه علمی آن‌هاست. این گزاره‌ای است که دو گروه از دانشجویان موافق و مخالف در نخستین مناظرۀ دومین روز از مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران درباره آن بحث کردند.

 • ویدئو / آموزش مربوط به آسیب‌های جنسی از چه سِنی آغاز شود؟

  ویدئو / آموزش مربوط به آسیب‌های جنسی از چه سِنی آغاز شود؟

  در ششمین و آخرین مناظرۀ روز نخست مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان مازندران و اصفهان بر سر این موضوع مناظره کردند که آیا برای جلوگیری از آسیب‌های جنسی، باید آموزش‌های مربوط به این حوزه از سنین کودکی آغاز شود؟

 • ویدئو / بحث موافقان و مخالفان بر سر آزادی بیان

  ویدئو / بحث موافقان و مخالفان بر سر آزادی بیان

  مهمترین مانع کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها، احساس نبود آزادی بیان است؟ این موضوعی است که دو گروه از دانشجویان قزوین و البرز، در پنجمین مناظرۀ مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران بر سر آن بحث کردند.

 • ویدئو / رابطه خصوصی‌سازی با گسترش رانت و فساد

  ویدئو / رابطه خصوصی‌سازی با گسترش رانت و فساد

  مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران با مناظره دو گروه از دانشجویان تهران و هرمزگان ادامه یافت. موضوع این مناظره، بحث موافقان و مخالفانِ این گزاره بود که «خصوصی‌سازی در کشورهایی مانند ایران موجب گسترش رانت و فساد اقتصادی می‌شود».

 • ویدئو / نقش انقلاب اسلامی در قدرت منطقه‌ای ایران

  ویدئو / نقش انقلاب اسلامی در قدرت منطقه‌ای ایران

  سومین مناظرۀ مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، با بحث درباره اینکه آیا «انقلاب اسلامی، ایران را به یک قدرت منطقه‌ای مستقل تبدیل کرد یا خیر؟» برگزار شد و دو گروه از دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی و خراسان رضوی بر سر این موضوع مناظره کردند.

 • ویدئو / برای مدیریت بحران آب باید کشاورزی را محدود کرد؟

  ویدئو / برای مدیریت بحران آب باید کشاورزی را محدود کرد؟

  در دومین مناظرۀ مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان گیلان و فارس بر سر این موضوع مناظره کردند که در شرایط فعلی و با امکانات موجود، آیا اولویت نخست برای مدیریت بحران آب، محدود کردن کشاورزی است؟

 • ویدئو / بیداری اسلامی متأثر از انقلاب اسلامی ایران بود؟

  ویدئو / بیداری اسلامی متأثر از انقلاب اسلامی ایران بود؟

  در یکی از مناظره‌های مرحله پایانی هفتمین دوره مسابقه ملی مناظره دانشجویان ایران، دو گروه از دانشجویان خراسان رضوی و کرمانشاه بر سر این موضوع که آیا بیداری اسلامی منطقه متأثر از انقلاب اسلامی ایران بوده است یا خیر، مناظره کردند.

 • ویدئو / پای درد دل دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی

  ویدئو / پای درد دل دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی

  برخی دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی معتقدند مسائل اقتصادی و معیشتی و بویژه مسأله اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از مهمترین دغده‌های آنها و همچنین آحاد جامعه است. برخی از آنها می‌گویند با وجود اینکه دانشگاهشان یکی از برترین دانشگاه‌های علوم انسانی کشور محسوب می‌شود اما فضای نقد و فعالیت سیاسی در آن چندان فراهم نیست. در ایامی که به عنوان روز دانشجو شناخته می‌شود، پای درددل دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی نشسته‌ایم.

 • ویدئو / افتتاح مراحل پایانی مناظره دانشجویی

  ویدئو / افتتاح مراحل پایانی مناظره دانشجویی

  هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران که از سوی جهاد دانشگاهی برگزار می‌شود، از فردا (یکشنبه) وارد مرحله پایانی خواهد شد. مراسم افتتحایه این دوره، عصر شنبه (۱۷ آذر) در محل خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) برگزار شد.

 • ویدئو / بازدید رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ایسنا

  ویدئو / بازدید رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از ایسنا

  امروز ۱۷ آذر ماه همزمان با سالروز تاسیس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از این خبرگزاری بازدید کرد.

 • ویدئو / آغاز بیست سالگی ایسنا با حضور وزیر آموزش و پرورش

  ویدئو / آغاز بیست سالگی ایسنا با حضور وزیر آموزش و پرورش

  صبح امروز شنبه ۱۷آذر، سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش به مناسبت بیستمین سالگرد آغاز به کار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در این رسانه حضور یافت و از بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

 • ویدئو / قاشق و چنگال‌های خوردنی

  ویدئو / قاشق و چنگال‌های خوردنی

  «پانتوس تُرک‌ویست» کیسه‌هایی ساخته که قابل خوردن هستند. او این کیسه‌ها را از نشاستۀ سیب‌زمینی ساخته و می‌گوید با استفاده از آن‌ها می‌تواند به حل معضل استفاده از کیسه‌های پلاستیکی کمک کند. درحال حاضر حدود ۲۰ درصد از سیب زمینی‌ها به خاطر شکلشان دور ریخته می‌شوند و از آن‌ها برای تولید نشاسته استفاده می‌شود. پانتوس برای انعطاف دادن به محصول نهایی، از گلیسیرین استفاده کرده است. کیسه‌های پانتوس ظرف دو ماه در خاک تجزیه می‌شوند. او همچنین با استفاده از این ماده، قاشق، چنگال، چاقو و لیوان یک‌بار مصرف ساخته است.

 • ویدئو / ابرسازه‌های آلمان نازی - قسمت دوازدهم

  ویدئو / ابرسازه‌های آلمان نازی - قسمت دوازدهم

  آدولف هیتلر در دوران جنگ جهانی دوم دستور ساخت بزرگترین و مرگبارترین سخت‌افزارهای نظامی در دنیا را صادر کرد. آثار این سلاح‌های وحشت‌آفرین و ساختارهای عظیم دفاعی در سراسر اروپا مشاهده می‌شوند. ابرسازه‌های نازی امروزه تبدیل به سازه‌ها و مکان‌های تاریخی مهمی شده‌اند که بیانگر داستان‌های شگفت‌انگیز درباره مردانی است که این ابرسازه‌های وحشتناک را طراحی کرده‌اند؛ جنگ‌افزارهایی که تا امروز همچنان سرپا هستند. این مستند که در شبکه «نشنال جئوگرافیک» ساخته و پخش شده، بخش دوم از قسمت ششم مستند «ابرسازه‌های نازی» است که به صورت تاریخی به موضوع دیوار آتلانتیک هیلتر می‌پردازد.

 • ویدئو / وعده آزادی دانشگاه محقق شد؟

  ویدئو / وعده آزادی دانشگاه محقق شد؟

  حسن روحانی پیش از انتخابات ۹۶ وعده‌های زیادی درباره آزادی دانشگاه و دانشجو مطرح کرد. یکی از مهم‌ترین تاکیدات او در چهار سال گذشته آزاد بودن فضای دانشگاه‌ها بوده است؛ نکته‌ای که باید صحت را از فعالان دانشجویی پرسید؛ آیا وعده‌های دولت در این زمینه محقق شده است؟

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «چشمه»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «چشمه»

  چشمه (The Fountain) فیلمی به نویسندگی و کارگردانی «دارن آرونوفسکی» با بازی «هیو جکمن» و «ریچل وایس» محصول ۲۰۰۶ آمریکا است. فیلم دارای سه داستان موازی است که در انتهای داستان به هم می‌پیوندند و دارای عناصر فانتزی، حماسی، معنویت و علمی تخیلی است. موسیقی فیلم توسط «کلینت منسل» آهنگساز انگلیسی ساخته شد و توانست نامزد جایزه‌ گلدن گلوب شود. منسل آهنگساز و خواننده 55 ساله‌ای است که با یک گروه پاپ همکاری می‌کرد اما کم‌کم برای چند اثر سینمایی موسیقی متن نوشت.