• ویدئو / تاریخچه‌ای کوتاه از نوروز و هفت‌سین

  ویدئو / تاریخچه‌ای کوتاه از نوروز و هفت‌سین

  نوروز، واژه‌ای خاطره‌انگیز و سرشار از طراوت؛ جشنی که برای تعدادی از کشورها، بویژه ایران، نماد تجدید حیات و آغازی دوباره است. در کنار این آئین باستانی، سفره‌ای که عموماً با نام هفت‌سین خوانده می‌شود، نماد دیگری از آغاز سال نوست. اما آئین نوروز و چیدن سفره هفت‌سین از کجا گرفته شده و چه فلسفه‌ای دارد؟

 • ویدئو / روایتی از کرمانشاه، دو ماه پس از زلزله

  ویدئو / روایتی از کرمانشاه، دو ماه پس از زلزله

  بیش از دو ماه از زلزله‌ای که کرمانشاه را لرزاند می‌گذرد. هنوز هم می‌توان درد را در آن منطقه حس کرد. آمارها می‌گویند قربانیان این زلزله و خسارات مالی آن بسیار کمتر از زلزله بم بوده اما مگر می‌شود با مردی که همسر و فرزندانش را از دست داده، زنی که زندگی رو سرش آوار شده، کودکی که باید سایه مادر از سرش کم شده یا خانواده‌ای که بی خانمان مانده از آمار سخن گفت؟ امروز زلزله‌زدگان کرمانشاه باید امیدوار باشند که چند سال بعد، حال و روزی بهتر از امروز بم و خرمشهر و ورزقان و سوسنگرد داشته باشند و این وظیفه‌ای است که که نه فقط به گردن دولت بلکه بر دوش کل کشور قرار دارد.

 • ویدئو / حال و هوای خریدهای نوروزی در تهران

  ویدئو / حال و هوای خریدهای نوروزی در تهران

  هر ساله هزاران ایرانی برای خرید عید به بازار بزرگ تهران می‌روند. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود؛ هرچند که بازار دستفروش‌ها هم به نظر داغ بوده و همین مسأله تا حدودی بر کسب و کار بازاریان و مغازه‌دارها تأثیر گذاشته است. عادت خرید شب عید هر ساله باعث شده تا بازار تهران و گذرهای تجاری پایتخت حال و هوای عید را به خود بگیرد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش سال ۱۳۹۶

  با آغاز اکران‌های نوروزی سینما، پرونده اکران‌های سال ۱۳۹۶ را می‌توان بسته‌شده تلقی کرد. از میان فیلم‌هایی که امسال اکران شد، پنج فیلم رتبه‌های نخست جدول پرفروش‌ترین‌های سال ۹۶ را به خود اختصاص داد. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / سخنان روحانی پس از واپسین جلسه دولت در سال ۹۶

  ویدئو / سخنان روحانی پس از واپسین جلسه دولت در سال ۹۶

  رئیس‌جمهور حسن روحانی روز یکشنبه (۲۷ اسفند) با اشاره به اینکه سال آینده (۱۳۹۷) سال سرمایه‌گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اقتصادی خواهد بود، گفت: بگذاریم مردم شاد باشند و به آنها سخت نگیریم.

 • ویدئو / چالشی به‌ نام خرید ماهی قرمز

  ویدئو / چالشی به‌ نام خرید ماهی قرمز

  چند سالی است که برای حذف ماهی قرمز از سفره هفت سین و جلوگیری از مرگ این موجودات زیبا، برخی در فضای مجازی دست به کار شده اند. امسال هم با شروع خریدهای نوروزی و آمدن ماهی قرمز به مغازه ها و برای جلوگیری از افزایش تجارت این ماهی‌ها که برخی معتقدند جایگاهی در فرهنگ اصیل نوروز ایرانی ندارد، کمپینی برای نخریدن آن به راه افتاده است؛ عده‌ای با این موضوع موافقند و عده‌ای دیگر مخالف.

 • ویدئو / حل مکعب روبیک در کمتر از نیم ثانیه

  ویدئو / حل مکعب روبیک در کمتر از نیم ثانیه

  دو محقق در آمریکا رباتی ساخته‌اند که مکعب روبیک را تنها در ۳۸ صدم ثانیه حل می‌کند. این دو محقق در ساخت رباتشان از یک موتور متفاوت استفاده کرده‌اند که حل مکعب روبیک را سریعتر می‌کند. این ربات رکوردی تازه در حل مکعب روبیک ثبت کرده است.

 • ویدئو / سفر رایگان برای جوانان اروپایی

  ویدئو / سفر رایگان برای جوانان اروپایی

  کمیسیون اروپا با اتخاذ یک تصمیم مالی در ابتدای ماه مارس، اولین گام برای اجرای طرح «سفر رایگان برای اروپائیانی که به ۱۸ سالگی می‌رسند» را برداشت. انتظار می‌رود با تصویب بودجۀ ۱۲ میلیون یورویی، ۲۰ تا ۳۰ هزار جوان اروپایی در سال ۲۰۱۸ میلادی، امکان سفر به کشورهای مختلف اروپایی را داشته باشند. هدف از این طرح، کسب تجربه، شناخت ارزش‌های مشترک اروپایی، کشف مکان‌های جدید و آشنایی با فرهنگ‌های اروپایی و در نهایت ایجاد یک هویت اروپایی و تقویت همبستگی میان جوانان است.

 • ویدئو/ اسپایدرمن فرانسوی بر فراز برج توتال

  ویدئو/ اسپایدرمن فرانسوی بر فراز برج توتال

  آلن روبر ملقب به «اسپایدرمن فرانسه»، از برج توتال، چهارمین برج بلند پاریس که در منطقه تجاری این شهر واقع شده بالا رفت. او که از یازده سالگی به این سرگرمی روی آورده،‌ تا کنون از ۱۵۰ آسمان‌خراش در سرتاسر جهان بالا رفته است که از جمله آنها برج خلیفه در دوبی،‌ برج ایفل و سالن اپرای سیدنی بوده است.

 • ویدئو / موسیقی فیلم؛ «برخورد نزدیک از نوع سوم»

  ویدئو / موسیقی فیلم؛ «برخورد نزدیک از نوع سوم»

  «برخورد نزدیک از نوع سوم» فیلمی سینمایی از گونه علمی-تخیلی به کارگردانی و نویسندگی استیون اسپیلبرگ است. موسیقی این فیلم را جان ویلیامز، آهنگساز، رهبر ارکستر و پیانیست آمریکایی ساخته‌است. جان ویلیامز برای موسیقی فیلم «برخورد نزدیک از نوع سوم» نامزد دریافت جایزه اسکار شده‌است.

 • ویدئو / آخرین پنجشنبه سال در بهشت زهرا (س)

  ویدئو / آخرین پنجشنبه سال در بهشت زهرا (س)

  آخرین پنجشنبه سال رسم است که مردم به همراه گل، گلاب و سبزه و برای نثار فاتحه و نظافت قبور به بهشت زهرا(س) می‌روند. این بهانه‌ای است تا کنار مزار اموات خود حاضر شوند و یاد آنها را زنده نگه‌دارند.

 • ویدئو / کارت‌های اعتباری، از آغاز تا کنون

  ویدئو / کارت‌های اعتباری، از آغاز تا کنون

  اگر شما مغازه دار بودید ، برای دریافت هزینه از سمت مشتری از چه روشی استفاده می کردید؟ در سالهای دور، مبادله کالا، بر اساس شناخت، اعتماد و اطمینان میان فروشنده و خریدار صورت می گرفت اما با گسترش و رونق شهرنشینی این عمل ناشیانه خوانده شد.این معضل بزرگ، تلنگری برای ایجاد راهی آسان و مطمئن در مبادلات و تجارت شد که در نهایت منجر به پیدایش کارت‌های اعتباری امروزی شد.

 • ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ اسفند

  ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۳ اسفند

  از میان فیلم‌های در حال اکران بر پرده سینماهای سراسر کشور، پنج فیلم توانسته‌اند رتبه‌های بالای جدول پرفروش‌ترین‌های هفته اخیر (۱۶ تا ۲۳ اسفند ۱۳۹۶) را به خود اختصاص دهند. در این ویدئو این پنج فیلم را مرور می‌کنیم.

 • ویدئو / زندگی‌نامه مختصری از استیون ویلیام هاوکینگ

  ویدئو / زندگی‌نامه مختصری از استیون ویلیام هاوکینگ

  استیون ویلیام هاوکینگ، فیزیکدان نظری، کیهان‌شناس، نویسنده بریتانیایی و وارث کرسی تدریس ایزاک نیوتون در هشت ژانویه ۱۹۴۲ در انگلستان به دنیا آمد و در چهاردهم مارس ۲۰۱۸ در منزلش واقع در کمبریج درگذشت. وی در سال ۱۹۶۳ به بیماری اسکلروز جانبی آمیوترومیک مبتلا شد که از هرگونه تحرک عاجز بود و از سیستم جدیدی که با استفاده از هوش مصنوعی تولید می‌شد برای صحبت کردن استفاده می‌کرد. کتاب " تاریخچه زمان" او با رکوردی ۲۳۷ هفته‌ای به عنوان پرفروش‌ترین کتاب در بریتانیا باقی ماند. همچنین کتاب "طرح بزرگ" او با چاپ در اواخر سال ۲۰۱۰، پس از چند روز به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون تبدیل شد.

 • ویدئو / جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

  ویدئو / جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی

  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور نمایندگان مجلس روز چهارشنبه؛ بیست و سوم اسفند برای استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه، موافقان استیضاح حجتی به سخنرانی پرداختند.

 • ویدئو / چهارشنبه سوری در تهران

  ویدئو / چهارشنبه سوری در تهران

  چهارشنبه‌سوری از جشن‌های باستانی ایرانیان است که در شب آخرین چهارشنبه سال (سه‌شنبه شب) برگزار می‌شود. «چهارشنبه‌سوری» از واژه‌های چهارشنبه که نام یکی از روزهای هفته‌ است و سوری به معنی سرخ ساخته شده‌است.

 • ویدئو / مصدومان حادثه چهارشنبه سوری تهران

  ویدئو / مصدومان حادثه چهارشنبه سوری تهران

  براساس آخرین گزارش های دریافتی از سراسر کشور در حوادث چهارشنبه سوری امسال از ابتدای اسفند تااین لحظه 1722 تن مصدوم شده و چهار نفر نیز فوت کرده اند که از میان چهار فوتی، دو مورد مربوط به روزهای گذشته است که در تهران و زنجان رخ داده بود و دو فوتی امشب هم در کرج و اردبیل ثبت شده است .

 • ویدئو / جلسه استیضاح وزیر راه

  ویدئو / جلسه استیضاح وزیر راه

  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان و با حضور نمایندگان مجلس روز سه شنبه؛ بیست و دوم اسفند برای استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه، موافقان استیضاح آخوندی به سخنرانی پرداختند.

 • ویدئو / چهارشنبه‌سوری، جشنی که جنگ می‌شود!

  ویدئو / چهارشنبه‌سوری، جشنی که جنگ می‌شود!

  چهارشنبه‌سوری از جشن‌های سنتی ایرانیان است که گذر زمان برگزاری آن را دستخوش تغییرات بسیاری کرده‌است. آتش‌بازی‌های خطرناک و رفتارهای مخاطره‌آمیز، آرامش و زیبایی‌های این جشن را کمرنگ کرده‌است و باعث بروز حوادث بسیاری در روزهای پایانی سال می‌شود.

 • ویدئو / جلسه استیضاح وزیر کار

  ویدئو / جلسه استیضاح وزیر کار

  جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگان مجلس روز سه شنبه؛ بیست و دوم اسفند برای استیضاح وزیر راه و شهرسازی آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه، موافقان استیضاح آخوندی به سخنرانی پرداختند.

 • ویدئو / موزۀ ابداعاتِ شکست‌خورده

  ویدئو / موزۀ ابداعاتِ شکست‌خورده

  دانشمندان و مخترعین همواره تلاش کرده‌اند که برای استفاده بهتر از امکانات و وسایل موجود، ایده‌های ذهنی خود را اجرایی کنند، این امر مستلزم به کارگیری همزمان علم و تکنولوژی است. بشر از قرن‌ها پیش در این زمینه تلاش خود را به طرق و راه‌های مختلف شروع کرده است که گذشت زمان باعث کامل شدن اختراعات می‌شود و گاهی اوقات مفید و مورد استقبال قرار گرفته و گاهی هم بی‌حاصل و با شکست مواجه شده است.

 • ویدئو / تشییع پیکر "لوون هفتوان"

  ویدئو / تشییع پیکر "لوون هفتوان"

  پیکر "لوون هفتوان" بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر با حضور جمعی از بستگان، دوستان و همکارانش دوشنبه ۲۱ اسفند ماه در قبرستان ارامنه تهران ( آرامستان بوراستان) به خاک سپرده شد.

 • ویدئو / کاشت صدها نهال توسط ده‌ها دانش‌آموز

  ویدئو / کاشت صدها نهال توسط ده‌ها دانش‌آموز

  ده‌ها دختر و پسر مقطع دبستان با همکاری سازمان مردم‌نهاد «we need trees» بیش از ۵۰۰ نهال را در زمین‌های حوالی تهران کاشتند. این کار که همراه با آموزش‌هایی برای کودکان در زمینه جلوگیری از تخریب محیط زیست همراه بود، به مناسبت هفته منابع طبیعی انجام شده است.

 • ویدئو / آتش‌بازی چطور شروع شد و کجا رواج دارد؟

  ویدئو / آتش‌بازی چطور شروع شد و کجا رواج دارد؟

  برای برخی کشورها، آتش‌بازی به عنوان یک مراسم مهم تلقی می‌شود و گاه به نوعی آئین تبدیل شده است. اما پدیده آتش بازی از کجا و در چه دورانی آغاز شد؟ در این ویدئو نگاهی کوتاه به ظهور پدیده آتش‌بازی و منشاء آن خواهیم انداخت؛ پدیده‌ای که در ایران نیز به شکل دیگری بروز یافته است.

 • ویدئو / ناسا، نام شما را به خورشید می‌بَرد

  ویدئو / ناسا، نام شما را به خورشید می‌بَرد

  «ناسا» قصد دارد نام برخی افراد را توسط کاوشگر خود به خورشید بفرستد. این آژانس هوایی از مردم دعوت می‌کند با پیوستن به این پروژه هیجان‌انگیز به این مأموریت تحقیقاتی تاریخی جلوه‌ای دیگر ببخشد. هدف اصلی این پروژه بهبود داده‌ها و اطلاعات دریافتی از وضعیت شعله‌های خورشید است که می‌تواند در فعالیت فضاپیماها اختلال ایجاد کند.

 • ویدئو / قهوه خود را به این ربات سفارش بدهید

  ویدئو / قهوه خود را به این ربات سفارش بدهید

  یک شرکت ژاپنی کافه‌ای را در مرکز شهر توکیو افتتاح کرده است که در آن یک ربات، هم قهوه سفارش‌داده شده را آماده می‌کند و هم آن را به دست مشتری می‌دهد. این ربات به نام «ساوییر» برای تهیه و سرو کردن شش نوع نوشیدنی داغ طراحی شده است.

 • ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت دوم

  ویدئو / سومین شهر بزرگ جهان چگونه اداره می‌شود؟ - قسمت دوم

  در جنوب اقیانوس آرام، ابرشهر جاکارتا آرمیده است؛ پایتخت اندونزی و سومین شهر بزرگ کره زمین. در این شهر و محدوده اطراف آن ۲۴ میلیون نفر زندگی می‌کنند. مدیران این شهر، برای رویارویی با سیل‌های سالانه، زمین‌لرزه‌های روزمره و جمعیت عظیم انسانی، برنامه‌ریزی دقیقی دارند. این مستند دو قسمتیِ «نشنال جئوگرافیک» به خوبی نشان می‌دهد که این برنامه‌ها چیست و چگونه اجرا می‌شود. این ویدئو، قسمت دوم و پایانیِ آن است.

 • ویدئو / جلوه‌های ویژه فیلم دزدان دریایی کارائیب

  ویدئو / جلوه‌های ویژه فیلم دزدان دریایی کارائیب

  تازه‌ترین نسخه از سری فیلم‌های «دزدان دریایی کارائیب» با عنوان «دزدان دریایی‌کارائیب: مردگان قصه نمی‌گویند»، در سال ۲۰۱۷ اکران شد و یکی از پرفروش‌ترین آثار سینمایی سال لقب گرفت. در این ویدئو با گوشه‌هایی از جلوه‌های ویژه این پروژه سینمایی آشنا خواهید شد.

 • ویدئو / نسل جدید حمل و نقل شهری با از تاکسی هوایی

  ویدئو / نسل جدید حمل و نقل شهری با از تاکسی هوایی

  اگر فکر می‌کنید روزی تکنولوژی می‌تواند فیلم‌های تخیلی را به واقعیت تبدیل کند، درست فکر کرده‌اید. تا ۱۰ سال آینده شاهد ظهور تاکسی‌های پرنده خواهید بود. تاکنون چندین کمپانی از جمله اوبر و ایرباس به ساخت و آزمایش چندیدن نمونه از تاکسی‌های پرنده پرداخته اند.

 • ویدئو / رابطه بین عکس‌های سلفی و عمل‌های زیبایی

  ویدئو / رابطه بین عکس‌های سلفی و عمل‌های زیبایی

  طبق تحقیقات تازه، مشخص شده که احتمال عمل جراحی زیبایی در افرادی که علاقه زیادی به گرفتن عکس سِلفی از خود دارند، بیشتر است. از دلایل آن می‌توان به بزرگنمایی دوربین‌های سلفی و تغییر ملاک زیبایی در این افراد اشاره کرد. تصمیم به انجام عمل زیبایی می‌تواند از اثرات عکس‌های سلفی بر بخش ناخوداگاه مغز انسان نشأت بگیرد.