• چهارشنبه / ۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۵:۰۸
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 00061661185
  • خبرنگار : 71381

بسته اخبار سیاسی ۸ اردیبهشت

حواشی ادامه‌دار فایل صوتی/اخبار روابط با کشورهای عربی/آخرین اخبار انتخاباتی

حواشی ادامه‌دار فایل صوتی/اخبار روابط با کشورهای عربی/آخرین اخبار انتخاباتی

فایل صوتی منتشر شده از ظریف/ روابط ایران با کشور های عربی/ انتخابات ۱۴۰۰ از موضوعات خبرساز و پربازدید امروز سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.

به گزارش ایسنا،‌ حواشی مربوط به فایل صوتی منتشر شده از محمدجواد ظریف امروز هم از موضوعات خبر ساز بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با انتشار دل‌نوشته‌ای در یک مطلب اینستاگرامی به جنجال های اخیر در مورد فایل صوتی منتشر شده از وی و نوع تعاملش با سردار شهید قاسم سلیمانی واکنش نشان داد.

ظریف در این پست به همراه انتشار ویدیویی از حضورش در محل شهادت سردار سلیمانی در فرودگاه بغداد نوشت: تقلیل بحث نظری در خصوص ارتباط دو بال قدرت خارجی جمهوری اسلامی ایران، یعنی دیپلماسی و میدان، به مثابه بهانه‌ای برای دوگانه سازی میان نظامیان سرافراز و دیپلمات‌های غیور که هر دو برای عزت و سربلندی ایران عزیز می‌کوشند، نه تنها کوته اندیشانه بلکه در تقابل کامل با نگرش این دانشجوی روابط بین‌الملل است که میدان و دیپلماسی را مقوم و مکمل می‌داند.

رئیس جمهور هم در جلسه هیأت دولت با اشاره به انتشار این فایل گفت: امروز در جامعه ما دشمنان هر روز داستانی می سرایند و می خواهند وحدت جامعه ما را بهم بزنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی با بیان اینکه میدان و دیپلماسی دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می کنند، تاکید کرد: میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند و اگر کسی فکر می کند که فقط یکی از آن ها باید پیروز شود حرف دقیقی نمی زند.

در همین رابطه علی پیمانی، کارشناس مسائل سیاسی در یادداشتی با عنوان سردار دیپلماسی و سردار میدان؛ دو مدافع سرسخت منافع کشور،‌نوشت: آنچه این روزها در اطراف ماجرای فایل صوتی منتشر شده از دکتر ظریف می گذرد، از کاستی های اخلاقی نگران کننده ای حکایت دارد. بیایید برای یک لحظه تصور کنیم شهید سلیمانی اکنون در میان ما بودند. طبیعی است که نه ایشان در همه موارد با دکتر ظریف موافق بوده باشند و نه برعکس آن. می توان انتظار داشت که هر دو بزرگوار در گفتگوها و جلسات حتی نسبت به هم منتقد باشند. اما اخلاق و مدارا نسبت به نظرات یکدیگر، آنهم در جایی که ماموریتی مهم در پاسداشت منافع انقلاب و نظام اسلامی در میان باشد، هیچگاه آنها را از هم دور نکرد.

همچنین وزیر امور خارجه آمریکا به مباحث مطرح شده در بخشی از این فایل صوتی پیرامون انتقال اطلاعات محرمانه نظامی رژیم صهیونیستی توسط جان کری به وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد.

آنتونی بلینکن این ادعا را رد کرد و گفت: کاملا مزخرف است. واقعا تاسف بار است که برخی تلاش می کنند با این موضوع سیاسی کاری کنند. 

درحالی، جان کری و دولت بایدن انتقال این اطلاعات را به مقامات ایرانی از طریق وزیر امور خارجه ایران رد کرده اند که اعضای حزب جمهوری خواه آمریکا خواستار تحقیق در این باره و استعفای کری شده اند. 

روابط ایران با کشور های عربی و تلاش‌ها برای بهبود آن از دیگر موضوعات پربازدید امروز بود.

در همین رابطه محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با اشاره به برنامه هسته‌ای، موشکی و "اقدامات نیابتی ایران" تاکید کرد که عربستان خواهان روابط خوب با ایران است و مشکل ما با رفتار منفی ایران است.

فواد حسین،‌ وزیر خارجه عراق در پی سفر محمد جواد ظریف به این کشور از تلاش عراق برای نزدیکی دیدگاه‌های ایران و کشورهای عربی خلیج فارس خبر داد.

همچنین سفیر ایران در عمان در آستانه سفر محمد جواد ظریف به عمان در توییتی با تاکید بر اینکه روابط ایران و عمان بر مدار دوستی و خردمندی است، به فردایی بهتر برای صلح و ‌امنیت، همکاری و توسعه در منطقه ابراز امیدواری کرد.

سفیر ایران در دوحه نیز با" احمد عبدالله الجمال" رئیس کل گمرک قطر دیدار و رایزنی کرد از تلاش برای حل برخی از مشکلات توسعه تجارت بین تهران و دوحه خبر داد.

به گزارش ایسنا،‌ انتخابات ۱۴۰۰ و ارزیابی‌ها از نامزدهای انتخاباتی و چگونگی حضور و مشارکت مردم از دیگر موضوعات پرخبر امروز بود.

فریدون عباسی در نشست خبری با اصحاب رسانه کاندیداتوری خود را برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. 

وی هم اکنون رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بوده و در کارنامه خود سابقه معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی در دولت احمدی نژاد را دارد. وی اکنون نماینده مردم کازرون در مجلس یازدهم است.

همچنین رییس جبهه مستقلین و اعتدالگرایان طی بیانیه‌ای برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

قدرتعلی حشمتیان با اشاره به برنامه‌های خود برای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: تصمیم گرفتم بیایم تا فساد را ریشه کن کنم و شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی عینیت یابد و ایران را سربلند و ایرانی را در سراسر گیتی سربلندتر کنم.

علی خضریان،‌ عضو جبهه پایداری انقلاب اسلامی هم به بیان توضیحاتی از روند فعالیت‌های انتخاباتی جبهه پایداری پرداخت.

وی با اشاره به دیدار، جلسات و گفت وگوی جبهه پایداری با تعدادی از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری و یا افراد دارای نقش موثر در انتخابات گفت: در این راستا ما با آقایان رئیسی، نیکزاد، رستم قاسمی، محسن رضایی، موحدی کرمانی، صدیقی، جلیلی، مصلحی، میرکاظمی، داوودی و سلیمانی جلسات هم اندیشی داشتیم و مباحثی را در خصوص موضوع وحدت گفتمانی و ضرورت های انتخابات آتی به بحث گذاشته ایم.

سید علی موسوی،‌عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر اهمیت مشارکت حداکثری در انتخابات پیش رو گفت: فضای جامعه وارد شور و شوق و جنب و جوش انتخاباتی شده است، استقبال مردم از انتخابات پرشور و حماسی خواهد بود و مردم فوج فوج از انتخابات استقبال می‌کنند.

دیگر اخبار مرتبط را می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

اصولگرا و اصلاح‌طلب تا آخرین لحظه نامزد خود را معرفی نخواهند کرد

بعضی چهره‌ها بعد از ثبت نام رسمی انتخابات مشخص خواهد شد

سیاست های انتخاباتی بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی

هویت جمعی نمایندگان نباید صرف دعوت از نامزدهای احتمالی انتخابات شود

باید به جای فرد به برنامه رای داد

 از حضور زنان در انتخابات ریاست جمهوری استقبال می‌کنیم

***

اظهارات رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش «خلیج فارس خانه ماست» از دیگر خبرهای مورد توجه مخاطبان بود.

محمد باقر قالیباف با بیان اینکه حضور نیروهای نظامی خارجی در منطقه تهدیدی برای خلیج فارس است، گفت: ایران در عمل ثابت کرد که تحرکات آمریکا هیچ اثری در شمال خلیج فارس نخواهد داشت.

وی در ادامه اظهاراتش افزود: اگر شهادت شهید بهشتی، سیدالشهدای انقلاب اسلامی در آغاز انقلاب در مقابله با منافقین موجب رسوا شدن منافقین و ریشه کن شدن حضور آنها در کشور شد، مطمئن هستیم، خون شهید سلیمانی نیز امروز موجب رسوایی غربگرایان در کشور خواهد شد و ریشه آنها را از کشور خواهند کَند و سروصداهای این روزها نشانه روشنی بر این وقایع است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.