• سه‌شنبه / ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۴
  • دسته‌بندی: خبر بازار
  • کد خبر: 00061772647
  • خبرنگار : 30054

رزین وینیل استر، بهترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی در برابر خوردگی

رزین وینیل استر، بهترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی در برابر خوردگی

مخازن یکی از حساس‌ترین و استراتژیک‌ترین سازه های عصر حاضر هستند که بصورت فولادی و یا بتنی و یا ترکیبی از هر دو طراحی و ساخته می شوند.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام افزیر ، دلایل مختلفی حاکی از اهمیت مخازن در پیشبرد صنایع و ذخیره سازی مواد مختلف نظیر آب، مواد غذایی، مواد شیمیایی شامل نفت و مواد خام صنعتی است. بنابراین حفظ و نگهداری این مخازن از اهمیت خاصی برخوردار است که نگاه ویژه‌ای جهت این مهم را می طلبد.  شرایط مختلفی مخازن بتنی و یا فولادی را تهدید می کند که لازم است عوامل مخرب بررسی شده و بهترین راهکار جهت حفظ ، نگهداری و یا ترمیم آنها اتخاذ شود. در کنار مخازن، لوله‌ها نیز شرایط مشابهی دارند. لوله های انتقال آب و فاضلاب، لوله‌های انتقال نفت و سایر لوله‌هایی که در صنایع سنگین و سبک مورد استفاده قرار می گیرند و نقش شریان‌های اصلی یک صنعت را ایفا می کنند.
کارشناسان شرکت افزیر با استفاده از دانش روز و تجربیات گذشته برای حفظ و نگهداری این عناصر مهم راهکارهایی را اندیشیده که در ادامه به بیان آنها خواهیم پرداخت.

عوامل خوردگی و تخریب مخازن کدام است؟

مخازن و لوله‌های بتنی و فولادی هر یک دارای نقاط قوت و ضعفی هستند که به اختصار به عوامل مخرب آنها می پردازیم و سپس بهترین راهکار را برای رفع نقاط ضعف آنها بیان می‌کنیم. از جمله عوامل مخرب و خورنده‌ای که آنها را تهدید می کند حمله مواد اسیدی است. بتن و فولاد در برابر ترکیبات اسیدی مقاومت چندانی نداشته و پس از مدتی آنها را دچار آسیب می‌کند. لیکن اگر بنا باشد این مخازن و یا لوله‌ها محل ذخیره یا انتقال مواد اسیدی باشند نیز باید تمهیدات لازم جهت حفظ و نگهداری آنها اتخاذ شود. از دیگر عوامل مخرب بتن نفوذ آب و سایر مواد شیمیایی به بتن و در نهایت ایجاد خوردگی در بتن است. همچنین تماس آب با فولاد سبب زنگ‌زدگی و در نهایت خوردگی آن می‌شود. بطور کلی مشکلات عدیده‌ای همچون ترک خوردگی، ایجاد حفره و سوراخ و یا نشست سبب آسیب به مخازن و لوله ها می شود.

شاخص‌های انتخاب یک پوشش محافظ مناسب 

بنابراین و با توجه به توضیحات ارائه شده نیاز است تا پوشش محافظ با مقاومت بالایی در برابر نفوذ آب، ترکیبات شیمیایی و مواد اسیدی و بازی را داشته باشد. همچینین دوام و طول عمر مخازن را افزایش دهد و نیاز متداومی به نگهداری پس از ایجاد لایه پوشش محافظ نداشته باشد. علاوه بر این شاخص‌هایی همچون سهولت نصب، مقاومت در برابر اشعه فرابنفش، ظاهری مناسب و مقاوم در برابر ضربه نیز مطرح است. این را در نظر داشته باشید که همیشه نوسازی و جایگزین کردن مخزن معیوب با یک مخزن جدید از نظر اقتصادی توجیه ندارد ، علاوه بر آن مدت زمان توقف فعالیت را افزایش می‌دهد. لذا به هیچ وجه توصیه ما تعویض مخزن نیست و این انتخاب در اولویت‌های انتهایی قرار می‌گیرد.


رزین وینیل استر، کارآمدترین پوشش محافظ مخازن بتنی و فولادی

پس از سالها تحقیق و تجربه کارشناسان مقاوم سازی افزیر به این نتیجه دست یافته‌اند که بهترین و موثرترین روش برای لاینینگ مخازن استفاده از الیاف فایبرگلاس GFRP با استفاده از رزین وینیل استر می‌باشد. این روش فوق العاده تمام نقاط ضعف این مخازن را پوشش می‌دهد و به جرات می‌توان گفت تمام تهدیداتی که از طرف عوامل مخرب صورت می‌گیرد را خنثی می‌کند و با داشتن مقاومت شیمیایی بسیار بالا، بتن و فولاد را در برابر مواد شیمیایی همچون اسیدهای آلی، قلیایی، اکسیدکننده، محلول های نمک و غیره محافظت می نماید. در این روش الیاف فایبرگلاس نقش تامین کننده مقاومت سیستم بوده و رزین وینیل استر الیاف را در مقابل عوامل مخرب و خوردگی محافظت می‌نماید. روش استفاده از الیاف فایبرگلاس به همراه رزین وینیل استر، لاینینگ GRP نام دارد.
از جمله برندهای موجود در بازار برای رزین وینیل استر می‌توان به رزین وینیل استر مقاوم سازی افزیر با کد تجاری VER™900 اشاره کرد. از جمله ویژگی های رزین وینیل استر شرکت افزیر که آنرا از سایرین برتری داده زمان بسیار مناسب ژل تایم آن است که اجرای آنرا بسیار راحت‌تر و مطلوب کرده است و از آن بعنوان پوشش محافظ بتن و فولاد کاربرد دارد و ضمن مقاومت شیمیایی بالا در برابر عناصر خورنده و محیط های اسیدی از مقاومت سایشی مناسبی برخوردار است. این نوع رزین وینیل استر با ویسکوزیته پایین خود سبب افزایش سرعت اشباع سطوح شده و قدرت چسبندگی بالایی از خود نشان می‌دهد. این محصول نسبت به سایر رزین ها مقاومت شیمیایی بالاتری داشته و در دماهای بالاتر پایدار می باشد. بنابراین جهت لاینینگ در خطوط انتقال آب برگشتی از نیروگاه ها و میادین نفتی و مخازن دارای محتوی پر حرارت نیز می‌توان از این نوع رزین استفاده نمود. همچنین رزین وینیل استر را می‌توان از گزینه های مناسب جهت ایجاد پوشش محافظ سطوح بتنی و فولادی معرفی کرد.

قیمت رزین وینیل استر چقدر است و از کجا می توان تهیه کرد ؟

جهت اطلاع از هزینه تامین و خرید رزین وینیل استر، کارفرمایان، پیمانکاران و مجریان محترم می‌توانند به وب‌سایت شرکت افزیر به آدرس www.afzir.com مراجعه نمایید. شرکت مقاوم سازی افزیر به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان مصالح مورد نیاز جهت ترمیم و مقاوم سازی انواع سازه‌ها همچون کامپوزیت FRP، انواع پوشش‌های حفاظتی و ترمیم کننده‌های بتن در کشور فعالیت دارد.

انتهای رپرتاژ آگهی