• پنجشنبه / ۲۲ مهر ۱۴۰۰ / ۱۸:۳۸
  • دسته‌بندی: چهارمحال و بختیاری
  • کد خبر: 00061790797
  • منبع : نمایندگی چهارمحال و بختیاری

لاجوردی:

بانوان نیازمند فضاهای سالم ورزشی هستند

بانوان نیازمند فضاهای سالم ورزشی هستند

ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه احداث پارک‌های بانوان در استان‌های مختلف کشور در دولت نهم و دهم آغاز شد، گفت: اما در برخی از شهرها پارک ویژه بانوان وجود ندارد، احداث فضاهای سالم ورزشی و تفریحی برای بانوان ضروری است، زنان بیش‌تر از مردان به ورزش نیاز دارند.

زهره لاجوردی ۲۲ مهرماه در کارگروه خانواده و زنان استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه مشکلات بسیاری در سطح کشور وجود دارد، اظهار کرد: بخشی از این مشکلات ناشی از تحریم است، اما نمی‌توان تمامی این مشکلات را مرتبط با تحریم دانست، بسیاری از مسئولان به‌جای اینکه نگاهشان به سمت توانمندی‌های داخلی برای حل مشکلات باشد، نگاهشان به آن سوی مرزها بود، شعار " ما می‌توانیم" از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مطرح است، در برهه‌ای شاهد عملی شدن این شعار در کشور بودیم، اما اکنون این شعار کمرنگ شده است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم‌ها در کشور موجب شکوفایی استعدادهای درونی شد، زمانی‌که امیدمان از کشورهای خارجی برای واردات برخی از کالاها قطع شد، برای رفع نیاز کشور وارد عرصه تولید شدیم، نباید اجازه دهیم بذر ناامیدی در کشور کاشته شود، امروز نیازمند مدیریت جهادی در سطوح مختلف هستیم، مدیری که از آمدن بین مردم واهمه نداشته باشد.

وی در خصوص فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر این کمیسیون برای حل تمامی مشکلات و معضلات فرهنگی موجود در کشور ورود پیدا می‌کرد، قطعا به نتیجه دلخواه نمی‌رسید، بنابراین اولویت‌ها و سپس فوریت‌ها در مسائل فرهنگی شناسایی شد و برای حل آن‌ها برنامه‌ریزی صورت گرفت، فرآیند تبدیل طرح و لایحه به قانون در مجلس شورای اسلامی بسیار زمانبر است، در حال حاضر ۱۵۰ طرح برای رای‌گیری در صحن علنی مجلس در نوبت هستند.

لاجوردی در خصوص طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، توضیح داد: این طرح مشمول اصل ۸۵ قانون اساسی بنابر اولویت شد و مقرر گردید در کمیسیون مشترکی به تصویب برسد، امروز بحث جمعیت از اولویت‌های اساسی در کشور محسوب می‌شود، اگر فرصت طلایی از دست برود و در چاله جمعیتی گرفتار شویم، این مسئله دیگر قابل جبران نیست.

عضور فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در دوره‌ای با شعار " فرزند کمتر، زندگی بهتر" مردم از بحث فرزندآوری دور شدند، در آن دوران عده‌ای معتقد بودند ازدیاد جمعیت برای کشور خطرساز بوده، در حالیکه یکی از مهم‌ترین شاخصه‌های هر کشوری بحث جمعیت آن است.

وی با بیان اینکه برای تدوین طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بیش از ۹ ماه زمان صرف شده است، عنوان کرد: از نظرات کارشناسان مختلف نیز در این طرح استفاده شده است، در این طرح به موضوع جمعیت به‌صورت یکجانبه و یکسویه توجه نشده است، بلکه مباحثی مانند اشتغال، مسکن، تسهیلات، مشوق‌های فرزندآوری برای زنان شاغل و خانه‌دار و زوج‌های در آستانه ازدواج در این طرح مدنظر قرار گرفت.

لاجوردی بیان کرد: اگر می‌خواهیم طرحی در کشور با موفقیت اجرا شود، باید بودجه و وظایف هر دستگاه مشخص شود، اگر این مسئله اتفاق بیوفتد، قطعا می‌توان برای ترک فعل هر دستگاه مجازاتی در نظر گرفت، در طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده وظایف هر دستگاه مشخص شده است و اگر ترک فعلی صورت گرفت، مجازات‌های تعیین شده بازدارنده خواهد بود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه احداث پارک‌های بانوان در استان‌های مختلف کشور در دولت نهم و دهم آغاز شد، گفت: اما در برخی از شهرها پارک ویژه بانوان وجود ندارد، احداث فضاهای سالم ورزشی و تفریحی برای بانوان ضروری است، زنان بیش‌تر از مردان به ورزش نیاز دارند.

وی بیان کرد: مسائل و مشکلات زنان در حوزه‌های مختلف از جمله مهریه، حضانت فرزند، بازنشستگی پیش از موعد و ... شناسایی شده است و در فراکسیون زنان و خانواده مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لاجوردی در پایان عنوان کرد: برای حل بسیاری از مشکلات کشور نیازمند بودجه هستیم، متاسفانه دولت با کسری شدید بودجه مواجه شده است، قطعا کشورداری یک امر بسیار ظریف و حساس بوده و باید به مسائل مختلف در آن توجه کرد.

افزایش انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی در چهارمحال و بختیاری

در ادامه جلسه مرضیه جلیل‌پور- مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه نقش زنان در رشد و تعالی خانواده غیرقابل انکار است، اظهار کرد: نقش سازنده زنان باید در بحث خانواده مدنظر قرار بگیرد، همچنین نقش مادری و همسری در آموزه‌های دینی مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: امروز زنان در تعاملات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی نقش موثری در مدیریت نوین دارند، زنان شاغل امروز نقش موثری در تصمیم‌گیری‌های خانواده دارند.

جلیل‌پور با بیان اینکه ۴۹۲ هزار نفر از جمعیت چهارمحال و بختیاری را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: در این استان ۴۴۰ بانوی کارآفرین، ۱۴۱ بانوی شاخص، ۲۱ بانوی بازرگان، ۱۸۸ تعاونی با مدیریت زنان، ۴۰۰ بانوی فرهیخته و ۴۷ بانوی فعال اقتصادی وجود دارد، همچنین برای ۳۵۴۶ از بانوان استان با همکاری دفتر امور زنان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری شغل ایجاد شده است.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی از ۱۰ درصد در سال ۹۶ به ۱۳.۱ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است، تاکنون ۲۱ هزار و ۸۷۹ زن سرپرست خانوار در استان شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه احداث مجتمع فرهنگی و آموزشی ویژه بانوان از مطالبات بانوان چهارمحال و بختیاری است، عنوان کرد: می‌توان از پتانسیل‌های دستگاه‌های اجرایی در راستای احداث این مجتمع استفاده کرد.

جلیل‌پور در ادامه با اشاره به اینکه از ۱۰ شهرستان چهارمحال و بختیاری تنها دو شهرستان شهرکرد و بروجن دارای پارک بانوان هستند، گفت: احداث پارک بانوان در شهرستان‌ها از مطالبات بانوان است، می‌توان در این پارک‌ها مراکز مشاوره راه‌اندازی کرد.

مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: کاهش سن بازنشستگی از ۳۰ سال به ۲۰ سال از دیگر مطالبات بانوان است، عنوان کرد: به‌نظر می‌رسد این مسئله باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی در خصوص اجباری بودن تست غربالگری برای بانوان باردار، گفت: بسیاری از بانوان توان مالی برای انجام تست غربالگری ندارند، بنابراین برای جلوگیری از تولد فرزند معلول باید نهادهای حمایتی بخشی از این هزینه‌ها را پرداخت کند.

جلیل‌پور بیان کرد: بررسی پدیده‌های زندگی مجردی برای بانوان و تاثیر کرونا در روابط خانوادگی و تغییر سبک زندگی نیازمند آسیب‌شناسی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.