• چهارشنبه / ۱۰ آذر ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۵
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 00061831080
  • خبرنگار : 71381

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

نشست مشترک مجلس و دولت/ هم افزایی مجلس و دولت برای تدوین بودجه ای عملیاتی و شفاف/ همدردی رئیسی با خانواده بیماران SMA و... از جمله مهمترین اخبار امروز (چهارشنبه) دهم آذر ماه ۱۴۰۰ مجلس است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

به گزارش ایسنا، جلسه علنی مجلس به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت شستا و... در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح حمایت از مالکیت صنعتی، بررسی گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی در مورد طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری و بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه پروتکل اصلاحی موافقتنامه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کرواسی در دستور کار جلسه امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

صبح امروز پیش از جسله علنی مجلس هم نشست مشترک مجلس و دولت به صورت غیرعلنی و بدون حضور خبرنگاران به مناسبت دهم آذر ماه روز مجلس، به میزبانی مجلس در محل برگزاری جلسات علنی برگزار شد.

در این نشست تعدادی از نمایندگان و برخی از روسای کمیسیون های تخصصی و اعضای هیات دولت نقطه نظرات خود را بیان کرده و سپس محمدباقر قالیباف رییس مجلس و آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری سخنرانی کردند.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنرانی خود با حضور در صحن علنی و در نشست مشترک دولت و مجلس ضمن تاکید بر مشخص شدن وضعیت احکام برنامه ششم توسعه گفت: بودجه ۱۴۰۱ اولین سندی است که قرار است به مجلس ارائه شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه برای تدوین لایحه بودجه از نظرات نمایندگان مجلس استفاده کرده و استفاده خواهد کرد. دولت می‌خواهد بودجه ۱۴۰۱ کسری و تورم نداشته و دارای رشد اقتصادی باشد.‌

در ادامه محمد باقر قالیباف هم با تاکید بر اینکه رابطه میان دولت و مجلس در این مجلس یازدهم و دولت سیزدهم باید ماندگار و برای آیندگان مثال زدنی باشد، گفت: همکاری ما بدون شک یک همکاری مسئولانه است. مجلس حامی دولت بوده و قطعا ناظر دلسوز دولت و یکایک وزرا می باشد. مجلس برای حل مشکل مردم خود را یار و یاور یکایک اعضای هیات دولت و رئیس جمهور می داند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم، افزود: آقای رئیسی! مطمئنم شما در حوزه سیاست خارجی و در حوزه رفع تحریم ها نیز تلاش خواهید کرد که هم مذاکره ای خوب و عزتمندانه را شاهد باشیم و همچنین با تلاش خوب حق مردم گرفته شود و این تحریم های ظالمانه نیز رفع شود.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

در ادامه نشست مشترک دولت و مجلس، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، سیدمسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه و جواد اوجی وزیر نفت به اظهار نظر و ارائه گزارش پرداختند. تعدادی از نمایندگان مجلس نیز به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.

با پایان صحبت های روسای قوای مجریه و مقننه، مجتبی یوسفی عضو هیئت رئیسه مجلس ضمن قدردانی از هیئت دولت برای حضور در مجلس در روز شهادت شهید آیت الله مدرس گفت: از ساعت ۷ صبح جلسه هماهنگی بین دولت و مجلس برگزار شد و مطالبی در جهت حل مشکلات مردم مطرح شد. ان شاءالله این موارد راهگشایی برای حل مشکلات مردم باشد.

سیدنظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه هم با اشاره به این نشست تأکید کرد که هم مجلس و هم دولت معتقدند که بودجه سال ۱۴۰۱ باید به نحوی تدوین شود که کمترین کسری را داشته و محصول آن رشد اقتصادی قابل قبول در سطح جامعه باشد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی هم با اشاره به نامگذاری دهم  آذرماه سالروز شهادت آیت الله سیدحسن مدرس به نام روز مجلس گفت: شهید مدرس در برابر زورگویی و استبداد سر خم نکرد تا از استقلال نهاد مجلس دفاع کند و الگوی راستین از مردمی بودن و ایستادن شجاعانه بر سر آرمان های دینی و ملی به تمامی نمایندگان مردم در مجلس ارائه کند.

همچنین علی نیکزاد نایب رییس مجلس الروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی را تسلیت گفت و افزود: فردا ۱۱ آذر سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی شهید مجاهدت و شهید راه مبارزه با استعمار و استثمار است که آن را گرامی می داریم.

ناطقین مجلس

گودرزی: مسئولی که دشمن ندارد، نفاق دارد

نجابت:‌ تعبیر «تیر آخر نظام» در مورد مجلس و دولت را دقیق نمی‌دانم

شریعتی: از حاشیه های بی خاصیت که تاثیری بر سلامت زندگی معنوی، اقتصادی و فرهنگی ندارد بپرهیزیم

سیدعلی موسوی: راهکارهای غیرتورمی جایگزین راهکار حذف ارز ترجیحی شود

سیدکاظم موسوی: مجلس در جهت رفع مشکلات عدیده مردم باید کارساز باشد

***

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

در جریان جلسه علنی، محمد رشیدی عضو هیئت رئیسه لایحه نظام جامع باشگاه داری در جمهوری اسلامی ایران را به همراه ۸ لایحه دیگر اعلام وصول کرد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس

هشدار آریان پور نسبت به کمبود گوشت و افزایش قیمت در آینده

محفوظی: جوانان انقلابی باید جایگزین نیروهای ناکارآمد شوند

حق وردی: شهرستان ملارد حتی یک تخت بیمارستانی ندارد

علیپور: بودجه رفع بیکاری تخصیص پیدا کند

دلخوش:‌ جلوگیری از ماشین‌های حمل چوب غیرقانونی نیست

محبی نجم آبادی: قیمت کالاها و خدمات با چه قاعده ای در حال افزایش است؟

مطالبات نماینده چابهار از رئیس جمهور و وزرا

بابایی کارنامی: بنیاد مسکن برای وضعیت مسکن روستایی تدبیری بیندیشد

عنابستانی: رئیس جمهور برای اصلاح ساختار اداری اقدام کند

***

در پایان جلسه علنی، روح الله متفکر آزاد، عضو هیئت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۱۰ آذر

تجمع گروهی از خانواده بیماران SMA  مقابل مجلس امروز هم ادامه داشت، تامین دارو و مشکلات درمانی از جمله مطالبات این خانواده ها است، آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار واردات داروی این بیماران شدند.

عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس به کمیسیون بهداشت مجلس ماموریت داده بود تا کارگروهی ویژه برای رسیدگی به مشکلات این بیماران تشکیل شود.

رئیس جمهور هم پس از پایان نشست مشترک هیئت دولت و نمایندگان مجلس هنگام خروج از ساختمان مجلس، با مشاهده خانواده هایی که به همراه فرزندان بیمار خود کنار خیابان تجمع کرده بودند، از ماشین پیاده شده و با حضور در جمع ایشان با این خانواده ها گفتگو کرد و ضمن ابراز همدردی با این خانواده ها، اطمینان داد که دولت برای برطرف کردن مشکلات دارو و درمان کشور بویژه بیماران خاص مانند بیماران SMA تمام توان خود را بکار خواهد گرفت.

اس ام ای یک بیماری ژنتیکی پیش رونده در نوزادان می‌باشد که با گذشت زمان شدت این بیماری عصبی عضلانی افزایش می‌یابد و برای جلوگیری از تشدید آن، بیماران مبتلا حتما باید تحت درمان بوده و دارو مصرف کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.