• شنبه / ۷ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۱
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 1400010702339
  • خبرنگار : 99999

نتیجه قرارداد ۲۵ساله ایران و چین چه خواهد شد؟

نتیجه قرارداد ۲۵ساله ایران و چین چه خواهد شد؟

در آستانه پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک تهران و پکن و در جریان سفر دو روزه "وانگ ای" وزیر امور خارجه چین به تهران ، سند جامع همکاری های ۲۵ ساله بین ایران و چین پس از رایزنی چندین ساله،به امضای مقامات دو کشور می رسد و یکی از اتفاقات مهم در عرصه سیاست خارجی ایران در سال ۱۴۰۰ رقم خواهد خورد.

به گزارش ایسنا، این سند بالادستی که ایران و چین به عنوان یک نقشه راه برای تحقق همکاری های جامع راهبردی بین دو کشور بر روی آن توافق کرده اند،عصر روز شنبه هفتم فروردین ماه به امضای وزیران امور خارجه دو کشور خواهد رسید و به اعتقاد بسیاری از تحلیل گران امضای این سند آغازگر فصل نوینی در روابط  تهران و پکن خواهد بود.

 بررسی روند مذاکرات بین مقامات تهران و پکن برای تهیه سند جامع همکاری های ۲۵ ساله بین دو کشور

همزمان با سفر رسمی "شی جین پینگ"؛ رئیس جمهور چین به ایران، در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۴ ،تهران و پکن با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که  سطح روابط دو کشور را به مشارکت جامع راهبردی ارتقاء  داده اند و بر اساس پیشنهاد طرف ایرانی به منظور تنظیم روابط بلندمدت با چین در بازه زمانی ۲۵ ساله و موافقت طرف چینی، دو کشور در بند ۶ بیانیه مذکور تمایل و آمادگی خود برای رایزنی و مذاکره جهت انعقاد سند همکاری بلندمدت اعلام کردند.

 در همین چارچوب بر اساس وظیفه ای که به دستگاه دیپلماسی کشور واگذار شد ، وزارت امور خارجه  در تعامل و همکاری نزدیک با سایر نهادهای  کشوری و پس از برگزاری جلسات متعدد هماهنگی، نسبت به تهیه نسخه پیش‌نویس «برنامه همکاری جامع» اقدام  کرد و نهایتاً پیش‌نویس این سند در جریان سفر رسمی ظریف  به چین در شهریور ۱۳۹۸ به مقامات این کشور ارائه شد .

 مقامات چینی نیز در بهار ۱۳۹۹پس از انجام بررسی های لازم و مطالعه پیش نویس ارائه شده ، نظر خود را  در مورد پیش‌نویس پیشنهادی طرف ایرانی اعلام کردند . در ادامه کار ، وزارت امور خارجه با همکاری نهادهای کشوری ضمن بررسی سند، فرآیندهای قانونی را طی  کرد و هیات دولت  نیز در تاریخ ۳ تیر ۱۳۹۹، مجوز رسمی آغاز مذاکرات و امضای برنامه همکاری جامع بر اساس منافع متقابل بلندمدت را به وزارت امور خارجه ارائه کرد.

 در مهر سال گذشته نیز در جریان سفر مجدد  محمد جواد ظریف به چین ،  ایران نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را  در مورد این سند به اطلاع دولت پکن رساند. طرف چینی نیز در نیمه اسفند ۱۳۹۹، نظرات خود را در مورد  سند مذکور به اطلاع وزارت امور خارجه ایران رساند.

 این سند شامل چه مواردی است و چه منافعی برای ایران به همراه دارد؟

 طبق اعلام مقامات تهران و پکن این سند را باید برنامه‌ای سیاسی-راهبردی، اقتصادی و فرهنگی دانست که سویه‌های همه‌جانبه روابط دو کشور در ابعاد مختلف  سیاسی – راهبردی ،اقتصادی و فرهنگی  را در افقی بلندمدت دنبال  می‌کند.

 یکی از مهم ترین ابعاد این سند، بعد اقتصادی آن و گسترش روابط دو کشور در حوزه های مختلف تجاری ، اقتصادی و بازرگانی است؛ چرا که دو کشور بر این موضوع تاکید دارند که ظرفیت‌های بالقوه  موجود برای همکاری‌های اقتصادی فی مابین فراتراز وضعیت کنونی است و در این چارچوب  در سند مذکور همکاری های دو کشور در حوزه‌های نفت، صنعت و معدن و حوزه‌های مرتبط با انرژی (نیرو، انرژی‌های تجدیدپذیر و ..) مورد تاکید قرار گرفته است.

از دیگر سو  در راستای بهره‌برداری حداکثری از مزایای ژئوپلیتکی و ژئواکونومیک کشورمان ، در این سند بر مشارکت موثر ایران در ایده" کمربند-راه " که  چندین سال است، اجرای  آن از سوی دولت پکن پی گیری می شود، مورد تاکید قرار گرفته است .

بر اساس  برخی از اخبار منتشر شده در رسانه ها ، بر اساس سند مذکور چین وارد کننده ثابت نفت از ایران خواهد بود، گرچه در حال حاضر نیز علی رغم تحریم ها و فشارهای  امریکا ، پکن همچنان به خرید نفت ایران ادامه می دهد.

 همچنین  بر اساس اخبار مذکور ارتقای همکاری های بانکی، مالی و بیمه ای و گشایش شعبات بانک های ایران و تاسیس بانک مشترک ایران و چین به ویژه ایجاد پیام رسان ملی میان دو کشور ،کمک به ساخت خط آهن در نقاط مختلف کشور، افزایش صادرات فراورده های نفتی به چین، کمک و سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های انرژی فسیلی، سرمایه گذاری در تقویت کریدورهای راهبردی که از ایران می گذرند، سرمایه گذاری برای توسعه تولید و صادرات انرژی از ایران به کشورهای منطقه، مشارکت در توسعه سواحل مکران، سرمایه گذاری برای تولید انرژی های پاک در مناطق کویری ایران و ...از جمله بخش های مهم سند است.

همچنین بر اساس اعلام سخنگوی وزارت امور خارجه در این سند محوریت خاصی برای  گسترش همکاری های بخش‌های خصوصی دو کشور در نظر گرفته شده است.

آیا فقط ایران با چین قرارداد راهبری طولانی مدت امضا کرده است ؟

برخی از کارشناسان مسائل شرق آسیا در ایران معتقد هستند که  تهران باید خیلی قبل تر از این ها  سند همکاری ها راهبردی با چین را به امضاء می رساند و اجرایی می کرد و مهمترین دلیل آن را  وزن بسیار بالا و غیرقابل انکار چین در صحنه تحولات جهانی  می دانند.

این کارشناسان معتقد هستند که طی سال های اخیر وزن و جایگاه چین در مناسبات جهانی به قدری افزایش پیدا کرده است که بسیاری از کشورهای جهانی به مراتب جدی تر و خیلی قبل تر از ایران مناسبات راهبردی خود را با چین تعریف کرده اند.

 این کارشناسان بر این موضوع تکید دارند که لزوماً تصویب و اجرایی شدن این سند توسط این کشورها به معنی وابستگی آنها به چین نیست و تعداد قابل توجهی از این کشورها در تقابل با ایالات متحده آمریکا قرار ندارند و حتی تعدادی از این کشورها دوست و متحد جدی واشنگتن تلقی می شوند، اما نقش و نفوذ جدی چین در حوزه اقتصادی و تجاری جهانی به قدری پررنگ است که این کشورها برای کسب منافع حداکثری یا اقدام به امضای سند همکاری های راهبردی با چین کرده‌اند و یا مناسبات تجاری خود را در ابعاد بسیار کلان با پکن توسعه داده اند. به گونه ای که سطح روابط فعلی ایران و چین با هیچ کدام از این کشورها قابل قیاس نیست و ایران در این مسئله عقب تر از دیگر بازیگران جهان حرکت کرده است البته در این بین برخی مسائل مانند تحریم و سیاست فشار حداکثری آمریکا هم سبب شد که ایران نتواند تمرکز بیشتری روی اجرا و پیگیری این سند داشته باشد.

به اعتقاد این کارشناسان منافع جمهوری اسلامی ایران ایجاب می‌کند که یک توازن مثبتی در تعامل با کشورهای قدرتمند ایجاد شود، چون در این صورت است که می‌توان گفت ایران به منافع حداکثری در تعامل با هر کدام از بلوک های غرب و شرق دست پیدا خواهد کرد.

اگر ما به دنبال برقراری روابط بسیار خوب با برخی از ابرقدرت ها هستیم، لازمه آن این است که با رقبای آن کشورها هم روابطی حسنه و مناسبی را تعریف کنید تا نفوذ خود را در هر کدام از این بلوک های قدرت افزایش دهیم و در سایه پیگیری این مسئله است که می‌توانیم بیشترین منافع را برای خود کسب کنیم.

از دیگر سو لزوماً تعریف روابط مشترک راهبردی با چین به این معنا نیست که نمی‌توان با غرب روابط خود را برقرار کرد و اگر ما به دنبال احیای مناسبات خود با غرب هستیم باید روابط خوبی با رقبای آنها از جمله چین و روسیه نیز داشته باشیم.

علت مخالفت برخی از کشورهای غربی  با امضای این سند بین ایران و چین

در طی ماه های اخیر  برخی از منتقدان این سند  ادعا می کنند که در صورت اجرایی شدن سند همکاری های راهبردی ۲۵ ساله  تهران و پکن، ایران به مستعمره چین تبدل خواهد شد در صورتی  که به نظر می رسد  این مسئله از همان هجمه های سیاسی و رسانه های غربی نشأت می گیرد، چراکه این سند به هیچ وجه منافعی برای این کشورها در پی ندارد و از دیگر سو امضا و اجرایی شدن این سند،  به تقویت و افزایش مناسبات ایران و چین کمک می کند و هم وزن هر کدام از طرفین به خصوص ایران را در صحنه‌های جهانی افزایش می دهد.

از دیگر سو باید توجه داشت که این سند یک نقشه راه است که بعد از امضای سند مقامات دو کشور در بخش های مختلف باید در مورد جزییات آن و راهکار های اجرایی شدن مفاد آن در راستای تامین منافع  به بحث و رایزنی بپردازند بنابراین برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر واگذاری برخی از جزایر از جمله کیش ازسوی ایران به چین از اساس بی اعتبار است

تاکید ایران بر انعقاد قراردادهای مشابه با سایر کشورهای دوست

ایران در  مدت اخیر بارها اعلام کرده است که علاقمند است که چنین سندهای راهبری را با دیگر کشورهای شریک خود در صورت آمادگی طرف های مقابل به امضا برساند؛ چرا که امضای این گونه سندها در صورت در نظر گرفتن منافع دو کشور می تواند در گسترش همکارها بین کشورها موثر باشد و روابط کشورها را از حالت روزمرگی خارج کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۰:۵۲

بهترین قراردادی هست که بسته شده بالاخره هرچیزی که بنفع ایران باشه مخالف زیاد داره. مخصوصأ منافقین داخلی وخارجی خیلی دلواپسهای عاصی هستن. شمامضرهستین براکشورنه قرارداد

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۲:۲۵

وقتی از مفاد قرار داد و جزییات خبر نداری بیخود می کنی مردم رو متهم به نفاق می کنی سند بیار که بهترین قرار داده

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۵:۲۳

درود اگه قرار باشه محتوای این قرارداد رو رسانه ای کنن، که نمی‌تونن باتحریم ها مقابله کنن

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۶:۳۸

شما اصلا قرارداد را دیدی که اظهار نظر میکنی!؟ متن قرارداد بایستی برای اطلاع مردم منتشر بشه کلی گویی و تحلیل برای مردم بدون نشر متن قرارداد لفاظی بیش نیست

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۶:۴۶

دقیقا

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۰۰:۴۸

بعد جنابعالی از کجا فهمیدی که بهترین هست ؟

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۱:۲۴

سلام پس چرا از مردم نظر نخواستند

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۳:۰۱

موافقم

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۰۹:۴۳

سلام به شما دورست عزیز نظر مردم رو وقتی گرفتند که در انتخابات شرکت کردیم و رییس جمهور و نمایندگان مجلس رو انتخاب کردیم حالااکر قرار باشد برای هرموضوعی از مردم مستقیما نظر بخوان و انتخابات و نمایندگان منتخب مردو به چه کاری میان

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۳:۴۲

وقتی نظرات رو انتشار نمی کنید.بیخود میکنید بخش نظرات میزارید.جیره خورهای رژیم

avatar

مثل این که بد جوری داری میسوزی ها الحق که منافقی،انقدر عصبانی شو و از عصبانیت بمیر،بدبخت

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۷:۳۴

اقارضاالان این چیزی که نوشتی بنظرت چیه که انتشارکردن.!

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۶:۳۷

این قرارداد در این دوره که ایران تحریم نفتی است بسیار مفید و حائز اهمیت است

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۶:۵۱

حداقل انتظار خوانندگان بازگذاشتن نظرات است در این مورد

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۰۸:۳۳

آیندگان بهتراز ما میفهمند که محتویات سند چی بوده واینکه آیا اینایی که نوشتید نیم درصدش با واقعیت یکی بوده یاخیر خدابخیر کنه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۳:۵۱

آیندگان چرا ): یعنی میگی ۲۵ سوالو نمیبیتیم خودمون؟ داش من هنوز جوونم ):

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۴:۳۳

سلام از هیچی بهتره با وجود این همه دشمن داخلی و حارجی وتحریم ایران خوب عمل کرده

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۵:۵۷

بله درست میفرمایید ولی چرا نباید ریز قرارداد را منتشر کنند؟

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۸:۰۸

بله دقیقا آیندگان می‌فهمند،کاش بهترینها برای کشورمون رقم بخوره حداقل بخاطر خون‌های زیادی که به قدمت تاریخ ایران بپای این خاک ریخته شده

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۲۰:۲۸

اصلا نگران نباشید در آینده ای نزدیک آمریکا و اروپا به انزوا میروند و آسیا مرکز ثقل تحولات جهانی خواهد بود و آیندگان اقدام به موقع و موثر در انعقاد این قرداد را خواهند ستود

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۰۷:۴۸

حرفی برای گفتن ندارم

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۱:۱۰

سلام لطفا جواب بدید اگر قرار داد انجام شه چه فوایدی داره یعنی رفع ترهیم میشیم؟ سرعت اینترنت ایران بهتر میشه کالا های ایران ارزون تر میسه‌؟ لطفاً بهم جواب بدید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۳ ۱۲:۱۱

nice

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۲:۳۸

اگر یک تیم اقتصادی قوی و دانا و یک تیم وارد به مناسبات بین المللی کارکشته ، بی طرف وبی غرض موضوع را بررسی وتایید کنند جا دارد که به آینده این سند خوش بین باشیم.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۳:۱۷

مسئولیت این قرار داد با چه کسیه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۳:۲۲

چرا به جای ظریف یا وزرای دیگه لاریجانی مذاکره کننده ایرانه ایشان چه پست رسمی در کشور داره و مسئول سود و زیان این قرارداد کیه؟

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۵:۱۹

ما ایرانیها را آنقدر مار گزیده که نسبت به هر ریسمانی هراسانیم اگر کشور بخواهد پیشرفت بکند باید این افکار را کنار برآریم وکار به اهلش واگذار کندیم در گذشته چون یک فرد تصمیم می گرفت بازنده بودیم

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۶:۳۳

.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۷:۰۲

کار خوبی هست هر چیزی که توی دهن امریکا بزنه که زیر تعهداتش میزنه خیلی خوب است هر چند وضعیت خوبی نداریم و به سختی داریم زندگی میکنیم که اکثرش به خاطر بی قانونی داخلی و ملاحضات برای مفسدین اقتصادی است اگر داخل را درست کنیم و قوانین سخت و برخورد درست باشد مشکلات حل خواهد شد مثلا وقتی زمین که هیچ ربطی به تحریم و دلار و مصالح ندارد بی دلیل گراو شود مردم برای ساخت و ساز و تشکیل خانواده و فرزند اوری به مشکل میخورند زمین هیچ سوداوری نباید داشته باشد تا دست دلال و محتکر از این نیاز ضروری تشکیل خانواده و فرزند اوری بریده شود

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۷:۰۵

خدا کنه که خوب باشه هیچ ایرانی نگران منافع کشورش نیست ولی می ترسند از عواقب آن چون دولتمردان خصوصا این دوره با مردم شفاف نیستند

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۷:۱۳

قراردا برای مردم شفاف ونظر سنجی به رای ملت گذاشته شود

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۷:۵۶

عالی هست چون اروپا و امریکا بدانند که تحریم به خودشان نیز ضربه سنگین می زند و کشورهای رقیب انها بهتر از تحریم استفاده می کنند اما باید تکنولوژی خود را به روز کنیم و از پیشرفت موشک ها و پهبادها و صنایع و کشاورزی غافل نشویم و دلار را کنار بگذاریم و حتی نفت را به پول دیگری بفروشیم و پتروشیمی خود را دو برابر کنیم ...میعانات نفتی را رشد دهیم و روی اینها کار شود

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۸:۲۹

من نه میگم خوب نه بد.فقط یه سوال دارم:چرا مفاد این قرارداد رو مثل بقیه قراردادهایی که قبلاً با دولت های خارجی می‌بستند و انتشار میکردند چرا الان منتشر نمیکنند

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۸:۴۵

سلام لذت بردم چون بعد از 40 سال یک پنجره ای به اقتصاد ایران باز شد اگر بگذارند و سیخ کاری نکنند.

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۱۹:۵۸

چرا نظرات راجع به مشکلات حساب بانکی ایرانیان مقیم چین رو نمیزارید؟ از چی میترسید؟ عیب نداره ما هم اسکرین شات میگیریم میزاریم اینستا تا همه ببینند شما سانسور میکنید

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۲۰:۱۲

شما همه امریکا داره گولتون می زنه خوب تجارت یکی ضرر می کنه یکی سود تازه اون دوستی که نوشت تاریخ مشخص می کنه حرفش اشتباه است چون هیچوقت معلوم نمی شه کدام کشور سود می کنه ولی بنظر من هر دو کشور سود می برند اون دوستانی هم که می گن زن مجریه را بخاطر پرت کردن از این موضوع کشتن خیلی ادمهای باهوشی هستن از اینجا به انها درود می فرستم😂😂😂😂

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۲۰:۲۵

بسیار عالی است جوسازیها بخاطر این است که تحریمهای آمریکا ناکارآمد میشه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۲۰:۳۸

سلام ان شالله خیره وسلامتی باشد ومردم نجات کوننداز این سختی ها که می بیند حق این مردم اینیست بزرگواران گشور هدایتی فر از مشهدرضا (ع)

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۸ ۲۰:۳۸

سلام ان شالله خیره وسلامتی باشد ومردم نجات کوننداز این سختی ها که می بیند حق این مردم اینیست بزرگواران گشور هدایتی فر از مشهدرضا (ع)

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۰۰:۲۲

هرچی رهبری بگن همونه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۰۱:۴۰

دوستان به نظر من بهتر است دست روی دست گذاشتنه

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۱۲:۰۱

توکل به خدا هر چی خیر باشد

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۰۹ ۱۴:۴۷

۶ سال پیش باید به جای دلخوش کردن به کدخدا با چین و روسیه وارد مذاکرات جدی راهبردی نیشدن و تحریمها رو بی اثر می کردند. حالا هم دیر نشده و این کار هیمنه آمریکا رو خواهد شکست و اثرات خوبی برای کشورمون خواهد داشت

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۱۸:۳۴

والا بخدا بیان دخترای بی شوهر را مسلمون بشن بگیرن ،، حداقل دستشون به دهنشون میرسه . جوونای ایران همه رو اسنپ

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۲۰ ۰۹:۳۲

تو رو کسی نمیگیره خیالت راحت یه ترشی ناب میشی

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۰ ۱۸:۵۶

خواهش میکنم بی تفاوت به خودمان نباشیم

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۳ ۰۰:۰۸

به نظرم مجلس شورای اسلامی هیچ خبرنداشته

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۳ ۱۲:۳۲

آمریکا از انگلیس بدتر . شوروی از انگلیس بدتر . .... از همه بدتر . روی پای خود ایستادن از همه چی بهتر .

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۴ ۱۲:۴۹

هرچه رهبر بگوید درست است

avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۶ ۰۲:۱۳

متاسفم