• چهارشنبه / ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۰:۰۳
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400011808359
  • منبع : نمایندگی کردستان

رکوردشکنی کرونا در بیجار

رکوردشکنی کرونا در بیجار

ایسنا/کردستان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار گفت: طبق آزمایش‌های به دست آمده از روز گذشته شاهد رکوردشکنی کرونا در شهرستان بیجار هستیم و از ۱۲۰ نمونه انجام گرفته ۹۳ نمونه مثبت بوده که به احتمال فراوان شاهد آمار بالاتری خواهیم بود.

امیر مرسا در گفت‌وگو با ایسنا به تشریح وضعیت فعلی بیماران کرونایی بیجار پرداخت و اظهار کرد: در حال حاضر در بیمارستان امام حسین (ع) بیجار ۳۹ بیمار کرونایی بستری شده داریم که تمامی آن‌ها دارای مشکل تنفسی هستند و به اکسیژن نیاز دارند.

وی افزود: بیش از ۵۰ درصد بستری‌شدگان فعلی، مبتلا به ویروس جهش‌یافته انگلیسی کرونا هستند و کرونای انگلیسی در سطح شهرستان به اپیدمی تبدیل شده، در بین بستری‌شدگان چهار مورد مریض بدحال داشتیم که امروز دو نفر از آن‌ها فوت کردند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار، با تاکید بر اینکه در حال حاضر در پیک کرونا قرار نداریم عنوان کرد: به احتمال زیاد دو هفته بعد پیک کرونا مشخص خواهد شد، ۱۴ روز بعد از خروج مسافران نوروزی تاثیر این مسافرت‌ها مشخص خواهد شد، البته از پنج روز گذشته شاهد افزایش آمار مبتلایان بودیم و این آمار روزبه‌روز در حال افزایش است؛ روز گذشته که نتایج آزمایش روز چهاردهم فروردین مشخص شد شاهد رکوردشکنی شهرستان بیجار بودیم و از ۱۲۰ نمونه‌ای که گرفتیم ۹۳ نمونه مثبت داشتیم و به احتمال فراوان نتایجی که امروز به دست ما خواهد رسید شاهد آمار بالاتری خواهیم بود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار در خصوص وضعیت واکسیناسیون در بیجار گفت: تا الان چهار پارت واکسن دریافت کردیم، درابتدا طبق اولویت و دستورالعمل وزارت‌خانه برای پرستاران و پزشکان بخش ICU، پرسنل بخش‌های دیگر که به بخش کرونا مراجعه داشتند و پزشکان درمانگاه ۱۶ ساعته که با کرونا مواجهه داشتند واکسن تزریق شد؛ تا امروز ۷۰ درصد پرسنل بیمارستان و ۱۰ درصد بخش بهداشت تزریق واکسن انجام شد؛ طبق گروه‌بندی وزارت‌خانه شروع به واکسیناسیون بیماری‌های خاص شامل دیالیزی، تالاسمی وهموفیلی کردیم و درآینده نیز برای بیماران سرطانی برنامه ریزی شده که واکسیناسیون انجام شود.

وی افزود: تزریق یک پارت واکسن شامل ۳۰ دوز برای خانواده معزز شهدا شامل کسانی که در این خانواده‌ها بیماران خاص داشتند یا در دفاع مقدس جانباز شیمیایی یا جانباز شدند، انجام شد؛ اولین پارت واکسن برای پرسنل زحمت‌کش پاکبان شهرداری که شامل ۷۲ دوز بود تزریق شد؛ تعداد ۱۳۰ نفر معرفی شده که برای بقیه آن‌ها نیز تزریق انجام خواهد شد؛ در مراحل بعدی افراد مسن، کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند و در ادامه طبق دستورالعمل ان شاالله تا مهر ماه کل مردم شهرستان بیجار را در برابر بیماری کرونا واکسیناسیون کنیم.

مرسا به معضل این روزهای شهرستان اشاره و بیان کرد: مردم شهرستان دچار روزمرگی شدند و برای آن‌ها اهمیتی ندارد و این فاجعه خیلی بزرگی است، درماسک زدن درصد رعایت مردم پایین آمده، قبلاً در استان رتبه اول ماسک زدن را داشتیم، در ایام نوروز با بازگشت مسافران مردم رعایت نکردند؛ تجمعات، ترددها و دیدوبازدید افزایش یافت، بارها و بارها توصیه کردیم که موارد مذکور رعایت شود اما متاسفانه رعایت نشد و در حال حاضر عوارض آن قابل مشاهده است و بیمارستان در حال پر شدن است و ظرفیت نداریم.

وی در ادامه خطاب به مردم شهرستان بیجار گفت: خواهش می کنیم مردم دستورالعمل و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند، ما توصیه کرده بودیم مردم در روز طبیعت به بیرون نروند، در شبکه‌های اجتماعی مورد هجمه قرار گرفتیم که مسئول بی تدبیر است اما به این شکل نیست، فرض بر این که مسئول بی‌تدبیر باشد مردم خودشان باید به داد خود برسند، مردم مطمئن باشند از بالاترین سطح وزارت بهداشت تا پرسنل بیمارستان برای مقابله با این بیماری تلاش می‌کنند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار با بیان اینکه آزاد کردن ترددها در دست وزارت بهداشت نبود، اظهار کرد: فشارهای خارجی بود که باعث آزاد شدن ترددها شد، این مسائل در دست فرماندار و مدیر شبکه نیست، ما پیشنهاد به مراتب بالا ارائه می کنیم و در رده های بالا تصمیم گیری انجام می‌شود که ما عمل می کنیم. بیش از ۶۳ هزار نفر در ایران و دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در جهان براثر این بیماری فوت شده اند، در شهرستان بیجار در ۱۰ روز گذشته هفت نفر فوتی داشتیم، نگاه به این آمار درس عبرت است، مردم تنها راهی که دارند این است که ماسک بزنند نباید دچار روزمرگی شویم و به تجمعات بی‌مورد وارد شویم.

وی به اقدامات جدید انجام شده اشاره کرد و گفت: رستوران‌داران و اغذیه و بستنی فروشی‌هایی که تهویه ندارند باید فقط به صورت بیرون‌بر خدمات ارائه دهند و در داخل این مکان‌ها تجمع نداشته باشیم.

مرسا به تشریح آمار کلی بیماران کرونا در بیجار از آغاز تا روز گذشته پرداخت و بیان کرد: از ابتدای بیماری تا دیروز ۳۸۵۴ آزمایش PCR مثبت  و ۸۹۹ نفر بستری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه دو نوع فوتی ثبت‌شده داریم، افزود: نوع اول اعلامی توسط دانشگاه علوم پزشکی است که شامل فوتی‌های بستری در بیمارستان هستند که حدود ۵۵ نفر بودند، در نوع  دوم افراد فوتی خارج از بیمارستان و اعزامی به بیمارستان‌های دیگر نیز به آمار اضافه می شود که در این نوع ۸۵ نفر فوت ثبت شده در شهرستان بیجار داشتیم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بیجار در خصوص اصلی ترین ملاک برای تعیین وضعیت رنگ‌بندی گفت: تعداد بستری روزانه بیمارستان ملاک اصلی است، به این شکل که اگر به ازای هر ۱۰۰ هزارنفر جمعیت  کمتر از دو نفر بستری جدید روزانه داشته باشیم وضعیت آبی است ، دو تا چهار نفر وضعیت زرد، چهار تا شش نفر در وضعیت نارنجی و شش نفر بستری روزانه به بالا در همان مقیاس جمعیتی وضعیت قرمز خواهد بود؛ در حال حاضر وضعیت رنگی بیجارنارنجی است اما به روز نشده و اگر به روز شود مطمئناً قرمز خواهیم شد چون تعداد بستری زیاد است.

وی در خصوص یافته‌های جدید محققان عنوان کرد: ویروس کرونا ویروس جدیدی است، هر تحقیقی صورت بگیرد احتمالی است و علم پزشکی به مرور ثابت می‌شود، اما توصیه می‌کنیم مردم به توصیه‌های فضای مجازی مثل دمنوش خوردن توجه نکنند، مهم ترین مرجع برای مردم وزارت بهداشت و سامانه ماسک است، اوایل گفته می‌شد راه اصلی انتقال ویروس کرونا از طریق سطوح است اما الان ثابت شده که اصلی ترین راه تنفسی است، شاید بین ۵ تا ۱۰ درصد از طریق سطوح انتقال پیدا کند.

مرسا یادآور شد: ثابت شده که تجمعات خیلی مهم است و گردش ویروس را زیاد می‌کند و باید ازآن پرهیز شود، چندین ویروس جهش یافته وجود دارد و اگر واکسیناسیون انجام نشود مقابله با آن سخت است؛ کشورهای صنعتی در سطح گسترده واکسیناسیون انجام می‌دهند اما اگر در کشوری مثل ایران تزریق واکسن انجام نشود مطمئناً با جهش‌های دیگر ویروس در آینده مواجه خواهیم بود که به ضررهمه و حتی کشورهای پیشرفته است و دوباره نیازمند واکسن جدید می‌شویم، این موضوع نیاز به تعامل جهانی و اخلاق دارد تا بتوانیم واکسیناسیون را انجام دهیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.