• چهارشنبه / ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۸:۲۵
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: 1400011808448
  • منبع : نمایندگی زنجان

/این خبر به‌روزرسانی شد/

واکنش‌ها به شهادت محیط‌بانان زنجانی / جزئیات روز حادثه

واکنش‌ها به شهادت محیط‌بانان زنجانی / جزئیات روز حادثه

ایسنا/زنجان دو محیط‌بان زنجانی در حین یک تعقیب و گریز برای دستگیری شکارچیان غیرمجاز در منطقه شکارممنوع فیله‌خاصه با ضرب گلوله جنگی به شهادت رسیدند.

خبر بسیار صریح و واضح بود و بی‌گمان همه ارزش‌های خبری را می‌توان در آن دید اما آنچه که شاید کم‌ترین ارزش را در این خبر مشاهده کردیم، جان انسان‌هایی است که برای نجات جان موجودات زیبا، دوست‌داشتنی و کمیاب از جان خود می‌گذرند تا عبارت انقراض به آن‌ها نچسبد، غافل از اینکه هستند کسانی که برای لذت بردن از لحظه‌های بسیار کوتاه، نه تنها اصول اخلاقی را نسبت به همه موجودات زیر پا می‌گذارند، بلکه هیچ بویی از آنچه که نامش را انسانیت می‌نامند، نبرده‌اند.

جزئیات روز حادثه/ چرا محیط‌بانان زنجانی شهید شدند؟

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور از دستگیری دو شکارچی در پی شهادت دو محیط‌بان در استان زنجان خبر داد و گفت: شکارچی روحیه خشنی دارد و کشتن انسان نیز برای او راحت است. کسی که در فصل زاد و ولد، بدون در نظر گرفتن سن، نر یا ماده بودن، باردار بودن یک گونه به آن شلیک می کند، قساوت قلب دارد و کشتن انسان نیز برای او راحت است.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی با اشاره به اینکه امروز پیکر دو محیط‌بان شهید تشییع شد، در مورد این پرونده گفت: شکارچی‌های دستگیر شده در اختیار پلیس آگاهی و مقامات قضایی استان زنجان هستند و دو نفر دستگیر شدند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا طی یک ساعت تعقیب و گریز، نیروی کمکی به دو محیط‌بان شهید زنجانی نپیوسته است، اظهار کرد: نبود نیروی کمکی مطرح نبوده است. زمانی که دو محیط‌بان با شکارچی‌ها در منطقه برخورد کردند به یک نیسان مشکوک می‌شوند، ایست می‌دهند و مظنون می‌شوند. نیسان نمی‌ایستد و فرار می‌کند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: محیط‌بانان به دنبال نیسان به سمت جاده اصلی می‌روند و با یگان حفاظت محیط زیست استان تماس می‌گیرند، می‌گویند که در جاده اصلی، ۱۵ کیلومتر بعد جاده را ببندند. در پی این تماس، نیروی کمکی در همان جایی که صحبت شده بود، مستقر می‌شود اما حدود ۱۰ کیلومتر قبل از آن محل، نیسان به جاده فرعی می‌پیچد و وقتی محیط‌بانان به جاده فرعی می‌پیچند، ارتباط قطع می‌شود.

محبت‌خانی اضافه کرد: نیروی کمکی نگران می‌شود و دنبال محیط‌بانان می‌رود اما این ۱۰ کیلومتر مانده به محل راه مسدود شده، حدود ۲۰۰ - ۳۰۰ راه فرعی دارد، نمی‌دانستند محیط‌بانان به کدام راه فرعی پیچیدند. محیط‌بانان نیز جواب تلفن خود را نمی‌دادند.

وی در مورد امکان ردیابی از طریق سیم کارت تاکید کرد: همکاران یگان محیط زیست از طریق موبایل و با کمک نیروهای امنیتی بنا به درخواست محیط زیست، حدود محلی که محیط‌بانان بودند را مشخص کردند و بر اساس آن، تا صبح گشتند اما محیط‌بانان را پیدا نکردند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: ۱۲ اکیپ دنبال محیط‌بانان بودند و نمی‌دانستند شهید شدند، گمان می‌کردند شاید محیط‌بانان زنده و به کمک نیاز داشته باشند. همه در حال جست‌وجو بودند تا حدود ساعت شش و نیم صبح که یکی از تیم‌ها به من گفت که پیدای‌شان کردند.

محبت‌خانی ادامه داد: یک نفر نیز به محل حادثه می‌آید. آن فرد مظنون اول و پلیس آگاهی هم بلافاصله حضور پیدا کرده بود. از طریق همان مظنون بقیه موارد کشف شد.

وی در پاسخ به این پرسش که شکارچی محلی چگونه جرات کشتن دو محیط‌بان را با آن شیوه و زدن تیر خلاص دارد، گفت: هنوز نمی‌توانیم بگوییم تیر خلاص زدند. بهتر است بگویید که بی‌رحمانه به سرشان تیر زدند. پاسخ من این است که یک نفر که شکارچی است و به ‌راحتی غیرمجاز به شکار می‌رود، خارج از فصل شکار به بچه و بزرگ رحم نمی‌کند، سن برایش مهم نیست، ماده و نر یا باردار بودن گونه برایش مهم نیست و اهمیت نمی‌دهد که اکنون فصل زاد و ولد است، بی‌رحم است، قساوت قلبی دارد و به راحتی می‌تواند یک گونه را بزند، مشخص است که این فرد روحیه خشنی دارد و کشتن انسان هم برایش راحت است.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور یادآور شد: به سر محیط‌بانان تیر خورده است اما دانستن چگونگی ماجرا را باید صبر کنیم تا بازجویی‌ها تمام شود، اعتراف بکنند که چگونه محیط‌بانان را شهید کردند. آن هنگام توسط پلیس اعلام می‌شود.

محبت‌خانی در مورد انجام اقدامات لازم برای پیشگیری از وقوع چنین جنایاتی گفت: در سه سال اخیر هر سال تعداد پرونده‌ها، کشف سلاح و دستگیری‌های‌مان بیشتر بوده اما روند تعداد شهدا نزولی است و این موضوع به خاطر آموزش همه محیط‌بانان، تامین تجهیزات و جلیقه‌های ضدگلوله و تفهیم قانون به‌کارگیری سلاح است. ان‌شاءالله اگر مقام محترم قضایی ورود کند و شکارچی‌ها برابر قانون سریع‌تر به مجازات کارشان برسند، این امر می‌تواند بازدارنده باشد.

وی با اشاره به مکاتبه روز گذشته رییس سازمان محیط زیست با رییس قوه قضاییه گفت: محیط‌بانی جزو معدود شغل‌هایی در کشور است که درب شهادت در آن باز است. چون طرف مقابل سلاح دارد. کسی بدون اسلحه به شکار نمی‌آید. وقتی محیط‌بان به شکارچی ایست می‌دهد، او از ترس اینکه سلاحش توقیف شود و به زندان برود، به سمت محیط‌بان شلیک می‌کند؛ مگر زمانی که شکار غیرمجاز به صفر برسد و برای این امر نیاز است که یک اتاق فکر تشکیل شود تا ببینیم چه کار می‌توان انجام داد تا شکار غیرمجاز مسلح به صفر برسد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در مورد نیاز به به‌کارگیری توان نیروهای محلی برای مقابله با شکارچیان به‌ویژه اینکه قاتلان دو محیط‌بان زنجانی شکارچی محلی بودند، گفت: چرا می‌گوییم ۸۰ میلیون محیط‌بان؟ یکی از راه‌های نجات محیط زیست ایران تقویت مباحث فرهنگی است. در محیط زیست باید به صورت ایجابی کار انجام شود. یعنی ۸۰ میلیون محیط‌بان باید شکل بگیرد. در این صورت مردم که ناظر محیط زیست هستند، نمی‌گذارند شکار غیرمجاز صورت گیرد. نمی‌توانیم همه کار را به ۳۵۰۰ محیط‌بان بسپاریم. ۸۰ میلیون محیط‌بان یعنی همه ورود کنند.

محبت‌خانی افزود: مقام معظم رهبری نیز هر گونه فعالیت برای محیط زیست را فعالیتی دینی و انقلابی خواندند و فرمودند همه باید ورود کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا محیط‌بانان شهید از سلاح خود استفاده کرده بودند و آمادگی برخورد مسلحانه داشتند؟ گفت: بله. جای دو تیر در نیسان است. باید پرونده کامل شود تا نقطه ضعف و قوت را احصا کنیم. باید اعتراف کنند که چه کار کردند. انتظار می‌رود تا هفته آینده پرونده کامل شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور در مورد مشکلات مطرح شده برای پیگیری حقوق محیط‌بانان شهید و همکاری بنیاد شهید، اظهار کرد: اخیرا و در دو ماه گذشته قول‌ همکاری بسیار خوبی دادند. ان‌شاءالله که مشکلات قبلی به ‌زودی حل شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محبت‌خانی با تشکر از مردم و رسانه‌ها بابت حمایت دلی به عنوان بازوی اجرایی محیط زیست، گفت: استدعا دارم برای اینکه شرمنده بچه‌ها نباشیم، مردم بیشتر برای حفظ محیط زیست، فعال باشند و کارت همیار محیط زیست دریافت کنند.

تشییع پیکر دو محیط‌بان شهید زنجانی

دقایقی پیش پیکر دو محیط‌بان زنجانی که به ‌دست شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسیده بودند، در میان حزن و اندوه تشییع شد.

صبح امروز (۱۸ فروردین‌ماه) پیکر دو تن از محیط‌بانان زنجانی در شرایطی از مقابل اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان تشییع شد که دوستان و همکاران این دو شهید با چشمانی اشکبار همکاران خود را به خانه ابدی بدرقه می‌کردند.

در این مراسم که به علت وضعیت قرمز زنجان به ‌خاطر شیوع ویروس کرونا با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار شد، جمعی از مسئولان استانی، خانواده، همکاران و دوست‌داران محیط‌زیست حضور داشتند.

پیکر این دو شهید در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

به گزارش ایسنا، ۱۶ فروردین‌ماه دو محیط‌بان زنجانی در حین یک تعقیب و گریز برای دستگیری شکارچیان غیرمجاز در منطقه شکارممنوع فیله‌خاصه با ضرب گلوله جنگی به شهادت رسیدند.

در این تعقیب و گریز، مهدی مجلل و میکائیل هاشمی، هدف گلوله سلاح جنگی شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته و جان خود را از دست دادند.

واکنش رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس به شهادت دو محیط‌بان زنجانی

رئیس فراکسیون محیط‌زیست مجلس در واکنش به شهادت دو محیط بان‌ زنجانی گفت: مسئولان پاسخگو باشند که چرا با آنکه ۱۰ ماه از تاریخ ابلاغ قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از محیط‌بانان می‌گذرد، هیچ گزارشی از سوی دولتمردان مبنی بر نحوه اجرای آن ارائه نشده است؟

به گزارش ایسنا، سمیه رفیعی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت:

«شهادت غریبانه دو ⁧‫محیط‌بان زنجانی‬⁩ دردیست که با چند جمله و پیام تسلیت تسکین نمی‌یابد و ما را در غمی عظیم فرو برد. مسئولان پاسخگو باشند که چرا با آنکه ۱۰ ماه از تاریخ ابلاغ قانون حمایت قضایی و بیمه‌ای از محیط‌بانان می‌گذرد، هیچ گزارشی از سوی دولتمردان مبنی بر نحوه اجرای آن ارائه نشده است؟»

به گزارش ایسنا، بنا به گفته فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست، دوشنبه(۱۶ فروردین) دو محیط‌بان زنجانی با تیر جنگی به شهادت رسیده‌اند.

مناطق حفاظت شده زنجان با کمبود محیط‌بان مواجه است

حسین آبسالان در گفت‌وگو با ایسنا، با عرض تسلیت شهادت دو تن از محیط‌بانان زنجانی، با بیان اینکه این واقعه شوک‌آور بوده و به ‌هیچ ‌عنوان قابل قبول نیست، اظهار کرد: بعد از اعلام قطع تماس دو تن از محیط‌بانان بلافاصله نیروهای گشت وارد عمل شده و به ‌دنبال این دو محیط‌بان رفتند ولی متاسفانه تماس آن‌ها به ‌طور کامل قطع شده بود و به ‌علت تاریکی هوا، کار کمی دشوار شد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا خودروی محیط‌بانان به دستگاه GPS مجهز نبود، تصریح کرد: متاسفانه خودروهای مجهز به این دستگاه نیستند و تنها ردیابی ما از طریق تلفن همراه این دو شهید بود که پیکر آن‌ها نیز با استفاده از این اطلاعات پیدا شد. البته به این نکته نیز باید اشاره کرد که همه محیط‌بانان مجهز به جلیقه ضدگلوله هستند که در خودرو این دو محیط‌بان نیز وجود داشت ولی اینکه این دو محیط‌بان جلیقه به تن داشتند یا نه، مشخص نیست.

این مسئول با بیان اینکه عمق فاجعه بسیار زیاد و غیرقابل باور است، افزود: محیط‌بانان در هر شرایطی به‌ دنبال حفظ جان هستند و حتی در بدترین شرایط علی‌رغم داشتن حق تیر اقدام به این کار نمی‌کنند و همیشه سعی شده است افراد متخلف با کم‌ترین آسیب دستگیر شوند.

مدیرکل حفاظت‌محیط‌زیست استان زنجان ادامه داد: در این حادثه نیز قطعاً محیط‌بانان شهید با این دیدگاه به ‌دنبال دستگیری افراد شرور بودند ولی متاسفانه جان خودشان را از دست دادند و اینکه محیط‌بانان خارج از منطقه حفاظت شده بودند و حق تیر برای حفاظت جان خود نداشتند، صحیح نیست. 

آبسالان با بیان اینکه حمایت قانونی لازم از محیط‌بانان طی سال‌های گذشته انجام شده و این افراد حتی بیمه مسئولیت مدنی نیز دارند، گفت: بعد از اینکه یگان حفاظت به نیروهای مسلح ملحق شد بسیاری از حمایت‌ها از آن‌ها انجام می‌شود و مشکلی در این حوزه وجود ندارد و حتی سعی شده است به‌ لحاظ حقوق و مزایا از این قشر حمایت لازم انجام شود. هر چند کار محیط‌بانان با توجه به کمبودها بسیار دشوار است.

این مسئول تعداد محدود محیط‌بانان در استان را یکی از معضلات بزرگ عنوان کرد و یادآور شد: بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر ۱۰۰۰ هکتار یک محیط‌بان باید استخدام شود ولی متاسفانه در استان زنجان به ازای هر ۱۰ هزار هکتار یک محیط‌بان داریم که این ارقام به‌ هیچ عنوان قابل قبول نیست. در حال حاضر در استان زنجان چهار پاسگاه فعال محیط‌بانی وجود دارد که در هر شیفت دو محیط‌بان حضور دارند که این تعداد برای این وسعت از مناطق مناسب نیست.

مدیرکل حفاظت‌ محیط‌زیست استان زنجان با تاکید بر اینکه داشتن محیط‌زیست مناسب نیاز به تعداد بیشتر محیط‌بانان را بیش از پیش نشان می‌دهد، اظهار کرد: باید حمایت‌های لازم در این رابطه انجام شود تا بتوانیم محیط‌بانان بیشتری را به خدمت بگیریم.

وی با بیان اینکه خون این دو محیط‌بان پایمال نخواهد شد، خاطرنشان کرد: این افراد شرور باید به سزای اعمال خود برسند.

اعتراف عاملان شهادت دو محیط‌بان زنجانی

سردار رحیم جهانبخش صبح امروز (۱۸ فروردین‌ماه) در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک و تسلیت شهادت دو محیط‌بان زنجانی، اظهار کرد: در تعقیب و گریز محیط‌بانان با افراد ناشناس در منطقه حفاظت شده  فیله‌خاصه در شهرستان زنجان دو نفر از محیط‌بانان بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه پس از اطلاع از این اقدام ناراحت‌کننده، عملیات شناسایی و دستگیری متهمان با محوریت پلیس آگاهی و با همکاری ماموران پلیس امنیت عمومی آغاز شد، افزود: در کمتر از ۱۲ ساعت، عاملان شهادت این دو محیط‌بان زنجانی شناسایی و در اقدامی هوشمندانه و حرفه‌ای دستگیر شدند.

این مسئول تصریح کرد: اطلاعات پلیس و تحقیقات صورت گرفته، حاکی از این است که این دو محیط‌بان علی‌رغم برتری تجهیزاتی که نسبت به شکارچیان غیرمجاز داشتند، برای پرهیز از اقدامات غیرقانونی، قانون به کارگیری سلاح را رعایت کرده و قصد دستگیری آنان را در محیط حفاظت شده داشتند ولی متاسفانه متهمان در اقدامی غافل‌گیرانه این دو محیط‌بان را که تا آخرین لحظه از کیان محیط‌زیست دفاع می‌کردند، به شهادت رساندند.

فرمانده انتظامی استان زنجان با تاکید بر اینکه متهمان در بازجویی‌های اولیه به شکار غیرمجاز و شهادت دو محیط‌بان اعتراف کردند، خاطرنشان کرد: ماموران در بازرسی از متهمان سه قبضه اسلحه شکاری به همراه ابزارآلات شکار و مقداری گوشت شکار غیرمجاز کشف کردند.

شهادت دو محیط‌بان زنجانی در منطقه فیله‌خاصه

سرپرست روابط‌عمومی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان زنجان، از شهادت دو تن از محیط‌بانان به ‌دست شکارچیان غیرمجاز خبر داد.

علی مرشدی در گفت‌وگو با ایسنا، با ابراز تاسف از شهادت دو تن از محیط‌بانان زنجانی، اظهار کرد: بامداد ۱۷ فروردین‌ماه متاسفانه طی تعقیب و گریزی که در منطقه فیله‌خاصه بین محیط‌بانان و شکارچیان غیرمجاز رخ داده، دو تن از محیط‌بانان به ‌نام‌های مهدی مجلل و میکائیل هاشمی، هدف گلوله سلاح جنگی شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته و جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه همه مسئولان امر در محل حضور دارند تا شرایط بررسی شود، تصریح ‌کرد: متاسفانه عده‌ای از شکارچیان غیرمجاز در شرایطی اقدام به شکار می‌کنند که مجوزی دریافت نکرده‌اند و این افراد نیز جزو آن دسته بودند و با عمل ناجوانمردانه خود، دو تن از محیط‌بانان را به قتل رساندند تا بار دیگر صدای مظلومیت قشر فداکار محیط‌بان به گوش برسد.

این مسئول با تاکید بر اینکه تا حصول نتیجه، موارد پیگیری خواهد شد، خاطرنشان کرد: قطعاً خواهان شناسایی این افراد و اشد مجازات برای آن‌ها هستیم و به خانواده دو شهید نیز تسلیت عرض می‌کنیم.

جزئیات جدید از نحوه شهادت دو محیط‌بان زنجانی

بنا به گفته فرمانده یگاه حفاظت سازمان حفاظت محیط‌زیست، دو محیط‌بان زنجان با تیر جنگی به شهادت رسیده‌اند.

سرهنگ جمشید محبت‌خانی در گفت‌وگو با شبکه خبر، با اشاره به جزئیات شهادت دو محیط‌بان زنجانی گفت: روز ۱۶ فروردین‌ماه ساعت ۱۸:۳۰ دو محیط‌بان در منطقه فیله‌خاصه به سرنشینان یک دستگاه نیسان مشکوک می‌شوند که اقدام به تعقیب این افراد که در حال شکار غیرمجاز بودند، می‌کنند.

وی تصریح کرد: تعقیب و گریز ادامه داشته و سرنشینان خودروی نیسان، خودرو را به سمت جاده زنجان به قزوین هدایت می‌کنند که در این شرایط نیروهای محیط‌زیست از طریق تماس با تلفن ‌همراه و بی‌سیم مراتب را به مسئولان امر گزارش می‌دهند.

این مسئول ادامه داد: در ادامه تعقیب و گریز، خودروی شکارچیان غیرمجاز وارد مسیر فرعی شده و تعقیب یک ساعت ادامه داشته که از ساعت ۱۹:۳۰ ارتباط محیط‌بانان با مرکز قطع می‌شود که بلافاصله نیروها وارد عمل می‌شوند که با تاریک شدن هوا جست‌وجوها به نتیجه نمی‌رسد.

فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه صبح ۱۷ فروردین‌ماه و با تلاش نیروها پیکر این دو شهید در کنار خودروی خود پیدا شد که متاسفانه شکارچیان، آن‌ها را با تیر جنگی به شهادت رساندند که در این رابطه پرونده تشکیل شده و موارد در حال بررسی است.

ضرورت پیگیری قضایی عاملان شهادت دو محیط‌بان زنجانی

نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی پیام تسلیت مجمع نمایندگان استان زنجان در پی شهادت دو تن از محیط‌بانان این استان را قرائت کرد.

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در جریان جلسه علنی مجلس ضمن قرائت پیام تسلیت مجمع نمایندگان استان زنجان در پی شهادت دو تن از محیط‌بانان این استان، بیان کرد: متاسفانه دو تن از محیط‌بانان ایثارگر به نام‌های مهدی مجلل و میکائیل هاشمی در یکی از مناطق حفاظت شده استان زنجان توسط افراد ناشناس به شهادت رسیدند.

ضمن اینکه مجمع نمایندگان استان زنجان و نمایندگان، این ضایعه اندوه‌بار را به ملت شریف ایران به ویژه مردم ولایت‌مدار این منطقه تسلیت می‌گویند، خواستار پیگیری فوری، تعقیب و مجازات عاملان این جنایت هستیم.

درخواست رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست از دستگاه قضا برای رسیدگی فوری

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، خواستار رسیدگی فوری دستگاه قضا به شهادت دو تن از محیط‌بانان استان زنجان شد.

در متن پیام تسلیت عیسی کلانتری آمده است: «شهادت سربازان پرافتخار عرصه حفاظت از محیط‌زیست، محیط‌بان شهید مهدی مجلل و محیط‌بان شهید میکائیل هاشمی را به خانواده مکرم این دو شهید، جامعه علاقه‌مندان و فعالان محیط‌زیست و همه محیط‌بانان کشور تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.

بی‌تردید یاد، خاطره و ایثارگری‌های خالصانه آن شهدای ارجمند در سطوح مختلف حفاظت از آب و خاک ایران اسلامی، الهام‌بخش همه دلدادگان به طبیعت و نسل‌های امروز و فردای این مملکت خواهد بود.

اینجانب ضمن درخواست از دستگاه محترم قضایی برای رسیدگی فوری به این جنایت و شناسایی، دستگیری و صدور رای قاطعانه برای عاملان که موجب درس عبرتی برای سایر متجاوزان به جان محیط‌بانان و عرصه‌های طبیعت شود، از خداوند متعال برآن شهدای عزیز، رفعت جایگاه و غفران الهی را مسئلت می‌جویم.

دستگیری یک مظنون در پی شهادت دو محیط‌بان زنجانی

فرمانده انتظامی استان زنجان، از دستگیری یکی از مظنونان حادثه شهادت دو محیط‌بان زنجانی خبر داد.

سردار رحیم جهانبخش در گفت‌وگو با ایسنا با تسلیت به شهادت رسیدن دو محیط‌بان زنجانی، اظهار کرد: متاسفانه بامداد ۱۷ فروردین‌ماه در پی درگیری محیط‌بانان زنجانی با شکارچیان غیرمجاز، دو تن از این افراد به شهادت رسیدند که پس از حادثه بلافاصله تیمی برای بررسی موضوع و شناسایی افراد دخیل در ماجرا وارد عمل شد.

وی تصریح‌ کرد: در این رابطه یک مظنون تاکنون بازداشت شده است و تحقیقات برای دستگیری افراد دیگر در حال انجام بوده و اطلاعات لازم در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

این مسئول با تاکید بر اینکه اجازه نمی‌دهیم هیچ فردی امنیت جامعه را به مخاطره بیندازد، افزود: پلیس تا حصول نتیجه با جدیت موارد را بررسی می‌کند و قطعاً با متخلفان برابر قانون به ‌شدت برخورد خواهد کرد.

دستگیری مظنون دوم به شهادت رساندن دو محیط‌بان زنجانی

رئیس پلیس آگاهی استان زنجان، از دستگیری مظنون دوم در جریان به شهادت رساندن دو محیط‌بان خبر داد.

سرهنگ جعفر رحمتی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: متاسفانه صبح روز ۱۷ فروردین‌ماه پیکر دو محیط‌بان شهید زنجانی در حالی پیدا شد که در جریان تعقیب و گریز با شکارچیان غیرمجاز، ارتباط آن‌ها با مرکز قطع شده بود.

وی تصریح کرد: بعد از اعلام خبر، اکیپ کارشناسان در محل حاضر شدند و جزئیات به دقت بررسی شد و در این میان به ردپایی از دو مظنون دست یافتیم که در این رابطه اقدامات لازم انجام و در ابتدا یکی از این افراد دستگیر شد.

این مسئول با بیان اینکه پس از دستگیری مظنون اول، اقدامات برای دستگیری فرد دیگر آغاز شد و دقایقی پیش این فرد نیز دستگیر شد. هر چند احتمال اینکه افراد بیشتری در این درگیری بوده باشند، وجود دارد، افزود: در بررسی از منزل این افراد گوشت شکار و اسلحه نیز پیدا شد. البته بازجویی از این افراد هنوز آغاز نشده است.

رئیس پلیس آگاهی استان زنجان با تاکید بر اینکه اخبار تکمیلی متعاقباً اعلام خواهد شد، ادامه داد: متاسفانه این اتفاقات ناگوار در پی مدیریت نشدن شرایط از سوی افراد رخ می‌دهد که نتایج دردناکی را در پی دارد.

ظهر امروز (۱۸ فروردین) پیکر این دو شهید عزیز در مزار شهدای شهر زنجان به خاک سپرده شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۴۰۰-۰۱-۱۸ ۰۸:۴۸

مگه این حیوانات چقدر می ارزند که که این جانیان آدم می کشند